Adverteeren Faaschnummer. daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag uit den rijksdienst te verleenen. Msb. De zomertijd. Wet St.bl. no. 160 bevat een Kon. besluit van 28 Maart j.l., tot schorsing van het besluit van den raad der gemeente Bovenkarspel van 8 Maart jl. strekkende om de gemeenteklokken op 30 Maart j.l. niet in overeenstemming te brengén met de bij Kon. besluit van 31 Januari j.l. bepaalde tijdsvervroeging. De IJmuider visscliersvloot. Gedurende-tal van jaren lag te IJmuiden, wegens de slechte uitkomsten der visscherij, een groot aantal stoomtrawlers en loggers na bij de. oude sluizen in het binnentoeleidings- kanaal aldaar gemeerd. Thans nu de visscherij in het algemeen wat beter geworden is, komen steeds meer stoomtrawlers in de vaart met het gevolg, dat slechts een dergelijk vaartuig, be nevens eenige loggerschepen, nog op genoemde plaats werkeloos liggen. Koningin en Prins naar Drente. Naar wij vernemen heeft de Koningin naar aanleiding van een daartoe op de jongste audiën tie van Gedeputeerde Staten der provincie Drente tot haar door den Commissaris der Koningin gericht verzoek, toegezegd om in de eerste helft van Juni met den Prins een bezoek aan Drente te brengen, ten einde zich persoon lijk op de hoogte te stellen van den toestand in dat gewest. Allen zijn aangesloten bij een politieke partij en al is de oud-minister Van IJsselstein niet officieel tot de christelijk-historische partij toe getreden, hij voelt toch christelijk-historisch, hij is metselaar zonder schootsvel. Omdat dus de rijksbemiddelaars aan de politiek doen, worden zij gedisqualificeerd. In de antirev. „Rotterdammer" wordt dat „argument" als volgt gegispt „Wij ontmoeten hier denzelfden geest, die burgemeester Wytema bezielde, toen hij in den Rotterdamsehen raad er zich enkele malen op beriep tot geen enkele politieke partij te behoo- ren. Die geest wordt door ons verwerpelijk geacht. Zoo wordt voedsel gegeven aan de gedachte, dat deelname aan den politieken strijd eigenlijk iets minderwaardigs is, goed voor kemphanen een eerzuchtigen. Zoo wordt miskend de dure roeping die elk, vooral de hooger geplaatste, heeft om zich naar de mate zijner krachten aan de politieke be moeiingen te wijden. Wie die roeping vervult behoort niet achter gesteld te worden, veeleer een voorsprong te hebben op degenen die hun politieken plicht verzaken. Vereeniging van Kamers van Koophandel. Thans zijn de ontworpen statuten voor de op -te richten vereeniging van Kamers van Koop handel en Fabrieken bij de Kamers ingeko- -men. Uitbreiding Den Haag. Wij hebben gemeld, dat Ged. Staten van Zuid.-Holland zich bezighouden met de voor bereiding van een grenswijzigings-wetsontwerp, dat aan de Regeering zal worden aangeboden, bepogende aanhechting van de gemeenten Voor burg en Rijswijk aan de gemeente 's-Graven- hago. Zijn wij wel ingelicht dan zou het in de hedoeJing liggen de annexatie van eerstgenoemde gemeenten niet vóór 1 Januari 1925.tot stand te brengen cv (Vdl.) De drie liuUreommissies opgeheven. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb- fien hun goedkeuring gehecht aan een besluit van B. en W. van den Haag tot opheffing tegen eA' Van de bestaande drie huurcommissies. Er zal op dat tijdstip één huurcommissie zijn ingesteld, welke, naar wij vernemen, onder voor- .zitterschap van den heer H. de Wilde, lid van Gedep. Staten en oud-voorzitter van Huurcom missie II zal werkzaam zijn. liet communisten-congres. In Rotterdam wordt een vierdaagsch congres van communisten gehouden. Hoe de stemming onder deze broeders is mag het volgende staaltje dat wij uit het verslag knipten, leeren Do voorzitter deed voorlezing van een officieel schrijven, gedateerd 5 Februari, waarin Kola- roff een aantal citaten geeft, die als beschuldi gingen door de oppositie naar Moskou