De heer Oud (V. D.) bespreekt den dienst vakkommies. Vervolgens vraagt hij de promotie-kansen voor de kommiezen-verificateurs te verbeteren. De heer Z ij 1 s t r a (A. R.) vraagt meer Zondagsrust voor de grenscommiezen. De Minister van Financiën, de heer C o 1 ij n, antwoordt. Hij zal de grenscontrole en de kwestie der scheepsmeters gaarne nader overwegen. Wat de kommiezen te Vlissingen betreft, zegt spr., dat z.i. de ambtenaren goed zullen doen zich zooveel mogelijk van actie vóór of tegen Ae vegeering te onthouden. Doen zij anders, dan leidt dit tot moeilijkheden. De bevorderingskansen bij het personeel zijn besproken. Of het mogelijk is iets te doen, wil spr. gaarne overwegen. De begrooting wordt aangenomen met 55 tegen 11 stemmen. Avondvergadering. Aan de orde is voortzetting van de behande ling van de Oorlogsbegrooting. De algemeene beschouwingen worden voort gezet. De heer Deckers (R. K.) bespreekt de officiersopleiding. De heer B o m a n s (R. K.) herinnert er aan, dat hij in 1919 met eenige partijgenooten een motie heeft ingediend, waarbij de Kamer uit sprak, dat met één departement van Lands verdediging zou kunnen worden volstaan. Aan gezien de Regeering een voorbereiding van een wetsontwerp had toegezegd, drong hij niet ver der op een spoedige behandeling der motie aan. Inderdaad kwam er een wetsontwerp, hetgeen evenwel werd ingetrokken. Er bestond echter nog altijd de motie, welke de voorzitter van de lijst van onafgedane stukken heeft afgevoerd. Spr. meent, dat deze motie wel van eenig belang is, en dient haar daarom ongewijzigd weder in. Op voorstel van den voorzitter zal dc motie op een nader te bepalen dag worden be handeld. De heer Van Rave's te ij n (C. P.) gaat na welke op het oogenblik de toestand is van het militaire vraagstuk. De heer Van Rappard (V. B.) uit eenige bezwaren tegen de concentratie van de oplei ding van de beroeps- en verlofsofficieren. Mevr. De V r i e sB ruins (S. D.) be spreekt de groote sterfte aan tuberculose in het leger en vraagt ernstig onderzoek. Minister Van D ij k is het met den heer Tilanus eens, dat er 8 verschillende richtingen in het militaire vraagstuk zijn. Het eerste stel sel is dat van nationale ontwapening, doch dit zou de internationale eenheid verbreken. Spr. vestigt in dit verband de tegenstelling tusschen woord en daad. Als met minder dan 4 divisiën als strategische eenheden zou worden volstaan, zou daardoor afbreuk worden gedaan aan de operatic-moge lijkheden. Naar aanleiding van de opmerkingen over een politieleger, acht de overheid het, haar plicht voor de beveiliging van hetgeen haar is toevertrouwd, te doen wat in haar vermogen is. Wat de organisatie van de weermacht be treft, komt nu het tijdperk der consolidatie en spr. gelooft, dat binnenkort, de feiten wel voor de nieuwe organisatie zullen spreken. De artilleristische uitrusting is thans inder daad niet voldoende. Waar het onmogelijk is, een voorraad mu nitie op te leggen, voldoende voor een oorlog, is er alles aan gelegen de particuliere industrie meer dan tot dusver te mobiliseeren voor mu nitie-aanmaak in oorlogstijd. Dit vraagstuk is nog in onderzoek. Het beroepskader zal bij de nieuwe opleiding broodnoodig zijn. De vergadering wordt verdaagd tot lieden. Binnen! a n d. De Postcheque- en Girodienst. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer van Dijk, in zake terugbetaling saldo's bij den Postcheque- en Girodienst, heeft de minister van waterstaat geantwoord Ter beantwoording van de gestelde vragen kan de ondergeteekende mededeelen, dat sedert de directie van den Girodienst de saldi der rekeninghouders heeft becijferd naar de voor handen gegevens en de rekeninghouders voor een groot Meel hierop hebben geantwoord, zoo dat, indien deze antwoorden met de feiten over eenstemmen, deze saldi voor de uitbetaling van gelden als grondslag kunnen worden aangeno men. Op verzoek der Commissie voor de uit betaling van gelden op postrekeningen is de ondergeteekende met zijn ambtgenoot van financiën te rade gegaan, in hoeverre van dc eischen, welke tot dusverre voor de