DAGBLAD I/O®» SCHIEDAM EN OMSTREKEN, Die leuke, wollige, ruime hansopjes! FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang, Donderdag 8 Mei 1Ü24. -He 12941 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geüeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand. voet of oog f 200 bij dood ;f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. ffoevceZ moeite Aos/hef niet om ze schoon te houden f DE LEVER'S ZEEP Mij. VLAARDINGEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. - Incassokosten worden berekend. in>w i'ii'WBwmrmiigwniriiiïTmMmmmTnimM^ mHiwrrMniBwriniBWMinrawMMnnrnrtti'ffTTwn immuun Kim -- l2P- 1IET HERSTELVRAAGSTUK. De leider der Duitsch-nationalcn, Hergt, heeft zich in de „Lokal Anzeiger" geuit over het program der Duitsch-nationalen. Hij zegt, dati zijn partij het rapport der experts niet a priori onaannemelijk acht, doch wel reserves heeft, welke zij niet kan opgeven. Zoo mogen de politieke en de economische kwesties niet gescheiden worden. Geen regeering, waarop de Duitsch-nationa len invloed kunnen uitoefenen, zal beloften onderteekenen, van welker onvervulbaarheid zij zelve overtuigd is. DE BEPERKING DER BEWAPENING In het 'Lagerhuis verklaarde Mac Donald in antwoord op de vraag of de andere onderteeke naars van het vlootverdrag van Washington eenige actie hadden ondernomen naar aanleiding van de opgeving van de vlootbasis te Singapore door Engeland, dat zulks niet het geval is, doch dat de algemeene politieke atmosfeer steeds gunstiger wordt voor de voorstellen in zake een overeenkomst tot beperking der bewape ning. DE VERKIEZINGEN JN DUITSCIILAND. Rijkspresident Ebert is gisterochtend uit Mergentheim naar Berlijn teruggekeerd. Kort na zijn aankomst in de hoofdstad ontving hij Marx, den rijkskanselier, om met dezen den politieleen toestand in verband met den uitslag der verkiezingen te bespreken. Zooals wij reeds gemeld hebben, zal het kabinet zijn ontslag niet indienen vóór de bijeen komst van den Rijksdag. Het kabinet staat namelijk op het standpunt, dat het verkeerd zou zijn op een voor de binnenlandsche en de buitenlandsche politiek zoo belangrijk tijdstip en nog vóór dat het nieuwe parlement zich zou hebben geconstitueerd, ontslag te nemen. Het kabinet zou in een dergelijk geval toch voor- loopig in functie moeten blijven en zijn ontslag zou belemmerend voor zijn eigen werkzaamheden zijn. De eigenlijke kabinetscrisis zal dus pas beginnen op den dag, waarop het nieuwe par lement zijn eerste vergadering zal houden, het geen vermoedelijk op 23 Mei het geval zal zijn. Intusschen wordt natuurlijk in alle politieke kringen onderzocht welke combinatie thans aan het bewind komen kan of moet. De Duitsch-nationalen rekenen er stellig op, dat de kabinctsformator uit hun rijen zal worden gekozen. Hergt, hun partij-voorzitter, heeft dit in een intervieuw met de „Lokal Anzeiger!' onomwonden te kenden gegeven. De Duitsch-nationalen zullen in den nieuwen Rijksdag inderdaad de sterkste partij vormen, aangezien de gekozenen van de zoogenaamde landbonden, die op hun beurt weer gastvrijheid aan de nationaal-liberalen hebben verleend, zich zullen aansluiten bij de Duitsch-nationale fractie, die dientengevolge 105 leden zal tellen. Of Hergt, indien de rijkspresident zich inder daad eerst tot, de Duitsch-nationalen richt, candidaat-rijkskanselier zijner partij zal zijn, staat nog niet vast. Er worden namelijk in Duitsch-nationale kringen nog andere namen genoemd, o.a. die van admiraal von Tirpitz en die van den gewezen rijkskanselier, prins von Biilow, die enkele dagen geleden in Italië zijn 75en verjaardag vierde. De candidatuur van von Tirpitz wordt nergens bijzonder ernstig opgevat, aangezien men zelfs bij de Duitsch- nationalen inziet dat een dergelijke rijkskanse lier niet al te veel sympathie in het buitenland 106 Zij holden nu snel de trap op en holden naar Johny's kamerdeur. Die had zoo juist zooals zij thans dikwijls deed, Lothar's vroegere brieven gelezen en opende nu met zichtbare sporen van tranen in haar gezicht, de deur. Juffrouw Johny, wilt ge onmiddellijk naar beneden komen, er is iemand,-die u wenscht te spreken riep Trudi, buiten adem, en voordat Johny kon antwoorden, liepen beiden weer weg Johny borg eerst haar brieven weer weg en ging toen naar beneden, zonder een flauw ver moeden te hebben, wie haar wilde spreken. Zij dacht, dat mevrouw Bronkmann haar had