C. QUISPEL de Kamer is van oordeel dat in de in het oor spronkelijk wetsontwerp aangebrachte wijzi gingen van dienaard zijn,dat een nader afdeelings onderzoek gewenscht is. Zij stelt daarom voor gewijzigd wetsontwerp naar de a [deelingen te verzenden. De reorganisatie van den dienst der posterijen en telegrafie. In afwachting van het rapport, uit te brengen door de commissie-Nolting, wordt in de vacature van hoofdinspecteur der P. en T. ontstaan door het uittreden van den heer M. J. van der Poel, voorloopig niet voorzien. De heer G. J. Hofker, inspecteur i.a. d. ,chet der 2e afd. aan het hoofdbestuur, wordt tijdelijk belast met de vervulling van de functie van hoofdinspecteur. Opening Leidsehe Handelsbeurs. In den foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden heeft gisteren de officieele opening plaats gehad van de Leidsehe Handelsbeurs, welke door de Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden in het leven is geroepen en voortaan eiken Vrijdag zal worden gehouden. Voorloopig bevat deze beurs 4 afdeelingcn bouwmaterialen, zuivelproducten, granen en de algemeene beurs. Rotterdam en Antwerpen. Het „Handelsblad" had geschreven „Als het tot de erkenning-de jure van Sovjet-Rusland komt, is voor de Rotterdamsche haven het pleit beslist. Rotterdam wordt dan de Russische handelsbasis van West-Europa. Weliswaar zal eerst half Mei de'Raad van Volkscommissarissen te Moskou definitief kiezen tusschen Rotterdam en Hamburg, maar practisclv is Rotterdam reeds gekozen, onder voorbehoud natuurlijk, dat men te Berlijn tot elkaar komt en wij Rusland de jure erkennen want op dit laatste punt valt met Moskou niet, te transigeeren." Daarop schrijft de „Standaard" (van Brussel) „Wij kunnen bij het lezen van dit bericht een pijnlijken indruk niet beheerschen. Zou het waar zijn Zóu Rotterdam werkelijk Antwerpen de loef afsteken Zouden wij, tengevolge der traagheid van ons bnitenlandsch beleid, voor de haven van Antwerpen die belangrijke bron van den handel met Rusland verspeeld hebben Zou de keus werkelijk gaan tusschen Rotter dam en Hamburg Waarom kwam Antwerpen niet in aanmerking Moest het nieuws van het Hollandsch blad waarheid zijn, zoo besluit het blad, 't, ware een verschrikkelijke aanklacht tegen onze regeering, die, mecnen-wijtoch tijdig genoeg verwittigd was. Ongedoopte Christenen. Het zal velen wel beginnen te tuiten, wanneer zij hooien van „ongedoopte Christenen". Het lijkt op droog water. Maar in de Neder E Ilerv. Kerk is niets onmogelijk. De Kerknieuws- redacteur der „N. R. G." besprak Woensdag avond het besluit der Doopsgezinde Gemeente, om ook menschen, die zich niet wilden laten doopen, tóch als lidmaat aan te nemen, zeer gunstig, En hij vond, dat men dat ook in andere gemeenten maar moest doen. Ik ben reeds lang zoo bezig, vertelt nu de predikant uit Middel- stum Ds.'K. Vos in de „N. R. C." van gis teravond. „Het besluit van de Doopsgezinde Gemeente te Berlikum, den doop facultatief te stellen, is volstrekt niet iets niéuws. Er zijn verscheiden gemeenten, alwaar die toestand reeds sinds jaren bestaat. Zoo o.a.' te Middelstum sinds 1888, alwaar méér dan de helft der leden on gedoopt is. De ongedoopte leden zijn zeker niet minder belangstellend dan de gedoopte leden. Zelfs heeft het feil bestaan, dat een onzer groote gemeenten een leeraar had, die ongedoopt was, maar zelf wel doopte. Er zijn voortreffelijke ongedoopte diakenen en kerkvoogden onder ons. In krasse tegenstelling staat daarmee, dat de Hervormde godsdienstonderwijzer Kooyntans van Vlieland, door de Doopsgezinden te Ouddorp als leeraar gewederdoopt worden zal." Ongedoopte lidmaten, ongedoopte leeraars, ongedoopte diakenen en ongedoopte Kerk voogden in een Christelijke