„DE PHOENIX" Verven en Stoomen. DAGBLAD \fOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN* GOEDE VRIJDAG. FEU ILLETOML- Het familie-geheim 47ste Jaargang. Vrijdag 18 April 1924. No. 13925 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 ma Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. met Officieel Kerkbericht 10 ets. Zaterdagavondnummer plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een Gratis-Onqevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet ot oog t «UU dij aooa i éuu uy j» duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. He verzekerin^^'£r<jtg6wa^borgdd^r^ejH011. Algemv Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Een weemoedige stemming beheerscht heden het geloovig christenvolk. Het is iets sombers, iets geheimzinnigs, wat ons omringt en telkens toeven wij met onze gedachten op den Calvarie berg, waar zich eenmaal een tragedie afspeelde, zooals de wereld er geen tweede aanschouwd heeft. Daar stond voor eeuwen het kruis van Dengene, die door Zijn ontzettend lijden en smartvollen dood het zondig menschdom met God verzoende. Daar dronk een God den laat- sten druppel uit den bitteren lijdenskelk. De zon bedekte 'zich met een rouwfloers en wierp bloedrood hare stralen over het aardrijk. Een schrikwekkende donderslag rolde af van Golgotha's kruin. De aarde sidderde en beefde, de graven gaven hun dooden weer, de rotsen spleten van een en heel de natuur treurde over den dood van haren Schepper. Onder zulke ban ge gebeurtenissen stierf Christus aan hetkruis. Neen, nooit heeft de wereld ontzettender ge beurtenissen beleefd, nooit heeft een feit groo- ter indruk gemaakt en heilzamer invloed gehad." Als Ik van de aarde omhoog geheven zal zijn, zal Ik alles tot Mij trekken." Diep getroffen keerde de hoofdman van onder het kruis terug naar de heilige stad en moest het erkennen „Ja, waarlijk, Deze is de Zoon van God," en allen, die daar stonden met een ge loovig of een verhard gemoed, moeten wel ont roerd geweest zijn over de ongewone dingen, die plaats grepen bij het heengaan van den Stervenden Heiland. Dezen dood herdenken wij heden op een bijzondere wijze en de Kerk hult zich in rouw gewaad, heft klaagliederen aan, waarbij geen orgelspel of klokkegelui haar begeleiden en weent over het sterven van haren goddelijken Bruidegom. En tot in het diepst van ons gemoed geschokt, knielen wij in den geest onder den heilzamen kruisboom neder en vol vertrouwen klinkt het van onze lippen ontferm U onzer, Heer, die zoo goedertieren voor ons geleden heeft. Want wij kennen de oorzaak van Zijn bitter wee en smartvollen dood, wij weten, dat God de ongerechtigheden van ons allen op Zijn schuldelooze schouders heeft geladen en daarom knielen wij met rouwmoedigheid in het hart voor den gestorven Meester neder en bidden Zijn ontferming en barmhartigheid af over onze schuldige zielen. Aan den voet van het kruis leeren wij God vreezenwant indien zij dit doen met het groene hout, wat zal er dan met het dorre ge schieden. Aan den voet van het kruis leeren wij God beminnen vol hoop en vertrouwen immers kunnen wij vluchten in de wonde van Zijn God delijk Hart, hetwelk daar doorstoken werd uit liefde tot ons. Aan den voet van het kruis leeren wij ook naar het verheven voorbeeld van den grooten Lijdenskoning ons kruis geduldig dragen, want door dat kruis leert Hij ons, dat de weg des lijdens voor ons de koninklijke weg is. De kelk der beproeving toch kan hier dikwerf voor ons zoo