DMGBLMD WGOR SGHiEOMM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Het familie-geheim- 47ste Jaargang. Donderdag 15^Mei 1924. No. 13947 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 2.0 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 li'; verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Nog steeds verneemt men gissingen over de opvolgingskwestie van Poincarc. Ondanks de beweringen van de rechtsche pers, dat de socia listen in bet nieuwe kabinet zitting zullen nemen, deelt de linksche met stelligheid mede, dat zij dit zeer zeker thans niet zullen doen. Wel zullen zij hun steun aan het te vormen kabinet ver- leenen en dus ook voor de begrooting stemmen. Meer en meer wordt de naam van Herriot als die van den aanstaanden kabinetsformateur genoemd. Wat het eventueele aftreden van president Millerand betreft, het is zeker, dat, deze ernstig aan heengaan denken zou als de nieuwe regeering een der drie volgende punten in haar program opnam Terugtrekking van de Fransche troepen uit het Roergebied, erkenning van de Sovjet- regeering en afschaffing van het gezantschap bij den Paus. Het staat wel vast, dat Raoul Póret geen president van de nieuwe Kamer zal worden. Men noemt voor deze functie Franklin Bouillon, terwijl de „Quotidien" vasthoudt aan den eisch tot benoeming van een socialist, opdat op deze wijze de socialisten al hebben zij dan geen minister-portefeuille, toch belast zullen zijn met de bekleeding van een gewichtig en invloedrijk ambt. In een bespreking der politieke crisis in Frank rijk spreekt de „Times" het vertrouwen uit dat daardoor thans een goede gelegenheid wordt geboden om een waren vrede te verkrijgen voor Frankrijk, Duitschland en alle groote volken van Europa. De „Daily News" zegt, dat het Poincaré-isme als Europeesche politiek thans heeft afgedaan. De „Daily Telegraph" gelooft dat er thans geen twijfel meer bestaat omtrent het rapport, nu de moeilijkheden, zooals reserves ten aanzien van overeenstemming over sancties of over het vasthouden der regie-spoorwegen in het bezette gebied zijn verdwenen. Deze en andere voor stellen welke een inmenging beteekenden in de aanbevelingen, vervat in het Dawes-rapport, zijn vervallen, zoodat de weg naar overeen stemming met Duitschland thans open is indien Duitschland daartoe den wil heeft. De „Matin" meent te weten, dat Poincaré voornemens is zich voor een bepaalden tijd uit het openbare leven terug te trekken en misschien zelfs van den senaatszetel -afstand te doen. Hij ontvangt talrijke aanbiedingen tot mede werking aan Amerikaansche bladen. IN IIET ROERGEBIED. Na de onderhandelingen van gister is men in regeeringskringen te Berlijn hoopvol gestemd, dat over eenige dagen overeenstemming zal worden bereikt door partijen in het conflict bij den mijnbouw in het Roergebied. Men verwacht een compromis in zake den arbeidstijd en dit wel in dien zin dat de arbeiders zich bereid zullen verklaren langer dan 7 uur te werken, waarbij dan echter het overwerk niet zal worden betaald volgens de tariefloonen, doch op basis van een speciale overeenkomst. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het werk begin der volgende week zal worden hervat. 112 Zij leunde wanhopend tegen den muur en verborg haar hoofd in de handen. De grondslag van haar leven, haar trots, dat zij een gravin Wildenfels was, ging in dit uur jammerlijk verloren. Lothar legde zijn handen op haar schouders. Mama, ik smeek u, wees niet zoo hard. Wij zijn toch allen slechts menschen en weten niet, of het noodlot ons ook niet eens schuldig maakt. Zij wendde zich driftig om en maakte zich met toornig flikkerende oogen van hem los. Laat mij kom mij niet met zulke holle woorden aan. Wat voor Jan en alleman past, is niet op ons toepasselijk. O, het is verschrikke lijk, verschrikkelijk deze smaad drukt mij terneder. Zij steunde en wierp zich, haar gelaat ver bergend, in een stoel. Zoo zat zij langen tijd. Lothar durfde haar niet te storen. Hij wist, dat dit ongenaakbare, trotsche vrouwenhart nu onnoemlijk leed. Eindelijk hief zij langzaam haar gelaat naar hem op en keek hem met een bittere uitdrukking aan. Gij hebt overwonnen ik wil u mijn toe stemming voor uwe verloving niet meer ont houden. Juffrouw Warrens vernedert zich nu door met u te trouwen. DUITSCHLAND. De pogingen tot vereeniging van de parle mentaire groepen van centrum, Duitsche volks partij, democratische