DE PHOENIX DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Verven en Stoomen. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 4 April 1924. No. 13913 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus: 39.K Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco peril plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeel ingen /o c. per iege post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. ZaterdagavondnummerM Speciale conditiën voor herhaaldelijk allverteeren. tarieven worden op anvra B met Officieel Kerkbericht 10 ets. %ɧɧj^iWa toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Lij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd doorde Holl.Algein. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo r geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de Staat, aanwijzende de uitkomsten van de me tingen en de krachtens artikel 14 der Wet be trekkelijk de Grondbelasting vastgestelde schat tingen van gebouwde en ongebouwde eigendom men binnen deze Gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de Gemeente-Secre tarie (Afdeeling A.) is nedergelegd. Schiedam, 4 April 1924. Zedelijke grootheid Deze week is in onze gemeente wederom opge treden de bijzondere-school-kleineerder Klaas de Vries, dien allen zich nog wel herinneren zul len uit de hatelijke rede, die hij van den winter hier uitsprak. Genoemde heer heeft ten tweede male een fantasieserie enormiteiten afgestoken waarbij men zich in gemoede afvraagtleven we in 1924. O.m. las ik in 't verslag van de „neutrale" Sch. Grt., de brutale bewering, dat de zedelijke en opvoedende kracht van de openbare school ver boven de bijzondere school uitsteekt. Hierbij sprak spr. de hoop uit, dat Maaslandus die zoo gescholden heeft (bedoeld is zeker mijn protest) zijn standpunt daar tegenover eens be palen zou. Dit is mijns inziens geheel overbodig. Zoolang toch de heer de Vries de zedelijke kracht en de wellevendheid mist, om de in'be dekte termen geuite laster, dat op de bijznodere school vloeken wordt geleerd, openlijk te her roepen, ondermijnt hij zelf op voldoende wijze zijn toch al dwaas-waggelende stelling. De overige plompheden, die de heer de Vries ditmaal plaatste, zal ik misschien een anderen keer eens toelichten, hoewel het een offer vraagt van iemands eigenwaarde, met een man te debat- teeren die zoo bevooroordeeld is, of wanneer hij oprecht zou wezen, zulke blijken geeft van on wetendheid. Maaslandus. Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld, dat een strijd dreigt in het spoorwegbedrijf. Vooral in het Westen van Duitschland heeft de stakingsbeweging zich reeds vrij sterk uitgebreid. Oorzaken tot de staking zijn looneischen. De beweging is uit gegaan van West- en Zuid-Duitschland. In Berlijn is het nog gelukt, het personeel door toezeggingen van staking terug te houden. Te Hamburg heeft het personeel zich even wel ten deele bij de staking aangesloten door den dienst te verlaten na afloop van den acht- urigen arbeidsdag, hoewel de dienst toen nog niet was afgeloopen. Het spoorwegverkeer gaat intusschen nog zijn gang. Gister hebben in het departement van Ver keerswezen besprekingen plaats gehad met vertegenwoordigers van het spoorwegpersoneel, die heden worden voortgezet. Men hoopt, dat 79 Daar baron Hasselwert zich weer bijna uit sluitend aan haar wijdde en haar veel compli mentjes maakte over haar schitterend uiterlijk en haar prachtig Parijsch toilet, was zij ten slotte in een zeer goede stemming, die echter weer eenigszinsverminderde.toen zij merkte,datLothar ook nog den galop met Johny danste. Daar hij echter onmiddellijk daarop zoo verstandig was, ook met freule Hertha een tweede polka te dansen, klaarde haar gezicht weer op. HOOFDSTUK XXV. Lothar's vertrek zou den volgenden dag plaats vinden. Nog eenmaal ontbeet hij alleen met Johny. Hij genoot van dat kostelijk oogenblik. Johny zag er een beetje bleek uit, en in haar anders zoo glanzende oogen lag een droevi ge uitdrukking. Morgen om dezen tijd zijt ge alweg van Wildenfels, zeide zij zacht, terwijl zij hem zijn thee gaf. Hij zag haar aan en nam haar hand, die hij over de tafel vasthield. het zal gelukken, heden