cenige door de emigratie-centrale Holland uit gezondenen onderweg op zich nam, schrijft, dat allen behoorlijk zijn geplaatst. De loonen varieeren van 15 tot 40 dollar per maand hoven kost en inwoning. Dc weg OverschieRotterdam. Het Eerste Kamerlid Van den Bergh heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld Is het den minister van waterstaat bekend, dat de weg OverschieRotterdam, die eerst kort geleden met groote kosten in orde is gebracht, ten behoeve van kabellegging voor zijn departe ment weerd is opengebroken En is het den minister ook bekend, dat de burgemeester van Overschie het departement van den minister tijdig heeft gewaarschuwd, dat de genoemde weg zou worden gerepareerd, ten einde gelegenheid te geven tot het leggen van kabels tijdens dat werk Is het juist, dat het in de bedoeling ligt, in den loop van het volgend jaar opnieuw kabels te leggen en den weg dan weer op te breken Het spoorwegongeluk bij Bellinzona. Men meldt uit Lugano Hit een ter plaatse door ons ingesteld onder zoek mag worden afgeleid, dat bij het spoorweg ongeluk te Bellinzona geen Nederlanders ver ongelukt zijn. Echter konden acht dooden nog niet worden geidentificeerd. Bijna alle slacht offers waren reizigers van den trein die uit Italië kwam. De Koning van Zweden. Men meldde gisteren uit Brussel De Koning van Zweden komt morgen om 1 u. 9 uit Parijs te Brussel aan, op weg naar Amster dam, waar hij om 7 u. 55 arriveert. Nederland—Rusland. Mr. G. A. Boon, lid van de Tweede Kamer (V. B.) heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of hij bekend is met de artikelen o.a. van bet Vaderland omtrent de hervatting van de onderhandelingen van onze Regeering met de Russische Sovjet-regeering, welke onmid dellijk na Pasehen te Berlijn zouden worden hervat. Wijders vraagt hij dan Is het juist, dat het standpunt der Neder- landschc Regeering ten opzichte der Russische betrekkingen, zooals dit door den Minister op 19 Maart 1924 in de Tweede Kamer is weerge geven, is gewijzigd Is het juist, dat de Nederlandsche Regeering aan hare onderhandelaars te Berlijn volmacht heeft gegeven, een overeenkomst te sluiten, waarbij de erkenning van Sovjet-Rusland zou worden uitgesproken zonder dat \an Russische zijde erkenning van het beginsel van continuiteit wat betreft de internationale verplichtingen der opeenvolgende Russische regeeringen is aan vaard en in verband daarmede de oude Russische schulden, als ook concessies of andere Neder landsche claims zijn erkend Zoo ja, wat heeft de Nederlandsche Re- geeiing daartoe bewogen In verband met de hervatting van de be sprekingen met de Sovjet-vertegenwoordigers zijn de heeren jhr. mr. A. M. Snouck Ilurgronje en F. H. Fentener van Vlissingen gisteravond weer naar Berlijn vertrokken. Jubileum Dioc. R. K. Vrouwenbond. Gister hield in het gebouw ,,St. Bavo" te Haarlem de Dioc. R. K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem zijn algemeene vergadering. In de kathedrale kerk werd om 10 uur een H. Mis opgedragen voor de leden, welke door de afgevaardigden werd bijgewoond. Op de vergadering was een groot aantal af gevaardigden aanwezig, alsmede de geestelijke adviseur van den Dioc. R. K. Vrouwenbond, de Zeereerw. heer rector A. G. Jansen, en die van verschillende afdeelingen. Ruim 11 uur werd de vergadering met den christelijken groet geopend door de presidente, mej. Annie Meijer, uit Rotterdam. De presidente der afd. Haarlem, mej. F. A. M. Peeters, heette dan als gastvrouw allen wel kom terwijl zij 't een voorrecht noemd mej. Meijer als Tweede Kamerlid te mogen begroe ten. Wij kennen Annie Meijer, aldus spr., uw inzichten en daarom zijn we blij, in u een ver tegenwoordigster in de Kamer te hebben. Spr. overhandigde mej. Meijer als hulde van den bond een fraai bloemstuk. De presidente bracht in hartelijke woorden dank aan mej. Peeters. Spr. bracht dan in herinnering het verschei den van mej. Van Berkel, die in de commissie van politieke voorlichting