DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN DITJES EN PATJES. 47ste Jaargang. Zaterdag 17 Mei 1924. Ka. 13949 BureauKOEMA RjK T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De vei^zjkenngjwordt gewajn^aoigcU^jMiejiolLAjg^^ Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Vrijheidsbond en Atheisme. In de beginselverklaring van den Vrijheids bond is er ook een ethische paragraaf, luidend als volgt „Waarborging tegen iedere aan randing van de volledige geestelijke en gods dienstige vrijheid. Erkenning van de waarde van 't geestelijk en van het godsdienstig leven voor maatschappij en staat." Tegen de opneming van dit laatste punt is door waschechte liberalen heftig geprotesteerd. Het liberale beginsel stelt voorop, dat de Rede is ,,de" kerhbron van de waarheid. Het liberalis me strijdt voor de heerschappij van het natio nalisme in de staatkunde. Erkenning van de waarde van den godsdienst voor den Staat is derhalve in strijd met het liberaal beginsel. De wach-echte liberalen hebben zich noodeloos ongerust gemaakt. Het tweede deel van de ethische paragraaf op het program van denVrij- heisbond is alleen een tactische politieke zet. In wezen is en blijft de practische politiek van dien bond rationalistisch, a-religieus, oud-libe raal. Het Tweede Kamerlid Mr. Boon was er dan ook, naar de „N. R. Ct." met voldoening op merkt, „als de kippen bij" om aan de Tweede Kamer verlof te vragen voor het houden van een' interpellatie, te richten tot den Minister van Justitie over het niet-verleenen van de konink lijke goedkeuring op de statuten van „De Dage raad." Vermoedelijk krijgen we dus dezer dagen in de Tweede Kamer een rede van den partijsecretaris van den Vrijheidsbond, waarin mr. Boon „de waarde van het atheisme voor maatschappij en staat" zal trachten aan te toonen. Het klopt wel niet geheel met het algemeen program van den Vrijheidsbond maar dit schijnt in dezen tijd van parlementaire verwording niet zoo erg te zijn. Althans niet in de oogen van de Vrijheidsbondsche voorstanders der volk°souver- reiniteit. Gemengde Staatkunde. Het weekblad „Opbouwende Staatkunde"-, dat in de plaats trad van „Katholieke Staat kunde", is alweer onder een nieuwe redactie gekomen, bestaande uit de hecren Hub. Cuypers Jr., mr. Jos. Gilissen, J. J. M. Haslinghuis A. Maas Geesteranus en jhr. mr. Twiss Quarles van Ufford. De laatste twee niet-katholieke heeren zijn resp. voorzitter en secretaris van het genootschap „Opbouwende Staatkunde" ge worden. Dh. Hub. Cuypers Jr., die secretaris is der redactie, maakte tot nu toe de „Tijd gelukkig met ingezonden stukken, meest over Frankrijk, waarmee hij erg dweept. In het jongste nummer van het orgaan neemt de weleerw. heer Wouter Lutkie, tot voor eenige weken voorzitter van de organisatie, afscheid ten einde zijn bemoeiingen met het genootschap algeheel te staken. Omtrent het motief voor dit heengaan deelt de oud-voorzitter het volgende mede „Zij die mij hun vertrouwen gegeven hadden en mij nu op deze wijze uit hun middenzien verdwijnen, hebben recht te weten waarom ik mij onttrek aan onzen gezamenlijken arbeid. Zij mogen in mijn heengaan geen vlucht zien. Zij mogen dit niet interpreteeren als een vrij willig mij onttrekken aan de verdere verant woordelijkheid. En ook niet hieruit afleiden eene verloochening mijnerzijds van vroegere daden of bedoelingen in dit werk, dat ik goed geacht heb en nog goed acht. Ik mag niet dulden, dat zij zouden kunnen denken aan een gewijzigde opvatting als oorzaak of mede-oorzaak van mijn heengaan. Er is een besef van verantwoordelijkheid