DAGBLAD WOQiSCHIEËfAM OMSTREKEN. DE MEIMAAND. FEU8LLETOW. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Donderdag 1 Mei 1924. No. 13935 Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per, post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers-4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis duim s-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 300 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood 1 f 00 bij verlies van een Wijsvinger; f 15 Li; verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd dof^dejl^.^Algern. f 200 bij dood f 200 bij verlies van een Verz.bank te Schiedam Vanaf den aanvang der Kerk tot op onze dagen heeft elke eeuw, elk land Maria hulde gebracht de droefste tijden en de ongelukkigste volkeren vaak de schoonste, wijl dan de bange harten zich 't meest en met 't hinderlijkst ver trouwen wenden tot Haar, varr wie zij nog hulp en redding meenden te mogen verwachten, als alle hoop verloren scheen. Zoo is het ook op onze dagen nog, nu reeds jaren achtereen donkere wolken rondom de Kerk zich samenpakken en de vijanden haar bestoken met een geweld, welke hen telkens en telkens voorbarige triomfgezangen doen aanheffen. Vooral de maand Mei is dierbaar aan het hart van alle goede en godsdienstige katholieken, omdat deze maand meer dan elke andere is toegewijd aan de vereering van de Koningin des Hemels. Dan wordt onder de gewijde tempel bogen van eeuwenoude kathedralen, in prach tige kerken van jongere architectuur, in nederige dorpskerkjes en kapellen, alsook in woningen van rijk en arm, over gansch de wereld en in alle talen de lof van de Allerheiligste Maagd verkondigd en vindt men daar een Maria-altaar dan wel de beeltenis der Hfi* Maagd, getooid door de schoonste natuurproducten om te symboliseeren de verheven waardigheid van Maria onder de menschen. En het geloovige volk voelt zich op bijzondere wijze getrokken tot die beeltenis. Zoo gebeurt het, dat gedurende de Meimaand iederen dag zoowel in de morgen als in de avonduren talloos velen hunne Mei koningin komen begroeten en Haar toezingen met de schoonste en blijdste Mamliederen. Toch zijn er nog katholieken ook in deze maand voor wie het eene onmogelijkheid schijnt, om in de week, vooral des morgens, eens even eene kerk binnen te treden en zich aldaar een wijle te vereenigen met de hulde, Maria gebracht. Voor niet weinigen bestaat de onmogelijkheid inderdaad. Maar er zijn er helaas maar al te velen, voor wie die onmogelijkheid eigenlijk niets anders is dan onwil om een half uurtje of een kwartiertje minder te offeren aan wat veel lijkt op vadzigheid. Hoeveel gelukkiger en tevredener, hoe meer opgewassen tegen de dagelijksche moeilijkheden en teleurstellingen zouden ook zij zich niet gevoelen, als ze den dag met het offer van die onbeduidende kleine moeite begonnen of eindigden Mogen toch alle katholieken, van welken rang of stand zij ook zijn, bedenken, dat de viering der maand Mei, door allen beoefend, van zoo'n groote beteekenis en tevens van zoo'n verheven teederheid is, wat overal weerklank vindt en van grooten invloed blijft op het innerlijk en maatschappelijk leven, omdat boven de wisseling der tijden Maria uitrijst als de samenvatting van alles wat goed is en schoon. Buigeniandseii Nieuws, HET HERSTELVRAAGSTUK. De C. v. H. publiceert thans ook de binnen gekomen Joegoslavische en Japansche antwoor den. De Joegoslavische regeering verklaart zich bereid, samen te werken met de andere geal lieerde regeeringen bij de maatregelen, die al gemeen als noodig zijnd, erkend zijn, ten einde, wanneer het oogenblik daartoe gekomen is, 101 Mevrouw Bronkman riep op ongearticuleerden toon uit Zooiets hebt ge in uw leven nog niet gezien, juffrouw Prudi een prachlig oud kasteel in een park, waarin half Jena plaats zou kunnen vinden. Men gaat naar boven over een breed bordes en komt dan in een indrukwekkende hal, Waarvan de wanden met kostbaar snijwerk versierd zijn. En prachtige muurkleeden en gobelins hangen daarin, gewoonweg schitterend. En dan eerst de kamers ik heb wel niet alles gezien, slechts een salon, een eetkamer en het boudoir van gravin Wildenfels. Daarvan kan men zich geen voorstelling maken, wanneer men het niet gezien heeft. Zulke kostbare meu bels en schilderijen, zwaarzijden gordijnen en portières neen ik kan het niet beschrijven schitterend in één woord schitterend. En bedienden en lakeien bij zwermen. Het allervoornaamste