Toordeeligste Heerenkleedlng Is® van de rechterlijke macht en vertegenwoor digers van de universiteitskringen, vele voor aanstaande figuren uit de wereld van handel, bankwezen, scheepvaart, spoor- en tramwegen en industrie. Spoorwegen. In de conferentie tusschen de directie der Ned. Spoorwegen met de vertegenwoordigers der vijf vakhonden heeft de directie geweigerd de loonkorting van 10 pCt. te doen ingaan op 1 April a.s. in plaats van op 1 Januari. Het contract is daarna afgesloten tusschen de di rectie met de Ned. Vereeniging, den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, met St. Haphaël en den Neutralen Bond, niet met den B. A. N. S. Een verklaring inzake het af stand doen van piocesrechten zal thans alleen gevraagd worden van de leden van den B. A. N. S. en de ongeorganiseerden. Indien deze eventueel toch mochten procedeeren blijft de regeling toch bestaan voor de leden van de vier bonden, waarmee het contract gesloten is Ontslag in het groot. Gemeld wordt, dat aan 104 ambtenaren, werkzaam aan het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en telefonie, op 1 April ontslag zal worden aangezegd, in te gaan op een nader te bepalen datum. Deze maatregel wordt getroffen als gevolg van het rapport van de commissie, belast met de controle over de werkzaamheden aan ge noemd staatsbedrijf. De zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heeft een commissie benoemd, welke de voor- en nadeelen aan den Zomertijd verbonden, zal nagaan en aan de hand van de uitkomsten van haar onderzoek over den wettelijken tijd zal adviseeren. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Het koninklijk bezoek aan Zeeland zal plaats hebben op 5, 6, 7, en 8 Augustus a.s. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een belangrijke circulaire. Door den directeur der H.B.S., den heer N. W. van Gelder, is aan de ouders der leerlingen de volgende circulaire verzonden Het ontwerp wet M.O. 1922 opende de moge lijkheid van efen bifurcatie derH.B.S. 5 in een wis- en natuurkundige en een litterair-economische atdeeling. Deze laatste jiad ten doel, op te leiden voor le. Maatschappelijke beroepen, waarondpr de handel uiteraard een belangrijke plaats zou innemen 2e. De studie in de litteraire, juridische en economische vakken, gedeeltelijk met aanvul lingsexamens Waar wel door ouders en leerlingen geklaagd wordt over de bezwaren, die de studie van de exacte vakken voor een gedeelte der leerlingen medebrengt, meen ik, dat in Schiedam voor zulk een litt.-econ. afdeeling wel belangstelling bcsticidt, Nu deze ontworpen wet voorloopig wel niet tot stand zal komen, is mijn plan, om, gebruik makende van art. 17 en 20 der vigeerende wet M.O., aan deze R. H. B. S. zulk een litt.-econ. afdeeling op te richten. Tevens ligt het in mijn bedoeling voor hen, die, om welke reden dan ook, niet de volledige opleiding der H.B.S. 5 wenschen maar vroeger het maatschappelijk leven willen" intreden, de gelegenheid te openen tot het ver wei ven van een einddiploma 3-jarigen curcu3. Na de 2de klasse zouden de leerlingen dan de keuze hebben tusschen 1. het volgen der wis- en natuurkundige af deeling in klasse III, IV en V met opleiding tot het examen bedoeld in art. 57 onder b der wet (gewone eindexamen) 2. het volgen der litt.-econ. afdeeling in klasse III, IV en V met opleiding tot het nieuw ingesteld eindexamen, geregeld bij K B. van 21 December 1923 ten overstaan van gecommit teerden. Dit eindexamen, waarvoor een getuigschrift wordt uitgereikt, omvatNederlandsc.be taal en letterkunde, Fransche, Engelsche, Hoög- duitsche taal en letterkunde, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Staatsinrichting van Nederland, Ned. Indië- Suriname en Curagao, Staathuis' houdkunde, Handelswetenschappen. Daar voor het verwerven van dit getuigschrift geen examen wordt vereischt in Wiskunde, Natuurkunde, Scheikunde en Natuurlijke Histo rie, spreekt van zelf, dat in deze afdeeling in de klassen III, IV en V aan