DE PHOENIX" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EU ""feu illetoh. Verven en Stoomen Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 25 April 1924, Na. 13930. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentie n: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven^ 35 cent, d maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de HoIl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws, HET HERSTELVRAAGSTUK. De Commissie van Herstel zal heden de Engelschc, Belgische en Fransche antwoorden op de expertsrapporten ontvangen. Zij zal een officieuze bijeenkomst houden om daarvan kennis te nemen. Na ontvangst van het Itali- aansche antwoord zal zij vervolgens een officieele bijeenkomst houden. DE BRITSCII-RUSSISCHE CONFERENTIE. De Britsch-Russisclie Conferentie is gister middag onder vooi'zitterschap van den onder staatssecretaris vap Buitenlandsclie Zaken Pon- sonby bijeen geweest. Er werden in toevoeging aan de verleden week ingestelde commissie voor het onderzoek naar de tusschen Groot-Brittannië en het vroe gere Rusland gesloten verdragen, drie nieuwe commissies benoemd. De eerste dezer commissies zal onderzoeken en opstellen de feiten en de cijfers betreffende de Britsche schalden en vorderingen op Rus land, de tegenvorderingen van Rusland, en middelen tot herstel van het Russische crediet in Groot-Brittannië. Deze commissie zal zoo noodig subcommissies instellen. De tweede commissie zal een ontwerp han dels- en scheepvaartverdrag opstellen, terwijl de derde de kwestie der territoriale wateren zal onderzoeken en daarover rapport uitbrengen. Er werd ten slotte besloten, dat de eerstvol gende bijeenkomst der conferentie zal worden gehouden, zoodia de commissie betreffende de verdragen of een der andere gereed is met haar rapport. DE IERSCHE GRENSREGELING. President Cosgrave, Keivin O'Higgins en de Zuid-Iersclie attorney-general zijn te Londen aangekomen tot het houden van een conferentie met Sir James Graig en de Britsche regeering inzake de Iersche grens, waarover de onderhan delingen in Januari werden verdaagd. Het betwiste gebied betreft de graaf schappen Tyrone en Fermanagh, welke door de wet van liet Britsche parlement, waarbij voor Noord-Ierland een eigen regeering werd inge steld, aan haar gebied werden toegevoegd. Talrijke inwoners van deze graafschappen ver langen echter in den lerschen Vrijstaat tc worden opgenomen. Nader wordt gemeld, dat de conferentie voorloopig geëindigd is, zonder dat een over eenkomst bereikt werd. BULGARIJE. De sobranje heeft de wet tot het verleenen van amnestie aan de verwekkers van de troe belen in Juni en September 1239 aangenomen. ALLERLEI. Uit Brussel. Theunis en Hymans zullen Maan dag naar Parijs gaan, waar ze een onderhoud zullen hebben met Poincaré. tiet betreft hier een eenvoudige gedachten- wisseling over den toestand, zooals deze zich voordoet na indiening van de experts-rappor- ten. Daarna zullen zij een bespreking over het zelfde onderwerp hebben met den Britschen premier, vermoedelijk tegen het eind der vol gende week. Uit Praag Een nieuw schandaal bij de staats-naphtabronnen in Egbell is thans aan het licht gekomen. Het betreft een omkooping op groote schaal. De thans gearresteerde be- 96 Inderdaad. Die beschikkingen hebbenslechts betrekkingen op grootmama's bedienden en op Johny. Och, wees zoo goed en noem die jongedame, tenminste in mijn tegenwoordigheid, juffrouw Warrens. Hij zag haar met smarLelij;en toorn aan en vervolgde De zorg voor de bedienden laat groot mama aan mij over. Juffrouw Grill moet tot aan haar dood haar dubbele loon ontvangen en verder haar leven, volgens haar eigen wenschen op Wildenfels kunnen beeindigen. Gravin Susanne knikte. Dat is volkomen juist en billlijk. Juffrouw Grill heeft grootmama een menschenleeftijd gediend. Ga voort. Verder heeft grootmama slechts juffrouw Warrens bedacht. In de veronderstelling, dat de jongedame mijn vrouw wordt, heeft zij haar, opdat zij niet met leege handen in het huwelijk behoeft te treden, de helft van haar vermogen nagelaten en bovendien de brillanten halsket ting met de smaragden voor haar bestemd als huwelijksgeschenk. stuurder en een