t. Een geschiedenis-lesje. personeel zullen binnenkort nog andere maat regelen getroffen worden. *1» Hit 18 Mei. Gelijk bekend, is de Fransche senator d'Estour- nelles de Constant, die Zaterdagmiddag in deRid- derzaal te's-Gravenhage het woord zouvoeren ter gelegenheid van del8-Mei herdenking, overleden. Het uitvoerend comité voor de 18 Mei-herden king heeft van den zoon van den overleden rechtsgeleerde telegrafisch bericht ontvangen, dat deze, uitvoering gevende aan den wensch van zijn vader, Zaterdag in Den Haag zal zijn om bij de herdenking de rede, die zijn vader reeds gereed had gemaakt, voor te lezen. De dien9tweigeringswet. In het Stbl. is afgekondigd het besluit, hou dende maatregelen ter uitvoering van de wet van 13 Juli 1923, betreffende dienstweigering. De sclioenwet. De minister van Arbeid maakt bekend, dat met ingang van 16 Mei invoer van schoenwerk, waarvan het bovenstuk grootendeels van leder is vervaardigd, zal kunnen worden toegestaan, indien daartegenover een aankoop van binnen- landsch fabrikaat staat tot een waarde, gelijk staande aan een vierde der waarde van het in te voeren schoenwerk. College een algemeenen maatregel zal voorstellen. Wij meenen echter, dat in dezen zoodanige maatregel niet kan worden genomen. De in vordering toch berust hij den Gemeente-Ont vanger, die ieder geval zal hebben onder het oog te zien. Overigens heeft ons de Ontvanger te kennen gegeven, dat de inning met gematigdheid door hem wordL toegepast. Eindexamen gymnasium. De minister van Onderwijs heeft bepaald, dat het eindexamen van het gymnasium alhier, zal worden afgenomen op 4, 5 en 6 Juni a.s. en tot gecommitteerden, onder wiens toezicht de examens zullen worden gehouden, benoemd dr. F. Muller, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. H. Brugmans, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en dr. W. v. d. Woude, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden. De autobus op langen afstand. De Tel. weet nog eenige nadere bijzonderheden omtrent de plannen in zake de exploitatie van autobuslijnen op langen afstand. Aanvankelijk zijn gedacht de drie volgende routes AmsterdamUtrecht (1 1l/2 uur) U- trechtArnhem (lx/a uur) en Amsterdam Den Haag (l1/, uur). De autobussen vertrekken telkens na een uur de eerste rijdt te 7 uur des morgens, de laatste te 10 uur des avonds af. Naar het blad verneemt, zullen de tarieven in belangrijke mate lager zijn dan de vrachtprijzen voor de laagste klassen der spoorwegen, met na me lager dan de z.g. buurtverkeerkaarten. Het materieel zal bestaan uit Daimler-wagens op luchtbanden, met dubbelen banden om de achterwielen en extra-veering met speciale schok- brekers. Elke wagen is ingericht voor het ver voer van 28 passagiers. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Vragen raadslid v. d. Hoek. B. en W. schrijven aan den Raad Door den heer Van der Hoek zijn de volgende vragen gesteld le. Is het B. en W. bekend, dat op heden nog beslag wordt gelegd op het loon van arbei ders, die eenige jaren werkloos zijn geweest, en thans weder werken voor achterstallige belasting van het dienstjaar 1920/21 2e. Achten B. en W. het niet in strijd met art. 262 der Gemeentewet, dat dit thans nog wordt ingevorderd 3e. Zoo neen, zijn B. en W. niet van oordeel, dat zoowel uit billijkheids- als uit algemeene wenschelijke overwegingen deze invordering dient achterwege te blijven. Wij kunnen daarop het volgende antwoorden ad. 1 e. Op de inning der inkomstenbelasting 1920/21, waartoe de Gemeente-Ontvanger ver plicht is, is onze aandacht niet in het bijzonder gevestigd geworden. Laatstelijk werd bij de afsluiting van de rekening over 1922 geconstateerd, dat. nog een aantal posten verhaalbaar was. ad. 2e. Bij deze vraag wordt blijkbaar ge doeld op de verjaringskwestie. Zelfs al had niet de Hooge Raad bij arrest van 27 Februari 1924 uitgemaakt dat de ver jaring in drie jaar begint te loopen van de afkondiging van het kohier, dan zou toch de verjaring zijn gestuit door den destijds met het