DAGBLAD VOO#? SCHIEDAM 47ste Jaargang. Zaterdag 24 Mei 1924. No. 13955 Bureau: KOEMARKT 4. Tcleloon Intercommunaal 85 Postbus: 39. 1#^ A d v e r t e n t i n 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 7o ct. per regel, post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim^MïOb^veriieï^'ai^ei^fjjsvingerjJMlSJi^j^er^ Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Het einde der Belgische Rijnbezetting Onder het opschrift Hoe de haven van Ant werpen wordt tegengewerkt door de bezettende overheden," schreef ,,De Standaard" vanBrussel: „Wij hebben herhaaldelijk aangetoond, hoe de bezetting van de Roer voor de haven van Antwerpen nadeelige gevolgen met zich heeft gebracht. Maar niet alleen de Roerbezetting ook deze van het Rijnland berokkent aan onze haven groote schade door de eigenaardige maat regelen, welke door de Fransche legerautoriteiten werden genomen." Hoe onze Rotterdams he haven door die bezettingsmaatregelen geleden heeft en lijdt, is van algemeene bekendheid. Daarom is het van belang wat nu het week blad „Vlaanderen" aan de „Stand." antwoordt „Laat ons, te dien aanzien, niet vergeten, dat het tijdstip nadert waarop volgens het Tractaat van Versailles, de „Belgische zöne" aan den Rijn moet worden,ontruimd. Het is te verwachten, dat een afgevaardigde van het Vlaamsche Front weldra aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken de vraag zal stellen of de Noordelijke Rijnzóne door het Belgisch leger op den door het Tractaat van Versailles bepaalden datum zal worden ver laten. Wij weten wel dat de h. Poincaré ook al voor dezen tekst van het Tractaat eep 'bizondere interpretatie klaar heeft. Maar juist daarom zou het geraden zijn een vraag aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken te stellen en tevens naar de Belgische interpretatie te vragen, opdat de wereld zoo spoedig mogelijk zou weten op welken datum de Belgische mili taristische onderneming aan den Rijn zal op houden. Welke ook de uitleg is, de datum nadert. Want het is haast vijf jaar geleden, dat het Tractaat van Versailles werd onderteekend. De „Standaard" schrijft dat niet alleen de Roerbezetting, maar ook de Rijnbezetting na- deelig is voor de haven van Antwerpen.Reden te meer om zoo spoedig mogelijk dc Franschen alleen aan den Rijn te laten. Ongelukkig mag op de „volksvertegenwoordigers" van de „Vlaam sche groep" niet gerekend worden, om de buiten landsche politiek door daden op nieuwe banen te voeren." De joden en de middeleeuwen. Naar aanleiding van een artikel in het Jood- sche weekblad „De Vrijdagavond" schreven wij in ons blad onder het hoofd „Missie onder de Joden", betreffende enkele onvriendelijke woor den aan Christelijk adres gericht. „Zouden de moderne Joden na ernstige studie niet weten, hoe vaak de Pausen van Rome voor hen in de bres gesprongen zijn, en hoe Rome in de Middel eeuwen was „het paradijs der Joden" Zou er. niet reden zijn tot veel dank aan de zoo vaak gesmade Kerk In het bovengenoemd Joodsch tijdschrift van 16 Mei schrijft thans de Groningsche rabbijn dr. I. Mendels (bl. 122) Laten wij heel in stilte erkennen, dat de man (die de middeleeuwen verdedigt) wel een beetje gelijk heeft. Zeker, onze voorouders hadden, vooral in de tweede helft der duizend jarige periode exGUsez du peu die wij mid deleeuwen noemen heel Wat te verduren, maar later b.v. in de 17 e eeuw, tijdens en na den 30-jarigen oorlog kregen ze het veel erger. En onze tijd heeft wel allerminst het recht met air vanzelfverheffing