DAGBLAD 1 fOORSCHIEDAM EN Het spookhuis. alleen in pakjes HET JUBELJAAR. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Zaterdag 31 Mei 1924. No. 13960 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een SO_Mjj^IiMjia!n_eenjv^svii^_w;_ir^jtg_yerlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Z. H. Paus Pius XI kondigt met de volgende bulle het a.s. Jubeljaar aan De Kerk volgt het voorbeeld van Gods barmhartigheid om bij bijzondere gelegenheden de menschen, die door hun ongeloof of traagheid de heilmiddelen verwaarloozen en niet aan de wrekende straffen Gods denken, tot boete te vermanen. Een buitengewone gelegenheid biedt daartoe het jubeljaar, ook het heilig jaar ge noemd, om de heilige plechtigheden, die alsdan plaats hebben. Op het jubeljaar kunnen werke lijk toegepast worden Paulus' woorden Ecce nunc tempus acceptabile, ecce dies nunc salutis, nu is het de aangename tijd, nu is het de dag des heils. Ongetwijfeld heeft de Kerk op Goddelijke ingeving het jubeljaar ingevoerd, dat aan het Oude Verbond ontleend is. Ons jubeljaar overtreft dat der joden, gelijk het geestelijke het tijdelijke overtreft. Werden bij de joden de slaven vrijgelaten en de' schulden kwijt gescholden, wij worden uit de slavernij der zonden verlost en verkrijgen de vrijheid, „waar door Christus ons verlost heeft". De genaden, welke verkregen worden door het bezoek aan de allerheiligste plaatsen en Rome en de oefe ningen, welke daarbij gehouden worden, zullen de gemoederen tot een grooter graad van heilig heid opwekken, en dit zal tot algemeen welzijn strekken want door de verbetering van het individu wordt ook de gemeenschap gebaat en nauwer met Christus verbonden. Ofschoon het Katholieke leven zeer bloeit en velen naar den godsdienst verlangen, is het noodzakelijk, dat de ongebreidelde begeerten der naties beteugeld worden volgens de voor schriften van het Evangelie en dat de menschen door onderlinge liefde verbonden worden. Dit laatste zal echter nauwelijks mogelijk zijn tenzij de door den oorlog verdwenen liefde onder de burgers terugkeere en de besluiten der regeer ders beziele. Tot die verbroedering nu van individuen en staten kan het jubeljaar, waarin, ontelbaren naar het tweede vaderland der Katholieke volken, naar aller Vader, één in geloof aanzittend aan de Eucharistische Tafel, komen, veel bijdragen. Wij wenschen, dat in die volmaakte liefde vereenigd worden de gescheiden kerken en dat vele afgedwaalden in het jubeljaar tot den schaapstal van Christus mogen terugkeeren. Overtuigd, dat het jubeljaar zal strekken tot heil van de Katholieke zaak en van de door Christus verloste zielen proclameeren wij, terwijl Wij den Bewerker van alle goed smeeken de menschen tot boete te bewegen, op het voetspoor van Onze Voorgangers en met in stemming van de kardinalen, krachtens het Goddelijk gezag en dat van Petrus en Paulus en het Onze, tot heil der zielen en tot bloei der Kerk, dat het jubeljaar gehouden worde van de eerste vespers van Kerstmis 1924 tot die van Kerstmis 1925. Gedurende dit jaar verleenen Wij aan alle geloovigen, die, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, de basilieken van Petrus, St. Jan van Lateranen en Maria Maggiore eens per dag gedurende twintig opeenvolgende of onderbro ken kerkelijke of gewone dagen bezoeken, een 13 „De heilige Romanus nam de gewijde stool van zijn hals en wierp dien over het monster. Deze stiet daarop zulk een gevaarlijk gehuil uit, dat de omtrek dreunde en de bevolking van Rouaan zich met haar onverschrokken bisschop verloren waande de heilige echter sprak tot zijn tochtgenoot met kalme stem „Knoop de stool onbevreesd rondom den nek van den draak hij kan u geen leed meer toe brengen en zal sterven." „De ongelukkige gehoorzaamde werktuige lijk en dacht dat zijn laatste uur gekomen was, doch de heilige bisschop had waarheid gespro ken, de draak wrong zich in de laatste stuip trekkingen van den doodstrijd. Hij doorploegde den bodem met zijn nagels, geeselde de rots met zijn gevaarlijken staart, maar bleef