zijn ge zonden. Zoo zou de heer Wijnkoop zelf o.a. ge zégd hebben, dat de Communistische Internatio na Ie geen beteekenis meer had, dat de commu nisten in Holland voorloopig op den achtergrond moesten blijven en het aan Fimmen overlaten om: nieuwe mogelijkheden te scheppen. Ook dr Van Ravestevn was in dit opzicht het slacht offer geworden. Hierop ontstond heftig rumoer en werd ge roepen lasteraars. De heer L. de Visser (partijbestuur) verweet de oppositie brutale onbeschaamdheid. Het N A. S. is voor 98 niet communistisch. De heer Bouman Maar revolutionair. De heer De Visser Sneevliet wordt geaccep teerd als leider zonder tcgencandidaten, omdat J oppositie in de partij is. De heer Bouman Dat is gemeen De heer De Visser Begrijpt Bouwman niet waarom men dien man als leider wil, dien man aan wien de afgevaardigde der comm. intern! verweet de partij een dolksteek in den rug te hebben gegeven. Als Sneevliet niet naar Holland was gekomen om het oppositie-zaakje op te warmen, was het al lang verdwenen. Met een variant op Caesar's woorden zou hij kunnen zeggen Ik kwam, ik zag, en de keet begon. Als de oppositie niet erkennen wil, verkeerd gedaan te hebben, moet de oppositie den kop ingedrukt worden. Spreker betoogt dan dat de heer De Kadt in zijn meeningen veranderd is. J heelt een salto mortale gemaakt teStStem Een kat k°mt aiUjd °P Z'jn P°0ten u I?e!,heer ,De Vlsscr zeSL> dat nog nooit een besluit in de partij met zooveel overleg is tot stand gekomen als de Groninger vakvereenigings- revolutie. Toen ze eenmaal was aangenomen is spreker opgestaan om te zeggen, dat ze nu onverbiddelijk wet was geworden. De heer Bouman heeft van 't begin af gezegd het te verd om zich er aan te houden. Dat waren nog sporen van het anarchisme in zijn kop. En e partij kan niet rusten voor dat laatste spinrag daaruit is verwijderd. Omdat zij tot een politieke partij behooren. letefwat onbehouwen critiek is er in ver se li diende, bladen geoefend op de benoeming der Rijksb. middelaars. De vreemdste grief is wel die van het „Vad." e en politieke partij" behooren. Het „koopkrachtig publick" of te wel de, uitgebuite proletariërs. In elk nummer van elke socialistische courant kan men ettelijke malen jammerkreten ont moeten over de „uitgebuite proletariërs", over de „armoedzaaiers van het proletariatendom", over de „niet menschwaardige loonen", welke „onze menschen in fabrieken en werkplaatsen" in grootsten kommer houden, enz. enz. Het socialistisch jargon is overbekend. Hoevee) waarde men eraan te hechten be hoeft, verklapt het hoofdorgaan der rooden zoo nu en dan zelf. Aan de aandacht van de een voudige volgelingen, die blijkbaar alles voor lief nemen, is het wellicht ontsnapt, maar de „Limb. Koer." vestigt er de aandacht op. Het „Volk" wenkt kapitalistische onder nemers. In ons blad, zoo heet het, moeten H.H. ad verteerders hunne reclame plaatsen, want wij „worden gelezen door een koopkrachtig publiek" (Het „Volk" 4 April). Deze beteekenis slaat den verderen inhoud van het socialistisch blad grootendeels aan gruizels. De onwaarachtigheid van de roode agitatie wordt er schel door belicht. Trouwens, om de lieve centen laat het „Volk" toe, dat bij zijn „koopkrachtig publiek" belang stelling gewekt wordt voor het bezoek van de Koninkl. Familie aan Amsterdam. Om dezelfde reden staat het toe, dat waarheden worden af gedrukt, welke de roode redactie nimmer onder de oogen van hare koopkrachtige lezers zal brengen, waarheden als deze „Wat is weelde, roem waard in vergelijking met een weinig liefde,en geluk?" en „levens, welke voor het oog van de wereld baden in weelde en roem, doch inderdaad slechts verachting en wanhoop nabij zijn." Wat .redactioneel nimmer zou worden door gelaten, mag de „Kapitalistische klasse" in het roode blad propageeren, mits goede betaling „De kwaal van onzen tijd' Onder dit opschrift lezen we in het Antirev. „Friesch Dagbl." „Die vond ik met één woord geteekend. 