zich van haar besten kant heeft doen kennen en naar best vermogen steeds getracht heeft, die goede zaak te steunen. Een kort gebed voor hare zielerust werd ge stort. De secretaresse, mej. Coebergh, uit Leiden las hierna de notulen, welke onder dankzeg ging goedgekeurd werden. De secretaresse bracht dan het jaarverslag over 1923 uit. De Dioc. Vrouwenbond telt thans 54 afdeelingen. Aan rector Jansen werden woor den van dank gebracht voor den steun,welken hij den bond steeds verleent. De penningmeesteresse, mevr. Koenen-Koel man, uit Hoorn, bracht dan het financieel jaar verslag uit over 1923. De ontvangsten bedroe gen 7.888.42, de post diversen 1.456.47 de uitgaven bedroegen 7.888. Het daldo bedraagt nu 2.575.16. De verschillende jaarverslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van Mgr. A. J. Gallier, dat hij de feestvergadering des mid dags niet bij kon wonen. Medegedeeld werd verder, dat de Federatie van oordeel is, dat besprekingen omtrent de moeilijk heden betreffende het Vrouwenbondswerk zal worden uitgesteld, tot de bond persoonlijk klaar der ideeën hieromtrent zal hebben. Voor de bloemenhulde bij het Eucharistisch congres te brengen aan Christus in het Stadion, is een bedrag van 5 cent per lid noodig. De presidente vertrouwde echter, dat vele vrou wen wel meer zullen geven. Gerekend wordt op een bedrag van 3000. Uiterlijk 1 Juni moeten de afdeelingen de gelden aan de penningmeesteresse van het dioc. be stuur hebben ingezonden. Dc sociale cursus wordt dit jaar in het St. Lucia-gesticht te Rotterdam gehouden. Na de rondvraag volgde sluiting. Gistermiddag te half 3 werd in de groote jaar van ,,St. Bavo" de groote feestvergadering gehouden in verband met het 10-jarig bestaan van den bond. O.m. waren vele 'E.E. II.II. gees telijken aanwezig, clamesleden van het eere-comi- té en afgevaardigden van vele R.K. organisa ties. De zaal was keurig versierd, terwijl, vaan dels van afdeelingen van den R.K. Vrouwen bond tusschen het groen prijkte. Mej. Peeters opende de bijeenkomst met den Chr. groet en heette allen welkom. Zij memo reerde, hoe de R.K. Vrouwenbond was opge groeid van een klein wicht, tot een flinken „kerel." Vervolgens werd „Roomsche Blijdschap" ge zongen, waarna mej. Annie Meijer het woord nam. Spr. ging na de oprichting van den R. K. Vrouwenbond. Zij meent gerust te mogen zeg gen, dat tot op heden de Vrouwenbond aanzijn doel beantwoord heeft. Hij werd een massa organisatie, waarvan kracht uitging. Zij stipte aan de sociale cursussen, welke gehouden zijn en hoeveel nut zij afgeworpen hebben. Voorts memoreerde spr. de stichting der Commissie tot Politieke Voorlichting. Voor de huishoude lijke zaken had de Bond een open oog dat be wijzen o.m. de gehouden moedercursussen. Het vrouwenvraagstuk heeft de aandacht van den Bond. De beroepskeuze voor meisjes houdt mede de aandacht bezig van den Bond. Een speciale commissie tot bestudeering dezer kwestie is ingesteld Spr. gaf dan aan, hoe de arbeid voortgezet moet worden. Het plan voor de toekomst be hoeft niets nieuws te bevatten, maar moet zich aanpassen aan den nieuwen tijd. Allereerst moeten behartigd worden de godsdienstige en sociale zaken der vrouw. De R.K. Vrouwen bond moet steunen alle belangen der vrouw, bevorderen elke actie en aanmoedigend optre den, waar hij maar kan. Spr. richtte ten slotte een woord van aan sporing tot alle R.K. Vrouwen, om toe te tre den tot lid van den Bond. De hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt hield hierna de feestrede. De gewijde spr. wees er o.m. op, dat we leven in een tijd van vooruitgang. Men loopt kans, reactionnair genoemd te worden, indien men vasthoudt aan het verleden. Maar staat het christendom dan vijandig tegenover de zen tijd van vooruitgang? Neen, de zucht naar verbetering is niet in strijd met het Evangelie, zij is rechtmatig. Stilstaan is altijd sterven en gerust mag niet worden, voor het volmaakte bereikt is. Echter mag niet onbezonnen