DAGBLAD WOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* 47ste Jaargang. Vrijdag 11 April 1934. No. 13919 Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. i 200 bij dood 200 bij verlies van een Algem. Verz.bank te Schiedam Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekeriag 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog l «300bijc duim: 00 bü verlies van een wijsvinger; 15 bi' "erlies van eiken anderen vinger» De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoil. Dit de nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 10 April. Voortgezet wordt de behandeling van Indische begrooting. De heer Verkouteren (G. H„) wil Indië autocratisch regeeren en acht het onzen plicht Indië te verdedigen. Minister De Graaft verdedigt daarop zijn beleid, vooropstellend, dat gedurende de be zuiniging van opbouw geen sprake kan zijn. Het sluitend maken van de begrooting is een levens kwestie voor Indië. De toeneming van de bevol king is onrustbarend. Industrialisatie is daarom noodig. De klacht van den heer Van Kol over corruptie heeft de instemming van den minister. Er kan niet streng genoeg hiertegen worden opge treden. De minister zegt, dat men ten opzichte van de kwestie van Nieuw-Guinea gerust kan zijn. Zonder den minister kan geen beslissing worden genomen. Hij weerlegt vele beweringen van den heer Cramer, dien hij niet op de hoogte noemt, van de Indische toestanden. De kwestie van de poe nale sanctie is bij de Tweede Kamer aanhangig. De Westersche bestuursinstellingen kunnen niet zonder meer naar het Oosten worden overgeplant. De Indische beweging wordt door de leiders in verkeerde banen geleid. De klacht van den heer Haazevoet over den regeeringssteun aan de missie is zeker niet van gewicht ontbloot, maar spr. zal zoo dra mogelijk stappen doen om het volgend jaar in het voorjaar bij de Sta ten-Generaal met een voorstel tot herziening van art. 123 R.R. te ko men. Spr. erkent tegenover den heer Haazevoet, dat het ellendig gesteld is met de bevolking op de Zuidkust van Nieuw Guinea. Weet de missie de kern daarvan niet weder op te heffen, dan is die bevolking bestemd om uit te sterven. Zonder stemming werd de Indische be grooting goedgekeurd. De .vergadering wordt verdaagd tot 22 April, 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag10 April. Aan de orde is de afdeeling handel en nijver heid van de begrooting van arbeid. De heer F 1 e s k e n s (R. K.) wenscht meer invoerbelemmerende bepalingen en subsidies of kasvoorschotten voor zwakke industrieën. De heer Staalman (V. B.) bestrijdt dit. De heer D u y s (S. D.) bepleit het aanknoo- pen van handelsbetrekkingen met Rusland. Minister A a 1 b e r s e kan geen verdere be schermende maatregelen beloven, aangezien elk geval afaonderlijk moet worden bezien. Overwogen wordt verlenging van de maat regelen betreffende den invoer van schoenen. Een handelscontract met Rusland is een zaak van marchandeeren, zoodat aandrang van de Kamer ongewenscht is. Bij de afdeeling volks gezondheid vraagt de heer Smeenk (A. R.) een gezamenlijke exploitatierekening van ver schillende, door Woningbouwvereenigingen ge bouwde woningcomplexen!. Mevrouw De Vries-Bruins (S. D.) dient een door de 7 vrouwelijke Kamerleden onderteekende motie in, waarin het terugnemen van bezuinigingen op kinderhygiëne wordt ge vraagd. De heer Bakker (G. H.) bepleit op nieuw het samensmelten van de vleeschkeurings- diensten. De heer S taalman (V. B.) wenscht herziening van de Drankwet en aan passing daarvan aan de praktijk. Na de pauze wordt de motie-Duys tot invoe ring van een Ziektewet, los van de algemeene herziening van de sociale verzekering, verworpen met 60 tegen 1 stemmen. Vervolgens wordt, met 7 stemmen tegen, aangenomen het voorstel tot tijdelijke afwijking van artikel 20, eerste en tweede lid, derinvalidi teitswet. De heer De Groot (V. B.) bepleit uitbrei ding van de subsidies voor den bouw van al koofwoningen en andere woning-typen. De heer S c h a p e r (S. D.) vraagt handhaving van steun voor woningbouw aan gemeenten en bo uwvereenigingen Mevrouw Bakker - Nort (V. D.) is voor standster van verplicht geneeskundig onderzoek ■vóór het