in Pakjes, hij vreest <?at het slechts uitstel van executie is en dat het slependhouden een gezondmaking in den weg staat. De heer Oud (V. D.) heelt ook overwegen de bezwaren van principieelen en practischen aard. Hij is bevreesd voor den eersten stap en ziet er een gevaarlijk precedent in. De Minister wekt bij andere Maatschappijen de begeerte op, om hulp te krijgen. Als deze Mij. effecten heeft en een aanspraak op vergoeding voor de Tubantia had zij ook elders geld ke nnen krijger De heer Stulemeyer (R. K.) is ook te gen het voorstel, niet omdat hij Rotterdammer is (gelach) maar omdat hij er objectief tegen over staat. Spr. vreest, dat het gevaar van een precedent niet gering is en dat steun aan één maatschap pij onbillijk is tegenover anderen, die er ook niet best voorstaan. Dat wil de Minister natuur lijk niet. Als de Lloyd verdween, zou misschien niet één schip minder naar Zuid-Amerika va ren. Spr. meent, dat de Minister er niet in ge slaagd is aan te toonen, dat de Maatschappij met 5 1/i millioen blijvend op de been is ge bracht. De heer Lovink (C. II.) noemt verschil lende maatschappijen, die in den loop der tij den geholpen zijn. Hij acht het in het natio naal belang deze Mij. ook nog eens te helpen, vooral nu zooveel garantie is gegeven. De Minister is aan het woord, maar zal zijn rede heden houden. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Een gevolg van de lange kabinetscrisis. De minister van financiën heeft zijnen ambt- genooten, hoofden der verdere departementen, medegedeeld, dat, nu tengevolge van den langen duur der jongste kabinetscrisis in de 5e maand van het begrootingsjaar nog slechts enkele hoofdstukken der SLaatsbegrooting Lot wet zijn verheven, de practijk heeft aangetoond dat art. 32a der Instructiewet voor de Algemeene Reken kamer, om voor de behoeften van den staats dienst over 4/12 der bedragen bij de laatstelijk vastgestelde begrooting toegestaan, te beschik ken, onvoldoende blijkt te zijn. De minister heeft zich daarom tot de Algemeene Rekenkamer gewend, die zich bereid verklaarde le. in beginsel aan een eventueele wetswijziging in dien zin hare goedkeuring te hechten 2e. om, ten einde stagnatie in den dienst te voorkomen en waar de oogenblikkelijke behoefte zulks onvermijdelijk maakt, bij uitzondering en op verzoek van den minister van financiën van het bepaalde in art 32a barer instructie af te wijken. Bij eventueele tot de Rekenkamer te richten aanvragen tot geldverstrekking moet daarom worden aangetoond welke omstandigheden nood zaken om over meer dan 4/12 te beschikken. Het rijkspersoneel. De „Tijd" meldt, dat de Algemeene Roomsch- Katholieke ambtenaarsvereeniging met 3403 tegen 60 stemmen besloten heeft tot het voeren van een geding tegen den staat terzake van de salarisverlaging. Tweede Kamer. De heer A. H. van der Hoeven, die gekozen is verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de vacature-IIugenholtz, zal die benoeming niet aannemen. Het hoogovenbedrijf. In de haven van het hoogovenbedrijf te Velsen is het eerste zeeschip aangekomen om ruw ijzer te laden. Het is de Grieksche motor boot Iossifoglu, die 2500 ton ijzer inneemt voor Californië. De Maatschappij voor Nijverheid organiseert a.s. Zaterdagmiddag een excursie naar het hoogovenbedrijf. Het conflict in de textielnijverheid. Men meldt uit Enschedé Volgens mededeeling van het hoofdbestuur van Unitas is het aantal arbeiders, dat gisteren aan het werk was, gestegen tot 3647, hetgeen in vergelijking met de vorige week een stijging beteekent van 800 arbeiders. Men besehouwL deze vermeerdering als een gevolg van de Zaterdag van fabrikantenzijde gepubliceerde verklaring, dat zij onder geen voorwaarde verder zouden gaan dan het voor- stel-van IJsselsteijn. Eugclsohc journalisten op Walehcren. Ongeveer 55 Engelsche journalisten hebben, op uitnoodiging van de Stoomvaart Maatschap pij Zeeland een bezoek gebracht aan Vlissingen en Walcheren. Zij hebben een autotocht door Walcheren gemaakt en waren opgetogen over het prachtige natuurschoon dat Walcheren, Zeeland's tuin genoemd, aanbiedt. Alweer een nieuwe partij. Binnenkort zal de oprichtingsvergadering plaats hebben van een nieuwe Christelijke partij, welke zflch op het standpunt plaatst van het Christen-solidarisme en zal hecten Christen- solidaristische Staatspartij. Leerplichtwet en L. O.