onderwijs in die vakken veel minder uren besteed worden, terwijl daar entegen het onderwijs in de litteraire en econo mische vakken beduidend wordt versterkt, en voor die vakken op het eindexamen hoogere eischen worden gesteld dan bij het eindexamen in de Wis- en natuurk. afdeeling. Voor de talen is een sterk sociologisch element naar voren gebracht, het behoorlijk zich bedienen van de vreemde talen, zoowel schriftelijk als mondeling, terwij! naast de eigenlijke economische vakken Handelswetenschappen en Staathuishoudkunde ook het onderwijs in Aardrijkskunde en Geschie denis in economische richting is gesteld. Het onderwijs in - Wiskunde, Natuurkunde, Schei kunde en Nat. Historie wordt in deze litt.ee, >n afdeding volstrekt niet geheel uitgeschakeld, center meer gericht op algemeene ontwikkeling en maatschappelijke behoefte, o.a. bij Wiskunde"; graphische voorstellingen, leeningen van pu blieke lichamen, bij Natuurkunde meer proef- ond.'i vindclijk, bij Scheikunde meer warenkennis hij Nat. Historie in 't bijzonder dieren voor land- of tuinbouw van belang, insecten schadelijk voor land- of tuinbouw. Behalve in de examenvakken wordt in deze lit-econ. afdeeling ook onderwijs gegeven in Wiskunde, Natuurkunde, Scheikunde, Nat. His torie, Cosmographie, Handteekenen en Lichame- ïjke oefening (dezelfde ais in de wis- en natuurk. aideehng, voor sommige vakken echter minder uren). If"nst,gesc^iedenis(Geschiedenis, schilderkunst beeldhouwkunst, muziek, enz. Stenographic, Machineschrijven (deze 2 vak ken met verplicht). 3. het volgen van een eind-dcrde-klasse, waarin het onderwijs anders is ingericht dan in de derde klasse der wis- en natuurk. afdeeling. O.a. wordt in deze derde klasse veel minder wis kunde en iets minder natuurkunde gegeven daarentegen wordt onderwijs gegeven in de eenvoudigste beginselen der Scheikunde in verband met enkele practische toepassingen in nijverheid en huishouding en in Handelsweten schappen, terwijl voor Natuurkunde, Scheikunde en Geschiedenis een concentrische leergang wordt gevolgd. Over de rechten, die aan het bezit van het getuigschrift van de litt.-econ. afdeeling zullen worden verbonden, is de Minister van Onderwijs m overleg met zijn ambtgenooten. Het resultaat daarvan moet, worden afgewacht. Het eindexa men behoort echter tot de van Staatswege inge stelde examens, bedoeld in art. 13 der Hooger Onderwijswet, die gedeeltelijk vrijstelling zullen "unnen verleenen van het z.g. Staatsexamen, bedoeld m art.12 dier wet, n.l. voor: Nederlandsch Fransch, Hoogduitsch, Engelsch, Geschiedenis. Waar de bezitters van het tegenwoordige eind diploma worden toegelaten tot de z.g. Indische examens, betrekking hebbende op de atudie van het Ned. Ind. recht, tot de z.g. Indologische exa mens op grond waarvan men de bevoegdheid krijgt voor Ned. Ind., bestuursambtenaar, beide exa mens voor de vereenigde faculteiten der rechts geleerdheid en der letteren en wijsbegeerte en tot de examens in de aardrijkskunde voor de vereenigde faculteiten der wis- en natuurkunde en der letteren en wijsbegeerte, zullen bij eventu- eele wetswijziging de abituriënten van de litt- econ. afdeeling a fortiori tot die examens worden toegelaten. Bij het laatste kan men o.a. kiezen de studie der sociale aardrijkskunde, waarbij men na het doctoraal examen wordt toegelaten tot de promotie in de faculteit der letteren en wijsbe geerte, terwijl het doctoraal examen daarin onderwijsbevoegdheid geeft niet alleen in de aai drijkskunde, maar ook in de geschiedenis en in de vakken, door den candidaat gekozen, met goedkeuring van de faculteiten uit de Vakken der letterkundige, der wis- en natuurkundige of een der andere faculteiten. Ongetwijfeld zullen ook de ondervolgende rechten, die aan de H.B.S. 5 en de Handelsschool verbonden zijn, ook zeer zeker aan de abituriën ten der Iitt-econ. afdeeling worden verleend, met name tot het doen van examen voor Ingezonden Mededeefingen. De firma A. KREYMBORG Co wenscht de aandacht er