DAGBLAD VOOR SGHiEDAM EN OMSTREKEN. "FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 16 Mei 1924. No. 13948 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert entiën: 15 regels f 1.75elke regel daarbóven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend.. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Lr verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Ruitenlandsch Nieuws. HET HERSTELVRAAGSTUK. Volgens inlichtingen uit Engelsche bron zal MacDonald den nieuwe president van den Franschen ministerraad, die na 1 Juni als zoo danig zal optreden, uitnoodigen naar Londen te komen om te confereeren over den inter nationalen toestand. MacDonald zou echter ook geneigd zijn, rekening houdende met de drukke bezigheden van zijn Franschen collega, op dat tijdstip naar Parijs te komen. NA DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. Volgens ,,1'Oeuvre", dat wel het meest gezag hebbende orgaan van de radicalen is, zal bij de formatie van een nieuw ministerie als volgt te werk worden gegaan Bij de aankondiging aan Millerand van zijn voornemen, om op 1 Juni a.s. af te treden, heeft Poincaré als zijn opvolger Herriot genoemd. In tegenstelling van de gemelde berichten heeft Millerand echter nog geen onderhoud met Herriot .gehad, daar deze nog niet in Parijs is geweest, doch van Lyon naar Avignon is ver trokken om rust te nemen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Millerand Herriot naar het Elysée roepen en hem de op dracht tot vorming van een nieuw kabinet geven. Deze opdracht zal hij met of zonder voor waarden aanvaarden. Indien Millerand echter voorwaarden stelt, zal Herriot waarschijnlijk verplicht zijn te weigeren. In het tegenovergestelde geval zal Herriot zich tot de socialisten wenden en hun mede werking inroepen. Dezen zullen daarover op hun congres, dat op 1 Juni a.s. gehouden wordt, beslissen. Stemmen zij toe, dan krijgt men een minis terie uit het „Cartel des Gauches", weigeren zij, dan zou Herriot óf aan de andere zijde steun moeten zoeken óf de opdracht teruggeven. In dit geval zal Millerand zich waarschijnlijk tot Briand wenden. De eerste stemming, welke in de nieuwe 'Kamer zal plaats hebben voor het verkiezen van voor zitters, zal daarbij van grooten invloed zijn. ,,1'Oeuvre" spoort daarom aan, dat voor den voorzitterszetel een candidaat gevonden zal voorden, waarmede de geheele linkerzijde zich zal kunnen vereenigen. De „Echo National", het blad van Tardieu, is gister voor de laatste maal verschenen. Tardieu gaat zich, naar gezegd wordt, geheel uit het politieke leven terugtrekken. DUITSCHL AND Het bestuur der Duitsch-nationale partij, hetwelk gister vergaderde onder leiding van dr. Hergt, heeft een motie aangenomen, waarin in verband met de verkiezingen, welke volgens de motie den politieken wil van het volk hebben doen blijken, van de rijksregeering wordt geëischt^ dat zij terstond bij den rijkspresident haar ontslag zal indienen, daar de tegenwoor dige regeering alle recht mist, Duitschland bij de onderhandelingen over het expertsrapport nog te vertegenwoordigen. Het bestuur van de Centrum-fractie zal 113. Ik vermoedde niet, dat ik Annie, dien dag voor het laatst gezien had. Nog denzelfden dag keerde ik naar mijn garnizoen terug, beleende den halsketting en betaalde mijn schuld. Ik gaf mij dadelijk moeite, het geld te krijgen, om den halsketting in te lossen en dien weer op zijn plaats te kunnen terugbrengen. Maar het duurde langer dan ik gedacht had en een onzalig toeval deed u naar den halsketting vragen, omdat gij hem wildet laten veranderen. Ik had een gevoel, alsof ik door een beroerte werd ge troffen, toen ik een brief van vader kreeg, waarin hij mij schreef, dat Horst zijn ontslag had ge kregen, omdat een kostbare "halsketting verdwe nen was, die zich onder zijn berusting bevond. Ik ging dadelijk naar huis, om vader alles te bekennen, maar schaamte en angst sloten mij den mond. Nu wilde ik Horst opzoeken, om hem mijn schuld te biechten en hem te smeeken mij te vergeven. Hij was zulk een voortreffelijk man misschien zou hij mij helpen alles in het reine te brengen, als ik hem alles bekende en hem beloofde, dat hem later volkomen recht zou wedervaren. Ook werd ik door angst en ver langen gedreven, het verblijf van