DAGBLAD WGQH SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang Woensdag 16 April 1924. No. 13923 Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 7u et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 2.0 cent, franco per post, ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Graüs-Ongevallenverzekeriiiy f 500 bij levenslange geheele invaliditeit f 200 bij verlies van een hand, voet of oogf 200 bij dood f 200 bij jerUes duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 k:> erliea van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. SLUITING BUREAUX. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag de Bureaux van de Gemeente-Secretarie, de Gasfabriek, de Gemeentewerken, den Gemeentelijken Woning- dienst, den Gemeentelijken Vleeschkeurings- dienst, de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, het Bu reau van het Burgerlijk Armbestuur, de Gemeen te-Reiniging en de Openbare Leeszaal en Biblio theek gesloten zullen zijn, met uitzondering van het. bureau van den Burgerlijken Stand (Nieuw- straat 26) dat voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden, op dien dag geopend zal zijn van 99.30 uur. S c h i e d a m, 16 April 1924. Buiteniaiidseh Nieuws, DUITSCIILAND EN HET HERSTEL. In overeenstemming met de beslissing van de staats- en minister-presidenten der afzonder lijke staten heeft gister de rijksregeering te Berlijn besloten, bevestigend te antwoorden op het verzoek der Commissie van Herstel, betref fende de rapporten der experts. Het antwoord der Duitsche regeering aan de Commissie van Herstel is gister reeds verzonden en zou heden te Parijs worden overhandigd. In het antwoord wordt medegedeeld, dat de Duitsche regeering bereid is, op den grondslag van de adviezen der experts mede te werken aan de oplossing van de kwestie der schadeloos stelling. De nadruk wordt gelegd op de grond gedachte van de adviezen, n.l. dat de voorstellen der experts een ondeelbaar geheel vormen. DE DUITSCHE GOUDBISCONTOBANK. Gister vond te Berlijn onder voorzitterschap van den Rijkspresident dr. Schacht in het ge bouw der Rijksbank de eerste algemeene ver gadering plaats van de Duitsche Gouddisconto- bank. Er waren ongeveer honderd vertegen woordigers van aandeelhouders verschenen. Met algemeene stemmen werd tot voorzitter van den raad van toezicht gekozen dr. Schacht en tot plaatsvervangend voorzitter dr. von èigisenapp van de directie der Rijksbank. De raad van toezicht bestaat thans uit 40 fèden, de commissie voor het leiden der werk zaamheden uit 14, terwijl de directie der bank 4 leden telt. Overeenkomstig de meening van den raad van toezicht werd het disconto op 10 vast gesteld. aangedrongen om te blijven. Dit. was hem eclitcr door de partij-discipline onmogelijk. De onderstaatssecretaris van Justitie, dr. J oël is, in afwachting van de benoeming van een nieuwen functionnaris, met de leiding van het departement belast. DE DUITSCHE RIJKSD AGVERKIE ZINGEN. Bij dë verkiezingen voor den Rijksdag heeft het Centrum voor het eerst weder eigen can- didaten gesteld tegenover de Beiersche Volks partij. Dit heeft een vijandelijke stemming doen ontstaan, welke ook in de Rijksregeering haar weg heeft gevonden. Ten gevolge hiervan heeft gister de rijksminister van Justitie, dr. Emmin- ger, die zooals men weet, tot de Beiersche Volks partij behoort, zijn ontslag ingediend. Andere ministers schijnen er nog bij hem te hebben op 89 Dat wel, kindje, maar dat schijnt mij niet gemakkelijk. Het zal wel gaan, Grill van gravin Susanne neem ik geen aalmoes aan. Slechts enkele maan den onderdak bij mevrouw Bronkman wil ik aannemen dat moet ik om eerst eens tot rust te komen en mij voor te bereiden. Och, lief goed kind wat moet daarvan terecht komen. Gij zoo alleen en hulpeloos in de wereld ik kan mij dat heelemaal niet voor stellen. Zooveel arme meisjes moeten hun brood verdienen. Ik heb ook nog een paar duizend mark van mijn moedertje, Grill. Ge weet, dat grootmama daarvoor effecten voor mij heeft, gekocht en de rente heb ik al die jaren opge spaard en op de bank gebracht. Zoo geheel hulpeloos ben ik dus niet. Ik zal dat later alles aan gravin Susanne schrijven, ik wil daarover met haar niet meer spreken. Grill streelde haar