oog op deze kwestie door den Gemeente- Ontvanger genomen maatregel beteekemng van het dwangbevel. ad. 3e. Hier wenscht de vrager, dat ons Op Zaterdag 2 Juni 1923 sprak de voorzitter van den Algemeenen Bond van R. K. Kieskring- organisaties op de vergadering te Utrecht de volgende woorden „Wordt (door de Katholieken) in voldoende mate kennis genomen van het verleden, ten einde zoo te geraken tot juistere waardebepaling van het heden, om dan te beseffen den duren plichthet eenmaal verkregene niet lichtvaardig in de waagschaal te stellen, maar alle krachten in te spannen, om het te behouden, te vermeer deren, ten einde het dus te kunnen overgeven aan hen, die na ons komen zullen Dh. A. J. Oostdam te Leiden, voorzitter van het bestuur in den Kieskring Leiden en lid van het bondsbestuur, ving die vraag op, maar kon er niet in berusten, dat ze zonder effect zou blijven. Hij schreef een brochure ,,'t Voorheen en Thans der Katholieken in Nederland", waarin hij den lezer, den Katholieken lezer eens een blik laat slaan in de Katholieke geschiedenis. Dh. Oostdam heeft in een 50-tal bladzijden aan de hand van historische gegevens, een compact verhaal geleverd van de historie der Katholieke Staatspartij in ons land, zooals zij geboren is vóór 100 jaren, uit woord en geschrift van den bekeerling J. G. le Sage ten Broek, die de Ka tholieken in ons land van hun beteekenis als mede-eigenaren van het lage land aan de zee bewust maakte. De brochure, door „Futura" uitgegeven, is een met warmte geschreven relaas van het getob met ons eigen bloed. Want 'Le Sage ten Broek heeft om zijn voor dien tijd vermetele geschriften in de Haagsche Gevangenpoort moeten brommen en kon zelfs geen katholieken Bij Kon. besluit van 13 Mei is, met ingang van 1 September, benoemd tot leer- aar aan de Rijkshoogereburgerschool alhier, W. Temperman, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijkshoogere burgerschool te Neuzen. De heer II. de Lint, leeraar aande R. H. B. S. alhier, is gister door den gemeente raad van Rotterdam benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de 2e H.B.S. voor meisjes, aldaar.. Zaterdagmiddag zal door de Afd. Rotterdam van de Ned. Reisvereeniging onder leiding van den heer Molenaar aan deze Gemeente een bezoek worden gebracht ter bezichtiging van enkele gebouwen enz. Onder meer zal het bezoek gelden het Stad huis, Museum, Sint Jacobs Gasthuis, het Ge rechtsgebouw, de ruïne, en zal een vluchtig kijkje worden genomen van het Proveniershuis, Hofje van Belois en het zakkendragershuisje, alle bezienswaardigheden voor den vreemdeling. vlammen deelden zich mede aan de kleeren van Chrispijn. Zijn collega's haalden hem dadelijk onder den auto uit en probeerden de vlammen te blusschen met het bluschapparaat buren kwamen met dekens toeloopen. In zeer deerniswekkenden toestand werd hij door een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij gisteravond is overleden. Intusschen geraakten een vijftal auto's, autobussen en luxewagens in brand,welke de brandweer met vijf stralen heeft gedoofd.De schade is aanzienlijk. De Duitsche monteur H. L., te Schiedam woon achtig, bevindt zich op het politiebureau in de Witte de Withstraat in voorloopig arrest. UIT ROTTERDAM. Het land van Hoboken. In de gister gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam heeft de burge meester naar aanleiding van de 7 ingekomen adressen van den onhoudbaren toestand bij den rivierovergang medegedeeld, dat binnenkort een voorstel van het college te wachten is, tot uit breiding van het aantal wagenveren. Het voorstel tot aankoop van het land van Hoboken voor 4 millioen heeft een breedvoe rige discussie uitgelokt. Een der voorwaarden, waarom verschillende leden tot aankoop wil den besluiten was dat de gemeente 't weer als bouwgrond zou verkoopen Naar aanleiding van redevoeringen van den heer Van Ravesteyn, die het land geheel als plantsoen wil aanleggen en van den heer Ter Laan die zooveel moge lijk groen wil behouden, heeft de raad met 2019 