DMGBL.&B WQOK SCHIEDAM F E U I L LËTÖ'wT" Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Dinsdag 6 Mei 1824, N». 13939. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de HoIl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws, Binnenland. fi NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Ui' iiwmw in iwiiiiiiin mi ui mi mun—n iwnwwinw «iwnun—iwiriiinfiTn ■wmTTTiiiiiiiiT'rwi-~T,-r'-ii,irnniiiii mm nnmum iiiMiimMjiiim mmwwraiiM mi i minimin winwiniimum i n inim p nwr «i iiwiiiirnwiii—rm~wf ii i- HET HERSTELVRAAGSTUK. Met betrekking tot de Vrijdag en Zaterdag jl. plaats gehad hebbende besprekingen tusschen MacDonald en de Belgische ministers Theunis en Hymans, zegt de „Times" te vermoeden, dat behalve de kwestie van de algemeene proce dure. do meest belangrijke punten van de be spreking waren, de sancties, de controle over de spoorwegen en de economische ontruiming van Duitschland, zooals voorgeschreven door de Commissies an Experts, welke alle onder deden zijn van het hoofdprobleem, namelijk, op welke wijze het plan der Experts in overeen stemming is te brengen met den bestaanden toestand, dien het langzamerhand moet vervan gen. „De kwestie van de economische ontruiming" aldus de „Times" „vormt niet zoozeer een kwestie van principe, dan wel van methode. Het herstel van de economische eenheid van Duitschland is do eerste eisch van het Rapport der Experts. Indien Frankfijk hel plan aanvaardt zullen verscheidene Fransch-Belgische overeen komsten met Duitsche industrieën moeten ver vallen. De Belgische ministers hebben misschien beweerd, dat deze zouderTkunnen worden opge nomen in de algemeene geallieerde overeen komst. In ieder geval moet dit moeilijke punt zijn besproken, wat het eerst dient te geschie den de opheffing van de Fransch-Belgische economische maatregelen of de betaling van den een of anderen termijn van de Duitsche reparatieschuld, zooals die in het nieuwe plan is vastgesteld." De „Daily Telegraph" legt er den nadruk op, dat, aangezien de besprekingen waren beperkt tot twee van de geallieerden, zij nimmer bedoeld waren om besluiten te nemen, doch slechts op preliminaire wijze de bereidwilligheid van de betrokken regeeringen te polsen en in het lij- zonder wat betreft de verhouding tusschen hun inzichten en die van Poinc'aré. liet blad spreekt als zijn meening uit, dat „er geen reden bestaat, waarom de oplossing' van het vraagstuk der garanties niet zou worden gevonden in de instelling van een automatisch en daadwerkelijk plan van controle, binnen het raam van het Rapport der Commissies van Ex perts. Deze oplossing zou strooken met de waarschuwing van generaal Dawes en diens collega's tegen ontijdige, zichtbare sancties, welke het Duitsche gevoel zouden verbitteren en de z.g. „geldschieters" van Duitschland zouden afschrikken. De „Daily Mail" meent, dat ten gevolge van de besprekingen een verdere stap is gedaan op den weg welke leidt tot de volledige en vriend schappelijke overeenkomst tusschen de geallieer de landen, betreffende vele Europeesche pro blemen, welke langen Lijd hangende zijn geweest. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. Uit Berlijn verluidt, dat het thans nog wel niet definitief, maar toch wel in hoofdzaak be kende resultaat der verkiezingen bevestigt den indruk, dien de Zondag in den loop van den avond uit de steindist rieten binnenkomende uitslagen gaven. De communisten en Ouitsch- nationalen hebben den strijd gewonnen, demo craten en centrum hebben niet al te erg geleden, de Völkischen hebben lang niet dat succes gebad, waarop zij hoopten en verloren hebben de Duitsche volkspartij, maar vooral de sociaal democraten. 