minachtend neer te zien op die „duistere" middeleeuwen, waarin men ten Verkeerde reclame. minste eerlijk voor zijn antipathie en zijn haat uitkwam waarin men zich niet achter quasi- wetenschappelijke betoogen in hinderlaag leg de, maar er in 't rond op los sloeg waarin men geen rekening hield met den rechter der Joden, omdat men die rechters noch monde ling, noch schriftelijk erkend had. Zeker er waren destijds lieden genoeg, be ter gezegd te veel, die voor hun privé op jo denjacht gingen aan Amaleks heeft het nooit ontbroken maar de algemeen ongunstige toestand der Joden hing toen ten nauwste saam met, als ik 't zoo noemen mag, hun eigenaardig staatsrechtelijke positie. En die leeren wij het best kennen uit de litteratuur dier dagen. Wij danken dr. Mendels voor zijn eerlijke woorden een vergelijking van middeleeu wsche met nieuwere litteratuur vreezen wij niet. De Kerk heeft haar kinderen anders geleerd dan Luther in de 16e, en Voltaire in de 18e en Bol land in de 20e eeuw. („Tijd.") van Socialistische opvoeding. „Het Huisgezin" ontleent aan een artikel Otto Felix Kant in de „Socialistische Erziehung" een staaltje van Socialistische Op voeding. Hij laat een opvoeder met kinderen van 11 tot 14 jaar het onderwerp behandelen Wat willen de sociaal-democraten De kinderen, zegt hij, interesseeren zich zeer levendig voor deze vraag, en men verbaast zich over de juiste gedachten, die de kinderen, daar over hebben. Van juiste gedachten gesproken, wat zegt men van het volgende gesprek tusschen opvoe der en kinderen Opvoeder Gaat het den arbeiders slecht? Kinderen Ja. O. Hoe dan K. Weinig loon. Werkloosheid. O. Waarom ontvangt de arbeider weinig loon K. Omdat de baas (fabrikant de rijken) hem niet meer betaalt. O. Waarom betalen die dan niet meer K. Omdat zij zelve veel verdienen willen. O. Hoe kunnen dan toch de fabrikanten iets verdienen werken zij dan K. Neen. O. Nu, menigeen leidt het bedrijf en werkt er ook wel in mee. Dan zijn er ook zeer velen, die werken weinig of niets. Waarom verdienen zij dan toch K. Omdat zij de heeren zijn, omdat hun de fabriek behoort. Wij breken bier het gesprek af. Uit het vervolg blijkt, dat de kinderen van oordeel zijn, dat de fabriek van den fabrikant moet worden afgenomen en aan de arbeiders gegeven, die dan „zooveel zouden voortbrengen als alle menschen noodig hadden, niet meer en niet minder." Deze manipulatie met de fabrieken, verklaart de opvoeder, heet socialiseeren, en de menschen, die dit doel nastreven, noemt men socialisten, Hiermee is de les uit. Nu zouden wij, niet aan katholieken, maar aan nuchtere sociaal-democraten als Schaper of Gerhard willen vragen wat zij Van dezen poespas denken. Hoe ze een dergelijke ,,les" vinden, en of ze niet ergerlijk van oppervlakkigheid is. Ons dunkt zoo, dat een man als de heer Scha per van zulke „socialistische" opvoeding niets moet hebben. Als wij zóó een katholieke opvoeding gaven, zouden we ons hebben te schamen. Taalzuivering. De commissaris der Koningin in Gelderland heeft een omzendbrief aan de gemeentebesturen gezonden in dat gewest, waarin hij zegt Het heeft mijn aandacht getrokken, dat in de ambtelijke stukken, die Ged. Staten en mij den laatsten tijd van den kant der gemeentebesturen bereiken, het gebruik van vreemde woorden, in het bijzonder van germanismen sterk toeneemt uitdrubkingen als „met terugzicht op", „vee bestand", „daarstelling", „toeslag", „nieuwbouw „bemerken" e.d. tref ik herhaaldelijk in brieven aan, terwijl voor deze ingrippen