zijner ambtenaren, eischten van alle leveranciers liooge premies, waartegen over deze leveranciers dan behoorlijke ver hoogingen op hunne prijzen konden leggen. Gebleken is, dat in vele gevallen de staat 100 boven de normale prijzen heeft betaald. Uit Athene De Britsche gezant alhier heeft mondeling aan den minister van Buitenl. Zaken medegedeeld, dat de Britsche regeering cle Grieksche republikeinsche regeering erkend. De Turksche zaakgelastigde heeft den Mi nister van Buitenlandschc Zaken een soort gelijke mededeeling namens zijn regeering doen toekomen. Koning Haakon VII van Noorwegen zal zich met het geheele ministerie en groot gevolg in den zomer naar Spitsbergen begeven om plech tig voor Noorwegen bezit te nemen van dit land. Noorsche wet en recht worden dan van kracht, het bestuur zal worden gevoerd door een gouver neur te Tromsö. De geestelijke belangen komen onder den bisschop van de Provincie Haalsga- land, de officieele taal zal Noorsch zijn. Blijkens de bladen uit Boekarest zijn de besprekingen tusschen de RoemeensChe regee ring en het Vaticaan over de afsluiting van een concordaat afgebroken. Het is onmogelijk gelde ken, tot eenig resultaat te komen. Rijkskanselier Marx zal Zondag tc Diissel- dorf een verkiezingsrede houden. Dit is de eerste maal sedert de bezetting van het Roergebied, dat een rijksminister in het bezette gebicc^ met goedvinden van de bezettingsoverheid als spreker optreedt. Uit Praag De Tsjechische gezant te Athene, Mecir, is nóg steeds zoek. De Tsjechische regeering heeft hem thans vervangen door den chef der juridische afdeeling van het departement van Buitenlandschc Zaken, Wallner. Uit Weenen Naar uit Gratz aan de „Arbeiter Zeitung" wordt getelegrafeerd, zijn daar in den afgeloopen nacht uit Joegoslavië 50 Wrangel-officieren aangekomen, onder wie zich generaal Wrangel zelf ook zou bevinden. Na een half uur oponthoud zijn zij verder, gereisd. Hun aankomst heeft nog al wat opzien gewekt, daar het gerucht de ronde deed, dat zij op weg waren naar München. Het bleek echter uit hun passen, dat zij toestemming hadden tot den doorreis naar Zwitserland. Statem-Generaaï. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 24 April. De interpellatie-van Kol over de rechtmatig heid van het besteden van Indische gelden voor de Nederlandsche Marine wordt op -morgen bepaald. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting vervolgt de heer De Vos van Steen wijk (C. IJ.) zijn gister afge broken rede. Spr. geeft de voorkeur aan de tegen woordige verhouding van volksvertegenwoordi ging tot kabinet boven het aangaan van een accoord. Hij verklaart ten volle vertrouwen te stellen in den heer Colijn, dien hij roemt als een eminent christenstaatsman en leider, en als een betrouwbaar loods. Spr. critiseert voorts de bezuinigingsplannen van den heer Wibaut, ver werpt de ontwapeningsgedachte en bepleit ver hooging van de indirecte belastingen en ver laging van de successiebelasting. De heer Rink (V. B.) had een nationaal ka binet wenschelijker geacht dan deze regeering, steunende op de coalitie. Hij vraagt meer open hartigheid betreffende de oplossing van de cri sis en de onmogelijkheid tot vorming van een nationaal kabinet. Hij zegt zooveel mogelijk steun toe, wanneer liet kabinet langs nationale lijnen regeert en afziet van specifiek rechtsche maatregelen. Het Kamervotum van 26 October beteekent zijns inziens, dat de uitvoering van de Vlootwet moet wachten, tot een sluitend budget is verkregen. Hij kan zich niet vereenigen met de ontslagverleening aan huwende ambtenares sen* en is tegen afschaffing van de Staatsloterij. De heer V a nl Lanschot (R. K.) betoogt dat bij de Vlootwet de Eerste Kamer is be handeld gelijk het ging bij den vrede van Utrecht wij handelen over u maar zonder u. De heer Verkouteren (G. II. Den vrede van Rijswijk bedoelt u (Gelach). De heer Van Lanschot (R. K.) ontkent, dat de regeering te kort is geschoten in regee- taak. Hij wijst samenwerking tusschen D.S. A.P. cn R.K. af. De R.K. arbeiders zullen wel wijzer zijn. Gaarne blijft spr. met andere groepen van rechts samenwerken. Ten aanzien van de financieele vragen con stateert spr., dat niemand