Annie op te sporen. Dan hoorde ik, dat Horst met zijn familie het land had verlaten. Moeder, veracht mij niet. Ook nu kon ik bij Zaterdag a.s. bijeenkomen ter bespreking van den binnen- en buitenlandschen toestand, waarbij speciaal de kwestie van de coalitie der midden partijen ter sprake zal komen. DUITSCHLAND EN RUSLAND. De Sovjetregeering heeft het Duitsche voorstel om door een gemengde commissie een onderzoek te doen instellen naar de gebeurtenissen in het gebouw van de Russische Handelsgesellschaft afgewezen. Gister is de nota uit Moskou aangekomen waarin geëischt wordt het aanbieden van ver ontschuldigingen, exterritoriale rechten voor de handclsvertegenwoordiging van de Sovjet regeering en bestraffing van dé aanstichters en uitvoerders van de huiszoeking. IN HET ROERGEBIED. Naar bericht wordt, hebben de onderhande lingen in het Rijksministerie van Arbeid te Berlijn in zake het conflict in den mijnbouw een zoodanig verloop, dat "men hoopt binnen zeer korten tijd tot een compromis te komen. ENGELAND EN RUSLAND. In het gister gepubliceerde communiqué van de plenaire zitting der Britsch-Russische con ferentie wordt eerstens gezegd, dat de confe rentie den arbeid der verschillende commissies heeft nagegaan. De conferentie heeft voorts de kwestie der vorderingen betreffende de gevangenneming van en de persoonlijke schade geleden door Britsche onderdanen in Rusland sinds de revo lutie ohder de oogen gezien. De Russen brachten daarbij bezwaren tegen het Britsche voorstel inzake de eigendomsvorderingen en stelden voor, dat de Sovjet in den vorm van concessies of anderszins een behoorlijke compensatie hier voor zouden geven. Ingeval geen overeenkomst zou kunnen wor den bereikt, zouden de vorderingen aan arbi trage worden onderworpen. Intusschcn namen de Sovjets acte van het Britsche voorstel en beloofden het in overweging te zullen nemen. De besprekingen over de wederzijdsche staats- vorderingen leidden tot meeningsverschillen. De conferentie werd ten slotte verdaagd, om de Russen gelegenheid te geven, verschillende Britsche voorstellen te bestudeeren. Zij zal den 20sten dezer weder bijeenkomen. (Reuter.) DE AMERIK. IMMIGRATIE-WET. Reuter meldt uit Washington, dat het Huis van Afgevaardigden in weerwil van de oppo sitie van president Coolidge met overweldigende meerderheid het rapport van de conferentie van congresleden heeft aangenomen, waarbij de uitsluiting van Japansche emigranten zal ingaan op 1 Juli van dit jaar. Zooals men wéét. had president Coolidge uitstel tot Maart 1925 ver langd. Het wetsvoorstel gaat nu naar den Senaat. DE VOLKENBOND. Naar men verneemt zou er een plan bestaan om in de volgende algemeene vergadering van den Volkenbond belangrijke wijzigingen voor te stellen in de functies van verschillende organen, door het verdrag van Versailles ge schapen. Zoo zouden b.v. de bevoegdheden van vader niet biechten. Te groot was reeds van mijn kinderjaren af mijn angst voor zijn streng heid en hardheid. Maar ik was als gebroken en vanaf dat uur werd ik een ander mensch. On noemelijk zwaar heb ik geboet elke minuut van mijn leven was er een van berouw en boete. Ik verzette mij niet, toen vader mijn huwelijk met Susanne vaststelde. Annie was toch voor mij verloren. En alles was mij onverschillig behalve mijn schuld. Onophoudelijk trachtte ik uit te vorschen waar Horst zich bevond, om aan hem goedte maken, wat ik misdeed. Maar ik moest terwihe van vader zeer voorzichtig zijn en toen die ge storven was, was het spoor van Horst volkomen verloren gegaan. Zal het mij ooit gelukken, mijn onrecht goed te maken Och, moeder, ik zou geen rustin mijn graf vinden, als mijn schuld niet werd geboet. Daarom smeek ik u, mocht ik vóór dien tijd opgeroepen worden tracht ver der het spoor van Horst en zijn familie te vinden. Overstelp hen met liefde en goedheid, als gij ze gevonden hebt maak goed wat ik misdreef, vóór alles aan de lieve blonde Annie. Lieve moeder, zij was mijn zonneschijn, mijn beter ik, de hoogste weelde van mijn hart. Neem haar aan uw hart, als gij haar gevonden hebt en zeg haar, dat ik haar heb liefgehad. Boet mijn schuld, geliefde moeder, opdat mijn ziel vréde vinde. En als het u niet gelukt, dit werk te voltooien, geef deze regelen dan aan mijn zoon Lothar. Hij zal zijn