DAGBLADWOOM SCHIEDAM OMSTREKEN alleen in pakjes FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste jaargang. Zaterdag 26 April 1924. No. 13931 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-OngevaÜenverzekermg f 5UÜ bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood 200 bij verlies van een "llnn' ^0 bij verlies van een wijsvinger; f 15 L%; "erlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws, HET IIERSTELVRAAGSTUK. De Commissie van Herstel is gistermorgen bijeen gekomen en heeft kennis genomen van het antwoord der regeeringen van Frankrijk, België en Engeland, waarin deze verklaren, de conclusies der experts te aanvaarden. Het antwoord van de Italiaansche regeering wordt heden verwacht. Zoodra alle antwoorden binnen zijn gekomen, zullen deze worden gepubliceerd. De Commissie verzocht Barthou en Bradbury, resp. de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland, om, bij wijze van raadpleging, te confereeren met vooraanstaande financieele per soonlijkheden over de conclusies van de experts en de mogelijkheid van de tenuitvoerlegging der plannen. Ook zullen zij met Morgan confe reeren, die gister te Parijs is aangekomen. De te voeren besprekingen zullen nog geen on middellijke inwerkingstelling van de financieele modaliteiten met zich meebrengen. De Commissie van Herstel zal Dinsdag a.s. officieel bijeenkomen. Evenals het „Reichsverband der Deutschen Industrie" heeft ook gister de „Deutsche In dustrie- und Handelstag" zich in principe uit gesproken voor de Duitsche medewerking aan de plannen van de experts. DE BRITSCII-RUSSISCHE CONFERENTIE. Rakofsky heeft aan een vertegenwoordiger van Reuter medegedeeld, dat de IBritsch-Rus- sische conferentie tot nu toe een gunstig verloop heeft gehad. Er heerscht, volgens Rakofsky, aan beide zijden een goede wil, terwijl er geen ernstige meeningsverschillen zijn. Het voornemen bestaat, geleidelijk het werk af te handelen, en het sluiten van overeenkom sten over afzonderlijke punten niet uit te stel len, totdat een algemeene overeenstemming bereikt is. DE IERSCHE GRENSCONFERENTIE. Er dreigt een nieuwe Iersche crisis als gevolg der mislukking van de grensconferentie. De Iersche gedelegeerden blijven nog te Londen, maar zullen waarschijnlijk niet verder vergade ren. Naar verluidt volharden de Ulster-mannen in hun weigering eenigerlei grenswijziging te overwegen of afgevaardigden te benoemen in de grenscommissie. Verwacht wordt dat de 'Vrijstaat thans de Britsche regeering zal verzoeken overeenkom stig het verdrag een commissie samen te stellen. De toestand wordt uiterst delicaat geacht. CANADA. Met 16 tegen 15 stemmen is door het parle ment een motie van wantrouwen in de regeering aangenomen. ALLERLEI. Uit Madrid. Het directoire heeft de socialisti sche 1 Mei-betoogingen verboden. 97 Als ik u dus geen smet op onzen naam kan aanwijzen, bestaat er voor mij geen hoop, uw toestemming voor mijn huwelijk met juf frouw Warrens te verkrijgen Niet de minste. Er blijft mij dus niets anders over, dan u te bewijzen, dat er wel een smet, op onzen naam rust, dan zoudt gij uwe toestemming geven Zy zag hem vast aan. Gij zoudt die dan ontvangen, omdat mijn trots niet langer gerechtvaardigd was. Denk niet, dat ge mij daarmee kunt vangen. Verliefde mensGhen zijn tot alles in staat. Ge zoudt in staat zijn, het een of ander te doen, waardoor de naam niet langer smetteloos zou zijn en gij uw doel zoudt bereiken. Maar dat zou niet gel den. In mijn eed heb ik gezegd „tot op den hui- digen dag." Dus zou het u niets helpen, wanneer ge dwaas genoeg zoudt zijn, zelf nog het een of ander uit te halen. En de familiekroniek ken ik precies, er is niets, dat ook maar gelijkt op een smet, uw voorvaderen waren voorname weldenkende mannen, op wie niets was aan te merken. Dat is goed, mama. Ik geef u mijn woord, dat ik er niet aan denk, iets verkeerds te doen! Wij mogen beiden dit onderhoud niet vergeten. