heer Rengelink op 'n de vorige week gehouden meeting, waarin hij betoogde, dat er z.i. bij de fabrikanten nog heel wat te bereiken is, heeft de commissie ad hoe uit de Fabrikantenvereni gingen in Tubantia medegedeeld, dat, wat er ook gebeure, de fabrikanten niet verder zullen gaan dan het voorstel-van IJsselsteyn. Luchtverkeer. Naar de Kon. Luchtvaart maatschappij mee deelt neemt het gebruik, dat van de bestaande luchtverbindingen wordt gemaakt, thans aller- wege zoozeer toe, dat de luchtvaartmaatschappij en het vervoer niet meer aan kunnen. Zooals bekend is, onderhoudt de Kon. Luchtvaart maatschappij dagelijksche diensten op Londen, Parijs, Hamburg en Kopenhagen. De toeloop van passagiers is in den laatsten tijd zoo buiten gewoon toegenomen, dat zij zelfs door haar dien sten op alle lijnen te verdubbelen nog niet aan de aanvraag zou kunnen voldoen. Zij heeft haar gelicele materieel in de vaart moeten brengen en moet nog dagelijlt s velen teleurstellen. Consulaten. Te Rotterdam, aan de Zuidblaak No. 84, is geopend een Consulaat Generaal van C.echo- slovakije voor de Provincies Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Het kan toor is geopend van 10 tot 1 uur. Visa voor Nederlanders worden als volgt verstrekt Doorreis-visa gratis, visa voor een oponthoud van 3 maanden en geldig voor meer dere reizen 6.(plus 0.30 indien per post aangevraagd). Cechoslovakije is bekend om zijn beroemde badplaatsen voor water- en luebtkuren, en wintersport-plaatsen. Bovendien is Cechoslo vakije een zeer ontwikkelde industrie-staat. Op zijn grondgebied bevindt zich ongeveer 75 tot 80 der vroegere Oostenrijksch-Hongaarsche industrie. Door de stabiliteit van de Cecho- sloVaksche Kroon is zijne industrie in staat op de wereldmarkt de concurreeren. Voor alle inlichtingen wende men zich per soonlijk of schriftelijk tot het Consulaat Generaal hetwelk steeds bereid is zijne bemiddeling te verleenen voor het aanknoopen van relaties met Cechoslovakije. De Bilthovensche spionnagezaak. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft mede namens Minister Heemskerk op de vragen van den heer Kleerekoper betreffende het optreden der Utrechtsche politie in Bilthoven, nog ge antwoord Het bedoelde optreden van de politie van Utrecht te Bilthoven betrof het nasporen van strafbare feiten, die binnen de gemeente Utrecht bij voortduring zijn gepleegd of beraamd, en het inwinnen van inlichtingen te dier zake te Bilthoven, gemeente de Bilt. De politie-ambte- naren van Utre'-ht, met het onderzoek te Bilt hoven belast, handelden bij dat onderzoek in hun kwalifeF van onbezoldigd rijksveldwachter, en waren daartoe derhalve bevoegd. Van geen andere inlichtingen is gebruik gemaakt, dan bij het opsporen van strafbare feiten herhaal delijk plegen verstrekt te worden. Van spion- nage of iets dergelijks is overigens geen sprake geweest, terwijl de politie op geen enkele wijze is betrokken geweest bij het verduisteren van gelden. Het ontwapeningsvraagstuk. Het Genootschap voor Zedelijke Volkspolitiek en de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede hebben indertijd een gemengde oommissie samen gesteld ter bestudeering van het ontwapenings- vraagstuk. Het tapport dezer commissie is thans in brochurevorm verschenen. De commissie is in meerderheid gekomen tot de volgende conclusies De gevaren die Nederland en zijn overzeesohe gebieden in afzienbaren tijd bedreigen, zijn betrekkelijk gering te achten, zoowel die van eén directen vijandigen aanval uit annexionisti- sche oogmerken, als die van neutraliteits- schenüing bij een eventueelen oorlog tusschen andere mogendheden. In geval van een, aanval zou militair verzet voor ons volslagen nutteloos moeten worden genoemd, daar wij noch met onze huidige weer middelen, noch met die, welke zouden worden verkregen bij een zoo groot mogelijke financieele inspanning, een weerstand van eenige beteekenis zouden kunnen bieden. Het wordt ten zeerste onwaarschijnlijk ge acht, dat in de toekomst een krachtige preven tieve werking zou kunnen uitgaan van het hebben van een weermacht. Het hebben van een weermacht verhoogt de