De Raad voor de Scheepvaart Het „Hdbl." verneemt, dat de minister van waterstaat het voornemen koestert om, als bezuinigingsmaatregel, den te Amsterdam ge- vestigden Raad voor de Scheepvaart naar -Den Haag over te brengen. Nalatigheid. De heef' Ter Hall, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw vragen gestéld over het geval te Baarn. Wijziging Leerplichtwet en Lageroiulerwijswet 1020. Verschenen is dé memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wets ontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet en van de Lageronderwijswet 1920. Nu het Kon. besluit van 19 Januari 1924 algemeen wordt afgekeurd, zal in de lijn der. technische herziening van 1923 worden voort gegaan en in verband daarmede het instituut der hulpönderwijzeresseri door dat 'der assis tenten worden vervangen. De regeering is van meening, dat, indien dit wetsontwerp ongewijzigd tot stand komt, en daarnevens op de .onderwijzerssalarissen een bezuiniging wordt toegepast in dezelfde Ver houding als voor de rijksambtenaren blijkens de vroeger gedane mededeelingen in het voor nemen ligt n.l. van 1/6 ten aanzien van het lager onderwijs verder, volstaan kan worden met een bezuiniging op de kosten van de op leiding en de examens en op die van het'school toezicht. De minister is bereid den maatregel betreffen de verlïooging van den toelatingsleeftijd geheel achterwege te laten, indien de daarmede be oogde bezuiniging op andere wijze wordt ver kregen. Hij meent daarin geslaagd te zijn met de voorstellen, die in het gewijzigd ontwerp van wet zijn uitgewerkt. De naar voren gebrachte bezwaren tegen het ontwerp hebben den minister aanleiding gegeven, op een paar voorname punten daaraan tegemoet te komen. Om deze reden heeft hij gemeend, de noodzakelijke-bezuiniging in slechts twee maat regelen te moeten vinden n.l. terugkeer tot den zes-jarigen leerplicht en vergoeding uit rijks kas van niet meer dan één onderwijzer per 48 leerlingen. Beide maatregelen zullen met het jaar 1930 automatisch vervallen. In den tus- schentijd zal beslist kunnen worden, of gelijke of andere bezuinigingsmaatregelen dan nog verder noodig zijn. Losgelaten is derhalve het oorspronkelijke voorstel om slechts het aantal leerplichtige kinderen voor de berekening van het getal leerkrachten, wier jaarwedden dóór het rijk worden vergoed, op de bekende 4 data te tellen. Ook kan in dien'gedachtengahg behouden blijven de algemeene verplichting voor de gemeente en schoolbesturen om dé scholen op het zevende leerjaar in te richten. Een wetsontwerp tot het stellen van regelen betreffende het ve'rléerfen van ontslag aan onderwijzeressen van lagere scholen, die in het huwelijk treden is aan den Raad van Staten ter overweging toegezonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Veertig jaar collectant. Gistermorgen te 10l/2uur, werd in de Singelkerk de H; Mis opgedragen tot intentie van den heer B. Hengst, die zooals reeds gemeld, dien dag 40 jaren collectant was. Het koorgezelschap heeft op verdienstelijke wijze de mis van Cuypers uit gevoerd. Na de Hoogmis Werd. de jubilaris aan de pastorie verwacht, waar de parochie-geeste lijken, het kerkbestuur alsmede zijn confraters tegenwoordig waren. De zeereerw. pastoor, uit naam van het kerkbestuur het Woord nemende, feliciteerde den jubilaris met zijn 4Q-jarig jubilé als collectant, hopende dat naast hetgeen hij reeds van den Gever allergavenmochtontvangcn hebben, het hem gegeven mocht zijn, nog tal van jaren te collecteeren voor kerk, armen en weezen. Als bijzonderheid deed spr. uitkomen, de groote verdienste van hem, niet alleen in zijn persoon, maar ook, dat vier zijner zonen, zich bij het koor en college' hebben verbonden. Vervolgens mocht pastoor Jansen den jubi laris den apostolischen zegen van Z.H. den Paus schenken. Door het kerkbestuur werd nog een fraai bloemstuk met vaas aangeboden. Zichtbaar geroerd dankte de jubilaris allen met goedgekozen woorden. Daarna werden allen uitgenqodigd tot de