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag25 April. Na eenige discussie verkrijgt de heer Van K o 1 (S. D.) overeenkomstig een door de heeren De Waal M a 1 e f ij t (A. R.) en D e G ij- s e 1 a a r (C. H.) bestreden voorstel van den voorzitter, met 16 tegen 15 stemmen verlof voor een interpellatie over de rechtmatigheid van het besteden van de Indische gelden voor de Nederlandsche Marine. Besloten wordt de interpellatie te houden bij de behandeling van de begrooting van koloniën. Bij de voortzetting van de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting verwijt de heer Diepenhorst (A. R.) den sociaal-democraten weifeling in bezuinigingsplannen. Spr. bepleit uitbouw van het belastingstelsel door indirecte heffingen en betoogt, dat de inkomstenbelas ting niet de centrale plaats moet innemen. Hij verwerpt de belasting van ondernemerswinst, verdedigd door den heer Wibaut, die daarmede het klasse- en niet het maatschappelijk belang dient. Zoo noodighnoeten de indirecte heffingen worden verhoogd, zoo mogelijk de directe ver laagd. Spr. bepleit voorts de sfschaffing van de staatsloterij en doet verder een beroep op den volksgeest voor doorvoering van de bezuiniging, terwijl hij de leugencampagne der socialistische pers laakt. De heer Van der Lande (R. K.) be spreekt belastingafwenteling op afnemers door fabrikanten en winkeliers, en bepleit herziening van het belastingstelsel, wijziging van de foren senbelasting en het heffen van matige invoer rechten door tariefswijziging. Spr. dringt aan op internationale arbeidscontrole. De heer Van den Bergh (V. B.) ver bindt aan de samenwerking met minister Golijn de voorwaarde, dat geen protectiepolitiek wordt gevolgd. De heer A n e m a (A. R.) betoogt dat een accoord tusschen meerderheid en Kabinet on misbaar is om de Regeering te steunen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag twee uur. Binnenland. De verhooging der tabaksbelasting. Naar wij van zeer betrouwbare zijde ver nemen, bestaan er in regeeringskringen plan nen, om de belasting op sigaretten te verhoo- gen van 15 op 40 en die op sigaren en tabak van 10 op 20 Het ligt in het voornemen, na de invoering van bovengenoemde verhoogde belasting, deii winkeliers nog gedurende 3 maanden nadien gelegenheid te geven hun voorraad teverkoopen. „Msb." Men vermoedt dat de besprekingen een week zullen duren. De landbouworganisaties. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, zal a.s. Dinsdag in een der zalen van zijn departe ment een vergadering openen,waarin de verschil lende landbouworganisaties hier te lande ver tegenwoordigd zullen zijn. Overal verzet. Gelijk bekend is, wil de minister van onderwijs, blijkens zijn jongste voorstel tot wijziging der Onderwijswet het instituut „assistenten" in de lagere school invoeren. Naar het Hbl. verneemt, heeft de Onderwijsraad zich vierkant tegen dit nieuwe ontwerp gekeerd. Gymnastiek. Door de Nationale R.K. vereeniging van leeraren en onderwijzers in de gymnastiek, is te 's-Hertogenbosch een algemeene vergadering gehouden, waarop door den heer Nijsten, inspec teur der lichamelijke opvoeding te 's-Hertogen bosch werd meegedeeld, dat nog dit jaar een R.K. instituut zal worden gesticht voor opleiding tot leerkrachten in de gymnastiek. Nederland - Rusland. Gistermiddag zijn te'Berlijn de Nederlandsch- Russische besprekingen hervat. De Nederland sche delegatie die gisterochtend te Berlijn is aangekomen, is zooals men weet, op dezelfde wijze samengesteld als de delegatie, die de eerste besprekingen heeft gevoerd. Leider van de Russi sche delegatie is gezant Krestinski. Verlaging ambtenaarssalarissen. Staatsblad no. 200 bevat het Besluit van 23 April, houdende een voorloopige herziening betreffende de bezoldiging van hen, die vallen onder het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1920 (Stbl. no. 37). Daarin lezen wij, dat het, in afwachting van een algeheele herziening der salarissen, noodig is reeds aanstonds een voorloopige voorziening te treffen, waarbij ook voor de in dienst zijnde ambtenaren een vermindering van salaris moet worden tot stand gebracht. Bepaald is thans Artikel