voort gehold worden, want dan gaat men aan op het verderf. In den Vrouwenbond is gestadige voor uitgang en wijze volgzaamheid bij dien voort gang. Spr. stelde ook de vraag, of de vrouw ge luk te wensehen is met de verwisseling van hare plaats tehuis naar het openbare leven. Hij wees er op, wat een goede vrouw is voor haar man. Ilooger stijgt echter hare waarde, als zij, na zegen in eigen kring, ook hare liefde naar buiten verbreidt. De wereld van onze dagen is arm aan liefde. De vrouw heeft hare plaats in de maatschappij ingenomen, omdat zij zag den vijand als zelf zucht en egoisme. Tenslotte spoorde de Eerw. spr. alle letjen van den R.K. Vrouwen bond aan, haar werk voort te zetten in den geest, zooals zij dat thans tien jaar lang heeft gedaan en daartoe kracht te gaan putten bij den Eucharistischen Liefdekoning, opdat het werk van den R.K. Vrouwenbond moge strekken Lot zegen der geheele maatschappij. Mevr. SteenbergheEngering, presidente van de Federatie van Roomsch-Kath. Vrouwenbon den sprak toen namens het bestuur der Federa tie woorden van gelukwensch. Namens den Ned. Christenvrouwenbond bracht mevr. v.d. Molen een hartelijke' felicitatie. Zij wees er op, dat tusschen de beide organisaties zooveel punten van overeenstemming zijn, o.m- dat de taak van de gehuwde vrouw allereerst is in den huiselijken kring. Mej. Peeters sprak het slotwoord, waarin zij o.m. dank bracht aan Plebaan Westerwoudt, waarna de feestvergadering gesloten werd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 25 April 1924, des nam. te 2 uur. 5. Punt 5 van de agenda wordt gelezen Voorstel van B. en W. a. tot regularisatie van de Buitengewone Uitgaven in 1923 van de Gasfabriek, de Drink waterleiding en het Electriciteitsbedrijf b. tot goedkeuring van ontwerp-besluiten tot wijziging van de Bedrijfsbegrooting en van de Begrooting van Buitengewone Ontvangsten en Uitgaven over 1923 van de Gemeente-Reiniging het Algemeen Han dels-Entrepot het Burgerlijk Armbestuur. 12'. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een extra-subsidie over 1922 van 933.88 aan de Schiedamsche Vereeniging tot Bescher- ming van Zuigelingen. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe subsidieregeling voor den Handelsavondcursus „De Hanze." 14. Voorste] van B. eri W. tot het verleenen van een crediet van ƒ4500.ten laste van per ceel XXI van het Grondbedrijf voor den aanleg van een klinkerstraat vanaf het Roode LIek naar de achterzijde van het Pompstation. 15. Voorstel van B. en W. om nader te besluiten den grond, welke door het Grondbedrijf voor den bouw van het Pompstation der Drink waterleiding is afgestaan, te verrekenen tegeix 17.50 per M2. Bestrating afrit Rottcrdainsehe dijk. De directeur van Gemeentewerken schrijft aan de Commissie van Grondbedrijf Nu het pompstation in gebruik genomen is, en weldra door een hek omgeven, alleen toegang zal krijgen vanaf de van den dijk afgekeerde zijde, lijkt het mij wenschelijk om aan die zijde van het pompstation ook een weg te hebben. Deze weg moet beginnen bij het Roode Hek waar hij bij de tramhalte de trambaan over steekt om als afrit langs den dijk naar beneden te loopen tot achter het pompstation, waar voorbij, de weg zich splitst in een rijweg, die eindigt op het terrein der Gemeente-Reiniging en een rijwielpad, dat door de Gemeente Rotter dam benedendijks is aangelegd. Waren het alleen bovenstaande motieven, die ik had voor den aanleg van dezen weg, dan had ik die misschien om financieele redenen nog wat trachten uit te stellen er komt echter bij, dat de Gemeente-Reiniging weer terug verlangt naar haar oude teri'ein aan den Rotterdamschen dijk, omdat dat voordeeliger voor haar ligt en omdat het terrein in Klein Babberspolder door de opspuiting aldaar rondom in het water komt te liggen en misschien wel eens zal onder loopen, wat storing in den dienst zal vei-oorzaken. Bovendien kan worden opgemerkt, dat elke M3, die de Gemeente-Reiniging inKlein-Babbers- polder