laten roepen. Trudi en Iielma hadden zich beneden bij de deur opgesteld, die naar den tuin leidde, zoodat Johny hen niet kon zien. In groote spanning wachtten zij op de dingen, die komen zouden. Johny opende de deur van de spreekkamer en trad naar binnen. Met een uitroep, half van verbazing, half van vreugde, bleef zij staan en staarde Lothar aan. Lothar riep zij op onbeschrijflijken toon, en zou van schrik zijn omgevallen, wanneer hij haar niet onmiddellijk in zijn armen had opgevangen. zou genieten. Wat Hergt betreft, deze is volgens een oppositie, die in zijn eigen partij bestaat, nu niet precies de sterke persoonlijkheid, die in deze moeilijke tijden als rijkskanselier moet fungeeren en deze oppositie is het, die daarom de candidatuur van von Bülow aanbeveelt. Intusschen zullen, vóór het tot samenstelling van het nieuwe kabinet zal komen, nog wel een reeks andere Duitsch-nationale namen worden genoemd, zegt de „N. R. Crt." DUITSCHLAND EN RUSLAND. Uit Berlijn verluidt Daar er verschil van meening bestaat over de wijze, waarop de politiebeambten, die den ontvluchten commu nist Rosenhardt wilden arresteeren, zich in het kantoor van den Russischen handelsdienst hebben gedragen, is voogesteld, hun optreden aan het oordeel van een scheidsgerecht te onder werpen. Naar het schijnt hebben de regeeringen te Berlijn en te Moskou dit voorstel aanvaard. Inmiddels wordt medegedeeld, dat twee hooge sovjet-ambtenaren uit Moskou te Berlijn zijn aangekomen om de zaak te onderzoeken. IN IIET ROERGEBIED. Naar uit Dusseldorp wordt gemeld, zijn bij de uitsluiting niet minder dan 300.000 arbeiders betrokken. Volgens de gistermiddag ingekomen berich ten is op de meeste mijnen gistermorgen niet gewerkt. In het algemeen is 14 15 van de mannen aan den arbeid gegaan. In verband met dit conflict heeft er een algemeene telegrammen-wisseling plaats ge vonden tusschen het Rijksministerie van Ar beid en de werkgeversorganisatie in het mijn bedrijf/ De minister deelde mede, dat hij de arbeidersorganisaties had aangespoord de le den ten spoedigste in te lichten over den rechts toestand en de bindend-verklaring van de uitspraak over den arbeidstijd van het scheids gerecht voorts verzocht hij dringend, strijd- maatregelen achterwege te laten ingeval sommige arbeidersorganisaties tengevolge van een on juist inzicht van den toestand zich zouden ver zetten tegen een uitspraak van het scheidsge recht in zake den arbeidstijd. Op dit telegram, hetwelk op 5 Mei verzon den is, heeft de werkgeversorganisatie op 6 Mei geantwoord, dat bijna alle ploegen, nadat zij door de werkgevers over den toestand wa ren ingelicht Maandag te vroeg het werk heb ben geëindigd, waarop zij Dinsdag zonder op zeggingstermijn zijn ontslagen. De arbeiders organisaties zoo telegrafeerden de werk gevers zijn niet slechts ten volle te kort geschoten, maar hebben zelfs den bedrijfsraden opgedragen, de bindend-verklaring van de uit spraak van hef scheidsgerecht niet te erken nen en den verkorten arbeidstijd door te zet ten. Ten slotte wijten de werkgevers de schuld geheel aan de arbeidersorganisaties. Behalve in het Roergebied zijn er ook in Sak sen moeilijkheden in de mijnindustrie. Uit Dres den wordt gemeld, dat de toestand ernstig is. De actie voor het behoud van den 7-urendagJon- der den grond is ook op de staatsmijnen overge slagen. De uitsluiting was gister algemeen. Dit alles opent een zeer ernstig bijkomstig conflict in verband met de verplichting tot het doen van reparatieleveringen. Deze omstandig heid doet verwachten, dat spoedig van hooger- hand zal worden ingegrepen, waardoor de sta king dan slechts kort zal duren. Bovendien zijn de kassen der organisaties leeg, zoodat een lang durige'staking toch al onmogelijk is. Johny mijn lieve kleine Johny heb ik u weer teruggevonden, riep hij in verrukking. Zij zuchtte diep en zag hem aan, alsof zij uit een heerlijken droom ontwaakte. LotharLothar Zij kon geen ander woord vinden, maar in dit woord lag een wereld van liefde en zielesmart. Het zei hem alles, wat hij hooren wilde, kuste haar met zulk een innigheid, dat zij niet langer omtrent zijn ware gevoelens in twijfel kon ver- keeren. En toen stroomde zijn geheele, lang ingehouden verlangen in gloeiende woorden over haar heen. Alles wat hij voor haar voelde, wat hij sedert de Kerstdagen had moeten verborgen houden en wat hem zoo gedrukt en gekweld had, dat alles