bitter zijn, de kruisweg in 's men- schen leven zoo zwaar en pijnlijk, maar dan kunnen wij hoopvol opblikken naar den Meester,' die ons is voorgegaan met Zijn zwaarste kruis 91 De regeling van gravin Thea's aangelegen heden moest ook geschieden, zoodra hij naar huis kwam. Hij herinnerde zich duidelijk genoeg de stonde, toen zij afscheid van hem nam voor altijd. Geen van haar inhoudrijke woorden was voor hem verloren gegaan. Hij vermoedde, dat de cassette in haar schrijftafel het geheim bevatte, waarvan zijn vader in zijn stervensuur sprak. Ook bevatte zij zeker grootmama's laatste beschikkingen. Dat zijn moeder Johny ook in de rouwdagen koel en als een vreemde zou behandeld hebben wist hij. Maar geen oogenblik kwam de gedachte in hem op, dat zij het jonge meisje van Wilden- l'els zou verwijderen. Dagelijks bestormde hij den dokter met ver zoeken en vragen, wanneer hij eindelijk naar huis zou mogen gaan. Eindelijk werd het hem toegestaan. De grootste voorzichtigheid werd hem nog aanbevolen en hij beloofde ook het been nog zeer te zullen sparen, maar weg wilde hij naar huis. Op zijn aanvraag om verlof had men goed gunstig beschikt. Lothar was besloten het door een verzoek om ontslag te doen volgen, want het was hem duidelijk, dat hij Johny niet maan- en door het geloof verlicht zijn wij zelfs dank baar, dat Christus ons met Simon van Cyrene waardig gekeurd heeft Zijn kruis te helpen dra gen, overtuigd als wij zijn, dat de weg des lij dens de weg is naar het hemelsch paradijs. Daarom zetelt thans de Koning van het lijden als Koning der eeuwige glorie in Zijn onvergan kelijk rijk en aan Zijn rechterhand zien wij de Koningin des lijdens als Koningin des hemels verheven. Zoo geeft de zieltogende Heiland ons vanaf zijn bloedig sterfbed de heerlijkste lessen, en gestorven zijnde spreekt Zijn gesloten mond tot ons nog woorden van heil en leven. Daarom la zen de heiligen zoo gaarne in dit leerzaam boek, omdat het hen in welsprekende taal de schoonste levenslessen verkondigde. Knielen ook wij dikwerf onder dien vrucht baren levensboom, lezen wij gaarne in dit leer zaam boek, vluchten wij in alle omstandigheden des levens tot die bron van genade en heil en stijge vooral op dezen dag, de bede uit de heerlijke hymne van den H. Ambrosius, uit ons hart op tot den stervenden Heiland Wij smeeken U, Heer, kom Uwe dienaren te hulp, die Gij door Uw dierbaar bloed hebt vrijgekocht. O. S. Dmtenlandsch Nieuws, HET HERSTELYRAAGSTUK. De Commissie van Herstel heeft gistermiddag een officieele bijeenkomst gehouden. Er werden verschillende kwesties geregeld, in het bijzonder die voor de Duitsche steenkoolleveringen over de maand Mei. Als hoofdpunt stond een officieus onderzoek van het Duitsche antwoord op de agenda. Door Iiavas wordt daarover gemeld, dat de Commissie van Herstel eenparig heeft besloten lo. Acte te nemen van het antwoord van Duitschland, waarbij dit land zich aansluit bij de conclusies der experts. 2. Binnen de grens barer bevoegdheden de conclusies der rapporten goed te keuren en de methodes daarin aangegeven te aanvaarden., 3o. De rapporten officieel aan de betrokken regceringcn toe te zenden, en haar de conclusies aan te bevelen, daarbij de aandacht vestigende op dc competentie derzelve, met het doel etc volledige uitvoering der voorstellen te bespoedi- gen. 4o Duitschland te verzoeken, zoo spoedig mogelijk aan haar voor te leggen de wetsont werpen en de decreten, waardoor dc algehcele uitvoering der plannen