DJhOBLMB KOOff SGBHEDAM OMSTREKEN* FE Ui L L ET ON." Het familie-geheim- 47ste Jaargang, Maandag 5 Mei 1924, N«. 13938. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad vertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 50!) bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws, HET HERSTELVRAAGSTUK. De vertegenwoordiger van het Belga-agent- schap heeft een onderhoud gehad met, de Bel gische ministers Theunis en Hymans na hun besprekingen met MacDonald op The Chequers. Beide ministers verklaarden ten zeerste voldaan te zijn over de hartelijke ontvangst, hun door don Britsehen premier bereid. Lord Crowe, de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken en andere vooraanstaande Engelsche persoonlijkheden namen aan de be sprekingen deel, welke in een zeer hartelijken geest werden gevoerd. De Belgische ministers weigerden elke ver klaring betreffende de particuliere besprekingen, welke zij met MacDonald hebben gevoerd, daar vooraf was overeengekomen, geheimhouding te betrachten. Met betrekking tot de talrijke commentaren in de Engelsche bladen, naar aanleiding van hun bezoek aan Londen, verklaarden Theunis en Hymans, dat zij hiervoor geen verantwoor delijkheid op zich konden nemen, daar door hen geen enkele verklaring was afgelegd. Deze commentaren moeten dus met voorbehoud worden aanvaard. Zonder zich de moeilijkheden te willen ver helen, die nog overwonnen moeten worden, hebben de beide ministers toch een gunstigen indruk gekregen van hun Londensebe reis en zij vertrouwen dan ook, dat binnenkort een accoord en een resultaat zal worden bereikt, dat in het belang zal zijn van alle betrokken naties. Definitief echter kan worden verklaard, zegt de „Evening Standard!', dat het voornaamste punt van de bespreking was, hoe de Fransche bezetting van het Roergebied zou kunnen wor den vervangen en welke procedure men daarbij zou volgen. Bij zijn besprekingen met den Belgischen premier heeft Poincaré definitieve waarborgen geëisclit, in geval Duitsohland zijn verplichtingen niet na mocht komen. Evenzeer werd bij die bespreking duidelijk, dat de huidige militaire en economische bezetting van het Roergebied en de controle over dit gebied, niet gewijzigd zouden worden, tenzij dergelijke waarborgen gegeven zouden worden. De Belgische ministers nu, rekening houdende met dit Fransche standpunt, hebben in hun voorstellen een schema van automatische waar borgen van economischen aard, weergelegd. Bovendien hebben zij zich gehouden aan hel verdrag van Versailles, hetgeen Poincaré juri disch voldaan heeft. De Belgische premier heeft voorgesteld, dat een economische boycot op Duitschland zal worden toegepast, indien dit land zijn verplich tingen niet nakomt. De mogendheden, d.w.z. Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, België, Po len, Joegoslavië en andere leden van den Volken bond, zouden er dan in toestemmen, om econo mischen dwang op Duitschland uit te oefenen. De „Evening Standard" eindigt met te ver klaren, dat het zeker schijnt, dat een belangrijke stap voorwaarts is gedaan in de richting van een definitieve toepassing van het Rapport der Eerste Commissie van Experts. Op§ hun terugreis van Londen, zijn de Belgische ministers Theunis en Plymans gister middag om drie uur weer in hun land gekomen. In een korl interview, dat zij nu toestonden, verklaarden dc ministers o.a. „Wij hebben een 104 Trots haar verdriet gewende Jolmy zich spoedig aan haar omgeving. Al sloot zij zich ook bij geen ander der jongedames aan, als bij Maria Hagen, toóh leidde het vroolijke leven haar gedachten af. Het liefst was zij toch echter met Maria Hagen alleen. Dan mocht zij aan haar gedachten den vrijen loop laten en moest zich niet tot iets dwingen, wat haar tegen de borst stuitte. Haar gedachten vertoefden voortdurend op Wildenfels, aan Lothar kon zij niet denken, zonder dat haar hart door vreeselijkc smart ineenkromp. Zij vroeg zich dagelijks af, of Lothar thans al naar huis zou zijn teruggekeerd, of hij nu wist, dat zij van Wildenfels verbannen was en of hij het daarmee eens was. Daar zij geen regel schrift van hem ontving, moest zij wel. aannemen, dat hij zich van haar had afgewend Misschien was hij zelfs ah verloofd. Als zij daaraan dacht, had zij haar namelooze ellende wel kunnen uitschreeuwen, en rusteloos liep zij dan in