uitbetaling moesten worden gesteld, kon worden afgeweken. Overeenkomstig het advies van den lands advocaat is de wijze van uitbetaling vóór hen, op wier saldo het bovenvermelde van toepassing is, thans tot haar eenvoudigste vormen terug- gebra cht. Bakkersnachtarbeid Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Staalman, betreffende het verrichten van arbeid door alleenwerkende bakkerspatroons vóór 6 uur des morgens en veroordeeling van deze patroons deswege, heeft de minister van arbeid, handd en nijverheid geantwoord In alle gemeenten mogen alleenwerkende bakkerspatroons, indien zij in het bezit zijn van een daartoe strekkende vergunning van den burgemeester, bakkersarbeid verrichten vóór 6 uur des voormiddags. Volgen.: de bij de Arbeidsinspectie ingekomen opgaven zijn in totaal 61 alleenwerkende bak kerspatroons sedert, de inwerkingtreding van de Arbeidswet 1919 veroordeeld wegens het vroeger aanvangen met den arbeid, bij of krach tens die wet toegestaan, doch in geen enkel dier gevallen is principale hechtenis opgelegd. R. K. Openbare Leeszalen. In de gisteren te Delft gehouden jaarver gadering van den Bond van R. K. Openbare Leeszalen is in plaats van wijlen prof. dr. IJ. van der Velden tot bestuurslid benoemd prof. mr. E. J. J. van der Heijden te Nijmegen. De heer P. P. J. A. van der Putt, werd tot voor zitter gekozen. Prof. dr. Jules Persijn, te Broechem bijAnt- werpen, heeft 's middags een lezing gehouden over het onderwerp Waarheen met al die ro mans waarin de heer Persijn de beginselen van beoordeeling besprak. De werkloosheid. Op 15 dezer waren bij 208 organen der open bare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoekende mannen (hetgeen niet steeds beteekent werkloos) inge schreven 46.567 personen. Bovendien waren ingeschreven 42.725 man nen, die tot de meer geschoolde beroepen moeten worden gerekend en van wie zeer velen, onregel matig of nu en dan los werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werkloozen kunnen worden gerangschikt. Tweepersoons spoorwegabonnementen. De Ned. Ver. van Grossiers op electrotech- nisch gebied drong in een adres aan de directie van de Ned. Spoorwegen aan op invoering van tweepersoons abonnementen, welke dan van 2 portretten zullen worden voorzien, terwijl het abonnement slechts telkens door één der twee gebruikt zou kunnen worden. Voor vele handelszaken is het nl. van belang, dat zij bij verhindering door ziekte of om andere redenen van haar reizigers een plaatsvervanger kunnen aanwijzen, terwijl kleine firma's eerder tot de aanschaffing van een abonnement zouden over gaan. De prijs van dit abonnement zou hooger kun nen zijn dan die van éénpersoons abonnementen. Handels- en kantoorbedienden. De Nationale Bond van handels- en kantoor bedienden Mercurius heeft aan den minister van arbeid een adres gezonden, waarin wordt verzocht door afkondiging van de betreffende maatregelen van bestuur de Arbeidswet 1919 in te voeren voor de volwassen handels- en kantoorbedienden. Internationale reclametentoonstelling. De internationale reclametentoonstelling in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, zal Vrijdag 4 April door den minister van arbeid, handel en nijverheid geopend worden. Oudheidkundige vondsten. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft aan de commissarissen der Koningin geschreven Het blijkt nog telkens, dat de bij herhaling gegeven voorschriften, hoe gehandeld dient te worden ten aanzien van oudheidkundige vondsten in den bodem van niet voldoende bekendheid zijn of althans niet voldoende worden nageleefd. Daarom noodig ik u uit, er wederom de aandacht van de burgemeesters in uw provincie op te vestigen, dat, zoo bij het verrichten van graafwerk, enz. in hun gemeente voorwerpen in den bodem aan het licht komen als vaatwerk, munten, wapenen, beenderen, lijkkisten, palen, steenen, enz., die van hoogen ouderdom schijnen, zij hiervan onmiddellijk kennis dienen te geven aap den directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Het is dan van het grootste belang, dat die overblijfselen gedurende eenige dagen tot nader deskundig onderzoek beschikbaar blijven in den stand, waarin zij in den bodem werden aan getroffen, en dat dus het graafwerk in de om geving van de vondst aanstonds wordt gestaakt. De directie van genoemd museum stelt dan óf zelf onmiddellijk een onderzoek ter plaatse in, óf bevordert, dat dit geschiedt vanwege een andere oudheidkundige instelling. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Gistermiddag heeft op uitnoodiging der direc tie van de Spoorwegen een bespreking plaats gehad met de vertegenwoordigers van de vijf erkende spoorwegorganisaties. De vertegenwoordigers bepleitten naast andere verbeteringen een niet definitieve buiten werking stelling van art. 36, de intrekking van de ge- eischte persoonlijke verklaring en verlenging van de eventueele overeenkomst tot 31 Dec. 1925. De directie was niet geneigd de definitieve wijziging van art. 36 op te schorten en beriep zich hierbij op het standpunt der regeering in zake art. 40 van het Rijksbezoldigingsbesluit en twijfelde er niet aan of de regeering zou mede eischen wijziging van art. 36 voor het spoorweg personeel. Zij is bereid den duur der overeen komst te verlengen tot 1 Juli 1925 en verklaarde dat naar aanleiding van een gemaakte voor- loopige berekening ook na 1 Juli 1925 geen verdere loonsverlaging noodig zou zijn en ze daartoe dan ook slechts in bet uiterste geval te zullen overgaan. Zij gaf er verder de voor keur aan de vroeger besproken verhooging van de pensioenkorting ad 4 pCt. om te zetten, in loonsverlaging en heeft er ook geen bezwaar tegen af te zien van den eisch der persoonlijke verklaring van het personeel, als alle organisaties zich bereid verklaren o.m. geen rechtsvordering naar aanleiding van de loonsverlaging in te stellen of dit voor haar leden te bevorderen. Na afloop der conferentie zijn de vertegen woordigers der hoofdbesturen opnieuw bijeen gekomen, ten einde een voorloopig standpunt vast te stellen. Besloten is de overeenkomst met de directie in de congressen der diverse organisaties aan te bevelen. In verband hier mede is ook besloten het reeds vroeger aan gekondigde demonstratieve congres Zondag niet te doen doorgaan. UITSLAG EN FUÏSTEN en gele gelaatskleur worden vaak veroorzaakt door onzuiver bloed tengevolge van trage ont lasting. Genees en voorkom deze verschijnselen door het gebruik van Mijnhardt's Laxeertablet- ten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. 856 7 Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor dc openbare vergade ring van den gemeenteraad op Vrijdag 28 Maart 1924, des n.m. 2 uur. lObis. Voorstel van B. en W. om aan de Schiedamsche Gezondheidskolonie over 1923 een subsidie van 712.12 te verleenen. lOLer. Voorstel van B. en W. Om aan de R.K. Gezondheidskolonie (Onderafdeeiing van den R.K. Vrouwenbond, Afdeeling Schiedam) over 1923 een subsidie te verleenen van 296.24. lOquater. Voorstel van B. en W. om aan de Schiedamsche Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen voor het jaar 1924 een subsidie van 1000.te verleenen. 14. Van B. en W. schrijven de. 24 Maart 1924 ter beantwoording der vragen, gesteld door het raadslid, den heer Kramer-Freher, betreffende de werkloosheid in het flesschenbeteenersbedrijf. Punt .3 van de agenda vervalt. (Wijziging ge- meentebegrooting 1923). Verhooging Waterprijs. B. en W. schrijven aan de Raad Naar aanleiding van de in de laatst gehouden raadsvergadering gevoerde besprekingen inzake het plaatsen van watermeters en de toen gedane toezegging om nadere gegevens aangaande het Waterverbruik over te leggen, heeft de Commis sie voor de Technische bedrijven bedoelde zaak nogmaals onder oogen gezien. Liet is niet wel mogelijk reeds thans, nu nog maar slechts enkele weken water van Rotterdam wordt betrokken, betrouwbaar vergelijkende cijfers mede te deelen. Slechts dan zal aan be doelde vergelijking voldoende waarde kunnen worden geheebt, wanneer het verbruik wordt nagegaan over een langer- tijdvak. Hieraan is evenwel dit bezwaar verbonden, dat gedurende dien tijd door het drinkwater- leidingbedrijf