van de oppositie een algemeen plan heeft opgesteld voor het sluitend maken der begrooting. Vol verwachting hoopt hij op een uiteenzetting van den heer Wibaut over diens vage plan. De beer Wibaut (S. D.) verwijt de Re geering dat zij een toestand liet ontstaan waar in zoo'n groot tekort ontstond. Tusschen den Minister van Financiën en spr. bestaat geen verschil van meening ten aanzien van de dek king' der tekorten, maar wel over het tempo en de wijze waarin verschil bestaat. De Mi nister bezuinigde met bet potlood en niet met oordeel en hij wil te snel aan het eind zijn. Spr. wil geen wijziging der Forensenbelas ting, die pas is vastgesteld. Er zijn onredelijk heden, maar die zijn te herstellen zonder wets wijziging. Ten. slotte behandelt hij de finan.cieele eer- houding tusschen rijk cn gemeentedie hij dringend wens'cht te wijzigen. Met hef intrek ken der nood-uitkeering 1923 heeft de Regee ring de gemeenten gedupeerd. Spr. dient een motie in waarin nooduitkeering over 1923 als nog wordt gevraagd op grond van de toezeg ging van minister de Geer. De heer H. Frsnsse (A. R.) betreurt hot dat de Eerste Kamer niets afweet van en niet bekend is in de gebeurtenissen der crisis. Dat neemt niet weg dat spr. zijn steun aan dit Kabinet geeft. Voor overleg tusschen alle par tijen is spr. wel té vinden. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Binnenland. De belastingwetgeving. Verschenen is de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk VII (Financiën) der Staatsbegrooting voor 1924. Minister Colijn zegt aangaande de Rijksin- komstenbelasting o.n. het volgende Bij het Lot stand komen van de wet op de inkomstenbelasting is, na uitvoerige schrifte lijke en mondelinge behandeling, door de Sla- ten-Generaal het stelsel van hef als inkomen Telef: 15. Zijn moeder zat met een ruk rechtop in haar stoel. Dat is ongehoord. Dat gaat te ver stiet zij uit. Lothar's gezicht bleef onbewogen Wij hebben geen recht, grootmama's laatstcn wil te beoordeelen. Zij had de vrije be schikking over haar vermogen en over haar eigen juweelen. Gravin Susanne stikte bijna van woede. Ein delijk zeide zij heesch -Het moet eerst worden onderzocht of die beschikking rechtskracht heeft en of men de geldigheid daarvan niet zou kunnen bestrijden. Voor mij heeft zij in ieder geval rechtskracht en is zij bindend, antwoordde hij beslist. En ook, wanneer juffrouw Warrens mijn vrouw niet zou worden, ook dan zou ik de geldigheid niet bestrijden. Zijn moeder keek somber voor zich uit. ITet is en blijft ongehoord. Zoo zonder veel omhaal wilt ge deze juffrouw Warrens een vermogen van bijna 'n half millioen in den schoot werpen. Ik wil haar geven wat haar volgens groot mama's beschikking toekomt. Het is ongelooflijk 1 Dat werpt toch een eigenaardig licht op grootmama's liefde voor u. Ge neemt in haar hart eenzelfde plaats in als juffrouw Warrens. Uitstekend. Er lag spot in Susanne's stem bij deze woorden. Lothar keek met een scherpen blik in haar lmo- nend schiLLerende oogen. Gij zult mijn geloof in grootmama's liefde niet aan het wankelen brengen. Zij weet, dat deze beschikking geheel in mijn geest is. Overi gens heeft zij mij het vermogen niet willen ont nemen, want het valt door mijn huwelijk met j uffrouwWarrens toch aan mij terug.Grootmama wil slechts verhoeden, dat men zou kunnen zeggen, dat de tpekomsLige gravin Wildenfels als bedelares voor het altaar treedt. De gravin viel -heftig uit. Ik verbied u over dit huwelijk te spreken als over- iets vanzelfsprekends. Zoo lang die roes van verliefdheid bij u aanhoudt, wil ik heel wat van u door de vingers zien, maar ook mijn ge duld heeft zijn grenzen. Lothar bleef rustig. Gij vergist u er is hier geen sprake van een roes van verliefdheid, maar van een heilige, innige genegenheid, die zal blijven bestaan.Thans verzoek ik u nog eens mij juffrouw Warrens' adres op te geven, opdat ik haar op de hoogte kan brengen van grootmama's laatste wilsbe schikking. Gij zult toch wel inzien, dat gij een en ander niet kunt tegenhouden, met de dwaze weigering, mij haar adres mee te deelen. 