op te vestigen, dat zij den strijd tegen dure (d.i. niet prijswaardige) beeren- jongcnksleeding, waarover tegenwoordig zooveel te doen is, reeds meer dan 20 jaar met succes gevoerd heeft Bij de opening harer eerste zaak beschikte de oprichter over een 23-jarige ervaring in het vak. Reeds spoedig had zij de leiding en zij heeft die op het oogenblik nog. Grondige vakkennis en snelle uitbreiding maakte het mogelijk voor- deelig m te koopen de stijgende omzetten heten een scherpe winstcalculatie toe. zaken van flinken omvang contracteerden met haar voor de dekking van den geheelen inkoop. Daar het Nederlandsche publiek niet gediend is van Duitsche heerenconfectie, ligt het zwaar tepunt dus geheel in den inkoop van stoffen en fournituren en de voordeeligste (d.i. de meest economische) wijze van fabriceèren. Hierbij staat de firma Kreymborg met haar omvangrijk detail- en engrosbedrijf aan de spits. De poging om het te doen voorkomen, alsof er een damesconfectie-systeem zou bestaan, dat ook op de heerenkleeding toepasselijk is en waardoor de prijzen aanmerkelijk lager gesteld zouden kunnen worden, kan misschien bij het pubhek geloof vinden, maar zal ongetwijfeld ook door alle andere leveranciers van heeren- deeding, welke hun sporen op dit gebied ver dienden, als een niet geringe aanmatiging be schouwd worden. ggj gg roe'" reeds waren ingeschreven en aan de 5-6 meuw-ingeschrevenen tezamen op 151 spreek uren gegeven werden, bedroeg 4385 (v.j. 3440). In 1923 zijn 65 kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar in de Gemeente Schiedam overleden waarvan 16 zuigelingen het Consultatiebureau bezochten. Enkele malen zijn zuigelingen in het Stads ziekenhuis opgenomen de behoefte aan een eigen zuigelingenkliniek blijft bestaan. De tijds omstandigheden houden echter ook hier de ver vulling van dezen wensch tegen. „De Hanze." Morgenavond houdt „de Hanze" een spoed vergadering m Ma'son v.d. Heijden.Behalve een-ge belangrijke punten vermeldt de agenda ook Het Rotterdamsche streeknet. De watertoren. Naar wij vernemen zijn, nu 't pompstation in werking is,de uren van den ouden watertoren, geteld. Daar het gewone slooperswerk te kost baar is, zal hij morgenochtend acht uur met dynamiet worden opgeblazen. De hevige knal dien wij dus morgen om dien tijd zullen hooren, behoeft ons niet te verontrusten wel zal het misschien raadzaam zijn de ramen een weinig te openen en de onvaste breekbare voorwerpen aan wanden en op kasten op de een of andere wijze te beschutten. kunnen dan na de 2de klasse de litt-econ. afdee ling volgen. Naar mijn persoonlijke meening (ik cursiveer) zou de litt.-econ. afdeeling ook de opleidingm- i ichting kunnen worden voor die leerlingen onder de laatste categorie, waarbij op 14 4 15 jarigen leeftijd een bepaald litteraire aanleg tot uiting komt, die op 12 4 13 jarigen leeftijd zich nog niet had geopendbaard, en die in een der moderne talen onderwijsbevoegdheid zouden willen ver- werven. Tot meerdere inlichtingen vervoege men zich tot den directeur der R.H.B.S. Spreekuur Dins dag en Donderdagmiddag 21/,-3s/4. De eerste. Blijkens achterstaande annonce zal de heer Heystek morgen in pand Oranjestraat 6 een poffertjes- en wafelbakkerij openen. Velen onzer lezers zullen de verbouwing aldaar ook wel reeds hebben bemerkt. Tot agent van politie is be noemd met ingang van 1 April a.s., J. van der Woude alhier. o. 1Surnumerair bij de registratie, domeinen en hypotheken. 2. Surnumerair bij de directe belastingen, invoerrechten eii accijnzen. 3. Surnumerair bij de grondbelasting. t 4. Surnumerair bij de posterijen en telegraphie 5. Surnumerair bij de Nederlandsche spoor wegen. 6. Candidaat notaris (dus vrijgesteld van het voorbereidend examen.) 7. Aspirant-verificateur der invoerrechten en accijnzen. 8. Candidaat-ambtenaar voor Chineesche en Japansche zaken. 