haar kamer rond, totdatdanmeestal Maria Hagen binnentrad en haar tot een wande ling uitnoodigde. Zij wachtte dan Johny's toestemming volstrekt niet af, maar zette haar den hoed op het hool'd en gaf haar handschoenen zeer gunstigen indruk medegebracht. MacDonald is ongetwijfeld bezield van het verlangen naar een volledige overeenkomst tusschen de geallieer den. Hij koestert werkelijke sympathieën voor Frankrijk. Wij zijn echter gebonden aan cle grootst mogelijke reserve in het belang van het te verwezenlijken accoord. Wij helften te zamen het geheele reparatie-probleem besproken in het licht van het rapport der experts. Op den dag, dat een intergeallieerde conferentie bijeen zal worden geroepen, zal deze overeenkomst zeker zijn. Een mislukking zou een ramp be- teekenen, zeide minister Hymans nog. Uit dit onderhoud, meen ik te kunnen afleiden, dat een intergeallieerde conferentie meer nabij is, dan men wel gelooft." Ook het Havas-bureau te Londen heeft den indruk gekregen van algemcenc tevredenheid over het onderhoud tusschen MacDonald en de Belgische ministers Theunis en Hymans. Ook de Britsche regeering is verlangend het plan der experts integraal toe te passen en aan Frankrijks desiderata te voldoen. Het onderhoud heeft dc tusschen Poincaré en MacDonald te volgen conferentie na 11 Mei a.s. vergemakkelijkt. BEIEREN. De Duitsche bladen melden, dat het Beier- sche ministerie Von Knilling zal aftreden, doch de zaken zal blijven leiden tot een nieuwe re geering zal zijn gevormd. DE MOSOEL-KWEST1E. Men verwacht dezer dagen te Constantinopcl de aankomst van sir Percy Cox en de Britsche delegatie, die -deel zullen nemen aan de be sprekingen over Mosoel. Aan Turksché zijde zal, naar de „Daily Telegraph" verneemt, de delegatie geleid worden door Fethi Bcy. Aanvankelijk was Riza Nocri Bcy aangewe zen deze verandering in de leiding wordt op gevat als een koerswending in meer gematigden zin. Algemeen neemt men aan, dat de onderhande lingen over Mosoel midden Mei zullen beginnen. AMERIKA EN JAPAN. Volgens een bericht uit New York aan de „Local Anzeiger" zou de uitvoering van het besluit in zake de Japansche immigratie in Amerika tot 1926 uitgesteld worden. ALLERLEI. Uit PesjawarDc benden in het Kohat- district zijn in opstand gekomen legen eenige hervormingen, ingevoerd door den Emir van Afghanistan, welke worden beschouwd als ma kende inbreuk op de Mohammedaanschc wet. Dc rebellen hebben een Afghaansch regiment in een hinderlaag gelokt en een groot aantal geweren en een hoeveelheid, munitie buit ge maakt. Bovendien wordt gemeld, dat zij eenige kleinere Afgbaansche voorposten gedwongen hebben zich over te geven. Afgbaansche troepen- versterkingen zijn naar de oproerige streek gezonden. Uit Washington De Cubaansche regee ring heeft een beroep gedaan op dc rcgccring te Washington tot het verlcenen van toestem ming voor den aankoop van wapenen en munitie in do V. S. ten gebruike tegen de revolutionnaircn in de provincie Santa Clara. Het wordt hier als zeker beschouwd dat aan dit verzoek zal worden voldaan. Uit Londen Uit Georgetown, de hoofd stad van Britsch Guyana, wordt gemeld, dat er onlusten hebben plaats gehad in verhand met de staking der werfarbeiders. De onlusten werden bedwongen door het krachtig optreden van den gouverneur sir Graeme Thomson, die de militaire macht te hulp riep. Er zijn twaalf dooden en 21 gewonden Uit Riga De revolutionnaire rechtbank te Odessa heeft mgr. Procopius, den bisschop van Gliërsun, wegens „moreelen en materieelen steun aan de aanhangers van generaal Denikin in 1919" ter dood veroordeeld. Deze straf is evenwel gewijzigd in levenslange verbanning. Volgens een bericht uit New York zal pre sident Coolidge van zijn vetorecht gebruik ma ken tegen de wet, waarbij aan oudstrijders een bonus wordt gegeven. Uit Essen. Op de mijnen in het Roer gebied is bekend gemaakt, dat diegenen, die zich aan den tot dusver geldenden arbeids tijd niet houden, niet meer tot de mijnen wor den toegelaten. Uit Hindenburg. Op alle mijnen in het district Hindenburg verlieten Zaterdag de ar beiders na 71/2 uur gewerkt te hebben de schach ten. De directies hebben daarop het aantal ploe gen verminderd. Onder de arbeiders heerscht groote, opwinding. Uit Hamburg. Dc communisten, die zich in verband met de onlusten in October 1923 in de