stemmen aanvaard -een amendement-Schouten, waarin er uitdrukkelijk voor wordt gewaakt, dat het land een dergelijke bestemming zal krij gen; met algemeene stemmen is daarop tot aan koop besloten. De brand in de auto-garage. Hieromtrent vernemen we nog het volgende Gistermorgen omstreeks halfelf was in de garage van Tresfon's Autobedrijf aan de West kruiskade, de 15-jarige LI. Chrispijn, een zoon van L. Chrispijn Sr., die een dezer dagen 70 jaar was geworden, bezig met het aftappen van benzine uit een auto.De bus,waarin hij de benzine opving was lek, waardoor een plasje benzine ont stond op den vloer, terwijl ook de kleeren van den jongen nat werden. Een collega zag dit en waarschuwde den jongen man. Deze nam een anderen bus en ging verder. De monteur H. L. die een cigaret opstak, wierp den lucifer achte loos weg, welke juist terecht kwam in het plasje benzine, dat direct in brand ging de advocaat vinden, om hem bij te staan voor het gerecht, dat geen haast maakte en den vogel maar vast geknipt had, zoodat hij ten slotte bij den joodschen rechtsgeleerde mr. Van Gigch hulp moest zoeken. Deze wist met groote scherp zinnigheid de opheffing van zijn strafzaak bij koning Willem te bewerken. Dat alles was echter niet in staat, de „Catholijken" tot opstandigheid te brengen zij verdroegen alles als lammeren en er waren er heel wat, die van geen verzet durfden kikken Deze brochure van harte in de aandacht onzer lezers en vooral in die van besturen van kiesvereenigingen en propagandaclubs aanbe velend, laten we hier nog volgen, wat J. W. H(elmer), zelf van de oude garde en die nog van het verleden weet mee te spreken, er in aan sluiting van in de „Tijd" zegt Zulke dingen moeten de Katholieken van nu toch eens goed weten hun moet ofschoon ze dat alles in allerlei authentieke geschriften kunnen lezen maar weer eens flink onder hun neus worden gewreven. Het huidige geslacht moet weten wat er geworsteld en gekampt is om de verloren plaats in dit kikkerland te heroveren. Het moet kort en zakelijk zien opgesomd, wat er voor ons katholieke volk gedaan is en welk een eerbiedwaardige trits van mannen, meest groote figuren, hun schouders hebben gezet onder het rotsblok, dat onze voorouders eeuwen vroeger op zich hadden laten neerwentelen. Eerst moest de Calvinistische en daarna de Liberalistische souvcrciniteitswaan worden weg gevaagd, totdat Kappeyne's „Scherpe resolutie" van 1878 de' Katholieke Partij tot zelfopen baring bracht. Dat gebeurde bij het groote Volkspetitionnement. De heer Oostdam herinnert daaraan even, maar kan er bezwaarlijk de bij zonderheden van vertellen, die mij nog zoo Doodclijk ongeluk. Gistermorgen is op den Coolsingel alhier, te genover het stadhuis, de 7-jarige C. V., die na uit een tramwagen gestapt te zijn, achter langs dien wagen liep om over te steken, door een uit tegenovergestelde richting komenden auto, die op de tramrails reed, overreden. Zwaar inwendig gekwetst werd het meisje naar het ziekenhuis gebracht, waar het overleden is. INGEZONDEN. Geen „Spiritus novus." Schiedam van ouds bekend als de bron van het „Aqua Vitae" (levenswater), wat van daaruit over de geheele wereld vloeide schijnt bedwelmd. Een oproep in het nummer van Maandag 1.1., betreffende een vereeniging Stads belang, had nog weinig resultaat. Te Oud Delfs- haven, Vlaardingen en zelfs te Overschie bestaat iets dergelijks, doch te Schiedam is de Spirit er uit. Wanneer er geen animo is voor een vereeniging van het algemeen welzijn, dan heeft klagen, over hooge belasting of achteruitgang in zaken, ook voortaan geen zin meer. Gebrek aan ernergie is ernstiger dan geldgebrek. Voor adhesie-betuigingen (adreskaartje) en op- of aanmerkingen is het adres Stadsbelang Musis Sacrum, Lange Haven 115. Stadsbelang. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 16 Mei 1924 des nam. 