DAGBLADVOOR SCHIEDAMOMSTREKEN* CREDO. 47ste Jaargang, Vrijdag 18 April 1924. JH«. 13925, Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel daarboven 3» cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer SPeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 508 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt, gewaarborgd door de H oil. Al gemVer zbank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. Bigamie. De Haagsche politie is een geval van bigamie op het spoor gekomen. Als ver dacht zich aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt, heeft zij in het begin van deze week op een scheepswerf in den omtrek van Dordrecht aangehouden den 34-jarigen electrotechnischen ingenieur, met Duitsch diploma, F.S., die in 1890 te Utrecht uit Duitsche ouders is geboren en omtrent wiens nationaliteit de politie nog geen zekerheid heeft. De aangehoudene zeil' beweert Nederlander te zijn. S. is volgens zijn verklaringen op jeugdigen leeftijd uit Nederland naar Duitschland ver trokken om aldaar te studeeren, en trad daar in 1912, op 22-jarigen leeftijd, in het huwelijk met een Duitsche vrouw, uit welk huwelijk drie kinderen werden geboren. Den geheelen oorlog maakte hij mee als gegra dueerde in het Duitsche leger, en in die jaren van heen en weer trekken schijnt S. van zijn vrouw te zijn vervreemd .Toen hij na den oorlog in Duitsch land geen bestaan kon vinden, is hij weer in Nederland gekomenin Rotterdam, Amster dam en in andere plaatsen is hij zoo nu en dan tijdelijk werkzaam geweest in zijn functie van ingenieur. In die dagen zond hij van tijd tot tijd aan zijn vrouw in Rijnland geld, welke geldzen dingen echter gaandeweg minder werden en ten slotte geheel ophielden. De vrouw raakte ook het spoor van S. door diens voortdurend verhuizen geheel kwijt. Een paar jaar geleden kreeg S. een vaster betrekking op scheepswerven rond Dordrecht en op een van de kantoren van deze werven kwam hij in kennis met een 22-jarig Nederlandsch meisje uit gegoeden burgerstand. Deze kennis making leidde tot een huwelijk, dat in 1922 voltrekken werd in Den ITaag, waarna S. zich aldaar ook vestigde. Uit dit huwelijk werd één kind geboren. Volgens de verklaringen, die S. thans aan de politie heeft afgelegd, heeft hij van 1922 Lot nu toe voortdurend in angst geleefd, dat zijn dubbel huwelijk aan den dag zou komen. 'Hij heeft zijn tweede vrouw geheel onkundig gelaten van zijn eerste huwelijk. Inmiddels bleef zijn nog steeds in Duitschland vertoevende eerste vrouw, die met haar gezin in behoeftige omstandigheden verkeerde, na sporingen naar S. hier te lande doen, en het schijnt, dat ook van de zijde van de familie van de tweede vrouw inlichtingen omtrent S. zijn ingewonnen. Het toeval wilde, dat beiderlei verzoeken om inlichtingen terecht zijn gekomen in handen van denzelfden ambtenaar, tengevolge van welken toevalligen samenloop van omstan digheden het verleden van S. in het volle dag licht kwam, waarop diens aanhouding aan de scheepswerf volgde. Eigenaardig is het, dat toen S. in 1922 om in DenHaag te huwen,uit Duitschland zijn papieren liet overkomen, uit deze bescheiden volstrekt niet bleek, dat hij reeds gehuwd was. De aangehoudene heeft voor den commissaris van politie den heer Kramer een volledige bekentenis afgelegd. Het onderzoek in deze zaak, ook voor zoover dit in Duitschland zal worden gehouden, berusL in handen van de Haagsche politie. S. is vandaag ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring over gebracht. v De tweede vrouw, wier huwelijk ontbonden zal worden, is zeer onder den indruk van het geval zij is naar haar familie teruggekeerd. Het was een uur voor middernacht. Rus teloos woelde Amriel Ben Caiphas op zijn legerstede, de slaap wilde niet komen. Hij dacht na over alles wat hij dien dag over den veelbesproken profeet uit Nazareth had ge hoord. Hij was getuige geweest van den haat en de woede waarmede de mannen die zijn vader omringden dezen tegen den Nazarener hadden opgehitst. Van andere zijde had hij den profeet hooren prijzen. Men had hem ver haald van de wonderen, die deze verricht had, vooral van zijn goedheid en zachtmoedigheid. Wie hadden gelijk De priesters, schriftgeleer den en pharizeeërs, aan wier zijde zijn vader zich schaarde of de Galileeërs Amriel bezat een zachtmoedig rechtscha pen karakter. Het harde oordeel over den zachtmoedigen