DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EK OMSTREKEN* FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Dinsdag 13 Mei 1924. No. 13945 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 30. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel, post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 lij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deHoll.Algem. Verz.bankteSchiedam Buitenlandseh Nieuws. DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. Poincaré verslagen. Alle uitslagen zijn thans binnen, op die der Koloniën (9) na. Voor cle 584 zetels zijn gekozen Conservatieven tl republikeinen 137 links- republikeinen 92dissidente radicalen 34 radicaal-socialisten 127 republik. socialisten 39 geunifieerde socialisten 102 communisten 29. Er moeten vier herstemmingen plaats vinden. Alle negen ministers, die candidaat waren gesteld, zijn herkozen. De conservatieven winnen 2 zetels en verliezen er 17. De republikeinen winnen 24 en verliezen 88. De linksrepublikeinen winnen 14, verliezen 77. De dissidente radicalen winnen 9, verliezen 23. De radicaal-socialisten winnen 66, verliezen 16. Do republikeinsche socialisten winnen 15, verliezen 16. De geunifieerde socialisten winnen 58, ver liezen 10. De communisten winnen 24, verliezen 7. Wat niet velen hadden verwacht, is toch ge beurd 't nationale bloc van Poincaré is verslagen en heeft zijn meerderheid verloren. De overwinning komt grootendeels aan de linkerzijde ten goede en zooals Robert de Jouvenel in „TOeüVre" bekent, heeft deze overwinning alle verwachtingen overtroffen. Het bloc der linkerzijde beschikt in de nieuwe Kamer over bijna de helft van het aantal zetels. In plaats van 150 zetels in de oude Kamer, heeft het thans 270 tot 280 in de nieuwe. De radicaal-socialisten, die Herriot volgen, komen van 65 op 127 de geunifieerde socialisten van 50 op 102 de republikeinsch-socialisten, waartoe Painlevé behoort, hebben 39 zetels. Te zamen met de 29 communistische zetels heeft het bloc der linkerzijde ongetwijfeld de meerderheid. De politieke gevolgen van deze verkiezingen kunnen voor 't oogenblik, terwijl Parijs er nog perplex van staat, met geenerlei zekerheid worden voorspeld. Het kabinet zou heden een bijeenkomst houden en het is niet onwaarschijn lijk dal Poincaré dan zijn aftreden zal aankon digen. Vermoedelijk echter zal Millerand hem verzoeken 't bewind voort te zetten tot dat de nieuwe Kamer op 1 Juni bijeenkomt en zijn aftreden zal noodig maken. Na de samenkomst van de nieuwe Kamer zullen er in verband met de werkzaamheden van huishoudelijken aard nog verscheidene dagen verloopen eer deze kwestie in de Kamer aan de orde zal zijn. Men verwacht, dat daarna de president aan de meerderheid de gelegenheid zal geven tot de samenstelling van een kabinet naar haar wensch. Als mogelijke nieuwe premier worden genoemd Briand, Painlevé en Herriot. Het is evenwel een feit, dat Parijs op dit oogenblik nog volstrekt niet weet, wat er zal geschieden. Ook is het mogelijk, dat Poincaré opnieuw zal optreden met een kabinet, in nóg meerdere mate dan het huidige uit de liukerzijde gekozen. Indien Poincaré's bespreking met MacDonald doorgaat en het tegendeel verluidt nog niet zal hij ongetwijfeld als resultaat van de ver kiezingen voortgaan met de reeds getoonde neiging tot een meer verzoenende houding aan gaande de vraagstukken der schadevergoeding en de Roer. 110 O mijn lieve God, ik wensch u ook van harte geluk, zei zij snikkend. Als dat mevrouw zaliger beleefd had, wat zou zij gelukkig zijn geweest. Johny omhelsde de oude vrouw. Meent ge dat heusch, Grill Zou groot mama zich daar werkelijk over verheugd heb ben Natuurlijk, juffrouw Johny, zeker, ach, eens heeft zij tegen mij gezegd, toen wij u en den jonker nakeken Grill, zijn die twee niet een mooi paar, kunt ge u een knapper voorstellen. Lothar nam Johny in het bijzijn van Grill in zijn armen en kuste haar tranen weg. Gij behoeft er niet aan te twijfelen, dat grootmama ons haar zegen gegeven zou hebben. Ik kan het u later schriftelijk laten zien, dat zij hartelijk wenschte, ons vereenigd te zien. En nu heb ik u in