wordt gewaarborgd, en te benoemen haar vertegenwoordigers in de Commissie voor de organisatie der spoorwegen en de hypothecaire belasting der industrie 5 De leden van de verschillende organisatie commissies aan te wijzen, wier benoeming bij de C. v. H. berust Co De maatregelen voorbereiden, welke haar in het rapport-Dawes' ter algeheelo uitvoering worden opgedragen. DENEMARKEN. Volgens een bericht uit Kopenhagen is het nieuwe kabinet-Stauning voornemens een plan tot zeer belangrijke inkrimping van het leger op te stellen. Voorts zal een nieuw minderheidsverdrag, betreffende het Noord-Sleeswijksche grensge bied. met Duitschland gesloten worden. ENGELAND EN RUSLAND. MacDonald's openingsrede op de Engelsch- Russische conferentie heeft te Moskou teleur stelling' veroorzaakt. De „Iswestia" schrijft Onder den dekmantel van een Zondagspreek gaan de harde eischen der Britsche bankiers schuil, welker aanvaarding het geheele socialisti sche Sovjet-stelsel zou veranderen. IIONGARIJE'S HERSTEL. In de Hongaarsche Nationale Vergadering heeft de premier Bethlen een rede gehouden, wélke vier uur duurde, ten gunste van de aan neming van het saneeringsontwerp. Hij ver klaarde zich bereid tot instelling van een bij zondere parlementaire commissie voor de con trole op de regeering om tegemoet te komen aan de desbetreffende wenschen van de oppositie. Voorts wees hij er op, dat de controle van den Volkenbond geen inmenging in de Hongaarsche aangelegenheden beteekent. De controleur zal geen werktuig in de handen van vreemde mo gendheden worden. Het wetsontwerp werd daarop met grootc meerderheid aaogenomen. denlang met zijn moeder alleen kon laten. Wat deze ook denken of zeggen mocht, in ieder geval gaf hij zijn carrière op. Stond zij er echter op, dat hij woord hield en het geheele jaar in Rome bleef, dan stond het bij hem vast, dat hij zien dan eerst met Johny wilde verloven. Herademend, als van een zwaren last bevrijd, stapte hij in den trein, die hem naar het vader land zou terugbrengen. Zijn kamerdienaar had een coupé voor hem gereserveerd en bleef ge durende geheel de reis bij hem, voor het geval, dat Lothar voor zijn been eenige hulp mocht noodig hebben. Lothar had zijn aankomst tele grafisch bericht. Het rijtuig wachtte hem aan het station, en de huismeester was zelf geko men, om zijn jongen meester behulpzaam te zijn. Veel te langzaam voor Lothar's ongeduld, reed het rijtuig den Wildenfelser straatweg af. Eindelijk zag hij het slot voor zich liggen, de beide torens groetten hem reeds van verre. Eenige minuten later hield het rijtuig stil voor het bordes. Vlugger dan goed was voor zijn been, stapte Lothar uit en ging, licht op zijn stok leunend, de trap op. Onder het portaal trad zijn moeder hem tegemoet. Dat deed zij anders nooit. Hij groette haar met een handkus Zij reikte hem haar arm. Steun maar op mij, mijn zoon. Het was on voorzichtig van u, nu al op reis te gaan. Ge hadt u nog wat in acht moeten nemen, zeide zij vriendelijk. ALLERLEI. Uit Perth (West-Australië) Daar de Ar beiderspartij bij dc verkiezingen de meerderheid heeft gekregen, heeft het parlement thans een arbeidersministc rie gekozen, Uit Berlijn Op 1 April waren 330.000man d. i- 20 van het geheele rijkspersoneel ont slagen. De bezuinigingen hierdoor verkregen beloopen rond. 300 millioen goudmark. Uit Londen De commissie van onder zoek in zake het geschil in de steenkoolindustrie zal 24 April bijeenkomen. De regceringsvertegen- woordiger Sliiuwell