ongelukkigen vader niet vervloeken, en mijn schuld boeten met alle middelen, die hem ten dienste staan. Den ketting leg ik b ij deze regelen dieheeft de Commissie van Herstel belangrijk worden ingekrompen, evenals die van dén Gezantenraad. RUSLAND EN JAPAN. De Japansche bladen voorspellen de aan staande heropening van de onderhandelingen tusschen Rusland en Japan. ALLERLEI. Uit Washington. De Senaatscommissie voor onderzoek naar het Teapot-schandaal beëin digde gisteren de verhooren. De voorzitter Walsh zeide, dat geen verhooren meer zouden plaats hebben tenzij de rechter Sinclair kon dwingen, op de gestelde vragen te antwoorden. Het lirl van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, John W. Langley, is wegens overtreding van het drankverbod tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. |Uit Londen: Men gelooft, dat de dreigende nationale mijnwerkersstaking, welke een ramp voor het land zou beteekenen, afgewend is. Gisteravond is n.l. een overeenkomst bereikt betreffende de loonen der mijnwerkers. De voorwaardeh dezer overeenkomst zullen den 29sten dezer aan een vergadering der mijn werkersgedelegeerden worden voorgelegd. Uit Londen Gisteravond had op Bucking ham Palace een hofbal plaats, waarbij het Roe- meensche koninklijk echtpaar tegenwoordig was. Er waren ongeveer 2000 gasten. Koning Ferdinand is gistermorgen weer naar Roemenië vertrokken. De koningin blijft nog twee weken in Engeland. Uit Boekarest De Italiaansche regeering heeft toegestemd in het verzoek van ex-koning George van Griekenland om in Italië te mogen verblijven. Zoodra het Roemeensche konings paar uit Londen zal zijn teruggekeerd, zal de ex-koning Roemenië verlaten om zich naar Italië te begeven. Uit Berlijn De bladen maken melding van de ontdekking van een groot communistische samenzwering te Wilna. Het complot had ten doel, tegelijkertijd te Wilna en te Warschau een opstand te organiseeren. Uit Parijs De senator voor het departe ment van de Sarte, d'Estournelles de Constant, is in den afgeloopen nacht op 72-jarigen leeftijd overleden. In Nederland zal men zich hem nog wel her inneren uit den tijd, dat hij gezant in DenHaag is geweest. Uit Hongkong Wel wordt Soen Yat Sen's doodsbericht van officieele zijde ontkend, doch in goed ingelichte buitenlandsche kringen blijft men er geloof aan hechten De pers te Canton staat onder censuur, zoodat een en ander nog moeilijk juist valt na te gaan. Reuter meldt uit Washington President Coolidge heeft, zooals gemeld, zijn veto uit gesproken over het wetsontwerp voor ver leening van gratificaties aan oud-gedienden. De aanhangers daarvan hebben terstond te kennen gegeven, dat zij alles in het werk zullen stellen om het wetsontwerp toch aangenomen te krijgen tegen het veto van den president in. (Dit kan alleen met 2/3 der stemmen). Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. V ergadering van Donderdag, 15 Mei. Aan* de orde is het wetsontwerp terzake van mij vaak aan mijn schuld herinnerd. Als gij Annie vindt, moet ze hem dragen, als aandenken aan mij. Als hij om haar blanken hals ligt, zal mijn schuld geboet zijn. Vaarwel, mijn dierbare, lieve moeder ik weet, gij zult mij vergeven. Uw liefde is grooter dan mijn schuld. Uw zoon Joachim. Lothar stond op en keek lang in het opgeruim de, zonnige gelaat van zijn vader boven de schrijftafel. Vader, uw schuld heeft mijn geluk bevestigd, de dochter van Annie zal den halsketting dragen. Uw fout is goedgemaakt.Mijn liefde voor u blijft dezelfde, ik heb slechts te danken, niet te rechten, zei hij zacht. Daarna liep hij naar den haard en verbrandde het document. HOOFDSTUK XXXVII. Een jaar is verloopen. Johny is met het Pinksterfeest als gravin Wildenl'els op het slot ge komen. Zij was een heel mooie, bekoorlijke bruid. Het was een schitterend huwelijksfeest. Alle bu ren waren verschenen en, behalve de Liebenaus, wenschten allen de jonge bruid een ongestoord geluk. Gravin Susanne had lang onder de vernede ring, die haar trots ondergaan had, geleden, maai zij was wat zachter en meegaander geworden en liet bij de bruiloft van haar zoon niets van haar vroegere gevoelens merken. Zij had zichzelf zoo ver vermand, Johny op den ochtend van den trouwdag zelf naar Lothar toe te brengen. Baron Hasselwert verzekerde