DAGBLAD "fOOi? SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang, Vrijdag 9 Mei 1924. 19942. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HoIl.Algem.Verz. bank te Schiedam Bultenlandsch Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 8 Mei 1924 het verzoek van de DISTILLEERDERIJ VOOR HEEN SIMON RIJNBENDE EN ZONEN om vergunning tot uitbreiding van hare distil leerderij in de panden Noordvest 33, 31 en 25, kadaster Sectie A. Nos. 1574, 1489, 1464, 1016 en 81, door verplaatsing van 1 electromotor van 1 P.K., 1 pomp, 2 reservoirs en 2 tapma- chines van het perceel Sectie A. no. 1574 naar 1489, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 9 Mei 1924... IIET HERSTELVRAAGSTUK, Er is thans sprake van, dat de conferentie der geallieerde premiers, die begin Juni zal plaats hebben, niet te Londen, doch te Brussel zal bijeenkomen. Naar het schijnt, houdt dit verband met het feit, dat de Belgische premier in do voorberei ding dezer bijeenkomst een belangrijke rol heeft gespeeld en dat hij met zijn collega Hijmans voortdurend doende is de standpunten der verschillende landen ten opzichte der schade vergoeding met elkander in overeenstemming te brengen. Naar gemeld wordt, heeft Ramsay Mac Donald in een door het Engelsche gezantschap te Parijs aan Poincaré overhandigd commu niqué gewezen op het officieus en ongedwongen karakter van de Engelsch-Belgische besprekin gen en het vertrouwen uitgesproken, dat zij zullen bijdragen om de atmosfeer te zuiveren, doordat zij bijdragen tot een juist begrip van elkanders inzicht. Doordat zij een paar dagen te voren Poincaré hadden bezocht, waren de Belgische ministers in staat aan MacDonald zeer waardevolle in drukken te verschaffen over hun besprekingen met dezen en men gelooft, dat MacDonald zijn waardeering heeft te kennen gegeven over het feit, dat hij zoo volledig is ingelicht over de belangen van de betrokken partijen. Algemeen gelooft men dat de bezoeken van de Belgische staatslieden te Parijs en Londen en de buitengewoon vriendschappelijke en on gedwongen wijze, waarop de besprekingen tus- schen de bondgenooten zijn gevoerd, het herstel- vraagstuk, voor zoover de geallieerden betreft, op een buitengewoon gunstigen en veelbeloven- den grondslag gesteld hebben. Gissingen over de toekomst houden zicli thans voornamelijk bezig met Duitschland en ofschoon de politieke toestand daar vaag blijft, blijven de waarnemers te Londen vol hoop, dat de be trokken Duitsehe partijen ten volle de tragische verantwoordelijkheid zullen begrijpen, die zou ontstaan bij het niet-gebruik maken van de kans, die door de deskundigen aan hen en aan Europa wordt geboden om te ontkomen aan den politieken en economischcn chaos van de laatste jaren. Een belangrijker document, dat eveneens voor de Fransche regeering bestemd is, zal 107 Och, lieve hemel, was ik maar niet uitge gaan. Maar wie kon Ook zoo iets denken Wat zal de gravin daar nu van zeggen Zij zal mij niet gelooven, wanneer ik zeg, dat het mijn schuld niet is. Lothar trad een sclu'ede naderbij. Wees gerust, mevrouw, ik zal zelf voor u getuigen bij mijn moeder. Ik kon niet wachten op uw terugkomst, ik moest zeer noodzakelijk mijn verloofde spreken. Hij trok Johny naar zich toe. Liet wipneusje snikte van zaligheid, Wat een prachtig paar, Helma, zeide zij enthousiast. Uw verloofde, zeide mevrouw Bronk- mann, die thans geheel haar zelfbeheersching verloren had, en zij viel in een stoelneer. Lothar sloot de deur, tot groot leedwezen van de beide luisteraars, die nu naar boven stormden om het overweldigende nieuws aan de andere dames mee te deelen. Lothar boog. Juffrouw Warrens is vanaf dit oogenblik mijn verloofde. Mevrouw Bronkmann wrong zich de han den. 1 Ach, lieve God wat moet dat wor- thans, naar de „Evening Standard" verneemt, te-Londen aan het departement van de schatkist worden uitgewerkt. In dit document wordt mededeeling gedaan van het Britsche standpunt ten opzichte van het geheele complex van repa ratievraagstukken in verband met het door het deskundigen-comité uitgebracht rapport. IN HET ROERGEBIED. De strijd in