-"Wet. Blijkens mededeeling van den voorzitter der Tweede Kamer in de vergadering van gister is het eindverslag gereed op het wetsontwerp Wijziging van de Leerplichtwet van de Lager Onderwijswet. Electrificatic. Naar men weet, wordt de spoorlijn Amsterdam Rotterdam geëlectrificeerd. Een gedeelte van deze electrificatie is reeds klaar t.w. het traject Den HaagLeiden. Gistermiddag is nu op het gedeelte tusschen Den Haag en Voorschoten voor de eerste maal proef gereden in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten en ingenieurs der Nederland- sche Spoorwegen. Te 2.04 vertrok de trein, die bestond uit een motorwagen, aanhangwagen en goederenwagen van het tweede perron van het Hollandsche Spoorstation Den Haag. kascontrole en visitatie in den trein. De minister van financiën brengt ter kennis van het publiek, dat, met ingang van 1 Juni 1924, de pascontröle en de visitatie van reizigers en van hun hand- en ingeschreven bagage in de treinen D24 en D28 in de richting België Nederland zal geschieden .tijdens den rit van het Belgisch grondgebied af tot Rotterdam. Aangezien het hier een proefrcgeling geldt ter versnelling van het internationale reizigers verkeer en ten gerieve van het reizend publiek, wordt vertrouwd, dat de reizigers'te dezer zake hun volle medewerking zullen verleenen en zich zullen gedragen naar de door de ambtenaren der invoerrechten gegeven bevelen of aanwijzi- ginaen. Autobussen op langen afstand. Gisteravond is te Utrecbt een bijeenkomst gehouden van houders van maandkaarten op het spoortraject UtrechtAmsterdam, ter be spreking van de nieuwe bepalingen voor houders van maandkaarten en van liet in het leven roepen van een goede autobusverbinding tusschen Utrecht en Amsterdam. Ten slotte werd besloten over te gaan tot instelling van een autodienst door de N. O. A. M., die a.s. Maandag in werking zal treden. Bij voldoende deelneming zal de prijs van een abon nement 17 per maand bedragen. Het zal een sneldienst worden tusschen de beide steden. Arbeid in broodbakkerijen. Het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Bond van brood-, koek-, banketbakkers, en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers heeft in de j.l. Zondag te Amsterdam gehouden buiten gewone hoofdbestuursvergadering het vooront werp tot wijziging der arbeidswet 1919, voor- zoovcr betreft den arbeid in broodbakkerijen breedvoerig besproken. Ten einde het door den Hoogen Raad van Arbeid gevraagde ad\ies namens de bondsleiding vast te stellen, werd besloten een buitengewone vergadering te beleggen van den Bondsraad op Zondag 1 Juni a.s. te Rotterdam, waar tevens de vertegenwoordiger van het bondsbestuur zal worden aangewezen, die zitting zal nemen in de sub-commissie III van den Hoogen Raad van Arbeid, welke tot taak heeft dien Raad van voorlichting te dienen. Zondagsarbeid. De heer Van der Voort van Zijp, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van marine gevraagd 1. Is het juist, dat op Zondag gewerkt wordt aan den afbouw van den kruiser Java 2. Zoo ja, geschiedt dit op last van den minister 3. Is de minister bereid de directie van de Maatschappij de Schelde op te dragen den Zondagsarbeid aan dezen kruiser te doeri op houden Hij de spoorwegen. Te Utrecht is in een conferentie tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en de vertegen woordigers der vakbonden de reeds door ons gepubliceerde regeling van de terugbetaling- der te veel ingehouden loonkorting, nadat