tegenover aanhangers en medewerkers, dat verbiedt o.c. met stille trom te vertrekken en daardoor hen in het onzekere te laten omtrent de reden van mijn heengaan of zelfs blootgesteld aan de waandenkbeelden die hen daaromtrent van elders konden worden gesuggereerd. Mijn heengaan geschiedt op bevel en enkel om dit bevel. Over den oorsprong, den inhoud en de strek king van dat bevel heb ik verder niet te oordee- len, maar, wijl het uitgevaardigd werd door den rechtmatig over mij geslelden Gezagdrager, heb ik het te gehoorzamen. Gemengd Nieuws. De hebzuchtige dokter. De eerste Kamer van de rechtbank te Rotterdam heeft een interessant vonnis gewezen. De feiten zijn deze Een stadgenoot-patiënt- wa6 voor een operatie in het ziekenhuis alhier opgenomen. Hij was een man zonder vermogen en had een inkomen van 3000 's jaars. Zijnvader was er echter op gesteld, dat hij als een eerste- klasse patiënt zou worden verpleegd en be taalde voor hem de verpleegkosten. De behan delende chirurg rekende nu „naar redelijkheid en gebruik" (gelijk gij stelde) een honorarium van 550.35 „voor het operatief verwijderen uit het lichaam van gedaagde van een sterk vergroeiden appendix, (blinde darm), alsmede in het verleenen van de voor de nabehandeling van deze operatie gevorderde diensten." De patiënt vond deze vordering buitensporig, mede in verband met zijn financieele omstandigheden, en bood aan een bedrag van 250 te betalen. Het geen werd geweigerd. De eischende geneesheer verklaarde voor de rechtbank, dat hij het honorarium had gegrond (behalve voor wat de narcose betreft) op het feit, dat de patiënt Werd verpleegd in he eerste klasse, een wijze van berekening die, vol gens hem, zoowel redelijk als gebruikelijk vas Met de financieele omstandigheden van den patiënt had hij niet te maken. Op een met veel bombarie aangekondigde ver gadering, uitgeschreven door de S.D.A.P., heeft de vorige Week hier gesproken, een zekerere v.d. Sluis, over het conflict in de textiel-industrie. De man werd higeleid met de ronkende speech van -een ietwat onevenwichtig heethoofdige, die er o.m. op Wees, dat de strijd in Twente de volle aandacht en belangstelling had van allen. De vele leege stoelen in de zaal spraken even wel een andere taal, zoodat het geenszins te verwonderen was, dat de heer v.d. Sluis niet in geestdrift geraakte, en een nogal matte rede hield. Dit was blijkbaar niet naar den zin van den rooclen wethouder, die dan ook van zijn slot woordje een scheldpartij in 't martktschreeuwers- genre maakte, tegen de katholieke en christelijke organisaties. Men begrijpt dat deze organisaties, in tegenstelling met die van de ridderlijke S.D.A. P., lafaards, huichelaars en sluipmoordenaars waren. Enfin 1 U ziet dat de man zijn toespraak naar het oude recept bereid had oorspronkelijkheid is ook te lastig Boos behoeven we evenwel op dezen magis traatspersoon niet te worden ieder vogeltje is geen hoogvlieger en zingt nu eenmaal zooals het gebekt is bovendien deert de wijze waarop hier te werk werd gegaan, den aanvaller meer dan de aangevallenen. Toch zal het geen kwaad kunnen wanneer We aangaande het Twentsche conflict eenige mededeelingen doen, die uit helderder bronnen dan „Volk" en „Voorwaarts" geput zijn (Om de dikwijls zacht gezegd, zonderlinge houding van genoemde bladen begrijpelijk, te maken, zij hier bekend gemaakt, dat dc hoofdredactie's, door de partij jaarlijks benoemd worden, en de massa dus het intellect een solied slavenj uk opgelegd heeft) Het conflict in Twente was een loonconflict. zoo werd het althans opgevat door de katholieke en