een oplossing te vinden, die aan de stakingsbeweging een einde zal maken. FRANKRIJK. In de kamer hebben Poincaré en Le Trocquer opnieuw verklaringen afgelegd over de Roer bezetting. Poincaré herhaalde, dat Frankrijk de Roer niet zal verlaten, voor de totale betaling der herstelschuld. Indien de herstelcommissie voor stelt, de panden, die wij thans exploiteeren, te vervangen door meer algemeene onderpanden, dan zullen wij die kwestie onderzoeken, maar wij zullen de Roer niet verlaten en wij zullen er de exploitatie van hervatten bij het minste in gebreke blijven van Duitschland. Poincaré voegde er aan toe, dat de experten niet tot taak hebben detotaal-schuld vanDuitsch- land vast te stellen hun taak is een herziening van den betalingsstaat voor te stellen. De Kamer heeft de motie van vertrouwen in de regcering aangenomen met 403 tegen 151 stemmen. ENGELAND. Bij de debatten in het Lagerhuis over een conservatieve motie, waarin wordt verklaard, dat de kapitaalheffing noodlottig voor de werk verschaffing zal blijken, zeide gister Glvnes, dat de regeering geen kapitaalsheffing kan voorstel len zoolang zij niet de groote meerderheid van het, land achter zich heeft. Er zal echter geen ander middel zijn, om de nationale schuld welker inte rest één millioen pond sterling per dag kost, we zenlijk te verminderen. Het land zal spoedig be seffen, dat de kapitaalheffing een ernstige nood zakelijkheid is, welke 't parlement moet behan delen. De motie der conservatieven werd met. 325 Legen 160 stemmen aangenomen. CHINA EN RUSLAND. In haar antwoord op het memorandum van den Russische gedelegeerde Karachan, vér- klaart de Chineesche rogeering dat zij bereid is de voorgestelde overeenkomst tusschen Rusland en China té teekenen nadat zekere wijzigingen in die overeenkomst zijn aangebracht, o.a. on voorwaardelijke terugtrekking der Russische troepen uit Mongolië. Naar verluidt is de Russische delegatie op haar beslissing om de diplomatieke betrekkin gen met China af te breken terug gekomen. Zij zal de onderhandelingen met het Chinee sche departement van Buitenlandsche Zaken hervatten. ALLERLEI. Uit München. De veroordeelden Hitler, We ber en Kriebel zijn naai Landsberg overgebracht voor het ondergaan van hun straf, Pöhner is ziek. De aanklacht tegen Von Kahr, Von Lossow en Seisser zal spoedig worden ingetrokken. ITet gerucht loopt, dat Von Lossow niet naar Beie ren zal terugkeeren daar hij dienst Zou hebben genomen in het Turksche leger. Ook doet het gerucht de ronde dat Von Kahr en Seisser niet meer op hun posten zullen terugkeeren, doch diL gerpcht wordt officieel tegengesproken. Uit Londen. Gister werd in heL Lagerhuis, met 207 tegen 136 stemmen, verworpen de door een lid van de Labour-fractie ingediende motie tot afschaffing van de doodstraf op militaire vergrijpen. Eveneens verwierp het Lagerhuis met 193 tegen 120 stemmen de motie, om den veroordeelden het recht te geven, bij het civiele hof appél aan te teekenen. Alle militaire doodvonnissen worden door een zestal militaire autoriteiten herzien. -Uit Dublin. Joseph Mcrath de vroegere minister van Nijverheid, is opgetreden al's lei der van een nieuwe republiekeinsche partij. Hij verklaarde steeds republiekcin te zijn geweest, hoewel hij zijn goedkeuring heeft gehecht aan het verdrag met Engeland. Verschillende afgevaardigden hebben zich bij hem aangesloten/ Hij kon niet zeggen in hoeverre de regee ring op zijn steun kan rekenen. Uit Londen De districtsraad voor Yorks hire van den Mijnwerkersbond heeft het aanbod der werkgevers verworpen. Tegelijkertijd heeft hij een beroep gedaan op de regeering om een onderzoek naar de loonen in te stellen. Uit Brussel Volgens de „Vingtiéme Siè cle" zal vermoedelijk binnenkort een gioote financieele transactie tot stand komen, met het doel de stabiliteit van den Belgischen franc te verzekeren. Uit Dusseldorp wordt gemeld, dat het ban kierskantoor Meijer en Cie. aldaar, zich in moei lijkheden bevindt het passief bedraagt 300.000 goudmark tegen een totaal aan activa van 225.000 goudmark. Verder zouden de bankiers Jansen und Denker surséance van betaling ge vraagd hebben. Uit Hamburg De zeelieden, die