I. Met wijziging in zoover van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1920 (Stbl. no. 37) met de daarop steunende regelingen wordt op de wedden van de onder dat besluit vallende functionarissen op den voet van de volgende bepalingen met ingang van 1 Mei 1924 een vermindering toegepast. Artikel 2. De op 30 April 1924 volgens de tot dan geldende salarisregeling toekomende wed den worden verminderd a. voor zooveel betreft 1. de gehuwde mannen 2. de overigen, die kunnen aantoonen kost winner van een gezin te zijn een en ander beoordeeld naar den toestand op 16 April 1924 met ingang van 1 Mei met vijf en met ingang van 1 October 1924 met tien ten honderd b. voor zooveel betreft hen, die niet vallen onder a., met ingang van 1 Mei 1924 met tien ten honderd, zulks echter met dien verstande, dat voor de Ministers, Hoofden van Departe menten van Algemeen Bestuur, de vermindering met tien ten honderd in elk geval aanstonds met ingang van 1 Mei 1924 zal geschieden. Een overeenkomstige vermindering wordt toe gepast ten aanzien van de wedden van met in gang van 1 Mei 1924 of een lateren datum nieuw benoemde of bevorderde functionarissen, zoo mede ten aanzien van verhoogingen van wedden, ij ie met of na 1 Mei 1924 intreden. Onder wedde worden voor de toepassing van dit besluit begrepen de in de artikelen 19 en 31 van het Bezoldigingsbesluit bedoelde toelagen. Artikel 3. De vermindering, bedoeld in artikel 2, blijft voor de in de bijlage B van het Bezol digingsbesluit genoemde leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen beperkt tot een zoodanig bedrag, dat hun wedden niet dalen beneden naar de in artikel 2 gemaakte onderscheidingen respectievelijk 95 en 90 ten honderd van de som, welke hun als wedde zou zijn toegekomen volgens de op 31 Augustus 1923 ten aanzien dier leeraren geldende salarisregeling. Artikel 4. De ingevolge vorenstaande bepalin gen gevonden wedden worden naar boven op tien gulden afgerond. Artikel 5. De bedragen, genoemd in het eerste lid van artikel 6 van het Bezoldigingsbesluit, worden met tien ten honderd verminderd. Voor de bedragen van 100 en 25, genoemd in het derde lid van voornoemd artikel 6, wordt gelezen ƒ90 en 23. Artikel 6. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Mei 1924. Spoorwegpersoneel. Gistermiddag is te Utrecht de overeenkomst nopens de loonsverlaging door de vijf groote organisaties van spoorwegpersoneel ondertee kend, zoodat deze thans een feit is geworden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit den Raad. Tegen de verwachting in, was de raadszitting van gister nogal betrekkelijk gauw ten einde om half zes konden publiek en pers gaan, waarna de raad zelf zich nog een poosje aan een comité ging vermeiden. Al zat er tamelijk wat schot in de debatten, toch zijn er nog enkele pittige en harde nootjes gekraakt, vooral in verband met een vraag van den heer v. d. Hoek, om op den 1 Mei-dag de roode werkloozen vrij van stempelen te geven, met behoud van steun. De meerderheid van t college wilde hier echter niet aan en stond wel toe, dat dien dag na 12 uur gestempeld werd, dat anders vóór 12 uur moet gebeuren. De heer v. d. Hoek trachtte eerst met zoete woordjes B. en W. van hun plan af te brengen en ook weth. de Bruin bakte zoete koekjes en wilde zelfs de Katholieken in allerlei kwesties, als o.m. opheffing van het processie-verbod en vrij-af van stempelen op katholieke feestdagen en bij retraiten met behoud van steun, tegemoet komen, maar toen dat nog niet hielp, toen zoch ten de roode heeren spijkers op laag water en zogen gifL uit de bedoelingen hunner tegen standers. De heer Ivorpel ging zelfs zoover weth. Boddeüs van pharisaeisme te beschuldigen. Gesommeerd door den weth. om dat te bewijzen, sloeg hij de plank echter geheel mis en zag zich genoodzaakt zijn uitgeflapte woorden weer in te trekken, 't Hoofdmotief, waarom B. en W. op het verzoek niet wilden ingaan, was, dat de regeering niet bereid is op dagen als 1 Mei en Zij keek eenigszins verbaasd op en zag hem onderzoekend