105 Ik moet nu dubbel op haar letten. De gravin is in staat haar weg te nemen, wanneer ik ze niet eens streng genoeg bewaak. Nu brie ven schijnt zij niet meer te schrijven. Ik heb de inkt uit haar kamer weggenomen. Als zijschrijven wil, moet zij het beneden in de werkkamer doen De gravin schijnt ontzettend angstig te zijn, dat de jonge graaf toch nog achter haar adres komt. Hm men kan het be&t begrijpen het is een allerliefst schepseltje en, als ik er niet zoo goed voor betaald werd, wie weet of ik dan zoo streng zou zijn. Maar de gravin betaalt het dubbele pen sion en lieve hemel ieder is zichzelf het naast. Zoo dacht mevrouw Bronkmann, terwijl zij de beide jonge dames nakeek. Toen ging zij zuchtend naar de keuken terug en roerde de pudding voor het dessert zelf, teneinde nog een paar eieren te besparen. Zij moest van de opbrengst van haar pension bestaan. Johny en Maria liepen stilzwijgend naast elkaar. Als steeds liepen zij langs den oever van "de Saaie. Maria zag Johny onderzoekend van ter zijde aan. Als ge liever alleen wilt zijn, Johny, Gisteravond om zeven uur stond reeds vast de verkiezing van 102 sociaal-democraten (in den vorigen Rijksdag 171), 99 Duitsch-nationa- len (65), 63 centrum-afgevaardigden (68), 61 communisten (16), 45 Duitsche volkspartij (66), 30 Deutsch-Völkischen (3), 26 democraten (39), 15 Beiersche volkspartij (20), 8 landbond. en nationaal-liberalen, die hun lijsten vereenigd hadden, 6 economische partij, 5 Ilannoyerianen, 4 Beiersche boerenbond (9). 1 Duitsch-sociaal. Totaal 465. Natuurlijk zal zich deze verhouding nog wij zigen, als de officieele resultaten bekend zijn, geworden. De definitieve officieele uitslag zal eerst over een dag of tien bekend zijn, zoodat de nieuwe Rijksdag-wol niet voor 20 Mei bijeen komt. Slechts 70 der kiezers heeft gestemd. In Baden alleen zijn 400.000 kiezers thuisgebleven, d. w. z. een derde gedeelte. In bet district Maagdenburg is dit getal 235.000, in Frankenland 300.000. In alle dis tricten is een betrekkelijk geringe deelneming aan de verkiezingen te constateeren geweest. De groote vraag is nu natuurlijk, hoe de re geering zal worden gevormd. Naar de „Tel." verneemt, zal dadelijk na den terugkeer van den rijkspresident uit Mergentheim het kabinet- Marx zijn ontslag aanbieden en voorloopig de regeeringszakeu blijven waarnemen, tot aan de bijeenkomst van den nieuwen rijksdag. Volgens parlementair gebruik zal Ebert, dan de vorming van een nieuw kabinet opdragen aan de sterkste partij, welke nog steeds door de sociaal-demo craten werd gevormd.. Het is echter zeer de vraag, of de sociaal-democraten er veel voor zullen voelen, een kabinet samen te stellen en nog meer de vraag, of zij daarin zullen slagen, zoo zij het $1 zullen willen. Lukt het den sociaal democraten niet, dan zal de rijkspresident zich tot de Duitsch-nationalen wenden, de partij, die den verkiezingsstrijd voor een groot deel gevoerd heeft onder de leuze Tegen de experts rapporten, maar die, naarmate de verkiezingen nader kwamen steeds meer bescheidenheid betrachtte in het gebruik van deze leuze. Zoo is het dus zeer wel denkbaar, dat een zuiver burgerlijk kabinet wordt gevormd van Duitsch-nationalen, centrum, Duitsche volks partij, Beiersche volkspartij en eventueel de mocraten, waarbij de Duitsch-nationalen dan zeer waarschijnlijk beslag zullen leggen op de rijkskanselierspost, althans op den groots1 en invloed. Zou een dergelijke combinatie onmoge lijk blijken, dan blijft er nog een kans voor het bestaande kabinet als minderheidsregeering aan het bewind te blijven al zal dan natuurlijk haar positie nog zwakker zijn dan zij in den bestaan- den Rijksdag reeds was. Eigenlijk is het maken van combinaties op dit oogenblik nog zeer speculatief. Alleen dit staat wel vastdat bij de besprekingen tusschen de fracties de vorming vair een regeering moei lijker zal blijken dan ooit te voren. Er is veel gewonnen en veel verloren en iedere partij tracht uit haar winst of verlies Ie halen wat er uit te halen valt. RUSLAND. De Russische jurist Stoutchka heeft een officieele. statistiek gepubliceerd van de werk zaamheid van het opperste gerechtshof in de eerste elf maanden van zijn bestaan. Van de 1716 strafzaken, in die periode door het hof van cassatie behandeld, eindigden er 1339 met ter dood veroordelingen. Van de ter dood veroordeelden waren 20 contra-revolutionnairen, 58 personen, die zich schuldig hadden gemaakt aan vergrijpen tegen het gemcene recht, terwijl 22 der di- licten van diversen aard waren. ENGELAND EN RUSLAND. De commissies, welke ingesteld zijn door de Britsch-Russische Conferentie, vergaderen dage lijks en maken daarbij Vorderingen, hoewel niet verwacht wordt, dat de commissies tijdig genoeg met haar werkzaamheden gereed zullen komen om de bijeenroeping van een plenaire zitting nog deze week mogelijk te maken. De werkzaamheden vinden op rustige wijze voortgang, ondanks de andersluidende geruch ten, welke klaarblijkelijk hun oorsprong daarin vinden, dat men zich geen juist denkbeeld vormt van de moeilijke en gecompliceerde taak der commissies. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Sprekend te Derby over de mislukking der onderhandelingen over de Iersche grenskwestie, zeidc Thomas, de minister van Koloniën, dat de regeering niet voornemens is het Iersche verdrag als een vodje papier te behandelen, maar het naar letter en geest te handhaven. Ierland moet zelf zijn moeilijkheden regelen. DE REVOLUTIE OP CUBA. Uit Havana wordt via New York geseind, dat de president van Cuba dr. Zayas, van Santa Clara, het centrum der revolutie, vertrokken is, waar een hevig gevecht gaande moet zijn. De rebellen beweren over meer dan 5000 man te kunnen beschikken. BEIEREN. Dr. von Knilling, de Beiersche minister president heeft aan Koeningsbauer, den voor zitter van den landdag, medegedeeld, dat het geheele ministerie is afgetreden. zeg het mij dan. Ik ging slechts mee om u voor het gezelschap van mevrouw Bronk mann te behoeden. Daar ge alleen wildet uitgaan, kan ik wel denken, dat mijn ge zelschap u niet aangenaam is. Wij kunnen scheiden en elkaar later weer hier ontmoe ten. Johny nam haar hand. Vergeef mij, dat ik u niet uitnoodigde mij te vergezellen, Maria. Er is niets te vergeven. Er zijn stem mingen, waarin men geen menséh kan uit staan, ook diegenen niet, die men anders sym pathiek vindt. Ge hebt gelijk, in zulk een stemming was ik zooeven ik was zelfs op de vlucht voor mijzelve. Maar mevrouw Bronkmann heeft mij tegengehouden en nu ben ik toch blij, dat ge hier zijt. Ge zijt zoo goed en ge be grijpt mij zoo goed en ge zijt er niet boos om, dat ik uw vertrouwen niet heb beantwoord en dat ik u mijn geschiedenis niet verteld heb. Maar ik kan het niet, Maria -nog niet misschien later wel eens. Maria glimlachte. Ik ben niet nieuwsgierig. Ge behoeft u zelf niet aan te klagen. Wat ik van u weet, is reeds voldoende, om u van mijn deelneming te verzekeren. Gij, beste, brave ik dank u hartelijk wanneer ik u niet hier had gehad in deze weken dan weet ik zelf niet, wat er van mij zou zijn geworden. ALLERLEI. Uit Boedapest. De zettersstaking is opgeheven. De kranten zullen heden weder verschijnen. Uit Londen. Het resultaat van het natio nale referendum onder de arbeiders in de bouw vakken over het aanbod van de werkgevers van Va penny per uur is naar de jongste berichten luiden vermoedelijk, dat dit aanbod geweigerd zal worden. Aan het bestuur van de federatie zal echter volmacht worden verleend de onder handelingen met de werkgevers voort te zetten. Uit Washington. Henry Daugherty, de attorney-general is door de federale rechtbank schuldig bevonden, aan de hem ten laste ge legde poging om te verhinderen, dat de commissie zijn telegrammen in haar bezit kreeg. Uit Berlijn. Volgens een bericht uit Buenos Ayres is in Argentinië een algemeene staking afgekondigd naar aanleiding van de nieuwe" pensioenwet. Ongeveer honderdduizend arbeiders staken. Lüt Charleroi Gisterochtend zijn in ver schillende mijnen in de streek van Charleroi stakingen uitgebroken, die het gevolg zijn van de jongste communistische manifestaties in deze buurt. Echter heeft de beweging lang niet den om vang gekregen, dien haar aanstichters hadden verwacht. De staking is slechts algeheel in 5 Bedank mij niet. Ik heb u minstens even veel te danken, als gij mij, want door u ben ik tot de overtuiging gekomen, dat er ook nog een levensdoel is. HOOFDSTUK XXXIII. Lothar was in Jena aangekomen en in hetzelfde hotel afgestapt, waarvan hij den naam aan Grill had opgegeven. Hij schreef zich in het vreemdelingenboek slechts on der den naam Wilclenfels in, teneinde geen voorzichtigheidsmaatregelen te verzuimen. Hat Johny in ieder geval goed bewaakt zou worden, betwijfelde hij niet. Nog denzelfden avond kwam hij er achter, waar het pension van mevrouw Bronkmann lag. De portier van het hotel kende ongeveer ieder mensch in Jena en gaf hem dan ook nauwkeurige aan duidingen Lothar bestelde direct tegen den volgen den dag een kamer voor Grill. Nadat hij ziek een weinig verfrischt had, ging hij nog eens uit, om ten minste het huis te zien, waarin hij Johny hoopte te vinden. In het parterre waren verschillende ven sters verlicht, en hij zag, dat zich eenige sc iu- duwen daarachter