gevaren, waaraan wij blootstaan, daar het de internationale rechtsgedacbte verzwakt in geval van een oorlog kan het gebruik van een weermacht slechts leiden tot aanzienlijke ver meerdering van de vernieling en verdere mate- rieele en zedelijke schade die een vijandelijke inval met zich brengt. In de tegenwoordige omstandigheden kan het onderhouden en gebruiken van een weer macht zoowel van zedelijk als van practisch standpunt uit alleen gerechtvaardigd heeten, wanneer zij deel uitmaakt van een politiemacht in het kader van den Volkenbond en ook overi gens staat onder het oppergezag van een su pranationaal objectief orgaan, behalve voor zoover betreft het gebruik er van ter hand having van de binnenlandsche orde. Zoolang de invloed der Volkenbondsgedachte nog ontoereikend is, behóórt onze regeering er naar te streven met haar naburige staten trac- taten te sluiten, waarbij men zich verbindt tegen elkander om welke reden dan ook nimmer de wapens te zullen gebruiken, en verder geen gelegenheid ongebruikt te laten, om, liefst in samenwerking met andere kleine staten, werk zaam te zijn tot versterking Van het gezag Van den Volkenbond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het encyeliekfeest. Oudergewoonte heeft de afdeeling Schiedam van den N. R. K. Volksbond de herdenking der uitvaardiging van den Pauselijken zendbrief ,,Rerum Novarum" op passende wijze gevierd. Begonnen zooals dit betaamt met een een alge- meene H. Communie in de verschillende kerken en een H. Mis in de H. Hart-parochie, werden de feestelijkheden in den Volksbond gister avond voortgezet. De groote zaal zag er door de mooie vaandels van de onder-a fdeelingen fleurig uit en „Sint Ambrosius" liet al dadelijk zijn vroolijke tonen weerschallen. De voorzitter, de heer Mouwens wees in zijn openingswoord op de beteekenis van „Rerum Novarum" en drong er op aan dat de Pauselijke woorden niet alleen geprezen maar ook toegepast moeten worden. Spr. was vol lof over de groote deelname aan de algemeene H. Communie en bracht dit in verband met het Eucharistisch Congres, wat eerstdaags gehouden wordt in de hoofdstad des lands. Na in een hartig woordje de propaganda voor de eigen pers aanbevolen te hebben, drukte spr. zijn leedwezen er over uit, dat hij rond de vaan dels niet meer menschen zag die er eigenlijk bij hoorden en eindigde zijn toespraak met een op wekking om ieder naar vermogen bij te dragen aan de bloemenhulde voor het H. Hartbeeld in het Stadion. Toen ,,St. Ambrosius" zich nog eens had doen booren was het woord aan den feestredenaar van den avond, den eerw. pater v.d. Burg, die zooals hij in zijn inleiding mededeelde, het maatschap pelijk vraagstuk van geestelijk en ethisch stand punt zou beschouwen en toelichten. Na een aanhaling van het pittige woord van Louis Veuillot, dat God alleen op dit vraagstuk een antwoord kan geven, wijst spr. op het heerlij ke voorbeeld van Christus, die de armoede vrij willig verkoos en heiligde, zijn medelijden met de schare met woord en daad toonde, weldoende rondging, maar bovenal de werkers en zwoegers prees en zalig sprak en van het geheele boek zijns levens een verheerlijking van den arbeid maakte. Achtereenvolgens behandelt spr. dan het libera lisme, dat de maatschappelijke orde in verwar ring bracht door zijn onchristelijke zelfzucht, en het socialisme, dat met geweld zich de macht toe eigenen wilde en niet de liefde maar de haat pre dikte. Hoog boven dit gewroet rijst de figuur van den grooten Paus Leo XIII, die het onrecht om zich heen zag, als 't ware bij ingeving voelde wel ken nood de massa leed en zijn magistrale ency cliek uitvaardigde. In het vervolg van zijn rede, schetst spr. uit voerig de godsdienstloosheid en stofvergoding van het liberalisme en socialisme, en hun ver woeden strijd tegen het christendom en zede lijke orde. Met vele citaten bewijst spr. dan, hoe vooral de socialisten de godsdienst haten en het chris tendom vervolgen op alle mogelijke manieren en ook op ander gebied, om de massa te vangen, voor niets terugdeinzen en inplaats van broeder schap te betrachten, elkander zelfs belagen en al twistend