een belangrijk verlies zal worden geleden. Over het algemeen toch is uit de praktijk der distributiebedrijven gebleken, dat het totaal verbruik vóór dat een bedrijf distributiebedrijf wordt, veel te laag pleegt te worden geschat, zoodat daarna aan de leverende Gemeente veel .meer te betalen is, dan uit die te lage schatting zou kunnen worden opgemaakt. In den regel is deze schatting 40% te laag. In ons laatste voorstel deden wij uitkomen, dat hierin door het plaatsen van watermeters zou kunnen worden tegemoetgekomen. Waar hiermede groote uitgaven gemoeid zullen zijn en daaraan verschillende bezwaren zijn verbonden, die ook bij de behandeling in Uwen Raad naar voren werden gebracht, werd nogmaals de vraag besproken of het tenslotte niet de voorkeur zou verdienen in plaats daarvan terug te komen op ons bij schrijven van 22 November 1923 gedaan voorstel om den prijs van het water tc verhoogen. Gezien de geldende prijzen in verschillendeandere Gemeenten, zou de waterprijs in onze gemeente, ook zelfs na verhooging met 25 nog zeer laag zijn. Aangezien de betaling per kwartaal geschiedt, zou het wenschelijk zijn de verhooging met don aanvang van het nieuwe kwartaal te doen in gaan en te bepalen, dat zij voorloopig slechts zal gelden voor het nog resteerende gedeelte van het loopende jaar, opdat aan het einde van 1924, op grond van verkregen uitkomsten zal kunnen worden beoordeeld in hoeverre de ver hooging zal dienen te worden bestendigd. Resumeerende hebben wij derhalve de eer Uw Raad voor te stellen den prijs van het water van de Drinkwaterleiding met ingang van 1 April 1924 en voorloopig tot 1 Januari 1925 te verhoogen met 25 Cursusavond. Gisteravond is voor de bondsleden de laatste cursusavond gegeven. Inleider was pater van Dijk inet het onderwerp „St. Thomas van Aqui- ne." In zijn inleidend woord zei spr., heden te hebben gedacht aan zijn Roomsche reis, toen hij het geluk gehad heeft om in de Eeuwige Stad de prachtige kerk der Dominicanen meermalen te kunnen bezoeken de kerk van waaruit het vorige jaar de schitterende viering is begonnen van het zesde eeuwfeest der canonisatie van dezen -genialen doctor angelicus. Over geheel de wereld zijn deze feesten gehouden en de Paus, die een groot vereerder van Sint Thomas is, heeft aan de viering daarvan vele geestelijke gunsten ver bonden. Niet alleen is Thomas heilig verklaard maar ook zijn leer is gecanoniseerd deze Paus heeft openlijk verklaard wat Thomas heeft geleerd is de leer van de Kerk. De voornaamste eigenschap van Sint Thomas is geweest, dat hij behalve dc dwalingen uit zijn tijd, ook de dwalingen welke nadien zijn- opge doken en ooit zullen komen, grondig heeft weerlegd hij was als doortrokken van de waar heid. Op de vraag, hoe heeft Sint Thomas zich kunnen ontwikkelen tot den diepdenkendenal- les-omvattenden wijsgeer, kan men antwoorden dat hij de goede richting van de ontwikkeling be greep, eenvoudig te werk ging, niet vroeg wat denken de geleerden ervan, maar het gezond verstand voorop zette bovenal hield hij even wel God voor oogen. Tegenwoordig wordt er wel veel ove. ontwikke ling gesproken, maar inplaats dat men gelijk Thomas het hoofd opwaarts steekt en den geest verheft,richt men zijn oogen naar het aard- sche en het lage. Aan deze averechtsche opvatting over ont wikkeling, herinnert het zonderlinge gedoe van een Rotterdamsehc bioscoop-commissie, die het verkeerde goedkeurt en het goede niet toe wil laten. Ook in andere richtingen stuiten wij overal op valschen smaak. Hoeveel zuiverder stond Thomas, die zich in alles naar God richtte, ook al omdat hij begreep dat God ons eenige doel moet zijn. Een andere deugd van Sint Thomas was zijn groote nederigheid die hem voor alle ijdele waan behoedde. Naast die nederigheid had Sint Thomas een krachtig plichtsbesef, dat hem geheel in zijn taak deed opgaan en hem de tevredenheid des harte gaven. Men mag dan zeggen Thomas was een heilige, maar hij heeft die heiligheid niet zonder strijd verkregen. Ook hem bleven de beproevingen niet bespaard, want zelfstandig denker en schep per van een