weldra onbeweeglijk liggen de veroordeelde, die niet begreep hoe het hem mogelijk was zulk een zware massa te bewegen sleepte hem over den grond, terwijl de vrome bisschop vooruit ging, God dankende, dat Rouaan van dien verschrik- kelijken geesel verlost was." „En heeft men den moedigen prelaat voor dit mirakel heilig vei-klaard „Meer nog voor zijn deugden dan voor dit vollen aflaat, mits zij bidden tot Onze intentie, welke is, dat de vrede niet alleen in verdragen maar ook in de gemoederen neerdaalt om de eënsgezindheid onder de volken te herstellen een vrede, die, hoewel niet zoo ver verwijderd als vroeger, toch verder verwijderd is dan wij verwachtten. Er bestaat immers gegronde hoop, dat, indien wij allen hier met een zuiver geweten bidden, de Vredesvorst, Die eens, door mede lijden bewogen, de stormen deed bedaren, ook die, welke Europa in beroering brengen, zal doen bedaren. Onze intentie is verder, dat de niet-Katho- lieken tot de ware Kerk terugkeeren en de toe stand in Palestina geregeld worde. Wie door ziekte of andere wettige redenen aan bovengenoemde voorwaarden niet kan voldoen, kan, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, aan dezelfde voorrechten deelachtig worden. Ons blijft nog slechts over allen aan te sporen naar Rome op te gaan. Indien vroeger, bij gebrek aan vervoermiddelen, het aantal reeds zoo groot was, dan mag zeker nu niemand afgeschrikt worden. De lasten van reis en verblijf moeten gedragen worden in den geest van boete en zullen door geestelijke vertroostingen ruim schoots vergoed worden. Rome is door Christus zelf uitgekozen als het centrum van den godsdienst en den zetel van Petrus' opvolger. Hier bidt de H. Vader voor u hier vindt ge, als voorwerp van godsvrucht, de graven der beide Apostelen en de beroemde relikwieën der martelaren hier zijn de eeuwen oude beroemde tempels. Gij moet niet komen als andere reizigers, maar in den geest van boet vaardigheid, zedig in houding en vooral in kleeding Hiervoor zullen zorg dragen uw bisschoppen, die met u optrekken naar Rome of geestelijken of vrome leeken aan het hoofd zullen stellen, opdat alles zoo godvruchtig mogelijk geschiede. Wie het waagt deze bulle te becritiseeren of vermetel tegen te spreken, zal de toorn Gods en van den H. Petrus en Paulus beloopen. Gegeven te Rome in St. Pieter, 29'Mei Hemel vaart 1924, het derde jaar van Óns Pontificaat. Kardinaal GASPARRI. JULIUS CAMPORI, Protonotarrius apostolicus. Bultenlandsch Nieuws, DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. De Duitsch-nationale Rijksdagfractie heeft besloten, vast te houden aan een koerswijziging in de buitenlandsche politiek. De fractie stelde zich geen succes voor van een voortzetting der besprekingen, daar deze vooral ook wat betreft een koersverandering in Pruisen, geen garantie geven. Naar in parlementaire kringen verluidt, zal dr. Marx, in weerwil van de weigering der Duitsch-nationalen, de opdracht tot. het vormen van een nieuwe regeering, waarschijnlijk niet teruggeven. IN HET ROERGEBIED. Gisteren is in tal van arbeidersvergaderingen besloten het werk te hervatten. Tot gisteravond hadden zich ongeveer drie vierde deel van de arbeiders bij de mijnen aangemeld. Verwacht wordt, dat Maandag a.s. algemeen weder aan het werk zal worden gegaan. ENGELAND. De conferentie van mijnwerkersgedelegeerdcn heeft met groote meerderheid de door de mijn eigenaren voorgestelde compromisvoorstellen aanvaard. Hiermede is de crisis in den mijnbouw definitief ten einde. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Craig, de premier van Ulster en Cosgrave, de president van den Ierschen Vrijstaat hebben Mac Donald's invitatie aanvaard om den Zaterdagmiddag met hem op The Chequers door te brengen ten einde daar de kwestie van de Iersche grenzen te bespreken. FRANKRIJK. Morgen zal het kabinet-Poincaré officieel zijn ontslag aanbieden, Poincaré en zijn ministers zullen zich daartoe om half elf des morgens naar het Elysée begeven. DE MOSOEL-KWESTIE. In een commentaar over de te Cons(antinopel plaats gehad hebbende onderhandelingen over Mosoel, welke blijkbaar in een impasse zijn ge raakt, schrijft de „Times", dat het ten gevolge van de houding var de Turken nutteloos schijnt, de onderhandelingen voort te zetten. Deze zuilen daarom naat den Volkenbond worden verwezen. MEXICO. De Mexicaansche regeering deelt mede, dat door de inneming van St. Juan Bautista, de hoofdstad van Tabasco, de militaire campagne in het Zuicl-Oosten van Mexico is afgeloopen. De Federalen hebben in den staat Vera Vruz een proclamatie uitgevaardigd, waarin met uitzondering van de federale troepen aldaar, aan een ieder het dragen van wapenen wordL verboden dit geldt ook voor de landbouwende bevolking. ALLERLEI. Uit Berlijn De fractie van de Duitsche Volks partij heeft bij den Rijksdag een voorstel in gediend om art. 3 van de Rijksgrondwet aldu« te wijzigen „De Rijkskleuren zijn zwart-wit-rood." Óok stelt zij voor den leeftijd waarop het stemrecht verkregen wordt te stellen van 20 op 25 jaar. Uit Londen De koning en koningin van Italië zijn gisteravond naar Italië teruggekeerd. Binnenland. De Staalsbegrooting voor 1925. Naar blijkt uit een officieel rondschrijven, staat de Regeering op het standpunt, dat de voor het jaar 1925 toe te kennen subsidies in geen geval hoogér zullen zijn dan 80 van het bedrag dat in 1923 is genoten. Spreekbeurten Lord Cecil. Lord Cecil, de bekende Engelsche staatsman, die op Maandag 2 Juni en Dinsdag 3 Juni a.s. te 's-Gravenhage, te Amsterdam en te Rotter dam optreedt, heeft tot onderwerpen voor deze spreekbeurten respectievelijk gekozen Inter nationale geschilleninternationale samen werking wereldvrede en bewapening. .Mercurius". De - Nat. Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Meicurius" heeft het bestuursvoor stel aangenomen om stappen te doen tot fusie met den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden. De N.K.P. In een schrijven aan het bestuur van den Alg. Bond van Rijkskieskring-organisaties zet het bestuur der N. K. P. haar bezwaren tegen het door de commissie-Bongaerts ontworpen kiesreglement uiteen. Nedcrlandsch-Zuid-Slavisehe Verecniging. Onder leiding van den heer mr. J. de Kanter heeft in Den Haag de oprichtingsvergadering plaats gevonden van de Nederland-Zuid-Slavi sche vereeniging, waartoe de Vereeniging Neder land in den Vreemde het initiatief heeft genomen. Afschuwelijk. „De Gelderlander" schrijft De generaal-kwartiermeester, die in „Het Volk" de berichten uit Twente schrijft, moet z'n opleiding in het Duitsche hoofdkwartier hebben genoten hij laat de stakers eiken dag een ovelwinning behalen, aanvallen zegevie rend afslaan enz., enz. Al de spreekwijzen van den hypnotiseur uit den oorlogstijd, die het volk in den roes der overwinning houden moest, opdat het volk niet zien zou met eigen oogen en oordeelen met koel verstand, worden herhaald en opnieuw misbruikt. Tot nu toe met resultaat. De staking houdt 't uit, maar brokkelt af. En op den duur zien wij de overwinning van het gezond verstand naderbij komen. In de „R. K. Vakbeweging" wordt nog eens duidelijk uiteengezet wat de inzet is. Waarom deze staking wordt doorgezet. Waarom de ellende van 12.000 arbeiders moet voortduren, nadat zij al 'n half jaar lang aan ontbering zijn blootgesteld. Het gaat om een verschil van 21/2 pCt. van het loon en vervolgens om de aanvaarding van 130 overuren per jaar. Dit is geen ernstig motief voor deze stakings- gymnastiek. Daarom moeten de menschen onder hypnose worden gehouden en galmt de generaal- kwartiermeester eiken dag zijn overwinnings bulletins uit. Maar wij zeggen met de „N. R. Ct.", dat het een afschuwelijke vertooning is. Het is afschuwelijk, dat twaalf duizend ar beiders in staking worden gehouden om zulke nietige redenen. -Nietige redenen Maar is het een nietige reden, dat de voort zetting der staking in het belang der roode vakvereeniging wordt geacht ||Stenhuis schreef den vorigen Dinsdag in „Het Volk" „Nu met verdubbelde energie aan het werk om de steunbeweging op te voeren wonder, mijn goede Huguette. God