uitte zich thans in onstuimige woorden. En hij behoefde haar niet te vragen, of zij zijn liefde ook beantwoordde. Haar groote, stralende oogen verrieden het hem. Zij vergaten beiden tijd en plaats. Hij trok haar naast zich op een sierlijke canapé. Eindelijk wist Johny zich weer een klein beetje te beheerschen. Zij wendde zich afwerend van hem af en zag hem angstig aan. Maar Lothar wat zal freule Liebenau daar wel van zeggen. Ik dacht, dat ge met haar ver loofd waart. Hij kuste haar lachend. Kleine domoor hebt ge u dat werkelijk Na nog wat stoeien, waar het schoone nachtgoed zoo onder lijdtgaat het kindje slapen. Hoe grappig zien de kleintjes er mee hun zoo gemakkelijk mogelijk, het over- uit. Ze staan nog niet erg stevig op hun vloedige, vette sop weekt al het vuil los. voetjes en vallen nog al eens een keertje, Slechts erg vuile plekken moeten zachtjes waarbij ze het dan altijd noodig schijnen met de handen gewreven worden, te vinden zich zoo vuil mogelijk te maken, voor ze overeind krabbelen. Het zwoegen aan de waschtobbe be hoort tot het verleden, wanneer ge Rinso Toch kunnen de moeders al die kleertjes begint te gebruiken, weer schoon krijgen. Rinso, het voor- Neemt eens proef! treffelijke, nieuwe Zeepproduct maakt het Koopt nog heden een pakje! 1412 136 DE AMERIKAANSCHE IMMIGRATIE-WET. Uit Washington verneemt Reuter De uit sluiting der Japanners onder de nieuwe immigra- Liewet wordt 1 Juli a.s. van kracht als gevolg van. de overeenstemming, welke is bereikt op de conferentie van leder uit Senaat en Huis van Afgevaardigden. Het wordt zeker geacht, dat het conferentierapport over het ontwerp in laten wijsmaken Ik heb er geen oogenblik aan gedacht die voorname pop te trouwen. Maar uw moeder, LothaF o, wat zal uw moeder van dat alles zeggen Zijn gezicht verduisterde een oogenblik. Houd op bederf dit oogenblik niet voor mij met haar zal ik het wel goed maken. Nu heb ik u, mijn liefste schat, nu zijt ge van mij en geen macht ter wereld zal ons weer scheiden. Johny liet zich maar al te graag gerust stellen. Ze vertelden elkander alles, waarvan hun harten vol waren. Intusschen hadden Helena en Trudi in de vestibule op de witte bank gezeten. Zij hadden slechts Johny's kreet gehoord en af en toe het geluid van een mannenstem. Ademloos van span ning zaten zij daar en zouden thans voor alles in de wereld niet hebben willen uitgaan. Eindelijk kwam mevrouw Bronkmann van een boodschap in de stad terug. Trudi trad haar tegemoet. Juffrouw Johny heeft bezoek gekregen, me vrouw, berichtte zij, schijnbaar onschuldig. De goede dame schrok opvallend. Bezoek van wien O, van een jongmensch, dat er erg voornaam en aristocratisch uitziet. Mevrouw Bronkmann had nauwelijks haar hoed afgezet, of zij stormde in de grootste op winding naar de spreekkamer. Een duister ver beide Huizen zal worden goedgekeurd. De grondslag van iwee percent van de volkstelling in 1890, welke in de nieuwe wet wordt omschre ven, duurt tot 1/7 1927, waarna een nieuw stelsel zal worden toegepast, waarbij de totale toelating echter zal worden beperkt tot 150.000 per jaar. Coolidge is omoldaan over het verloop, maar moeden steeg in haar op, wie dat jongemensch zou kunnen zijn en in haar angst zag zij reeds den Imogen pensionprijs, die voor Johny betaald werd, als een droom vervliegen. Geheel ontzet rukte zij de deur open en staarde ontzet op het gelukkige paar. Irudi en Helma hielden zich op den achtergrond en zagen de komende scène met spanning tegemoet. Toen zij het paar met de armen om elkander geslagen zag zitten, knepen zij elkander weer in de armen. Lothar was opgestaan en maakte een buiging voor mevrouw Bronkmann. Mijnheer ik moet u toch zeer verzoeken ik weet niet stotterde de verschrikte vrouw. Maar Lothar liet haar niet uit praten. Neem mij met kwalijk, mevrouw, dal. ik u niet eerst een bezoek gebracht heb. Ik hoorde echter, dat gij waart uitgegaan. Mijn naam is Wildenfels. Trudi en Helma stieten een ongearticuleerden kreet uit van verrukking, maar mevrouw Bronk mann viel bijna in onmacht, toen zij haar bang vermoeden bevestigd zag. Graaf Wildenfels vroeg zij toonloos. Om u te dienen, mevrouw. Maar mijnheer von Wildenfels u brengt mij in de grootste verlegenheid. O, uw moeder heeft mij verboden u ooit met juffrouw Johny te laten samenkomen. Nu is het tegen mijn wil geschied. Wordt uervo-lgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1