huwelijk. Zij bepleit het uitdeelen van een vlugschriftje door den ambtenaar van den burgerlijken stand. De heer C o 1 ij n (A. R.) wenscht vergoeding van de verliezen van woningbouwvereenigingen door het rijk. De heer Suring (R. K.) wil Drankwether ziening, althans scherper controle op de uitvoe ring van de drankwet. De Minister zegt om kort te zijn dat hij alle geopperde grieven en klachten aan zijn departe ment zal laten onderzoeken. De huurpolitiek is een onoplosbare puzzle.j Spr. ontkent, dat de woningnood nog zoo groot is. In vier jaar tijds zijn 150.000 woningen ge bouwd en er zijn er 66.000 in aanbouw. De motie der zeven vrouwelijke Kamerleden is een middel waarvan men allicht zal zeggen als dat niet helpt, helpt niemendal. De wijze waarop bezuinigd wordt acht spr. zóó dat zij de minste schade doet. Spr. kan daaraan dus niets wijzigen. Mevr. De Vries-Bruins (S. D.) trekt haar motie in, als de Minister de zaak nog. eens overwegen wil. DeMinister zegt dit toe. De begrooting is afgehandeld en werd goed gekeurd. Avondvergadering. Nadat het handelsverdrag met Tsjecho-Slo- wakije was goedgekeurd, is de behandeling aan gevangen van de bekende wetsontwerpen be treffende de salarissen in 1924 van de ambte naren, wier salaris bij de wet is vastgesteld (leden van de Rekenkamer, Raad van State en rechter lijke macht), waarbij tegelijk behandeld werd het eigenaardige wetsontwerpje betreffende wijzi gingen van bepalingen betreffende rechten en verplichtingen van ambtenaren en waarbij tevens de heer J. ter Laan interpelleerde" over den stand van' zaken in de centrale commissie voor het georganiseerd overleg t.a.v. salarisrege- iingen en arbeidsvoorwaarden van de ambtena ren. De heer J. ter Laan heeft zijn interpellatie zeer breedvoerig en met grof geschut ingezet, een hoon aan deKamer, brute machtspolitiek e.d. Het was een kolfje naar de'hand van minister Heemskerk, om met deze krachttermen af te rekenen en de rustige wijze, waarop de Minister yan Justitie den verontwaardigden interpellant beantwoordde, deed aangenaam aan. Wij kunnen nier niet bij alle vragen en antwoorden stilstaan, téekenen hier slechts aan, dat de algeheele her ziening der salarissen in voorbereiding is, dat de pensioenkorting (de 81/2 pGt.) ongeveer 20 mil- lioen besparing geeft en dat óp wachtgeld of ontslagen zijn ruim 550.0 ambtenaren (2324 burgerlijke, 2459 militairen en 749 onderwijzers) De vergadering werd verdaagd tot heden. Gemengd Nieuws. Goede vangst. Op aanwijzing van den kleermaker B. uit Aken, die dezer dagen bij een inbraak aan het Frankenslag te 's-GraVenhage werd gearresteerd, zijn in Rotterdam in beslag genomen een portefeuille, gouden en zilveren voorwerpen, dassen en kleeren, 1 welke bij het Leger des Heils in bewaring waren gegeven. De goederen waren afkomstig van inbraken in Utrecht, Dordrecht, Alkmaar en Den Haag gepleegd. Ongelukken. Bij den spoorwegovërweg tusschen Maastricht en Echt wilden gisterochtend twee met manufacturen beladen wagens van K. en A. uit Roermond passeeren. De hekken warqn niet gesloten. Toen de eerste wagen den overweg halverwege gepasseerd was, werd hij door een trein gegrepen en met paard en geleider een eind meegesleurd. De voerman en het paard werden ernstig verwond. K. werd naar Echt ter verpleging overgebracht. Dc tweede wagen, van den koopman A., was reeds zoover de spoor lijn genaderd, dat het paard met den kop tegen den trein stiet. Het dier sprong toen terug, zoo dat het ongedeerd bleef. Gistermiddag is bij de Berkummerbrug te Zwolle de landbouwer Schuurhuis door deDedem- vaartsche stoomtram gegrepen. In het Sophia- ziekenhuis is de man overleden. Gearresteerd. Te Brussel is de beurs makelaar Herman Aaron, uit Amsterdam, m hechtenis genomen. Hij bevond zich reeds een week of vijf in Brussel, waar hij bij wissel- agenten geldswaardige, papieren verzilverde, van welke men aanneemt, dat zij door de politie werden gezocht. Die papieren zouden den 5den Februari te Amsterdam zijn gestolen.De totale waarde ervan zou 500.000.000 (francs?) bedra gen. De zaak wordt onderzocht. Branden. Gisteravond is door onbekende oorzaak een felle binnenbrand ontstaan bij den heer