aan. Maar zijn gezicht was rustig en gelijkmoedig. De familiekroniek ligt ginds op mijn schrijftafel, als ge die soms wilt inzien, zei zij met een lichten spot in haar stem. Misschien vindt ge dan ook uw trots terug, de afstammeling van een edel geslacht te zijn. Die schijnt ge verloren te hebben. Ik heb die niet noodig, mama volgens mijn opvatting heeft een mensch slechts het recht op zichzelf trotsJi te zijn, wanneer hij het verdient. Trotsch te zijn op de daden en deugden van andere menschen al zijn die ook uw naaste bloedverwanten dat lijkt er op zich te ver sieren met de veeren van een ander. Zij lachte hard. Dat hebt ge zeker van uw vroegeren gou verneur geleerd. Wat weet zoo'n mensch van tradities. Maar laten wij een einde maken aan dit gesprek, wanneer gij mij iets belangrijkers te zeggen hebt. Ik moet mij thans omkleeden voor 't diner. Tot ziens aan tafel. Hij boog stom en kuste haar hoffelijk de hand. doe verliet hij de kamer. In zijn kamer aangekomen, liet hij den hofmeester ontbieden. Toe deze binnentrad, zeide Lothar Schiffler, de postzak wordt zeker altijd in de eerste plaats aan mijn moeder gegeven Jawel, jonker, mevrouw de gravin heeft dat zoo bepaald. Mijn moeder heeft den sleutel daarvan, niet waar Jawel, jonker. Mevrouw de gravin bezit een sleutel en de andere is in handen van den directeur van hei. postkantoor in het dorp. Hm. Dat is goed ik dank u, Schiffler. En wat ik zeggen wilde, voortaan brengt ge mij eerst den postzak. Ook de uitgaande poststukken wil ik altijd eerst doorzien, begrepen Er mag geen brief en geen postzending het huis verlaten, die ik niet eerst gezien heb. - Heel best, de jonker kan zich op mij verlaten. Dat weet ik, Schiffler. Ge hebt mij even trouw gediend als mijn vader. Ik behoef wel niet te zeggen, dat niemand iets van dat bevel mag weten ook mijn moeder niet ik heb reden daarvoor. Schiffler legde veelbeteekenend zijn hand op zijn vlekkeloos overhemd, dat als steeds met een witte das versierd was. Het is goed, Schiffler. Ge kunt gaan. Hoeveel tijd is er nog tot het souper Nog een goed uur. Lothar dacht een oogenblik na. Daarna stond hij snel op. Bestel dan gauw een rijtuig, zei hij. Enkele minuten later reed hij naar het post kantoor in het dorp. Daar verzocht hij den ambtenaar zoo vriendelijk te willen, hem voor- loopig telkens> met den postzak den sleutel in een gesloten couvert mee te sturen. Hij zou den sleutel steeds op dezelfde wijze met de weg te sturen poststukken terugzenden. De ambtenaar verzekerde hem beleefd daartoe bereid te zijn. Lothar reed tevreden naar huis. Reeds den volgenden dag liet hij den sleutel namaken. En gravin Susanne had geen vermoeden, dat haar zoon al haar voorzichtigheidsmaatregelen tot nul reduceerde. Den volgenden morgen verzond Lothar zijn verzoek om eervol ontslag: Daarna liet hij den rentmeester en de beide boekhouders roepen. Hij deelde hun mede, dat hij in de toekomst op Wildenfels dacht te blijven en het oppertoezicht over de zaken zelf ter hand wilde nemen. Ge behoeft niet te denken, mijne heeren, dat ik uw bevoegdheden op eenigerlei manier denk in te krimpen of dat ik niet met uw werk zaamheden op eenigerlei tevreden ben. Ik heb alleen geen lust, elders in de wereld een ambt te vervullen, dat mij geen bevrediging schenkt. Zooals mijn vader vóór mij, wil ik zelf medewer ken aan den .bloei mijner bezittingen. En ik verzoek u, mij ver als tot dusverre, met uwe trouwe diensten ter zijde te staan en mij eenig begrip te geven van die zaken, waarvan ik nog geen verstand heb. Zoo sprak hij tenslotte op zijn warme, bemin nelijke, maar besliste manier, die al zijn on- d;rgeschikten in hem op prijs stelden. De heeren verzekerden hem, dat zij zich over. zijn besluit verheugden. Blijkbaar was h' l hun aangenamer in zaken met Lothar te doen te hebben, dan met gravin Susanne, die haar zoon op haar koude, hoogmoedige manier vertegenwoordigd had. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT f. ROSSEM's „STER-KOFFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1