DAGBLAD WO OR SCHSE.OAM EBÊ OMSTREKEN, F EUILLëTQü. Het familie-geheim. 47ste Jaargang Maandag 31 Maart 1934 «Ie. 13909. f na ri \r f r t d n f &'ti 11 .7d. elk 6 regel c BureauK 0 EM AR KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39 Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets Advertenti ë£n 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met umcieei iverKnencnt ru ct», p Gratis-önqe vallen verzekering 590 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 300 bij dood1100 bij verlies van een duim' f 00 hii verlies van een wijsvinger; f. 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HollAlgeraVerz. bankte Schiedam ■■■milminium urnrar* mmrnvmsMmmmoBm Demagogie. De Hervormde Gereformeerde Staatspartij heeft onlangs aan de regeering en de leden der Staten-Generaal een schrijven verzonden, waarin zij aandringt op afschaffing van het Nederland- sche Gezantschap bij den heiligen Stoel. Zooals men weet, is het Gezantschap geves tigd in het belang van Nederland, omdat de H. Stoel een centrum van diplomatiek verkeer is. Dit is het eenige motief geweest, waarom de regeering een gezantschap te Rome bij den Paus gevestigd heeft, zoodat het geen zuiver kerkelijke zaak is en de Katholieke Kerk er dus geheel buiten staat. Wanneer men echter de argumen ten leest, welke dit verzoek heeten te steunen, dan staat men verwonderd over de leugenachtige motieven, welke de requestranten naar voren brengen om het gezantschap opgeheven te krij gen, zoodat men moeilijk bij dit verzoek nog oprechtheid en goede trouw veronderstellen kan, te meer, daar over het juiste en eenigste argument, waarom dat Gezantschap gevestigd is, geen woord wordt, gerept. In dit request spreekt dan ook hun protestantsch gemoed zich uit in ophitsende taal. De lezer oordeele zelf. „De Gereformeerde Staatspartij ziet in de bestendiging van het Nederlandsch Gezantschap bij den H. Stoel eene officieel.e erkenning van de aanspraken der Roomsche kerk, welke zich im mers, trots het feit, dat het karakter onzer natie uitgesproken Protestantsch Gereformeerd is, ten doel stelt, land en luyden aan den Paus onderhoorig te maken of te wel eene erkenning van den Paus, die het nota bene waagt zich in de plaats te stellen van den Koning der Koningen Jezus Christus, en daarom een oficieele verwerping, althans grove beleediging van den Eeuwigen God, den Schepper en Onderhouder der wereld een niet te dulden en een beschamende officieele verloochening van onze roemruchtige historie een. onverantwoordelijk en ondankbaar over leveren van een kostelijk stuk van onze zoo duur gekochte en met bloed bezegelde Protestantsch- nationale vrijheid aan het Ultramontanisme een buitengewone afkeurenswaardige staat kundige handeling, welker gegrondheid door geenerlei politieke redeneering aannemelijk kan worden gemaakt." Ziedaar het verzonden request. Wie kan, dit lezende, nu nog goede trouw veronderstellen De Kerk heeft met het gezantschap niets te maken. Kerk en Land hebben beiden hun bijzonderen vertegenwoordiger, waarvan de één de belangen der kerk, de ander de zuivere belangen des lands behandelt. Zoo schreef nog onlangs een protestantsch journalist te Rome „De Katholieke Kerk van Nederland heeft bij den Paus een uitstekenden vertegenwoordiger, die haar belangen op naarstige wijze behartigt Mgr. Dr. Eras de Nederlandsche gezant Jhr. Van Nispen zorgt voor de belangen van Neder land en voor dezen alleen." Verbeeld u, de R.K. Kerk ou zich ten doel stellen door dit gezantschap „land en luyden" onderhoorig te maken aan den Paus We achten het niet de moeite waard de beschuldiging, welke zoo maar klakkeloos wordt neergeschre ven, met ernst te weerleggen. Dwaasheden toch, die van zelf spreken, weerleggen zich zeiven. Ook de bewering, als zou de Paus het wagen zich in plaats te stellen van den Koning der Koningen is valsch en met opzet geheel verkeerd weerge geven. 