verklaarde onvoldaan te zijn over de antwoorden van den bond van mijn eigenaren betreffende de. kleinhandelprijzen, en is voornemens de documenten daaromtrent te publiceeren cn verdere maatregelen t.c over wegen in het belang der consumenten. Uit BoedapestHet personeel van de zetterijen der dagbladen alhier, is gister wederom in staking gegaan wegens looneischen. Uit Leipzig: Het staatsgerechtshof lot bescherming van de republiek heeft tegen een reeks van leden van de centrale communistische partij hevelen tot inhechtenisneming uitge vaardigd, w.o. de vroegere rijksdagleden Koenen, Remonde, Stoecker, b'rochlieh en den gewezen Saksischr-n minister Brandler. Uit Hamburg Do staking op de Hamburg- sche werven, die vele weken heeft geduurd, is bijgelegd. Het werk wordt na Paschen hervat. Uit Praag Een Tsjechisch blad brengt het zonderlinge bericht, dat de Tsjechische ge zant te Athene, Mecir, spoorloos verdwenen is. De autoriteiten hebben aan zijn familie mede gedeeld, dat de gezant, die vroeger gezant te Brussel is geweest, zich niet meer op zijn post te Athene bevindt en dat zijn verblijfplaats on bekend is. De kroning van den Koning en de Konin gin van Zuid-Slavië zal dezen zomer plaats hebben in het klooster van Gilclia, de oude basiliek van de Servische Koningen. De Grieksche postzegels, zullen, in ver band met dc verandering van het regeerings- stelsei, allen voorzien worden van den opdruk Helleensche Staal. £>c Fransche kapitein d'Armont, die enkele weken geleden door liet rijksgerechtshof wegens spionage tot 12 jaar tuchthuis is veroordeeld, is gisteren in vrijheid gesteld en naar Frankrijk vertrokken. Hij wordt tegen een aantal Duitsche politieke gevangenen uitgewisseld. Uit Parijs Gisteren is officieel aan Grie kenland mededeeling gedaan, dat Frankrijk dc nieuwe Grieksche republikeinsche regeering de jure erkent. Uit Berlijn De afgetreden minister van Justitie, Emminger, zal voorloopig geen opvolger krijgen. Zijn ambt zal althans tot de verkiezingen worden waargenomen door den rijkskanselier. Binnenland. Geen pensioenaflrek. Gedep. Staten van Zuid-Holland liebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den raad van Wateringen, waarbij op de tracte- menten van de gemeenteambtenaren zou wor den verhaald voor eigen pensioen 2 pet., en voor weduwen- en weezenpensioen 2 1/4 pet. zij zijn van oordeel dat de finanoiecle toestand niet van dien aard is, dat deze maatregel noodzakelijk is, terwijl de raad geen gevolg lieeft gegeven aan het advies om den maatregel alleen toe te passen op de nieuw te benoemen ambtenaren. De Leerplichtwet. Naar het „llbld." verneemt, is de Regee ring voornemens de administratie van de Leer plichtwet althans wat het absoluut school verzuim betreft, in handen van de Gemeente besturen te leggen, zulks in verband met de komende reorganisatie van het Rijksschool- toezicht.. Oefeningsterrein. De gemeenteraad van Rheden heeft aan den Staat der Nederlanden voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren, ingaande 1 Mei a.s., in gebruik afgestaan een aan de gemeente in eigendom toebehoorend terrein heide, groot ongeveer 400 H.A., gelegen op het Rozendaal- sclie Veld, voor militair oefeningsterrein, tegen een jaarlijksche huursom van 1200. De Rijksmiddelen. Gelet op het eindbedrag maakt de heden verschenen maandstaat van Rijksmiddelen een minder goed figuur dan zijn voorganger. Aan gewone middelen namelijk ontving de schatkist 31.234.109 tegen ƒ33.878.107 in Februari