DMGBLMBWO&B SCHIEDAM EN alleen in pakjes "FEUILL T O N. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Zaterdag 3 Mei 1324 JS». 13937. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 509 bij levenslange geheele invaliditeit ;T20Ö"bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies vaneen wijsvinger; 13 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de HolI.Algem.Verz. ba bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. tMteniandseh Nieuws, HET HERSTELVRAAGSTUK. Reuter verneemt, dat de besprekingen, welke tusschen de Belgische ministers Theunis en Hymans en den Britschen premier MacDonald op het buitengoed The Chequers plaats hebben onder officieele geheimhouding worden gevoerd. Verwacht wordt, dat alleen de uitvoering van het rapport der experts-commissie-Dawés zal worden besproken. De algemeene indruk in verantwoordelijke kringen is, dat het niet moeilijk zal zijn geal lieerde overeenstemming te verkrijgen betref fende de kwestie der Fransche Roerbezetting. Het schijnt, dat de Fransche regeering zich vooral bezorgd maakt over de kwestie der Rijnlandspoorwegen. Zij is van meening, dat de Fransche troepen in de Roer niet alleen afhankelijk kunnen zijn van de spoorwegen, die onder Duitsch beheer staan. Naar de Engelsche draadlooze dienst nog nader meldt, hadden de Belgische ministers gistermiddag een onderhoud met MacDonald op het buitengoed The Chequers, waar van meening werd gewisseld over de tegenwoordige en toekomst-vooruitzichten der reparatie-kwes tie aan de hand der experts-rapporten. De Britsche premier werd geassisteerd door ambtenaren van het departement van Buiten- laiïdschc Zaken. Er was geen andere Engelsche minister aanwezig. Er werd geen officieele mededeeling gepu bliceerd over de gevoerde besprekingen De Belgische ministers keeren waarschijnlijk heden naar, Brussel terug. ENGELAND EN RUSLAND. De werkzaamheden van de verschillende commissies van de Britsche-Russische confe rentie te Londen, vinden geregeld voortgang. De Sovjet-delegatie ontvouwt allengs de fi- nancieele voorstellen van haar regeering. In gewone taal overgebracht, zou men deze voor stellen als volgt kunnen formuleeren „Wij willen uw geld hebben, hoe dan ook." Maar bolsjewiki zijn te geroutineerde onderhande laars, om hun eisch in zulk een naakten vorm te stellen. De quintessens van hun betoog is, dat het nutteloos is, te spreken over betaling van oude schulden en de compensatie van ver liezen, zoolang de productie van Rusland niet op hooger peil is gebracht. Aan statistieken om dit te bewijzen, ontbreekt het den Sovjet gedelegeerden niet. De eenige manier om iets voor de Britsche schuideischers van Rusland te doen, is derhalve, volgens de Sovj et-regee- ring, het werk van reconstructie in Rusland te bespoedigen, met behulp van buitenlandsch kapitaal. De voordeelen, welke de Sovjet-regeering bereid is groot-Brittannië aan te bieden zijn van viervoudigen aard, n.l. lo. Vrijstelling van inkomende rechten en instelling van voorkeursrechten. 2o. Handelsrechten voor Britsche firma's in Rusland. 3o. Het recht van kusthandel. Toestemming voor het vervoer van goederen en passagiers tusschen Russische havens en Britsche schepen. 4o. Visscherij-rechten, nl. een beperkte toe stemming voor Britsche trawlers om te vis- sehen binnen de wateren, welke de Sovjet-re geering wenscht te zien beschouwd als de Russische territoriale wateren. 103 Dat is best, mevrouw, ik zal mij geheel naar de voorschriften schikken. Och, kindje, voorschriften dat klinkt zoo streng, laten wij zeggen, de regels van het huis, niet waar Maar ga nu maar. Onze Saale-oever is heel mooi. Veel genoegen, dames. Johny zuchtte nauwelijks hoorbaar, toen zij buiten waren. Ge zijt een dergelijke lawaaierige zorg niet gewend, niet waar, juffrouw Johny, zei Maria half-Juid. Johny zag haar blozend aan. Ik geloof, dat ge mijn gedachten van mijn gezicht kunt lezen. Maria glimlachte. Dat is niet moeilijk gij hebt zeer sprekende trekken. De beide jonge meisjes wandelden langzaam op dezen heerlijken