wangen. Haar oogen vulden zich met tranen. Kindje mijn hart kan dat niet verdragen. Och, lieve God, wanneer mevrouw zaliger nog maar een beetje langer geleefd had dan zou alles heel, heel anders gegaan zijn, dat weet ik DE MICUM-VERDRAGEN. In het protocol dat gister te Dusseldorp tusschen de Micum en de Commissie van Zes is geteekend, wordt allereerst geconstateerd, dat de publicatie van de rapporten der experts en het besluit dienaangaande der Commissie van Herstel van 11 dezer, een nieuwen toestand hebben geschapen, en een weg hebben geopend naar de regeling der schadeloosstellingskwestie. Derhalve zijn de Micum en de Commissie van Zes overeengekomen, de verdragen van Novem ber 1923 te verlengen tot aan de algemeene regeling der schadeloosstellingskwestie en wel Lot 15 Juni 1924 uiterlijk. Ten slotte worden in het protocol de tech nische bijzonderheden van de nieuwe over eenkomst vastgesteld. ONTHULLINGEN. In het Deutsch Völkische orgaan „Reichs- wart" neemt graaf Reventlow stelling tegenover het herstel van de monarchie. Hij zegt daarin o.a. dat de aureool van de monarchie sedert 1918 is verdwenen. Als de monarchie over het hoofd der bevolking heen weer zou worden in gevoerd, en het gelukte dan niet dadelijk, den economischen toestand te herstellen zou de stemming zich spoedig tegen de monarchie keeren en zou zij voor de tweede maal en dan met nog meer kracht dan in 1918 worden ver dreven. De schrijver, die door de Deutsch-Völkische partij op de Candidacenlijst is geplaatst voor de Rijksdagverkiezingen komt dan met ont hullingen. Hij zegt, dat het noodig is boven aangehaalde opmerking te maken, omdat hij bij de vrijmetselaars het streven meent te vinden, den kroonprins op den troon te brengen. Hij weet daarover te vertellen, dat de minister van Buitenlandsclie Zaken, Stresemann, die lid zou zijn van de loge ,,Zu den drie Weltkugeln" de man is geweest, die den kroonprins naar Duitschland heeft teruggebracht en dat daarna de kroonprins in dezelfde loge is opgenomen. Volgens den schrijver maken alle Pruisische vrijmetselaarsloges propaganda voor den kroon prins. Ook de groot-industrieel ITugenberg, die aan het hoofd staat van het dagbladconcern, waartoe ook de „Lokal Anzeiger" behoort, en lid is van de loge te München oefent op die wijze invloed uit op de Beiersche vrijmetselaars. De schrijver verzuimt niet te zeggen, dat in al die loges, waar de Duitsch-nationole politiek van Hugenberg wordt gevoerd, de Joodsche invloed zeer machtig is. Andere'helpers van den kroonprins zouden volgens Reventlow zijn de directeur-generaal van de Dresdener bank, Gutman. Ten slotte behoort in hetzelfde verband ook de Rijksdag- candidaat, admiraal von Tirpitz, die door de Duitsch-nationalen in Beieren gesteund wordt en die door hen ook bestemd zou zijn voor bet. rijkspresidentschap, in welke hoedanigheid hij dan een plaats voor den kroonprins zou moeten openhouden. en zij ti over het geheel vrij sceptisch ten aanzien van de Engelsch-Russische conferentie. Een groep Labour-mannen beantwoordde 3e mededeeling van gisteren der bankiers en verklaarde, dat deze met economische middelen trachten te bereiken wat met militaire onmoge lijk bleek, namelijk het Russische volk voor te schrijven hoe zijn regeering en hoezijneconomiscb bestuur moet zijn. GRIEKENLAND. Volgens de laatste gegevens was 68 der uitgebrachte stemmen ten gunste der republiek. TeAthene werden 69.479 stemmen voor de republiek uitgebracht en 24.487 voor de mo narchie, te Pyraeus resp. 34.058 en 9.523. In Macedonië, Thracië, Mytilene werd bijna uit sluitend voor de republiek gestemd. Pelopen- nesus stemde naar verwachting overwegend voor de monarchie, zoo ook de Jonische eilanden. JOEGOSLAVIË. De ministercrisis zal langen lijd duren, daar de kroon met alle partijen overleg wil plegen. De oppositiepartijen zijn tot onderhandelingen met de regeeringspartijen bereid oyer de vor ming van een concentratie-kabinet, indien Pasjitsj en Prebitsewitsj worden uitgeschakeld. PER ZIE. Er is een nieuw kabinet samengesteld uit leden van het oude. Sindar Sapah wordt premier en Zoekaulmoelk minister van BuiLenlandsche Za ken. AMERIKA. Indien zijn gezondheid zulks toelaat, zal senator Lafollette van Wisconsin candidaat