lunch. Te half twee thuis gekomen, wachtte den heer Hengst reeds tal gelukwenschen en a ttenties. Ter receptie verschenen de verschillende zuster- afdeelingen waarvan de jubilaris behalve schoone wenschen eveneens een bloemenhulde mocht ontvangen. Ook het Begrafenis-contract waarvan de jubilaris reeds vele jaren bestuurslid is, liet zich niet onbetuigd en bood hem een fraaie bloem- menmand aan. Zeer treffend was het toen de voorzitter van het college het cadeau overhandig de, waarvoor gekozen was een schilderij, voor stellende „De herfst", daar toch wel gerekend kan worden, dat de jubilaris dit levensseizoen ingetreden is. Voorts werd van de receptie door velen ge bruik gemaakt, zoodat de heer Hengst wel den indruk zal hebben gekregen dat zijn verdiensten gewaardeerd worden. Nijverheids-avondschool. Cursus 192 3-192 4. Bevorderd naar de tweede klasse Klasse IA. A. W. Abrahamsen, C. J. van Baarle, W. van Berk, G. Bleelcer, P. den Bleeker, A. van Bochoven, H. W. Boele, S. den Boer, F. W. Borsboom, J. van Dam, J. H. van Dijk, L. F. Fels, F. A. Frank, A. van der Graaf, A. van Grootveld, C. van den Hoek, A. J. Van der Hoeven, J. C. Krabbendam, T. van der Lely. Niet bevorderd 6. Klasse 1 B. E. Aleman, C. J. van Dulle- men, G. van Gerwen, J. J. Gouka, J. G. Kramer Freher, W. Kroos, C. Kruining, C. H. Lctsch, J. A. Meulstee, G. van Noortwijk, J. van Schijn- del, P. H. de Smits, C. van Son, M. Spits, C. van der Touw, G. J. Verkade, P. Vlaardinger- broek, A. van der Vorst, Th. J. Windhorst, II. A. van Zanten, P. Zuidgeest. Niet bevorderd 6 Bevorderd naar de derde klasse Klasse 2A. F. J. Bakker, C. Giljamse, G. Huyzer, P. Lamens, A. A. Mercier, H. Meijster, J. Otterloo, J. W. Peek, L. Pronk, J. LI. L. J. Tromp, D. de Vries, G. D. IJzendoorn. Niet bevorderd 3. Klasse 2 Bs J. Ballijns, G. J. Bijl, M. dc Kloe, J. Pranger, M. Verveen, C. W. J. Altorf, M. Boomsluiter, W. van der Hoeven. Niet bevorderd 6. Klasse 2 G. D. Kadiks,, J. Kadiks, M. Kerkhof, J. Koens, G. v. der Lee, B. van der Meer, P. van Pelt, LI. van Puffelen, W. E. Putter, B. LI. Ronde, E. Spies, LI. van der Valk, J. Vlug, G. Westdijk. Allen bevorderd. Bevorderd naar de vierde klasse Klasse 3B. A. Abrahamsen, j. M. Berg man, J. van Diggelen, J. Etman, W. J. van der Gaag, J. de Gelder, A.van Grootveld, J. Krabben dam, G. W. L. Korsten, J. Senten, P. van Son, B. van Ravens, Niét bevorderd 3. Klasse 3B, D. Baron, Jr'L. A. Blok, P. Brouwer, P. van Dijk, H. D. Everclingen,, B. van den Hoek, C. van Houwelingen, A. Jaque- rneyns, L. Kalkman, J. B. Koogje, F. van der Linden, J. Nels, J. Oers, L. van ^Ravens, W. LI. Spruy.t, G. W. Westerman. Niet bevorderd 2. Bevorderd naar de vijfde klasse K 1 a s s e 4 A. A. Bijl, F. A. Coster, J. Donk horst, W. van der Graaf, J. LI. Gijsen, G. van der Hoeven, W. Koedood, J. Th. Krowinkei, W. Lamens, A; E. Schrumfp, J. P. G. Slieker, E.J. de Vette, G. E. Veringmeijer, P. van de Water, H. A. Witte. Niet bevorderd 1. K 1 a s s e 4 B J, van den Berg, K. A. Ever- dingen, A. Figee, Pr'TLoogendoprn, W. van der Kaden, J. Landsbergen, A. Luyten, J. H. van Schelven, J. J. A. Ronde,- M. de Bruyn. Niet bevorderd 1. G e d i p 1 o me e r d Klasse 5. A. W. Baris, TV J. Göllignon, P. J. van Dijk, A. v.d. Graaf, M. M. J. de Groot, LI. Jansen, II. Mulder, K. A. van der Pas, J. K. Staal, B. Vredebregt, M. van Walsum, J. Brou wer LI. Damme, M. Foist, H. Krabbendam, D. van der Laan, M. Lanser, IJ. van Leeuwen, W. den Held. Allen gediplomeerd. Het „Emmabloempje". Donderdag, 24 April, zal hier ter stede liet „Emmabloempje" te koop worden aangeboden. Van alle bloempjes, die tegenwoordig langs de straten worden aangeboden heet er maar één het „Emmabloempje". Dat bloempje wordt Donderdag verkocht om gelden iiy té zamelen om de bestrijding der tuberculose! te bekostigen. Zooals nu wel langzamerhand aan ieder bekend kan zijn, helpt de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Schiedam ieder die zich aan het Consultatiebureau in de School