in allerlei groepjes uiteenvallen. Het zwaartepunt van het liberalisme schoof langza merhand naar het kapitaal de rede was de hoogste autoriteit, daarom moest God en zijn liefde-wet uit dat stelsel verdwijnen. Zoodoende vond het socialisme echter gretig ingang, maar wijl ook dit stelsel op dezelfde verkeerde grond slagen als het liberalisme rustte, was voor de maatschappij daar geen heil van te verwachten. Gelukkig voor de wereld was er ook toen een barmhartige Samaritaan niemand minder dan Christus Stedehouder strekte zijn hand ter be scherming uit naar de zwakken en verdrukteh. Hij vereenigde hen allen en gaf hen toen als grondwet, de roemrijke encycliek waarin naast een scherpe aanwijzing van de kwalen des tijds tevens de geneesmiddelen worden opgenoemd en de werkgevers zoowel als de arbeiders zonder dubbelzinnigheid op hun verplichtingen en rechten werden gewezen, alles in den geest van de God delijke liefde en in overeenstemming met Leo's wapenspreuk „Alles herstellen in Christus". Öok de vrouwen en kinderen waren niet vergeten voor allen stippelde de zorgzame Va der de lijnen uit, waarlangs opgetrokken moest worden, om voor Kerk, gemeenschap en huisge zin den slag te winnen. Een lied van dank is opgestegen uit de rijen der arbeiders, zoowel als uit de gelederen van hen, die van goeden wille waren. In een schitterende peroratie, riep spr. allen op, zich te vereenigen en niet te luisteren naar de stem van den verleider, maar te betrouwen op de beproefde leiding der Kerk en vooral steun te zoeken bij ons aller Koning, den Christus Eucharisticus. Toen het applaus verklonken was, betrad kap. Paulussen het spreekgestoelte om den spreker zijn hartelijken dank te betuigen, voor zijn heerlijke rede, en tevens om allen nog eens aan te sporen in gemeenschappelijke samenwerking het gestelde doel te bereiken en door een waardige levenswijze de stille predikers te zijn van het Christendom. Als een bijzondere verrassing zong daarna de mannenzangvereeniging St. Cecilia" de twee concours-nummers „Christus stervende" van Andriessen en „Exaudi Deus" van Kools. Onder leiding van Jaap Vranken ontwikkelt de vereeniging zich op verheugende wijze. De saamhoorigheid wordt steeds beter evenals het klankgehalte van koor en partijen. Met veel toewijding en 'n zuivere aanvoeling van het ge zongene, werden de twee nummers ten gehoore gebracht, zoodat een welverdiend applaus het deel der zangers werd. Nadat de voorzitter eenige woorden van dank, zoowel tot zangers als tot muzikanten had gericht, gaf „Sint Ambrosius" nog een toegiftje en behoorde de Encycliek-her denkingsdag alweer tot het verleden. Schiedamsch volksbadhuis. Jaarverslag over 192 3. Moest reeds in het jaarverslag over 1922 mel ding gemaakt worden van een sterke afname van het aantal bezoekers van het Badhuis, in 1923 is de toestand er zeker niet beter op geworden. Nog steeds heerschte er werkeloosheid en algemeene malaise, wat ten gevolge had, dat het aantal baden bleef afnemen. Vooral in de maand Augus tus was 't bijzonder stil. Het totaal aantal baden bedroeg 22.629 ter wijl in 1922 26.112 baden werden genomen. In den loop van het jaar werden de prijzen der kuipbaden verlaagd, n.l. die der le klasse van 75 cent tot 60 cent en der 2e klasse van 60 tot 40 cent. Mej. Elzevier-Dom zag zich om gezondheids redenen genoodzaakt als bestuurslid te be danken. Er mag hier zeker nog wel eens ge wezen worden op het vele, dat juffr. Elzevier Dom in haar functie van penningmeesteresse-secreta- ■resse voor de vereeniging gedaan heeft. In haar plaats werd gekozen mevr. H. C. Lomars-Körte- weg, die de benoeming aannam. De onderhoudskosten waren, evenals het vori ge jaar, niet bijzonder hoog. Maar toch is 't wel te begrijpen, gezien de afname van het aantal ba den, dat de winst- en verliesrekening sluit met een nadeelig saldo, n.l. van 1223.49. Gelukkig heeft de gemeente zich ook dit jaar weer bereid verklaard het tekort op de exploitatie door een buitengewone subsidie te dekken. Het personeel verrichtte als altijd zijn werk tot volle tevredenheid van het bestuur. Het bestuur eindigt dit jaarverslag, met