inbrengt, verlies aan bergruimte voor ons beteekent, terwijl elke M3. ophooging in Oud- Mathenesse winst is. Op grond van deze laatste overweging is ook de vergunning voor de Gemeente-Reinging om in Klein-Babberspolder te storten slechts tijdelijk, evenals de vei'gunning van Delfland hiervoor, die dit jaar afloopt. Willen we nu de Gemeente-Reiniging weer naar den Rotterdamschen dijk laten verhuizen, dan zullen we bovengenoemden weg moeten aanleggen. Alles bij elkaar beschouwd, is er m.i. alle reden voor om thans tot dezen wegaanleg over te gaan. Daar het verkeer op dezen weg slechts gering is, kan worden volstaan met een klinkerstraat van 3 M. breedte. De kosten hiervan kunnen worden geraamd op 4500.welke betaald moeten worden op Perceel XXI van het Grond bedrijf. De Commissie voor het Grondbedrijf ver- eenigt zich met bovenstaand advies. Ook B. en W. vereenigen zich met vermeld voorstel en stellen den Raad voor het daarin genoemd crediet voor het daarbij aangegeven doel te verleenen. Uitgifte grond Rotterd. dijk. De Commissie voor het Grondbedrijf schrijft aan B. en W. Hierbij hebben wij de eer U over te leggen het bij onze Commissie ingekomen voorstel van den Directeur van Gemeentewerken om, in ver band met het besluit van den Raad om de winst op de gronden der Waterleiding verkregen dooi de grondtransaetie met Rotterdam, in de ge meentekas te storten, nu den grond, welke door Grondbedrijf is afgestaan voor den bouw van een pompstation, te verrekenen tegen 17.50 per M2. Met den door den Directeur voorgestelden prijs gaat onze Commissie ten volle accoord. De Gemeente heelt dus aan Grondbedrijf te betalen 1505 M2 a ƒ17.50 ƒ26.337,50. B. en W. van Schiedam vereenigen zich met bovenstaand voorstel en stellen den Raad voor diensovereenkomstig te besluiten. „Gruno." Het bestuur van „Gruno" tè Rotterdam heeft 't plan gemaakt, Vrijdag a.s., n.m. 8 uur, in Musis" een bijeenkomst te houden van Schie damsche Groningers, teneinde voorloopige be sprekingen te voeren over de opvoering alhier van een Gron. tooneelstuk. De 64-jarige alleenwonende weduwnaar v. Ingen, was door de buren in de Houtstraat sedert Zaterdag niet meer gezien, waarom zij de politie daarmede in kennis stelden. Deze verschafte zich gister toegang tot dewoning envond den man dood op bed liggende, gekleed met broek en vest. De naaste buren hadden hem in den nacht van Zaterdag op Zon dag nog hooren hoesten. Er zal door deskundigen een onderzoek naar de oorzaak van den dood worden ingesteld. UIT ROTTERDAM. Dr. A. C. van Rossem. Naar men verneemt, is dr. A. C. van Rossem directeur van het gemeentelijk electriciteitsbe drijf, benoemd tot directeur van de N.V. Brou werij d'Oranjeboom en zal hij deze benoeming aanvaarden. Nieuwe zaak. Door aankoop is de firma LI. LI. de Klerk en Zonen eigenaresse geworden van de panden aan den Oude Binnenweg 2123, heeft vervolgens de restauratie en moderniseering opgedragen aan Touw en Zonen, waarna gisteravond de opening kon plaats hebben. De toch al zoo gunstig bekend staande firma handhaaft en versterkt door deze zaak de klin kende reputatie die zij in Rotterdam en elders heeft weten te verwerven bij het publiek. Een enorme voorraad tapijten, karpetten, li noleums, matten en alle andere stoffeeringsvoor- werpen, zijn in etalage's, wandvakken en maga zijnen voorhanden, waardoor voor elke beurs en voor iederen smaak wat wils te vinden is. De aanblik van het met zorg samengestelde geheel werd nog verfrischt door den schat van bloemen, dien de vele vrienden en kennissen hadden gezonden. Het was dan ook niet te verwonderen dat van de gelegenheid om alles te bezichtigen, druk ge bruik werd gemaakt. De man, die, staande op het balcon van een tramwagen, het hoofd te ver naar buiten stak, met een trampaal op den Schiedamschenweg alhier in aanraking kwam en met een gebroken schedel naar het ziekenhuis werd gebracht, is daar bij kennis gekomen hij bleek te zijn de koopman D.K., uit de Rottestraat. De