Kerk. Ds.Westmijse, een der hoofden van de „Evang. Maatschappij" kond even na dit bericht nog eens herinneren aan den noodkreet der ortho doxe predikanten „de Ifcrv. Kerk te A'dam gaat failliet." Deze kerk wij herhalen de kerk gaat niet failliet maar is failliet Men glijdt niet meer, men holt naar den afgrond Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jubileum R. K. Weeshuis. Heden is verschenen „Het 150-jarig bestaan van het R.K. Weeshuis te Schiedam" door pater Meijer O.P. en den heer N. J. M. Dresch, oud archivaris van Schiedam. Dit gedenkboekje, uitgave „N, S. Crt.", dat een volledig geschiedkundig overzicht geeft van de prachtige instelling, die wij in het R.K. Weeshuis bezitten, bevat tevens verscheidene illustraties, en is keurig uitgevoerd. Vanaf heden is het werkje te bekomen voor den geringen prijs van 0.50 aan ons bureau en bij den R.K. Boekhandel. De kerkelijke viering van het jubileum heeft Zondag Ï1 Mei plaats in de Ilavenkerk. Half acht wordt tot intentie van wcezen en oud-weezen een H. Mis opgedragen, waaronder generale LI. Communie, terwijl half elf een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid wordt gecelebreerd, door den hoogeerw. deken met assistentie van de zeereerw. pastoors der stad. PIANO'S EN ORGELS KUNSTSPEl. PIANO'S 1215 12 Jubileum Kapelaan Paulussen. Gelijk men weel, viert morgen de weleerw. heer Paulussen, kapelaan der Frankelandsche parochie, 't feest van zijn 127 2 kapelaanschap aan genoemde kerk. Om half elf zal de Hoogmis op plechtige wijze door den jubilaris worden opgedragen, waarna tegen 1 uur gelegenheid zal worden gegeven .den kapelaan aan de pastorie te komen compli ment eer en. Vijftig jaar Vincentiaan. Wanneer mén eenmaal een bepaalden ouder dom is ingetreden en men zich van jongsafaan voor 't belang van vereenigingen,instellingen enz. heeft geïnteresseerd en er zijn beste krachten aan heeft gegeven, dan is de tijd van jubilea genaderd, eerst de koperen, dan de zilveren en vervolgens de gouden en een enkele maal nog hooger. De heer Chr. Wouterlood, al onzen lezers zeker goed bekend, bevindt zich ginds enkele jaren in de gouden periode. Ruim anderhalf jaar geleden vierde hij zijn 50 jarig jubileum als zan ger van het Frankelandsche koor en inorgen(Zon- dag) hoopt hij het groote voorrecht te mogen ge nieten van 50. jaar Vincentiaan te zijn geweest. Niet velen zijn er, die een dergelijk groot feest mogen beleven en daarom zal ook ongetwijfeld geheel Katholiek Schiedam en velen nog daar buiten dit feest willen meevieren, door ondubbel zinnige blijken van hulde en achting den ge- eerden jubilaris aan te bieden. De dag van morgen wordt begonnen met een plechtige EI. Mis om half negen in het St. Li- duina-gesticht, een der schoonste instellingen der Vincentiusvereenigïng alhier, waarvan, ge lijk men weet, de jubilaris tevens president is. Van 1 tot 2 x/z UUi' n-m- houdt de heer Wouter- lood vervolgens een receptie te zijnen huize, a.d. Lange Nieuwstraat, waarop een ieder, die wil, van zijn waardeering blijk zal kunnen geven. Geve God, dat de heer Wouterlood nog vele jaren voor zijn Vincentiusvereeniging bewaard moge blijven. Eledenavond wordt „Mrs O." herhaald voor de leden der Schied. Burgerwacht. Jubileum „Utile Dulèi." Op waardige wijze heeft de allen bekende dilebtantentooneelelub „Utile Dulri"'gisteravond ha$r koperen jubilé gevierd met een schitterend geslaagde opvoering van Herman Roelvink's zeldzaam geestig en intrigue-zwaar blijspel „Mrs. O." Ging 't aanvankelijk niet zóó, als 't feitelijk moet gaan, dat n.l. iedere toehoorder ieder woord van 't spel kan verstaan het van boven open tooneel leek ons daar niet vreemd aan weldra echter vlotte het lie ter en bleef 't tot het eind toe vlotten, in bijna onberispelijk spel, zoodat na afloop de vele aanwezigen zonder uitzondering meer dan voldaan de zaal verlieten. Van 't stuk wat meer te zeggen, zou ons te ver voeren, genoeg zij te melden, dat 't, blijspel zeker tot een der beste onzer Hollandsche werken in dat genre behoort en zeer rijk is aan interes sante situaties en frappante intrigues. Van de acteurs en actrices willen we vooraf opmerken, dat allen hun partij goed stonden, de een van zelfsprekend wat beter dan de andere, maar toch geen enkele bleef beneden 't meer dan model matige. 