DE PHOENIX' DAGBLAD 1 fOORSCHIEDAM EN OMSTREKEN /erven en Stoomen. FEU ILLS-TOW. Het familie-geheim,. 47ste Jaargang. Dinsdag 25 Maart 1924. No. 13904 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon intereommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden '2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad vertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheeie invaliditeit f 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een 0 verlies van een wijsvinger; i 15 Li„ verlies van eiken anderen vinger, De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Alsem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur, SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Gezien art. 4 der verordening houdende eenige bepalingen in het belang van den behoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost-Frankeïand en wel in het gedeelte, begrensd door Bakkers haven, Groenendijk, Rotterdamschen dijk en Buitenhaven (Gemeenteblad no. 18 van 1913) Brengen ter kennis van de eigenaren, beheer ders of gebruikers van erven en gronden, langs de sloot, welke met een duiker in verbinding staat met de Bakkershaven en loopt langs den voet van den Groenendijk en de huizen en erven aan den Rotterdamschen dijk en ten slotte aan sluit op een riool naar de Buitenhaven, dat op Woensdag den 9 April 1924, des voormiddags ten tien ure, een Schouw zal gedreven worden over bovenbedoelde sloot. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorge- schrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zou de kunnen voorwenden, zal deze worden afge kondigd waar het behoort. Schiedam, 25 Maart 1924. Verkiezing voor de Commisie ex art. 131 der Gemeentewet ter beoordeeling van het ontwerp van wet, hou dende grenswijziging RotterdamSchiedam. De burgemeester van Schiedam brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 8 April aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor bovengenoem de Commissie. Op dien dag kunnen, van des v.m, negen uur tot des n.m. vier uur, bij den burgemeester ter secretarie der Gemeente worden ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 40 personen, die volgens de kiezers lijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad en woon plaats hebben binnen het kiesdistiict waarvoor de inlevering geschiedt. De inlevering der lijst moet geschieden per soonlijk door één der onderteekenaars. Formulieren voor de candidatenlijsten zijn ter secretarie, afd. Algemeene Zaken, kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaat stelling. S c h i e d a m, 25 Maart 1924. Verwarring en misleiding. De Socialisten beroepen zich zoo gaarne op de arbeidsbeweging in het buitenland. Het was dan ook te verwachten, dat de roode heeren in den lande zouden juichen, toen de Labour-partij in Engeland aan de regeering kwam. Immers, zoo las men in „Het Volk" Wij noemen dé Engelsche arbeidsbeweging een Socialistische. Ook de „Voorwaarts" blies hoog van den Dr. Verviers zullen we stilletjes laten bazelen, doch „De Voorwaarts" willen we er even op wijzen, dat het blad met den dokter gelijk te geven, groot ongelijk had. Want het vergeet in zijn vreugde te melden, dat de Engelsche S.D. A.P.-ers hemelsbreed verschillen van de Neder- landschen, dat n.l. de eersten niet anti-godsdien stig, anti-nationaal en niet klassen-strijdachtig zijn. Dat de Nederlandsche socialisten den Engel- schen geenszins gelijken, wordt ons duidelijk, als wij den Socialistjschen Engelschen Premier, MacDonald, zijn beginselen hooren verkondigen in een rede, onlangs door hem te Brighton ge houden. Zonder bepaald als een Puritein te spreken, erkendeJMacDonald ronduit, dat stoffelijk bezit niet het geluk der menschen /kan uitmaken. Hij verklaarde rijke menschen te kennen, die arm cn armen, die rijk waren. Zoo veroordeelde hij het tegenwoordig aanleggen van den ver keerden maatstaf, welke de waarde van den mensch naar materieel bezit beoordeelt. En het was, of men een christelijkèn boetprediker hoorde, toen hij de nutteloosheid veroordeelde van de jacht naar louter stoffelijk genot, het koopen van onderscheidingen door menschen, die zich aldus eenige beteekenis willen geven, en de overdreven waardecring van de natuur wetenschappen, die de heerschappij van den mensch willen samentrekken in atomen of de gisting van chemische processen. „Men