DE PHOENIX DAGBLADWOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. Verven en Stoomen. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 28 Maart 1924. N®. 13907. Bureau: K0MARKT4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus: 39. A d v e r t e n t i ë|n 1-5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnemen ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel P^/wartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnurnmer «MgM» Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraa- met Officieel Kerkbencht 10 ets. - r toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Oiigeva'lenverzekering f 500 bij levenslange gebeele invaliditeit ;l2(IO ibj verlies van een handTVoet of oog f 200 bij dood 1100 bil verlies vau e, t60 verllcs vaneen wijsvinger; 115 t.ij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.AlgeiA.Verz. bank te Schieda Dit nummer bestaat uit 2 bladen van een m EERSTE BLAD. Buitenlandfeeh Nieuws. POINCARÉ WEER KABINETSFORMATEUR. Officieel wordt uit Parijs medegedeeld, dat Poincaré aan Millerand verslag heeft uitge bracht van de besprekingen, die hij gistermor gen heeft gevoerd. Gistermiddag zes uur heeft Poincaré aan Millerand medegedeeld, dat hij de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet aanvaardt. Hoewel dit algemeen verwacht werd, had toch dit feit, dat de crisis langer dan vermoed was, traineerde, groote spanning in de wandel gangen van de Kamer verwekt. Ofschoon de stemming van eergisteren een verrassing wordt genoemd, ging zij toch over de bezuinigingspolitiek der regeering, betrof dus een principieele kwestie. Poincaré heeft gistermorgen dan ook in de eerste plaats de voorzitters der financieele com missies van Kamer en Senaat geraadpleegd en voorts den rapporteur der financieele Kamer commissie Bokanowski. Zij drongen er allen bij Poincaré op aan, de opdracht te aanvaarden. De regeering zou na alle rectificaties eer gisteren eigenlijk één meerderheid van 17 stem men gekregen hebben. Het resultaat, als in de zitting medegedeeld, geldt echter als definitief. Men gelooft, dat er op breede schaal wijzi gingen in het kabinet zullen worden gebracht, zoodat Poincaré met een wezenlijk nieuw mi nisterie 2a 1 komen. Voorts verwacht men, dat de Kamerzitting, welke op heden bepaald was niet zal kunnen doorgaan, daar het eventueele nieuwe ministe rie eerst zijn program moet opstellen. De eerste Kamerzitting zal misschien niet voor Zondag plaats vinden. Zondag is de laatste gelegenheid, want voor einde Maart moet over de voorloopige twaalfden van de begrooting der verhaalbare uitgaven worden gestemd. De Senaat is daartoe voor Maandag bijeen geroepen. Poincaré heeft verder Millerand op de hoogte gesteld van de door hem gedane stappen in de richting der vorming van een nieuw kabinet, en verklaard, dat de oplossing der crisis nog eenigen tijd zal vorderen. om volledigen sLeun te geven aan dezen vol- ledigen Volkenbond, en uitnood,igingen. te rich ten tot alle naties ter wereld, om een ontwape ning te overwegen. DE DÜITSCHE GÖUDDISCONTO-RANK. Uit Berlijn verluide Met de oprichting van de Goud-Discontobank is men thans zoover gevorderd, dat dit instituut medio April a.s. zijn werkzaamheden zal kunnen aanvangen. Bij het consortium, dat de helft van de aan deden in de bank heeft overgenomen, zijn aan gesloten 140 Duitsehe banken, met, hare filialen. MC.DONALD EN DE VOLKENBOND. In het Lagerhuis heeft gister in antwoord op vragen van Asquith de premier Mc.Donald ge antwoord, dat hij er van overtuigd is, dat Frank rijk nimmer zijn vrijheid kan erlangen door een serie bijzondere verdragen. Zulke verdragen, aldus de premier, zijn nutteloos, zonder dat Frankrijk weet de juiste sterkte der strijdkrachten, welke te zijner be schikking zijn gesteld, en er is geen land van beteekenis, dat zulk een verdrag zal aangaan. De Britsche regeering streeft naar een waar borging door een organisatie als de Volken bond is, meer op moreele dan op militaire waar borgen berustende. Indien deze politiek zal worden nagestreefd, moet eerst de kwestie der schadeloosstellingen wórden geregeld, en in dien daaromtrent volledige overeenstemming verzekerd is, zal het vraagstuk der veiligheid zeer weinig moeilijkheden meer brengen. Mc. Donald