een verbetering was aangebracht voor het werk- plaatspersoneel, in algemeene lijn aanvaard. De directie verklaarde zich bereid, elk gegrond bezwaar in zake te weinig gerestitueerde loon korting onder de oogen te zien, indien het ver schil meer dan 0,2 pGt. van de jaarbezoldiging bedraagt. Voorts zijn uitvoerige besprekingen gehouden omtrent de hoofdlijnen voor den in te stellen personeelraad. De directie zal met deze bespreking rekening houden en een ontwerp regeling aan de organisatie zenden. Internationale Tentoonstelling. Naar wij vernemen hebben reeds een groot aantal vereenigingen, Harmonie en Fanfare corpsen, Mannen- en Gemengde Koren inge schreven, om tijdens en op bovengenoemde Tentoonstelling vanaf 18 Juli tot 18 Augustus e.k., te Tilburg te demonstreeren in wedstrijden en festivals. Nog staat inschrijving open en worden nog tientallen corpsen verwacht, zoodat op minstens honderd deelnemende gezelschappen gerekend kan worden. Als grootsche manifes tatie op instrumentaal en vocaal gebied, har monieeren deze muziekfeesten op passende doch machtige wijze, met de internationale manifesta tie van handel en industrie, welke Tilburg in Juli-Augustus van dit jaar door bovengenoemde tentoonstelling te wachten staat. De inschrij vingen voor deelname aan de Muziekfeesten sluiten begin Juni en is het dus zaak voor de corpsen welke nog niet inschreven, onverwijld hun opgave aan het Secretariaat der tentoon stelling te doen toekomen. De Kon. IIoll. Lloyd. De Ned. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders heeft aan de Tweede Kamer een telegram gezonden waarin er in het belang van de in dienst der Kon. Holl. Lloyd werk- zake havenarbeiders en zeelieden op wordt aangedrongen, het wetsontwerp tot het ver strekken van kasvoorschotten aan genoemde Maatschappij te aanvaarden. v.f^OSSEM" 1317 15 De belasting en de landbouw. Het Kon. Ned. Landbouw Comité heeft in samenwerking met den R. K. Ned. Boerenbond en den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land een commissie ingesteld met de opdracht een onderzoek in te stellen naar de mate, waarin de verschillende belastingen, vóór en na den oorlog, op den landbouw drukken, alsmede een onderzoek naar de billijkste van de op den land bouw drukkende belastingen, en den invloed die daardoor wordt uitgeoefend op de rentabili teit van het bedrijf. Als onderdeel van haar taak heeft deze com missie een leidraad vastgesteld ter berekening van de zuivere opbrengst uit het landbouw bedrijf in verband met de bepalingen der wet op de Inkomstenbelasting. Tegen verhoogde labaksbelasting. Het comité A. T. A. B. (Anti-tabaksaccijns- bond) heeft, naar het in een circulaire aan de sigarenfabrikanten mededeelt, het initiatief ge nomen om ook onder de particulieren bond- genooten te vinden in den strijd tegen de voor genomen verhooging van den accijns op tabaks artikelen. Liet heeft daartoe op zijn programma geplaatst openbare vergaderingen in verschil lende plaatsen des lands te houden, waarvoor bekende sprekers zich bereid verklaarden mede te werken, voorts een petitionnement, met be hulp der winkeliers in de sigarenbranche en de algemeene middenstands en vak-organisaties. Het heeft daarbij den steun der fabrikanten ingeroepen. Standplaatsaftrek. Naar wij vernemen, zal bij de nieuwe salaris regeling voor de rijksambtenaren-werklieden, welke thans in voorbereiding is, en welke ook zal gelden voor het lager personeel der P.T.T., de standplaatsaftrek geheel verdwijnen, daar voor elke gemeente een afzonderlijke loonrege ling getroffen zal worden. Werkwilligen voor Werkspoor. Het gerucht liep gisteren, dat de Bond van Actualisten in Den Haag een aantal werklieden had gevonden, die bereid waren de plaatsen in te nemen van het stakende personeel van Werk spoor alhier. Deze werkwilligen zouden vroeg op transport gaan naar Amsterdam. Liet gevolg was, dat het al vroeg zeer