gevangenis bevinden, zijn een hongerstaking begonnen. Uit Berlijn Een afdeeling politie heeft gistermiddag het gebouw van de Vietoria-ver- zekcring-maot schappij in de Lindcnstrasse be zet, waar o.a. gevestigd is het bureau van het Russische Handelsgesellschaft. Het blijkt, dat het speciaal om dit bureau te doen was. In dit bureau werd een aantal geschriften en acten in beslag genomen. Bij de Berlijnsche politieke politic van wie dit opt reden uitging bestond de ve? denking, dat op het kanl oor van het Russische Handelsgesellschaft tévens een a'dceling van de communistische Tsjoka was gevestigd, die in nieuw verband zou staan met de communisti sche organisatie van dien aard in Stuttgart. Binnenland. Ilct conflict in Twente. De Twentsche fabrikanten in de textiel nijverheid hebben Zaterdagmorgen besloten, het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemidde laar den heer Van IJsselsteyn te aanvaarden. In verband hiermee is de uitsluiting in dc textielnijverheid opgeheven verklaard. De,fa brieken zijn hedenmorgen alle weer opengesteld. De Enschedesche ongeorganiseerden hebben gistermiddag vergaderd ter bespreking van het bemiddelingsvoorstel van den heer Van IJssel steyn. Nadat verschillende personen het woord gevoerd hadden, werd op advies van de sprekers, met algemeene stemmen (bij handopsteken) besloten, genoemd Voorstel niet te aanvaarden. O ngeveer 1000 arbeiders waren in deze vergade- 'big aanwezig. Het hoofdbestuur, van „Eendracht" besloot in een gistermiddag gehouden vergadering aan zijn leden en de ongeorganiseerden te ad vise eren de-staking voort te zetten te Enschede, Goor en Neede. Het door het hoofdbestuur van „Dc Een dracht" in overleg met het N. V. V. genomen besluit om de staking voort te zetten is door de Als een kind volgde Johny haar in zulke oogen- blikken en op die meestal zwijgende wandelingen door de natuur, vond zij dan langzaam haar rust weer terug. Maar haar oogen zagen er na zulk een zielestrijd moe en mat uit en om het fijne mondje lag een lijdenstrek, die het jonge, wceke gezicht een zeldzame uitdrukking gaf. Toen gravin Susanne haar den brief aan Grill terugstuurde met de opmerking, dat zij haar de briefwisseling met de bewoners van het slot verbood, toen wierp zij zich, haar geheele zelfbeheersching verliezend, op de canapé Wat heb ik toch gedaan, dat zij mij zoo krenkt en vernedert fluisterde zij voor zich heen. En toen zij dien dag haar kamer verliet, lag er een bittere trek om haar mond. Dat men haar niet eens den troost gun de, door Grill van Wildenfels te hooren, leek haar een ongehoorde wreedheid. Wat moest haar lieve oude Grill wel van haar dqpken, dat zij haar niet schreef Die trouwe ziel zou zich gewis zeer bezorgd over haar maken. Maria Hagen hoorde weer heel dikwijls des nachts het bittere weenen en snikken van haar kamerhuur. Te vergeefs poogde Johny te begrijpen waarom de gravin iedere verbinding tusschen haar en Wildenfels wilde afsnijden. Het kon toch niets anders dan nuttelooze wreedheid zijn Wel was destijds de gravin vertoornd, toen zij haar bevel niet opvolgde, maar Lothar gehoor zaamd had. Maar daarvoor was zij waarlijk ge noeg gestraft, door haar verbanning. Gravin gisteravond tot laat in den nacht voortdurende ledenvergadering van „De Eendracht' bekrach tigd. Wanneer de steunbeweging voldoende is op gevoerd, zal de uitkecring worden verhoogd. Niettemin is er besloten, dat ook de leden van „De Eendracht" heden vroeg op die fabrieken het werk zullen hervatten, waar het meerendeel der arbeiders dit doet. De politie is versterkt met 50 man militaire politie. NederlandR usland. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat de Nederlandsche onderhande laars uit Berlijn naar Den Haag zijn terugge keerd, teneinde met de regeering overleg te plegen over verschillende punten van belang, ten aanzien waarvan met de Russische onder handelaars geen overeenstemming kon worden bereikt. Uit Berlijn wordt gemeld Van Russische zijde deelt men mede, dat de Nederlandsch-Russische onderhandelingen zijn beëindigd, zonder resultaat te hebben opgeleverd. In de laatste bijeenkomst bleek, dat de delegaties het onmogelijk eens konden worden. Nederland blijft principieele erkenning van de vöóroorlog- sche Russische schulden eischen en verlangt tevens, dat de clausule van de