partij en eventueel van de Beiersche volkspartij hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. De Duitsche volks partij deelt heden zelfs officieel mede, dat zij zich met een fusie van de groepen van de gewezen burgerlijke arbeidsgemeenschap niet zal kunnen vereenigen en dat zij met de pogingerg die in deze richting worden ondernomen niets te maken heeft. Het plan is intusschen nog niet opgegeven en zal vermoedelijk de volgende week in vergade ringen van de verschillende politieke groepen worden besproken. Na deze besprekingen zal pas een definitief besluit kunnen worden geno men. Het plan om eveneens een blok der rechter zijde tot stand te brengen door fusie van de Duitsch-nationale en Duitschvölkische groepen wordt zelfs in Duitschnationale kringen bestre den. Men is daar van meening dat de Duitsch- nationalen in een dergelijk geval hun eigen binnenlandsche en buitenlandsche politiek zou den moeten prijsgeven, alleen om den steun der völkschen te kunnen veroveren. Bovendien zou dan de Duitschnationale volkspartij in de eerst komende tijden niet meer als regeeringspartij in aanmerking kunnen komen. MACDONALD OVER DE ONDERLINGE SCHULDEN. MacDonald heeft gister in het Lagerhuis een zeer belangrijke verklaring afgelegd. Op de vraag n.l. of hij bereid was stappen te doen voor een bespreking der onderlinge schulden der geallieer den verklaarde de premier er in dit stadium waarbij eerst het vraagstuk der Duitsche scha devergoeding moet worden geregeld en de maat regelen moeten worden getroffen voortvloeiend uit het rapport der deskundigen de regeling der schulden als voorbarig te beschouwen. Hij wensch te deze twee geheel verschillende aangelegen heden niet dooreen te laten halen. DE IERSCHE GRENSCOMM1SSIE. Sir Robert Borden, de ex-premier van Canada, heeft bedankt voor het voorzitterschap van de Ierschc grenscommissie, omdat de Britsche regeering niet in staat is de voorwaarde te aan vaarden, dat de benoeming de goedkeuring wegdraagt van Sir James Craig en dat beide partijen, die bij het geschil betrokken zijn, de beslissing van de commissie zullen aanvaarden. SCHEEPVAARTCONFERENTIE Na bespreking van de kwestie der internatio nale havenfaciliteiten nam de internationale scheepvaart-conferentie te Londen een resolutie aan, waarin er bij de zeevarende naties op aan gedrongen wordt, al het mogelijke te doen om te verzekeren, dat de inrichting harer zeehavens gelijken tred houdt met de moderne eischen van het handelsverkeer. JAPAN. Zooals gemeld, zal vermoedelijk aan Burg graaf Cato, als leider der grootste oppositie partij verzocht worden een ministerie te vormen. Deze beseft evenwel dat hij met een der andere groepen tot overeenstemming moet geraken indien hij zich wil handhaven. Zakenkringen vragen een coalitie-cabinet met een krachtige economische en financieele positie. Mama Zij weerde hem heftig af. Laat mij spreek niet tegen mij. Laat mij alleen ik moet eerst zien, wat ik uit de puin- lmopen van mijn leven kan redden. Mijn trots is gebroken. Daar, neem dit verschrikkelijke stuk papier en vernietig het, opdat onze schande niet over de muren, van Wildenfels naar buiten dringt, dat zou mijn dood zijn. Zij gaf het document met afgewend gelaat aan Lothar. Hij nam het zwijgend aan en verliet het vertrek, daar hij zag, dat er nu niet meer met haar te redeneeren viel. Het allereerst zond hij een telegram aan Johny. Toestemming van mama verkregen. Alles goed kom zoodra ik van hier kan vertrekken. Brief volgt. Lothar. loen hij dat bezorgd had, ging hij naar de zitkamer van zijn grootmoeder. Aan haar schrijf tafel onder de oogen van zijn vader las hij het stuk, voordat hij het vernietigde, nog eens door. Het luidde Mijn innig geliefde moeder Voor het geval, dat de dood mij eer oproept dan ik verwacht, wil ik in deze regels iets biechten. Aan iemand moet ik mijn hart uitstorten en gij, lieve moeder, zijt mij het naaste. Gij zult ook het zachtst over mij oordeelen. Gij vraagt mij, al jaren lang, waarom ik zoo veranderd ben. Ik had nooit den moed, u mijn schuld te bekennen, omdat ik wist, hoezeer ik u zou bedroeven. Maar voordat ik sterf, moet ik mijn ziel van dezen last bevrijden. Gij her- ALLERLEI. Uit Riga Te Moskou is de doodstraf geëischt tegen de directeuren van de textiel trust Tsjer- dintsef en Lalinin. Zij worden beschuldigd van bevoordeeling van den particulieren handel, en het verstrekken