72 Gravin Thea legde haar wang tegen die van het meisje en zag op naar het beeld van haar zoon. Gelooft ge dat werkelijk, kind. Zou daarmee voor een nog zwaardere schuld geboet zijn Vroeg zij met gesmoorde stem. Zeer zeker, grootmama. Wat u voor mij ge daan hebt, is zoo veel en zoo goed. Ik kan er slechts met onuitputtelijke liefde voor danken anders heb ik niets te geven. De oude dame kuste haar innig. Ge geeft me den zonneschijn, waaraan mijn oud hart zich kan warmen. God zegene u, mijn lief kind. Maar nu ben ik moe het was een vermoeiende dag. Roep de oude Grill voor mij, zij moet mij helpen bij het uitkleeden. Johny stond op en kuste haar handen. Toen verliet zij snel de kamer. Grill was buiten in de voorkamer over eene stichtelijke Kerstgeschiedenis ingedut. Haar bril stond scheef op haar neus. Naast haar op tafel stond een schaal met pepernoten en een half leeg punchglas, resten van het Kerstmaal. Johny legde zacht haar hand op den schouder der oude vrouw. Grill, lieve oude Grill, zijt ge erg moe vroeg zij medelijdend. Grill ontwaakt# snel en zette haar bril recht. Maar de reinste demagogie uit zich vooral het grofst daarin, dat het Gezantschap een verloo chening zou zijn onzer historie en een uitlevering onzer vrijheid aan het zgn. Ultramontanisme. Het zijn krakende woorden, die geen zweem van argument bevatten. Het zijn formeele leugens, misselijke trucs, welke nergens anders toe dienen dan de menschen als een hersenlooze kudde tegen Rome op te jagen. Het is te hopen, dat de Protestanten in den lande zich door deze spoken en fantomen zich niet zullen laten van streek brengen. En dan de vereenzelviging van het Neder landsche volk met de Protestantsc-he natie in dit Staatstuk is kostelijk. Die gelukkige tijd VI.H. hat schon dagewesen. Niet alleen, omdat er in onzen tijd reeds duizenden protestanten, vooral onder de jongeren, ongeloovig en nog maar in naam protestant zijn en dus practisch tot geen enkel kerkgenootschap meer behooren er komt nog iets anders bij Wanneer wij toch de statistiek der geboorten nagaan, dan is het een niet te loochenen feit, dat deze in protes- tantsche kringen veel geringer zijn dan bij de Katholieken, zoodat zij door hun onzedelijke practijken zelf aan de verroomsching van Neder land mëdehelpen. Immers, zoo schreef eenmaal de Calvinisti sche „Waarheidsvriend" deze merkwaardige woorden „De Roomsche Kerk heeft altijd gevoeld, dat de Hervormde Kerk *'t krachtig ste bolwerk was tegenover Rome. Daar zaten mee hun krachtigste tegenstanders. En als de neuzen geteld werden, dan waren er altijd veel meer Hervormden dan Roomsehen. Maar zoo langzamerhand is Rome bijna in aantal even sterk geworden als de Hervormden zijn. Tegen over 2.444.583 Roomschen staan nog slechts 2.826,633 Hervormden. Het verschil bedraagt dus nog geen 400.000. De Hervormde Kerk is op weg, haar plaats, niet alleen als volkskerk, maar zelfs als grootste kerk van Nederland te verliezen. En dan komt in haar plaatsde Roomsche Kerk. Maar hoeis 't ook met de Hervormde Kerk gegaan. En de protestanten zouden dat gedaan hebben In 18711880 was het aantal geboorten 318,275, bij de Roomschen 253,464. Een voor sprong bij de Hervormden van bijna 55,000 zielen. In 19111920 was het geboorte-cijfer der Roomschen 582,322 en dat der Hervormden 580,102 of ruim 2000 in het nadeel der Her vormden, niettegenstaande hun meerderheid van 400,000 zielen. Deze dingen spreken boekdoelen van schande lijke, onzedelijke practijken in het huwelijks leven. En deze cijfers zeggen, dat in ruim 15 jaar het Roomsche deel der bevolking de „sterk ste gezindheid" zal zijn van het Protestantsche Nederland." Ziedaar de feiten, welke zij met leede oogen aanzien. Welnu, wanneer dan onze Protestant sche landgenooten de verroomsching van Neder land vreezen en deze willen voorkomen, dan moeten zij niet hun kracht zoeken in de bestrij ding van Roomsche zeden, praktijken en ge bruiken, gelijk in dit staatstuk aan de regeering en gelijk (onlangs Dominee Bakker nog in de protest-meeting tegen het Eucharistisch con gres te Amsterdam gedaan heeft, doch dan moeten zij met de verbetering bij zich zelf be ginnen, de hand in eigen boezem steken en alle krachten aanwenden om het innerlijk geloofs leven bij hun kudde op te wekken om aldus door die verinnerlijking de plaats te behouden, welke zij eertijds bekleed hebben, toen het karakter onzer natie nog Protestantsch-Gere- formeerd was. Doen zij zulks niet, dan zullen zij met hun protesten en requesten niets be reiken, doëh dan verhaasten zij den tijd, dat het met het Protestantsche karakter der Neder landsche natie voor goed gedaan is. S. Buitenlandsch Nieuws. HET NIEUWE KABINET POINCARE. Zaterdagmiddag heeft Poincaré zijn mede ministers aan Millerand vooi gesteld. De Selves (Binnenl. Zaken) en Maginot (Oor log) verklaarden, dat de