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn alle leden. Vooraf gaat de raad eenigen tijd in comité bijeen. Vaststelling van notulen heeft niet plaats. De voorzitter'doet mededeeling van 't verzen den van een telegram van gelukwenschen ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana en voorts van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raads besluiten. Ingekomen stukken. Van den voorzitter van het Centraal Stem bureau schrijven waarbij wordt toegezonden een afschrift van het proces-verbaal van de zitting van het Centraal Stembureau d.d. 2 Mei j.l. houdende benoeming van den heer E. G. v. d. Bovenkamp tot lid van den Raad dezer gemeente, zulks in de plaats van den heer J. M. van der Schalk. Kennisgeving. In de commissie voor onderzoek naar de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid worden benoemd de heeren Mr. Kavelaars, L. v. Pelt en v. d. Hoek. Voorstel van B. en W. om aan den heer Ts. v. d. Beek, wegens zijn benoeming tot onder wijzer aan de Buitengewone School eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van onderwijzer aan School D. Hiertoe wordt besloten. Van B. en W. schrijven ter goedkeuring der rekeningen der gasfabriek, drinkwaterleiding en het electriciteitsbedrijf. levendig voor den geest staan, omdat zij, naast de bewapening van een regiment Nederlanders tot s Pausen dienst, het groote evenement leveren in onze Katholieke historie uit de 19e eeuw. De openbaring van onze Katholieke volks kracht en van onzen katholieken volkswil demon streerde zich op het redactiebureau van „De Tijd." Door de toenmalige leiders van onze partij zorgvuldig voorbereid, was de uitvoering ervan bij de toenmalige geringe communicatie een geweldige prestatie. De adressen uit het heele land werden opgezonden naar ons redactie bureau, destijds gevestigd op een bovenachter- kamertje van Alberdingk Thijm's „Blaue We- relt" in de Spuistraat, waar men van de blauwe lucht geen strookje zien kon. Dagelijks kwamen ze bij stapels met de post moe en ik moest de handteekeningen tellen. Vóór mij stond een lange koperen lias, waar aan ik de begeleidende opgaven moest vast- rijgen. Eerst 193734 voor de Tweede Kamer toen voor de Eerste Kamer 168.083 en, voor 't laatste smeekschrift aan Koning Willem III, een gelijk getal. In koffers brachten de twee redacteuren het Volkspetitionnement naar Het Loo, waar het met veel overleg den Vorst in handen moest komen vóór de Minister er kon arriveeren. Het was een pijnlijke taak voor hen, maar ook voor den Koning Zijne Majesteit teekende de „Scherpe resolutie" van Kappeyne en de twee redacteuren kwamen thuis als ge slagen honden. Wij hebben ons onderworpen als loyale, trouwe onderdanen maar de Vo ks- wil Ttfas niet te temmen. De heer Oostdam ver haalt wat er verder gebeurd is onder leiding van Dr. Schaepman. Mooi vind ik het, dat hij, de groote strijders eerend, ook hulde brengt aan de „onbekende soldaten," die 't mogelijk Worden gesteld in handen van de commissie tot nazien der rekeningen. Van B. en W. advies om aan den gemeente ontvanger, den heer A. Koper overeenkomstig zijn gedaan verzoek ziekte-verlof te verleenen. Het gevraagd verlof wordt verleend. Van B. en W. schrijven waarbij machtiging wordt gevraagd tot onderhandsche verhuring van diverse grasvelden in het Volkspark. De machtiging wordt verleend. Schrijven van B. en W. waarbij machtiging wordt gevraagd tot openbare verhuring van een perceel weiland in den Klein Babberspolder nabij de Vijfsluizen, hetwelk gedeeltelijk eigen dom is der gemeente Schiedam en gedeeltelijk van het Hoogheemraadschap Delfland. De machtiging hiertoe wordt verleend. Van de vereeniging Volksbadhuis aanbieding der rekening en verantwoording, de nota van winst- en verlies en de balans over 1923 en de bedrijf sbegrooting 1925. In handen van B. en W. om advies. Van de vereeniging Schiedamsch volksbad huis adres, waarin te kennen wordt gegeven dat zij gaarne gebruik maakt van het haar toegezegde buitengewone subsidie tot dekking van het tekort op de exploitatie van het badhuis over 1923 bedragende f 1233.47, en waarin verder wordt verzocht zich bereid te verklaren een eventueel tekort op de exploitatie over 