besloot met te zeggen Duitsch- land moet tot den Bond toetreden en als de hangende problemen zijn geregeld is het tijd DE LONDENSCHE VERKEERSSTAKING. Wat de door de staking te Londen voor de omnibusmaatschappij ontstane toestand be- teekent, blijkt wel liet duidelijkst uit de ge gevens, welke gister door den minister van Binnenlandsche Zaken, Henderson, in het La gerhuis verstrekt werden. Deze deelde mede, dat verleden jaar voor niet minder dan 5117 motorbussen vergunning was verleend te rijden binnen de gemeente Londen, hetgeen 1385 méér is dan in 1922. Van de 5117 behooren 4472 toe aan deLon- densche Omnibus Maatschappij en de overige aan kleine maatschappijen. Al het personeel van de Londensche Omnibusmaatschappij is thans sedert Zaterdag jl. in staking. De premier, MacDonald, had gister in een vertrek van het Lagerhuis een onderhoud met vertegenwoordigers van werknemers en werk gevers. Naderhand verklaarde hij in het Lager huis, dat beide partijen zeer verlangend zijn naar een oplossing met het gevolg, dat de onder handelingen heden zouden worden hervat. HET IHTLER-PMOCES. Na een lange rede van Hitler is gistermiddag om 12 uur de openbare behandeling van het Münchensche proces gesloten. De uitspraak vindt den lsten April plaats. IERLAND. Volgens berichten uit Dublin, is de Iersche regeering bereid, genoegen te nemen met het ontslag der.oliicieren, die aan de muiterij hebben deelgenomen, en zal zij zoo dit geschiedt aan de zaak geen verdere gevolgen geven. Deze houding schijnt te zijn geïnspireerd door de overweging, dat een strenger optre den niet zonder uitwerking zou blijven op de stemming der bevolking, en zoodoende aan de regeering het bestaan zou kunnen kosten. HONGARIJE'S HERSTEL. De statuten van de te Boedapest op te richten circulatiebank zijn gister gepubliceerd. De bank is volkomen onafhankelijk van de regeering. Het kapitaal bedraagt 30 millioen goudkronen. In de Nationale Vergadering is een wets ontwerp ingediend, bet. effende de afvloeiing van 150.000 staatsbeambten tot 30 Juni 1926. 73 Met pijnlijke zekerheid zag zij, dat nooit een man haar zóó zou bevallen als Lothar om het even of hij jong of oud mooi of leelijk was. Het zou haar vermetel zijn voorgekomen, er aan te denken, dat Lothar eens voor haar zou kunnen staan, zooals thans de baron. Neen, zij was er zich slechts van bewust, dat zij nooit zou trouwen en niets anders wensehte dan met Lothar op Wildenfels te blijven, zooals thans. Gij zijt zoo vriendelijk, mijnheer Von" Hassel- wert. Het doet mij zoo'n leed, u pijn te moeten doen. Wilt gij het mij vergeven Zij trad op hem toe en bood hem kinderlijk smeekend de hand. Hij bracht die aan zijn lippen. Lieve, lieve juffrouw Warrens, zei hij bijna snikkend Blijf ook in de toekomst vriendelijk tegenover m'j- Gij zult weldra inzien, dat ik. eenvoudig schepseltje, er heelemaal niet voor deugde, barones Hasselwert te worden. Haar beminnelijkheid verrukte en roerde hem Iegelijk. Een week, bijna vaderlijk gevoel, zooals hij het nooit te voren gekend had, steeg m hem op. Nog eenmaal bracht hij haar' hand aan zijn lippen. ALLERLEI. Uit Ottawa. De Lanadeeschc premier King heeft den Sovjet-vertegenwoordiger een tele gram gezonden waarin hij mededeelt, dat de Canadeesche regeering in het belang van beide landen tot erkenning van de Sovjet-republiek heeft besloten. Uit Boedapest. De vroegere Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Gustav Gratz, zal zich dezer dagen naar Rusland bege ven. Het doel van zijn reis is de hervatting van de economische en politieke onderhandelingen met de Sovjet-regeering. Uit Cairo Een aantal Oelemas, waaronder de voornaamste Mahomedaansche rechtsgeleer den en theologen vergaderden gister ter be spreking van de huidige positie van het kalifaat Er werd een resolutie aangenomen, vast stellend dat de ex-kalief niet langer de hoe danigheden voor het kaliefschap bezit. Be sloten werd een moslemcongres te Cairo tn 1925 bijeen te roepen, teneinde uit te maken, wie tot kalief zal benoemd worden. Bij de Belgische regeering moet het plan beat&an om den Belgischen loodsdienst te Vlissingen geleidelijk over te brengen naar Zeebrugge. Uit Washington wordt gemeld, dat de el kaar vijandig gezinde revolutionnaiere leiders in Honduras zich