bewogen. Een van de ven sters was geopend, maar het gordijn was neei- gelaten, zoodat men niet in de kamer kon kij ken. van de 87 schachten die het bekken van Char leroi telt. Uit Constantinopel Volgens een bericht uit Angora zal Joessoef Kemal als Turksch ge zant bij het Britsche hof aftreden, omdat hij er de voorkeur aan geeft lid van de Nationale Vergadering to blijven en de nieuwe grondwet de vcreeniging van beide functies niet toelaat. Uit Buenos Aires Handel en nijverheid zijn alhier en in andere groote steden van Ar gentinië vrijwel stilgelegd door het vereenigd optreden van werkgevers en werknemers als protest tegen de nieuwe pensioenwet. De werk gevers hebben gistermiddag in de nabijheid van het gouvernementsgebouw in de openlucht een protestvergadering gehouden. Besloten werd, liet. kabinet te verzoeken de wet te wijzigen. Uit Berlijn De Russische Sovjet-regeering heeft volgens het „Berliner Tageblatt" bij den Du'itsehen gezam, te Moskou geprotesteerd tegen de huiszoeking der Berlijnsche politie in het kantoor der Russische handelsdelegatie alhier. Uit Londen In een rede, gisteravond te Leeds gehouden, zeide de attorney-general Slesscr, dat de rechtsgeleerden der kroon nauw keurig de positie der Britsche fascisten onder zoeken, daar zij van meening zijn, dat deze zich kunnen ontwikkelen lot een oproerige en gevaar lijke organisatie. Uit Washington meldt een draadloos N. T. A.-bericht, dat president Goolidge zijn veto over de bonus voor de soldaten heeft uitge sproken. Hij heeft zich voor belastingverlaging verklaard. Uit de Twentsehe textielnijverheid. Men meldt uit Enschede In verband met de openstelling van de fa brieken heersclvte hier gisterenmorgen een on gewone drukte. Bij de fabriek Kremersmaten, het brandpunt van de beweging, was het tegen 7 uur zwart van arbeiders. Het optreden van de politie-, versterkt door rijksveldwachters, was zeer meegaand. Naar schatting gingen 60 a 70 arbeiders de fabrickspoort binnen in normale tijden bedraagt hef aantal eenige duizenden. Uit Deventer: Aan de katoenfabrieken van de firma Anker smit zijn gistermorgen alle arbeiders weer aan het werk gegaan, ook de georganiseerden, uit gezonderd enkele meisjes, die elders werk hebben gevonden. U i t Hengel o Hier zijn alle fabrieken zonder eenig incident aangezet. Te Goor en Necdc is slechts een klein deel dei- arbeiders aan het werk gegaan. Te Borne zijn alle werklieden begonnen. Uit O 1 d e n z a a 1 Gistermorgen hebben hier alle textielarbeiders het werk hervat. Alle textielarbeiders te W inters w ij k, ook zij, die zijn aangesloten bij De Eendracht, zijn weer aan het werk gegaan. Van de ongeveer 250 uitgesloten arbeiders van de stoomspinnerij Twenthë te Almelo zijn slechts 6 arbeiders de fabriek binnengegaan 5 katholieken en écn christelijke. Naar wij vernemen is het bestuur van het R. K. Vakbureau in verband met de gerezen moeilijkheden naar Twente afgereisd. Lothar stond een heelen tijd aan het hek van den tuin en keek naar de verlichte ven sters. Toen weerklonk er pianospel en een frissche, heldere meisjesstem zong „Das Véil- chen" van Mozart. Als het wipneusje had kunnen vermoeden, dat daarbuiten een heei luisterde, dan zou zij zeker nog wel een lied gezongen hebben. Lothar ademde wat vrijer. Zulke vreesehjke dingen konden in het vriendelijke huis toch niet geschieden. Hij wist niet, wat hij eigenlijk ge vreesd had. Maar wie had kunnen weten, van welken aard het pension van mevrouw Bronk mann was. Nu drong er een helder meisjeslachen tot den luisterende door. Het liefst zou hij hel huis binnengestormd zijn, om te zien, of Johny zich onder die jongedames bevond. Maar hij zag in, dat zulks zeer onverstandig zou ge weest zijn. Langzaam ging hij naar het hotel terug. Veel slapen deed hij dien nacht niet. Den anderen dag slenterde Lothar dooi de straten, totdat de tijd zou gekomen zijn, waarop hij met goed fatsoen een bezoek zou kunnen maken. Altijd nog te vroeg kwam hij aan den oever van de Saai, en liep langzaam verder. Hij be sloot eerst het huis eens voorbij te gaan en het eens bij daglicht te beschouwen. Het kreupelhout bij het hek verborg hem, zonder hem te beletten naar binnen te zien. Even voordat hij het hek bereikte, kwamen twee jonge dames het huis uit. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1