Nazarener scheen hem on billijk toe en het had hem bedroefd, dat zijn vader zich tegen den profeet liet ophitsen. Hoe kon die zachtmoedige, die zooals de Gali leeërs beweerden, weldoende rondging, een misdadiger zijn Plotseling drongen rumoer en geluid van heftige stemmen tot hem omhoog. Hij stond op, liep naar het venster en keek door het houten traliewerk naar beneden. Tot zijn ver bazing zag hij voor het paleis, om de fontein, een groote menigte zich verzamelen, waaronder hij schriftgeleerden, tempelwachters en phari zeeërs herkende. Wat wilden die mannen van zijn vader, in dit nachtelijk uur In een hoek van het voorplein brandde een groot vuur en daaromheen stonden eenige Galileeërs, wier ruwe visseherskleeren vreemd afstaken bij de rijke, sleepende gewaden van de bewoners van Jerusalem. Het drama te Baarn. In de gister gehouden buitengewone raadsvergadering van Baarn, bijeengeroepen op verzoek van de raads leden Noordhoff, Posthuma en Callandhout, om te mogen interpelleeren over het drama bij de politie, is het verzoek daartoe verworpen met 9 tegen 5 stemmen. De burgemeester heeft daarna een uiteen zetting gegeven, waarbij hij mededeelde, dat de brigadier van politie W. Huisman is geschorst. Het meerendeel van den raad heeft zich er voor uitgesproken om ook de twee andere discipli nair te straffen. Tevens sprak men zijn bevreem ding uil over de min of meer eigenzinnige wijze van optreden van den burgemeester. De burge meester zegde het voorstel toe tot disciplinaire bestraffing der beide andere schuldigen in over weging te nemen, doch weigerde een bepaalde toezegging. De rechtbank te Utrecht heeft instructie van de zaak gelast. Gedagvaard zijn tegen Zaterdag de brigadier van politie Huisman en de agent van der Goes. A c t i visten. Gisteravond hield de ver- eeniging van anti-militaristen in het gebouw van Hand werkersvriendenkring aan de N. Achter gracht te Amsterdam een vergadering. Terwijl een der sprekers het woord voerde, ontstond plotseling achter in de zaal een ondragelijke stank die zich in minder dan geen tijd door de heele zaal verspreidde. Een oogenblik later steeg er een groote blauwe vlam op, die echter onmiddellijk weer verdween. Het bleek dat achter in de zaal een aantal jon- geliecen van 18 a 20 jaar zaten, die later zeiden „activisten" te zijn. Een hunner heeft met be doeling de vergadering der anti-militaristen te verstoren een fleschje gevuld met zwavelwater stof over de vloer uitgegoten, vandaar de ont zettende stank. Vermoedelijk is de vloeistof in aanraking gekomen met een nog brandend eindje sigaar, dat op den grond lag, wat de vlam heeft veroorzaakt. Brand is niet ontstaan, maar wel 'n gewoeldige paniek in de vergadering.Ver- Schillende aanwezigen wezen naar de politie agenten, die in burgerkleeding de bijeenkomst bijwoonden. Een achttal jongelui, die verdacht werden de daders te zijn, zijn naar het politiebureau J. D. Meyerplein gebracht, waar zij bij hun ver hoor ontkenden de daders te zijn. Later is zich echter een 20-jarig jongmensch als de dader bij de politie komen aanmelden. Nadat procesver baal tegen hem was opgemaakt is hij, evenals de anderen, weer op vrije voeten gesteld. Daar naderde een troep gewapenden, die een met touwen geknevelden gevangene in hun midden hadden en zich met geweld een weg baanden door de woelige menigte. Op hetzelfde oogenblik zag Amriel de poort van het paleis opengaan en zijn vader naar buiten komen. Op de bovenste trede ,van het bordes bleef deze staan. Statig "en indrukwekkend zag Caiphas er uit in zijn heilig gewaad van hooge- priester, de mitra op heL hoofd, maar de uit drukking van haat en verachting op zijn ge laat bevreemdde zijn zoon. De gevangene stond nu tegenover den hooge- priester. Nieuwsgierig keek Amriel naar den geknevelde. Bij den eersten blik op zijn gelaat doorsidderde liem een onverklaarbare ontroe ring. Al had hij hem nooit te voren gezien, toch begreep de jongeling, dat liet de Nazarener was, de profeet, wiens zachtmoedigheid men geroemd had. Bij den gloed van het vuur en in het zwakke licht der Paaschmaan kon Hij den gevangene duidelijk zien. Zijn hooge gestalte stak uit boven de mannen, die hem omringden. Zijn houding was waardig' en zachtmoedig. Aan zijn kleeding was niets opmerkelijks te bespeu ren, maar het bleeke gelaat trof Amriel zoozeer, dat hij de oogen er niet van kon afwenden. Het lange haar viel golvend tot op zijn schouders de lijnen van het gelaat getuigden van beminnelijk heid en zachtmoedigheid. Wat Amriel Ben Caiphas echter het meest in den Nazarener aan trok, waren zijn wonderbare oogen, groot, diep, ondoorgrondelijk, stralend en terwijl hij ze op Caiphas gericht hield, scheen het den zoon toe, dat ze de macht bezaten, onj de geheimste schuilhoeken van de ziel zijns vaders te door- vorschen. De eerste indruk, die de zoon van Caiphas van den profeet kreeg, bleef onuitwischbaar in zijn ziel geprent. De Galileeërs hadden gelijk. 