haar, dat zij nog de uitbreiding van Dokkum. De heeren Bak ker (C. H.) en Leenstra (A. R.) verzetten zich tegen het ontwerp, omdat Oost-Dongeradeel door de afscheiding van hel. kapitaalkrachtige ge deelte, ten doode is opgeschreven. De heer Sannes (S. D.) is voor de uitbreiding. De heer Boon (V. B.) bepleit de uitbreiding van Dokkum, speciaal met Aalsum, dat de na tuurlijke uitgroei van Dokkum vormt. De heer Bierema (V. B.) zal vermoedelijk tegenstemmen. De heer van der M o 1 e m(A. R.) is voor annexatie van geheel Oost-Dongeradeel. De motie v. d. Molen wordt verworpen met 48 tegen 22 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 47 tegen 19 stemmen. Aan de orde is het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den waarborg en de belas ting der gouden en zilveren werken. De heer Staalman (V. B.) acht het ont werp van weinig béteekenis. Feitelijk blijft alles bij het oude en de ouderwetsehe onhoudbare toe stand blijft. De keuring laat veel te wenschen over. Spr. laat verschillende voorwerpen zien, die als goud of zilver zijn gekeurd en die koper of aleapa zijn. Hij wensifht een betere regeling met veel minder ambtenaren en minder kanto ren. Spr. dient een motie in voor een betere rege ling van de keuring en vraagt schorsing der beraadslaging over dit ontwerp. De heer Oud (V. D.) is tegen schorsing. Dit ontwerp is noodig, maar daarmede is de zaak niet uit. De heer Bei m e r (A. R.) is vóór de schor sing, omdat hij een betere regeling mogelijk en wenschelijk acht. Minister C o 1 ij n acht de motie overbodig, want een herziening acht hij evenzeer noodig als de heer Staalman, maar de smokkelarij moet onmiddellijk Worden tegengegaan. De heer Staalman (V. B.) schrapt het voorstel tot schorsing uit zijn motie. De voorzitter stelt voor die motie later te behandelen. De heer D r e s s e 1 h u y s (V. B.) is daar voor mits de behandeling niet te lang uitblijft. Conform besloten. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. De nieuwe salarisregeling voor het rijkspersoneel. Omtrent de voornemens van de regeering met betrekking tot de nieuwe salarisregeling voor het rijkspersoneel deelt men aan de „N. Lt. het volgende mede De nieuwe salarisschalen zullen bedragen 80 pet. van het inkomen voor burgerrijksper- soneel, 85 pet. van het inkomen voor militair personeel beneden den rang van adjudant en 80 pet. voor het overige militair personeel. Deze berekening geldt van het salaris dat op 1 Januari 1924 genoten werd. De bestaande wachtgeldregeling zal ook spoedig worden opgeheven, door toekenning van een afkoopsom, welke 60 a 65 pet. van het totaal wachtgeld bedraagt. Ten aanzien van het op wachtgeld gesteld nooit zoo mooi was geweest als op het oogenbhk, toen zij haar schoondochter na de plechtigheid omhelsd en gekust had. Toen Lothar met zijn jonge vrouw zijn huwe lijksreis maakte, voelde gravin Susanne zich zeer eenzaam op Wildenfels. Telkens verheugde zij zich als de baron kwam. En daar zij er m het ge heel niet meer trotsch op was, gravin Wildenfels te boeten, stelde zij er op zekeren dag in toe baro nesse Hasselwert te worden, ook al, om in de toe komst niet een tweede viool te mpeten spelen. •Spoedig na de terugkomst van Lothar en Johny, trouwde zij in alle stilte met den gelukkigen ba- ron. Lothar en Johny waren een buitengewoon ge lukkig paar. Johny heeft den halsketting slechts op haar trouwdag gedragen en later bij het doo- pen van haar beide kinderen, Joachim en busanne De oude Grill heeft de beide kinderen van het grafelijk paar nog op haar armen gedragen voor dat zij stierf. En telkens als er in de familie van graaf Lothar een zieke trouwe verpleging noodig had kwam een jeugdige pleegzuster op Wilden fels'en nam met stille blijheid deze taak op zich. De sympathieke trekken van zuster Maria ver toonden vollen vrede. De grijze oogen keken niet meer zoo melancholiek als in de dagen, toen Johny voor-het eerst was verschenen aan de ont bijttafel van mevrouw Bronkmann. Maria Hagen had haar zielevrede teruggevonden en voelde zich gelukkig in den door haar zelf gekozen werk kring. Het liefst is zij echter op Wildenfels en elk jaar brengt zij haar vacantie door op het slot, de plaats van zonneschijn en geluk. EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1