geeft zich tegenwoordig aldus vervolgde Mac Donald op allerlei manieren over aan vermaken, en is zelfs niet langer in staat op rustige wijze den Zondag te vieren. Hetzij men een conservatieve, liberale of een Labour- regeering heeft, men kan niet veel uitrichten met menschen, die tot weinig anders in staat zijn dan zich door andere menschen te laten amuseeren. die niet in zich het vermogen hebben hun tijd zonder hulp van anderen door te bren gen. Wij verliezen het besef van alle mensche- lijke waarde. Wij jagen te veel naar klatergoud. Maar de kern van het Christendom is, dat het alleen op de menschelijke hoedanigheden aan komt. De Labourpartij streeft niet naar quar- t.iteit, ook niet naar gelijkheid, maar naar kwa liteit. Het geloof doet ons leven, niet de feiten. Het leven wordt niet gerechtvaardigd door het verleden, maar door de toekomst. Niemand heeft reeds het land van Kanaan bereikt. Als wij daar aankomen, zullen wij er onze graven vinden. Men schroomt om recht af te gaan op de bron van alle kwaad, Inplaats daarvan ver knoeien wij onzen tijd met lapwerk." „Het socialisme heeft twee waarden. De eene is een verkiezingsleuze, de andere is van philo- sofischen aard en een wereldbeschouwing. Hoe minder men van de verkiezingsleuze afweet, des te beter. Wij zijn allen min of meer geneigd steeds meer bepaald aan een enkele klasse té denken. Ook ik. Maar ik betwijfel, of iemand nog meer dan ik tegen den klassenstrijd vecht. Wij worden bedreigd door stakingen uitsluitin gen, conflicten en rustverstooringen, maar hoe kinderachtig is eigenlijk dit alles. Dat komt, omdat men aan beide zijden geen ander ontko men aan de moeilijkheden meer ziet dan door j af en toe een dergelijk conflict, waarvan iedereen Het ware te wenschen, dat „Het Volk" en de j de geestelijken in zekere mate thans was ver- voorwaarts" deze rede eens als geestelijke j leend. toren en toen Dr. Verviers waarvan het blad anders niet veel hebben moet zeide, dat er onder de 24 katholieke Engelsche parlements leden liberalen en zelfs elf S.D.A.P.-ers waren, viel het den zonderlingen dokter aanstonds bij en „De Voorwaarts" gaf hem gelijk, toen Dr. Verviers beweerde „wat in Engeland goed is, moet ook goed zijn in Nederland." nadeel heeft. Wat wij moeten doen is het mate rialisme op zij schuiven en bedenken, dat de mensch niet leeft voor zijn porte-monnaie, maar voor zijn ziel." Wat zegt gij nu wel, lezer, van deze rede? Het is kort en bondig een absolute veroor deeling van het socialistische materialisme, van het ongodsdienstige in 'de Maatschappij en van den klassenstrijd. lezing aan hun lezers voorzetten maar zij zullen wel oppassen, dat Jan Boezeroen er niets van te lezen krijgt. Toch echter neemt het niet weg, dat het voor de „bewusten" van groot belang is. Of ..Het Volk" nu nog zal schrijven wij noemen de Engelsche arbeidersregeering een socialistische Best kans, dat de „Voorwaarts" want het blad houdt er van zijn lezers te misleiden in de toekomst heel onnoozel en met het on schuldigste gezicht van de wereld komt beweren dat onze S.D.A.P. van dezelfde richting is als hare Engelsche partijgenooten. Maar dan ver koopt zij leuterpraat. Onze S.D.A.P. is geheel gebaseerd op het Duitsche Marxisme en de Duitsche Marxisten zijn altijd voorbeeld en raadgevers van onze Hollandsche socialisten geweest. En wat het Marxisme is, dat heeft prof. Eigeman dezer dagen in „Onze Eeuw" zoo juist geschreven „Elke religieuse beweging, omdat zij een geeste lijke beweging is, is door een onoverkomelijke kloof gescheiden van de leer van Marx." M.a.w. Marxisme en godsdienst zijn onvereenigbaar, zij staan tegenover elkander als water en vuur. Vandaar dat de Duitsche Marxisten gerafi- neerde antichristelijken zijn en vandaar ook, dat onze socialisten van meet af aan in hun leiders, volgelingen, bibliotheken en geschriften ant- christelijk zijn. Wil „Het Volk" of de „Voor waarts" het anders beweren, dan is dat een grove misleiding van hunne lezers en zuiver hoeren bedrog. S. Buitenlandscli Nieuws, HET GEHEIM CONSISTORIE. Uit Rome verneemt de „Msb." Z. H. de Paus hield gisterochtend een geheim consistorie voor de benoeming der nieuwe kar dinalen, mgr. Mundelein, aartsbisschop van Chicago en mgr. Flayes, aartsbisschop van New-York. In Zijn toespraak wees de H. Vader met V oldoening op de discipline en