'n Ambtenaar in een onzer groote bladen schreef over Art. 40. Hij begon zijn vertoog aldus Natuurlijk ben ik, als ambtenaar tegen intrekking van dat art. Uit eigenbelang, goed. Maar ook om een andere belangrijke reden Dat laatste laat ik zwemmen. 't Is me nu niet om art. 40 te doen. Maar alléén om het woord „natuurlijk", dat door mij is gecursiveerd. Met beminnelijke naiviteit wordt hier royaal weg als n axioma vooropgeschoven Als eenige maatregel van de Overheid tegen mijn persoon lijk eigenbelang ingaat, dan ben ik er „natuur lijk" tegen. Dat is de kwaal van onzen tijd. En 't ergste is, dat velen dit niet eens voelen. Ze kijken u gek aan, als ge er tegen op komt. Zelfs onder ons Ik wed, dat er ook onder „onze menschen" zijn, die niet direct beseffen, hoé'. goddeloos dat woordje „natuurlijk" is. staatsman", slechts weinig kans om tot president te worden gekozen, louter en alleen, wijl hij katholiek is, hoewel de Katholieken veruit de grootste partij vormen Het is niet enkel aan gene zijde van den Oceaan, dat een dergelijke benepenheid, een dergelijk vooroordeel, dat op niets steunen kan, zich demonstreert. En dan hoort menzoo merkt het „Centrum" hier op nog dikwijls beweren, dat het de katholieken zijn, die op anderen een soort van schervengericht zouden willen toepassen in het Wij vestigen de aandacht op de gun stige gelegenheid voor winkeliers en den handel om te adverteeren in het a.s. Zaterdagmiddag-nummer van de Nieuwe Sehiedamsehe Courant, Dagblad voor Schiedam en Omstreken die haar lezers onder het meest koopkrachtige publiek, zoowel te Schiedam als in den wijden omtrek heeft. Het Zaterdagmiddagnum mer wordt gedurende de Paaschdagen in den huiselijken kring meermalen in handen genomen, zoodat meer dan op andere dagen de advertentiën onder de oogen der lezers vallen. In het belang van adverteerders verzoeken wij dringend, vooral tijdige in zending der advertentie-kopy. Alleen bij vroege toezending van de advertentiën kan voor een goede uit voering der orders worden ingestaan. DE DIRECTIE. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ook daar. Het breede, ruimdenkende Amerika is in den grond al net zoo benepen als het oude Europa In verband met de benoeming van twee nieuwe Amerikaansche Kardinalen wijst zooals we Zaterdag lieten zien de correspon dent van het „Handelsblad" te New-York er op, dat in de Ver. Staten de R. K. Kerk een machtige positie inneemt en de katholieken verreweg de talrijkste „kerkelijke groep" uit maken, maar dat deze getalsterkte en de hecht heid der organisatie de anti-katholieken in 't geweer brengt en wantrouwend maakt. Nota bene. Het bederft schrijft hij aan 't slot van zijn correspondentie de kansen van een overigens populair en ervaren staatsman als gouverneur Smith van New York, om tot president te wor den gekozen. En hij gaat voort "feen,cler 30 presidenten, die van 1789 tot 1924 in Washington zetelden, behoorde ooit tot de katholieke kerk. Pro forma wordt het anti katholieke vooroordeel in sommige vrijzinnige klingen en bladen geridiculiseerd als onhoud baar in een democratisch land. Maar in de praktijk is het anti-Katholicisme in de federale staatkunde even sterk als het Anti-Semietisme 1" En dus heeft Dh. Smith, door dezen brief schrijver geprezen als een „populair en ervaren Vriendenkring ter eere van het H. Sacrament. In de zaal van den Kath. Kring, hield de Vriendenkring Vrijdagavond 11 April 1.1. een ledenvergadering. Na voorlezing der notulen, bracht de Directeur p. Biesta O.P. in herinnering, dat secretaris en penningmeester moesten af treden bij acclamatie werden de heeren J. Kemenade en J. v. d luyn in hunne functies bevestigd. Verschillende besprekingen werden gehouden