het Roergebied is gister nog verscherpt, daar nog eenige ploegen, die na zeven uur werken naar boven waren gegaan, zonder eenigen opzeggingstermijn zijn ontslagen. Dientengevolge is het aantal mijnen waar ge werkt wordt, nog verminderd. Ook de Micum (intergcallieerde ingenieursmissie) wordt door de actie getroffen. Zij heeft nl. een aantal cokes ovens in regie van mijnen, waarvan het bedrijf door de eigenaars beheerd wordt, zoodat ten gevolge van de staking in de mijnen nu ook de cokesovens stilstaan, bij gebrek aan kolen. Aan een deputatie van mijnwerkers, die zich buiten de organisatie om tot de Micum wendde, is medegedeeld, dat de Micum voorloopig een afwachtende houding aanneemt. De gevolgen van de staking beginnen zich thans reeds te doen gevoelen. Op de hoogovens van de ijzergieterij „Union" is het bedrijf ten gevolge van cokes- en gasgebrelc ingekrompen. Naar uit Essen wordt gemeld, was ook gister het mijnbedrijf in het Roergebied voor ongeveer 90 stilgelegd. De uitsluiting der arbeiders, die aan de ver korting van den arbeidstijd vasthouden, wordt streng doorgezet. Offieieele onderhandelingen tusschen de partijen hebben nog niet plaats gehad. Wel heeft de Christelijke vakcentrale aan de rijksregeering verzocht zoo spoedig mogelijk in het conflict te bemiddelen. Naar verluidt, heeft ook de Oberprasident van West- falen de staats- en rijksregeering verzocht, in het geschil tusschen de werknemers en de werkgevers in den mijnbouw in liet Roergebied bemiddelend op te treden. Met de werkgevers is van de zijde van de regeering nog geen contact gezocht. Het „Berliner Tageblatt!' verneemt van goed- ingelichte zijde uit Dusseldorp, dat generaal Degoutte gisteren naar Brussel is geweest om met de Belgische regeering de maatregelen te bespreken, die genomen moeten worden in verband met den toestand in het Roergebied. De Franseh-Belgisehe bezettingsautoriteiten hebben er het grootste belang bij, dat de loopcnde reparatie-leveringen verzekerd zijn en zij zullen met liet oog daarop zoo noodig nieuwe mijnen in eigen regie nemen. Voorts wordt overwogen de algemeene uit sluiting zoowel als de algemeene staking te verbieden. Het werk zou moeten worden voort gezet krachtens de tot nu toe geldende regeling in zake loonen en werktijd, d. w. z. dat dan de 7-urige arbeidsdag onder den grond zou worden gehandhaafd. Het spreekt vanzelf, dat deze strijd aan beide partijen zeer veel geld kost. Aan de zijde der industrie wordt het verlies geschat op 8 a 9 millioen goudmark per dag. Er komt dan nog bij het dringend geldgebrek dat hei den onder nemers uiterst moeilijk maakt, den strijd vol te houden. Anderzijds zijn ook de kassen der werknemersorganisaties sedert den inflatiestrijd in de hoogste mate noodlijdend. En ook de groote vakcentrales zijn niet in staat een uitgebreid den, hoe zal ik dat in 's hemels naam ver antwoorden De gravin zal natuurlijk het reeds betaalde geld terugverlangen. Gij berokkent mij een groote schade, mijnheer von Wildenfels, ik moet toch van mijn pension leven. Stel u toch gerust, mevrouw. Gij zoudt mij werkelijk niet hebben kunnen beletten, mijn verloofde te ontmoeten. En schade zult gij er in geen geval door lijden, daarvoor blijf ik u borg. Dat gaf mevrouw Bronkwijze op wonderbaar lijke wijze haar rust terug. Maar zij bleef toch nog een beetje klagen. Och, hemeltje, ik ben zoo geschrokken. Hoe zijt gij achter mijn adres gekomen De gravin heeft toch alles zoo ingericht, dat zulks niet mogelijk was. Lothar glimlachte. De dames waren in dit opzicht wel een beetje onverstandig. In het Duitsehe rijk ver dwijnt een jongedame niet zoo gemakkelijk, zonder een spoor na te laten. Het is zelfs niet noodig geweest, dat ik tot ernstige nasporingen overging. Gij moet u wat dikkere enveloppen aanschaffen. Zij keek hem verbaasd aan. Enveloppen Ja, gij hebt dezer dagen een brief aan mijn moeder gezonden. En door de dunne enveloppe kon ik heel duidelijk drie woorden lezen Jena Pension Bronkmann. Dat was voldoende voor mij. Nu gij van een en ander op de hoogte zijt, kunnen wij wel rustig over conflict te financieren. Het