aange sloten zijn bij den uiterst-linkschen Deutschen Schiffahrtsbund, hebben gistermorgen het werk gestaakt. De stakers hebben een gansche reeks van eischen invoering van het drieweken-sys- teen op alle schepen, gelijkstelling in sociaal opzicht met de arbeiders te land, controle van m on «terbureau x door de zeelieden, erkenning van vertrouwensmannen aan boord, enz. De organisatie, die in Holland de moderne zou hee- ten, doet niet mee aan de staking. Alle schepen zijn uitgevaren. Uit Warschau Als protest tegen de ver lenging van den arbeidstijd met een half uur is 25 van de mijnarbeiders Sri Poolsch Silezië in staking gegaan. Een onlangs door het Engelsche Vakver bond ingesteld onderzoek naar de werktijden van de leden der aangesloten organisaties heeft aangetoond, dat meer dan b1/, millioen arbeiders de 48-uren week genieten, terwijl 800.000 ar beiders slechts 42 uur per week werken. Van 15 millioen Engelsche arbeiders werken 10 tot 12 millioen 48 uur of minder. Uit Parijs Minister Le Trocquer heeft in den ministerraad verslag uitgebracht over zijn reis naar het Roergebied. Zijn inlichtingen waren niet slechts een bevestiging van de ver klaring, welke Poincaré gisteren in de Kamer aflegde, maar opnieuw een getuigenis, dat de opbrengst der verschillende productieve hulp bronnen in het door Frankrijk en België bezette gebied aanzienlijk is verbeterd. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Bel grado is de Skoeptsjina in verband met den onzekeren parlementairen toestand voor on- bepaalden tijd verdaagd. Uit Londen De stakende bouwvakar beiders Wembley-tentoonstelling hebben gister met een kleine meerderheid besloten den arbeid te hervatten. Telef: 15. Zij knikte. Tranen glinsterden in haar oogen. Maar zij bedwong zich dapper. Het zal mij toeschijnen, dat ik deze heer lijke dagen slechts gedroomd heb, wanneer ge weg zijt. Ik heb ze met volle bewustzijn genoten. De geboortegrond zal mij nu weer met dubbele aantrekkingskracht tot zich lokken. Nog nooit heb ik zoo diep gevoeld, dat mijn ziel één is met mijn geboortegrond. Zij begreep den ondertoon in zijn woorden niet, maar voelde toch, dat hij moeilijker scheid de dan anders, en dat maakte haar, al wilde zij het zich zelf misschien ook niet bekennen, toch zeer gelukkig. Het rrfbet u met duizend banden vast houden en u weldra weer terugroepen, het ge boorteland, zeide zij met bevende stem. Ik verlaat hier trouwe harten, nietwaar ge zult met verlangen aan mij denken Zeker, Lothar, Grootmama verlangt nu weer alle dagen naar u en uw moeder toch zeker ook en ik. Gij in de laatste plaats Hebt ge mij het minste lief van alle drie Zij keek hem verschrikt aan. Maar toen lachte zij schalks. Moet ik mij zelf het eerst noemen. Weet ge, wat wij als kinderen in zoo'n geval zeiden De ezel voorop. Dus alleen de angst voor een grauwtje gehouden te worden, was daarvan de oorzaak niet, dat ge minder van mij houdt Gij moest toch weten. Lothar, dat ik van u houd, zooals van niemand anders op deze wereld. Het klonk zoo ongekunsteld en waar; zoo overtuigend, dat hij tevreden was. Hij voelde, dat deze meisjesziel hem .geheel toebehoorde. Maar het feit, dat zij het zoo openlijk uitsprak, bewees hem, dat zij zich haar gevoel nog niet goed bewust was. Een licht vermoeden kwam wel af en toe in haar op, wanneer zij zich te veel liet gaan. Maar nog steeds was zij zich zelve een raadsel. Te lang had zij in hem den pleegbroeder gezien, om zoo spoedig geheel te kunnen begrijpen, dat hunne toegenegenheid vanzelf een anderen weg opging. Onuitsprekelijk waren zulke oogenblik- ken. waarin hij, dat wetende, haar lieve on- onwetendheid langzaam verdwijnen zag als een nevel. Hij wist, dat er slechts één warm woord noodig zou zijn om dien nevel te verscheuren, welke haar ziel voor haar eigen geestesoog ver borg. Maar beide moest hij zich ontzeggen.Het was beter voor haar en ook voor hem. De schei ding zou hen anders dubbel zwaar vallen. Zwijgend eindigden zij hun ontbijt. loen gingen zij naar buiten in het park. Toen zij in het kasteel terug kwamen, kwam inuenland. Bezoek uit Engeland. Op 18 dezer worden hier te lande Engelsche bibliothecarissen en