caféhoudster juffrouw J. J. stond gisternacht omstreeks half-een, nadat de zaak gesloten was, in haar café. aan dcnVisschersdijk alhier, het ontvangen geld na te tellen.Met haar bevond zich alleen nog in het café de in haar dienst zijnde kellner M. J. L. van der W., die het een en ander opruimde. Terwijl de juffrouw aan het geld tellen was, is de kellner haar stille tjes genaderd en heeft haar een hevigen slag op het hoofd toegebracht, zeer waarschijnlijk met de bedoeling, zich van het geld meester te maken. De vrouw begon ontzettend te gillen en om hulp te roepen. Toen heeft de kellner haar beet ge grepen en met een mes drie steken in den rug toegebracht daarna heeft hij de vlucht geno men. De juffrouw die vrij ernstig gewond is, is in het ziekenhuis opgenomen. Agenten van politie, die gewaarschuwd werden hebben den gevluchtten kelner gevonden en aan gehouden in een brandgang op den Visschersdijk, waarin hij met een jas over hét hoofd in een hoek gedoken zat. Gemengd Nieuws. Een wraakneming. Ongeveer veer tiendagen geleden kwam een handelaar in chemicaliën, die vaten olie heeft opgeslagen op een afgerasterd terrein aan de Beukenweg te Amsterdam tot de ontdekking, dat vier met stand olie gevulde vaten waren leeggeloopen. Dinsdag had een zelfde geval plaats. Thans waren vijf vaten leeggeloopen. De schade be draagt ongeveer 1000. Er wordt aan kwaad willigheid gedacht. Avonturier. De politie te Vlissingen heeft twee 16-jarige jongens uit Rotterdam aan gehouden, die de ouderlijke woning waren ont- loopen en nu te Vlissingen naar zee wilden gaan Zij zijn op transport gesteld naar Rotterdam. Verdronken. Het lijk van de 21-jarige vrouw van Schipper Vermeulen uit Middelburg, die op 11 Maart bij Bath is verdronken hij het vergaan van dc Eben Ilaezer, is opgehaald, Te Woelde bij Hengelo is gister in een sloot het lijk gevonden van een onbekend meisje van ongeveer 20 jaar. P aschvur en. Op den eersten Paasch- avond kon men op den Markeloscher b erg 73 Paaschviren tellen. Het auto-ongeluk te E i n d h o v en Omtrent het autobus-ongeluk vernemen wij nog, dat gister Jwee doktoren vanwege de justitie uit Den Bosch gearriveerd zijn on het sectie- onderzoek op het lijk in het gasthuis te verrich ten.. Na het onderzoek is het lijk overgegeven aan de familie voor de teraardebestelling. Het onderzoek moet hebben uitgemaakt, dat ver drinking de doodsoorzaak is. Dc chauffeur A. Verpoorten is gisteravond door de politie op vrije voeten gesteld. Door een trein gegrepen. In de buurt van Roquefort (Frankrijk) is bij het pas- seeren van een overweg een auto door een snel trein gegrepen. Van de inzittenden, een gezin, werden de moeder en een kind gedood, en de vader en een ander kind zwaar gewónd. De auto was geheel vernield. De treinbotsing in Zwitserland. De te Berlijn binnenkomende berichten over het spoorwegongeluk bij Bellinzona, zijn voorloopig nog schaarsch en onvolledig. Voor zoover thans is na te gaan, heeft het ongeluk plaats gehad tegen halfdrie gisternacht, doordat de van Luzern komende nacht-sneltrein een onveilig signaal was gepasseerd en in volle vaart op den van Piazzo komenden expres-trein reed.. Er had een ontzettende botsing plaats, waardoor een groot gedeelte van de beide trei nen in een oogenblik tij ds in een chaotische ruine werd veranderd. De ramp werd nog verergerd, doordat van een met gas verlichten Duitschen wagen in den trein van Luzern, de reservoirs ontploften, ten gevolge waarvan deze wagon, alsmede een daarachter gehaakte Zwitsersche wagon, totaal verbrandden. Het reddingswerk werd terstond door het stationspersoneel van Bellinzona aangevangen, dat echter weldra hulp kreeg van per extra- treinen aangevoerde reddingsbrigades. In den loop van den middag zijn reeds 21 lijken van onder de puinhoopen te voorschijn gebracht, van wie tot nu toe echter nog slechts één kon worden geidentificeerd als een koop man uit Bazel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2