was echter de gravin zelve. Een sleep zoolang en alles van zijde, kost bare ringen, aan haar handen en brillanten in haar ooren, die zoo groot waren als een lid van mijn pink en zoo'n geur verspreidde zij om zich onbeschrijfelijk onbeschrijfelijk in mijn beste grijszijden japon zou ik er als een kamer- de definitieve besluiten der C. V. H. in toe passing te brengen. De Joegoslavische regeering drukt voorts de verwachting uit, dat de C. v. H. er wel nota van zal willen nemen, dat in geen van de voor gestelde organismen in een Joegoslavische ver tegenwoordiging is voorzien, ondanks de aan zienlijke belangen van dit land bij de verdeeling der Duitsche schadevergoeding, waarvan het vijf procent krijgt. De Joegoslavische regeering is van meening dat de aanwezigheid van een •Joegoslavischen vertegenwoordiger in de z. g. Transfert-commissie, die commissie bij de vol voering van haar taak van veel nut zou kunnen zijn en ook de studie zou vereenvoudigen, waartoe de C. v. H. geroepen zal zijn voor het nemen van maatregelen met betrekking tot die commissie van Transfert. In het antwoord der Japansche regeering wordt, nadat hulde is gebracht aan het werk der experts, verklaard, dat de Japansche re geering in beginsel bereid is, de conclusies, vervat in de rapporten der experts, in haar geheel te aanvaarden. Nader wordt uit Parijs gemeld, dat de C. v. H. heeft besloten lo. Onmiddellijk in te stellen een comité tot organisatie van de Duitsche spoorwegmaatschappij, voorzien in het rapport van de eerste commissie van experts en William Ackworth en Lefervc te verzoeken persoonlijk aan de werkzaamheden der commissie deel te nemen. 2o. Robert Kindersley, directeur van de Bank of Engeland te belasten met de deelneming aan de commissie van organisatie van de bank, voorzien in het rapport der eerste commissie van experts. 3o. De heeren Descamps, president van de Handelsbank van Rijssel en Pirelli, industrieel, te benoemen tot leden van het comité tot orga nisatie der industrieele verplichtingen, voorzien door de eerste commissie van éxperts. Naar verder wordt gemeld, is de Commissie van Herstel reeds begonnen met het uitwerken van het herstel-plan op basis van de conclusies der experts. Men neemt aan, dat deze werkzaam heden minstens een maand zullen duren, in welken tijd de geallieerde regeeringen tot al- geheele overeenstemming kunnen komen. meisje uitgezien hebben in vergelijking met haar. Mevrouw Bronkmann moest diep ademhalen, zoo zeer wond die beschrijving haar op. Zij werd zich eerst thans bewust, welk een uitverkoren mensehenkind zij was, dat zij die pracht had mogen zien. Neen ik kan geen woorden vinden, om het te beschrijven, bracht zij nog eens niet moeite uit. De jonge meisjes giebelden Mevrouw gij zijt toch ander§ zoo wel bespraakt riep een slanke jongedame, blijkbaar de jongste aan tafel, met een schelmsch lachje up haar mooi, frisch gekleurd gezicht. Mevrouw Bronkman lachte eri dreigde met haar vinger. Gij zijt een schelm, juffrouw Magda. Ieder mensch heeft zijn kleine gebréken. En ik praat wel graag een beetje Veel, dat weet ik wel. Maar om het kasteel Wildenfels te beschrijven, daartoe is zelfs mijn woordenrijkdom niet vol doende. Dan zal juffrouw Warrens het bij ons wel heel eenvoudig vinden, wanneer zij aan zoo'n om geving gewend is, zei een ernstig meisje,, dat - ustig om zich heen keek en zeker de oudste was. In 't blceke, sympathieke gezicht, dat door rijk, bruin haar omlijst was, vielen een paar groote oogen aanstonds op, waaruit een zekere melancholie sprak. Mevrouw Bronkmann haalde haar schouders oP- te drijven, waarbij ernstige klappen vielen. In het geheel zijn de laatste dagen te St. Petersburg meer dan 600 personen in hechtenis genomen. RUSLAND. Naar uit Moskou aan Berlijnsche bladen gemeld wordt, is er een groot schandaal ontdekt bij de Russische legeradministratie. Hoog geplaatste ambtenaren hebben op groote schaal geknoeid bij lederleveranties. Het goede leer werd aan particuliere handelaars verkocht, terwijl de staat zoo goed als onbruikbaar schoen werk voor de troepen kreeg. De staatslcdertrust is voor belangrijke sommen door "die ambtenaren bestolen. Er hebben verschillende arrestaties plaats gehad. Ook een vroegere medewerker van Trotzki, Skoenski, is in hechtenis genomen. Volgens een bericht uit Berlijn zijn te St. Petersburg 51 arbeiders, die bij de jongste stakin gen aldaar een voorname rol hadden gespeeld,- veroordeeld