DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Het spookhuis. 9 Die leuke,wollige,ruime hansopjes! FEUIt LSTOK. 47ste Jaargang. Vrijdag 30 Mei 1924. Na. 13959 Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÜÜ bij levenslange geheele invaliditeit1200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de Ho 11AlgemVerz. bank te Schiedam Buiteniandsch Nieuws. W\ f/oeveeZ moeile hos/ hel niet om ze schoon te houden f DE LEVER'S ZEEP MIJ. VLAARDINGEN. Staten-Generaal. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cpnt, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertceren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. UIT DEN DUITSCIIEN RIJKSDAG. Het slot van de Rijksdagzitting van Dinsdag is nog rumoeriger geweest, dan het voorafgaand verloop. De wanorde steeg ten top, toen een der communisten herhaalde, hetgeen zijn colle ga's reeds geëischt hadden, o.a. opheffing van den staat van beleg en van het verbodder „Rote Fahne." Hij herhaalt deze eischen voortdurend en roept onder razend slaan op zijn lessenaar telkens een „Hoch" voor bet, proletariaat uit. Alle com munisten staan dan op en roepen ,,Weg met de bourgeoisie", waarna zij de internationale inzetten. Het Huis is dan in rep en roer. De voorzitter zet zijn hoed op en gaat heen. Ook de afgevaar digden staan op en beginnen weg te loopen hetgeen echter, door de groote volheid, niet zeer gemakkelijk is. Alleen de communisten en natio naal-socialisten blijven en nauwelijks hadden do communisten uitgezongen of de nationaal- socialisten hieven het „Deutsehland-Lied" aan. De communisten zijn zoo verbijsterd, dat zij blijven staan doch zij herstellen zich, door, zoo dra de nationaal-socialisten gereed waren, het tweede couplet van de Internationale aan te heffen. Intusschen is ook het publiek verdwenen en daar het niet aardig is zoo tegenover elkander te blijven zingen, besluiten de communisten en nationaal-socialisten dan ook tot heengaan. In de Woensdagmiddag voortgezette zitting van den Rijksdag, welke om halfdrie begon, hebben de communisten zich weer stevig ge weerd, zij het dan ook dat, zij niet zoo voort durend obstructie pleegden als Dinsdag. Zij begonnen met een voorstel in zake de vrijlating van de politieke gevangenen en wisten door te drijven, dat hierover zou worden ge stemd natuurlijk werd het verworpen. De opwinding bepaalde zich overigens tot enkele momenten. Toen b. v. de naam I,uden- dor ff afgeroepen werd, begonnen de commu nisten weer hun kabaal en toen een Duitsch- nationaal afgevaardigde opgewonden van re pliek diende, gingen de communisten nog harder te keer. Aan beide zijden werd de opwinding zoo groot dat men met gebalde vuisten tegenover elkaar stond en een handgemeen dreigde. Enkele afgevaardigden van de middenpartijen kwamen tusschenbeide en langzamerhand zakte de ruzie dan weer, doch niet dan nadat men elkander wederzijds enkele allerminst parlementaire vrien delijkheden naar het hoofd had geslingerd. Voor het overige bepaalden de communisten zich tot rumoerigheid, welke echter niet zoo erg was, dat zij de presidentsverkiezing onmogelijk maakte. Voor het presidium van den Rijksdag waren de twee ernstige candidaten Loebe (S. D.) en Wallraf (Duitsch-nat.). Van de 434 stemmen werden uitgebracht op Wallraf 209 en op Loebe 107, voorts op Fehrenbach (Centrum) 63 en op den communist Thalmann 47 stemmen. Na herstemming tusschen de beide eersten werd Wallraf gekozen met 227 stemmen, tegen 151 uitgebracht op Loebe. De vergadering werd hierna verdaagd. DE MILITAIRE CONTROLE. De nota welke de Gezantenraad aan de Duitsche regeering zal zenden, geeft een ant woord op de begin April j.l. gedane mededeelin gen door Duitschland, in zake de hervatting 12 Romanus, de groote zoon van een vader en eene moeder, wier afbeelding gij op de geschil derde vensters der hoofdkerk gezien hebt, be kleedde een gewichtig ambt aan het hof, toen het den Heere behaagde hem tot den bisschop- pelijken zetel van Rouaan te roepen. Hidulphe, de vorige bisschop, was in den Heer ontslapen. Toen de nieuwe prelaat in de stad kwam, was alles in rouw en angst gedompeld. Een vreeselijk ondier verwoestte de velden, roofde de kudden weg en vermoordde de herders de schrik die het inboezemde was zoo groot, dat