hebben vereenigd voor het herstel van de orde. Zij zijn overeengekomen, dat Davila tot voorloopig président zal worden be noemd en dat er binnenkort verkiezingen zullen worden gehouden. Binn e n 1 a n d. Reizende Natuurhistorische tentoonstel]!ny „Natura." Men schrijft ons Het sympathieke plan, het vorig jaar ontwor pen, cm alle aan bevaarbaar water gelegen plaatsen te bezoeken met een tentoonstelling op natuurhistorisch gebied wordt werkelijkheid. Er is voor dit doel vooral van officieele zijde veel steun. Dank zij tevens de belangelóoze mede werking van den heer P. C. van der Meer te Vlaardingen (scheeps-expert), is bij de heeren G. Bijlsma cn Zr. te Wartena, die veel sympathie hebben voor dit doel, onder zeer gunstige voor waarden een motorschip in aanbouw. In het midden der tentoonstellingzaal komen 30 aqua riums, ieder 85 c.M. lang: voorts een koepel van bloemen, waartusschen een aquarium voor zeepaardjes en koraalvisschen. Langs de wanden wordt ongeveer 30 M. tafelruimte in beslag ge nomen door praeparaten, biologische kastjes, vlinderverzamelingen en herbaria, in te zenden door de bekende firma Willem Engels, koninklijk Praeparateur te Zwolle. Alles wordt opgeluisterd door in het wild groeiende planten, waarvoor zich de heer C. Sipkes, lid van het hoofdbestuur der Ned. Natuurhistorische Vereeniging interesseert, schel pen verzamelingen. forniicaria, terraria en cacteëen, kortom alles wat in verbandstaat met Natuurlijke Historie zal worden tentoon gesteld. Dat het een en ander een bijzonder mooie leerstof zal vormen voor de schooljeugd, behoeft nauwelijks te worden vermeld. Wij vertrouwen, dat deze tentoonstelling, die onder de leiding staat van den heer Marius den Outer, Redacteur van het binnenkort te verschijnen Populair Na tuurhistorisch Tijdschrift, ruimschoots belang stelling zal ondervinden. Voor de leerlingen der scholen zal onder leiding der leeraren en onder wijzers gelegenheid zijn deze tentoonstelling te bezoeken tegen eén minimumtarief van 5 cent per leerling. Bovendien ontvangen alle school kinderen gratis een handleiding voor het in- richten*en onderhouden van een aquarium, ter rarium, herbarium, enz. De tentoonstelling die medio April te Zwolle zal worden geopend, zal vermoedelijk da Noordelijke provincies het eerst bezoeken. Woorden en daden. Op de agitatie-meeting in de hoofdstad had de Amstcrdamsche wethouder gezegd, dat men op het onderwijs geen bezuiniging van millioénen kan vinden. Als men de zaak zóó ziet, houdt natuurlijk alle overleg op. Maar de heer Polak heeft het blijkbaar niet zóó scherp bedoeld. Het gebeurt wel eens meer, dat sprekers op een propaganda-meeting het er te dik opleggen, om later binnenskamers, als ze onder mannen van het vak zijn en de kiezers het niet zóó duidelijk hooren, de dikke woorden gauw in te slikken. De heer Polak is Donderdag j.l. met collega's van zes andere gemeenten bij den Minister van Onderwijs op audiëntie geweest. Den Mi nister werd het bekende adres tegen de voor genomen regeeringsmaatregelen aangeboden. Bij die gelegenheid voerde de Amsterdamsche wet houder namens zijn collega's het woord. In zijn toelichtende rede Werd, evenals trouwens in het aangeboden adres, niets dan afwijzende critiek gehoord. Minister De Visser verklaarde dat hij gaarne van het adres kennis zou nemen, maar dat hij tot bezuiniging verplicht was. Wilde men de beide genoemde maatregelen (verschui ving van den toelatingsleeftijd en afschaffing van het zevende leerjaar) niet, dan moest op andere wijze bezuinigd worden. En toen stelde onze Minister van Onderwijs den heeren op den man af de vraag op welke wijze de bezuiniging dan wél kon geschieden En wat antwoordde nu de heer Polak Zeide hij, evenals op de meeting in de hoofdstad er valt niet te bezuinigen op onderwijs, dat wil zeggen wij, sociaal-democraten, werken daar aan in geen geval mede Neen, dót heeft de heer Polak maar liever niet gezegd. De Amsterdamsche wethouder antwoordde, ,,dat de aanwezige wethouders geenerlei bevoegdheid hadden om daarover namens hunne gemeentebesturen te spreken maar dat zij stellig niet ongeneigd zouden zijn om, indien de Regeering op dit punt overleg wenscht, dit overleg te bevorderen." Enfin 't. >s beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Het