bedrijvig was op het Stationsplein. Een aantal stakende werklieden waren daar aanwezig. Verder ook veel politie, zoowel in burger als in uniform. Een bootje van Werkspoor lag aan een der steigers voor het station. In het station waren een lid van de directie van Werkspoor en een der hoofdambtenaren. Met den trein van 9 uur kwamen uit Den Haag een aantal werkwilligen mee. Zij werden voorloopig in het politiepost huis aan het Centraal Station ondergebracht, omdat met den volgenden trein nog een groep zou meekomen. Toen er tegen 10 uur nog een groep was gekomen, werden de ongeveer 50 werkwilligen onder begeleiding van de politie naar het bootje gebracht. Dit bracht de nieuwe werklieden over het IJ naar de fabrieken aan de Oostenburgergracht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uitvoering „Pius XI." Onze voorspelling, dat de aanwezigen bij de gisteravond gegeven uitvoering van de R. K. Tooneelver. „Pius XP' prettige uurtjes zouden beleven, is niet Le driest geweest, maar werd geheel bewaarheid, want van 't begin tot 't eind heeft een volle zaal met ouders der St. Joseph- gezellen en genoodigden van het blijspel „Zuur en Zoet" kostelijk genoten, wat hartelijk lachen en klinkend applaus wel hebben bewezen. De directeur der Gezellen-ver., de welcerw. heer Wiemers heette vooraf in een kort spcechjc de aanwezigen van harte welkom ea was er van overtuigd, dat de moeite en offers, die men zich had getroost door met warm laat-lente-wcer en nog bij helder daglicht naar de kleine patro- naatszaal te komen, door stuk en spel rijkelijk zouden worden vergoed. Als beste vrucht van den avond verwachtte spr. een nog nauwere aanhaling van den band, welke ouders en jongens aan het patronaats- en gezellen-instituut moet verbinden. Toen kon 't spel beginnen en bleek al spoedig, dat èn aan de keuze van het stuk èn aan de keuze der spelers de meeste zorg was besteed. „Zuur en Zoet" toch, geschreven door Jan Grosfeld en Gerard Nielen, is een blijspel, dat er wezen mag, waarin de clou wordt bepaald door een weddenschap van de beide kunstschilders Kees Suikersteel (Zoet) en Nico Citroen (Zuur), van welke weddenschap weer de inzet, een buiten- la ndsche reis met tante Clara is. 't Komt er nu verder op aan, dat door een door de beide vrien den zelf geschreven recensie het publiek een jaar lang in den waan gehouden wordt, dat de kunst van Suikersteel prulwerk i« en van Citroen prachtwerk, terwijl de waarheid juist 't tegen overgestelde is. En 't lukt eerst uitstekend, tot groot verdriet van Zuur, ook ondanks de stoerste pogingen van een vijftal studenten, om Zoet, zuur en Zuur, zoet te maken, totdat eindelijk een ad- spirant-schilder, Hebbeniks, den waan verdrijft en zoo Zuur de weddenschap doet winnen, door eerlijk voor de waarheid uit te durven komen en in de genoemde recensie den naam Citroen in Suikersteel en Suikersteel in Citroen te verande ren. Deze durf heeft tot verrassend gevolg, dat Zoet nu een zuur gezicht trekt, omdat hij de weddenschap heeft verloren en Zuur een zoet gezicht omdat hij als overwinnaar uit den strijd is getreden. De verschillende typen in dit. blijspel werden door de respect.' spelers zeer loffelijk uitgebeeld, van wie Suikersteel en Citroen ongetwijfeld nog een extra pluim hebben verdiend. Wel niet altijd was men z'n zenuwen geheel de baas, maar over 't algemeen is er toch iets gepresteerd, dat er wezen mocht en 't succes ten volle waard was. Een niet gering deel van dit succes komt ook toe aan den regisseur, den heer J. Zoetmulder, terwijl eveneens niet onvermeld mag blijven 't keurige werk van den grimeur Brinkhaus. Laat de tooneelclub „Pius XI" zoo doorgaan en ze zal nog eenmaal een zeer goeden naam ver werven, welke kan gelden als een machtige reclame voor 't mooie patrobaatswerk, dat aller steun rijkelijk verdient. De grenswijziging. Men schrijft ons van betrouwbare zijde Van verschillende kanten