bibliotheekambtcnaiön verwacht. Dien dag zullen zij de bibliotheek van het Vredespaleis en de openbare leeszaal in de Bilderdijkstraat in den Haag bezichtigen. Den volgenden dag bezoek aan de openbare leeszaal op de Keizersgracht te Amsterdam en vermoedelijk ontvangst ten stadhuizc aldaar door den burgemeester. Tocht per boot door de grachten naar Oostzaan. Op Paaschzondag tocht met auto's door het Gooi en bezoeken aan de leeszaal te Bussum en de tweede leeszaal te Hilversum. Op Paaschmaandag bezoek aan het Frans Halsmuseum en de Sint Bavokerk te Haarlem lunch te Haarlem en daarna bezoek aan de gemeentebibliotheek te Rotterdam. „Opbouwetule StaaIkunde. Wij lezen in de „N. Haarl. Grt." In het orgaan „Opbouwende Staatkunde", clat, voor korten tijd den naam droeg van „Ka tholieke Staatkunde", dat nóg geacht wordt te zijn en geredigeerd te worden door katholieke personen, heeft van de oprichting al een per soon geschreven onder 't pseudoniem „Expec- tans." Deze „Expectans", tot heden een der trouw ste en meest geciteerde medewerkers van dit weekblad, is, naar men ons van onverdachte en zeer bevoegde zijde meedeelt, niemand an ders dan een insubordineerende kapelaan uit het Bisdom Den Bosch, die aan Z. D. H. den Bisschop van Den Bosch gehoorzaamheid wei gert en zich blijft verzetten een standplaats in te nemen, hem door zijn kerkelijke overheid aangewezen. Naam en verblijfplaats van dezen „Expectans" zijn ons bekend en wie daarin op goede gronden belang stelt, zijn wij bereid verder in te lichten. Het eoniliet in de Textielindustrie. Vanwege het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" werd aan den Directeur-Generaal van den Ar beid het volgende schrijven verzonden „Wij hebben de eer U hierbij mede te deelen, dat in de door ons Hoofdbestuur met de bij het Twentsche Conflict betrokken leden gehouden vergaderingen, het door U ter conferentie van Woensdag 26 Maart 1.1. gedane voorstel ernstig is besproken. Algemeen waren onze leden van oordeel, dat ongewijzigde aanneming van het door U gedane voorstel niet tot een ook voor de arbeiders be vredigende oplossing van het conflict kon leiden. Waar echter ter conferentie door de Commissie ad hoe de nadrukkelijke verklaring is afgelegd, dat de kwestie van den werktijd niet kon worden losgemaakt van de concessie ten opzichte van de loonen en het ons bestuur werkelijk ernst is om tot een bevredigende oplossing van het ge schil krachtig mede te werken, zijn wij bereid ook in het door de werkgevers gewenschte op zicht toenadering te ftetoonen, door het doen van een o.i. belangrijke concessie ten aanzien van den werktijd. Deze concessie zou hierin kunnen bestaan, dat wij onzen leden zouden adviseeren genoegen te nemen met een aantal oveiuren per jaar als reeds vroeger door de arbeidersorganisaties genoemd, met dien verstande, dat in dat jaar een aantal weken niet langer gewerkt zal worden dan 48 uren per week. Tegenover deze concessie der arbeiders zouden Grill hen tegemoet ioopen en deelde Lothar mede, dat zijn Grootmoeder hem wenschte te spre ken, zoodra hij bij de gravin geweest was. Terwijl Lothar zijn moeder bezocht, ging Johny met Grill naar boven. Juffrouw Johny, mevrouw, wenscht thans geheel alleen te zijn. Zij heeft op het oogenblik wat te werken en daarna een belangrijk onder houd met den jonker, zeide Grill. Dat is goed, Grill. Breng dan maar direct wat werk voor mij naar boven. Ge hebt toch wat voor mij te doen Als ge misschien het kanten garnituur zoudt willen nazien, dat mevrouw op het oude- jaarsbal gedragen heeft. Het is zoo kostbaar en door het opstikken wordt het dikwij» niet mooier. Gij zijt zoo handig, juffrouw Johny, en mijn oude oogen deugen helaas niet meer voor zulk werk. Johny klope haar glimlachend op den schouder. Maak toch niet zoo'n omhaal, Grill. Breng mij het werk, ik ben immers blij, als ik u wat uit handen kan nemen. Een half uur later trad Lothar bij zijn groot moeder binnen. Zij stond vlugger op dan anders en ging hem tegemoet. Dank u. Zoo goed, als dat op mijn leeftijd mogelijk is. Ga nu zitten hier aan mijn schrijf tafel. Ik wilde iets met je bepraten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1