alleen weet hoeveel heidenen hij bekeerd, hoeveel afglds- beelden hij vernield heeft, want in dien tijd waren de afgodstempels te Rouaan nog talrijker dan thans de kerken God ter eere. .Toen hij op hoogen ouderdom overleed, werd hij te Saint- Godard begraven en zeshonderd jaar later wer den zijn reliquien naar de hoofdkerk overge bracht. „De kostbare kast, waarin zijn overblijfselen bewaard worden, is door Rotron, aartsbisschop van Rouaan, aan de kerk geschonken." „Wat is zij schoon sprak Huguette vol bewondering, „geen enkele gelegenheid ver zuim ik om er voor neder te knielen en mijn gebeden voor den grooten heilige uit te stor ten." „Wacht een weinig," hernam de oude vrouwf verrukt over.de aandacht van haar toehoorster, „ik heb u het einde der legende nog niet mede gedeeld." „Ik luister, Isabeau." „De koning, vernemende, wat er gebeurd was, wilde dat de bisschop van Rouaan, ter herinne ring aan de bevrijding der stad door den hei- bgen Romanus, voortaan de macht zoude heb ben om op Hemelvaartdag een ter dood veroor deelde genade te verleenen. Zoolang de prelaat leefde, kwam het hem alleen het genot en het voorrecht toe, jaarlijks een veroordeelde van het schavot te redden, en toen hij door Saint- Quen, zijn vriend, opgevolgd was, Werd ér be paald, dat het recht van gratie op het kapittel der kanunniken zou overgaan, alles in naam van den heiligen Romanus. En opdat het te beter mocht blijken, dat dit groot voorrecht in naam van den bevrijder der stad verleend werd, kon de bevoorrechte misdadiger alleen dan als vrij man beschouwd worden, wanneer de stool van den Heiligen Romanus op zijn schou ders gelegd was." „En dit feest wordt nu nog steeds gevierd „Ja, ieder jaar nog." „En schenkt men een ter dood veroordeelde genade „Ik hoop, dat onze kathedraal en haar waardige kanunniken zich altijd in het genot van dit voorrecht mogen blijven verheugen." „Mijn goede hemel, welk een genoegen zou het voor mij zijn deze processie te zien, met den blik den gevangene te volgen, wien barmhartig heid verleend wordt in naam van een heiligen bisschop." „De volgende week zult gij dit alles kunnen zien en bewonderen, Huguette Donderdag is het Hemelvaartdag, en ik verzeker u, dat onder de groote misdadigers, die in den kerker der stad opgesloten zijn, de verwachting sedert eenige dagen zeer gespannen is. Geen wonder één hunner zal gratie erlangen, doch ook maar een enkele." „En wat gebeurt er met de afbeelding van den draak, die men met zooveel zorg opschil dert „Zij maakt deel uit van de processie terwijl men het ondier naar buiten voert, wordt bij het volk de herinnering aan het mirakel van den heiligen Romanus verlevendigd en het bidt met meer ijver dan anders." „O," riep Huguette uit, „welk een goede ge woonte en welk een heerlijk voorrecht Ik heb wel eens gehoord dat de kerken vrijplaatsen zijn voor misdadigers, maar ik wist niet, dat de ka nunniken der stad de macht bezaten een ter dood veroordeelde het leven te schenken. Wie weet of de dankbaarheid de ziel van den misda diger niet op het pad der deugd terugvoert Heb dank, Isabeau, voor uw goedheid, mij de beteekenis van de aanstaande processie uitge legd te hebben evenals van het monster, waar mede Dizier zich reeds zoo gemeenzaam begint te maken."" „Die onschuldige kleinen," sprak Isabeau, „zij vreezen niets, wijl zij nimmer kwaad gedaan hebben. Daar gij van geschiedenissen houdt, moet gij mij dikwijls komen opzoeken oude vrouwen zooals ik kunnen niets met boeken doen, maar haar geheugen is goed en zij hebben ge durende haar leven veel gezien en ondervonden. Gij zult altijd welkom bij mij zijn en ter uwer ge valle zal ik u al de oude vertellingen mededeelen.' Huguette nam Dizier in haar armen, bedankte de schilders voor hunne goedheid jegens haar kind, en toen zij van de oude vrouw afscheid wilde nemen, sprak zij „Morgen zal ik u het linnen brengen hetwelk ik geweven heb, gij kunt het dan met het uwe bezorgen." (Wordt vervolgd) v. BOSSEM's „STER-KOFFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1