DE PHOENIX DMOBLMD WO&B S&MÊEDMM EN OMSTBENEN Het spookhuis. Verven en Stoomen. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Dinsdag 3 Juni 1924. No. 19962 Bureau: KOEMARKT 4. - Telefoon Intereommunaal 85 - Postbus: 39. f7 T-. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent franco ner i tF j 1 n reg 1-75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdggavondnummer wS? *°?- maal. barelf®n1<?- Inf20nden mededeelingen 75 ct. per regel, met Officieel Kerkbericht 10 ets. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be elcend. pT—TI—TV—-Tiitoegezonden. Incassokosten worden be elcend. Buitenlandsch Nieuws, DE AANSLAG OP DR. SEIPEL. Over den aanslag op Dr. Seipel vernemen wij nog het volgende Op het station was de Oostenrijksche Bonds kanselier door verschillende hooge politiebe ambten begroet. Toen hij de trappen van het station afging, trad plotseling een hem onbekend man van circa 40 jaar op hem toe en loste zonder een woord te zeggen, vlak achter elkander drie revolverschoten op hem. Politiebeambten wier pen zich op den pleger van den aanslag, doch konden niet verhinderen, dat deze een schot op zich zelf loste. De kanselier had zich aan een der hem ver gezellende inspecteurs van politie vastgegrepen teneinde op hem te kunnen steunen. Op diens vraag „Is uwe excellentie gewond antwoord de Dr. Seipel „Ik voel niets". Hij liep nog verder met de heeren naar de inspectie-kamer, waar hij plotseling neerstortte en het bewustzijn verloor. Een aanwezige arts ontdekte een schotwond in de streek van de recht erlong en een schampschot aan de linker borst. De kanselier kwam weder tot bewustzijn en vroeg „Waar ben ik Men zeide hem, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Daar aangekomen, werd hij terstond door den bekenden Weenschen professor Dr. Eisels- berg geopereerd. Dr. Seipel, die ook thans bij zijn volle bewust zijn is, zou ongetwijfeld gered kunnen worden. Er bestaat echter een „maar" en dat is, dat. hij reeds jaren aan diabetis lijdende is. De pleger van den aanslag acht men een verloren man. Men heeft vastgesteld, dat hij geen spoorwegarbeider, doch arbeider in een katoenspinnerij is. In Potter stein was hij in den trein gestegen, toen hij wist, dat ook de bondskanselier zich daarin bevond. Hij had plaats genomen in een derde klas wagen, achter de locomotief, zoodat hij voor den bondskanse lier het station verlaten en hem op straat op wachten kon. De pleger van den aanslag be hoorde tot de communistische partij. Bij alle partijen en in alle kringen is de deel neming met Dr. Seipel zeer groot. Hij was voor nemens geweest deze maand zelf naar de bijeen komst van den Volkenbondsraad te Genève te gaan, doch zal waarschijnlijk niet zelf daar de gewichtige quaesties kunnen bespreken, waar over tusschen de Oostenrijksche regeering en den commissaris-generaal van den Volkenbond, den heer Zimmerman, verschil van meening bestaat. Een nader telegram meldde, dat Dr. Seipel een tweede operatie heeft ondergaan. De kogel is echter niet gevonden. Daar de kanselier zeer verzwakt is, kon men niet verder operatief in grijpen. Nader verluidt nog Het ingestelde onderzoek bevestigt den in druk, dat de aanslag van den arbeider Jaworek in de eerste plaats een ziekelijk geval is. Daar Jaworek hedenmorgen eenige heldere oogen- blikken had, werd een poging gedaan hem ander maal te verhooren waarbij hij teekenen van berouw gaf. Hij wil geen voedsel tot zich nemen en zeide, dat hij niet eerder zou eten, alvorens men hem kon verzekeren, dat de bondskanselier buiten gevaar is. De lange brief aan zijn vrouw, welken men op hem bevond, is zeer verward. Hij zegt daarin, dat hij niet langer wil leven, daar hij niet ge lukkig meer kan zijn. Hij wil echter zijn vrouw 15 Een groene palmtak, door den priester in de kerk gewijd, hing boven het nette wijwatersvat en een stuk gewijd brood, zorgvuldig bewaard, bewees hoezeer de jonge vrouw de gebruiken der Kerk in eere hield. Alleen Donat stoorde de harmonie van die aanlokkende schilderij. Zijn ongeloof was een beleediging en een diepe zielesmart tevens voor het vurige geloof der vrouw, 't welk zich in duizenderlei vormen vertoonde zijn somber en afgetrokken voorkomen was geheel en al in tegenspraak met de godsdienstigen ernst van Huguette en den blijden glimlach van het kind. Hij gevoelde zulks, leed eronder, maar