regeering, zoowel wat de° binnenlandsche als wat de buitenlandsche politiek betreft, de politiek zal volgen van het vorige kabinet. De regeeringsverklaring zou heden in de Kamers worden afgelegd. Millerand heeft de regeeringsverklaring reeds goedgekeurd. Laurent Eynac zal de leiding hebben van het departement voor de Luchtvaart, waarvoor hij echter geen bezoldiging zal genieten. Alle posten van onderstaatssecretaiis worden verder afgeschaft. DE VIJFDE VOLKENBONDSVERGADERING. De vijfde bijeenkomst van den Volkenbond in September van dit jaar zal, als de berichten bevestigd worden, een internationaal congres van de eerste orde worden. Volgens een dezer berichten zal MacDonald persoonlijk aan de hoofdvergadering deelnemen en eveneens zal Mussolini in September persoonlijk naar Genève °Indien deze plannen verwezenlijkt worden, neemt men aan, dat ook andere toonaangevende staatslieden deze voorbeelden zullen volgen en daardoor het prestige van den Volkenbond aan zienlijk zullen verhoogen. IERLAND. Volgens berichten uit Dublin, is de Iersche crisis nog steeds een bedreiging voor de re geering. Deze bedreiging is nog grooter geworden nu Mcgrath na zijn ontslag als minister'zich ook wil onttrekken aan verdere samenwerking met de regeering. Deze beschikt met inbegrip van de onafhankelijke partij over een meerder heid van slechts 8 stemmen in de Dail. Met Mcgrath gaan zeker 4 en vermoedelijk zelfs 7 andere leden uit de regeeringspartij waardoor de partijen in de Dail tegen elkaar zouden opwegen, en de regeering zelfs 1 stem m de minderheid zou zijn. Dit feit zou den republi keinen aanleiding kunnen geven een poging te doen om de regeering tot zich te trekken, waar door alles wat bij het verdrag van Londen is verkregen feitelijk op losse schroeven zou worden gezet. BULGARIJE. De „Chicago Tribune" verneemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche regeering heeft medegedeeld, een complot op het spoor te zijn gekomen, het welk ten doel had, in het land de republiek uit te roepen. Het complot was op touw gezet door eenige honderden agrarische en communis tische leiders, die thans gearresteerd en geïnter neerd zijn. Zij zijn meerendeels vroegere aan hangers van Stambo31iiski. ALLERLEI. Uit Leipzig Het vonnis in zake het Zeigner-proces werd Zaterdag om half 2 uit gesproken. Zeigner werd tot 3 jaar gevangenisstraf en 3 jaar verlies van eererechten veroordeeld Möbius wegens medeplichtigheid en verduiste ring tot 2 jaar gevangenisstraf en 2 jaar verlies van eererechten beiden met aftrek der preven tieve hechtenis. Uit Berlijn Zaterdag Werd in het Beier- sche ministerie van huiïenlandsche zaken door mgr. Pacelli eeneizijds en' den Beierschen mi nister-president en de ministers van justitie en eeredienst anderzijds een concordaat tusschen den LI. Stoel en Beieren onderteekend. Uit New-York wordt gemeld, dat de Senaat van den staat New-York een resolutie heeft aangenomen, waarin aan het Congres te Wos- hington wordt verzocht, den verkoop van lichtë wijnen en bieren weder toe te staan. —.Uit Houston: Reuter verneemt, dat de Mexico arische rebellen-géneraal Huerta, die zoo als gemeld, onderweg naar Amerika op zee zou zijn omgekomen zich te Frontera bevindt. Binnenland. Bouwarbeidershond Zaterdag is te Utrecht een buitengewoon congres gehouden van den Algemeenen Neder- landschen Bouwarbeidersbond. Het hoofdbestuur stelde voor het contract Le aanvaarden. Deze raadgeving van het hoofd bestuur werd goedgekeurd met 37 stemmen vóór en 19 tegen. Er zal dus geen strijd gevoerd worden. Het conflict in Twente. In de vergaderingen van den R. K. Textiel- arbeidersbond, den Neutralen Bond en de Landelijke Federatie te Enschedé is, naar de „Tijd" meldt, besloten het voorstel-Zaalbcrg niet te aanvaarden. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Llandelsinfor- matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Maart in Nederland uit gesproken 96 faillissementen tegen 90 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Maart 1924 1121 faillissementen tegenover 1037 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het eeuwfeest der Ncd. Handelmij. De feesten ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de door koning Willem I gestichte Ned. Handelmaatij. zijn Zaterdag avond besloten met een eeremaaltijd in de groote zaal vau het Concertgebouw te A'dam. Onder de gasten waren prins Hendrik, de mi nisters van Binnenlandsche Zaken, Buitenland sche Zaken, Koloniën, Justitie, Marine, Finan ciën en Arbeid, verschillende leden van hooge regeeringscolleges, de Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, tal van leden O, beware, juffrouw Johny, ik heb maar zoo'n beetje gedut. Dat komt van de punch ik kan die eenmaal niet verdragen. Johny streelde haar glimlachend de wangen. Ge moet grootmama uitkleeden. Ja, ja, ik ga direct naar binnen. Maar wat ik nog zeggen wilde ik dank u voor den mooien warmen doek, dien ge voor mij gehaakt hebt. Zoo heerlijk warm is hij ik heb hem direct omgedaan Dat moet ge ook, Grill, dan plaagt die booze influenza u niet meer zoo. Zij gingen beiden bij gravin Thea binnen. Johny zij haar goeden nacht en ging naar haar eigen kamer. Zij stond lang droomerig in het donker aan het venster en staarde naar buiten. De maan stond aan den hemel en verlichtte de aarde met zijn bleeke licht. Johny vouwde de handen en liet haar wangen daarop rusten. LIaar gedachten vlogen terug naar het verleden. Gravin Thea's vertelling .bad in baar ziel weer heel wat doen ontwaken, wat lang in haar geheugen gesluimerd had. 'lot in haar vroegste jeugd werd de herinnering weer levend. Zij zag grootvader en grootmoeder voor zich, hoe zij haar de plaat boven groot vaders bed wezen. Ons geboorteland, hadden zij gezegd en hun oogen waren daarbij vochtig geworden. En het blonde, teedere moedertje was er bij gekomen. Ook zij had tranen in de oogen en ook zij zeide Ons geboorteland, en een klank van verlangen sidderde in die woorden. Zij allen hadden den geboortegrond niet weergezien. Haar grootouders lagen naast haar Vader in de vreemde, donkere aaide, en haai moedee's graf, dat zij slechts enkele malen met grootmama had kunnen bezoeken, bevond zich op het groote Hamburgsche kerkhof, tusschen louter vreemde menschen. Slechts zij alleen had den geboortegrond bereikt en zij voelde, dat zij meL haar geheele wezen met dien geboorte grond was saamgegroeid. Hoeveel liefde had zij echter ook hier onder vonden, hoeveel goedheid. Al stond ook gravin Susanne's gestalte als een donkere schaduw achter haar als die schaduw er niet geweest was, dan was er misschien te veel zonneschijn geweest. Misschien zou zij in zulk een wolken loos geluk te overmoedig zijn geworden, te op pervlakkig. Zij wilde juist van het venster terugtreden om te gaan slapen, toen zij buiten in liet maan licht op de witte sneeuwvlakte een mensche- liike gestalte zag aankomen. Haar hart stond stil. Als vastgcworteld bleef zij staan. Het was Lothar. De maan bescheen helder zijn gezicht Zij drukte haar banden op haar hart. Wat had zij het lief, dat verstandige, energieke gezicht met de warm blikkende oogen, die al naar hun oogenblikkelijke gemoedsstemming, warm oi overmoedig kijken konden. f Zij wendde haar oogen met van hem af. Zij zag, dat hij bleef staan en naar het venster op keek. Zij sidderde, hoewel zij zich zelf moest bekennen, dat hij haar niet kon zien, want ha. i venster lag in de schaduw en de kamer was donker. Des te duidelijker zag zij z'jn gezicht. Ademloos keek zij naar hem als wilde zij zich zijn gelaatstrekken voor langen tijd in het ge heugen prenten. Toen hij daarop verder ging en in huis verdween, vervulde plotseling een hevige smart haar hart. Zij zonk in een zetel en drukte de handen voor het gezicht. Lothar, Lothar, ik heb u zoo lief ik heb u onuitsprekelijk lief, fluisterde zij en begreep toch nog niet geheel de zoete smart van haar hart. HOOFDSTUK XXIV. De dagen tot aan oudejaar waren snel voorbij gegaan! Gravin Susanne had voor de voor bereiding van het bal zooveel te doen gehad, dat zij niet veel aanspraak maakte op Lothar s gezelschap. Deze had eenige bezoeken in de buurt afgelegd en was ook eenige malen in het officierscasino van het garnizoen geweest. Des niettegenstaande hield hij altijd nog veel tijd over voor Johny, die hij bij zijn grootmoeder ontmoette of met wie hij de morgenuren en den tijd na tafel vertrouwelijk doorbracht. En hij cenoot van iedere minuut. Steeds duidelijker werd het hem, dat Johny zijn wezen zou aan vullen, dat hij haar lief had met een diepe, innige liefde, die niets gemeen had met die vluchtige passies, die hem in den stroom der wereld voor bijgaand het hoofd hadden op hol gebracht. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1