toch over zuivere Nederlandsche woorden en uitdrukkingen kan worden beschikt. Aangezien het schrijven van zuiver Nederlands in de eerste plaats van de organen der overheid mag worden geëischt, zou ik het op prijs stellen, indien uwerzijds het gebruik van vreemde woor den in ambtelijke stukken zooveel mogelijk werd vermeden. In verband hiermede vestig ik uwe aandacht op de lijsten van Nederlandsche woorden en uitdrukkingen ter vervanging van vreemde ter men en germanismen, voorgesteld en aanbevolen door het Algemeen Nederl. Verbond. Gemengd Nieuws. De koningin en de ex-keizer. Als een sprekend staaltje van de manier, waarop sommige Amerikaansche bladen uit Europa worden voorgelicht, vertalen wij onder staand schoons, dat door den Haagschen cor respondent van de „Chicago Tribune" aan zijn blad gezonden is. Als titel voet het. bericht „De ex-keizer bezoekt de orchideeën-tuinen." „Ex-keizer Wilhelm heeft gister een langen auto-tocht gemaakt om de beroemde orchideeën- tuinen van Nederland te bezoeken. Een klein escorte van Nederlandsche gendarmen vergezelde hem. „Dit uitstapje had eigenlijk de volgende week zullen plaats hebben, maar de orchideeën zijn deze week uitgekomen en bovendien had koningin Wilhelmina aan de plaatselijke autori teiten doen weten, dat zij de volgende week naar de bloemen zou komen kijken. Teneinde een ont moeting tusschen koningin en ex-keizer te voor komen, hebben de autoriteiten aan dezen laatste gevraagd zijn uitstapje te maken deze week, want een ontmoeting tusschen koningin en ex-keizer zou verkeerd uitgelegd kunnen worden door de anti-Duitsche Nederlanders, die heel graag hun gast van Doorn weer kwijt zouden wezen." Wat zoo'n onschuldig bezoek aan de bloeien de Beu we, voegt het „Hbld." eraan toe, toch nog een hooge politiek kan verbergen 1 We leven tegenwoordig in een tijd, waarin de kunst der reclame bacchanalia viert en de geheele wereld, gelijkvloersch en in de lucht, met telkens steeds grooter stroomen van attrac tie-producten in zoo velerlei vormen overstelpt. Wandelt men overdag in de rumoerige straten, dan ziet men, dat op vernuftige, verlokkende wijze alles in 't werk is gesteld, om ondanks 't afleidende, gevaarlijke rumoer van auto's, mo toren, trammen en wagens, toch de aandacht te doen trekken op een artikel of een vermaakge- legenheid, waarmee men z'n dagelijksch brood en nog wat wil verdienen en begeeft men zich 's avonds buitenshuis dan flikkert en flonkert u 't grillige, kleurrijke reclame-licht voor de oogen, dat ge er bijna blind van wordt. Dag en nacht wordt er zoo met onvermoeiden ijver, maar ook met succes geploeterd, om zich den „struggle for life" te vergemakkelijken. Zonder reclame, zonder steeds pakkender, treffender reclame, komt de zakenman er vandaag nu een maal niet meer en wat kan men dan beter en verstandiger doen, dan op de meest origineele, zinrijkste wijze die reclame aan te vatten en niet meer los te laten. Voor de zakenwereld is dus de reclame-cam pagne alleszins te billijken, maar te laken valt 't, dat die reclame-zucht zich ook reeds zoo ver heeft baan gebroken in 't politieke leven, waar men aljmeer en meer zich beijvert en uitslooft,z.g. voor de publieke tribune, voor de gunst des volks, dat gewend aan reclame-suggestie in 't materieele, zich ook gemakkelijk laat verschalken op meer geestelijk, politiek en zooveel ander gebied. Vanuit meetings, vergaderingen en par lement is deze zucht naar politiek succes ook reeds naar de gemeenteraden overgeslagen