Adyerteeren Faaschnummer. R. K. Staatspartij. In de Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering van het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kieskringorganisaties in Neder land, is naar de „N. Venl. Crt." meedeelt, bet ontwerp van een algemeen kiesreglement (ont- werp-commissie-Bongaerts), aangenomen. De vergadering van den Bond zal gehouden worden te Utrecht op 30 en 31 Mei. R. K. Universiteit. Naar men ons bericht is te Nijmegen opge richt de „Nijmeegsche Universiteit-Vereeniging". Soortgelijke vereenigingen bestaan in de andere universiteitssteden en ook hier biedt deze ver- eeniging aan de burgers der stad gelegenheid om onze Universiteit hoofdzakelijk moreel te steunen en hare belangen en die van hare stu denten te behartigen, terwijl door de vereeniging er naar wordt gestreefd een nauwer contact en meerdere belangstelling tusschen de Universi teit en de ingezetenen van Nijmegen tot stand te brengen. Zij stelt zich voor lezingen en voor drachten te doen houden, waartoe op ruime schaal toegang zal worden vrijgesteld en later subsidies te verleenen voor wetenschappelijke onderzoekingen, het aanschaffen van bijzonder kostbare werken, kortom al datgene te doen, wat de beteekenis en het aanzien der Nijmeeg sche Universiteit kan bevorderen. Het Bestuur wordt gevormd door drie leden van den Akadeinischen Senaat, drie inwoners van Nijmegen en den Voorzitter der R. K. Stu- dentenvereeniging. Communistisch congres. Bij de opening van den vierden dag van het congres der Communistische Partij te Rotter dam heeft de voorzitter de heer Wijnkoop gisteren medegedeeld, dat na drie uur vergade ren door het bestuur en de commissie de disci pline-kwestie is opgelost. Iemand, die in de toekomst de partij-discipline overtreedt, gaat onherroepelijk de partij uit. Het bestuur stelde verder voor de statuten in zoover te veranderen, dat het partijbestuur niet meer per referendum, maar door het congres zal worden gekozen. Het bestuur zal uit 11 leden bestaan. Een hiervan de heer Lakeveld is door de jeugdorganisatie gekozen, twee oppositie leden zullen er zitting in hebben n.l. de heeren Bouwman en Sneevliet, de andere leden zijn mevr Stam-Ponse en de heeren Ceton, Bronunert, van Ravèsteijn, Sterringa, de Visser en Wijn koop. De heer Sneevliet meende dat de oppositie nu verplicht was het compromis loyaal te helpen uitvoeren en riep de tactvolle medewerking der partij in, welke de voorzitter hem verzekerde. Bij apclamatie werden de heeren Wijnkoop, Ceton en Brommert herkozen, resp. als voor zitter, secretaris en vertegenwoordiger van het partijbureau. Ori'der het zingen der Internationale verlieten de congressisten de zaal. Alzoo na vier dagen storm, een bed vol rozen blaren! De leiding van het P. T. T.-bedrijf. Het „Volk" verneemt, dat van de benoeming van een driehoofdig directorium als leiding van het P. T. T.-bedrijf waarschijnlijk niets zal komen. Er schijnt ernstig aan gedacht te worden om mr. Fak, voorzitter der commissie van on derzoek naar den girochaos, tot directeur- generaal te benoemen. Naar aanleiding van bovenstaand gerucht wendden wij ons tot mr. Tak om inlichtingen. Deze verklaarde met de meeste stelligheid, dat hem niets bekend was van zijn eventueele be noeming tot directeur-generaal. Wel deelde hij ons mede dat er inderdaad ernstige bedenkingen bij de verantwoordelijke personen zijn gerezen tegen het instellen van een driehoofdig direc torium. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sluiting bureaux. dér algemeene kennis Wórdt gebracht dat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag de bureaux van de Gemeente-Secretarie, de Gasfabriek, de Gemeentewerken, den Gemeentelijken Woning- dienst, den Gemeentelijken Vleeschkeuringsdienst de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, het Bureau van het Burgerlijk Armbestuur, de Gemeente-Reini ging en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek ge sloten zullen zijn, met uitzondering vanhetbureau van den Burgerlijken Stand (Nieuwstraat 26) dat voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden, op dien dag geopend zal zijn van 99.30 uur. Het nieuwe adresboek. Het langverwachte adresboek is eindelijk verschenen; heden mochten wij er .een exemplaar van ontvangen. Het eerste gedeelte bevat verscheidene nut tige wetenswaardigheden, bovendien een op somming van vereenigingen en instellingen, zoo ook een volledig overzicht der gebouwen en inrichtingen binnen de gemeente. In het tweede gedeelte vindt men een naam lijst van de ingezetenen, een stratenlijst, een aanduiding van kieskringen, stemdistricten en de straten die daartoe behooren, en tot slot een register der beroepen en bedrijven. Het boek is goed uitgevoerd en kan, voor zoo ver wij het nagingen, den titel van volledig, toe gewezen worden. Onder den invloed van sterken drank kwam de commissionnair v. D., van hier, niet een auto de Boompjes te Rotterdam uit rijden. Op de nieuwe Leuvebrug reed hij de bi ugwachter D. L. omver, die daardoor aan een voet en een knie is gewond. De man reed door, nagezet door burgers en politie. Gekomen Ingezonden Mededeellngen. De strijd van C. en A. tegen de dure Heerenkleeding begint hoe langer hoe meer populair te worden. De belangstelling groeit nog dagelijks. Het pu bliek heeft dadelijk goed ingezien, dat het hier gaat om een grootsch opgezette campagne, die voor goed een einde maakt aan de heerschende duurte voor Heerenkleeding. De verrassend lage prijzen van C. A. voor werkelijk moderne solide Heerenkleeding verwekken overal ver wondering en opschudding, en uit het vele ge schrijf in de couranten blijkt duidelijk, dat C. en A. werkelijk een algeheele omwenteling in de prijzen voor Heerenkleeding teweeg gebracht heeft. Het is voor het publiek vermakelijk om te zien, hoe men van alle kanten tracht te bewijzen, dat goede Heerenkleeding overal elders zeer duur moet zijn. Men betwist dan ook het groote prijsverschil niet, maar tracht het alleen met looze woorden te verontschuldigen. De dwaaste beweringen kan men hierover in do annonces lezenZouden de zoogenaamde betere kwalitei ten1' van elders soms ook dienst moeten doen om de veel te dure prijzen te verdoezelen Te verwonde ren behoeft dit alles niet, want men kent an derzijds het beproefde G. éc A.-éysteem niet. Alleen C. A. kan dan ook door dit systeem moderne, solide Heeren-, Jongens- en Kinder- kleeding goed afgewerkt en van prima pasvorm, voor zulke lage prijzen aanbieden.De tijdsomstan digheden cischen dringend prijsverlaging en wordt het zeer zeker toegejuicht, dat de strijd van C.^ A. tegen dure Heerenkleeding met onver minderde kracht wordt voortgezet. Men verge lijke slechts U ziet dan het verschil dadelijk. 1152 37 op den Westzeedijk, wou hij de hol van den Schiedamschen singel afrijden, doch hij nam de bocht te kort, met het gevolg, dat de auto om sloeg. Daarop poetste hij de plaat, met achter lating van de ernstig beschadigde auto. De man ontkwam. In de auto waren gezeten juffrouw H. van B. van hier en de autohandelaar A.R. uit Rotterdam. De juffrouw werd aan een knie en in het gelaat, en de autohandelaar in het gelaat niet ernstig gewond. UIT ROTTERDAM. Een katholiek Jaarboek van Rotterdam. De Kath. Sociale Actie te Rotterdam heeft het initiatief genomen om te geraken tot de samenstelling van een Katholiek Jaarboek van die gemeente, dat een gids zal moeten worden in den meest uitgebreiden zin des woords voor alles op het gebied van het Ka tholicisme in die stad betrekking hebbende. De nieuwe leening. De gemeenteraad heeft gister het voórstel tot het aangaan van een leening van 6,000,000 dol lar aangenomen. in