W. A. HOUTMAN ff. S 5 Bezoekt onze Stani So. 17. Fraaie collectie instrumenten. Tentoonstelling* O.B. van 19 tot 24 Mei Vereenigingsgebouw te OVERSCHIE. nijverheid in vollen omgang, het bouwbedrijf, de grafische vakken, de meubelfabricage, de kleeding-industrie, de cartonnagebewerking, de wasscherijen, de ververijen, de bleekerijen, de parapluie-fabrieken, de distilleerderijen, de meel fabrieken, de kinderwagen-industrie, de gloei lampenfabrieken, de tabaksbewerking, de stroo- hulzen-fabricage, hebben in Tilburg tal van groote werkplaatsen. Daarbij komen nog Den Bosch en Breda waar belangrijke industriëele ondernemingen geves tigd zijn en de meer speciale industrie-steden Eindhoven en Helmond, alsmede het industrie gebied uit de Langstraat en Zuidelijk Limburg, aan welker industriën het buitenland verplicht is en dewelke aan inzending direct of indirect bijdragen. Vandaar de groote internationale deelname aan deze Tentoonstelling. De Tentoonstelling heeft plaats, vanaf, 18 Juli totl8Augustus e.k., de terreinen zijn gelegen op ongeveer 5 minuten afstand van het station der N.S. en aan de spoorwegen van het Nederland- sche en Belgische net. Festiviteiten op verschillend gebied zullen aan deze Tentoonstelling verbonden zijn, waar van wij vooral noteeren een Internationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, Mannen- en Gemengde Zangvereenigingen, even eens een festival op vocaal- en instrumentaal gebied in den uitgebreidsten zin. Gezien de bewonderenswaardige organisatie on grootschen opzet der Internationale Tentoon stelling voor Handel en Industrie 1924 Tilburg, is het te verwachten dat haar een enorm bezoek zal te beurt vallen. Mr. W. P. graaf van Bylandt f Na een zeec^crnstige ziekte, die hem in de laatste maanden belette zijn functie uit te oefe nen, is te 's-Gravenhage, 71 jaar oud, overleden mr. W.P. graaf vanBylandt, ópper-hofmaarschalk van de Koningin. I)e Koningin door de Betuwe. De Koningin bezoekt Woensdag, zoo meldt men ons uit Eist, niet alleen Tiel, doch de geheele Betuwe. De tocht gaat uit Arnhem, waar H.M. om half 10 vertrekt, via Eist, Zetten, Kesteren, Lienden, Buren naar Tiel en vandaar via Echteld, Dodewaard, Eist en tusschengelegen dorpen terug naar Arnhem. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Volgens de Tel. zal van het personeel der Ne- derlandsche Spoorwegen over de maanden Mei en Juni nog de volle 10 pGt. loonkorting worden ingehouden en zal op zijn vroegst in Juli a.s. de verrekening plaats hebben van de teveel inge houden loonkorting van 1 Januari jl. af. De administratieve werkzaamheden aan een en ander verbonden, maken het niet mogelijk, dat eerder een definitieve regeling tot stand komt De bijzondere onderwijzers en de procedure ten den Staat. In „Het Katholieke Schoolblad" lezen wij Nu het lot van wetsontwerp no. 312 is be slist heeft art. 40 voor de laatste maal zijn beteekenis herkregen. Verschillende organisa ties van in rechtstreekschen Rijksdienst staan de ambtenaren raden haar leden aan, de kwi tanties voor uitbetaald salaris te teekenen met een bijgevoegde clausule, dat men zich zijn rechten op een hooger bedrag alsnog voorbe houdt. De rechterlijke macht zal nu wel tot ingrij pen genoodzaakt worden, wijl de Staat om het salaris naar den stand van 30 April zal worden aangesproken. De vraag klemt, hoe wij tegenover een even- tueele procedure staan. Vaststaat, dat niet wij den Staat een pro cedure kunnen aandoen, vermits wij in dienst der schoolbesturen zijn. Slechts tegenover de zen kunnen wij procedeeren. De besturen kun nen nu het al of met ons eens zijn, opzichtens art. 40. Zouden zij nochtans willen geven het salaris van 30 April 1924, dan verspelen zij mo menteel de Rijksvergoeding, wijl ze méér uit- keeren, dan wettelijk geoorloofd is volgens het Kon. Besluit no. 200. Waar het vaststellen der Rijksvergoeding over 1924 op zijn vroegst eind 1925 plaats vindt, daar inecnen wij, dat een onzerzijdsche procedure een geschiedenis van langen duur kan worden. Daarnaast staat de zekerheid, dat een rech terlijke uitspraak in een procedure van den kant der onmiddellijke Rijksambtenaren de ge dragslijn der Regeering wel zal bepalen ten opzichte van het al of niet vasthouden harerzijds aan het Kortingsbeslüit, waaronder ook de onderwijzers vallen. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graal' Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Mei in Nederland uitgesproken 85 faillissementen tegen 66 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Mei 1924 1749 faillissementen tegenover 1540 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Rijwielpaden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben aan de gemeentebesturen dezer provincie een circulaire gezonden, waaraan is toegevoegd een adres van den A.N.W.B. betreffende den aanleg van dubbele rijwielpaden langs de ver keerswegen. Ook aan Gedeputeerden, aldus de circulaire, komt het aanleggen van dubbele rijwielpaden, waar zulks mogelijk en met het oog op de veiligheid van het verkeer noodig is, nuttig voor en wij vinden dan ook aanleiding uwe belangstelling voor deze aangelegenheid in te roepen. Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in April circa 35.4 millioen opgebracht, of bijna /IV2 millioen minder dan verleden jaar. Vooral de inkomsten belasting bleef sterk ten achter. Sedert 1 Januari j.l. hebben de inkomsten uit de gewone bronnen 134.4 millioen bedragen, zijnde nagenoeg 7 3/4 millioen minder dan in 1923. Studie-beurzen. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling en verhooging met een bedrag van 2000 van de begrooting van buitenland sche zaken voor dit jaar, voor studiebeurzen voor de Academie voor internationaal ?echt. Wijziging Arbeidswet 1919. Er is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, er toe strekkende in het vol continu bedrijf voortaan een drieploegenstelsel mogelijk te maken. Om voor het vol-continu-bedrijf de concurren tie van ons land met het buitenland mogelijk te maken, werd bij de invoering der Arbeids wet 1919 door middel van het overgangsbesluit 1920 voor mannen in dit bedrijf werkzaam tijdelijk een arbeidsduur van 55 uren per week en van 158 uren in drie achtereenvolgende weken toegestaan. Na de wijziging, in 1922 in art. 27 der Arbeidswet aangebracht, werd deze arbeids duur bij het overgangsbesluit 1923 verhoogd tot 62 uren per week en 168 uren in drie achter eenvolgende weken. Dit overgangsbesluit zal echter op grond van den in artikel 27 der Arbeidswet 1919 gestelden termijn op 24 October 1924 komen te vervallen. De minister is van meening, dat thans bij de wet eene voorziening dient te worden getroffen, waarbij de arbeid in het vol-continu-bedrijf definitief in een drieploegenstelsel wordt moge lijk gemaakt. Daartoe dient de voorgestelde aanvulling van artikel 25 der wet met een nieuw zesde lid. Er bestaat voor eene verlenging van de bestaande tijdelijke regeling voor het vol- continu-bedrijf geen grond meer, omdat het uitgesloten moet worden geacht, dat binnen af- zienbaren tijd in het concurreerendc buitenland eene wettelijke regeling van den arbeid in dit bedrijf op de basis van een vierploegenstelsel zal getroffen worden. De minister betreurt het voor de arbeiders, dat de regeering in de verwachtingen, die zij in 1919 op dit punt koesterde, is teleurgesteld, doch bij acht het noodzakelijk, dat de geheel of gedeeltelijk in vol-continu-bedrijf werkende fabrieken, die voor een zeer groot deel op de wereldmarkt moeten concurreeren, niet ge dwongen worden om eene andere werktijd regeling te volgen dan soortgelijke ondernemin gen in het buitenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit den Raad. We beleefden gister weer eens een raadszitting, welke