van inlichtingen aan buiten landsche kapitalisten over den trust. De arres taties en vervolgingen duren voort. Te Petrograd alleen zijn 150 personen gevangengenomen, op beschuldiging van een anti-sovjetgeest in het leven geroepen te hebben. De Italiaansche kruiser „Miratella" zal nog deze maand een officieel bezoek brengen aan Kroonstad. De Russische Sovjet-autori teiten organiseeren voor die -gelegenheid een plechtige ontvangst, waaraan zoowel het gar nizoen als oorlogsschepen zullen deelnemen. Uit Berlijn Zooals gemeld heeft de hoofd commissaris van politic te Breslau den voor Zondag a.s. beraamden „Duitschen Dag" ver boden, in verband met het gebeurde te Ilalle. Thans heeft ook de „Polizei-PrSsident" van Berlijn bekend gemaakt, dat alle openlucht demonstraties verboden zijn en mededeeling hiervan gedaan aan den commissaris voor de op 25 Mei a.s. alhier te houden Schlageter-horden- king. Uit Praag Dr. Benesj is van Praag naar Rome vertrokken om met de Italiaansche re geering betreffende eenige economische vraag stukken te onderhandelen. Bij deze gelegenheid zal hij het officieele bezoek van president Masa- ryk in October a.s. voorbereiden. Benesj zal tot einde Mei in Italië blijven. Uit Berlijn Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat aan den leider der politieke afdeeling van het Berlijnsche hoofdcommissariaat van politie, Weiss, verlof is verleend, totdat de gebeurtenissen bij de huiszoeking in het gebouw van de „Russische Handelsgesellschaft" volledig zullen zijn opgehelderd. Uit Londen De dreigende staking der kolentremmers te Londen en andere kolen- havens is voorloopig uitgesteld in afwachting van hetgeen de regeering zal doen. Uit München De politie heeft een zekeren -Toems, medeplichtig aan den moord op Erz- berger en Rathenau, gearresteerd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 14 Mei. Bij den aanvang van de vergadering wijdt de voorzitter een woord van hulde aan de nage dachtenis van het overleden lid, den heer Hugcn- holtz, die ongeveer 23 jaar lid van de Kamer is geweest. De interpellatie-Boon over de wijziging van de Koninklijke goedkeuring op de statuten van de Dageraad woidB&toegestaan. De beraadslaging over het ontwerp tot hef fing van een belasting op rijwielen wordt voort gezet. Minister C o 1 ij n wijzigt het ontwerp. De hoofden van gezinnen, die niet zijn aangeslagen in de rijksinkomstenbelasting, krijgen gratis belastingmerken voor de rijwielen, die voor hun beroep noodig zijn. De amendementen Hiemstra, Loerakker en van den Heuvel worden ingetrokken. De heer II iemstra (S. D.) dient een nieuw amendement in, om de wijziging ook te doen gelden voor kostwinners. Dit amendement wordt verworpen met 64 tegen 13 stemmen. innert u rentmeester Horst. Hij moest met zijn familie Wildenfels verlaten, omdat een kostbare paarlen halsketting, die zich onder zijn berusting bevond, verdwenen was. Die halsketting werd met de overige juweden in de brandkast van het administratiegebouw bewaard. Alleen de rentmeester en mijn vader bezaten de sleutels van deze brandkast, evenals van de deur, die uit het slot naar het administratiegebouw voerde. Horst moest, onder verdenking den diefstal gepleegd te hebben. Wildenfel verlaten. Hij Was onschuldig, moeder. Ik Was de dief. Gij weet, hoe streng vader was ten opzichte van mijn lichtzinnigheid. Nooit bcLaalde hij' een cent van mijn schulden. Ik moest met mijn toelage toekomen. Die was ruim genoeg, maar ik was in een duur regiment, had lichtzinnige vrienden en kwam nooit toe. Dat vader niets voor mij betaalde, was overal bekend, zoodat ik bijna nergens crediet had. Om mij uit de ergste geldverlegenheid te redden, beproefde ik het met spelen. Ik verloor op eerewoord een enorme som. Ik kwam naar huis, om te biechten. Gij weet, hoe bang ik voor vader was. Hij kon onverbidde lijk streng zijn en ik wist niet, of hij mijzou helpen. In mijn doodsangst ging ik hef eerst naar u, maar ik waagde het niet u te bedroeven. Gij hadt mij toch niet zoo spoedig kunnen helpen als noodig was. Bovendien hadt gij aan vader uw woord gegeven, mij nooit, als ik in verlegen heid was, te helpen. Het gewijzigde artikel wordt daarna goedge keurd. De miniate r wijzigt ook artikel 6, waar door het berijden van een rijwiel met een koste loos belastingmerk, behalve door den houder, strafbaar wordt gesteld met een geldboete van f 10 tot 100. Dit wordt zonder stemming