het Wij vestigen de aandacht op de gun stige gelegenheid voor winkeliers en den handel om te adverteeren in het a.s. Zaterdagmiddag-nummer van de Nieuwe Schiedamsche Courant, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, .die haar lezers onder het meest koopkrachtige publiek, B zoowel te Schiedam als in den wijden omtrek heeft. Het Zaterdagmiddagnum mer wordt gedurende de Paaschdagen in ■den huiselijkcn kring meermalen in handen genomen, zoodat meer dan op andere dagen de advertentiën onder de oogen der lezers vallen. jP®"" In het belang van adverteerders verzoeken wij dringend, vooral tijdige in zending der advertentie-kopy. Alleen bij vroege toezending van de advertentiën kan voor een goede uit voering der orders worden ingestaan. DE DIRECTIE. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder kramp of pijn Uw stoelgang. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. 1151 4 INGEZONDEN. Grönnegers in Schiedam. In Rotterdam en ook in 'n hail bult aan- der plaotsen boeten onze pervinsie bestaon aal sunt jaoren verainen van Old-Grönne- gers, waor onze laandsluu bienaander komen om spraok, gewoonten en gebruken en zoo in eere te haolen, en om, dat sprekt ja van zölm, gezelleghaaid an mekaor te hebben. Z°ln de Grönnegers in Schiedam zoowat ook nait hebn kennen 'k Heb meermaolen aal van dizze en deie heurd, dat d'r luu genog wazzen, die d'r wel wat veur vuilèn maor om t spuitje op pootpn te zetten, daor is tot dizze tied nooit wat van komen. Nou haar ik docht, as wie oet Rotterdam nou ais bie joe kwammen en wie gongen inSchiedam op 'n aovend nao Paoske ais ut tooneelstuk „De Aolc Meulen" speulen, zoo as wie dat korts in 'n volle schouwborg bie ons opvoerd hebben. Wel wait was dat den mitain'n guie gelegen- haaid om in Schiedam 'n Gronneger ver ainen op te richten. Wie kregen den ja in ain klap alle Gronneger luu biemekaor. Ik nuig ale mensken, dei wat veur dit plan vuilen uut, even 'n verziedekaortje of 'n lut braifke té stuurn an ondergetaikende. Stel dat nait tot morgen of overmorgen uut, maor dou 't votdaodelk. As 't ainmoud is, is 't maor 'n toutastpakt even mit an J. MELLES, Nieuwe Binnenweg 214Z» Voorz. „Gruno", Rotterdam Alweer een nieuwe functie. M. de R. weet u misschien op onderstaande vragen een antwoord Is de nieuwe functie, waar U gister van ge waagde, geschapen voor den heer Nieswaag of deze hear geschapen voor die functie Is het waar, dat deze nieuwe ambtenaar bij het Burg. Armb., een zwager is van weth. de Bruin, het hoofd van dat departement Is het waar, dat voor de nieuwe functie geen sollicitanten opgeroepen zijn Is het niet tegen de beginselen van de S.D.A.P. om door gepensionneerden, jongere krachten te handicappen Zou het wanneer de eerste vraag ontkennend beantwoord moet worden, niet de plicht van B. en W. zijn geweest om dezen löen ambtenaar bij het Burg. Armb.,uit de Katholieken te kiezen? Hebben wij een rechtsch college van B. en W. M. Hoewel wij weetgierigheid wel waardeeren kunnen, vinden we in dit geval het hachelijk om haar in de kolommen van ons blad te bevre digen, beter zouden wij het vinden, als onze Raadsfractie omtrent deze zaak zich tot B. en W. om inlichtingen wendde. (Red.) Gemengd Nieuws. In de cel verhongerd. Gister be reikte ons een haast ongelooflijk verhaal. Op 25 Maart had de Baarnsche politie een man, zekeren Rigter, uit Blaricutn, vermoede lijk wegens landlooperij, in het cachot opgesloten. Zestien dagen en zestien nachten heeft de man in de cel doorgebracht, zonder dat iemand naar hem heeft omgezien Men begrijpt met. welk gevolg. De stumper is na een afschuwelijken dood strijd van honger en dorst omgekomen Dat is vermoedelijk al een dag of zes, zeven gele den. Naar men ons meedeelt, is hier „een admini stratieve fout" der Baarnsche politie in het spel. Een administratieve