tot verbanning naar Siberië. Zij zouden Zondag uit de gevangenis van St. Peters- burg naar het station worden overgebracht, doch zoodra dit uitlekte, verzamelde zich een groot aantal arbeiders, in hoofdzaak van de Poetilof-fabrieken in de buurt der gevangenis om het vertrek te belemmeren. Er kwam be reden politie aan te pas om de betoogers uiteen jgj ENGELAND. Naar een Reuter-bericht meldt, heeft de libe rale partij een vergadering in het Lagerhuis- bebouw gehouden, welke meer dan twee uur duurde en waarin eenparig besloten werd Snowden's begrooting te steunen. Asquith ver klaarde, dat deze begrooting de houding van de liberale partij rechtvaardigt, toen deze de regecring-Baldwin ten val bracht. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De Engelsche minister van Koloniën deed gisteravond in het Lagerhuis mededeeling van het mislukken van de Iersche grensconferentie. Hij zeide, dat in de huidige omstandigheden de grenzen tusschen Noord-Ierland en het overige gedeelte moeten vastgesteld worden in overeenstemming met art. 12 van het En- gelsch-'Iersche verdrag, welk artikel voorziet in de benoeming van een commissie van drie, waarvan een lid benoemd wordt door den Vrij staat, een door Ulster en een derde (voorzitter) door de Britsche regeering. Deze commissie heeft tot taak het vaststellen der grenzen in overeenstemming met de wenschen der inwoners. AMERIKA EN JAPAN. Men verwacht, dat het Congres te Washington 1 Juli a.s. zal vaststellen als den datum, waarop de nieuwe immigratie-wet in werking zal treden. Inmiddels zal ten opzichte van Japan een bijzonder verdrag worden opgesteld, vervattende de voorwaarden omtrent de uitsluiting van Aziatische immigranten. De hoop wordt gekoesterd, dat thans een verzoening langs diplomatieken weg, in plaats van door middel van de wetgeving, tot stand zal kunnen worden gebracht, waarop door president Coolidge en staatssecretaris Hughes is aangedrongen. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. Uit Washington verluidtDe Senaat heeft met algemeene stemmen de marine-begrooting aangenomen, welke tot uitgave van een bedrag van 275 millioen dollar machtigt, zijnde 700.000 dollar meer, dan het Huis van Afgevaardigden had gevoteerd. Overeenkomstig het voorstel van het Huis heeft de Senaat aan de begrooting toegevoegd een verzoek aan den president tot bijeenroeping van een tweede Ontwapeningsconferentie, met betrekking tdt alle oorlogsschepen, duikbooten enz. van boven 10.000 ton, alsmede nopens de luchtvloten. De Senaat sprak tevens het vei- langen uit, dat deze conferentie zich zou uit spreken over het aantal manschappen .voor deze vloten. MEXICO. In Mexico wil de binnenlandsche orde cn rust, ondanks de onderdrukking van den Huer- ta-opstand, maar niet terugkeeren. De regeering van president Obregon ziet zich, blijkens een bericht aan het „Berliner Tageblatt", geplaatst voor een agrarische beweging, welker aanhangei s hun eischen met kracht van wapenen willen doorzetten. In de provincie maken deze lieden zich gewelddadig meester van stukken land, zulks ingevolge hun opvatting, dat zij aan den strijd tegen de opstandelingen hebben deel genomen en deswege op belooning in den vorm Zij zal zich daaraan moeten wennen, juffrouw Maria. Het is hier toch alles ook heel aardig ingericht. Juffrouw Trudi stak haar mooie wipneusje in de lucht. Waarom is zij dan niet op dat heerlijke kasteel gebleven Omdat de oude gravin Wildenfels, bij wie zij zoo'n soort gezelschapsdame was, gestorven is. O wras zij maar gezelschapsdame vroeg juffrouw Helma op lang gerekten toon. Neen, dat niet precies half gezelschaps dame en half protégé. Daarom heeft de jonge gravin Wildenfels ook een zeer aanzienlijke rente op haar vastgezet. En bovendien krijgt zij twintig duizend mark bruidschat, wanneer zij trouwt. Dat yind ik erg royaal, die menschen moeten weR schrikkelijk rijk zijn. Maar dan had men haar bij slot van rekening ook wel op Wildenfels kunnen houden, merkte juffrouw Lise op. Mevrouw Bronkman boog zich naar voren en fluisterde, zoodat Johny het niet kon verstaan. Dat is juist de kwestie, dames. De gravin vreesde, dat haar zoon, die in de naaste toekomst I thuiskomt, op juffrouw Warrens zou kunnen verliefd worden en daarom moet zij uit zijn •omgeving worden verwijderd. O, wat interessant, zuchtte het wipneusje. Op die manier komt er eindelijk eens wat, roman tiek in ons vervelend leven. Maar, juffrouw Trudi, riep