den godsdienst zin, getoond door de katholieken van Frankrijk bij ,de unanieme aanvaarding van de besluiten in zake de diocesane vereenigingen. Met innige deelneming sprak de Paus ver volgens over den toestand in Rusland, over het lot van mgr. Cieplak en andere Russische prelaten. Hij beval opnieuw in de liefdadig heid de groote menigten weezen en ouden van dagen, die in hun verlatenheid zich wenden tot den H. Stoel om hulp en redding. De H. Vader dankte dan de talrijken, die meehielpen aan de actie van charitas jegms die ongelukkigen. Sprekend over Italië betuigde de H. Vader met voldoening over het feit, dat het kruis beeld in de scholen in eere was hersteld en over de genomen maatregelen, inzake het godsdienst onderwijs. De Paus betreurde het echter, dat nog steeds personen en katholieke instellingen aan aanvallen en gewelddaden bloot stonden, j In afwachting van een algemeene wets herziening betuigde de H. Vader verder zijn ingenomenheid over het feit, dat sommige legislatieve bepalingen,die een bedreiging waren voor zekere godsdienstige instellingen, waren afgeschaft, alsmede over de economische ver betering van de positie der geestelijken en over de vrijstelling van militairen dienst, welke aan j De kerk kan nochthans, zoo vervolgde de j H. Vader, niet haar recht prijsgeven, om in zaken die uitsluitend tot haar competentie belmoren, zelve wetten uit te vaardigen en zij beschouwt dan ook de bovengenoemde conces sies slechts als een gedeeltelijke restitutie.Jji Na nog met. vreugde vermeld te hebben, dat eerlang het eerste oecumenisch concilie van China zou bijeenkomen en nogmaals te hebben gewezen op het belang van het a.s. jubeljaar en dat van de missietentoonstelling ten Vaticane, waarbij de H. Vader den wensch uitsprak, dat de katholieken uit alle landen in groote getale naar Rome zouden komen, eindigde de Paus zijn toespraak met een verheerlijking van het rijk Gods. 71 Gravin Thea glimlachte goedig en meewarig. Susanne sprong op en liep opgewonden op en neer. Begrijpen wij elkander dan heelemaal niet meer, zelfs dan niet meer, wanneer het om Lo- thar's wel en wee gaat vroeg zij buiten zich zelve van opwinding. Lieve Kind, wat wel en wee is voor een mensch kunnen wij met onze kortzichtige oogen niet beoordeelen. Daarover beslist een hoogere macht, waaraan wij allen ondergeschikt zijn. Naar voor zoover menschenoogen kunnen 'zien, komt het mij voor, dat Lothar's geluk door een verbin tenis met Johny niet meer gevaar zal loopen, dan wanneer hij volgens uw wensch met dé onaantrekkelijke en koude freule Liebenau trouwt. Dat is immers de vrouw, die gij hem hadt toegedacht. Hoe weet gij dat Gravin Thea lachte fijntjes. Mijn oude oogen zien nog scherp. Ik' zag en hoorde heel wat, gisteren. Welnu, gij kunt ook weten, dat freule Liebe nau de voornaamste en beste partij is. Gij weet dat haar moeder een prinses is uit een regeerend huis. Daarom lijkt bet freuletje nog lang niet dc geschikte vrouw voor onzen Lothar. Misschien daarom juist wel. Zij zouden elkan der aanvullen. Gravin Thea zuchtte. Zij dacht aan het hu welijk van haar zoon met Susanne. Toen moesten ook twee geheel verschillende naturen elkander aanvullen. De poging was jammerlijk mislukt. Maar ze verried niets van haar gedachten. Misschien ook niet, zeide zij slechts. Susanne bleef voor haar staan. Laat ons niet nutteloos redetwisten. In ieder geval smeek ik u, dat juffrouw Warrens van Wildenfels zal heengaan. Gij kunt ook dan nog op edelmoedige wijze voor haar zorgen. Maar verwijder haar. Ik zou 't niet kunnen verdragen, als Lothar mij dat meisje als schoendochter zouwillen opdringen,ik zou er aan tegronde gaan. Gravin 1 hea zuchtte diep én smartelijk. Bezondig u niet Susanne. Ik heb mijn zoon Hef gehad warmer en inniger heeft geen moeder ooit van haar.kind gehouden en ik heb hem moeten afstaan in den bloei zijner jaren, vóór hij het volle levensgeluk genoten had ik heb dat moeten dragen. Hoe klein j ''Üfck inij uw angst. Wees niet boos maar wanneer ik wist, dat Lothar's geluk van een FRANSCH-ENGELSCI1E BESPREKINGEN. De Fransche ambassadeur te Londen, de St. Aulaire, heeft reeds gister een onderhoud met den Britschen premier Ramsay MacDonald gehad. Punten van bespreking hebben uitgemaakt de huidige toestand in den Palts, benevens de a.s. rapporten der experts. Omtrent de verdere