over de werking van den Vrienden kring twee nieuwe leden gaven zich op een volgenden keer zullen ook de leden, die bedankt hebben, nog eens uitgenoodigd worden. Door meerdere leden werd de wenschelijkheid betoogd om den Stillen Omgang te doen uitgaan van den Vriendenkring, omdat deze openbare huldiging van het H. Sacrament geheel op den weg van den Vriendenkring ligt. P. Biesta er kende gaarne, dat de Vriendenkring de aange wezen organisatie is voor den Stillen Omgang, juist omdat het een uiting is van Eucharistie- devotie en kon zich er geheel mede vereenigen. I och verzocht hij in de notulen dezer vergade ring vast te leggen, dat het initiatief voor den Stillen Omgang en de eerste georganiseerde Omgang uit Schiedam te danken blijft aan de Mannencongregatie der Singelkerk. Na een kort woord van opwekking om het doel der Eucharistie in ons leven van eiken dag uit te beelden door te „Nemen" en te „Eten," besloot p. Biesta deze geanimeerde vergadering met den christelijken groet. Ingetrokken voorschot en bijdrage. Ingetrokken is het bij Kon. besluit van 16 April 1924 aan de gemeente toegekende voor schot uit 's rijks kas van ten hoogste 4.352.000, zoomede de jaarlijksche bijdrage van ten hoog ste f 91.860.04 Ya, ten behoeve van den bouw en de exploitatie van 584 arbeiderswoningen door de Woningstichting Vrede, alhier. Jubileum. Maandag 21 April hoopt de heer B. Hengst, den dag te herdenken dat hij voor 40 jaren lid weid van het collectanten-college der Singelkerk parochie de jubilaris was ruim 30 jaren secre taris van genoemd college. De receptie wordt gehouden van half twee tot drie uur, Spinhuispad 16. Alweer een nieuwe functie. Naar wij vernemen is er dezer dagen weer een nieuwe functie door het gemeentebestuur ge schapen, en wel die van controleur over dewerk- loozenuitkeeringenIn deze betrekking is be noemd de heer Nieswaag, een gepensionneerd belasting-verificateur. Afgezien van de vraag of deze nieuwe functie broodnoodig was, had men o.i., gezien de tijds omstandigheden, beter gedaan om een ongepen- sionneerde deze betrekking te schenken. Volks badhuis. In de week van 612 April werden genomen 480 baden. lste Klasse kuipbaden 33, regenbaden 58. 2de Klasse kuipbaden 40, regenbaden 331, kinderbaden 18. Door tusschenkomst van de Rotterdamche Bankvereeniging heeft ons de vertrouwelijk overgelegde aanbieding bereikt, waardoor de plaatsing wordt verzekerd van een 6 percents- geldleening ten bedrage van 6,000,000 dollars. Met de commissie voor de financiën van oor deel, dat het aanbeveling verdient, van deze gelegenheid tot consolidatie van de vlottende schuld gebruik te maken en dat de voorwaarden van het verkregen aanbod aannemelijk zijn, hebben wij de eer u voor te stellen, te besluiten tot uitgifte van een 6 percentsleening, groot 6,000,000 dollar hedenmiddag komt dit voor stel in behandeling. INGEZONDEN. M. de R., In verband met de haast-inzending van den heer van Noort, in Uw geacht en- veel gelezen blad van Zaterdag 12 dezer, naar aanleiding van het ingezonden stuk „Verantwoordelijkheid" voorkomende in Uw blad van Nil April, verzoek ik U vriendelijk mij alsnog voor het navolgende eene plaatsruimte te verleenen. M. de R., ik zal kort zijn en het schrijven van den heer van Noort op den voet volgen. Eerlijk was mijn bedoeling daar ik het ter gedachten- wisseling van mijne medeleden der Kiesvereeni- ging heb geschreven en ik verzoek deze het nog eens goed na te lezen, opdat de gedachten- wisseling hierdoor ontstaan, op de eerst volgende vergadering, wanneer de vernieuwing van het reglement mocht plaats hebben, helder en vrucht baar moge zijn. Bovendien ben ik begonnen, met voorop te stellen, dat de verantwoordelijk heid berust bij den minste, tot aan den hoogst- staanden staatsburger. Werd dit door een ieder eens goed begrepen dan kwamen