door allerlei gebazel in de ruimte een ander woord zou de juiste beteekenis niet zoo goed weergeven minstens een dik uur langer heeft geduurd, dan feitelijk wel noodig was. Men schijnt zich zoo langzamerhand de methode om er langs te redeneeren geheel aan te wénnen, waardoor men maar al te veel kans heeft op de eigenlijke zaak minder te gaan letten. Aanleiding tot die betreurenswaardige af dwalingen was gister 't stel vragen van den heer Scheffers naar aanleiding van de nieuw ge schapen functie van controleur bij de werkloozeh- steunuitkeeringen, waarvoor door B. en W. de gepensioneerde, heer NieswaJg werd aan gewezen. De heer Scheffer? ging B. en W.'s antwoord op zijn vragen in den hreedë, maar toch zakelijk na en stipte hierbij aan, waarover hij wel, niet of maar gedeeltelijk tevreden was. In 't bijzonder kon hij er zich niet mee vereenigen, dat de be noemde ambtenaar niet iemand uit reeds aan gesteld gemeente-personeel was, bovendien'reeds een groot pensioen genoot en tenslotte zonder eenigen openbaren oproep, waardoor aan een ander de kans werd ontnomen, in de nieuwe functie was geplaatst. Dat de heer Nieswaag een zwager van weth. de Bruin was, kon volgens spr. ook verdachtmakingen wekken, al was 't misschien geheel ten onrechte. Toch verklaarde spr. zich hiermee nog geen tegenstander van de benoeming van een familie-lid van een of anderen gemeente-ambtenaar, wanneer dat fa milie-lid de geschikte persoon voor een vacante gemeente-betrekking zou zijn. Dat zou ook te dwaas wezen. Weth, Boddeiis diende eveneens den heer Scheffers zakelijk van antwoord en zeide hem, wat hij hem meende te moeten zeggen. Weth. was overtuigd, dat een reeds in dienst zijnd ambtenaar onmogelijk de nieuwe ftmetie erbij zou kunnen verrichtën, had juist een gepen sioneerde genomen, om na de opheffing van de controleur-functie, welke maar van betrekkelijk korten duur zal zijn, van alle zaakjes, als wacht geld enz. af tezijn, en ontkende tenslotte.perti nent, dat bij deze benoeming een familie-kwestie, m.a.w. 't verderfelijke nepotisme, in 't spel zou zijn geweest. Nu hadden nog de itplieken kunnen volgen en dan was 't toch welletjes geweest. Maar jawel, daar kon toch zeker niets van komen Zou de heer Collé dan heeleinaal niets in deze zaak mogen zeggen en ze zelfs uitbuiten, zoolang, tot hij weer met allerhande haaksche sprongen op zijn geliefd-geliaat thema terecht kwam 't Burger lijk Armbestuur. Eenmaal den stoot tot af dwaling en uitpiekerij gegeven, kwam men van het een op het ander en bleef men praten, totdat 't eindelijk den heer Dinkelaar te gek werd en dus gelukkig eens uit den Raad zelf een stem opging, die dergelijke vei keerde wijze van debatteeren eens flink over den hekel haalde. Zoo langzamerhand, merkte hij verstandig op, zou 't publiek terecht kunnen zeggenWal hebben ze weer zitten kletsen. Ook had er met al dien omhaal nog een incidentje plaats, toen n.l. weth. de Bruin, die zich overigens niet in 't debat had gemengd, den heer Ingelse in krasse termen verweet, hem van een partijbenoeming beschuldigd te hebben. Dit verwijt was echter absoluut niet verdiend, want juist zoo objectief en voorzichtig mogelijk had de heer Ingelse gesproken. Tenslotte trok dan ook de weth. zijn woorden weer in Hij had blijkbaar de klok hooren luiden, maar de klanken met 't verkeerde oor opgevangen. Intusschen had na al dezen hommeles cle groote Kerk reeds zes geslagen en werd de vragenkwestie toen uitgeluid met 't aannemen van een motie van den heer Scheffers, waardoor in 't vervolg alle nieuwe functies eerst aan den raad ter beoordeeling zullen worden voorgelegd. Als we dan telkens zoo 'n lekker lang debat krijgen te genieten, dan kan 't nog goed worden. Van wege 't late uur zag de heer V. d.. Hoek van de bespreking van zijn vragen af 't was verstandig ook. De atmosfeer was er niet ge schikt voor. Inbraak in