ongelukkigerwijze is onze Schiedamsche raad daar een sprekend voorbeeld van. In vroegere jaren werd er in onzen raad, zonder veel omhaal van woorden zakelijk gewerkt en wist men van door tasten en opschieten thans wordt er ook nog gewerkt, zeker 't zou ook te gek worden als dat niet gebeurde maar er wordt meer ge kletst en iedere kwestie tracht men uit slecht-be- grepen groepsbelangen, dus ook tegen 't algemeen belang in, zoover uit te pluizen, tot 't publiek en de pluizers zelf er beduzeld van worden en de kluts erover kwijt raken. Zoo maakt men de menschen rijp voor 't grijpen naar allerlei illusies, Ga w a n d e 1 e n. In 't verloren hoeksken van Het Laatste Nieuws schrijft Nele Klauwaer- dinne Ik weet een genoegen dat onvermengd is. Komt ge uit den schouwburg: een of twee slech te spelers hebben uw avond bedorven. Heeft de bioscoop u opgesloten gehouden in zijn nacht, uw lichaam teekent verzet aan tegen de onverkwikkelijke lucht. Zijt ge weer thuis uit een dancing of een ban ket - ei, wat een onbehaaglijk gevoel wegens den verloren tijd. Van een autorit keert ge terug, uit mekaar ge schud, bestoven gelijk een mijnwerkster en met pijnlijke oogen. Gawandel en. Stap voor stap treedt ge binnen in de eeuwen oude, lentejongé natuur, die geboren wordt bij elke schrede die ge doet. Een voor een ziet ge de boomen voor u komen staan en de bosjes bloemen gij kint ze telkens weer zien in hun volmaaktheid, vorm en kleur en geur er van opnemen in u, steeds dezelfde, maar altoos weer anders, verrukkelijk, gelijk de verliefde steeds weer dezelfde woorden van liefde in zich op neemt en ze steeds weer anders voelt. Ga wandelen. Dan maakt gij deel uit van de wereld der plan ten, der vogels, der goudtorren,der atalanta's en der pinksterbloemen. Gij beweegt u met hetzelf de rythme in hun rijk. Gij verstoort niets, want gij zijt een brok natuur een bewuste brok daar enboven. Als ge met auto of fiets door de velden raast dan scheurt ge u los van de natuur, dan breekt ge de harmonie Ga wandelen. Ontdek den witten weg, waar ge alleen zijt, maar niet eenzaam Ontdek de fluweelen, boo menmassa, waarvan de zachtheid u goed maakt. Ontdekt de hoogte, waar gijzelf een toppunt wordt, alles beheerscht en een hoekje van de eeuwigheid ziet opengaan. Ga wandelen. Als ge thuiskomt zijt ge beter, rijker, blijder en hebt ge een herinnering die niet vergaat, en misschien een blauw bloempje, dat ergens argloos geplukt en dat ge bewaart in het boek, dat ge leest als ge niet kunt gaan wandelen. Overreden. Toen Woensdag de 18-jarige T. v. B., uit Woudenberg, met een rijwiel langs de spoorbaan reed ten einde een familielid te bezoeken is hij door een goederentrein gegrepen Het hoofd werd hem van den romp geschei den. De „doodelijke straa 1". Gister is in hét Lagerhuis een vraag gesteld, betreffende de uitvinding van den Britschen geleerde, Grindell Matthews, bekend als de „doodelijke straal". Den onderstaatssecretaris voor Luchtvaart werd de vraag gesteld, of het hem bekend is, dat een Fransch syndicaat gevormd is ter ver krijging van het patent hiervan en of hij be reid is stappen te doen, om zekerheid te verkrij gen betreffende de waarde van het patent voor de nationale verdediging in de lucht en ten einde te voorkomen, dat dit patent in buitenlandsche handen overgaat. De onderstaatssecretaris, Leach, antwoord de, dat het ministerie van Luchtvaart zich in verbinding heeft gesteld met Matthews, doch dat het voor het oogenblik niet raadzaam is, een volledige verklaring hierover af te leggen. welke in de smakelijkste reclamevormen worden uitgekraamd. Bedroevend is 't, hoeveel er dik wijls bij 't simpelste voorstel wordt bijgesleept, enkel en alleen, om z'n zucht naar praten voor ,,'t schellinkje" te verzadigen, terwijl een meer ingewikkeld voorstel, dat blijkbaar den meesten leden te hoog gaat, er bijna zonder slag of stoot wordt doorgehaald. 