goedgekeurd. De heer Marchant (V. D.) verdedigt het amendement om deze belasting te doen duren tot 1 Januari 1927, gelijk dat ook bij den thee- en bieraccijns is voorgesteld. Hij wenscht deze automatische beëindiging, omdat hij wil voor komen, dat de Eerste Kamer weigert een wet als deze in te trekken. De heer W i n t e r m a n s (R. K.) vraagt wan neer de wet in werking zal treden. De minister zegt, dat de wet dadelijk na aan neming in werking zal treden. Voor 1924 zal het volle bedrag betaald moeten worden. Spr. wil het amendement-Marchant in begin sel niet afwijzen. Als de datum 1 Januari 1930 wórdt, wil spr. het amendement overnemen. De heer Marchant (V. D.) wijzigt den datum in 1 Januari 1930. De Minister neemt dit over. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 64 tegen 15 stemmen. Tegen de soc.-democraten, communisten en plattelanders. Aan de orde is 't wetsontwerp tot nadere ver hooging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor 1923 (Verschil lende onderwerpen). De heer LI iemstra (S. D.) betreurt het dat de commissie tot onderzoek der toestanden in dit bedrijf geen organisaties heeft gehoord. De heer Til anus (C. H.) acht dit bedrijf zeer belangrijk. Er wordt veel te veel aan ad ministratie en controle in deze bedrijven uitge geven. Daarin kan veel' verandering worden ge bracht, al ontkent de directie dit. Van overplaat sing naar de Hembrug verwacht spr. niets. De heer Duyinaer van Twist (A. R.) vraagt nadrukkelijk wat de Minister nu na het rapport der commissie gaat doen. Minister van D ij k zegt, dat de regeering het rapport der commissie ernstig zal overwe gen en van de adviezen gebruik zal maken. De regeering heeft haar volle aandacht aan alle plannen geschonken, maar heeft nog geen be slissing genomen. Het artilleriebedrijf heeft een belangrijke taak in vredes- en oorlogstijd. Vor ming van goed personeel is een der eerste eischen. Het bedrijf moet economisch zijn, maar aanpassen bij eventueelen oorlogstijd. In vele opzichten kan het staatsbedrijf de vergelijking met particuliere bedrijven glans rijk doorstaan. In overweging is de constructie- werkplaatsen te Delft over te plaatsen naar de Hembrug. Wat aan particulieren kan worden overgelaten, zal worden overgelaten slechts een kern zal overblijven. De overbrengkosten zullen zeer gering zijn. De onderhoudskosten per rij wiel zal zijn zeer teruggeloopen en bij aanbeste ding voor patronen in Indië bleef het bedrijf beneden de laagste inschrijving. Spr. is voor een éénhoofdige leiding, omdat dit voor dit bedrijf het beste is gebleken. Na replieken wordt het ontwerp goedge keurd. Aan de orde is de wijziging van de Aardappel- wet. De heer B a k k e r (C. H.) juicht diL ont werp toe, omdat het een ernstige aardappel ziekte kan voorkomen. Hij brengt den Minister dank voor de indiening. Toevallig spraakt gij met Grill over een hals ketting, die u te nauw was en u hoofdpijn be zorgde. Gij zeidet, dat gij die nooit meer zoudt willen dragen. Ik weet niet, hoe het kwam, maar mijn oogen werden als door een magnetische kracht naar dien halsketting getrokken. De brillonten en smaragden schitterden verlokkend. De waarde van den ketting was groot genoeg om mij van alle zorgen te bevrijden. Kortom, dien nacht haalde ik den sleutel uit de werk kamer van vader. Hij bewaarde dien in een geheime lade van zij a schrijftafel, waarvan ik de sluiting kende. Daarna sloop ik naar het administratiebureau en nam het sieraad weg. Ik hoopte het spoedig op dezelfde manier terug te brengen, zoodra het mij zou zijn gelukt, het geld op een andere manier te krijgen. Ik was mij bewust, een onrecht te doen, maar hoopte, dal nooit iemand er iets van zou merken. Ik was er immers zeker van, dat gij den ketting niet meer zoudt dragen. En het étui had ik voor zichtigheidshalve achtergelaten. Den volgenden, dag vertrok ik. Te voren had ik nog een onder houd met Annie Horst. Lieve moeder, ik had dit engelachtige schepseltje zoo lief. Haar te bezitten zou mij goed en gelukkig gemaakt hebben. Maar ik wist, dat vader nooit zijn toe stemming tot een huwelijk met haar zou geven. Annie wist het ook, maar onze liefde was te diep en te sterk dan dat dit ons tot een vrijwillige scheiding zou hebben kunnen brengen. Wij hoopten, evenals allen, die elkaar liefhebben, in zulke gevallen op een wonder. (Slol volgl). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1