mijn egoisme nog in het geheel niet verteld, dat grootmama u de helft van haar vermogen vermaakt heeft en als huwelijksge schenk krijgt ge van haar de paarlen halsketting- met de smaragden. Die moet ge op uw huwelijks dag dragen. Johny herinnerde zich het oogenblik, waarop gravin Thea haar de geschiedenis van de hals- De Fransche verkiezingen trekken te Londen minstens evenzeer de aandacht als de Duitsche Rijksdagverkiezingen, een week geleden. De radicale „Star" trekt reeds de conclusie, dat het Fransche nationale blok volkomen verslagen is en dat er met het heengaan van Poincaré een verandering zal komen in de Fransche Roerpolitiek. Het blad vergeet hierbij, dat er in Frankrijk veel minder oppositie was tegen de buitenlandsche politiek van Poincaré dan tegen zijn binnenlandsche politiek. Men dient derhalve de komende gebeurtenissen af te wachten. In ieder geval is de zaak van groot belang met het oog op de ontmoeting tusschen Poincaré en MacDonald. Naar verluidt, is er tot op heden nog geen verandering gekomen in het plan, volgens hetwelk Poincaré naar Londen zal gaan om in The Chequers, het buitenverblijf van den Britschen premier, een onderhoud met Mac Donald t.e hebben over de uitvoering van de expertsrapporten. DE POLITIEKE CRISIS IN DUITSCHLAND. Onder de middelpartijen heerscht een streven om een nationaal middenblok te vormen uit het centrum, de democraten en de Duitsche volks partij, waarin ek dier partijen haar politieke zelfstandigheid zou bewaren. Het centrum zou dan met zijn 65 stemmen als sterkste groep weer met rijkskanselier Marx kunnen aankomen. BEIEREN. De Muenchener Allgemeine Zeitung meldt, dat de Duitsch-nationalen en de Beiersche volks partij onderhandelen over de hervorming Van het kabinet. De Duitsch-nationalen staan er op, dat Knilling minister-president blijft. Von Kahr zou door minister Schweyer worden ver vangen. IN HET ROERGEBIED. De Duitsche rijksminister van Arbeid, Brauns heeft gisteravond officieel in het mijnconflict aan de partijen zijn bemiddeling aangeboden. De minister heeft de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemerszijde uitgenoodigd tot een confei-entie op Woensdagmorgen a.s. Gister zijn de arbeiders van de cokesovens „Viktoria Matthias" niet aan het werk gegaan, waardoor de gasvoorziening van geheel Essen wordt bedreigd. De organisaties van de mijn-industrie hebben nog niet deelgenomen aan onderhandelingen tot bijlegging van het conflict. De werkgevers staan op het standpunt, dat er geen aanleiding tot onderhandelen is, daar de zaak volkomen is beslist door de bindend verklaring van de uitspraak van het scheids gerecht over loonen en arbeidstijden. DE ONLUSTEN TE HALLE. Bij de gevechten, die Zaterdag te Halle tus schen agenten van de schupo en communisten plaats vonden, zijn behalve vier arbeiders ook vier agenten gedood. Acht agenten en vier ar beiders werden levensgevaarlijk gewond. He nationalisten hebben slechts één doode te be treuren, namelijk den student die te Quisnitz doodgestoken werd. DE IERSCHE GRENSREGELING. Volgens de „Northern Whig", een unionistisch te Belfast verschijnend blad, heeft de Britsche premier den Canadeeschen oud-premier sir ketting vei-teld had en haar die om den hals had gehangen, en zij schreide diepbewogen. Lothar bracht Johny en Grill naar het huis van mevrouw Bronkmann. Gril was dadelijk bereid bij Johny te blijven. Wat de huisgenooten gehoopt hadden, gebeurde niet. Lothar moest nog met den avondtrein tei-ugkeeren. Hoeveel het hem ook kostte, van Johny afscheid te nemen, toch verlangde hij er naar, met zijn moe der in het reine te komen. Hij drukte Grill herhaaldelijk en dringend op het hart, goed voor Johny te zorgen, haar niet alleen te laten en wat hem nog verder door zijn liefde en zorg werd ingegeven. Na een afscheid van zijn meisje reisde hij naar huis terug. HOOFDSTUK XXXV. Gravin Susanne koesterde in het minst geen achterdocht, toen Schifler haar zei, dat t de jonker naar de stad was gereden. Van het vertrek van Grill had zij niets gemerkt. Zij zag de oude vrouw soms in dagen niet. Toen Schiffler haar de boodschap bracht, gaf zij bevel haar