niemand den moed had het te bestrijden. Zij die eene poging hadden gewaagd om het in zijn hol aan te vallen, waren voor het meerendeel niet teruggekomen, en de weinigen die het geluk hadden aan het dreigend doodsgevaar te ontsnappen, hingen een afgrijselijk tafereel op van den gevreesden draak, verhalende dat de adem van zijn muil voldoende was om de vallei te verpesten, en dat geen menschelijke macht zijne vreeselijke klau wen <m zijn ijzersterk gebit weerstaan kon. ,,loen de heilige bisschop dit alles vernam, ging hij zich nederwerpen voor het beeld van van de intergeallieerde militaire controle. De nota zal niet eerder worden gepubliceerd dan nadat zij aan do Duitsche regeering zal zijn gezonden in den loop of aan het einde van den dag. Het schijnt echter vast te staan, dat de Gezantenraad met algemeene stemmen de Duit sche voorstellen verwerpt. DE CRISIS IN HET ROERGEBIED. Alweer bezwaren. In het conflict in de Rijnsch-Westfaalsche steenkoolindustrie is, zooals reeds kort gemeld, een schcidsrechtelijke uitspraak geveld, volgens wcllee de April-loonen van 1 Mei af met 15% en van 1 Juni af met 20 (volgens dc April- looncn) worden verhoogd. Overwerk zal voor- loopig slechts tot 30 November worden verricht. Voor de cokesarbeiders wordt de wekclijksclie arbeidstijd van 65 tot 62 uur geredureerd. Het manteltarief geldt tot 30 Juni 1925. Dc bond van mijneigenaren heeft echter deze uitspraak wegens de loonsverhoogingen af gewezen. MACDONALD EN POINCARE. De correspondentie tusschen MacDonald en Poincaré is thans bekend gemaakt. De publicatie bevestigt den hartelijken toon van de gewisselde brieven. DE BRITSCII-RUSSISCHE CONFERENTIE. In het Engclsche Hoogerhuis heeft Lord Parmoor in een mededeeling betreffende ae Britsch-Russische conferentie verklaard, dat de Biitsclie regeering hoopte; dat de conferentie voortgang zou vinden totdat een voor beide landen bevredigende regeling zou zijn bereikt. Er was geen reden, waarom dit resultaat niet zou worden bereikt, indien van buitenaf slechts geen inmenging plaats vond. Een overeenkomst zou voor den voorspoed van geheel Europa én Rusland van het grootste belang zijn. Zinovjcf heeft in ccn rede te Moskou op het Congres der Communistische partij verklaard, dat de betaling der schulden van Rusland een onmogelijkheid is. ENGELAND. De motie, der conservatieven tegen de regee ring werd verworpen met een meerderheid van 48 stemmen. Vóór de motie stemden 252, tegen 300 afgevaardigden. De regeering is hiermede dus gered. AMERIKA. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen inzake uitbreiding der oorlogsvloot tot de verhouding, welke is vastgesteld op de vlootconferentie te Washing ton. Door dit wetsontwerp wordt de regeering gemachtigd tot den bouw van 8 kruisers, verbeteringen aan 6 slagschepen. De kosten van een en ander zijn geraamd op 111 milliocn dollar. verkennings- rivierkanonneerbooten en uitgebreide JAPAN EN AMERIKA. Het Japansche kabinet besloot te protesteeren tegen de Amerikaanschc immigratie-wetgeving als een schending van de gentlemens agreement cn van het Japansch-Amorikaqnseh verdrag. ALLERLEI. Paul Carnbon, de voormalige Fransche am bassadeur te Londen, is gistermorgen te Parijs overleden. den Zaligmaker der wereld, en uit het gebed een bovenaardsche kracht puttende, besloot hij alleen het monsterachtige dier te bestrijden, dat den schrik in den geheelen omtrek verspreid de. Zoodra het volk dit heldhaftig voornemen van zijn geliefden herder vernam, beproefde het hem van dat voornemen terug te houden, hem onder het oog brengende, dat hij het slacht offer van zijn ijver zoude worden. Romanus glimlachte echter geruststellend en antwoordde „Ik gevoel mij sterk door Hem, die aan de zwakken kracht en sterkte verleent.!' „Welk een heilige bisschop riep Huguette bewonderend uit. „Gij liadt gelijk, Isabeau, toen gij mij zfcidet, dat bet een schoone geschiedenis is." Na dezen uitroep hervatte Isabeau haar verhaal. „De prelaat eischte alleen van den magistraat, dat men hem iemand als tochtgenoot mede gaf. Deze werd onder de ter dood veroordeelden gekozen en de rechters beloofden hem volledige kwijtschelding van straf te verleenen, bijaldien hij den bisschop wilde behulpzaam zijn in de bevrijding der stad. van het