lentemorgen. Het rook sterk naar seringen, die overal in dc tuinen stonden. Het uitzicht aan den Saale-oever herinnerde Johny aan Wildenfels. Daar aan 't meer waren precies zulke boomen en heesters. Stil en weinig bezocht was het er in dezen Voor deze rechten aldus de „Daily Tele graph" eischt de Sovjet-regeering niet véél van ons „slechts" de garantie van de Britsche regeering voor een leening van 30 millioen tot 50 millioen pond sterling. Een gedeelte hier van zal in Engeland worden besteed om de werkloosheid in dit land te verminderen. ENGELAND. Het Lagerhuis verwierp gister met 238 tegen 144 stemmen het liberale wetsvoorstel, strekken de tot invoering van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging en van voorkeursstemmen bij de parlementsverkiezingen. Voorstellen van denzelfden aard werden vroeger ook reeds her haaldelijk door het Parlement verworpen. BELGIE EN RUSLAND. Uit Brussel wordt gemeld Het wordt waar schijnlijk geacht, dat Theunis en Hymans tijdens de besprekingen met Mac Donald eveneens het Russische probleem zullen behandelen. Naar verluidt zou België niet ver verwijderd meer zijn van een hervatting der handelsbe trekkingen met Rusland. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Bij een bespreking over de voorgestelde Ier- sche grenscommissie heeft Craig, de premier van Ulster, verklaard, dat hij geen lid voor Ulster in die commissie wd benoemen, en geen stroo- breed toegeven aan de nieuwe eischen, welke aan Ulster gesteld zijn. ENGELAND EN IRAK. Uit Bagdad wordt gemeld, dat de situatie ernstig is geworden in verband met het verzet van de meerderheid der nationale vergadering tegen het verdrag tusschen Engeland en Irak. Slechts veertien van de honderd afgevaardigden spraken zich voor het verdrag uit. Talrijke arrestaties vonden plaats, waarvan twaalf werden gehandhaafd. Twee afgevaardig den werden door revolverschoten gewond. De bladen mogen niet verschijnen. De situatie wordt nog meer gecompliceerd woor het feit, dat de Wahabieten aanvallen op de grens-stammen ondernemen. De verkiezing van Tasta schept de hoop, dat aan de wanorde een einde zal komen. DE REVOLUTIE OP CUBA. Op Cuba is een revolutie uitgebroken. Een vinnige burgeroorlog dreigt reeds op den achter grond. De opstand, zoo meldt de „Chicago Tribune", begon, enkele dagen geleden en breidde zich snel uit in het leger, nadat hij reeds eenigen tijd aan het smeulen was onder de asch van den politieken strijd. De rebellen hebben reeds een aantal steden bezet en hier en daar hevige straatgevechten, welke ernstige bloedvergieting ten gevolge hadden, plaats gevonden. HONDURAS. Uit Washington wordt gemeld, dat op het ministerie van Buitenlandsche Zaken bericht is ontvangen, dat de vereenigde revolutionnaire partijen generaal Vicente Tosta als voorloopig president van Honduras hebben gekozen. De drie partijen, die samenwerkten bij de inneming van de hoofdstad Tequcigalpa hebben een tijde lijke overeenkomst geteekend. ALLERLEI. Uit Berlijn De resultaten der Zondag te houden Rijksdagverkiezingen zullen dien dag per draadlooze worden bekend gemaakt. Op vier plaatsen te Berlijn zullen de binnenkomende uitslagen door middel van reuzen-luidsprekers aan het publiek worden medegedeeld. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Trom- so is de geheele Noorsche walvischvloot in een critieke positie geraakt, daar meer dan tachtig Schepen in de Noordelijke IJszee ingevroren zijn en gevaar loopen tusschen de ijsmassas te worden verpletterd. Uit Athene Volgens een officieele mede deeling zijn alhier bij de communistische 1 Mei- betooging 17 personen, onder wie 5 soldaten, gewond. De poging der communisten om de algemeene staking te proclameeren, is mislukt. Uit Keulen BShalve rijkskanselier Marx zal ook rijkspresident Ebert aan de opening van de Keulsche Messe deelnemen. De rijksdagspresident zal dan voor de eerste maal het bezette gebied betreden. Uit München Thans worden in het ge heele Beiersche bouwbedrijf de arbeiders uit gesloten. Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 2 Mei. Bij den aanvang van de zitting wordt de motie- Van Emden, vragende een onderzoek naar de mogelijkheid van de weerbaarheid van Neder land, verworpen met 19 tegen 10 stemmen. De motie-Wibaut, vragende alsnog do uil- keering van de nooduitkeering over 1923 aan gemeenten die haar noodig hebben, wordt ver worpen met 17 tegen 12 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming worden aange nomen de hoofdstukken I en II der staatsbe- grooting, dc wijziging van het statistiekrecht en de begrooting van het leeningfonds 1924. Bij het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier en verhooging van het invoer recht op bier en thee verklaart de heer Wibaut (S. D.) zich tegen de voorstellen, omdat de re geering de noodzakelijke levensmiddelen zwaar gaat belasten, terwijl zij het kapitaal spaart. De heer Haffmans (R. K.) betoogt, dat de kleine brouwerijen door de verzwaring van de belasting onrendabel worden. De heer Haazevoet (R. K.) heeft bezwaar omdat het groote gezin het zwaarst wordt be last. De heer M endels (S. D.) wijst op de ver laging van de inkomens, die verscherpt wordt door zwaar drukkende indirecte belastingen op de allereerste levensmiddelen. Minister Colijn kan geen datum stellen, waarop deze belasting vervalt, omdat bij de algemeene herziening van het belastingstelsel de regeering vrij moet zijn in haar keus tot verlaging. Ver hooging van de indirecte belastingen is nood zakelijk, omdat ten aanzien van de directe be lastingen het kritieke punt is bereikt. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 17 tegen 12 stemmen. Bij hoofdstuk VII B van de Staatsbegrooting (financiëm) zegt minister Colijn toe, dat met de bezwaren der centrum-gemeenten tegen de wijziging van de forensenbelasting rekening zal worder gehouden. De begrooting wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 2 uur. Binnenlstnd. Het conflict in Twente. In een gisteren gehouden vergadering van het hoofdbestuur en de bestuien van de afdeelin- gen van St. Lambertus is besloten, aan de leden te adviseeren, de door den rijksbemiddélaar den heer H. A. van IJsselsteyn geformuleerde voorstellen in zake de beëindiging van de uit sluiting in de textielnijverheid aan te nemen. Het bemiddelingsvoorstel is door de volgende afdeelingen van St. Lambertus aanvaard. En- schede-Lonneker met 397 tegen 122 stemmen, Hengelo met 12749, Haaksbergen en Berne met algemeene stemmen. De afd. Oldenzaal van Unitas nam het voor stel met algemeene en afd. Glanerbrug met 36 te gen 7 stemmen aan. De afd. Enschede van De Eendracht ver gadert hedenavond. Het is dan zoo goed als zaker dat alle afdeelingen van Unitas enSt. j Lambertus het bemiddelingsvoorstel aan vaarden en zeer waarschijnlijk dat de fabrieken reeds Maandag worden opengesteld. Heden om 12 uur moeten de antwoorden binnen zijn. Gister hebben de fabrikanten in de textiel industrie te Hengelo vergaderd ter bespreking van het bemiddelingsvoorstel-van IJsselsteyn. Er is nog geen beslissing genomen. De postcheque- en girodienst. Naar „De Nederl." verneemt, staat het nu vrijwel vast, dat het advies van de meerderheid der girocommissie zal strekken den postchéque- en girodienst in het postverband onder het departement van waterstaat te laten. Mr. Van Gybland Oosterhoff, gewezen direc teur van de petroleummaatschappij La Corona, die door den minister van waterstaat, den heer Van Swaay, was aangezocht, op te treden als directeur van den postchéque- en girodienst, had zich op het standpunt gesteld, dat hij deze betrekking alleen kon aanvaarden, wanneer deze dienst onder het departement van finan ciën zou ressorteeren. De Tabakswet. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor sigaren in klein handelsprijzen van 110 en 130 per 100 stuks zegels verkrijgbaar worden gesteld voor het stuksgewijs banderolleeren van sigaren 6. voor verpakkingen in kistjes met ruglint of scharniersluiting, bevattende resp. 100, 50, 25 en 10 stuks c. voor andere verpakkingen dan in kistjes met ruglint of scharniersluiting, bevattende resp. 25, 20, 10 en 5 stuks. Wijziging leerplichtwet en lagcrondcrwijswet. De commissie van rapporteurs der Twee- tijd. Johny vergat zelfs haar stille begeleidster, en plotseling kwamen er tranen in hare oogen. Zij kon niet meer terughouden. Hoe treurig was haar leven veranderd, sedert haar vriendelijke beschermster gestorven was. Maria Hagen zag medelijdend en vol deel neming in haar vertrokken gezicht en bracht haar stil naar een bank, waar zij door het struik gewas voor de oogen van toevallige voorbij gangers verborgen waren. Johny weende en weende, als wilde zij al het leed uit haar ziel putten. Maria zat stil naast haar en hield Jolmy's hand vast in de hare. Ook in haar oogen glinsterden tranen. Eindelijk kreeg Johny haar zelfbeheersching terug en keek onrustig in Maria's gezicht. Wat moet gij wel van mij denken zeide zij zacht. Maria streelde haar hand. Voor zijn plezier weent men niet zoo trooste loos en hartroerend. Wat kan ik anders denken, dan dat veel leed uw ziel drukt. Zulke stem mingen begrijp ik volkomen. Ik ken die uit eigen ervaring. Gij ziet er uit, alsof gij een groot leed te dragen hadt, maar toch hebt ge u zeker nooit zoo aan uw verdriet overgegeven als ik. Maria glimlachte weemoedig. Denkt ge Wel, ik heb twee jaren tijd gehad, om mij te leeren beheerschen. Ik had mijn zelfbeheersching geheel en al verloren. Ik was vroeger een gelukkig, overmoedig schepseltje, totdat het noodlot mij op een goeden dag van alles beroofde. Ik was een gelukkige ver loofde mijn vader en mijn verloofde maakten, bij gelegenheid van een Zwitsersche reis een gletschertocht. Ik bleef met mijn moeder in het hotel achter, zij had een hartkwaal en moest zich in acht nemen. En toen kwam het vreese- lijke mijn vader was uitgegleden mijn verloofde wilde hem redden en verloor daarbij zelf het leven. Toen men de beide dooden binnen droeg, kreeg mijn moeder een beroerte en ik bleef geheel alleen achter zoo ben ik bij mevrouw Bronkmann gekomen. Gij ziet dat ik weet, wat tranen zijn. En vergeef het mij maar ik wist, dat gij leed te dragen hadt ik heb u hooren weenen vannacht. En voordat ik u gezien had, voelde ik vriendschap voor u. Zij had dat alles zoo eenvoudigweg gezegd, had ternauwernood even iets luider gesproken en steeds recht voor zich uit gekeken. Maar desniettemin lag er een treffende uitdrukking in haar woorden. Johny nam haar hand in de hare. i Ik dank u voor uw vertrouwen. Hoe vreeselijk moet gij geleden hebben. En hoe dapper draagt j gij uw leed. Ik zal daar een voorbeeld aan nemen. Maria zuchtte. Met mijn dapperheid zal het wel schikken. Ik ben dikwijls moedeloos en niet in staat, mijn leven weer krachtig verder to leven. Anders zat ik nu niet' zoo moedeloos en zonder iets te doen bij mevrouw Bronkmann. Maar het is wel veel beter geworden. Eerst was het, alsof alles in mij gestorven was. Nu heb ik dikwijls uren van vergetelheid. Onze vroolijke huisgenooten zijn dikwijls een goede medicijn tegen droef geestigheid. Wel kan men het niet altijd ver dragen. Maar ik zal ook eenmaal weer sterker worden en dan zoek ik een werkkring in het leven, hier houd ik het op don duur niet uit. Jolmy dacht, dat het haar evenzoo zou gaan, maar zij sprak die gedachte niet uit. Zij kon haar leed nog niet geheel uitspreken en zei dat ook tot Maria Hagen. Deze knikte. Dat kan ik best begrijpen, uw leed is nog van jongen datum. Dan sluit men het stevig weg in zijn borst. Ook ik spreek er heden voor het eerst over en dat ik dat doe, komt door u. Men wordt 't eerst weer krachtig door het leed van een ander. En ik geloof, dat ik later verpleegster zal worden, dat is juist een beroep voor mij. Zij zagen een tijdje voor zich uit in het voorbij- stroomende water. Toen stonden zij op en gingen gearmd verder. Deze oogenblikken hadden hen zoo bij elkander gebrachtalsof zij elkander sedert jaren kenden Wordi vervolgd EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. ROSSEM's „STER-KOFFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1