wordt thans de vraag gesteld, wat er nu zal gebeuren, nu de Commissie uit de burgerij, de z.g. Dubbele Raad, het voorstel Lot grenswijziging heeft verworpen. Laten we eerst eens zien wat de Gemeente wet voorschrijft ingeval een vereeniging of splitsing aanhangig is. Art. 129 zegt/ dat. de wijze en voorwaarden der vereeniging of splitsing door Gedeputeerde Staten worden ontworpen nadat burgemeester en wethouders der betrokken gemeente zijn gehoord, terwijl art. 130 voorschrijft welke be palingen zooal in't oog moeten worden gehouden. Dat ontwerp wordt volgens art. 131 in elk der betrokken gemeenten voorgelegd aan het oordeel van den raad en van een door de kiezers voor den raad te kiezen commissie uit de ingezetenen, waarin de burgemeester voorzit. Voor Schiedam bestaat deze Commissie uit 25 leden. Wat er verder met dat ontwerp gebeurt, leert art. 132, n.l. het gevoelen van den Raad en dat van de Commissie wordt schriftelijk aan Gedeputeerde Staten uitgebracht en door hen vervolgens hun advies aan het Departement van Binnenlandsche Zaken ingezonden. Wat is er nu geschied De meerderheid van de Commissie is v a n gevoelen dat grens wijziging met niet moet plaats vinden. Daarvoor zijn verschillende argumenten aangehaald en die argumenten zijn naar den Haag gezonden. Het eigenaardige van de behandeling van dergelijke ontwerpen is wel dat het gevoelen gevraag wordt, wanneer er nagenoeg niets meer te veranderen valt. Want wat is het geval ge weest Eerst is de grond verkocht en geruild, contracten voorw a terlever in g enz. zijn gemaakt met hot graven der havens is reeds lang begon nen, enz. Had men vóór dit alles het gevoelen van een commissie gevraagd dan was dit wat anders,maar daar verzet zich nu eenmaal de Gemeentewet tegen en is er dus niets aan te doen. Gelukkig is het hier zonder verkiezing afgc- loopen, anders had de vervulling van deze bloote formaliteit de gemeente nog op duizenden gul dens kunnen komen te staan. Nu is nog de eenigc mogelijkheid dat de regeering met de aangevoer de argumenten rekening houdt en Rotterdam nog tot nakoming van eenige verplichting b.v. liet dragen van de kosten van het pompstation dwingt. Of zij dit zal doen valt te betwijfelen. In ieder geval is het goed geweest, om maar niet zonder meer er in toe te stemmen de gemeenteSchiedam kleiner te maken ten voordeele van den grooten broer. X. V. Slavenburg Co's Bank Schiedam. In de buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der N.V. Slavenburg Go's Bank, te houden op 12 Juni zullen als pun ten van de agenda worden behandeld 1. Liquidatie der Vennootschap. 2. Benoeming Van liquidatorren. Het ligt in de bedoeling, om aan de vergade ring van Aandeelhouders voor Le stellen tot li- quidateuren te benoemen de heeren Mr. LI. E. La G-ro en T. Slavenburg, beiden directeur van Slavenburg Go's Bank, alsmede den heer Mr. L. W. M. Overcs, onder-directeur van de Incasso Bank, Amsterdam. Voorts vernemen wij, dat de Incasso-Bank een bijkantoor vestigt alhier, in hetzelfde pand, waarin thans Slavenburg Co's Bank haar bedrijf uitoefent. Het ligt in de bedoeling van de Incasso-Bank tot directeuren van het kantoor Schiedam te benoemen de hoeren T. Slavenburg, thans direc teur van Slavenburg Co's Bank en J. J. H. Schulp, procuratiehouder met bizondere vol macht bij het hoofdkantoor der Incasso-Bank te Amsterdam. Naar w ij vernemen werd heden door den heer G. Moerman, te Vlaardingen, de bouw van een bouwmanswoning met stalling, schuur en bijkomende werken aldaar,opgedragen aan N. Krabbendam, architect-aannemer alhier. Aan het politie-bureau Lange Nieuwstraat is gisteravond de 6-jarige M. T. die door een steenworp bloedend aan het hoofd verwond was, verbonden. De jongen die den steen gegooid heeft is onbekend gebleven. J. B. uit de Fab rist raat, heeft zich bij de politie beklaagd dat hij gisteravond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2