DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN "feuilleton. Het spookhuis. alleen in pakjes 47ste Jaargang. Zaterdag 17 Mei 1924. No. 13949 Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood i duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Li; verlies van eiken anderen vinger. De.verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. f 200 bij verlies van een Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws, HETHERSTELVRAAGSTUK. Reuter verneemt, dat, met het oog op de onzekerheid van den politicked, toestand in Frankrijk niet verwacht wordt, dat MacDonald meer dan een vriendschappelijk bericht van ont vangst zal zenden van den brief van Poincaré welke hem gister heeft bereikt. Intusschen is de algemeene indruk, dat een stilstand in de besprekingen van deherstelkwestie onvermijdelijk is. Zoolang geen nieuwe Fran- sche regeering gevormd is, kunnen definitieve in tergeallieerde besprekingen niet wel plaats hebben. Over het algemeen lijkt het waarschijnlijk, dat een inl ergeallieerde conferentie zal moeten zijn gehouden, voordat eenig definitieve stap kan worden gedaan en het is niet zeker, dat een dergelijke bijeenkomst mogelijkerwijs voor medio of einde Juni kan worden gehouden. De staatssecretarissen Bergmann en Vogt, die Duitschland in de organisatiecommissie voor de rijksspoorwegen zullen vertegenwoordigen, zijn te Parijs aangekomen. IN 't ROERGEBIED. Na drie dagen onderhandelen te Berlijn tus- schen de werkgevers en werknemers in de mijn industrie, heeft een door beide partijen gekozen scheidsgerecht gister een beslissing genomen, wel ke den toestand geheel hersteld, zooals die voor het uitbreken van het conflict bestond. Ten aanzien van het grootste geschilpunt, den door de mijneigenaars geëischten ver lengden arbeidstijd, wordt in de genomen be slissing bepaald, dat, zooals tot dusverre, één uur langer per dag gewerkt zal worden, De arbeiders hadden voor dit extra-uur een bij zondere loonsverregeling geëischlhet scheids gerecht heeft hierin echter niet toegestemd. Wel echter heeft het het principe van den achturen- dag boven, en 7-urendag onder den grond ge handhaafd. Het door uitsluiting of staking geleden loons- verlies zal worden vergoed. De definitieve beëindiging van het conflict hangt natuurlijk af van de vraag, of beide par tijen de uitspraak zullen aanvaarden. Men is te dien aanzien optimistisch gestemd. zal zijn, dat de Duitsch-nationalen antwoord zouden geven op de vraag, welke hun reeds herhaaldelijk is gesteld, namelijk, welk stand punt zij innemen tegenover de groote en be langrijke kwesties van de Duische buitenland- sche politiek. H DUITSCHLAND EN RUSLAND. py De politieke politie te Berlijn heeft gister den communist Rodenhardt gearresteerd, diet toen hij onlangs door twee Würtembcrgsche politie beambten van het eene Berlijnsche station naar her andere werd gevoerd, in het gebouw van de Russische Handelsgesellschaft" vluchtte en daardoor de aanleiding is geworden tot het Duitsch-Russische geschil. DUITSCHLAND. De Rijksregeering heeft gister haar houding bepaald ten aanzien van de motie van de Duitsch nationale Volkspartij, waarbij het aftreden van de regeering geëischt wordt en verklaart in een gisteravond uitgegeven communiqué, dat zij voornemens is, ook tegenover de motie van de Duilsch-nationale Volkspartij, ingevolge haar plicht, de aan haar opgedragen regeerings- zaken niet voor de bijeenkomst van den nieu wen Rijksdag uit handen te geven. De regeering heeft niets slechts het recht maar ook den plicht Duitschland bij de onder handelingen over het rapport der Experts te vertegenwoordigen en de wetsontwerpen, wel ke strekken tot de uitvoering van dat rapport, voor te bereiden. Het communiqué verwijt den Duitsch-natio nalen dan verder, dat zij de onzekerheid ten aanzien van hunne bedoelingen in zake het rapport der experts met den dag doen toene men en verklaart, dat de beste voorbereiding tot aanstaanden regeeringsvorm ongetwijfeld 1 HOOFDSTUK I. Een verschrikkelijke naeht. In een ellendige hut, aan den zoom van een bosch gelegen, 't welk door den winter van zijn bladertooi beroofd was, zat eene jonge bleeke