'Laat het alsjeblieft aan mij over mijn hou ding te bepalen. Het adres zeg ik u niet. Ik zal juffrouw Warrens zelf berichten, op welke wijze men haar bedacht heeft. Zij kan mijnentwege aannemen van een gemiddelde over drie jaren verworpen. De Minister acht het niet wenschc- lijk, op die beslissing thans terug te komen. Do Minister is niet voornen ens een voorstel te doen tot afschaffing van de verhooging, die op navorderingsaanslagen gelegd wordt. Het geraffineerde bedrog, waaraan nog altijd velen zich schuldig maken, eischt z.i. een gestrenge repressie. Een wettelijke regeling tot opheffing van het in het Voorloopig Verslag genoemde be zwaar tegen de wet op de dividend- en tan tième-belasting, is in voorbereiding. Naast die regeling zal het omzetten van de dividend belasting in een winstbelasting, volgens den Minister overbodig zijn. De Minister is met vele leden der Kamer van meening, dat een spoedige herziening der forensenbelasting noodzakelijk moet worden geacht. Nopens de vraag, of de progressie in de per soneel e belasting verscherpt moet worden, wenscht de Minister zich zijn oordeel voor te behouden, totdat een herziening der perso- neele belasting eventueel aan de orde zal worden gesteld. Verlaging van de successiebelasting wordt ook door den Minister dringend noodig ge acht. Een daartoe strekkend ontwerp van wet is in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Bij een cventueele herziening der inkom stenbelasting zal na te gaan in hoeverre een verhooging van den thans bestaanden aftrek in verband met de talrijkheid van hét gezin overweging verdient. Invoering van zegels ter betaling van be lasting, verdient, naar de Minister meent, geen aanbeveling. Verhooging van de kosten van waarschu wing en aanmaning, zou het bedrag dier kos- Len al te onevenredig maken aan de minimum- kosten, volgens een dwangbevel verschuldigd. Beter dan door zulk een verhooging, zal een tijdige vervolging werken. Tegen een tabaksbelasting bij de bron, een heffing derhalve op ruwe tabak, bestaan bij den Minister ernstige bezwaren. II. K. overheidspersoneel. Dezer dagen heeft te Amsterdam het bestuur van de R. K. Centrale van burgerlijk overheids personeel vergaderd. Aan de orde was de be spreking van de actie ten aanzien van de be zuinigingen der regeering op de salarissen van de ambtenaren. Besloten werd, Zondag 4 Mei te Amsterdam een bijeenkomst tc liouclen. Als spreker zal dan optreden de voorzitter dor Centrale, de heer J. von Frytag Drabbe. Het hoofdbestuur van den bond St. Paulus zal nog beslissen of deze organisatie aan de bijeenkomst deel neemt. Het conflict in Twente. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het hoofd bestuur van dc Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel besloten, ter aan vulling van den individueelen steun in het con flict in de Twentsche textielnijverheid voor zoo ver noodig, een bedrag van 10,000 uit de ver- eenigingskas beschikbaar te stellen. Lid Prov. Staten. In de openbare zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, is, ter die onzinnige hooge som uitbetaald krijgen daarom blijft ze toch voor mij even onmogelijk als schoondochter. Ik houd mij aan datgene, wat ik gezegd heb. Lothar drukte zijn handen in elkaar. Goed dan zal ik probeeren op andere wijze aan haar adres te komen. Gij behoeft u geen moeite te geven, ik zal juffrouw Warrens ter gelegener tijd zelf van grootmama s laatste beschikking op de hoogte brengen. Vinden zal ik ze, daarvan kunt ge zeker zijn. Wij zullen zien. Met mijn goedvinden zal het in ieder geval nist gebeuren. Lothar zag een oogenblik stom voor zich heep. Toen richtte hij zijn oogen met een zonderlinge uitdrukking op zijn moeder. jk moet nog eens op ons onderhoud m Rome terugkomen, mama. Gij hebt eens gezegd dat gij nooit uw zegen zult geven op een huwe lijk beneden mijn stand, zoo waar als het wapen schild der graven van Wildenfels rein en smette loos is, tot op den huidigen dag. Nietwaar zoo was het Zij zag hem eenigszins verwonderd aan. Zeker zoo zwoer ik. Maar wat zou dat In Lothar's oogen trilde iets. Ik wilde u slechts vragen, of gij destijds aan juffrouw Warrens gedacht hebt? Inderdaad, ik vreesde reeds toen voor zulk een onheil. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1