1924 door een buitengewoon subsidie te willen dekken. In handen van B. en W. om advies. Van de Vereeniging tot het verleenen van hulp voor minvermogende ooglijders voor Zuid- Holland, gevestigd te Rotterdam, aanbieding van haar 58e jaarverslag (over 1923). Kennisgeving. Van mej. M. Griffijn dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de school voor buitengewoon onderwijs. Kennisgeving. Ziitimj duurt voort). Gemengd Nieuws. Brand. Gisternacht is brand ontdekt in de borstelwerkplaats van het geneeskundig ge sticht Reinier van Arckel te 's-Hertogenbosch. Boven de brandende werkplaats sliepen ver pleegden, die aanstonds in alle kalmte naar ande re slaapzalen werden overgebracht. Met eigen blusschingsmateriaal, later geholpen door een spuit der politie, was men het vuur spoedig meester. De stoomspuit behoefde geen dienst te doen. In de werkplaats is alleen wat borstel- en houtwerk verbrand. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. De grootste man ter wereld. Onder de menigte, die zich Maandag in Londen's straten verdrong om den intocht van het Roe- meensohe koningspaar bij te wonen, bevond zich ook Lofty", de langste man ter wereld, die in werkelijkheid heet Jan Van Albert. „Lofty" is n.l. uit Amerika overgekomen, om in een Lond.cnsch variété-theater op te tre den. Deze enormiteit van vleesch en been, die ondanks schijnbare volwassenheid (hij is 23 jaar) zich de moeite neemt van nog steeds te groeien, meet thans reeds 9 voet 3x/2 duim, oftewel 2 meter 80, heeft 9 el voor een pak noodig, draagt handschoenen maat 14 een hoed maat 76 en schoenen, waarin een rhinoceros een voetbad kan nemen. Op al zijn tournées heeft hij een „Engelsch ledikantje" van 3 meter lengte onder zijn bagage, en aan boord van de Oceaanboot, die hem naar Engeland bracht, had men met de groote moeite een hut voor hem geconstrueerd, naar wij in de „Tel." lezen. Aan den vermaarden hongerigen Gijs doet „Lofty" ook wel eenigszins denken. Wanneer men weet, wat dit heerschap tot schraging van zijn stoffelijk hulsel behoeft, zal men dit beamen. Zijn eerste ontbijt in Engeland b.v. (bestond uit twee soepborden „porridge" (de geweldige Brit- sche havermeel-pap), tien zachte eitjes, vijf schaapscoteletten, acht koppen koffie en twaalf broodjes, prosit hebben gemaakt katholieke scholen op te richten en in stand te houden, toen er nog geen subsidie en schraalhans keukenmeester was. En hij vertelt van katholieke onderwijzers, die stonden voor klassen van 60 k 70 leerlingen, met een aanvang- salaris van f 400 en 425. Maar dat was blijkbaar al in de dagen van rijk Oostinje want ik heb er gekend, die, met behulp van een kweekeling van 16 of 16 jaar, twee klassen elk met 50 leer lingen hadden te verzorgen, tegen aanvangs salarissen van tweehonderd pop in 't jaar. Met hun groote klassen bereikten zij geen min der resultaar dan een huidig schoolgenie met de tegenwoordige kleinen. De heer Oostdam vertelt wat er verder door do twee reuzen Schaepman en Kuyper gedaan "s om Recht te krijgen voor de godsd'ensUge school en hoe er gewerkt ;s, om de Katholieken ;n ons land tot de thans bere'kte hoogte op te voeren. In zijn verhaal komen daarover allerlei pikante bijzonderheden voor. De katholieke dagbladpers heeft hier altijd een voorname rol gespeeld en ze heeft heel wat te worstelen en te verduren gehad. Waarom ik dit schrijf Omdat ik daardoor hoop ertoe mede te werken dat het boekje niet hij honderd- of duizend-, maar bij tienduizendtallen verspreid zal worden. Het kan in hooge mate meewerken tot saneering dit is toch het modewoord - van de katho lieke hoofden en zinnen in deze dagen, waarin, zooals de schrijver terecht opmerkt, het den schijn heeft, alsof nu 't ons in menig opzicht zoo wel gaat de broodkruimels ons gaan steken zoodat we ons wel wat haarkloverij kunnen ver oorloven, zonder schade voor hetgeen wij met zooveel moeite verkregen hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden z e niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2