equipage in te spannen. Zij wilde in de omgeving bezoeken afleggen. Bij de Sol- tenauers ontmoette zij baron Hasselwert, die van zijn reis terug was. Zij maakte hem verwijten, dat hij zich nog Robert Border verzocht, de Britsche regeering te vertegenwoordigen in de commissie tot rege ling van de grens tusschen Noord- en Zuid- Ierland. Het blad voegt hier aan toe, dat Border deze uitnoodiging voorwaardelijk heeft aanvaard. De Ganadeesche conservatieve staatsman zal als vertegenwoordiger van de Britsche commissie voorzitter der grenscommissie zijn. Met een vertegenwoordiger van Noord- en Zuid-Ierland elk, zal sir Robert Border in de commissie een beslissende stem hebben en daardoor desnoods als scheidsrechter optreden. De Ulster-regeering heeft echter nog niet toe gestemd in de benoeming van een commissie lid. De Ulster-premier sir James Craig verklaarde in een interview over het Iersche grensgeschil, dat alleen een oplossing kan worden verkregen wanneer men de idee van een arbitragecommissie door welker uitspraak slechts ernstige moeilijk heden zouden ontstaan, laat vallen en daarvoor in de plaats komt een wederzij dsche regeling, gebaseerd op het beginsel van geven en nemen, waarvoor de goedkeuring van de bevolking der beide betrokken districten is verkregen. DE KABINETSCRISIS IN SERVIE. De koning heeft den radicalen minister Trif- kowitsj de vorming van een concentratiekabinet opgedragen. ROEMENIE EN RUSLAND. Volgens een bericht uit Genève heeft koning Ferdinand van Roemenië verklaard, dat de stand der betrekkingen tusschen Roemenië en Rusland geen gevaar voor den vrede mee bracht. Drie dagen geleden is de Russisch-Roe- meensche commissie, die benoemd is om op vreedzame wijze de grenskwestie te onderzoeken, te Podolsk bijeengekomen. SYRIË. Een bericht uit Konstantinopel zegt dat de strijd aan de Syrische grens opnieuw is uitgebro ken. In de jongste gevechten zouden de Fransche 120 dooden en gewonden hebben verloren. DE AMERIKAANSCHE IMMIGRATIEWET. Uit Washington wordt gemeld, dat men ver wacht, dat president Coolidge zijn veto over het in werking treden van de nieuwe Amerikaan- sche innnigratiewet op 1 Juli a.s. zal uitspreken. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Uil Washington verluidt In zijn rapport aan de vlootcommissie van het Huis van Af gevaardigden geeft de onderstaats-secretaris van Marine, Roosevelt toe, dat de strijdkracht der Britsche, Amerikaansche en Japansche vloten werd weergegeven door de cijfers 5, 4 en 3 in plaats van 5, 5 en 3 zooals door hetverdrag van Washington was vastgesteld. Roosevelt besprak goedkeurend de voorstellen in het laatste jaarrapport tot moderniseering der Amerikaansche slagschepen welke dertig millioen dollars kost, alsmede de moderniseering van zes steenkool-stokende slagschepen en den bouw van acht lichte kruisers van 10.000 ton. De vloot is, zeide hij, in goeden toestand, op deze tekortkomingen na. ALLERLEI. Uit Berlijn De Duitsche gezant te Moskou heeft een langdurig onderhoud gehad met niet op Wildenfels had laten zien. De baron trok een beklagenswaardig gezicht. Dierbare, vereerde vriendin, men be zoekt niet graag de plaats zijner nederlagen. Indien ik al den moed gehad zou hebben, weer tegenover u testaan, is mij de gedachte toch nog onverdragelijk, mij tegenover juffrouw Warrens als afgewezen minnaar te vertoonen. Zij waren eenige minuten alleen en konden vrijuit spreken. Gravin Susanne keek haar ouden eerder verlicht aan. Wel, deze hinderpaal bestaat niet meer. Juffrouw Warrens heeft Wildenfels verlaten. Hasselwert keek haar verbaasd aan. Is juffrouw Warrens niet meer op Wilden fels Neen, ik vond het noodig, haar na den dood mijner schoonmoeder te laten vertrekken. Maar, waarom, mevrouw Susanne boog zich naar hem toe. Onder ons gezegd, ik was bang, dat mijn zoon op het punt stond, even dwaas te doen als gij- De baron ontstelde. Gij bedoelt uw zoon en juffrouw Warrens Ja, dat bedoel ik. En als voorzichtig' vrouw heb ik mijn maatregelen genomen. H'j keek haar met een weifelenden blik aan. Als gij een gegronde reden hebt voor uw vrees, dan zullen uw maatregelen weinig baten. Al