de Singelkerk. Vannacht hebben drieste dieven 't gewaagd injte breken in de H. Rozenkranskerk der Singel- Parochie. Omjhalf zeven kwam de koster 't schokkend nieuws aan de pastorie vertellen en bij nader onderzoek bleek toen, dat de dieven zich toegang hadden verschaft door inklimmen over het ver warmingshuisje, links van de kerk gelegen en uitsnijden van een ruit van een der ramen aan genoemde zijde. In de kerk werden drie óffer- blokken geopend gevonden, waaruit echter geen groot bedrag werd ontvreemd. Van schen ding van het H. Tabernakel werden geluk kig geen sporen gevonden. Verder zijn de lafaards vanuit de Kerk in de keuken der pastorie geweest, waar zij van het dienstpersoneel eenige voorwerpen, o.m. een gouden broche en ca. f 20 ontvreemden. Ook hebben zij 't gewaagd in de eetkamer der eerw. geestelijkheid binnen te dringen, van waaruit echter niets wordt ver mist. Zelfs zijn ze in den kelder geweest en namen daaruit eieren en ham mede. Ook boven in de oude pastorie, in de z.g. naaikamer heb ben ze gesnuffeld, maar vonden geen geld. Tot in den tuin toe konden ze nog niets metrust laten en onderzochten daar een bergplaats, waar zij zelfs een fiets lieten staan. Blijkbaar was 't hun dus alleen te doen om geld, waarvan zij in de sacristie ook nog enkele guldens vonden. Drie zakjes met zilvergeld, ca. 30, hebben zij echter ingepakt en wel in de keuken laten staan, waarschijnlijk omdat ze door een of ander geluid vreesden gestoord te worden. Door de voordeur van de oude pastorie hebben ze hun „operatie-terrein" weer verlaten. In de keuken hadden ze de brutaliteit gehad, de telefoongeleiding door de knippen. De politie stelde een nauwkeurig onderzoek in en nam vingerafdrukken van de daders is echter nog geen spoor gevonden. Pandora. Pandora heeft een „zwaar" programma de ze week. Na het journaal, komt de bijna immer aar dige truc-iilm de aanwezigen vergasten. Het le hoofdnummer, hetwelk dan het witte doek ons brengt is de operafilm „Butterfly". Van buitengewone aantrekkingskracht zijn de fraai gekleurde beelden, welke elk tafereel tot een schilderij maken. Terstond na de pauze draait de 2e hoofdfilm ,,De bedelares van Stamboel". De eminente wijze, waarop Priseilla Deau de hoofdrol vervult, alsmede de Oostersche omge ving, waarin dit werk werd verfilmd, maken deze rolprent alleszins bezienswaardig. De Pandora-directie bericht ons dat zij de Credo-film binnenkort verwacht en dat zij voor het muzikale gedeelte van dit mooie werk, zich de medewerking heeft verzekerd van dezelfde zangers en musici die in Luxor teRotterdam zoo'n verdiend succes hadden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleutel, gummi regenjas, ceintuur, kinderporte- monnaie, reticule, ceintuur(ketting), dameshand schoen, 2 stukjes zeep, rozenkrans geit, hond. Bij vinders ceintuur, F. Seij, Gordonstraat 15 6 postduif,F.Dolleman, Zeestraatö binnenband van rijwiel gemerkt, P. Baris,Hellevoetschestraat 7a cementzak, G. Baas, Hoflaanstraat 27 hondje, B. de Pater, Munnekenbuurt 4 groene mantel, A. Rondeltap, Munnekenbuurt 16; papie ren geld, B. v.d. Hoek, Fabristraat 52 b clames- tasch met inh., K. WirXel, Zalmstraat 23 hand weger, M. Gerards, Gasstraat 19 celluloid kin- deraimband, Bots, Anth. Muijsstraat 8 her dershond, J. Verhaar, Hoofdstraat 207/4 pa pieren geld, A. Vermaat, Brandpad 19a elec- trische rijwiellantaarn, P. van Gerven, v. Smale- veltstraat 36 zegelring, M. Hermans, Buiten havenweg 122/29 schooltasch roet Duitsch boek, S. de Koning, Hoogstraat 1676 portemonnaie met inhoud, W. Kemper, Kortlandstraat 12 paar pantoffels in schort, S. Bruggelink,Broers- beid, 123 bruin lederen por.temonnaie inh. mes, D. Zonneveld, Broersveld 90/9 zilveren arm bandje, Mej. Schilperoórd, Westfrankelandsche- straat 76 trekhond, J. van Ooijen, Hoogstraat 36 rozenkrans in étui, L. Ham, 's-Gravenland 67 