eigen systeem als hij was, bleef de ertiek hem met bespaard. Hij putte echter kracht uit den godsdienst en de tijd heeft hem gerechtvaardigd tot op heden steunen de en cyclieken der pausen op zijn geschriften, op zijn stellingen. Dat is het loon voor Sint Thomas' liefde tot God en zijn gehoorzaamheid aan de Kerk. In dien wij zooals hij God zoeken en Hem dienen, in dit verband wees spr. op het mooie voorbeeld van patej- de Groot, dan zullen wij ook ons ge lukkig voelen, en ons ontwikkelen in den waren zin, dan zal ons leven saam te vatten zijn in de weinige woorden van God, naar God. De voorzitter dankte daarna den eerw. spre ker, zoo ook de vorige inleiders der cursusavon den, en hoopte, dat ook een volgenden winter op hen gerekend mag worden, en dat de belang stellingder bondsleden dan'grooter zal zijn als nu. Vervolgens deelde de voorz. nog mede, dat er geen candidatenlijsten waren ingediend voor de verkiezing van afgevaardigden voor de verga dering van den centralen Raad, zoodat de af tredende heeren Hengst, v. Rutten en Vermun- nicht herkozen zijn. Na eenige geanimeerde besprekingen, sloot de voorzitter de vergadering met den christelij- ken groet. Be waars ch oo I cursus Een schrijven van B. en W. aan den Raad betreffende opgemeld onderwerp moest wegens plaatsgebrek tot morgen blijven liggen. Waarschuwing. De commissaris van politie te Hellevoetsluis waarschuwt tegen de flesschentrekker^praktijken van Jan Holm, aldaar. Bedoelde Holm noemt zich nu eens practizijn dan weer uitgever of hypotheekbezorger enz. en gebruikt, om zijn slag te slaan voor zijn corres pondentie, briefpapier met mooi bedrukt hoofd, o.m. J. Holm, advocaten- en practizijnskantoor, enz. Uit de klachten die de laatste dagen zijn inge komen blijkt, dat hij reeds verscheiden personen gedupeerd heeft. Mond en klauwzeer. Er doen zich in onze gemeente weer verschei dene gevallen van mond en klauwzeer voor. De laatste dagen hebben niet minder dan vier vee houders aangifte gedaan, dat onder hun vee- beslag, deze gevreesde ziekte is uitgebroken. Hedenmiddag ongeveer half één had er nabij de tol op den Vlaardingschedijk een aanrijding plaats tusschen een der groote transportauto's van Jamin en de autobus van de E. V. A. G., waardoor de autobus in dc greppel langs den weg terecht kwam. De auto's werden beide eenigszins besohadid, maar ongevallen hadden er gelukkig verder niet plaats. De R. E. T. M. De directie der R. E. T. M. schrijft ons Sedert geruimen tijd vertoont de graphiek van het passagiert vervoer door de Rotterd. Electr. Tramweg Mij een vrij scherp dalende lijn. Dit verschijnsel vindt zijn oorzaak in de heerschende economische ma laise en in de concurrentie der autobussen. De malaise brengt mede een mindere verplaat sing van personen dan in tijden van volop werk in haven en bedrijven en noopt bovendien velen de kosten van het vervoer per tram uit te sparen, zoo dit eenigszins mogelijk is. Doch ook bij het aldus verminderde vervoer ware de tram-exploi tatie in den bestaanden omvang nog zeer wel mogelijk, zoo niet de autobussen van dat ver minderde vervoer een geweldig aantal reizigers aan de tram onttrok. Dit aantal mag over het loopende boekjaar der R. E. T. M. worden gesteld op lien millioenzijnde ongeveer één vijfde gedeelte van het totaal der voorheen door de tram per jaar vervoerde personen. Te Amsterdam, waar de tram door de Gemeen te wordt geëxploiteerd en te 's-Gravenhage heeft de Overheid zulk een onredelijke concurrentie van a.utobus met tram niet geduld, doch te Rotterdam isvoor die concurrentie vanGemeente- wege in de ruimste mate de gelegenheid openge steld, met het gevolg dat begin Januari 1924 hier ter stede, behalve 81 intercommunale bussen, niet minder dan 169 plaatselijke bussen, verdeeld over 86 lijnen, in bedrijf waren. Sedert dien zijn er nog 11 plaatselijke bussen bijgekomen, zoodat zich thans 180 stuks bussen uitsluitend binnen het gebied der gemeente bewegen. De ongeregelde aard van dit vervoer wordt gekenschetst door het feit, dat per localq

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2