den wensch, dat het jaar 1924 voor het Badhuis een gunstiger verloop mag hebben dan 1923. Luxor. Luxor's programma zet in met een kalme fijn getinte natuuropname uit het zoo mooie Zuid-Frankrijk. Een wetenschappelijke film volgt nml. de lettergieterij. Een interessant kijkjewordt ons hier gegund in de fabricatie van letters ge bruikt in de drukkerij-industrie. Na een leutige klucht in 2 acten, volgt het slot en de ontknooping van „de verborgenheden van Parijs". Hiermede is deze ingewikkelde en spannende film ten einde. Voor de bezoekers is een kostbare reclame be dacht een ieder heeft kans op een gouden hor loge, iedere avond wordt er een gegeven. Wie dus naast mooie films, een gouden horlo ge niet versmaadt, bezoeke deze week Luxor. Verlate winkelsluiting. Zooals uit het officieele gedeelte van ons blad blijkt, is het geoorloofd op den dag voorafgaande aan den Hemelvaartsdag de winkels voor het publiek geopend te houden tot 's avonds 11 uur. Radio-lezing. Aan hen die in 't bezit zijn van een radio ontvangtoestel, deelen wij mede, dat hedenavond 9 uur, vanwege de N.V. Vereenigde Zeepfabrieken te Zwijndrecht, de heer Deys een interessante lezing per radio-, over de Hermit-soap zal houden. Op haar.daartoe gedaan ver- zoek is aan mej. M. Bijl door B. en W. met in gang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als klerk 1ste klasse ter gemeente-secretarie afd. Alg. Zaken. Hedennacht is er voor de twee de maal een ongewenscht bezoek gebracht aan t tuinhuisje van den heer V. in 't Sterre- bosch. Verscheidene huishoudelijke voorwerpen zijn gestolen zelfs het karpet hebben de dieven meegenomen, Bij de Zaterdag j.l. vanwege de vereeniging van leeraren in stenografie Groote te s-Gravenhage gehouden examens, slaagden voor kantoorstenograaf (130 lettergrepen) de heeren A. de Bruyn en A. Korpel van hier, bei den met lof, en leerlingen der Schiedamsche Ber litz school, Lange Nieuwstraat 105. UIT ROTTERDAM. De toestand bij de R.E.T.M. Alhier is zooals werd meegedeeld een conferen tie gehouden tusschen hoofdbesturen der werk nemers en de directie der R.E.T.M. De directie had aan de hoofdbestuurders een ontwerp- loonregeling voorgelegd welke o.a. bevatte ver laging van de tegenwoordige loonen met een minimum van 10 pCt. voor de hoogbezoldigde ambtenaren en van 30 pCt. voor de laagbetaal den bij het Tramweg-personeel. Alle organisaties noemde deze regeling onaannemelijk en geen grondslag voor verdere besprekingen. De ont- werp-loonregeling bevatte tevens wijzigingen in de periodieke verhoogingen en hergroepeeringen. Bovendien had de directie voorgesteld circa 100 leden van het personeel te ontslaan. Inzake dit ontslag verklaarde ze zich na uitvoerige be sprekingen bereid aan verschillende wenschen der organisaties tegemoet te komen. Het hoofdbestuur van de Nede. Vereen, deelde na het onderhoud mee dat indien de dirctie haar loonsverlagingsvoorstellen wil doorvoeren dit onvermijdelijk tot een ernstig conflict aanleiding zou kunnen geven. Een water-ballet. Gister zou hier op het Schuttersveld de aan gekondigde betooging plaats hebben voor mede zeggingschap en bedrijfsorganisatie, weke door het Nederlandsch Verbond van (Vakvereenigin- gen, de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland, de Federatie Rotterdam der S.D. A.P. en de Rotterdamsche Bestuurdersbond georganiseerd was. De hevige regen was oorzaak, dat van een openluchtmeeting geen sprake kon zijn. Tegen het openingsuur waren pl.m. 1500 menschen op het Schuttersveld. De voorzitter van den R.B. B„ de heer A. A. Lührs, deelde mede, dat de meeting niet door zou gaan, waarna men onder stortregen huiswaarts keerde. Gemengd Nieuws. Vergiftiging. De schipper van het in de Koningshaven te Rotterdam liggende lichter- schip Willem van Driel 64, G. van Teeffelen ge naamd, voelde zich Zaterdagmorgen onwel. Zijn ongesteldheid ging met duizeligheid en brakingen gepaard. Later op den dag werd de man weer beter en hij schonk er verder geen aandacht meer aan. Des middags werden ech ter ook zijn drie kinderen ziek, bij welke zich de zelfde verschijnselen voordeden. Dr. Poot, wiens