'Er waren er zelfs, die de grens dei- volmaaktheid dicht naderden cn dan noemen we allereerst mevr. Guusje HoekLenglet in de hoofdrol als „Mrs. O." Als altijd gaf ze weer dat echt natuurlijke, ongedwongen spel, dat we van haar gewoon zijn. Haar evenknie was wel de heer JanVos (Oom van Hove), die langen tijd niet meer in 't gezelschap optrad. Dan verdienen nog een extra woord van lof de heeren Ir. A. v. Buysen, die als Mr. Huyvenberg jammer nog al eens te rad van tong was, Mr. W. Hoek (Sam Weldon), Mr. D. Visser (graaf Ragusa) en Herm. de Kadt (Thorwaid Wangenstèn) en de dames Mevr. FishërVos (Mevr. Molenkamp), Toos Hoogendijkde Groot (Ella Burnett) en Ag. Vos (Jolanda). Deze allen als hoofddragers van het stuk, met do overigen, die de bijrollen ver vulden, hebben weer een ouderwelschen U. D. avond weten te geven, die den aanwezigen on vergetelijk zal bijblijven. Toen eerst te ruim half twaalf 't applaus op 't laatste bedrijf was verklonken, betrad de heer Horn, voorzitter der Schied.Gezondheidskolonies, namens de vier instellingen, ten wier bate U.D. steeds belangeloos haar spel levert, het tooneel en wenschte met welgemeende woorden de too- neelclub geluk met haar 121/2-jarig jubileum. Hij hoopte, dat ze nog eens haar zilveren feest mocht beleven en dat ook hij dan haar weer mocht toespreken. Een schat van bloemen was als een onver- valscht bewijs van de sympathie, die men U. D. toedraagt en wel moet toedragen, want tijdens haar bestaan droeg zij niet minder dan ca./ 10.000 ten bate der arme instellingen af. Mr. Visser, de voorzitter van U. D„ dankte hartelijk voor de gesproken woorden en ook hij had goed vertrouwen dat U.D. nog eens haar zilveren feest mocht vieren. Tevens wilde spr. 't U.D. strijkje nog dank brengen voor haar aangename, pauze-vullende praestaties Hiermee was het eerste meer officieele ge deelte van het feest ten einde en begaf men zich naar „Musis", waar men nog langen tijd gezellig bijeen bleef. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuwstraat 21, op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags Lip's sleutel, hondje, wit kinderbontje, rozen krans, koralen ketting, portemonnaie met ink., sleutel, stuk van een ceintuur, broche met portretten, portemonnaietje, kussensloop. B'ij vinders portemonnaie met inh„ R. Ose- phius, Groenelaan 15 ring met 2 sleutels, P. B. Vis, N. Maasstr. 23 sierduif, J. van Dijk, Oostsjngel 87 bal, A. Visser, Bróersvest 73 hondje, G. Kruithof, Havendijk 178 blauw jongensjasje, J. Karsdorp, Nieuwsticht M 30 rozenkrans, J. Menten, v. d. Elslstr. IIA dames- portemonnaie, J. cle Haas, Nieuwsticht 42 zilveren beursje, M. Windhorst, Maasstr. 26 rozenkrans in étui, v. d. Berg, Damlaan 45 beursje met inh., J. Kalkman, v. Beverenstr. 14B rozenkrans-, B. Westdijk, Westfr. str. 73 parapluie, A. de Borst, Zwartewaalschestr. 59A manchetknoop, Heijma van der Wal, Warande 95 houten schraag, M. de Heijer, Visscherstr. 20 zilveren armbandhorloge, N. v. Vonderen, Prins Frederik Hendrikstr. 24 kousen, C. Willemsen, Beijerlandschestr. 9B kinderporte- monnaie met inh., Mej. Pelgrim, S. Stevinstr. 7B kindertrui, A. Crama, Broersveld 18/1 duimstok, B. Scholte, Boterstr. 