Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van'Woensdag, 30 Apri{. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting werden voortgezet. De heer M e n d e 1 s (S. D.) betoogt, dat in andere staten het wederoptreden van den kabinet na het votum over de vlootwet met gehoon zou zijn begroet. Spr. critiseert de geheimhouding van het accoord van 1922 als een politieke cor ruptie en vraagt opheldering over de bewering van de Locomotief, dat enkele ministers, ondanks de weigering van de Koningin, hun ontslagaan vraag handhaafden. Waar blijft de verantwoor delijkheid voor het wederoptreden Spr. acht het stellen van de portefeuillekwestie bij de vlootwet, blijkens het wederoptreden van het kabinet, branie. De verlaging van de salarissen is z.i. niet geoorloofd op grond van schade wegens onrechtmatige daad (artikel 1401 B.W.) of van schending van goede trouw en billijkheid. Volgens den heer d e Vos wilde de oppo sitie de regeeringsverantwoordelijkheid niet aan vaarden. Spr.'s fractie deinsde niet terug, maar zij kreeg geen medestander. De heer De M u r a 11 (V. B. Uw partij is wel veranderd sedert 1913. De heer M e n d e 1 s (S. D.) meent, dat zijn partij in 1913 niet rijp genoeg was voor aan vaarding der portefeuilles. De ministers Staal en van Rappard zijn door rechts weggejaagd de ministers Pop en Bijleveld, van rechts zijn even eens door de rechterzijde weggejaagd. Mag men het nu de linkerzijde verwijten, dat zij ook eens een militairen minister tracht weg te jagen En dat beteekent niet, dat de wegjagers verplicht zijn de zaak over te nemen. Zouden Schokking en Wijnkoop zijn samengegaan als de Regeering aftrad wanneer het gezantschap bij den Paus was geschrapt Minister Ruys de Beerenbrouck be spreekt eerst het militaire vraagstuk ten aan zien waarvan hij zich aansluit bij dei ede van den heer Blomjous die uiteenzette, dat alleen internationaal van ontwapening sprake kan zijn. Aan de regeneering van mr. Van Embden ligt de sympathieke gedachte, dat de militaire gelden nuttiger besteed kunnen worden, ten grondslag. Wie oog heeft voor de realiteit, zal inzien dat weerloosheid ons tot speelbal zal maken. On juist is het dat wij ons niet kunnen verdedi gen. Spr. spreekt niet tegen, dat de chemische oor log hevig zal zijn, maar daaruit volgt nog niet, dat alle verdediging is uitgesloten. Op de rede van den heer De Vos behoeft spr. niet in te gaan, omdat het grootste deel buiten de regeering omgaat. Over het Parle ment kan spr. niet .spreken, tenzij binnen de wanden der binnenkamer. Alleen over het kies stelsel wil spreker iets zeggen. Natuurlijk heeft dit bezwaren en is het niet feilloos, maar heeft het districtenstelsel minder bezwaren Wat de oplossing der crisis betreft, van een nationaal Kabinet heil te verwachten, is zon der eenig bewijs beweerd. Eensgezindheid van zoo'n Kabinet zou in de practijk niet wel moge lijk zijn. Over de oplossing zélf heeft spr. niet toe te voegen aan wat hij reeds zeide. Een groot deel ging buiten het Kabinet om. Maanden duurde de crisis en het Kabinet kon langer sleepend houden der crisis niet voor zijn rekening nemen. Graag had het Kabinet aan anderen de bevoegdheid overgedragen, maar nu er niemand was mocht het zich niet onttrek ken aan de verdere vervulling. Het zal trachten zooveel mogelijk af te doen. Ook principieele ontwerpen, indien daarvoor tijd is te vinden. Minister C o 1 ij n dankt voor de vele lof die hem is gebracht. Na zooveel kritiek zooveel lof was al te veel.en het had wel wat minder gekund. De wettelijke verplichting voor iedereen om boek te houden van zijn inkomsten en uitgaven gaat spr. te ver. Misschien was het gewenscht de bewijslast om te keeren en te leggen op de belastingschuldigen. Wijziging in de forensen-belasting is in voor bereiding de kwestie der cumulatie van pen sioenen is eveneens in onderzoek, in hoever 7 pCt. voor pensioenstorting voldoende is, is niet uitgemaakt. Vroeger is 71/4 pCt. het juiste bedrag geweest, zonder echter enig bedrag voor eventueele risico. Spr. wacht de nieuwe be rekeningen af. Opschorten van de stortingen in het Invalidi- teitsfonds en vervangen door de alsnog te vor deren gelden, acht spr. niet mogelijk. De vraag over de beschikbaarstelling van goud gelijk de heer Dobbelman die stelde is zeer moeilijk en spr. kan ze niet met zeker heid beantwoorden. Spr. is niet tegen afgifte van goud, mils het zeer voorzichtig geschiedt. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur, Bluneuland. Het conflict in Twente. Gister heeft te Enschedé een conferentie van de textielfabrikanten met de organisaties plaats gehad bijeengeroepen door den rijksbemiddelaar v. IJsselsteyn. De fabrikanten deelden mede, aldus het Volk, te hebben besloten het volgende voorstel te doen Een overeenkomst voor den duur van 15 maanden de 77 a pet. loonsaftrek blijft gehandhaafd 130 overuren per jaar, te verdeelen naar keuze van den werkgever een bijslag van 1.50 per week gedurende 3 maan den aan hoofden van gezinnen en kostwinners, indien zij na beëindiging van de uitsluiting direct het werk hervatten. De katholieken vonden dat voorstel wel aan nemelijk, evenals de vertegenwoordiging van het centraal comité van ongeorganiseerden. Unitas moest er zich eerst over beraden. De Eendracht verwierp het voorstel, eveneens de ongeorgani seerden in Enschedé. De ongeorganiseerden van het centraal comité stelden toen voor, verdere besprekingen te houden met de christelijke orga nisaties en de fabrikanten. Unitas moest zich ook daar eerst over beraden. Aan de 's middags voortgezette conferentie hebben De Eendracht en de Enschedesche onge organiseerden niet deelgenomen. Ir. van IJsselsteyn, naar zijn meening ge vraagd, verklaarde goede hoop te hebben, dat het conflict binnenkort geëindigd zal zijn. Toen de vertegenwoordiger van de ongeor ganiseerden, de heer Hommen, het stadhuis verliet, werd hij door de buiten wachtende ar beiders met straatvuil en steenen geworpen. De politie heeft daarop onmiddellijk de Langestraat afgezet. De ckrist. sociale partij. Naar de „Telgr." verneemt, is op de te Utrecht gehouden vergadering van de Christelijk Sociale Partij nog geen beslissing genomen, omtrent het voorstel van den voorzitter, mr. v. d. Laar, tot opheffing van de partij. De inzichten over de wenschelijkheid van het al of niet voortbestaan, dan wel van voort zetting van een politieke actie in anderen vorm en met ondervanging van de financieele bezwa ren bleken te ver uiteen te loopen, dan dat men aanstonds tot een besluit kon komen. Binnen eenige maanden zal men wederom bijeenkomen om het resultaat van intusschen gevoerde gedachtenwisselingen te overzien en tot een beslissing te komen. Neder landsèh Verbond van Vakvereenigingeu. Aan het verslag over de jaren 1922 en 1923 van het Nederlandseh Verbond van Vakver eenigingen is het volgende ontleend Op 1 Januari 1922 waren bij het verbond aangesloten 29 organisaties met 217,348 leden en op 1 Januari 1924 26 bonden met 179,929 leden. In 1922 daalde het ledental met 20,628 in 1923 met 16,791. In 1922 werden de Nederl. Bond van huispersoneel en de Nederl. Bond van geëmployeerden in het kunst- en amuse mentsbedrijf opgeheven, en de Ned. Grondwer- kersbond werd geroyeerd. Diensturen P.T.T. De administratie der P.T.T. is van plan de dagelijksche diensturen van het personeel te verlengen met den gebruikten schafttijd. Het telefoonverkeer tpsschen Nederland en Frankrijk. Er zullen te Parijs met het Fransche telegraaf- bestuur besprekingen plaats hebben, ten einde verbeteringen te verkrijgen in het telefoonver keer tusschen Nederland en Frankrijk. Koningin Wilhclmina Jubileum-fonds. De Koningin heeft enkele dagen geleden een bedrag van 73.000 Zwitsersche franken ontvan gen, bijeengebracht door Nederlanders en vreem delingen in en buiten Zwitserland, als een fonds uit dankbaarheid jegens Hare Majesteit en als blijvende herinnering aan haar regeeringsjubi- leum in 1923. Aan dit fonds is, met toestemming van