mecstbegunstiging ook voor het verleden zal gelden, een standpunt, waarmee Rusland zich niet kan vereenigen. De Nederlandsche gedelegeerden stelden voor, de beraadslagingen niet als geëindigd, maar als ge schorst te beschouwen. Krestinski verklaarde echter op dergelijke basis verdere gedachtenwis- seling doelloos. Rezuini(|iiu| hij Onderwijs. Naar de „Crt." verneemt, en door de bevoegde autoriteit werd bevestigd, zal 's ministers voor nemen om het maximum-aantal leerlingen per klas tot 48 te verhoogen, ten gevolge hebben, dat ongeveer 7000 leerkrachten overtollig worden. Het aantal onderwijzers en onderwijzeressen, dat thans pl.m. 33.000 bedraagt, wordt tot 26 i» 27.000 teruggebracht. Bij het verleenen van ontslag zal ook voor onderwijs de volgorde worden toegepast, die de ministerraad in 't algemeen voor de methode van afvloeiing van ambtenaren heeft vastgesteld, nl. lo. de gehuwde onderwijzeressen 2o. de leerkrachten die 30 en meer pensioenjaren kunnen doen gelden3o.de minst-geschikten en de laatst-aangestelden. Een en ander met het voorbehoud, dat personeel, op welk behoud bijzonder prijs wordt gesteld, in functie zal worden gehouden. Ook op de kosten van het schooltoezicht wordt gelijk is aangekondigd, duchtig besnoeid. Op dezen dienst, thans 8 ton per jaar kostend, zal geleidelijk 3 ton worden bezuinigd. De wacht gelden maken dit bedrag voorloopig nog pers pectivisch. Niet onmogelijk wordt het echter geacht, dat door een algeheele herziening van de wacht geldregeling de hoogc bedragen die deze vor dert, aanmerkelijk zullen worden verlaagd. Susanne had haar houding tegenover Lothar als schaamteloos en opdringerig bestempeld, en zij, had verlangd, dat zij vertrok, vóór dat Lothar terugkeerde. Waarom? Vreesde zij, dat Lothar zich tegen haar plannen zou kunnen verzetten Ach, zij wist niet wat zij denken moest, wist slechts, dat zij niet meer vroolijk en ge lukkig kon worden, omdat het verlangen naar Lothar haar hart bcheerschte. Met vreugde zou zij direct gestorven zijn, als zij hem nog eens mocht weerzien. Hoe was het mogelijk, dat zij in zijn leven geen plaats meer innam, als had hij haar nooit op liefdevolle wijze beschut en beschermd, haar nooit met teedere zorg over haar kleine smarten getroost Kon dat zijn, mocht dat zijn, moest zij zich niet daartegen verzetten, totdat hij zelf zeide Ik wil u niet meer zien. Neen dat zou hij nooit zeggen - hij niet zoo wreed kon hij niet zijn. Die zekerheid kwam met overweldigende kracht over haar. En zij voelde, dat zij niet uit Lothar's leven kon scheiden, hem niet kon uitwisschen uit het hare. Eenmaal moest zij hem nog zien. Wie zou het haar verhinderen, wanneer zij de reis naar Wildenfelss aanvaardde,en naar hem toeging om hem te vragen, ja wat wilde zij hem vragen Zij ging stijf rechtop zitten en staarde met brandende oogen voor zich uit. Toen kwam er een donkere blos op haar wangen. Neen zij mocht hem niet weerzien. Haar oogen zouden Conflict bij Werkspoor. Naar wij vernemen hebben alle Amsterdam- sche vakorganisaties van metaalbewerkers heden besloten een ultimatum tot intrekking van de aangekondigde loonsverlaging te stellen aan dc directie van „Werkspoor" te Amsterdam. Deze loonsverlaging bedraagt 10 op de hem het jammer barer ziel onthullen hij zou begrijpen, van welken aard haar liefde voor hem was. Neen, o, neen zij mocht hem niet weerzien. Zij sprong op. De kamer werd haar te klein. Zij zette haastig haar op goed en liep de trap af, alsof zij vervolgd werd. Toen zij door de vestibule ging, kwam me vrouw Bronkmann met, verhit gelaat uit de keukeh. Wilt ge uitgaan, juffrouw Johny Maar dSn toch niet alleen Ik heb hoofdpijn, mevrouw, ik wil naai buiten. Kan juffrouw Maria niet met u meegaan Ik heb op het oogenblik geen tijd. Johny keek met een smartelijke gelaatsuit drukking langs haar heen. Ik blijf niet lang weg. Dat doet er niet toe, kindje, maar al leen kunt ge niet uitgaan. In zoo'n kleine plaats praat men daarover. Wacht maar een oogenblik, iklaat juffrouw Maria direct roepen. Johny onderwierp zich zuchtend en liet zich op de wit gelakte bank in de vestibule neer vallen. Mevrouw Bronkmann week niet van haar zijde, totdat Maria kwam, die als steeds, bereid was Johny te begeleiden. Mevrouw Bronkmann zag de beide meisjes na. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1