vrouw, wier voorkomen een onrustige ge jaagdheid, een diepe zielesmart en een zekere vrees verraadde, bij het wiegje van haar zuige ling, die op het oogenblik dat de moeder hem in slaap meende gewiegd te hebben, eensklaps zijne groote blauwe oogen opende en haar zijne mollige handjes toestak. De jonge vrouw glimlachte, stopte zijne bloote armpjes onder het deksel, sloot met een kus de met lange wimpers overschaduwde oogjes en begon opnieuw te wiegen onder het neuriën van een liedje, welks klanken voor den kleine een geheimzinnige kracht moesten hebben, daar de diepe en regelmatige ademhaling bewee3, dat hij opnieuw den slaap gevat had. De moeder merkte zulks niet op hare lippen bleven voort gaan het wiegeliedje te nenriën, tot zij plotseling haar gezang staakte om naar het gieren van den JOEGOSLAVIË. De president van de Skoeptsjina, Jowanowitsj, heeft den koning verklaard, dat de huidige crisis alleen kan worden opgelost, indien de premier, Pasjitsj, of de leider van het oppositio- neele bloc, Davidowitsj, belast wordt met de vorming van een kabinet. DE ENGELSCI1E MIJNEN. Het Lagerhuis heeft gister met 264 tegenl68 stemmen het wetsvoorstel betreffende de natio nalisatie der mijnen verworpen. De liberalen stemden verdeeld. Verwacht wordt, dat de ontwerp-overeenkomst in zake de loonen der mijnwerkers, welke op 29 dezer aan de Vei'gadering der mijnwerkersge- delegeerden zal worden voorgelegd, door deze zal worden goedgekeurd. Daarna zal waarschijn lijk nog en algemeene stemming onder de ar beiders plaats vinden. FRANKRIJK. Als leden van het te vormen ministerie worden o.a. genoemd Auriol, Archaimbaud, Pierre Laval, Paladier, Alexandre Vareen en Godard. Voor het. presidentschap van de Kamer noemt men Paul Boncourt, Alexandre Varenne en Godard. IMMIGRATIE-CONFERENTIE. Te Rome is gister de eerste algemeene zit ting van de immigratie-conferentie bijeenge komen in tegenwoordigheid van 200 afgevaar digden van 58 staten. Mussolini is tot eerevoorzitter benoemd. ALLERLEI. Uit Athene. Door een Atheensch blad wordt gemeld, dat de groote Engelschc Middellandsche- zee-vloot. in Juni te Phaleron zal aankomen. Het blad voegt hieraan toe, dat dit bezoek een vol komen officieel karakter zal hebben en een ui ting is van de vriendschappelijke gevoelens van Engeland voor Griekenland. De Grieksche vloot zal worden geconcen treerd om bij de aankomst van de Ëngelsche vloot tegenwoordig te zijn. Er zullen groote feestelijkheden te land en te water, worden voorbereid. Rykoff ,de voorzitter van den Russisch.cn raad van volkscommissarissen, die op het oogenblik in Italië vertoeft, zou een onderhoud met Mussolini gehad hebben. Uit PesjawarEen kleine groep grens politie is overrompeld door honderd Mahsuds in de buurt van Tank (Punjab). Bijzonderheden ontbreken nog. Elf man zouden gedood zijn en di'ie gewond, terwijl 10 geweren zijn buitgemaakt Naar het heet, hebben de Mahsuds ook verliezen. Men denkt de benden te overvallen met ver sterkingen, welke uit Tank zijn gezonden. Het motief van deip aanval is waarschijnlijk wraakneming, daar de grenspolitie onlangs een bende Mahsuds onschadelijk heeft gemaakt. Uit Parijs Prins Taffari, de regent van Ethiopië, is hedenmorgen alhier aangekomen. Hij werd aan het station begroet door Millerand en Poincaré. Uit Hamburg Tot bijlegging van de nu reeds ongeveer 15 weken durende staking der arbeiders van de zeewerven alhier, zijn hier heden opnieuw onderhandelingen begonnen tus- schen de arbeiders en de werkgevers Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag16 Mei. Aan de orde is de interpellatie van den heer van Ravesteijn nopens den stand der onderhan delingen met de Unie van Socialistische Sovjet republieken. De heer Van Ravesteyn (C. Fr.) be treurt den tragen gang van zaken in het herstel der verhoudingen met Rusland. Het schiet een voudig niet op. Uit de mededeelingen van den minister aan de Eerste Kamer blijkt, dat de re geering vasthoudt aan haar eischen. De regee ring stelt zich op het standpunt van een koop man, die een kooper wel wil ex-kennen, als hij een voordeeligen koop kan doen. De deftige koopman ziet zijn eigenbelang over hst hoofd. Wat denkt