H.M., den naam gegeven van Koningin-Wilhelmina- Jubileumfonds 1923. Het zal worden afgedragen aan het bestuur der Vereeniging tot behartiging van de belangen van Nederlandsche longlijders te Amsterdam, welke vereeniging haar Neder landseh Sanatorium te Davos heeft. Nederland en Rusland. Naar aanleiding van het bericht, dat wanneer de onderhandelingen te Berlijn zouden leiden tot het aanknoopen van diplomatieke betrekkingen met het Sovjetbewind, mr. A. van de Sande Bakhui zen tot Nederlandseh gezant tp Moskou zal wor den benoemd, meldt het Nederl. Corresponden tiebureau, dat de regeering zich met deze aan gelegenheid nog niet heeft bezig gehouden. Schrille tegenstelling. „Het Vaderland" wijst er op, dat de beza digde rede van den heer Wibaut in de Eerste Kamer een strille tegenstelling vormt met wat de goegemeente in woord en druk dagelijks aan sociaal-democratische propaganda te slikken krijgt „Wat ons vooral in de rede van den heer Wibaut trof was het vooropzetten van de groote moeilijkheid, waarvoor Colijn bij zijne taak staat, de groote zorg om ieder scherp woord te vermijden. Reeds daarom zou het goed zijn, als de S.D.A.P. een afdruk daarvan aan al hare leden deed toekomen ze zouden dan zichzelven kun nen afvragen achter wie ze willen gaan staan, achter Wibaut of achter de diverse schrijvers en teekenaars van de vuiligheden in „Het Volk" en in „De Notenkraker". Waarin Colijn, tranchons le mot, stelselmatig is voorgesteld als een gewetenlooze schurk, die het bezuinigingsmes voor zijn pleizier hanteerde en nog behagen schiep in de smartkreten van de geopereerden, en zijne collega's als de zwakkelingen, die te gen hun wil den sterken man maar lieten be gaan. Misschien kan hier ook de vraag gesteld worden of op den heer Wibaut, en hetzelfde geldt natuurlijk voor Vliegen, Albarda van den Tempel, Drees en zoovele anderen, niet de plicht rust om aan deze voor de S.D.A.P- beschamende propaganda een eind te maken, die trouwens in dezen tijd nu er bezuinigd moet worden, lang niet zonder gevaar is." Trairfueg-exploitafic in Limburg. Ingediend is een wetsontwerp tot toekenning van een voorschot van f 3.000.000 uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een net van tramwegen in de provincie Limburg. Salarieering P.T.T.-personeel. Te 's-Gravenhage zijn gister de besturen der samenwerkende postale organisaties bijeenge komen, ter bespreking van de gezamenlijk te voeren actie ten aanzien van de wijzigingsvoor stellen in de salarieering van het P.T.T.-perso neel. Besloten werd een audiëntie aan te vrage'nbij de regeering, in verband met dc bijzondere positie waarin het P.T.T.-personeel zal worden geplaatst. Voorloopige overeenstemming werd bereikt en in de resp. hoofdbesturen zullen definitieve voorstellen worden besproken, welker uitwerking- op een vervolg-vergadering aan de orde zal wor den gesteld. De nieuwe directeur van den Postcheque- en girodienst. Tot directeur van den postchéque- en giro dienst zal, naar wij vernemen, worden benoemd de heer J. Lazonder, thans directeur van het postkantoor te Rotterdam. De heer Lazonder zal Maandag 5 Mei zijn nieuwen werkkring aan vaarden. Dezer dagen is het koninklijk besluit van zijn benoeming te wachten. De heer Lazonder is geboren 25 October 1870. De heer Lazonder wordt door wie in nauwere aanraking met hem kwamen geschetst als een man van gezag, van wien kracht en leiding uit gaat. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kcrkconccrt „Orpheus." Voor geheel bezette Groote Kerk heeft „Or pheus" gisteravond haar jaarlijksch kerkcon- cert gegeven, waarvan 't program traditie getrouw voor de eene helft was samengesteld uit zangnummers en voor de andere helft uit orgel-solo-nummers, voorgedragen door „Or pheus" directeur, den heer Paul v. d. Putten. Met grooter trots, dan ooit te voren, kan 't mannenkoor en z'n directeur-organist op den avond van gister terugzien, want nog nimmer gaven ze een kerkconcert zóó „in vorm", als dit gister 't geval was. 