der derde partij worden voor het president schap der V. S. De senator acht den tijd rijp voor een derde parLij, daar de olieschandalen de reputatie van republikeinen en democraten danig hebben gehandicapt. Volgens mr. Hopkins, den voorzitter van het uitvoerend comité der nieuwe partij, geniet deze groep thans den steun der boeren-arbeiders- - partij en der progressisten van verscheidene staten. Ook een groot gedeelte der vakvereeni- gingsmannen staat achter de derde patij. In Juni zal de parLij een congres houden, om nader de verkiezings-organisatie uit te bouwen. dollar kosten. Vier slagschepen zullen worden I omgebouwd in „petroleumstókers" en worden j voorzien van afweermiddelen tegen vliegtuigen en duikbooten. Een ander wetsontwerp voorziet in de in richting van een luehtvlootbasis te Sandpoint in Californië. Uit New-YorkDe Mexicaansche mi nister van Binnenlandsche Zaken liet bier mede- deelen, dat 32.000 J apansche landbouwers van Californië naar Mexico willen verhuizen, omdat de Amerikaansche regeering weigert, hun pach ten te verlengen of grond aan hen te verkoopen. Uit Tokio Het optreden van het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden in zake de beperking der Japansche immigratie heeft hier veel ongenoegen verwekt. Een bijzondere ka binetsraad heeft zich met die kwestie bezig gehouden. Men koestert nog de hoop, dat Ame rika op zijn besluit zal terugkomen. Het blad Ji-Ji" schrijft, dat de Amerikanen alle voor schriften der internationale hoffelijkheid en moraliteit uit het oog hebben verloren. Uit Berlijn De Deensche gezant, te Berlijn graaf Moltke zal in het nieuwe kabinet-Stauning den post van minister van Buitenlandsche Zaken aanvaarden. Hij is reeds naar Kopenhagen ver trokken. Uit Londen De stakende seheepsbouw- arbeiders te Southampton hebben besloten weer aan het werk te gaan op voorwaarde dat on middellijk een conferentie zal plaats vinden ten einde gelijke loonsvoorwaarden te verzekeren voor de scheepsbouwaibeiders te Southampton en te Londen. ENGELAND EN RUSLAND. De Engelsche bladen toonen weinig geestdrift zeker. f Johny verborg haar gezicht snikkend aan Grill's schouder. Nooit zal ik meer iemand vinden, die zoo van mij hield als zij. Och, Grill, mijn goede, lieve grootmama. Waarom moest zij van mij weggaan Had zij mij maar meegenomen I Grill streelde zwijgend heur haar. Toen zuchtte zij diep. Ja, ja, kindje, men zou het niet willen ge- looven wat een leegte, zoo'n groot, vriendelijk hart achterlaat. Ik weet het aan mij zelve. Al duistere, zonlooze weg moet ik ook per slot van rekening tot aan mijn dood op Wildenfels het genadebiood eten, mijn leven heeft toch geen waarde meer. En als gij nu ook nog weggaat dan is het maar beter, dat ik ook maar gauw sterf. Grill stond niet toe, dat Johny's .koffers door een ander zouden gepakt worden,-Alles sleepte zij bij elkaar, waarop het jonge meisje ook maar eenigszins een eigendomsrecht kon doen gelden. Er was heel wat en Grill stond niet toe, dat Johny iets achterliet. Wie weet waarvoor ge het nog eens kunt gebruiken, was haar vaste antwoord. Van kleeren en linnengoed was Johny zeer overvloedig voorzien, evenzoo van al die co quette kleinigheden, die voor het toilet eener dame onmisbaar zijn. Ook allerlei mooie, voor een deel zeer waardevolle sieraden, bezat zij- Johny blikte met droeve oogen op al diebewijzen van teedere liefde. Toen viel plotseling haaroog op den zilveren gordel, dien Lothar haar met ALLERLEI. Uit Berlijn De Grieksche regeering zou voornemens zijn een algemeene amnestie voor politieke misdrijven af te kondigen. Uit Perth In verband met de over winning van de Labour Party bij de jongste verkiezingen in )West-Australië is de regeering van dezen staat afgetreden. Naar lTavas uit Beiroet meldt, gaan de Turken voort niet de uitwijzingen der Christenen Sinds 15 Februari jl. zijn 2568 Christenen uit de streek van Oerfa in Syrië aangekomen. Zij waren van alles beroofd. Overigens zijn deze uitwijzingen geen nieuw feit. Sinds 1919 zijn 85000 Christenen als vluchtelingen in Syrië aangekomen. Uit Washington Het wetsontwerp, waar bij machtiging wordt verleend tot den bouw van acht kruisers van 10.000 ton, werd dooi de vlootcommissie van het Huis goedgekeurd. Ook