17a per pak Deze nieuwe Zeep verdrijft voor altijd den zwam arbeid van het wrijven DAGBLAD IfOOR SCHIEDAM C/V UT. Het familie-geheim* FEU f T O N. 47ste Jaargang. Woensdag 2 April 1924. Se; 13911. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een liand, voet ol oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; i bij venies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws, e NIEUWE Bureau: KOEjMARKT 4. Telcfoou Intercommunaal 155. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden "2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ëan 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ■"MWWBSWpaflWijpBWjWBBRipBIIWpPWBHIIBWBIMWIlUUIMI^^ Wf5rrogPWr. i iimnr ihm Pliil'tiiitliiiWii'i|p»ilü Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. W. GEELEN om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het bewerken van meta len in de panden Visschersstraat 22-24, kadaster Sectie L. nos. 878 en 879, met een electromotor van 3 P.K., drijvende 2 draaibankjes, 1 boor machine, 1 ijzerzaag, 1 zandsteen, 1 amarilsteen en 1 ventilator 2o. de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPIRITUSFABRIEK te Delft om vergunning tot oprichting van een gereedschapherstelplaats in het pand Groenweegje 10, kadaster Sectie A. no. 1355, met een electromotor van 2 P.K., drij vende een draaibank, een boormachine en een ventilator 3e. de NEDERLANDSCHE GIST - EN SPIRITUSFABRIEK te Delft om vergunning tot opricting van een kurkenfabrick in het pand Groenweegje 20, kadaster Sectie A. no. 1300, met één electromotor van 5 P.K., drij vende di verse werktuigen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag 16 April 1924, des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen voor het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de Schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis werden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge dellinder- wet gerechtigd zijdie niet overeenkomstig art. 7 diet Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 2 April 1924. DE MILITAIRE CONTROLE. De Duitsche gezant .te Parijs heeft gister aan den gezantenraad het Duitsche antwoord op de nota van den gezantenraad van 5- Maart in zake de intergeallieerde militaire controle in Duitsch- land overhandigd. De Duitsche nota aanvaart het denkbeeld van een gemeenschappelijke poging om terug te komen op het doode punt, waarop men is geraakt en spreekt waardeering uit voor de neiging tot overeenstemming, dié uit de nota van den gezantenraad spreekt. Overigens wordt de opvatting verdedigd, dat behalve de door de gezantenconferentie ge stelde vijf eischen, die in hoofdzaak de politie betreffen, de taak van de controle-commissie in Duitschland is afgeloopen. In hoeverre de controle binnen het kader van die vijf eischen noodzakelijk is, zal naar de meening der Duit sche regeering niet uitgemaakt moeten worden door de controle-commissie, maar dient af zonderlijk beslist te worden in ieder geval, dat zich mocht voordoen. De Duitsche regeering doet dan het tegen voorstel de militaire controle die volgens het voorstel van den gezantenraad eerst na een gunstig resultaat ten aanzien van de doorvoe ring der viji' eischen door een ander orgaan 77 Zeer zeker. Mijn neef is overigens aan het gezantschap aldaar verbonden. Doe hem onze groeten. Ik zal het niet vergeten. Graaf Liebenau legde hem de hand op den Behouder. Hij was een groot, mager man, met een zeër kaal hoofd en een in twee punten uit loopenden grijsachtigen baard. Hij sprak met Lothar op joviaal-vertrouw- lijkc wijze, terwijl zijn echtgenoote, de geboren prinses von X., niet ver van hen af in een zetel rustte en de haar toekomende huldebetuigingen in ontvangst nam. Ook Lothar moest naar haar toegaan en haar eenige complimentjes maken. Zij verwaardigde zich, hem genadiglijk haar hand tot handkus te reiken en hem eenige vrien delijke woorden te Vereeren. Lothar was echter die onderscheiding geheel niet