't Publiek was dan ook zeer voldaan en opgetogen, zooals men na afloop wel allerduidelijkst heeft kunnen merken. Vanaf 't laatste zangtournooi, in Nov. in Amsterdam, schijnt voor „Orpheus" de victorie te zijn begonnen 't vocht zich toen vrij uit de benepen, vervelende positie der middelmatig heid en plaatste zich op een hooger niveau, dat reikt naar mindere of grootere volmaaktheid. Ook 't concert van gister stond gelukkig op hoo ger dan middelmatig peil, waarmee „Orpheus" heeft bewezen, da* 't op den ingeslagen goeden weg wil voortgaan. 't Beste werd 't eerste nummer van het pro gram gezongen „De dag des Oordeels", van den onlangs te vroeg ontslapen componist A. B. H. Verhey, dat dan ook tot diens nagedachtenis werd uitgevoerd. Prachtig was hierin de geheele voordracht en de rijke variatie der piano- en forto-gedeelten. Alleen dunkten ons enkele keerverzen, als „Wie zal genade vinden" door de bassen in vergelijking tot de tenoren te forsch verklankt en lieten de tenoren in de slotverzen eenige neiging tot detoneeren blijken. 't Zware werk „Media Vita" van Max Bruch met de schitterende, smacht end-verlangende passages „Heiliger Gott, starker Gott" hoorden we eveneens lang niet kwaad vertolken, maar deze compositie zou 't o.i. bij een herhaling toch nog wel beter kunnen doen. 't Is ook inderdaad geen nummer, dat billijkt, dat reeds bij een eerste uitvoering ervan alle moeilijkheden overwonnen zijn. Een groote durf van „Orpheus" kan 't ge noemd worden, dat 't koor 't gewaagd heeft Vittoria's „Tenebrae factae sunt", een nummer van het repertoire der Sixtijnsche Kapel, op z'n program te plaatsen. En toch is die durf niet, te trotsch gebleken, daar 't rijke koorwerk alleszins verdienstelijk ten gehoore werd ge bracht. 't Zingen van de regels „Deus meus, ut quid me dereliquisti" en „Et inclinato capite emisit, spiritum" was zelfs boven allen lof ver heven. Ook dc twee nog niet genoemde nummers „Vertrouwen" van Fr. Abt en Jehovah" van A. F. Wouters, konden den toets van vrij scherpe critiek wel doorstaan. Wat de heer v. d. Putten, die tevens telkens zijn koor moest dirigeeren, op 't orgel heeft gepresteerd, heeft z'n goeden naam in deze schoone kunst zeker niet weinig bevestigd. Hij toonde zich ook nu weer in alle werken een eerste, zeer kunstzinnige kracht, die voor geen enkel genre van orgel-werk behoeft terug te schrikken. We hoorden hem in de Passacaglia van Bach, 't allegro con brio uit Mailly's Sonate op. 1, Marche Funèbre van Tschaikowsky, César Franck's Cantabile in si maj., E. Johnston's Evening song en A. Silver's Jubilate Deo en hierbij was de organist bijna steeds in staat ons me* zijn rijk varie. rend en prachtig geregistreerd spel te boeien en te verblijden. Glanspunten wa ren de Passacaglia, 't Cantabile en de Evening song vooral 't laatste was om de telkens zich in schooner, rijker kleed herhalende melodie een juweeltje. Als eenige opmerking zouden we willen doen gelden, dat ons in de Marche Funèbre, welke evenals bovengenoemd koor nummer, in memoriam A. B. H. Verhey werd gespeeld, in 't middengedeelte 't muzikaal ver band eenigszins verdwenen leek, maar overigens liet ook de verklanking van dit gedachtenis- werk niets te wenschen over. „Orpheus" en z'n eminente directeur kunnen, gelijk reeds gezegd, met trots aan dit kerk concert terugdenken. Aanbesteding. Gistermiddag werd door de Bouwvereeniging ^Volkshuisvesting" in het Verkooplokaal aan de Lange Haven aanbesteed het bouwen van 56 woningen en 1 waterstokerij aan de Watt-Watt dwarsstraat en Stephensonstraat in Oud-Mathe- nesse. Ingekomen waren 6 biljetten. De inschrijving was tweeledig A. Met de verplichting de werklieden te betrekken via de Arbeidsbeurs, en B. zonder die verplichting. Van Ommeren en de Groot, Rotterdam A173.000.Slavenburg dc Scheurkogel, Schiedam A. 163.185.J. Kornaat te Vlaai- dingen A 161.000.—B. 159.000.— Arbeiders Coöperatie voor het uitvoeren van Bouwwerken Rotterdam B. 161.250.J. Kooien te. Schiedam A. 154.444.C. C. van Duren te Rotterdam, A. 152.000.B. 152.000.