de bouw van zes kanonneerbooten voor de j VUUJlllj""=1 Chineesclie wateren van 700.000 dollar elk werd 11 goedgekeurd. De kruisers zouden elk 11.100.000 Binnenland. Het conflict in de Twentsehe texlielnijverheid. De besprekingen die gisteren onder leiding van. den directeur-generaal van den arbeid zijn gevoerd tusschen de partijen in het geschil in de Twentsehe textielindustrie hebben niet tot een resultaat geleid. Gezond Nederland. In verband met de toepassing der Arbeidswet deed de Minister de volgende interessante mede deelingen in de Kamer „De heer Schaper heeft ook gesproken over het verplegend personeel. Ook dat krijgt zijn beurt, maar de heer Schaper zal het met mij eens zijn, dat door het gelukkige feit, dat het aantal zieken in ons land is afgenomen wij zijn op het oogenblik het gezondste land van Europa, wij hebben het laagste sterftecijfer, alle ziekenhuizen gaan op het oogenblik slecnt, hebben een groot aantal onbezette bedden er op het oogenblik is overvloed van personeel. Dat heeft het gunstig gevolg, dat de lange arbeidstijden, die vroeger dikwijls een gevolg waren van gebrek aan personeel, nu niet meer in zoo groot aantal voorkomen als vroeger. I'rof. Dr. J. Heden viert prof. dr. gewoon hoogleeraar aan van Rees. J. van Rees, buiten- de gem. Universiteit van Amsterdam, zijn 70sten verjaardag. Prof. Van Rees is een bekend figuur in internationale geheelonthoudersbeweging. Na zijn aftreden als hoogleeraar is prof. Van Rees voornemens een propagandatocht dooi de Kerstmis geschonken had. Een siddering door voer haar leden. Zij dacht aan de kostelijke uren die zij met hem doorleefd had gedurende de Kerstdagen. Iedere blik en ieder woordsehoot haar weer te binnen en zij vroeg zich zeiven angstig af, of zij hem niet toen onbewust haar liefde verraden had. Zij wist het niet, Wist slechts, dat zij toen gelukkig, onuitsprekelijk gelukkig Was geweest. Op die herinneringen moest zij nu teren, een heel leven lang. Haar geluk lag in het velleden wat vóór haar lag, was, een In enkele dagen was zij tot vrouw gerijpt. Men kon het haar aanzien, dat zij geleden had. Haar bleek gezicht en moede oogen, waarvan het licht dof was, legden getuigenis af vanden zielestrijd, dien zij te voeren had. Gravin Susanne bekommerde zich schijnbaar weinig om Johny. Zij deelde haar slechts mede, dat mevrouw Bronkmann s Zaterdags zou komen om haar af te halen. Johny was gereed. Zij had afscheid genomen van alle plekjes, die haar lief en dierbaar waren". En toen men haar berichtte, dat alles voor haar vertrek gereed was, sloeg zij nog eens, in kiamp- achtig snikken, haar armen om de weenende Grill en kuste haar op de rimpelige wangen. Half verstikt bracht zij nog een paarwoorden over haar lippen, dat zij Grill schrijven zou en haar berichten, hoe het haar ging. loen ijlde zij naar buiten. Alles aan en in haar schrijnde en deed haar pijn. Zij voelde zich moe en ellendig, als na een langdurige ziekte, na den zwaren strijd, dienzij had moeten voeren. Toen zij door de lange gang snelde, dachtzij onwillekeurig." Wat zou Lothar thans doen wanneer hij hier was Zij kreeg een duizeling en haar hart klopte luid, toen zij aan de mogelijkheid dacht, dat hij nu de trap kan opkomen en haar onstuimig door elkaar schudden en haar heerschzuchtig en dwingend aanzi n, als vroeger, toen zij hem met „mijnheer von Wildenfels" aansprak. Wezel wilt ge wel eens hier blijven en u niet op de vlucht laten jagen Op Wildenfels ben ik heer en meester. Het was haar, als hoorde zij hem heel duide lijk die woorden zeggen. Ontsteld keek zij rond. Neen, zij was alleen het was slechts eendroom beeld geweest. Zij bedwong zich. Juist trad gravin Susanne met mevrouw Bronkmann uit haar kamer, e was een ongeveer vijftigjarige dame in een reis- costuum gekleed, dat er meer practisch dan elegant uitzag. Zij had een fris.ch, resoluutgezicht en kleine, goedmoedige oogen. Zij was blijkbaar zeer spraakzaam, sprak bijna voortdurend en verzekerde, dat Johny het bij haar als een dochter des huizes zou hebben. De haar toe- vertrouwde meisjes waren allen a ei .e s e jonge domes, die zich al bij voorbaat over de gunst van de nieuwe huisgenoote verheugden. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1