5fM oordaanslag. De 28-jarige K., een opvarende van 't stoomschip „Orania" kreeg gister te Amsterdam ruzie met zijn vader. De vader besloot wraak te nemen. Hij begaf zich naar een cafétje, waarin zijn zoon zat te praten en maakte, daar men hem niet binnenliet, schan daal. Eindelijk kwam de zoon naar buiten. Er ontstond een korte woordenwisseling, waarbij de vader plotseling een mes trok en hiermede den jongeman boven het rechteroor stak. Een be ambte van den havendienst drukte dewonde dicht en de getroffene; die veel bloed had verloren, werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Een agent zette den vader, die gevlucht was, per rijwiel na en arresteerde hem. B e 1 a n g r ij k e legaten. Naar het Huis gezin verneemt, zijn door wijlen den heer W. van ïersel, onlangs overleden te Udenhout, bij testa mentaire beschikking zeer groote legaten ver maakt aan de missiën en andere stichtingen. Zoo ontving het Missiehuis te Steijl de vor stelijke gift van vijftig duizend gulden, vrij van alle successierechten, het Bethaniawerk ƒ5000. Ook het Bisdom Den Bosch, de Vincentius- veréeniging en de armen van Udenhout werden zeer ruim bedacht door dezen man wiens leven een aaneenschakeling was van weldoen. Het grootste dok ter wereld. Het grootste drijvende dok ter wereld, 960 voet lang en gebouw door de Armstrong Whitworth Gy. voor rekening van de Southern Railway is van de Tyne naar Southampton vertrokken, waar het gestationneerd zal worden voor het dokken van de grootste schepen welke de zeeën bevaren. Het verkeer op de 'tyne was tijdelijk stopgezet, toen het dok naar zee werd gesleept door'tien sleepbooten. Drie ervan keerden nader hand Lerug. Het spoorwegongeluk b ij R aa- t j a e k e k. De gearresteerde baanschouwers Aski'am en Nathalie, die naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Rantjaekek gearresteer werden, hebben een volledige bekentenis afge legd. Zij liepen lang rond met liet plan, overluigd als zij waren, dat na uitvoering daarvan de ar beidstoestanden zouden verbeteren. Askiam maakte de lasehplaten los.Narhalie de schroeven. De expres stopte echter, maar ontspoorde niet temin. dat liet werk veel zal opleveren, daar de vaar tuigen behalve de rompen weinig waarde zullen blijken te bezitten. Indringers. In het bijpostkantoor in de St. James Street te Dublin drongen Woens dagochtend twee jonge mannen, waarvan een gemaskerd was, binnen. Zij bedreigden het personeel met revolvers en, terwijl een van hen de wacht bleef houden, riep de ander om de sleutels van de brandkast, die gegeven werden. Zij gingen er daarna met 100 pond van door. Het grootste deel van dit geld was bestemd voor de pensioenen van oude soldaten. Dinsdag begint liet lie h ting s- werk aan de Duitsche oorlogsschepen, die des tijds in Scapa Flow tot zinken zijn gebracht. De verschillende bergingsvaartuigen zijn reeds aan gekomen, doch men is bij lange na niet zeker, Deze mensch was geen misdadiger. Geduldig en waardig onderwierp hij zich aan zijn vijanden en zijn voorbeeld - van verheven zachtmoedig heid ging ver boven het gewone begrip, dat de rpenschen zich over deze deugd vormen. Het verhoor was van korten duur. Weldra werd de Nazarener weggevoerd het gedruisch ver stomde en de nachtelijke stilde daalde neer over het paleis des hoogepriesters. Toch kon Amriel dien nacht niet slapen. Hij had een wonderbaar visioen aanschouwd en het gelaat van den profeet 'stond hem aan houdend voor oogen. Den volgenden morgen vernam hij, dat de Nazarener tot den kruisdood was Veroordeeld. Ontzetting maakte zich van hem meester. Hij snelde verontwaardigd naar zijn vader, maar Caiphas was omringd door pharizeeërs en zijn zoon kon hem niet naderen. Kort nadat de zon haar hoogtepunt had bereikt, verliet Amriel het paleis en mengde zich onder de opgewonden rnenschendrommen