't Kan o.i. dan ook niet ontkend worden, dat een der diepere oorzaken, waarom men zoo aan kleinigheden blijft hangen, hierin is te zoeken, dat zoovele huidige raadsleden niet anders ver dienen, dan betiteld te worden met den rang van een middelmatig politiek, oeconomisch en sociaal dilettant, die zijn betrekkelijke onkunde tracht te vei-bergen onder 't mom van veelpraterij, waarvan de zakelijke inhoud bijna tot nihil is te redueeeren. Beter is voor dergelijken de naam praatvaders, dan vroede vaderen. Men zou kun nen tegenwerpen, dat Schiedam speciaal de stad van het spraakwater is, maar een excuus dunkt ons dit toch niet,want als men ergens nuch ter moet zijn, dan is 't toch zeker in de raadszaal. Thee of koffie houdt men er in den regel ook maar verstandig buiten, 't zou anders ook een echt gezellige „Kaffee-klatsch" daar kunnen worden en van eindigen was dan misschien hee- De Russische sovjet-pers. Wie leest er kranten in raden-Rusland In hoe verre zijn de Sovjets-autoriteiten gevorderd met de uitvoering van haar program in zake volksontwikkeling door middel van boeken en dagbladen Welke is in 't algemeen de positie der Sovjet-pers wat aantal organen cn lezerstal betreft. Een antwoord op deze vragen, die niet van interesse ontblo.ot zijn, was tot dusver moeilijk te geven, daar evenals zoovele dingen in Rus land ook deze kwestfe moeilijk te benaderen was, vanwege het geheimzinnige waas, dat alles omgaf. Ter gelegenheid van de jongste 1 Mei-feesten is echter de Moskousche „Izwestija" met een nummer uitgekomen, dat speciaal aan de Sovjet-pers gewijs was. Onder het opschrift „Leve de Sovjet-pers, de spreektrompet van de revolutie wordt een overzicht gegeven van het aantal bolsjewistische bladen en hun respec tieve oplaag. Aan dit exposé, dat een antwoord op de bovengestelde vragen mogelijk maakt, ontlee- nen wij dan het volgende, waarbij wij vooral de statistieken zullen laten spreken. lemaai geen sprake meer. Gelukkig telt de raad ook nog vele geschikte, zelfs zeer geschikte leden, die niet meer zeggen, dan hun in dit of datjuist- bepaald opziohL noodzakelijk voorkomt en vrij zijn van den drift naar publiek succes. Watmoeten deze zich dikwijls zitten te ergeren over dat tijd- roovend, niets-nuttend gepraat hunner geachte collega's, die zoo onhoffelijk zijn te vergeten, dat, al hebben ze zelf den tijd, anderen dat nog niet hebben, die door 't onnoodig rekken der raadszitting misschien heel wat moeten verzui men, wat schade ten gevolge kan hebben. De praat-maniakken zouden 't zoo erg kunnen maken, dat de meer bezadigden er den brui van gaven en 't gemeente-bestuur aan de bhjvenden overlieten, 't Is echter niet te hopen, dat 't nog eens zoover komt, want dan was 't vonnis van onze goede gemeente Sschiedain geteekend en zou zelfs Rotterdam er hartelijk voor bedanken, den faillieten boedel weer in 't reine te brengen. 't Eenigste probate middel, om de op-publieke- guast-tukke-praatvaders in toom te houden, dunkt ons een meer dan strenge leiding, we e onverbiddelijk is in haar zware taak en dit blijft. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5