bijzonderheden dezer besprekingen is verder niets bekend, dan dat van heide zijden het verlangen naar voren kwam, dat Groot-Brit- tannië en Frankrijk zullen samengaan bij de behandeling van de vraagstukken, waarvoor zij gesteld worden. De gehouden besprekingen kunnen uiter aard echter voor het oogenblik althans nog slechts preliminair zijn, daar positieve stappen niet verwacht mogen worden voordat de rap porten bij de C. v. H. zijn ingediend. De jongste briefwisseling tussclien Poincaré en M.acDonald heeft er ongetwijfeld veel toe meegewerkt, een atmosfeer te scheppen, waar in deze geweldige kwesties in kalm en en ver zoendenden geest kunnen worden besproken. De Britsche pers is optimistisch gestemd daar omtrent. In de bladen wordt uiteengezet, dat de ichadeloosstcliingskwestic op het punt staat in een nieuwe phase te komen, en in geen geval los staat van de kwestie van Frankrijks veilig heid. Wanneer Duitschland weer de vrije beschik king krijgt over het productieve Roergebied, zou ongetwijfeld zijn betalingsvermogen aan merkelijk worden verhoogd. De geallieerde regeeringen zullen dus voor de taak komen te staan, om een bevredigenden uitweg in dezen te vinden. Een uitweg, waarbij de Duitsche be talingscapaciteit zoo hoog mogelijk wordt op gevoerd, en tegelijk Frankrijks veiligheid zoo goed mogelijk verzekerd blijft. AMERIKA EN FRANKRIJK. Op de Beurs te Amsterdam heeft een bericht de ronde gedaan, volgens hetwelk Amerika een crediet van 200 millioen dollars aan Frank rijk geeft onder voorwaarde, dat het een einde maakt aan de Roerbezetting. Wij geven dit bericht onder alle voorbehoud. HET HITLER-PROCES. Volgens de „Welt a. Montag" is dc aanklacht tegen Von Kalir, Lossow en Seisser wegens hoogverraad op 20 dezer door de Beiersche justitie weer ingetrokken. Telef: 15. I verbintenis met Johny afhing, dan zou ik ze hem zelf in de armen leggen. Het is zoo'n nietig pogen, de voorzienigheid van een mensch te willen spelen. ■j Susanne wendde zich boos van haar af en j trad aan 't venster. Donker staarde zij door de kanten gordijnen naar bulten. Eindelijk keerde zij zich met een somber i gezicht weer om. Gij weigert dus, juffrouw Warrens te ver wijderen. Ja, zij blijft hier Wildenfels is haar tehuis. Susanne lachte rauw en heesch. Zij schijnt u dierbaarder te zijn dan wij allen. De gevolgen zijn voor uw rekening God moge alles ten goede keeren, Susanne. Wat. zou het helpen, of ik het arme kind wilde verbannen? Lothar zou het niet dulden. En wanneer hij Johny werkelijk met andere dan broederlijke gevoelens beschermt, dan zou haar verwijdering eer een middel zijn, om de vlammen te doen uitslaan, die gij wilt verstikken. Niets is geschikter om de liefde te versterken dan medelijden. Dus moet ik werkeloos toezien, hoe het on heil bezig is over ons te komen Het onheil Het kan immers ook e^n geluk zijn. Met u is niet verstandig te praten. Gij zijt verblind. Maar dat zeg ik wanneer juffrouw Warrens hier blijft, dan zal ik met. alle midde- len, die mij ten dienste staan, er voor zorgen, dat Lothar niet naar Wildenfels terugkeert, voor het gevaar geweken is. Gij scheidt óf van juffrouw Warrens óf gij ziet Lothar niet terug, vóór hij getrouwd is. Gravin Thea wilde iets antwoorden, maar j zij perste haar lippen op elkaar. Haar blik gloed naar haar schrijftafel. Een zucht ontsnapte haar borst Wij willen ons daarover niet langer opwinden, Susanne. Ieder, moet maar doen, wat hij voor goed houdt. Laat ons het Kerstfeest in vrede vieren misschien is het 't laatste, dat mij gegeven is. Na hét feest vertrekt Lothar al heel gauw naar Rome. Minstens een jaar lang komt hij niet naar huis. In een jaar kan veel verande ren. Wie weet per slot van rekening trouwt hij misschien noch met Johny, noch met Hertha Liebenau, maar met een ander. Susanne liep nadenkend in de kamer heen en weer. Tijd gewonnen al gewonnen, dacht zij bij zich zelf. In deze enkele weken zou Lothar in het' ergste geval zich bezwaarlijk direct aan Johny kunnen binden. En dan gravin Thea was oud oude menschen sterven meestal snel en als zij er eenmaal niet meer was dan zou het een kleinigheid zijn, Johny te ver wijderen. In ieder geval echter wilde zij Lothar's aandacht steeds weer op freule Liebenau vesti gen. (Wordt vervolgd) COURANT bwkmhkms»**-S-;P_Q

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1