die deftige koopman nu te doen, vraagt spr. Nederland moet niet denken, da* Rusland zich alles laat weggevallen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Karnebeek geeft nog eens in het kort een exposé van het verloop der onder handelingen. Tegen de verwachting in weiden allerlei prealabile kwesties gesteld, en het bleek niet de bedoeling van de Russen een regelmatig handelsverdrag te sluiten. Spr. betreurt het wel dat in het algemeen de onderhandelingen niet zijn geslaagd, maar er wereld te veel van de Regcering gevergd. De heer T r o e 1 s t r a (S. D.) meent dat de heer van Ravesteyn er steeds op uit is de positie van Nedei-land te verzwakken. De tegenstelling het groote Rusland en het kleine Nederland acht spr. ook onjuist en afkeurenswaardig omdat de opvatting van een machtspositie daaraan ten grondslag ligt. Spr. gelooft dat deze interpellatie eer tot de Russische Regeering had gericht moe ten worden. Na eenige dupliek van de heeren Van Rave steyn en Troelstra worde de interpellatie ge sloten. Aan de orde is het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 18 December 1913 gesloten ver drag met de Vereenigde Staten van Amerika, betreffende de onderwerping van geschillen aan een pcx-manente internationale commissie. Goedgekeurd. Aan de orde is de wijziging van de wet op het Nijverheidsonderwijs. De heer Wintermans (R. K.) dringt aan op uitbreiding van het landbouwhuishoudonder- wijs. Er zijn te weinig cursussen voor de boerin nen. Minister De Visser zegt., dat hij de opmer kingen aan de inspectrice zal overbrengen. Bij art. 5 betoogt de heer Van Wijnber- g e n (R. K.) dat hij de facultatiefstelling van subsidievex-leening, gelijk dat thans geschiedt, in plaats van de vex-plichting, niet kan aanvaar den. Hij vraagt den Minister uitdrukkelijk te 'zeggen hoe zijn houding zal zijn tegenover nieuwe aanvragen als hem de bevoegdheid is vexleend onx over de toekenning van subsidie te beslissen. Spr. wenscht, dat in deze wet zal worden aangegeven op welke gx-onden een aan vrage om subsidie voor een nieuwe school ge weigerd kan worden... De heer G er h ard -S. D.) meent, dat de Minister alleen mag overwegen of de noodzake lijkheid voor het stichten van een nieuwe school bestaat. Maar meer niet, anders konxt hij in strijd met het onder wij sbelang. De Minister zegt, dat een imperatiej ,,woi-dt" alle bezuiniging op dit onderwijs on mogelijk maakt. Het is nooit spr.'s uitlegging geweest, dat „wordt" imperatief was, maar om allen twijfel uit te sluiten dient dat te ver anderen en daarom wenscht hij dat de Kamer zich uitspi-eekt. Spr. heeft aanvingen voor 160 scholen gekregen Spr. is breid in een aanvul ling van de wet te bepalen, dat tot nader order geen subsidie zal worden verleend aan de scholen nalMei 1924 geopend, met de mogeliijkheid van bijzonder,. uitzondexingen. De vergadaring wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Binnenland. Internationale Tentoonstelling. Reeds vanuit den trein, komende van de rich ting Rotterdam, bemerkt men nabij Tilburg, enkele torens van vreemde constructie, die aan iets buitengewoons doen denken Meer en meer Tilburg naderende, ziet men echter plotseling het volle gebouwencomplex van bovengenoemde tentoonstelling verrijzen Het is alsof daar aan den einder, tusschen de fabrieksschoorsteenen en kerktorens van Tilburg, een nieuwe stad zich verheffen gaat. De donkere daken der breede tentoonstellings hallen, waarboven torens met eigenaardig ge kamde spitsen jubelend opgaan, steken zwaar af tegen de heldere lucht. Het is van deze ge bouwen dat een roep uitgaat, de roep eener werkstad die zich een wijle gaat begeven buiten den dagelijkschen klepperzang van weefge touwen en knarsende drijfriemen, om een over zicht te geven van wat onder den rook harer zwarte schoorsteenen gemaakt wordt en om geheel Nederland en het buitenland uit te noodi- gen met hare technische hulpmiddelen, nieuwe vindingen en producten, deel te nemen aan dat overzicht. De Internationale Tentoonstelling 1924 lxl- bux-g bezit alle factoren die tot het welslagen eerier groote expositie kunnen bijdragen. Zij wordt gehouden in het hartje van het