straat aanmeldt, kosteloos geeft zij on- en min vermogende patiënten in haar ljghallen in hel Sterrebosch een ligplaats, kosteloos staan hijiar huisbezoeksters de gezinnen der patiënten met raad en daad bij, ook al weer kosteloos ver strekt zij aan on- en minvermogenden tegemoet koming in huur, als in 't belang van den patiënt een betere en vaak duurdere Woning moet wor den betrokken, geeft zij in bruikleen ruststoe len, ledikanten, matrassen, dekens enz. enz. Dat daarvoor veel geld noodig is. behoeft gèen betoog. En dat velé, neen dat alle Schiedam mers hier Donderdag een bloempje zullen koo- pen om door die kleine liefdegave een groot liefdewerk te steunen, dat is onze innigfete wensch. Liet Emmabloempje wordt slechts éénmaal per jaar in Schiedam, te koop aangeboden. Bloempjes, knopjes, vlaggetjes en wat ijog meer op andere dagen wordt verkocht hééft met de vereeniging tot bestrijding der tuber culose te Schiedam niets uit te staan. 't Wordtgedaan in navolging van het „Emma bloempje." De meening weg te nemen dat het „elk oogenblik" wordt aangeboden is de bed he ling van dit stukje. Slechts eenmaal in 't jaar vraagt ge noemde vereeniging voor haar schoon, doch kostbaar werk, op deze wijze uw steun. En wie dat nu weet, kan en mag onze ver koopsters niet voorbijloopèn, zonder in den zak te tasten en zijn klein offer te brengen vdjor den on- of minvermogenden patiënt,. Rle inkomstenbelasting. B. en W. schrijven aan den Raad Van heeren Gedeputeerde Staten ontvingen wij een circulaire, waarin aan de [Gemeente besturen werd gevraagd, of voor het belasting jaar 1923/24 de verdeeling der plaatselijke in komstenbelasting over den dienst 1923 en 1924 zal geschieden op de wijze als aangegeven in de art. 9 en 10 der rekeningsvoorschriften 1924 (2/3 en 1/3). Het vermelde art. 9 der rekeningsvoorschriften houdt in dat op den post „Belasting naar het inkomen" moet worden verantwoord a. (betreffende het in het dienstjaar aan vangende belastingjaar) hetgeen van het Rijk, of bij eigen inning zelf vóór de sluiting van het dienstjaar wordt ontvangen tot een maximum van 2/3 der bij het vaststellen van het vermemg- vuldigingsgetal of percentage geraamde op brengst b. betreffende het in het dienstjaar eindigen de belastingjaar (eventueele navordering be treffende eenige belastingjaar inbegrepen) het verschil tusschen het door het Rijk in totaal uitgekeerde bedrag (waaronder eventueele na vordering) of ingeval van eigen inning het totaal van de werkelijke opbrengst over het belastingjaar en de van 1 Januari t/m 31 De cember ontvangen navordering en het op het vorige dienstjaar sub. a. verantwoorde bedrag. Deze regeling geldt thans niet alleen voor de provincie Zuid-Holland, naar is gelijkluidend voor alle provinciën. In onze Gemeente heeft echter van de invoe ring der inkomstenbelasting af de regeling ge golden, dat op het dienstjaar, waarin de be lasting is aangevangen, wordt gebracht, alles wat tot de sluiting van dat dienstjaar is ont vangen. Lloewel reeds vroeger een andere regeling voor onze provincie was vastgesteld die ook weder van, de tegenwoordige afweek werd door Gedeputeerde Staten goedgevonden, dat onze regeling voorloopig werd bestendigd. Nu de nieuwe regeling zal gelden voor het gansche land, zal men gevoelen, dat deze uit zondering bezwaarlijk zal zijn te handhaven. De overgang van de bestaande tot deze nieuwe regeling gaat echter gepaard met een groot bezwaar Dit is niet alleen van administratieve be- teekenis maar daaraan zijn verstrekkende gelde lijke gevolgen verbonden. Liet verschil komt hierop neer, dat wij voor het eerste begrootingsjaar hebben geanticipeerd op de opbrengst over de maanden Januari tot Mei van het volgend jaar waar inmers het belastingjaar loopt van Mei-Mei. In het eerste jaar is dus te veel verteerd. Wilde men nu de, nieuwe regeling bijv. met het belastingjaar 1924/25 invoeren, dan zou 1924, dat volgens de hier geldende regeling de volle opbrengst van dat belastingjaar zou ont vangen, volgens de nieuwe regeling slechts 3/4 daarvan ontvangen. Het zou dus 1/4 verliezen. Waar de inkomsten belasting dit jaar is uitgetrokken op 840.000.