—. Waarschuwing. De commissaris van politie waarschuwt tegen twee personen, die zeggen te werken voor de Inwendige wending en tractaatverspreiding en daarvoor gelden verzamelen. Deze personen zijn genaamd F. B. Kooyman en W. Kremer de eerste noemt zich predikant, de tweede zendeling. Gebleken is dat de ingezamelde gelden in hoofd zaak ten eigen bate worden aangewend. Stedelijk Museum. Gedurende de maand Mei en wel, iederen Za terdag van 2tot5uur, zal in de „Burgemeesters kamer" van het stedelijk museum een tentoon stelling worden gehouden van platen en repro ducties met gezichten in en op Schiedam voor 1800. Op een en ander hopen we binnenkort nog eens terug te komen. Tragisch. Toen gistermorgen een jong paar in het huwe lijk werd verbonden, werd de moeder van de bruid, mej. Zw., tijdens de plechtigheid in de trouwzaal door een beroerte getroffen. Nadat een dokter ontboden was, werd de getroffene per brancard naar haar woning ver voerd, waar zij hedenmorgen overleden is. Nieuwe slagerij. Het pand aan de Hoogstraat 3, waar lang een tapperij in ondergebracht was, is geheel ver bouwd de heer P. Slieker, nu gevestigd Lange Haven 8, heeft het laten inrichten voor een sla gerij, die aan de eischen des tijds en de slagerij- wet geheel voldoet. De winkel is voorzien van een prima koelcel, verplaatstbare toonbank en etalage,en een prach- tige inventaris. De muren zijn bedekt met fraaie wit-gcglaasde tegels, zoo ook de toonbank en de etalage een frissche terrazzovloer sluit zich bij het keurige geheel vervolmakend aan, zoodat hier werkelijk iets moois en degelijks verkregen is. Met de uitvoering heeft zich belast de heer J. Veldhqven, een specialiteit op dit gebied,ter wijl het marmerwerk is aangebracht door J. C. Breve en het schilderswerk werd verzorgd dooi de firma Rovers. Hedenavond wordt de zaak geopend. De gister te Delft gehouden gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Van Deventer's Glas fabrieken SchiedamDelft, heeft de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend over het afgeloopen boekjaar bedraagt nihil (als v.j.) De heer C. van Lede werd als commissaris her kozen. In de plaats van den heer J. C. van De venter, die bericht van ontslagneming had inge zonden, werd gekozen de heer A. M. F. van De venter. Gistermiddag 5 uur, kwam de koetsier van den zuivelhandelaar v. Noort te Delfshaven, met zijn paard-besp&nnen wagen op den Singel nabij de Emmastraat, doordat hij links reed, in aanrijding met een auto van den heer Pereboom. Het paard dat een snijwonde bekwam, steigerde en trof hierdoor de autolan taarn, die vernield werd overigens hadden er geen ongelukken plaats. OphetOverschieschepleink wa m gisternamiddag een vrachtauto van Hoek's zuurstof- en machinefabriek in botsing met een vrachtwagen van de firma Groenendaal. Van dezen laatsen wagen werd het voorste gedeelte nogal tamelijk beschadigd zoodat verder rijden onmogelijk bleek en de goederen overge laden moesten worden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft dermaandApril Brieven binnenland. D. Y. Alta, Rotterdam L. Bras, Leliestraat 6 Comm. v. Politie, Rheden; Niemeyer, Groningen Rotter. Voetbalbond, Rotterdam Ver. Zeepfabrieken, Zwijndrecht. Briefkaarten binnenland: E. Kamp, den Haag M. v. Solt, Rotterdam B. Timmerman, Amsterdam Liza v. Veen, Oran jelaan 2 N. Verbiest, Rotterdam. Drie briefkaarten zonder adres. Gemengd Nieuws. Brand. Gisternacht woedde te Schijndel een felle brand, welke ontstaan was in de hof stede van J. van Rijzingen, aan den Bosschen weg. De bewoners, die ter ruste lagen, konden met moeite gered worden. Veel vee kwam in de vlammen om, alsmede de geheelen inboedel, terwijl de boerderij geheel afbrandde. Een uur later stond ook de boerderij van A. Verhagen in lichte laaie, welke hofstede een 500 tal Meters van de afgebrandde hoeve verwijderd ligt. Ook hier kostte heel veel moeite

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2