ceintuur, J. v.d. Kraan, Broersveld post duif, W. Ritlick, Gr. Markt 4 sierspeld, J. v.d. Velden, Heerenstraat 49 horloge met armband, L. Ne.ervoort, Mariastraat 456. De laatste Oproep. We willen voor de laatste maal nog eens aller aandacht vestigen op den wedstrijd Excelsior D.H.L., welke morgen te 2 uur aan de Damlaari gespeeld wordt ten bate van pastoor Warnink's keifk. St. Ambrosius komt den wedstrijd opluisteren, mooi weer is besteld, als dus de menschen maar met drommen komen willen, is succes verzekerd. Allen op naar het Excelsior-terrein Door de politie is ter beschik king der justitie gesteld zekere G. P. H. die nog gesignaleerd stond voor 7 dagen gevange nisstraf. Door Mej. v. A. wonende Oude Maasstraat is bij de politie aangifte gedaan, dat de 15-jar. bediende van den slager O., uit de Oude Maasstraat, haar hond een der voor- pooten heeft stuk getrapt. De politie heeft den dierenmishandelaar verbaliseerd. Gistermiddag had een jongen, P.G.. 't ongeluk nabij de Br. Marktsteeg in de Schie te vallen. Toensnellende voorbijgangers redden hem. Aan de universiteit te Leiden is gister na gehouden examen, bevorderd tot semi-arts, de heer M. Katan, van hier. UIT ROTTERDAM. De werkloosheid Terwijl het aantal werkloozen van 229 Maart j.l. alhier nog bedroeg 11.708 en van 27 Jan. 1 Maart 14.057, bedroeg dit cijfer over het tijd perk 30 Maart26 April 9372, hetgeen du! een belangrijke daling beteekent. De R. E. T. M. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gis teren de tramkwestie besproken. Zooals men weet stelden B. en W. voor geen verdere on derhandelingen te voeren over de overneming van de aandeelen der R. E. T. M. of van het bedrijf, omdat dit tegen redelijken prijs niet mogelijk was en voorts de Lramdirectie onder behoud van goedkeuring de verhoogde tarieven vrij te laten in het aanbrengen van wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden met deze restrictie, dat daarvoor de goedkeuring van B. en W. noodig zal zijn. Omtrent het eerste deel van dit voorstel heerschte in den raad evenals in het college eenstemmigheid, zoodat de discussie uitsluitend liep over de kwestie der loonsver laging. Het eerste deel van het voorstel is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met 2220 stemmen is aanvaard het voorstel om het ver band tusschen de loonen van het tramperso neel en van het gemeentepersoneel op te heffen met handhaving van de goedkeuring van de verhoogde tarieven en met 2319 st. heeft de raad zijn bevoegdheid tot goedkeuring van de gewijzigde arbeidsvoorwaarden aan B. en W. overgedragen. W. B. Onafgebroken blijven week in week uit de meest schitterende films onze theaters vullen. Het W.B. maakt hierin geen uitzondering. De ze week gaan weder een 2 tal hoofdnummers, welke voor fijnproevers zijn. Als le wordt ons gegeven „De stormen des levens" een drama uit een visschersdorp De hoofdrol wordt vertolkt door Mae Marsh. Dit op zeer kunstzinnige wijze vervaardigde kunstwerk wordt gevolgd door een 2e hoofdfilm, welke voor de le niet behoeft onder te doen. „De toorn der Goden" een drama uit het Chi- neesche Leven. Voorts een als gewoonlijk welverzorgd bijpro gramma, zoodat wij een bezoek gaarne aanbe velen. Pijnloos scheren met behulp van Purol Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. Handleiding gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten. 1505—7 Gemeenteraad. Agenda. 1. Aanbeveling van de Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs ter benoe ming van een lid van liare Commissie ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het aan mej. J. G. Visser verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden a. M.evr. A. M. A. Otken—geb. van Laker- veld b. mevr. M. N. L. de Clercqgeb. de Weerd Benoemd wordt mevr. Otken. 2. Voorstel van B. en W. om den heer Dr. D. 15-18 18

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2