industrieels Zuiden, in Tilburg, de fabrieksstad van Neder land Alleen reeds de wollenstoffen-industrie is voor 75 der in Nederland op dat gebied ge vestigde bedrijven, in Tilburg geconcentreerd. Ook do schoen- en lederindustrie, de metaal- wind door de bladerlooze takken der boomen en het gehuil der wolven in het bosch te luisteren In den tijd dat ons verhaal voorviel, bezaten de geringe v dksklassen nog geen uurwerken en Huguette vergenoegde zich dus met een blik te slaan op een zandlooper, die in haar nabijheid voor den schoorsteen stond. Door een angstige gejaagdheid gedreven, stond Huguette van haar stoel op en begaf zich naai de deur, die zij met zekere aarzeling opende. Het geluid van een vluggen voetstap deed zich hooren, die al nader en nader kwam, t°l een man schier ademloos op den drempel der deur verscheen. Alvorens de vrouw nog een kreet van verlichting of vreugde had kunnen slaken, wierp de aangekomene zich in de hut, sloot met een haastige beweging de deur schoof er den grendel op, waarna hij zich, blijkbaar gerustgesteld, op een stoel liet nedervallen. „Ter liefde Gods, Donat, zeg mij, wat is er gebeurd ,,lk heb dezen nacht een hert gedood", was het snelle antwoord, „en de boschwachters hebben mij herkendMoge het mij al voor- het oogenblik gelukt zijn hun mijn spoor bijster te maken, toch is het evenzeer waar, dat ik mij in een groot gevaar bevind. Mijn leven is ex mede gemoeid, hoort gij, vrouw De graaf de. Ghateauneuf heeft verklaard, dat, zoo ik ooit bij levenden lijve gevat werd, ik mijn wild- strooperij met het leven boeten zou." „O, zijn vrouw is lankmoedig en medelijdend- Gij hebt dubbel ongelijk gehad, Donat, want de graaf heeft u reeds eenmaal vrgiffenis geschon ken." „Vergiffenis", en telt gij dan de zweepslagen niet, die de meedoogenlooze bedienden van den graaf mij toedienden „Gewis", antwoordde de vrouw ernstig, „en ik heb uwe bloedende wonden gezien en ze verbondenMaar wees billijk en beken uw ongelijk hadt gij niet een kastijding verdiend inplaats u de zwaarteder wette doen gevoe en, vergenoegde hij zich met u een wel pijnlijke, maai slechts kortstondige kastijding te doen toedie nen. Beken het zelf, was hij met goedertieren jegens u?" De strooper stond driftig op, zijn oogen scho ten vlammen en ademden haat en wraakzucht hij balde de vuisten en dof klonk het van zijn lippen „Ha, zoo ik hem ooit ontmoet in eigen per soon, danu „Zoo dat ooit mocht gebeuren", hernam Hu guette met ernst en zachtheid, „zult gij aan uw vrouw denken, die gij wanhopend zoudt maken, aan uw kind, dat door uw dood zou onteer wor den liever zult gij aan zijn voeten werpen en zijn vergiffenis af sleeken. Ook de gravin Ma- bille is moeder van een schoon en hel Kina zij zou zich bij uwe bede aansluiten en d vergiffenis u niet geweigerd wordennm graaf is rechtvaardig en edelmoedig, al kan hij ook streng zijn. Talrijke arme famihën danken hem alles brood, een schuilplaats vee, ja, alles wat zij in haar omstandigheden behoeven. Maar door de wildstrooperij op zijn goederen te verbieden, is hij geheel en al in zijn recht.' Het is zeer edelmoedig van u, Huguette, hernam de man met bitterheid, „de partij van den graaf tegen mij op te nemen. Wat kon ik trouwens ook anders verwachten „Verlaat deze landstreek,' antwoordde Hu guette", „waar gij gaat, ga ik ook het is mijn plicht u te volgen." Gij zegt het, vrouw, uw plicht, maar daarmee is. ook alles gezegd." hernam de strooper met bitterheid. De ionge vrouw naderde haren man. Het zou nog mijn geluk en mijn genoegen zijn sprak zij, „indien het niet in uw plan scheen te li«gen vaneen te scheiden, hetgeen de zegen des priesters vereenigd heeft. .Want gij zijt veel veranderd, DonatZie mij niet aldus aan met dien woesten blik, wordt niet toornig. Wat ik u thans wil zeggen, zou toch eenmaal aan mijn ziel ontsnapt zijnOp dit uur, nu uw vrijheid, mijn geluk, mijn leven in de waagschaal staan, zult gij mij wel willen aanhooren het i» de laatste maal dat ik u dit hart zal openen, 't welk lijdt cn doodclijk gewond is. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ROmi's „STER-SIFFIE 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1