hulp werd ingeroepen, constateerde, dat de kinderen en ook de schipper vergiftigde gassen hadden ingeademd. Bij onderzoek bleek nu, dat zich in het ruim van het schip, waar zich een groot aantal kis ten met „terra solution" bevond, dampen van kiezelsteenzuur hadden ontwikkeld. Waar schijnlijk door den regen was de solution nat geworden en op deze wijze waren de dampen ontstaan. De drie kinderen, de 172-jarige Geertruida, de 3-jarige Johannes en de 5-jarige Cornelia, werden onmiddellijk per auto van den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar opgenomen. Vannacht is het jongste kind aan de gevol gen overleden. De toestand van de beide andere kinderen is vrij ernstig. Zeil-ongeluk. Gister hield een Belgische jachtclub een wedstrijd van Saeftingen naar Ter- neuzen, waaraan twintig jachten deelnamen. Bij den hevigen storm brak van het tweetonsjacht Flandria de mast, zoodat de kapitein, E. Corne- lie, uit Antwerpen, met zoon en vriend aan boord hulpeloos op de Westerschelde ronddreef. Zij werden opgepikt door de provinciale stoomboot Westerschelde, op reis van Hansweert naar Terneuzen. De hoogaarts Philippine 57 heeft het mastlooze jacht in Terneuzen binnen ge sleept. Smokkelaars. De kommiezen van den post Veelerveen (Gron.) hebben vannacht drie runderen van smokkelaars in beslag genomen. Ongeveer 30 koeien zouden de grens overgaan. Doordentre.in gedood. Gisteravond ongeveer 7 uur, nadat trein nr. 55 de wachtpost te Werum, gemeente Zwollerkerspel, was gepas seerd, zag de vrouw van den baanwachter op de lijn een zwaar verminkt lijk liggen. Uit ingewon nen inlichtingen bleek, dat het was het lijk van F. H., uit Leeuwarden, die onder geleide van twee marechaussees op transport was gesteld van Zwolle naar Leeuwarden. Deze man heeft gebruik gemaakt van de retirade in den trein en is, op welke wijze is niet bekend, tusschen de wielen geraakt. Gesnapt. Den laatsten tijd werden te Leiden herhaaldelijk fietsen gestolen. De politie is er thans in geslaagd, den dief, den 27-jarigen J.W.J., lossen werkman te Leiden, te arresteeren, nadat hijbijeen rijwielhandelaar een der gestolen fietsen had verkocht. J. heeft reeds verschillende vonnissen wegens diefstal achter den rug. O n e e r 1 ij k. Eenige weken geled en is de gehuwde Duitsche dienstbode A.L., vrouw van H.P., geboren te Bebra, wegens oneerlijkheid bij haar meesteres, de directrice van een kweek school voor bewaarschoolonderhouderessen te Leiden ontslagen. Bij haar vertrek heeft zij nog kans gezien, verschillende zilveren voorwerpen en eenig geld mee te nemen. Thans is zij te Hilver sum gearresteerd, waar zij zich eveneens een diefstal in dienstbetrekking heeft schuldig ge maakt. Zij is naar Leiden overbebracht. Geheime distilleerder ij. Rijks- kommiezen en politie hebben eergister te Leiden bij den kleermaker Van E., een distilleerketel in beslag genomen en bij een opkooper aldaar een in elkaar gedrukten distilleerketel, die even eens heeft toebehoord aan Van E. Ongelukken. Gisteravond heeft te Oegst- geest bij het passeeren van een hoek van een straat een aanrijding plaats gehad tusschen de auto van den heer De K. uit Rijnsburg en den motorrijder den heer D. uit Wassenaar. De heer D. werd van zijn motor geslingerd en is met ernstige verwondingen naar het St. Elisabeth- gasthuis te Leiden overgebracht. Nabij Reuver (L.) is een zekere K. op de Spoorbaan bij een onbewaakten overweg door een personentrein overreden en gedood. Inbreker aangehouden. De rijks politie te Oegstgeest geeft op heeterdaad be trapt den 19-jarigen P.K. uit Leiden, terwijl hij bezig was in te breken in een der lokalen van de gemeentelijke zweminrichting. Het is gebleken, dat hij degene is geweest, die te Leiden in ver schillende huisjes van voetbal- en korfbalclubs heeft ingebroken en ook de inbraak in de Casino bioscoop te Leiden op zijn geweten heeft. Overreden en gedood. Op de Oranje Nassaumijn 4 te Heerlen is hedenmorgen de 16- jarige J. de Weert, die op een kipkarretje stond, daarvan afgegleden en er onder gekomen. De ongelukkige werd dood opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2