fout, die ditmaal niet het land schatten heeft gekost, maar die, er ger nog, een menschenleven heeft vernie tigd We dachten, dat het „vergeten" van ge vangenen na de vernietiging der Bastille en na de opheffing der Siberische doodenvelden, niet meer voorkwam De „vergeetachtigheid" der Baarnsche po litie zal een huivering door ons land doen gaan. Men schijnt dezer dagen pas in de registers ontdekt te hebben, dat er in het cachot te Baarn nog een menschelijk wezen vertoefde, dat al dien tijd niet gelucht was, geen eten of geen drinken had gekregen. Natuurlijk zal de justitie hier krachtig ingrijpen, opdat de vergeetachtigheid, of mooier gezegd de administratieve feilbaarheid der Baarnsche politie, geen meerdere slachtoffers zal maken. Het lijk van den ongelukkige is in beslag genomen en in een verzegelde kist naar Utrecht overgebracht, waar het parket de zaak ter hand heeft genomen. De strafrechter zal dus binnenkort hebben uit te maken, hoe zwaar aan politiemannen zulk een administratieve fout wordt aange rekend. Het spreekt vanzelf dat het hulpeloos verhongeren van den 55-jarigen, eenigszins versuften zwerver Rigter, heel Baarn in be roering heeft gebracht. Elkeen is van mede lijden vervuld en eenigen wijten voornamelijk de schuld aan agent van der Goot, die den man achter slot en grendel zette, weliswaar volgens voorschrift hem in het register boekend, maar absoluut geen gewag maakte van den zwerver Anderen, o.w. de officieele personen, leggen allen nadruk van schuld op den onmiddellijk geschor sten brigadier W. Huisman, die het register niet heeft geraadpleegd# Hij was het, die klak keloos rapporteerde geen nachtverblijvers. Wij vragen ons af, waarom niet naar het militaire voorbeeld, de arrestanten-lokalen da gelijks bij het overgeven van den dienst worden geinspecteerd, eveneen?, waarom zulke cellen niet zooals dat in veel kazernes het geval is van een bel zijn voorzien. In de cel was geen spoor van bevrijdings- pogingen waar te nemen. Wél meent een der agenten op een morgen in de vroegte te hebben hooren schreeuwen, maar hij dacht een pauw te hooren en ontgaf het zich. Waarom moeten zulke stakkers worden op gesloten, kan de cel niet geopend blijven, indien de nachtverblijver niets anders dan armoe op zijn geweten heeft Brand in een bioscoop. Toen gis teravond, omstreeks halfelf, in de Bioscoop Alhambra aan de Si,adsgravenstraat te Enschede, de laatste acte van de film Zijn heilige Naam werd afgedraaid, ontstond door onbekende oorzaak kortsluiting. Het publiek bleef nog ge- ruimen tijd zitten, zonder dat het besefte aan welk gevaar het. blootstond. Wel ontstond er eenige verwarring, door het op en afrennen van de trappen, door het personeel. Tot een der controleurs met krachtige stem riep, dat de voorstelling was afgeloopen. Hoewel het pro gramma nog niet geheel was afgedraaid, nam het publiek hiermee genoegen. Toen de bezoe kers in het voorportaal kwamen, ontstond er een kleine paniek, daar een verstikkende rook uit de cabine* kwam, waaruit plotseling een groote vlam sloeg. Door het krachtdadig optreden van het personeel, werd de brand gelukkig ge- bluscht. Aan de electrische geleiding van de bioscoop is belangrijke schade toegebracht. O n v r i e n d e 1 ij k. Eergisternacht is te Sneek uit de cassa van den boekverkooper P. 100 gestolen. In de cassa vond de heer P. een briefje waarin zijn leven werd bedreigd, bijaldien de politie met den diefstal in kennis werd gesteld. Bijna vergeten. Te Winschoten is gis teravond de 103-jarige Jantje Dieterman, wedu we Luberts, overleden. Zeearend. Nabij St. Odilienberg hebben twee landbouwer^ een zeearend, die jacht ma kend op een patrijs, in een dennenbosch ver ward raakte, bemachtigd. De opzetter vond in den krop van den roofvogel een geheele patrijs, die het dier heelhuids had opgeslokt, zooals het