W. P. Stitschinsky, aan den Waaldijk te Tiel. De brandweer wist het huis te behouden. Inwendig brandde het gedeeltelijk uit, en de waterschade is groot. de Tragisch. In de| Kruisstraat te Assen heeft een tragisch ongeluk plaats gehad. In de richting van de Marktstraat reed heer Z. op zijn rijwiel met zijn zoontje, dat op een zadel, hetwelk aan het frame tusschen het stuur en het zadel bevestigd was, zat. Achter op de fiets was bagage bevestigd. Door een noodlottig toeval reed de heer Z. tegen een van deü anderen kant komenden met twee paarden bespannen melkwagen, waardoor het vijf-jang knaapje van het rijwiel viel, juist voor bet ach terwiel' van den melkwagen, die over 't hoofdje reed, dat geheel werd verbrijzeld. De wanhopige vader droeg zijn bloedend kind naar een apo theek in de Kruisstraat. Dc terstond ontboden geneesheeren van der Veen en Groenewegen konden slechts den dood constateeren. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. Per politie-brancard is het kind naar de ouderlijke woning vervoerd. Sneeu w. Gisternacht pak sneeuw gevallen. in Twente een Muur ingestort. Aan de Vleeschhou- wersstraat te Nijmegen zijn gisterochtend 6uur de achtermuur en een gedeelte van de eerste en de tweede verdieping van het volkslogement het Zwarte Anker ingestort. Een van de acht logeergasten, de 72-jarige koopman W. den Hollander, vermoedelijk uit Werkendam, ge raakte onder hét puin bedolven. Hij werd dood sevonden. Een man en een vrouw werden licht gewond. Stukgevroren. Ten gevolge van de strenge nachtvorsten zijn aan vele steenfabrieken in de provincie Groningen inillioenen baksteenen stukgevroren. De hierdoor veroorzaakte schade is zeer groot. Sneeuw in Duitse h land. Een groot aantal telefoon- en telegraafdraden van Berlijn naar het Westen zijn verbroken door hevige sneeuwstormen. Het verkeer wordt door omlei dingen gehandhaafd. Gisterochtend heeft te Hamburg een onweer, gepaard met een hevige sneeuwval, in den omtrek groote schade aangericht. Een groot aan tal telegraafdraden en -palen zijn omgewaaid en liggen hier en daar over de spoorrails. In een rivier gestort. De admini strateur van de onderneming Medan (Deli-Mij.) de heer P. A. M. van Oorschot, is tengevolge van het wegslaan van een brug bij Medan dcor de bandjirren.de Deli-rivier met zijn auto in die rivier gestort. De auto is benedenstrooms aan gespoeld. De heer Van Oorschot is gered, maai zijn echtgenoote en de chauffeur zijn verdronken. Gearresteerd. Ten slotte is de politie er toch in geslaagd, den vermoedelijken dader te arresteeren van den moord op den directeur Hall van het filiaal der Lloyds Bank te Bordon Camp, waarover We de laatste week diverse bijzonderheden hebben gegeven. De gearresteerde is een militair uit het kamp te Bordon, nl. korporaal Jack Goldenberg van het East Lancashire-regiment. Bijzonderheden omtrent de gronden, waarop deze arrestatie berust, zijn nog niet bekend, maar de politie schijnt met haar aanwijzingen reeds vrij stevig te staan. Goldenberg is gevankelijk naar Alton overgebracht, waar de diverse verhooren zullen plaats vinden. De verdachte is sinds twee jaar militair en 23 jaar oud. Inmiddels is het stoffelijk overschot van het slachtoffer, mr. Hall, reeds ter aarde besteld. Fabrieksbrand. Te Lódz is de textiel fabriek van de firma Angerstein geheel afge brand. De schade bedraagt ongeveer 750.000. Bij het reddingswerk zijn drie brandweer lieden om het leven gekomen. Zeshonderd arbeiders zijn door den brand zonder werk. Nieuwe hongersnood. Een nieuwe hongersnood wordt uit Siberië gemeld. Tachtig duizend personen zouden er in de Omsk-pro- vincie bij betrokken zijn. Kerknieuws. Uilvaart van Mgr. P. A. F. Thicr. Op treffende wijze heeft Katholiek Rotter dam zijn overleden en zoo zeer beminden De ken gister de laatste eer bewezen. Onder de stille H.H. missen waren ontelbaar velen ter IJ. Tafel genaderd. Tegen den aanvang der officieele plechtigheid vulde zich de kerk wederom, zoodat ten slotte geen plaatsje onbe zet bleef. Het priesterkoor was in zwaren rouw gedompeld. Omstreeks 9 uur vingen de plechtige Lau den aan. Als celebrant fungeerde de Weleerw. heer Th. J. Gielen, pastoor te Lutjebroek. Te 