76 onderjurkje, J. v. d. Heijden, Singel 184/15 sok, C. Scholten, Anth. Muijsstr. 44B zilveren broche, Mevr. Schilling, v. d. Elststr. 11 parapluie en eenig geld, G. van Dorp, Kreupelstr. 32 rozenkrans, in étui, M. de Groot, Grofbaan 25/9 glas van van autolantaarn, P. den Outer, Broersveld 103B ledige portemonnaie, G. Gonlagh, Rott. Dijk 1/4 rozenkrans in étui, van Leeuwen, Brugnianstr. 52 damesporteinonnaie met inh., A. Voorhuijzen, Hoogstraat (sigarenwinkel). Vervolg Kerkbericht. „Inter Nos." Tot directeur van de Mannenzangvereeniging „Inter Nos" is benoemd de heer Jos. Vranken, musicus, te 's-Gravenhage, onder wiens leiding de onderafdeeling har er vereeniging „Sine No- mine", deel zal nemen aan het Groot Nationaal Concours te Klaaswaal op 9 Juni a.s. (2en Pink sterdag) alwaar zij zal uitkomen in de eere- afdeeling (hoogste afdeeling voor mannenzang) en waar o.m. door haar zal worden uitgevoerd de nos. ,,'s Heeren Eluis" van Boers (verplicht nummer) en als vrij nummer „De Kabouters" van W. F. Kools. Pandora. Pandora's programma is in climax gesteld voor deze week. Kalm ingezet met de interessante weekrevue, stijgt het in de ke-urighewerkte film „De hand die bindt" om tenslotte in „Llij, zij en Hamlet" diet hoogtepunt, te bereiken. Deze laatste film is zeldzaam van humor. Walt en l/2 watt, de beidé Deensche grappen makers, krachtig bijgestaan door „zij,", spelen de hoofdrol. Kostelijk is de scène in het meisjeskostschool, doch wel liet toppunt van geestigheid wordt bereikt in de 5de acte hij de opvoeringvan,,Ham let." Degenen,welke een avond van echte vroolijk- beid niet. versmaden; bevelen wij een bezoek aan Pandora aan. De directie heeft weer 't, prachtige plan be raamd om a.s. Woensdagmiddag op een tweetal matiné's de ouden van dagen en weezen der verschillende gestichten in onze stad van de bijzonder aardige film „Hij, zij en Hamlet" gratis te doen genieten. Uitgenoodigd zullen worden de bewoners van het St. Liduinagestichthet R. K. Weeshuis, 't Weeshuis a. d. L. Achterweg, het Geref. Rust huis, 't St. Jacobsgesticht en de Diaconie, die zich dien middag allen ongetwijfeld kostelijk zullen vermaken. Spaarbank Schiedam. Ophave over de maand April 1924. Inlagen 142.000. Terugbetalingen 206.105,84. Aantal inleggers 1 April 16157 Nieuwe deelnemers 115 16272 Geheel afgeschreven deelnemers 54 Aantal inleggers 30 April 16218 Verschuldigd kapit aal aan inleggers op 30 April 1924 4.403.008.61. De alhier in dc afgeloopen week gehouden collecte voor het „Tehuis voor alleen staande blinden te Wolpbezen", heeft opgebracht 314.63. De stichting zegt allen dank die hiertoe hebben bijgedragen. UIT ROTTERDAM. W. B. Na de politie-, spoorweg- en brandweerman is nu de postbode gekomen. In deze film wordt een hulde gebracht aan den man, welke immer trouw onze brieven bezorgt. In keurige lijn en handeling worden de onge makken, moeilijkheden en gevaren, welke de postman omringen, uitgebeeld. Een aangrijpend- machtig filmwerk van den len rang, welke alleen reeds een gang naar W.B- waard is. Voor hen, die „Kareltje pas op" nog wenschen te zien, vangt de voorstelling reeds om half acht aan. Kapel der Eerw. Zusters Theresianen, toegewijd aan O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Warande 125. Eiken morgen te 8 uur EI. Mis en Zondags gezongen EI. Mis. Heden, 2e Zondag na Paschen, te 572 uur Lof ter eere der H. Maagd. Maandag volle aflaat van O. L. Vrouw van den Berg Carmel, zoo ook Woensdag. Van 5 tot 6 uur Uitstelling. Feestviering der II. Li- duina, gezongen H. Mis en Lof. Dinsdag, 3e Dinsdag ter eere van den H. Vader Dominicus, volle aflaat. Woensdag, Hoogfeest van den H. Joseph, gezongen H. Mis te 5 uur Uitstelling te 572 uur Lof. Volle aflaat van de Broederschap van het afsterven van den H. Joseph. Er bestaat steeds gelegenheid daarin ingeschreven te wor den. Zaterdag gezongen H. Mis ter eere der IL Maagd. HEDEN (Zondag) H. Misoffer voor Jo hannes Waltman. MAANDAG voor Constance Boelen. DINSDAG tot zekere intentie. WOENSDAG uit dankbaarheid. DONDERDAG voor Cathabina van Rooij. a.s. ZONDAG ter eere der Gel. Theresia van 't Kindje Jezus om een gunst te vragen. N. B. Zangboekjes zijn te verkrijgen voor 25 cents hij de Eerw. Zuster kosteres. AGENDA. Vergaderingen, enz. Maandag 5 Mei. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. 8-10. Oefenavond der R. K. Damclub „I.D.O." in het Patronaatsgebouw, L. Haven. Belangstellenden hebben vrijen toegang tot. de damzaal. Dinsdag 6 Mei. Buitengewone Algemeene Vergadering v.d. Kath. Kring. 79. Oefenavond voor de heeren Juniorenafd. der R. K. S. V. „Excelsior" in het gym nastieklokaal aan de Anth. Muysstraat. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caeciha", onderafd. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond repetitie van 8^2 tot 1072 uur. Tevens aanmelding voor nieuwe leden. Woensdag 7 Mei. Het Elanze-adviesburcau houdt eiken Woensdag van 10 tot 12 uur zitting in de Katholieke Kring, L. Elaven. 68. Oefenavond voor de dames Juniorenafd. der R. K. S. V. „Excelsior" in het gym nastieklokaal aan het Oude Kerkhof. 810 voor de dames Seniorenafdcëling. Vrijdag 9 Mei. 8-10; Oefenavond voor de heeren Seniorenafd. dér R. K. S. V. „Excelsior" in het gym nastieklokaal aan de Anth. Muysstraat. R.-K. Openbare Leeszaal. Lees- en studiezaal geopend op alle werk dagen van 10 tot 12 uur; van 2 tot 5 uur en van 7 tot 972 uur- Uitleen tijden zijn van 107a tot 12 uurvan 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. 's Zondags gesloten. Gemengd Nieuws. De motie-stijl. Een dame te Amsterdam mocht dezer dagen meldt de „Tijd." een briefje ontvangen van den vader harer dienstbode, welke laatste, voor een boodschap weggezonden eenige uren te lang wegbleef en daarvoor een berisping van haar mevrouw kreeg. Wij laten het. hier, eenigszins bekort, volgen Mevrouw Geeft met verschuligde eerbied te kennen, dat Pvader van Jansje Gehoord hebbende de klacht van Jansje be treffende hst lange uitblijven voor hel koopen van een hoedje overwegend, dat Jansje niet langer weg is gebleven als dat. noodig was, daar zij eerst voor U een boodschap moest doen en wij, zijnde Vader en Tante, eerst nog eten moesten en -kleeden, daar wij er niet op voorbereid waren, rede dat het daarom wat laat geworden is, te meer daar het Zaterdag avond was Besluit U, Mevrouw, dit onder Uw aandacht te brengen, en U te verzoeken, dat, wanneer zulks weer mogt voorkomen, U alsdan meer gelegenheid te geven om wat te kunnen koo pen. (hier volgt een uiteenzetting over de vrijheid van andere dienstboden). U hoven- staand beleefd verzoekende, gaan ik over tot de orde van den dag. Met de meest eerbiedige groeten, De Vader van Jansje. Onbewaakte overweg. Bij den on- bewaakten overweg te Hoogdalen is gister een melkwagen door een sneltrein gegrepen. De bestuurder, stevens, werd zwaar gewond hij is aaar het ziekenhuis te Hoogeveen gebracht, na door een dokter, die in den trein zat, te zijn verbonden. Het paard is ongedeerd geble ven. De fabrieksbiand te Tilburg. Omtrent den zeer ernstigen brand, die Donder dagmiddag in de gebouwen van de Coop. Meel fabrieken der Hanze aan de Willem 2-straat en Spoorlaan te Tilburg woedde, wordt nader gemeld De brand is uitgebroken op de derde verdie ping van het groote gebouw aan de Spoorlaan. 4 Prachtige Instrumenten Inwendig en Uitwendig Eventueel Bijzondere Aankoop Voorwaarden Pianofabrikant - Goudaclie Singel 3 - Rotterdarr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2