christelijke organisaties „St Lambertus" en Dit wat de feiten betreft. Uit het vonnis halen we het volgende „Overwegende, dat in Nederland de heel meesters bij de prijsbepaling rekening plegen te houden met de financieele draagkracht van dengeen aan wien de rekening wordt gepresen teerd dat voor de beoordeeling van de draagkracht het inkomen van een patiënt veel meer betee- kenis heeft dan de klasse van verpleging in het ziekenhuis dat de rechtbank uit eigen wetenschap bekend is met de bezoldiging, welke door heelmeesters van uitstekende reputatie hier te lande en in het bijzonder te Rotterdam, in de laatste jaren in rekening is gebracht voor buikoperaties, ver richt aan patiënten van aanmerkelijk grooter financieele draagkracht dan gedaagde dat de rechtbank, in verband met die prij zen, van oordeel is, dat eischer dezen gedaagde in rekening had mogen brengen op zijn hoogst 250.— Veroordeelt gedaagde tegen kwijting aan eischer te betalen twee honderd vijftig gulden f 250— met de rente van dit bedrag te bereke nen van den dag der dagvaarding tot dien der voldoening ad 5 pCt. per jaar. Ontzegt aan eischer het meergevorderde. Veroordeelt eischer in de kosten van het ge ding, tot op deze uitspraak aan de zijde van gedaagde begroot op f 154.10 (Eenhonderd vier en vijftig gulden en tien cent,)" Voor den eischenden geneesheer is het ma- terieele resultaat dus nu, dat hij geen 550.35 krijgt, maar slechts 250, verminderd met 154.10, dus nog geen 100ongerekend de nota van zijn advocaat 1 kan wil hebben. Wie het onderst uit de De beroepen in de Fransche Kamer. Naar de Fransche bladen uitrekenen, bevat de nieuwe Kamer 143 advocaten, 53 landbouwers, 46 industrieelen, 44 grondbezit ters, 38 publicisten, 33 kooplieden, 33 hoogleera ren, 31 artsen, 30 arbeiders, 28 bedienden, 19 ambtenaren, 13 ingenieurs, 11 officieren en 4 geestelijken. Schandalige houding. Men schrijft onder bovenstaand opschrift aan de (Brusselsche) Standaard Op het tijdstip, dat de gulden fr. 10.50 tot fr 11 waard was, kwamen er, zooals men weet, on telbare Hollanders naar België, om in ons land „zaakjes" te doen, Nu, dat had voor ons, Bel gen, zijn voor en zijn tegen. Zoo bijvoorbeeld, de aankoop van meubels, tapijten, enz. de kostba re meubels worden in België vervaardigd en ver schaffen aan vele handen loonende bezigheid terwijl ze voor de fabrikant een zoet winstje over laten. De tapijten worden óf in België gefabri ceerd, óf door Belgische firma's uit het Oosten „Unitas" waarom zij een tijdlang de illusie heb ben gehad, met de roode groepen der S.D.A.P. en syndicalisten, vruchtbaar samen te werken. Die illusie is echter spoedig vervlogen, zoo als blijken mag uit hetgeen de voorz. van „Sint Lambertus" laatst schreef: „Wie ook nog maar een geringe hoop had op een eerlijke en loyale samenwerking met de zoogenaamd moderne vakbeweging, zal door datgene wat zich thans in Twente afspeelt, wel voorgoed van dien waan genezen zijn"' Dit alles is niet te verwonderen, want on der invloed van „den dollen voorzitter" van het N.V.V., den „avonturier" Stenhuis, is de strijd tegen de „textiel-baronnen" voor het grootste deel een kamp geworden tegen de Ka tholieke- en christelijke bonden. De versplintering van deze organisaties is Het parool geworden van hem en zijn helpers, die hun tenten in het centrum der beweging hebben opgeslagen, om de operaties te leiden. De omstandigheden waren gunstig, want omdat de confessioneele arbeiders, de geveinsd heid van de vriendschappelijk aangeboden sa menwerking niet vermoedden, was het gemakke lijk voor de drijvers hen allen te bereiken. Stenhuis zou echter Stenhuis niet wezen,wan neer hij een fijne tactiek lang kon volgen. 