is dus voor beide partijen van belang, dat de duur van het conflict zooveel mogelijk wordt bekort. De Pruisische minister van Handel heeft in een loonsverhooging van 15 voor de mijn werkers in de staatsmijnen toegestemd. De minister houdt evenwel vast aan den achturigen arbeidsdag onder den grond, zich beroepende op de lasten van de Micum-overeenkomst. Daar de arbeiders hun standpunt handhaven, zijn de poorten van de staatsmijnen gesloten. De arbeiders, die den achturigen arbeidsdag hebben afgewezen, zijn 'ontslagen. DE MILITAIRE CONTROLE. Volgens de Temps" zal de eerlang' door den gezantenraad aan Duitschland te zenden nota de eischen van de nota van 5 Maart handhaven en derhalve nogmaals verlangen dat de. inter- gealliecrde militaire contröle-commissie een reeks inspectiereizen zal kunnen uitvoeren. De Engelsche gezant had gister over die- kwestie een onderhoud met Poincaré. MGR. CIEPLAK TE ROME. Naar een V.D.-bericht uit Rome meldt, heeft Z. H. de Paus Mgr. Gieplak in particuliere au diëntie ontvangen. Kardinaal Gasparri en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders verwelkomden hem bij zijn aankomst. HET DITTSCII-RUSSISCHE INCIDENT. Litwinof heeft over het Duitscb-Russische incident verklaard, dat men hier met een for- meele schending der ex-territoriale rechten te doen heeft en dat dit een belèediging der sovjet- regeering beteekent. De vraag of dit bet einde der vriendschappe lijke betrekkingen tusschen beide landen zal veroorzaken moet aldus Litwinof natuur lijk ontkennend worden beantwoord. Men kan niet aannemen, dat de Duitsehe regeering deze betrekkingen met opzet wil verbreken. Het verder verloop van het incident zal van Duitschland afbangen. - Naar de bladen melden is noch van de Dukschc, noch van Russische zijde be* voorspel gedaan een scheidsgerecht in te stellen 4 ot bij legging van het incident, dat in het gebouw der Russische handelsdelegatie heeft plaats ge vonden. Wel heeft men het denkbeeld geopperd door 'een speciale commissie de tegenstrijdig heden in de Duitsehe en de Russische lezing op t,e helderen en de werkelijke toedracht der feiten te doen vaststellen. ENGELAND. Clynes de regeeringsleider in het Lagerhuis, deelde gisteravond mede, dat de regeering de motie, welke Baldwin, de leider der oppositie, Dinsdag a.s. in het Lagerhuis zal indienen en waarin de opheffing van dez.g.MacKenna-rechten op auto's zal worden bestreden, als een motie van wantrouwen zal beschouwen. De liberale „Daily News" verklaart in ver hand hiermee, dat ten aanzien van de motie- Baldwin de regeering geen gevaar dreigt. JOEGOSLAVIË. De koning acht een ontbinding der Skoéptsjina niet noodig. Verwacht wordt, dat Jowanowitsj of Davidowitsj met de kabinetsvorming belast wordt. de kwestie spreken. Het komt mij gewenscht voor, dat mijn verloofde voorloopig rustig bij u blijft, maar niet alleen. De kamenier van mijn overleden grootmoeder komt hier hedenmiddag aan. Hebt gij misscien nog een kamer disponibel. Mijn verloofde moet in ieder geval een vertrouw de en aan haar gehechte bediende bij zich hebben. Op geld kijk ik niet. Ik zal u ook overigens in alle opzichten schadeloos stellen, wat betreft de inkomsten, die eventueel voor u mochten ver loren gaan, wanneer gij mijn wenschen inwil ligt. Mevrouw Bronkmann rekende in zenuw- achtigen haast. Zij overwoog het voor en tegen en was practiseh genoeg, te begrijpen, dat zij er slechts bij winnen kon, wanneer zij zich on voorwaardelijk schikte naar de verlangens van den zeer beslist optredenden jongen graaf. Zij klaagde en jammerde nog een beetje om van Lothar's bereidwilligheid nog wat meer offers te ontlokken. Deze drukte zijn aanbod thans in bepaalde getallen uil, waarna mevrouw Bronkmann overwonnen was. Wal ging haar bij slot van rekening de ontstemming der gravin Wildenfels aan. Zij had gedaan, wat zij doen kon. Verder moest de gravin dat maar met haar zoon uitmaken. De jonge graaf zag er wel naar uit, als of hij zijn wil zou weten door te zetten. De practische dame gaf dus toe en beloofde alles te doen, wat men van haar ver langde. Zij was nu