die zich naar Golgotha spoedden. Met moeite baande hij zich een Weg door de mannen en vrouwen, die schou der aan schouder stonden in de vallei en op de glooiingen van den Calvarieberg. Luidkeels uitten ze hun haat en hieven dreigend de handen omhoog naar den top waar, genageld aan het kruis, de Nazarener hing. Amriel bleef halver wege den berg staan en keek ontroerd naar de witte gedaante van den Gekruisigde. Het daglicht verbleekte. Onheilspellend verduister den langzamerhand de schaduwen van den nacht het licht der zon. Het eenige wat Amriel in de toenemende, ondoordringbare duisternis, die als en rouwwade over de aarde neerdaalde, kon onderscheiden, was de witte gestalte van den zachtmoedigen. Nazarener aan liet kruis. Daarheen starend, vergat hij den angst die toen de duisternis viel, hem doormiiverd had. Maehh- Z i e h' dood gelachen. Een 17-jarig meisje te Liverpool kreeg tijdens de voorstelling in een bioscoop zulk een lachbui dat zij een be roerte kreeg en neerstorte. Het meisje werd naar een zijkamer overgebracht doch voor de aan komst van den dokter was zij reeds overleden^ SPORT. VOETBAL. België - Nederland. Het Belgische elftal, dat 27 April tegen Neder land zal uitkomen, is als volgt samengesteld de Bie (Racing Club Brussel) dr. Swartenbroeckx Verbeeck (Daring Club Brussel) (Union SL. Gilloise) Pelsmaeker André Fierens Schelstraete (Beerschot) (Beerschot) (Cercle Sportif Brugge) Coppée Grymonprez Larnoe Thys Bastin (Union) (Racing) (Beerschot) )Beerschot) (Ant. F.C.) (St. Finane. en Eeon, Mededeelingen. Nederlandsche (>is(- en Spiritusfabriek. Aan het jaarverslag over 1923 ontleenen wij, dat uit de winst- en verliesrekening blijkt, Hat de bruto-winst is ƒ4.310.016.87, waarvan, na afschrijving van ƒ842.974,83, óen netto winst saldo van ƒ3.467.042.14 overblijft. Voorgesteld wordt 35 uit te keeren. Rechtzaken. Verduistering. De Utrecbtsche rechtbank heeft gister mi'. A. J. R., advocaat en procureur te Utrecht, wegens verduistering van verschillende bedragen ten nadeele van clienten, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O.M. had geëischl één jaar en drie maanden, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr. R. zal van dit vonnis in beroep gaan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 18 April v.m. 2.28 n.m. 2.40. 19 April v.m. 3.06 n.m. 3.18. 20 April v.m. 3.41 n.m. 3.54. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 18 April. Öfficieelenoteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 17. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 18 April. Men noteert voor Spiritus 100 f41. Spoeling. Noteering van do Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereen ging". Heden f 1.60 per ketel. ge bewondering en liefde voor het zachtmoedige slachtoffer van den haat der joden overheerschte in zijn ziel elk ander gevoel. Weldoende was deze profeet rondgegaan en dit was zijn loon. Zijn ontvankelijke ziel begreep de les, die het voor hemzelf bevatte en verlicht door een straal der Goddelijke genade viel Amriel Ben Caiphas op de knieën en strekte verlangend de handen naar den Gekruisigde uit. Toen de duisternis optrok, zag hij dat de profeet gestorven was. Tot in het diepst van zijn ziel geschokt, keerde hij naar liet paleis terug. Waart gij bij den dood van den Naza rener tegenwoordig? waren de eerste woor den, waarmee zijn vader hem begroette. 'Ja 'Het heeft me diep geschokt, vader, 't Was een aangrijpend treurspel. Een treurspel Pilatus heeft den boos wicht, die zich koning der joden waande, vol gens de Romeinsche wet veroordeeld. Durft ge er aan te twijfelen, dat het doodvonnis on wettig was ..ij. Neen, vader. Wel ben ik overtuigd, dat het onrechtvaardig was. Watschaart de zoon van den hooge- priester zich aan de zijde der leerlingen vande.n Nazarener Ik weet niet, waar deze zich bevinden. Ze houden zich schuil. Ik zal ben wel vinden en uit de heilige stad verbannen. Ik zal ze vernietigen, schreeuw de de hoogepriester. Smeekend hief Amriel de handen naar hem op Vader, ge dwaaltGe hebt den profeet verkeerd beoordeeld. Vandaag ben ik getuige geweest van zijn verheven goddelijke zachtmoe digheid. Het heeft mijn heele leven veranderd. Hij, dien u op Golgotha aan het kruis liet nage len, was de Messias van Israël door de profeten voorspeld. Ik geloof in in. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5