legt gij ook tusschen mij en haar bergen, Tsjitsjerin over het incident in het gebouw der Russische handelsdelegatie te Berlijn, terwijl rijksminister Stresemann met den vertegen woordiger van den Russischen gezant te Berlijn de mogelijkheid van een bijlegging van het conflict heeft besproken. Uit Praag Bericht wordt dat Millerand, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Warschau in Juni a.s., ook Praag zal bezoekan. Uit Madrid Het directoire heeft besloten, de regeeringen van Griekenland en Turkije te erkennen en de overeenkomst te Tanger te ratificeeren. Het Roemeensche koningspaar is te Lon den aangekomen en met groote plechtigheden aldaar ontvangen. Binnenland. Het eonïliet In de textielnijverheid. In de katholieke kerken te Utrecht is Zondag een collecte gehouden voor de arbeiders in Twente, die door socialisten en communisten verhinderd worden aan het werk te gaan. De deken der stad Utrecht had, daartoe het verzoek gedaan, nadat de R. K. Werklieden- vereeniging St. Joseph bij hem daarop had aangedrongen. NederlandPolen. Een telegram van het Poolsche Telegraaf- agentschap uit Warschau dd. 10 Mei meldt Volgens onze inlichtingen zullen te Warschau de onderhandelingen worden bespoedigd om in de naaste toekomst, te geraken tot een han delsverdrag tusschen Nederland en Polen. De Didamsekc kwestie. De minister van financiën heeft aan het gemeentebestuur van Didam bericht, dat hij de inhouding van de 25.000 niet kan achter- w m laten. De gemeente zou dit bedrag van het rijk als voorschot hebben ontvangen, doch het gemeentebestuur ontkent de ontvangst daarvan. De gemeente verkeert in'geldverlegen heid. Dc oppositie in de Communistische Partij. Zondag is te Haarlem een vergadering van de oppositie in de Communistische Partij ge houden. Besproken werd de houding, die de oppositie had aan te nemen, na het compromis, dat op het Rotterdamsche congres tot stand was ge komen. Vastgesteld werd, dat de heeren Bouw man, Sneevliet en Brandsteder, die de meerder heid van de delegatie van de oppositie naar het Rotterdamsche congres vormden, volkomen eigenmachtig tot het sluiten van het compromis waren overgegaan en daarbij de eischen, cHe door de oppositie vóór het congres waren op gesteld, hadden losgelaten. Daarom was men van oordeel, dat de oppositie op geen enkele wijze gebonden was door het bedoelde compro mis. Na bespreking van den toestand, ontstaan na het Rotterdamsche congres, kwam men tot de conclusie, dat het voor de oppositie onmoge lijk zou zijn, langer haar inzichten binnen de partij te propageeren. Men besloot over te gaan tot het vormen van een bond van communistische strijd- en pro- pagandaelubs. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Zaandam, Leiden en eenige andere plaatsen zullen onmiddellijk afdeelingen worden gevormd. dalen en heuvelen. Gij kent dat lied toch Zij haalde de schouders op. Ik heb mijn maatregelen goed genomen. Hm, hm. Maar zeg eens, vereerde vriendin, aangenomen, dat de jongelui elkaar liefhebben, waarom wilt gij dan zoo wreed zijn, hen te scheiden In uw plaats zou ik blij zijn, zulk een bekoorlijk en lieftallig schoondochterj te te krijgen. Kom, maak met zulke grapjes. - Maar het is mij heilige ernst. Mijn oordeel over juffrouw Warrens is niet veranderd, al heeft zij mij een blauwtje laten loopen. Ik vind haar allerbekoorlijkst, en naar mijn meening zou zij eiken vorstentroon tot sieraad strekken. Susanne beet zich boos op de lippen. Ik geloof, dat gij nog niet heelemaal ge nezen zijt. Hij glimlachte en zuchtte Ais gij daarmee bedoelt, dat ik heden mijn aanzoek nog herhalen zou, als juffrouw Warrens voor mij bereikbaar was ja dat zóu ik misschien doen.Misschien want ik ben het alleen zijn hartelijk moe. Maar zoo ver standig ben ik toch wel geworden, om in te zien, dat zij te jong voor mij is. Heden sta ik weer op mijn vroeger standpunt, dat gij de meest passen de levensgezellin voor mij zoudt zijn. Gij weet, dat men altijd weer tot zijn oude liefde terugkeert Sedert ik u heden terug zag, is het mij, alsof ik van mijn onverstand genezen ben. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1