waard, want hij zocht naar een voorwend sel haar zoo gauw mogelijk te ontvluchten. Het gelukte hem dan ook zich achterwaarts uit de voeten te maken. Maar op zijn vlucht werd hij weer door zijne moeder vastgehouden. Lothar, houd u alsjeblieft zooveel mogelijk ïnet freule Liebenau bezig. Probeer haar toch overgenomen kan worden, reeds dadelijk op te dragen aan een andere commissie die in haar samenstelling waarborgen biedt, dat de mili taire controle voortaan kalm zal verloopen. HET HITLER-PROCES. In de motiveering van het vonnis tegen Hit- Ier, Pöhner, Kriebel en Weher wordt bewezen verklaard, dat zij zich hebben schuldig ge maakt aan hoogverraad. Het doel van hun on derneming was de rijksregeering en den Rijks dag op zij te zetten met behulp van een natio naal leger. Verder hadden zij getracht het commissariaat van politie te München te be zetten en hebben zij gelden in beslag genomen. Het wordt van geen beteekenis geacht, of zij al dan niet overtuigd waren van den ernst van de verklaringen van Von Kalir, Von Los- sow en Seisser. Ludendorff neemt een afzonderlijke positie in. De rechtbank ziet in zijn plannen slechts de bedoeling om langs wettigen weg een rijks-' directoire te vormen, waarvoor Ludendorff ge tracht heeft in Noord-Duitschland de aange wezen mannen te vinden. De aanvaarding van het opperbevel over het te vormen nationale leger acht de rechtbank geen inbreuk op de grondwet. Wel had Ludendorff in den loop van den nacht van 8 op.9 November moeten begrij pen wat Hitler's plannen waren. Hij was daar toe echter door de gebeurtenissen te zeer aan gegrepen. De rol die hij verder heeft gespeeld is zuiver passief geweest. Na afloop van deze laatste zitting hadden opgewonden betoogingen plaats. er Het DENEMARKEN. Deensche parlement heeft 28 Maart j.l. de plaatselijke keuze aanvaard, het Huis van Afgevaardigden met 84 tegen 18, het Hooger- huïs met 36 tegen 24 stemmen. Sedert Januari 1907 hadden 322 niet bin dende stemmingen plaats gehad, waarbij in 261 de meerderheid zich vóór verbod en in 61 tegen uitsprak. In bijna al die gevallen werd overeenkom stig die uitspraak beslist, maar eerst thans heeft die wet uitgesproken, dat de kiesgerech tigden zelf de beslissing hebben. ENGELAND. Het begrootingsjaar I9'23'24 is gister met. een surplus van 48,329,073 pond, dat auto matisch wordt aangewend tot delging van de nationale schuld geëindigd. De cijfers zijn inkomsten 837,169,284, uitgaven 788,840,211 pond. De GRIEKENLAND. oppositie-partijen hebben besloten deel te nemen aan de op 13 April a.s. te houden volksstemming, op voorwaarde, dat de regec- ring baar de noodige vrijheid van optreden en waarborgen verschaft. ITALIË EN ROEMENIE. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Itali- aansche kruisers „Brindisi" en „San Marco", benevens vier torpedojagers voor de haven van Constanza zijn aangekomen, waardoor in Boeka rest grootè opwinding is veroorzaakt. Gemeld wordt, dat de oorlogsschepen op dracht Zouden hebben van de Italiaansche re- geermg, een aantal schepen in beslag te nemen, in het bijzonder van de iijn Constanza-Constan- tinopel, met het doel de Roemeensche regeering te- dwingen de acht millioen goudlire te doen Lost oogenblikkelijk op In heet water en geeft een óver' vloedig sop Bi) deze nieuwe zeep néémt weeken de plaats in van wrijven. Bedenk eens wat dat beteekent. Geen moeilijk wrijven meer. niet meer die zware arbeid aan het waschbord, welke nog boven dien extra slijtage van het goed tengevolge. Ijeeft. Niet langer moede armen en een pijn lijke rug van de vermoeiende wekelijkscht wasch. Rinso Het overvloedige Rinso-sop lost al het vuil gemakkelijk op Slechts de erg vuile plekken moeten .eventjes geboend worden met wat droge Rinso. Ook wanneer U een waschmachine ge bruikt, is Rinso een ideale zeep en helpt U 1» een ommezien door het werk heen. Neemt eens een proef! Koopt nog heden een pakje I, (N ■<3" O \a a» DE LEVER S Z6EPMAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN e ns nader te leeren kennen. Zij is' een Vóór name en sympathieke jongedame. Lothar lachte. Mama over smaak valt niet te twisten. Bovendien hebben haar ouders zeer veel in vloed bij het hof. Zij kunnen u van nut zijn. Hij richtte zich trots op. Ik heb geen protectie noodig. Ik zou slechts wenschen, dat ge begreept, dat freule Liebenau de voornaamste jonge dame in onzen kring is. Zijn oogen keken haar moedig aan. Het zou haar anders geen kwaad doen, wan neer zij wat mooier was. Mooie deugden wegen volkomen tegen uiter lijke schoonheid op. Hij lachte. Dat kan ik in het algemeen toestemmen. Maar ge prijst mij.de jonge dame aan, alsof gij ze met mij zoudt willen laten trouwen. Dat zou mijn innigste wensch zijn, Lothar. Verbaasd keek hij haar aan. Met die ziellooze boonenstaak Neen •dank u zeer dat is niet mijn smaak, zeide hij haastig en kortaf. Lothar, vergeet niet, dat de naam, dien gij draagt, u verplichtingen oplegt Hij werd vuurrood. Die verplicht mij in geen geval te trouwen met dit mij hoogst antipathieke freulètje. Voor- loopig willen wij heelemaal niet daaraan denken, betalen welke zij nog aan Italiaansche schuld- ■rischers schuldig is. Alle groote Roemeensche stoomschepen, die op het oogenblik te Gonstan- za zijn, blijven in de haven uit vrees dat zij in beslag zullen worden genomen. De Roemeen sche schepen in de Zwarte Zëe zijn per radio ge- mama-ge behoeft u geen moeite tc geven. Ge zijt zeven en twintig, Lotlvar. Desniettegenstaande heb ik er geen haast mee. En in ieder geval is het hier niet de tijd cn de plaats, om er over te spreken. Ge ontwijkt mij. Gelukkig voor Lothar trad baron Hasselwert °p hen toe. Beste mevrouw, deze wals hebt ge mij beloofd. Hij voerde haar in de rij der dansende paren. Lothar staarde een oogenblik in gedachten verzonken, zijn moeder na. Toen vermande bij zich. Zijn plicht als danser riep hem naar de jonge dames, die nog geen danser hadden. Direct daarna geleidde hij freule von Soltenau ten dans. Terwijl hij bij de linkergroep stilhield, vloog zijn blik zoekende door de zaal. Daar zag bij Johny met éen jong officier voorbij dansen. Haar blikken groetten hem. met een zonnige 'itdrukkihg in haar oogen. Zoo lief als zij is, is niemand hier in de zaal en freule Liebenau mag, wat mij betreft, gestolen worden. Ik weet, wie eenmaal gravin Wildenfels worden zal, trots alle hindernissen, die men mij n den weg legt, dacht hij. Freule von Soltènau's vroolijk lachen wekte mm uit zijne overpeinzingen. Mijnheer von Wildenfels gij hebt mij zoo oven een zeer passend antwoord gegeven, plaagde zijn danseres hem. Hij keek haar verbaasd aan. waarscUuwu. Gemeld wordt, dat de Italiaansche regeering te Napels een Roemeensch stoomschip ,n beslag heeft genomen. TURKIJE. De nationale'vergadering te Angora heeft art. Ileb ik u niet goed verstaan, freule vroeg hij verlegen. Neen, gij hebt heelemaal niet geluisterd. Zij lachte nog steeds. Neen maar, hoe komt u daarbij Ik vroeg u, of gij naar Rome ging, waarop gij ten antwoord gaaftIk ben het heelemaal mét u eens, freule, de vloer is te glad. Nu moest ook Lothar lachen. Er blijft mij niets anders over, dan u zoo deemoedig mogelijk om vergiffenis te vragen en eerlijk'te bekennen, dat ik niet erg attent was. Ik onderwerp mij onvoorwaardelijk aan iedere straf, die gij mij oplegt. De jonge dame keek lachend in zijn grappig boetvaardig gezicht. De straf is u geschonken. Ik wil genade voor recht laten gelden. Hij kuste haar, tijdens een rustpooze, de hand. Freule, uwe goedheid maakt mij voor eeuwig Lit uw schuldenaar, ik zelf vergeef mij niet, «at ik mijn gedachten een oogenblik liet af dwalen in gezelschap van zulk een beminnelijke jonge dame. Zij keek hem overmoedig aan. Ik wil deze gunstige gelegenheid benutten, om voor een oude schuld absolutie te vragen. Hij keek haar verbaasd aan. Een oude schuld Zij knikte. (Wordt vervolgd). I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1