mevrouw Bronk mann vermanend en eenigszins gepiqueeid. van land aanspraak kunnen maken. Zij meenen dat, daar die belooning niet vrijwillig wordt verstrekt, zij zichzelf mogen „betalen." President Obregon heeft echter reeds verklaard, tegen dergelijke anarchie met even groote strengheid te zullen optreden als tegen de opstandige be weging. De stakende arbeiders op de Mexicaansche olievelden zijn een boycot tegen de Engelsche arbeiders begonnen. De arbeiders uit de Noord en Zuid-Amerikaansche staten en uit Spanje worden opgewekt, zich bij dezen boycot aan te sluiten. ALLERLEI. Uit Brussel De Belgische regeering heeft besloten onderhandelingen te openen met de Russische regeering over de erkenning de jure. De Belgische gezant te Londen, Moucheur, heeft opdracht ontvangen om zich in verbinding te stellen met Rakofski en de Russische handels delegatie te Londen. Uit Parijs De „Matin" meldt uit Belgrado, dat tijdens een vergadering van de Duitsche Partij te Novigrad ernstige incidenten hebben plaats gehad tusschen leden dezer partij en Servische nationalisten. Er werden verscheidene personen gewond, van wie één overleden is. Uit Brussel De centrale sectie van de Kamer heeft gistermorgen met 5 tegen 2 stem men een door de Katholieken ingediend wets voorstel aangenomen, waarbij aan de vrouwen voor de provinciale verkiezingen het kiesrecht wordt verleend. Uit München De bond van werkgevers in de bouwvakken besloot met ingang van 2 Mei alle bouwvakarbeiders in Beieren uit te sluiten. De uitsluiting omvat 50.000 arbeiders, waarvan reeds 60 in staking zijn. Uit Indianapolis McCrae de gouverneur van Indiana is tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar veroordeeld, daar hij van den postdienst misbruik heeft gemaakt voor het plegen van fraudes. Uit Berlijn Radek is gistermiddag per vliegtuig uit Moskou te Koningsbergen aan gekomen en vandaar per trein te Berlijn ge arriveerd. Naar verluidt, zou deze reis verband houden met de Engelsch-Russische onderhandelingen te Londen. Uit Moskou De volkscommissaris voor het Verkeerswezen heeft het Duitsche voorstel tot' bijeenroeping van een Duitsch-Russische Spoorwegconferentie ter bespreking van de instelling van directe verbindingen tusschen Duitschland en Rusland, aangenomen. Uit Salisbury (Rhodesia) De parlements verkiezingen zijn tot aller verrassing geheel' uitgevallen in het voordeel der regeering, die te Salisbury en Bulawayo alle zetels won. De Labour party, die voornamelijk uit de bonden van spoorwegpersoneel bestaat is over de geheele linie verslagen. Uit Essen De bond van mijneigenaren heeft de uitspraak van den scheidsrechter, waarbij een loonsverhooging van 15 voor de mijnindustrie in het Roergebied wordt toegekend afgewezen. Uit Christiania De metaalarbeiders heb ben besloten, de nieuwe condities van de werk gevers niet te aanvaarden. De staking duurt nu al zes maanden. Uit Berlijn Knipping, tot dusver hoofd van de Oost-Aziatisclie afdeeling in het departe ment van buitenlandsche zaken, is benoemd tot Duitsch gezant in Mexico. Trudi giebelde verlegen. Och, mevrouw, ik meende het niet zoo erg, maar het is werkelijk een beetje vervelend bij ons. Omdat de studenten met de Pinkstervacantie naar huis zijn cn niet iederen dag voorbij uw venster paradeeren, zei mevrouw Bionkmann half lachend, half geërgerd. De jonge meisjes stemden met het lachen in en het wipneusje kreeg een rood hoofd. Nu voor mij zijn die vensterparades toch niet bestemd, verdedigde zij zich. Mevrouw Bronkmann stond van de ontbijt tafel op. Ik moet nu toch eens even gaan kijken hoe juffrouw Warrens' het maakt zij zal nu wel uitgeslapen zijn, zeide zij en ging naar binnen. Zij riep eerst nog een bevel in de richting van de keuken, waar een ongeveer veertigjarige vrouw met een witte muts op en een witte schort voor, groenten schoonmaakte. Toen ging zij naar boven cn klopte aan Johny s deur. Zijt gij al op, lieve juffrouw Warrens Johny opende onmiddellijk de deur. O zijt ge al 'klaar? Da^ is uitstekend, dan kunt ge nog roet ons ontbijten. Mijn jongedames wachten er al met spanning op, kennis met u te maken. Johny zuchtte. Zij zou liever met haar verdriet alleen gebleven zijn. Maar zij boog gehoorzaam het hoofd het hielp immers toch niets een maal moest zij toch met haar huisgenooten kennis maken. Wordt vervolgd. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WEBSBOÊ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1