verschrikkelijke monster. Op den morgen van den dag dat Romanus zich naar liet beruchte drakenhol zou begeven, was de geheele bevolking van Rouaan in rouw kleederen gehuld en het gelaat verbleekt door het vasten, op den weg neergeknield, dien de V| Na nog wat stoeien, waar het schoone nachtgoed zoo onder lijdt, gaat het kindje slapen. Hoe grappig zien de kleintjes er mee uit. Ze staan nog niet erg stevig op hun voetjes en vallen nog al eens een keertje, waarbij ze het dan altijd noodig schijnen te vinden zich zoo vuil mogelijk te maken, voor ze overeind krabbelen. Toch kunnen de moeders al die kleertjes weer schoon krijgen. Rinso, het voor treffelijke, nieuwe zeepproduct maakt het hun zoo gemakkelijk mogelijk, het over vloedige, vette sop weekt al het vuil los. Slechts erg vuile plekken moeten zachtjes met de handen gewreven worden. Het zwoegen aan de waschtobbe be hoort tot het verleden, wanneer ge Rinso begint te gebruiken. Neemt eens proef! Koopt nog heden een pakje! 1628 136 TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 28 Mei. De wijziging van dc Nijverheidsonderwijswet wordt bij den aanvang van de zitting aan genomen met 64 tegen 15 stemmen. bisschop moest inslaan. Uit het midden der menigte hoorde men voortdurend zuchten en snikken opgaan. Slechts een enkel man bleef bij de algemeene ontsteltenis onbewogen het was de dienaar des Heeren, die met de gewijde stool omhangen en met het kruisbeeld, het gezegende teeken der Verlossing gewapend, zich op het voorbeeld van zijn goddelijken Meester, voor zijne kudde ging opofferen. Naast hem liep in het wit gekleed en met een tweesnijdend zwaard in de hand de ter dood veroordeelde. liet was een schoone dag in de maand Juni, de dag, waar op deKerk 'sHeeren Hemelvaart vierde, en niets was treffender dan de beide mannen bij den gou den schijn der zon kalm en bedaard den dood tegemoet te zien snellen." „Ik sidder als ik er aan denk, Isabeau." „O, ik heb menigmaal in mijn leven de ge schiedenis van den draak en den heiligen Ro manus verteld," herman de weduwe, „en ieder maal gevoel ik groote erkentelijkheid jegens Onzen Lieven Heer en den heiligen bisschop." „Ga voort, ga voort," sprak Huguette. „De draak scheen de zaak te wantrouwen. Soortgelijke dieren zijn allen door Satan bezeten het zijn onder verschillende gedaanten de af stammelingen van de slang, welke Eva bekoor de Het monster, dat Romanus bestrijden wilde, had zich tot in het binnenste van zijn hol teruggetrokken, terwijlgifldampen en vlammen uit zijn reusachtigen muil ontsnapten. Het on- Bij de verdere behandeling van het wetsont werp inzake het kasvoorscliot aan de Koninkl. Hol!. Lloyd zet Minister Aalherse zijn rede voort. Het ontwerp beoogt geen protectie, doch slechts het dienen van het landsbelang. De gunstige uitkomsten van het bedrijf der maat schappij zijn slechts voor 1/5 aan het vracht dier herinnerde zich, dat zijne eerste aanvallers zonder strijd gevallen waren en het zich van de overigen met een enkelen slag zijner reusachtige klauwen of met een enkele beweging van zijn monsterachtigen staart ontdaan had. De ter dood veroordeelde, het geblaas van den draak hoorende, dat niet ongelijk aan het geluid van den storm was, sidderde als een man, dien men uit het ijskoude water gered heeft maar on vervaard naderde de heilige Romanus de ope ning dor grot en strekte het kruisbeeld naar het monster uit vervolgens langzaam achteruit tredende, lokte hij bet ondier in de weide. De draak zou weerstand hebben willen bieden of zich in het hart der rotsen verbergen, maar een bovenaardsche macht beheerschte hem zich in allerlei bochten wringende, vuur en vlammen brakende, kroop en wrong hij zich op zijn blauw achtig geschubden buik voort, geeselde den bo dem met zijn staart, evenals de walvisschen, wanneer zij een sloep naar den bodem der zee doen zinken, sloeg zijne vreeselijke klauwen in de aarde en rolde zijne bliksemende oogen woest rond. De heilige Romanus scheen er geen acht op te slaan, maar de veroordeelde beval zijne ziel den Heer aan misschien zou hij op dit oogenblik liever op het schavot gestaan hebben, dan de blikken te moeten doorstaan van het ondier, dat hem scheen te willen verslinden. (Wordl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1