— zou dit 1' 280.000 bedragen. Het is natuurlijk ten eenenmale onmogelijk dit bedrag uit de gewone middelen te vinden. Het zou dus moeten worden gevonden uit den kapitaaJdienst. Nu zijn wij in de gelukkige omstandigheid vermogen beschikbaar te hebben waaruit dit bedrag zou kunnen worden bestreden en wel in den vorm van de winst op de aan Rotterdam overgedragen gronden van de Waterleiding, waarvan de opbrengst volgens de door Uwen Raad aangenomen motie buiten het Grondbedrijf moet blijven. Wanneer wij zeiden, dat het benoodigde bedrag was te vinden uit den kapitaaldienst, bedoelden wij, dat het bedrag door dien dienst zou worden voorgeschoten. Ongetwijfeld zou door Gedeputeerde Staten niet worden toegestaan dat dit bedrag a fonds perdu aan den gewonen dienst zou worden uit gekeerd. Het zal dus weder moeten worden opgebracht. O.i. zou dit kunnen geschieden door het bedrag dat de gewone dienst als gevolg van deze uitkeering aan rente zou besparen, daartoe aan te wenden. Wij zouden daarvoor het percentage van 6 willen aannemen, zoodat ongeveer in 16 jaar liet kapitaal weder zal worden opgebracht, terwijl de gewone dienst van dien maatregel dan noch na- nochvoordeel zal hebben onder vonden. Wij achLen het gewenscht dat eerst in be ginsel een beslissing wordt genomen, waarom trent dan aan Gedeputeerde SLaten kan worden gevraagd, of het College zich daarmede kan ver eenigen. Liet is dan wel verstaan dat de invoering van de nieuwe regeling zou beginnen met het be lastingjaar 1924/25, De verdere uitvoering zou medebrengen, dat een fonds wêfd gevormd, waarin de winst op bedoelde gronden werd gestort. De bedragen door het Fonds gekweekt aan rente de gelden zouden in eigen bedrijf zijn te houden met de gewone renteverrekening zouden dan beschikbaar zijn voor bijzondere doeleinden, daartoe door den Raad aangewezen. Wij stellen Uwen Raad derhalve voor in beginsel te besluiten, dat in bovenaangegeven geest zal worden gehandeld, waarmede wij dan heeren Gedeputeerde Staten in kennis kunnen stellen. Katholiek Streven. liet bestuur herinnert den leden dat morgen, Woensdag te 9 uur, in de Singelkerk, dc LI Mis wórdt opgedragen, voor het overleden medelid Ahtoon Peereboom Toen Zaterdagavond om elfuur de chauffeur D. met een autobus van gebr. Willemse op de Hoofdstraat reed, geraakte de stuurinrichting onklaar, waardoor de auto naar links zwenkte en tegen den gevel van hakker S. zijn woonhuis botste. De schok was zoo hevig dat in dc onderpui van het huis een gat werd geslagen en de voorwielen van de bus totaal afknapten ook brak de voorruit van den auto. De chauffeur en de drie inzittenden kwamen met den schrik vrij. UIT ROTTERDAM. Dc clectr. eentralc. B. en W. stellen den raad voor te besluiten tot bijplaatsing in de electriciteitsfabriek aan de Schiehaven van een turbine met een vermogen van 12000 a 16000 K.W. De kosten hiervan zul len 1.840.000 bedragen. Aan boord van het stoomschip „Zijfdijk", lig gende in de Rijnhaven alhier, is de ambtenaar der invoerrechten en accijnzen, Van der H„ door een laadboom getroffen, die tengevolge het loswerken van een schroef viel. De man is in bewusteloozen toestand in het ziekenhuis opge nomen. -Zekere A. H. een bewoner van de Rubroek- straal alhier, had gistermiddag twist met zijn zoon. Tóen de jongen de deur uit liep en de vader hem uit het raam van zijn woning nog iets wilde naroepen, boog deze zich in zijn drift te ver naar voren en viel uit de eerste verdiepingop straat. Hij werd bewusteloos opgenomen en met inwendige kwetsuren naar het ziekenhuis ge bracht. n Bij of krachtens wetten of verordeningen voor gesehreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ingevolge het bepaalde in arLikel 3 der Ver ordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gem. Blad no. 12 van 1908) is de eerste lijst, bevattende de namen van de houders van hon den binnen deze Gemeente over het jaar 1924, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Belastingen) ter inzage nedergelegd. Gedurende twaalf achtereenvolgende dagen na genoemd tijdstip kunnen schriftelijke bezwa- ten tegen den aanslag bij Burgemeester en Wet houders worden ingebracht, zullende op later ingebrachte bezwaren geen verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 19en April 1924. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Vrijdagavond wilde een koopman met zijn met een hit bespannen wa gen den onbewaakten overweg aan den Aals meerder weg te Hoofddorp passeeren, toen de wagen door een passeerende losse machine gegrepen werd en meegesleurd. De voerman werd zwaar gewond, het paard gedood, de wagen vernield. De toestand van den voerman is zorgelijk. Getuigen verklaren, dat de machinist duide lijke signalen heeft gegeven, vóór hij den over weg passeerde. Toen gistermorgen de achtjarige Agatha van Wateringen te Amsterdam op de Elands gracht achter de visehhal ter hoogte van de Hazenstraat wilde oversteken, werd zij door een auto gegrepen. In hoogst ernstigen toe stand werd zij per antobrancard naar een der gasthuizen vervoerd, waar zij kort daarop is overleden. Te Vlaardingen is binnengekomen de hulp- stoomer „Mercurius" VI. 185 van de reederij Mercurius, waarvan de schipper Jac. van der Vaart door een geweldige stortzee uit de stuur- kast geslagen en, ondanks alle pogingen tot redding, verdronken is. Vrijdag is te Eenum bij Appingedam de bakker E. Star in een sloot verdronken. Liet drama te Baarn. De medici, die te Utrecht de sectie op het lijk hebben ver richt, hebben, volgens de Tel., liet vermoeden uitgesproken, dat Richter, toen men zijn lijk vond, niet langer dan 3 maal 24 uur dood was. Op het lijk is een ineengeknoopte zakdoek ge vonden, die f 32 bevatte. Booze plannen. Te Vught is aange houden F. G. uit LIeerlen verdacht van ver duistering aldaar. Hij werd in het bezit ge vonden van een revolver met scherpe patronen eu zeide het voornemen gehad te hebben zijn vroegere meisje, die te Vught dient en de ver keering had uitgemaakt, dood te schieten en daarna zelfmoord te plegen. Auto-ongelukken. De aüt.o van den heer Th. Maas uit 's Hertogenbosch is Vrijdag middag te LIelvoirt door een anderen auto aan gereden en totaal vernield. Enkele inzittenden in de beide auto's werden ernstig gewond. Tusschen Delden en Goor is een auto uit Enschedé, waarin tien jongelui zaten, tegen een boom gereden. Een der inzittenden brak een been, een tweede beide beenen, een derde werd een borstkast ingedrukt. De toestand van de beide laatstbedoelden is ernstig. Balken op derails. In trein 133 Venlo- Maastricht zijn Vrijdagavond tusschen Belield en Reuver de reizigers opgeschrikt door onver wacht zeer krachtig remmen. Reizigers, die zich uit den trein begaven om te zien wat er gebeurd was, zagen den machinist balken, welke op den spoorweg lagen, verwijderen. De trein kon hier na weer verder gaan. Maar tusschen Reuver en Swalmen moest weder tweemaal krachtig ge remd worden. Er lagen niet minder dan een 20- tal balken kris en kras over de spoorlijn. Een stuk ijzer op derails. De ma chinist en de stoker, die reden op de machine van den personentrein, die om 8.31 's avonds van Utrecht vertrekt en om 9.37 aan het sta tion W.P. aankomt, namen tusschen Abcoude en Duivendiecht een hevigen stoot waar. Er werd een onderzoek ingesteld en men vond op de bewuste plek, een particulieren overweg, een zwaar wigvormig stuk ijzer. Onder aan de wig bevonden zich twee klemmen, waarin gaten voor bouten waren geboord. Het stuk ijzer is overgebracht naar het ge meentehuis van Weesperkarspel, terwijl de di rectie der Spoorwegen werd gewaarschuwd. Lloewel het onderzoek nog geen bepaalde feiten omtrent een daderschap aan het licht heeft gebracht, is een sterk vermoeden gerezen, dat men met een geval van sabotage te doen heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2