9. Aspirant-inspecteur van Politie (vrijgesteld van het wetenschappelijk gedeelte). b. recht van toelating "tot 1. de examens aan de Ned. Handelshooge- school te Rotterdam en in de handelsfacultcit aan de gem. universiteit te Amsterdam, waar men kan promoveeren tot doctor in de Handels wetenschappen of ook zich een. meer beperkt doel kan stellen, 2. opleiding voor officier van administratie bij land- en zeemacht. 3. den leergang tot opleiding voor Commissa- •is van Politie bij de algemeene politie te Batavia. 4. de opleiding voor ambtenaar 4e kl. bij de in-en uitvoerrechten en accijnzen in N. I. 5. de school voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. 6. de 2 4 3 jarige opleiding tot assistent of directeur bij de centrale vereeniging van openba re leeszalen en bibiotheken. c. recht van benoembaarheid 1. bij 's Rijkswerf. 2. bij den administratieven dienst der Rijks postspaarbank. Waar verder voor de benoeming tot adjunct accountant bij de directe belastingen enz., tot surnumerair van den waarborg en de belastingen der gouden en zilveren werken, en nog verschil lende andere betrekkingen het eindexamen H. B. S. 5 wordt vereischt, zal men voor vele dier be trekkingen nog meer prijs stellen op het eind diploma der litt.-econ. afdeeling. Verder biedt de bifurcatie het groote voordeel van tvijpe jaren uitstel der keuze van opleidings- inrichting. Kan toch bij de meeste kinderen bij het verlaten der lagere school op 12 413 jarigen leeftijd geen bepaald uitgesproken aanleg wor den geconstateerd, op 14 4 15 jarigen leeftijd, na het volgen van de eerste twee klassen, bestaat er grooter kans, een meer juiste keuze der op leiding te doen. Zoo komt het meermalen voor, dat leerlingen met een goed rapport voor alle vakken van de lagere school komen,dat zij in de eerste klasse ook alle vakken behoorlijk volgen in het laatst van de tweede klasse begint dan dikwijls reeds te blijken óf van een voorliefde voor de wiskunde (de exacte richting) óf van meer neiging tot de taalstudie (de litterairs richting). De laatsten Ver. tot Bescherming van Zuigelingen. Verschenen is 't jaarverslag over 1923 van de Schiedamsche Ver. tot bescherming van Zuigc lingen. t Volgende is er aan ontleend De samenstelling van het bestuur is thans als r r1 M.'. Geerdes> voorzitterMevr. G. J. M. H. Gonijn-Smulders Mevr. J. M. F. Tonsbeek-Van Lonkhuijzen Mevr. M. Hingman -Dohberke, Penningmeesteresse Mevr. A. Bau- duin-YVeve P. De Bruin, secretaris. In het personeel kwam geen verandering. Zuster Mulder assisteert den heer De Ranitz op het Consultatiebureau en houdt toezicht op de gezinnen waarvoor door haar in 1923 2750 bezoeken in 790 gezinnen werden gebracht. De kraamverpleging berust in hoofdzaak bij ej. L. Keijzer, welke bij afwezigheid vervangen wordt dooi Zuster Mulder. Van de 139 behandelde gevallen werd 56 maal kostelooze hulp verleend. Mei. C. Hille verleent nog steedt, belangeloos naar gewaardeerde medewerking aan het Cul- sulatiebureau. Het pand aan de Lange Haven No. 85, waar de Vereeniging bijna vanaf haar oprichting ge uisvest is geweest, moest worden ontiuimd, aaar het door verkoop aan anderen eigenaar en ook een andere bestemming had verkregen. oen de tijd zoo ver verstreken was, dat een oplossing op korten termijn werd verboden, werd ie oog geslagen op het Doelegebouw, dat wel met gunstig gelegen scheen te zijn, doch dat overigens met geringe kosten zeer practisch zou kunnen worden ingericht. an de zijde van het Gemeentebestuur werd alle medewerking ondervonden, zoodat zonder noemenswaardige stoornis en nog geheel op tijd, iet Consultatiebureau naar de Doele konworden overgeplaatst. hru i ,het B,ireau daar eenmaal is gehuisvest. njKt. het nieuwe tehuis vele en belangrijke ver beteringen te bieden. Met de finantiën bleef 't min of meer sukkelen. Met waardeering wordt vermeld den steun van de Coöperatie D.E.S., van „Utde Dulci". van de Mondharmonicavereeniging „Schiedam Voor- Ult en anderen. Ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest heeft net Bestuur een algemeene collecte georganiseerd waarvoor St. Nicolaas te paard, geassisteerd door een aantal Zwarte Knechten, zich welwillend Q»nm 'ng had geste,d- Deze collecte bracht y»u.u^ op, waarvan na aftrek der noodzakelijk ste onkosten een netto-bedrag bleef van 895.28. °T ]923 was 't tekort 177.221/,per 1 Jan. 77 bedroegen de schulden f 1111,10'/,. I De sterfte onder de zuigelingen was in de I ,aatste jaren 1914—1918 9.85 1919 8.8 1920 7.3o 1921 6.6 1922 5.6 1923 5.4. i j December 1923 bedroeg het aantal leden der vereeniging 306 tegen 251 op 31 De cember Ï922 Terwijl over 1922 het aantal nieuw ingeschre ven zuigelingen een achteruitgang aantoonde vergeleken bij het daaraan voorafgaande jaar, wijs c it over 1923 weder op een vermeerderde werking van het Bureau voor het eerst werden ingeschreven 526 zuigelingen tegen 428 in 1922. Bovendien bezochten nog 155 zuigelingen uit het vorige jaar het Bureau, zoodat voor 681 zuige lingen adviezen gegeven werden. 1 a^lt/tf'oI,tal is dus aanzicnlÜk grooter dan in iy^ (5ö8), niettegenstaande het aantal geboor ten gedurende dit jaar iets geringer is dan in het voorafgaande. 1200 tegen 1231. Het Aantal consulten, dat aan de kinderen, Bij het heden te 's-Gravenhage gehouden examen voor Radio telegrafisch eerste klasse, slaagde onze stadgenoot de heer S. J. M. Looman. In de gevaarlijke bocht van de Westvest heeft Zaterdagmiddag voor de zooveelste maal een aanrijding plaats gehad, en wel tusschen een auto van v. R. alhier en een wielrijder uit Vlaardingen, wiens rijwiel geheel vernield werd hij zelf kwam met den schrik vrij. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebroken in het tuinhuisje van K. in het Sterrebosch. Gestolen zijn eenigc tuin meubelen en huishoudelijke voorwerpen. Gister is door de politie, w e - gens openbare dronkenschap, een Duitsche zee man ingerekend,zoo ook J. V. en J. P. van hier, die zich bovendien aan nachtrumoer schuldig maakten. Het drietal is hedenmorgen weer in vrijheid gesteld. Tegen J. V. en J. P. is proces verbaal opgemaakt. Ook de veehouders, heeft heden aangifte gedaan dat onder zijn vee het mond- en klauwzeer is uitgebroken. De gemeente-arbeider v. E. die hedenmorgen aan de bestrating nabij het post kantoor werkte, deed juist een stap achteruit, toen een auto, die vanaf de Koemarkt kwam, hem passeerde, met het gevolg dat het achterwiel van den wagen zijn been greep,waardoor de man achterover tegen de straat sloeg, en een hevig bloedende hoofdwonde bekwam. Door dr. Ris, in wiens woning hij werd binnengebracht, is van E. verbonden, waarna hij naar zijn woning kon terugkeeren. Den chauffeur, een zekeren v. E. uit Voorburg treft geen schuld. UIT ROTTERDAM. De R. E. T. M. Burgemeester en wethouders hebben eergister avond besloten, aan den raad voor te stellen tijdelijk goedgekeurde verhoogingen van het tramtarief in te trekken en daarmede 't tram- tarief terug te brengen tot het in art. ,36der concessievoorwaarden bepaalde tarief van 71/, cent per rit (6 1/4 cent bij gebruikmaking van coupons) en van 10 cent voor een overstap- of retourkaartje. Heden zal een bespreking plaats hebben tus schen de directie van de tram en het bestuur der Ned. Vereeniging. Volgens de laatste berichten heeft de directie der R.E.T.M., na een onderhoud met den burge meester, de ontslag-aanzegging van het personeel voorloopig ingetrokken. Zaterdagavond omstreeks 10 uur werden op den Coolsingel nabij de van Oldenbarneveld- straat een heer en dame door een taxi omverge reden. De heer was er het ergste aan toe en is dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd. KENNISGEVIIVG. Arbeidswet 1919. De Burgemeester van Schiedam Gezien het verzoek van KRIJN KOK, brood bakker, wonende Ploegstraat nos. 2224 te Schiedam om vergunning om in genoemd(e) pand(en, bakkersarbeid te mogen verrichten tusschen 8 uur namiddag en 6 uur voorniddag Gelet op artikel 38 der Arbeidswet 1919 Maakt bekend dat voormeld verzoek op de seeretarie der gemeente is ter visie gelegd; T \J\JL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2