directorium. De Haagsche redacteur van het „Volk" seint Naar bekend is, komt aan het hoofd van de P. T. T. een directorium, dat, naar wij uit goede bron vernemen, als volgt zal zijn samenge steld Voor de administratieven dienst mr. J. F. van Royen, algemeen secretaris bij de posterijen en telegrafie voor den buitendienst A. P. F. Duinstee, inspecteur te Maastricht, en voor den technischen dienst I. J. J. H. van Embden, hoofdingenieur bij de telegrafie te 's-Hertogen- bosch. Telef: 15. Gij zoudt een vorstenkroon tot sieraad strek ken. Vergeef mij, dat ik zoo vermetel was, te hopen, dat uw lieflijke jeugd zonneschijn in mijn eenzaam huis zou brengen. Vaarwel, freule, het ga u goed. Hierop wendde Hasselwert zich tot gravin Tliea, de stomme getuige van dit tooneel en nam ook van haar afscheid. Zij was niet zoo geroerd als de weekhartige Johny. Volgens haar opvatting, zou de baron bij eenig nadenken zelf hebben moeten inzien, dat hij geen recht had, zulk jong meisje aan zich te binden. Vaarwel, mijnheer Von Hasselwert, ik hoop, dat gij de teleurstelling spoedig zult te boven komen, zeide zij desniettegenstaande vriendelijk. De baron liet zich, toen hij gravin Thca's kamer verlaten had, bij gravin Susanne aan dienen. Zij ontving den vertrouwden vriend in de blauwe kamer. Ik vernam, dat gij reeds bij mijn schoon moeder waart, beste mijnheer Von Hasselwert, zeide zij, hem in onrustige spanning aanziende. Hij zette een eigenaardig gezicht en zuchtte zapht. Ik ben slechts bij u gekomen om mij te laten uitlachen misschien geeft mij dat liet evenwicht mijner ziel terug, zei hij met galgen humor. Uitlachen? Waarom? Omdat ik heden mijn tweede blauwtje in Wildenfels geloopen heb. Voor jaren verschaftet ge mij het eerste, de juffrouw heeft mij zooeven gracieus het tweede laten loopen. Nu zit ik hier voor u en verwacht, dat ge mij uitlacht. Susanne klemde haar lippen samen. Na een poosje zeide zij verwijtend Hoe kondet gij u zoo bloot geven Een man als gij en dit meisje. Hij zuchtte heimelijk. Ik zou belachelijk gelukkig geweest zijn, wanneer juffrouw Warrens mij haar jawoord gegeven had. Mijn hart dacht niet aan leeftijd en dwaasheid. Susanne fronste haar wenkbrauwen. Belachelijk ja gelukkig, dat waag ik te betwijfelen. Ik kan u slechts geluk wenschen dat gij afgewezen werd. Het komt alles maar op de opvatting aan, mevrouw. Maar nu wil ik u niet langer met mijn gevoelsuitingen vervelen. In hoofdzaak ben ik bij u gekomen, om afscheid te nemen. Na Kerstmis ga ik voor langen tijd naar Nizza. Susanne lachte kort en toornig. Nu verdrijft deze juffrouw Warrens ook nog Phjn besten vriend. Hij kuste haar de hand. Ren ik dat werkelijk Zij zag hem glimlachend aan. f wij feit gij daaraan? Wat moet er zonder 11 van ons oudejaarsbal worden Nu, dat wil ik nog wel met mijn tegenwoor digheid opluisteren, op een paar dagen komt het niet aan. Gij blijft toch ook maar zoo lang Stads- en Gewestelijk Nieuws, Zomertijd. Wij verwijzen onze abonné's naar het offi cieele gedeelte van ons blad, waarin B. en W. ter algemeene kennis brengen, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de zomertijd zal in gaan. Ieder zette dus des avonds zijn klok één uur vooruit op Wildenfels, tot uw zoon is vertrokken, niet waar Ja, ik zal aan eenige hoffeestelijkheden deel nemen. Einde Januari ga ik met graaf cn gravin Liebenau naar de residentie. Ziet ge wel, dan zou het nog eenzamer voor mij worden. En ik houd het thans Lussclien mijn vier muren al niet meer uit. Gij komt dus met oudejaar beslist, beste vriend Gij hebt mijn woord daarop. Onmiddellijk daarna nam de baron afscheid en reed bedroefd naar huis. Susanne zag hem somber na. Er kan daaromtrent geen twijfel bestaan. Zij hoopt er beslist op, Lothar in haar netten te vangen, anders zou ze den baron niet hebben afgewezen. Maar het zal haar niet gelukken nooit dacht zij toornig. - HOOFDSTUK XXIII. Op Kerstavond ontvingen eerst in de groote zaal de bedienden hun geschenken. Dan kwamen de employé's van het goed "aan de beurt, voor wie in de groote zaal de geschenken waren uil- gestold. Eerst daarna nadat alle ondergeschikten het hunne hadden gekregen, begon het feest voor de familieleden en voor Johny. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1