wij tot het gemeenschapsleven, zooals 't moet zijn Mijn heer van Noort, dien ik aan zie, voor iemand, die een kijk heeft op de samenleving, weet evengoed als ik, dat al ben je het gemeenste individu, met een geweten, waarin een koets bespannen met twee paarden in rond kan rijden, maar je bent, „een mangeld" wel dan buigt toch bijna ieder voor je als een knipmes. Stel daar tegenover een godsdienstig braaf, eerlijk en verstandig man, maar hij is arm, tracht men deze nog niet boven dien in de goot te trappen en, wat den schuil naam betreft, ik voor mij vind, dat als men in het openbaar spreekt ten opzichte van een be paald persoon, dat het dan reëel is zijn naam te plaatsen, doch daar dit het geval hier niet is dunkt mij, moet ieder voor zich weten, wat hij wil doen. Ridderlijker 't ware te wenschen dat alle ridders, ridderlijk waren, dan was het strijdperk in de samenleving niet zoo groot. M. de R., en nu volgt het zelf uitgesproken vonnis, door den heer van Noort. Wat op de laatste vergadering der Kiesver eniging door mij was aangeroerd zegt hij, betrof heelemaal niet een verantwoording. Alzoo het stuk over de verantwoordelijkheid, kan de heer van Noort niet op hem toepassen, noch in eenig verband met zich jelve brengen. Flij zegt dit zeer duidelijk. Waarom dan die haast, omdat hij niet begreep, wat zoo gemakkelijk te begrijpen was. M. de R., ik wil eindigen, ik heb het zoo kort weergegeven als mogelijk is en beloof U na de plaatsing van dit schrijven mij in verbinding met den heer van Noort te zullen stellen. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend N. N., abonné. Gemengd Nieuws. Men verzoekt om te willen mel- den, zulks in verband en in aansluiting met. het ingezonden schrijven van gisteren door den heer B. van Noordennen, met betrekking tot de glasindustrie in België, dat de tewerk stelling van Hollandsche glasbewerkers van hier, alleen kan geschieden door bemiddeling van de Arbeidsbeurs. UIT ROTTERDAM. Leening van 6,000,000 dollar. Burgemeester en wethouders schrijven aan den gemeenteraad: Kind in de vlammen omgeko men. Men meldt uit Amsterdam Gistermiddag omstreeks kwart voor één is brand uitgebroken in de drogisterij van C. Aller, Rustenburger- straat 90. De brand is in de keuken, wsar de vrouw aan het werk was, ontstaan. In een oog wenk stonden winkel en woonvertrek in lichte laaie. De vrouw en een jongetje van 5 jaar snel den de straat op. Een driejarig meisje, dat even eens in huis was, kroop in haar angst onder een kast. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, vond daar het verkoolde lijkje. Met vier stralen op de waterleiding was de brand spoedig ge- bluscht. De winkel brandde geheel uit. De vrouw, die brandwonden had, werd met den auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Boot overvaren. Uit Memel wordt bericht dat een scheepsboot. van den Nederland- schen motorschoener „Baldur" overvaren is en tot zinken gebracht. Van de tien inzittenden konden slechts vier gered worden. De „Baldur" is met de geredden aan boord te Memel binnengeloopen. („Hbd.") ,,De Memeier Dampfboot" meldt daarentegen dat de „Bischof Ermaniet" op reis van Kell- neraggeri heden bij Schwarzerort overvaren is door de Hollandsche motorboot „Baldur" met het gevolg, dat de Bisschof Ermaniet is gekenterd Van de bemanning van laatstgenoemde boot, welke uit 10 koppen bestond, werden er vier ge red, welke door „de Baldur" te Memel zijn aan gebracht. In vrijheid. Gister heeft de justitie te Assen in vrijheid gesteld. L. P., verdacht van den drievoudigen moord, die in 1909 in het Koekangerveld gepleegd is. Gestrand: Bij Enkhuizen is gister ge strand de aak Zeldenpas, onder schipper Wilde- boer van Giethoorn, komende van Leeuwarden met bestemming Amstsrdam. Het schip is l' i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2