10 uur Werd de Pontificale Requiem-Mis opgedragen door Z. D. II. Mgr. A. J. Galliei bisschop van Haarlem, met de volgende func tionarissen Presbyter assistens, de hoogeeiv. heer Mgr. H. Taskin, president van het groo seminarie te Warmond troondiakons c e ioo0 eerw. heeren Th. Ebbinkhuysen, icgen. van het Seminarie „Hageveld" en L. WesterWOudt, plebaan der St. Bavo tc Haarlem diaken de weleerw. heer A. Wreesman, subsidaken de weleerw. heer B. Mersel. Het zangkoor zong de driestemmige Requiem van Perosi. De zeereerw. heer Deken A. Schraag hield een ontroerende lijkrede, waartoe de gewijde redenaar zich tot tekst had gekozen „Gedenkt uwe overheden die tot u het Woord Gods ge sproken hebben." Hebreeën XIII. 7. Onderwijs. Voor klassieke opvoeding. Men meldt aan het Haagsche Anetakantoor In aansluiting aan het bericht, waarvan ver schillende bladen dezer dagen melding maak ten, dat onder de professoren en lectoren der R.K. Universiteit te Nijmegen een beweging gaande is om te protesteeren tegen het nivellee- rings-ontwerp de Visser, die de studie der klas sieke talen en in het bijzonder die van het Grieksch aan beperkingen wenscht te onder werpen, kunnen wij nader berichten, dat dit protest den vorm heeft aangenomen van een adres aan de Tweede Kamer en aan den Min. van Onderwijs. Dit adres is toegezonden aan prof. mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Raad, in tliens qualiteit van voorzitter van het Comité tot behoud der klassieke opvoeding. SPORT. Hel Nedcrlandseh elftal. 15 Dinsdagmiddag 15 April om 57a uur zal op Houtrust in Den Haag een wedstrijd worden ge speeld tusschen het Nederlandsche elftal en een Haagsch elftal. Kunst en Letteren. Jos. M. Orellio. De bekende zanger, Orelio die gister in den Haag zijn 70sten verjaardag vierde mocht van ver schillende zijde hartelijke bewijzen van belang stelling ontvangen. De heer Orelio deelde aan zijn vrienden me de, dat hij nog altijd wel zou willen zingen, wat zijn orgaan is nog goed in orde. Plannen over een wederoptreden, mogelijk een afscheid van het optreden in het openbaar worden dan ook overwogen. Mercdyll-Piano-Quartet. Op de tweede Extra-Matinée door de Inter nationale Concertdirectie Ernst Krauss den abonnée's der 5 Int. Kunstavonden aangeboden, zal a.s. Zondagmiddag halfdrie uur in de groote Nutszaal te Rotterdam het vermaarde Meredyll- Piano-Qartet optreden, dat dezer dagen ook met groot succes in het Concertgebouw te Amsterdam heeft gespeeld. Het programma, dat door het Meredyll-Quartet (Marguerite Meredyll, Piano Hessie Hawlins, Viool Raymond Jeremy, Alt Emile Doehaerd, Cello) ten gehoore zal worden gebracht bevat werken van MozartPianokwai- tet g-moll Beethoven Strijktrio, Serenade op 8 en Chausson Pianokwartet A-dur. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: April 10. A. M. van den Oord 31 j. cn W. J. P. M. van Leeuwen 24 j. A. J. van Berkel 25 j. en L. J. Bel 21 j. N. Gagestein 34 j. en G. Groeneweg 32 j. C. A. de Regt 25 j. en M. E. A. Beukers 23 j. J. A. van Rest 28 j. en A. H. J. van der Meer 28 j. S. J. Zondag 28 j. en A. L. Moonen 18 j. - FA J. Ham 26 j. en A. M. C. Nieberg 29 j. J. H. Zoetmulder 21 j. en H. J. Schaap 18 j. C. H. Schewe 20 j. en G. O verheul 19 j- w- van Slobbe 29 j. en M. S. Kalkman 28 j. Gehuwd: April 10 A. van 't Hoeft 35 j en W J. van Loopik 25 j. H. Overdijk 29 j. en S. H. 't Hart 29 j. - W. de Vey 25 j. enWF.B. Verkaaik 20 j. A. de Jong 2o j. en J. C. Sla venburg 23 j. Geboren: April 9. Cornells Albertus z.v. H. J. van Rijswijk en E. van Maurik, Broersveld. 10. Johannes z.v. J. van Loenen en A. Verhoev den Bommelschestraat. Overleden: April 8. Hermanns human, oud 88 j. Brouwersstraat. 9. Henricus Kersen, oud 25 j. en 2 mnd, Nassaustraat. van Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 11 April. Officieele noteering van de" Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 17.—. Namens de commissie voor de noteenng. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 11 April. Men noteert voor Spiritus 100 f 41. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereenging". Heden f 1.80 per ketel. is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5