geheel als in de handen van Lothar, en verzekerde hem dat de kamenier een mooi kamertje zou krijgen. De radicalen zijn sterk tegen een concentratie kabinet. De Kroaten hebben geweigerd bij den koning op audiëntie 'e gaan. SPANJE. Generaal Primo de Rivera heeft een langdurig onderhoud gehad met verscheidene vertegen woordigers der pers. In zijn conferentie merkte de Rivera op, dat het directoire tot nog toe slechts een derde van zijn arbeid had voltooid. Het was echter besloten door te werken totdat het zijn hervormings plannen zou hebben ten uitvoer gebracht. De oude partijen haddon volgens hem op gehouden te bestaan. Slechts de nieuwe partij maakte een vormingsproces door. „Tot hiertoe", vervolgde de generaal, „heeft het directoire geen radicale maatregelen ge nomen maar het is voornemens spoedig een serie verstrekkende decreten af 'e kondigen welke de geheele burgerlijke en militaire organisatie zullen hervormen. De pogingen der oude partijen om +e herleven zullen vruchteloos zijn, daar het directoire besloten heeft de laatste sporen van het oude systeem uit. te wissehen. „Wij weten, waarheen wij gaan en hoe wij daar moeten komen" eindigde de generaal. TURKIJE. Uit Angora wordt gemeld, dat aan generaal Rafet Pasja officieel zal worden gevraagd uitleg te geven hoe hij aan zijn fortuin is gekomen. Hij was voorheen premier en legde onlangs zijn man daat als lid der Nationale Vergadering neer in verband met een schandaal, waarbij ook Raoef Bey was betrokken. AMERIKA EN DE WERELDVREDE. De Amerikaansche senator Lodge heeft bij den Senaat een motie ingediend voor instelling van een Wereldgerechtshof te Den Haag, waar aan de Vereenigde Staten ook zouden deelnemen. In de motie is een volledig plan vervat voor het voorgestelde Hof, dat uit 16 rechters zal bestaan, die gekozen worden door een verkie- zingscommissie. Deze verkiezingscommissie zal bestaan uit een algemeene commissie, die is samengesteld uit ver' egenwoordigers van de deelnemende mogendheden. AMERIKA EN DE PHILIPPIJNEN. Uit New York wordt gemeld, dat de z.g. eilandencommissie uil het Huis van Afgevaar digden een motie heeft aangenomen, volgens welke aan de bevolking der Philippijnen na 15 jaar moet worden toegestaan, door middel van een volksstemming over haar lot te beslis sen. DE AMERIKAANSCHE IMMIGRATIE-WET. In de bijeenkomst te Washington van de be treffende commissie en leden van het Huis van Afgevaardigden is besloten een regeling in te dienen volgens welke de immigratie wet 1 Maart 1925 in werking zal treden. ALLERLEI. Uit Berlijn. Tot 31 Maart jl. waren bij den algeineenen staatsdienst 25% van het personeel ontslagen. Uit New York. Bij de voor-verkiezingen voor het presidentschap te San Francisco ver- Lothar herademde, en toen daarna een ont zettende woordenvloed zich over hem uitstortte, zag hij Johny met komieke ontzetting aan. Dat hij met zijn verloofde geen verstandig woord meer zou kunnen spreken, begreep hij. Daarom verzocht hij Johny, zich gereed te maken, om uit te gaan, teneinde Grill van het hotel af te halen. Terwijl Johny naar haar kamer ging, moest Lothar mevrouw Bronkmann's woordenvloed over zich heen laten gaan. Teneinde haar af te leiden, prees hij haar mooien tuin. Zij voerde hem toen naar buiten en toonde hem met trots haar groentebedden en vruchtbommen. Boven aan de ramen stonden de pension dames in ademlooze spanning en volgden iedere beweging van den jongen aristocraat met de grootste belangstelling. 1 rudi en Hennna waren naast Johny de heldinnen van den dag. Ook Maria Hagen had van de beide meisjes gehoord, wat er gebeurd was. Zij bleef echter alleen op haar kamer en keek door de jalouzieën verborgen, naar Lothar. Het gesnap der meisjes en hunne romantische ontboezemingen hadden weinig aantrekkelijks voor haar. Maar toch interesseerde zij zich, met het oog op Johny, zeer voor Lothar. Plotseling werd de deur van haar kamer geopend en naar binnen vloog, maar thans met een geheel veranderde gezichtsuitdrukking, Joh ny Warrens. Lachend en weenend tegelijk omarmde zij Maria. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1