aan de kusten met visschen doet. Het was een 2 jz tot 3-jaiig mannetje, de vlucht was 2.14 M., de lengte ongeveer 90 c.M. Poging tot. doodslag. Gister is te Assen gevankelijk binnengebracht IT. M. uit De Maten, beschuldigdvan poging tot doodslag. Ongelukken. Gistermorgen is de 18- jarige eenige zoon van den heer P. Noordenbos, eigenaar van de zuivelfabriek te Bergercompag nie, terwijl zijn vader een oogenblik afwezig was, door een machine gedood. De oudste zoon van den molenaar J. te Groesbeek is met zijn kleeren in aanraking ge komen, met het drijfwerk der molensteenen. Doordat niemand hulp kon verleenen werd de man eenige malen rondgeslingerd. In zeer ernstigen toestand werd het slacht offer naar het ziekenhuis te Nijmegen ver voerd. Op den Molenweg te Assen is Zondag avond de alleen wonende weduwe S. door het vuur in een stoof in brand geraakt. Met ern stige brandwonden is ze opgenomen in het ziekenhuis waar ze gisteren is overleden. Zakkende spoordijk. Zondagmiddag bemerkte de spoorw egwachter over de Lek te Culemborg, dat bij het overrijden van een trein de spoordijk teekenen van verzakking toonde. Hij waarschuwde de spoorwegautoriteiten, die dadelijk groote hoeveelheden zand op het be dreigde punt lieten uitstorten. Reuzen-eieren. In het R.K. Jon gensweeshuis te Delft vond men dezer dagen in het kippenhok een ei, dat ruim een ons woog. Dit is daar al driemaal in dit jaar voorgevallen. De kippen krijgen geregeld de Gruyter's gemengd voer. 272 maal over den Oceaan. Za terdag heeft de 80 jaar oude wolfabrikant Hargreaves van Kendal aan boord van den White-Star-stoomer „Baltic" voor den 272sten keer de reis over den Atlantischen Oceaan ondernomen. Ook gedurende den ooi log legde hij geregeld de noodige bezoeken aan Amerika af. M a 1 a b a rS anFrancisco. Het Ame- rikaansche draadlóoze marine-station N. P. G. te San Francisco heeft signalen opgevangen van het Nederlandsche station P. K. X., te Malabar op Java, over een afstand van 8200 mijl. Deze signalen zijn duidelijk genoeg, om regelmatig te San Francisco te worden gehoord, zoodat het mogelijk is een geregelde betrouwbare nacht en dagverbinding tusschen de beide stations te vormen. Kastekort. De correspondent van de Loc. te Scerabaja meldt In het pandhuis te Lawang is een tekort ontdekt in de kas van den Europeeschen be heerder M. ten bedrage van 12,000. M. beweerde dat zijn salaris niet toereikend was voor de verzorging van zijn gezin hij heeft negen kinderen -en zich daarom ten slotte aan de kas te hebben vergrepen. Het tekort kwam aan het licht door een inspectie van den controleur bij de pandhuisdienst te Malang. Het Koninkrijk Siam heeft het metrieke stelsel ingevoerd. Als overgangsmaatregel mogen de inlandsche lengte en inhoudsmaten nog 5 jaar, naast hét nieuwe stelsel gebruikt worden, daarna wordt het ge bruikt van dit laatste verplicht. Ten gevolge van een ontplof fing in een m ij n te Ostrau in Moravië zijn 27 mijnwerkers gedood en 10 gewond. Student doodgeschoten. Nader vernemen we Een groep Vlaamsche studenten, die na afloop van het Groot-Nederlandsche congres te Leuven den nacht hadden doorge bracht met zingen en diinken, zijn gisterochtend omstreeks vijf uur in de Sint Maartenstraat aangevallen door Waalsche studenten. Een der Walen, Golbac, haalde zijn browning te voor schijn, vuurde op den 24-jarigen Vlaming Valleys die door een kogel in het hoofd getroffen, te gronde plofte en 'schier onmiddelijk dood was. De moordenaar sloeg op de vlucht, maar kon ten slotte door de politie achterhaald en gear resteerd worden. Op het politiebureau verklaar de Golbac uit rasfanatisme te hebben gehandeld. De opschudding onder de studenten te Leuven is groot. Uit vrees voor represailles zijn gendar merie en politiemacht er versterkt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2