't Zaaien van tweedracht in 't geniep werd aldra vervangen door een rechtstreeksche op hitsing van de confessioneelen tegen hun be sturen en vereenigingen. Op een meeting in Enschede praatte hij eindelijk zijn mond voorbij en schreeuwde, dat „De Eendracht", de roode bond, van 6000 op 12.000 leden moest komen. Het spel werd door hemzelf aldus verraden 1 De roode leiders begrepen natuurlijk heel goed, dat die aanwinst van 6000 leden niet geheel bij de christelijke bonden te vinden was, en richt ten daarom hun blikken ook naar de vele onge organiseerden; om die te vangen was slechts één middel de uitsluiting moest in een staking veranderenwant zoodra dit het geval was, werden de uitkeeringen vanwege het Burgerlijk aangevoerd, en doorgaans met aanzienlijke winst verkocht. Helaas de „zaak" heeft, zooals men pleegt te zeggen, nog een haakje. Naar 't schijnt, heeft de daling van den gulden vele Hollanders den lust benomen om in België te koopen envooral ook om in België te betalen. Wij vernemen, dat Belgische en vooral Brusselsche firma's, die, toen de frank zoo ont zettend laag stond, vaste bestellingen, op zekere bepaalde termijnen te leveren, van Hollanders kregen, haar zendingen eenvoudig zien weigeren, als ze in Holland aankomen. De reden daarvan moet hierin worden gezocht, dat, teroorzake van de daling van den gulden, de meubels op 't oogenblik van de levering veel duurder blijken te zijn, dan men op het tijdstip van de bestelling had voorzien. Dus geen of weinig profijt meer, en laten nu de Belgische fabrikanten maar zien, dat ze van den rommel afkomen Zulke dingen gaan te ver. Waar blijft hier het meest elementaire gevoel van handelseerlijk heid Een typisch staaltje Een Joodsch meubel fabrikant, schitterend gevestigd op een van onze groote boulevards, verkocht, zoowat twee en een halve maand geleden, aan een Hollandsehe juf frouw, die op trouwen stond, voor ongeveer 18,000 frank meubelen, die alle speciaal, volgens teekening, moesten worden gemaakt, en op 1 Mei j.l. geleverd. Instede van, gelijk alle degelijke firma's het onder zulke omstandigheden doen, een flinke „garantie", in billijke verhouding tot het bedrag van de bestelling te eischen, stelde hij zich tevreden met een voorschot van 1000 frank nog geen honderd gulden Toen hij nu op het bepaalde tijdstip de meubels een wagon vol naar Holland had gezonden, creeg hij ze netjes terug, met de laopnisohe be merking „Geweigerd door geadresseerde." Ver beeld u, wat'n gezicht de gefopte verkooper op zette De Hollandsehe juffrouw, die niet aan overgevoeligheid van geweten schijnt te labo- reeren, laat liever heur onbeduidend voorschotje in den steek, dan 'n hoop guldens boven haar oospronkelijk bestek te betalen. En, nog eens, dergelijke gevallen moeten in den laatsten tijd herhaaldelijk zijn voorgekomen. De beetgepakte fabrikanten zitten met de handen in 't haar, want de geweigerde, „speciale" artike len zijn meestendeels niet voor verkoop in Belgic geschikt. Den oneerlijken klant in Holland een proces aandoen Wat al moeilijkheden, wat 'n kosten, wat een „slameur" Doch, naar we vernemen, zou een consortium onder dc bena deelde personen worden gevormd om deze zaak bij het Nederlandsche gerecht aanhangig maken. te Armbestuur aan de ongeorganiseerden stopge zet, en kwamen deze voor de keus werken of hongerlijden. Dan kon de S.D.A.P. voor den dag komen met een vrijwillige uitkeering en zouden velen door zulke „onbaatzuchtigheid" getrof fen, in de