of ruim 27a millioen minder. Ook vergeleken bij de maand Maart 1922 bleef de staat achter en wel ruim 2 millioen toen 33.324.737 binnen kwam. Vervolgens was de ontvangst ƒ1.85 millioen lager dan 1/3 der raming. Wanneer men echter de cijfers van na hij be schouwt en met de omstandigheden rekening houdt, dan schenkt de staat bemo.ediging. Aan geen bijzonder ongunstige factoren is namelijk de vermindering te wijten. Het ruimer loeien in de maand Maart van het vorige jaar guig hoofdzakelijk uit van eenige accijnzen n.l. het accijns op suiker en gedistilleerd en van de inkomstenbelasting. Wat deze accijnzen betreft is de vermindering over de afgeloopen maand geheel toevallig, terwijl de vermindering ei inkomstenbelasting geen vasten maatstaf aan geeft, gelet op het feit, dat de inning dezer be- Telcf: 15. Lothar zag haar verrast van terzijde aan. Er lag iets onzekers in haar wezen, dat nieuw was aan haar. Ik kon het niet langer uithouden mama. Ik moest naar huis. Er is veel te regelen en ik moet grootmama's laatste beschikkingen uitvoeren. Zij had hem in het kleine salon naast de hal gebracht. Zijn blik gleed zoekend door de hal, of Johrïy's krullebol nergens opdook. Nu sloot hij teleurgesteld de deur van het salon achter zich. Grootmama heeft geenerlei testament na gelaten, lieve Lothar, zeide de gravin. Geen eigenlijk testament, mama, maar toch schriftelijke beschikkingen, die voor mij even goed bindend zijn. Gravin Susanne zag blijkbaar verbaasd op. Schriftelijke beschikkingen? Daarvan weet ik niets. Grootmama heeft mij daarover gesproken, toen ik het laatst hier was. Ik heb mijn woord gegeven, alles in haar geest uit te voeien. Waar' zijn die beschikkingen, Lothar, hier in het sloL informeerde zijn moeder, zichtbaar verontrust. Ja in grootmama's schrijftafel. Onmogelijk, die heb ik reeds doorzocht. Misschien is u daarbij een klein geheim vak ontgaan, waarvan ik alleen den sleutel bezit Grootmama gaf dien aan mij. Zij voelde, dat zij mij niet meer zou zien en in dien tusschentijd zou sterven Grootmama hechtte grootc waarde aan de zaak het moeten belangrijke beschikkin gen zijn. Gravin Susanne's gezicht werd rood. Geef mij den sleutel, Lothar dan zal ik direct zelf kijken, zeide zij haastig. Lothar schudde het hoofd. De beschikkingen zijn voor mij bestemd,mama. In ieder geval hebben zij betrekking op Johny s toekomst. Ik zal er zelf kennis van nemen Zijn moeder rukte nerveus aan het zakdoekje dat zij in de hand hield. Haar oogen keken on zeker rond. r, Dat is inderdaad zeer eigenaardig. Lk naa geen vermoeden, dat grootmama zulke beschik kingen zou nalaten. Dat hadt ge mij moeten meedeelen. Ik heb daarom reeds zelf voor de toekomst van juffrouw Warrens beschikkingen gemaakt Lothar zag haar onrustig onderzoekend aan. Mag ik vragen op welke manier Zeker, juffrouw Warrens is reeds sedert veer tien dagen verhuisd naar het huis eener zeei achtenswaardige, beschaafde dame, die mij werd aanbevolen. Die dame heeft nog eenige jonge dames onder haar hoede, die geen verwanten meer bezitten. Daar grootmama naar mijn mee ning, niets bepaald had, heb ik juffrouw Warrens een behoorlijke rente verzekerd en haar ook voor het geval, dat zij in het huwelijk mocht treden, een bruidschat van twintigduizend mark toegezegd. Ik hoop daarmede geheel in uw geest te hebben gehandeld(Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AU V Cl U v U u 1 C U Ategen x.#c/ *VD"*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1