fuik loopen. Het plannetje werd in dien geest uitgewerkt. Nadat Stenhuis eerst een verzoeningsgezinde sfeer had geschapen door te verklaren, dat hij wilde onderhandelen werd opeens van koers ver anderd, en toen de rijksbemiddelaar met een aannemelijk voorstel kwam, wat door de christe lijke organisaties en de fabrikanten werd aan vaard wezen zij het zonder meer af. De toeleg was gelukt de ongeorganiseerden konden met geld bewerkt worden en den chris- telijken mocht men nu alles verwijten wat lee- lijk was het scheldwoorden-arsenaal, de be proefde propagandavoorraadschuur, werd leeg gehaald en terwijl er dapper gesmaald wordt op de „lafaards" verzuimen zij, de gelegenheid niet om den heldhaftigen durf van de S.D.A.P. uit te bazuinen. Aan die heldhaftigheid is evenwel een eigenaardigen geur, want let wel, de staking is slechts afgekondigd in Enschede, Goor en Neede, waar de rooden de meerderheid hebben en de meeste ongeorganiseerden zijn in Oldenzaal, Hengelo, Haaksbergen, Boekelo, Winterswijk en Borne, waar de christelijke en katholieke bonden sterker zijn wordt door iedereen weer gewerkt. Dezelfde soort lieden dus,die in laatstgenoemde plaatsen als lammeren de niet-stakers volgen en aan den arbeid tijgen, staan hen in Enschede, Goor en Neede met stokken en steenen naar hef leven. Wie of er daarom den naam van lafaards het meest verdienen, is dunkt me niet moeilijk uit te maken. Zwarter dan het vergrijp van die opgehit- sten, zijn de daden van de roode demagogen, ie niet schromen voor 't partijbelang het arbeic ei s belang op te offeren en om hun ledenhonger te bevredigen, hun leden aan den hongei pi ij. geven. 'De stakkers zullen nog heel wat moeten lijden, daar de behaalde winst, inplaats van 6000 le den nog maar 1100 bedraagt. •I r Wanneer de roode fractie in onzen gemeente raad kans krijgt om voor de tribune te werken, laat zij die gelegenheid nooit voorbijgaan. Sma ken verschillen, dus daarover is twisten hopeloos; we kunnen het hoogstens als minderwaardig aanduiden of als oppositie-tactiek beschouwen. Indien ze zich beperken tot uitstapjes in de binne'nlandsche staatkunde, kunnen ze soms al vermakelijke dwaaltochten doen, maar als ze zich wagen op de glibberige onbekende wegen van de buitenlandsche, dan raken ze zoo den koers kwijt, dat je 't waarlijk met die reclame- ploeteraars te doen krijgt. In de laatste vergadering van den raad heelt een van dat gezelschap in snorkende taal en advertentie-stijl de regeertalenten van de b.D. A P aangeprezen als zonder weerga, onovertrel- baar en beslist het beste wat er in dien prijs te krijgen is. Zie naar Engeland en Denemarken nep de man in geestvervoering, wij knappen overal den faillieten boedel op, wij zijn de staats- en stads reinigers bij uitnemendheid. In zijn onnoozelheid, koos de econoom van den kouden grond al heel zonderlinge voorbeelden, want noch in Engelandnoch in Denemarken was er een failliete boedel op te knappen toen de S D.A.P. deel aan de regeering nam. t Is grappig! En in landen waar dit wel het geval was, zoo als in Rusland en Duitschland, daar zit men nog in 't moeras, zoodat dc stuurmanskunst der roode menners ook op dit gebied niet ten voor beeld gesteld hoeft worden voor wie de geschie denis van Emmen, Zaandam en Wormerveer kennen is dit trouwens geen nieuwtje. Ik geloof, dat men in Amerika opgeschroefde i bedriegelijke reclame van 'f soort als boven ge schetst, humbug noemt. 't Is niet vleiend voor den menschelijken geest, dat er altijd nog slachtoffers van vallen. Maaslandus. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5