ver anderde niet. Op zekeren nacht, terwijl Huguette zonder den slaap te kunnen vatten onbeweeglijk op hare legerstede uitgestrekt lag, stond Donat op, liep met haastige schreden de kamer door, nam onderscheidene voorwerpen, bond ze in een zakdoek bij elkander, boog zich over het kind heen en omhelsde het met een soort van schroom- valligen eerbied. Vervolgens Huguette's slaap stede naderende, zag hij haar aan met oogen en kinderen geen leed doen. Hij had geld ver duisterd (één rnillioen Kronen) en dit op reis medegenomen. Bij de fabriek, waar hij werkte, kon zijn vrouw de bedragen innen, welke hem nog toekwamen, doch zij moet zijn schulden daarmede betalen. Hij wilde spoorloos uit de wereld verdwijnen en men moest bem begraven, waar men hem vond. Voorts zegt hij in dit schrijven „Als ik ga, dan gaat er nog een met mij mede, dien ik gaarne mee wil hebben, n.l. dr. Seipel. Dan zal ik volkomen tevreden zijn.!' Uit het onderzoek is echter gebleken, dat Jaworek niet gestolen heeft, maar dat hij gelden, die hij voor een anderen arbeider bij de „Spar- kasse" had moeten afdragen, niet heeft afge geven. Hij verdiende een weekloon van 270.000 Kronen (ongeveer 10) en moest daarvan een vrouw en twee kinderen onderhouden. Sedert maanden reeds was hij zeer verbitterd en hij leed vaak aan aanvallen van woede. Dan schreef hij brutale brieven aan de overheid. Jaworek heeft tevens nog verklaard, dat hij opdracht had dr. Seipel uit den weg te ruimen, doch omtrent zijp lastgevers wenschte hij zich niet uit te laten. Hij verzocht echter, dat men zijn moeder naar Weenen zou laten komen, dan zou hij alles zeggen. Dr. Seipel's algemeene toestand is bevredi gend de temperatuur was gister 36.7. DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. Gelijk bij alle Duitsche rcgeeringscrises, ont breken ook thans verrassingen niet. Zoo zijn gister, nadat men reeds verwacht had, dat het tweede kabinet-Marx geformeerd zou zijn, op aandringen van de Duitsche Volkspartij nieuwe onderhandelingen met de Duitsch-nationalen ingeleid. De besprekingen werden gistermiddag ge voerd. Dr. Marx had een onderhoud van ruim één uur met dr. Hergt en graaf Westarp. De Duitsch-nationalen hebben wederom dezelfde vage verklaringen afgelegd, welke zij bij de vroegere besprekingen reeds hadden gedaan. Daarna hadden besprekingen plaats tusschen den Rijkskanselier en de leiders der midden partijen. Dr. Marx werd verzocht, de Duitsch- nationalen heden een duidelijke verklaring t,e vragen, of zij het buitenlandsch-politieke pro gram van de middenpartijen aannemen of niet. Weigeren zij een dergelijke verklaring af te leggen en het is, gezien de besprekingen van gister zéér waarschijnlijk, dat zij dit zullen doen dan zal definitief het kabinet van de midden partijen worden gevormd. Heden wil men onder alle omstandigheden met de kabinetsformatie gereed zijn om morgen de regeeringsverklaring in den' Rijksdag te unnert afleggen. UIT DEN DU1TSCHEN RIJKSDAG. De Duitsche rijksdag heeft gister na een lang durig en ingewikkeld debat besloten, de gevan gen rijksdagleden vrij te laten, op twee na, te weten de Duitsch-volksche majoor Kriebel en de communist Urban. waar de communisten het sterkst vertegen woordigd zijn, het aantal werkwilligen grooter was dan ergens elders, nl. ruim 93 Het grootste deel der arbeiders, die nog niet aan het werk zijn gegaan, behooren tot de mijnen „Westphalen", „Hansa" en „Sachsen".' DE FRANSCIIE KABINETSCRISIS. In den politieleen toestand in Frankrijk is gister geen wijziging gekomen. De meest gang bare opvatting is, dat Ilerriot de opdracht tot vorming van een regeering uit de handen van Millerand zal aanvaarden en daarbij aan den president de voorwaarde zal stellen, dat hij onmiddellijk zal aftreden, nadat het nieuwe ministerie zal zijn gevormd, ofwel, dat hij geen voorwaarden zal stellen, doch onmiddellijk bij zijn eerste optreden in de Kamer een stemming zal uitlokken over het geval-Millerand. Dit laatste wordt het meest waarschijnlijk geacht. Naar de „Msb." verneemt, heeft Herriot aan Leon Blum een schrijven gericht, om de socialisten op de hoogte te stellen, van wat Herriot voornemens is als regeeringsprogram te volgen. In de eerste plaats wil hij afschaffing van de decreetwetten. 2e. de amnestie, 3e. het weer in dienst nomen van de spoor wegarbeiders, bij de staking ontslagen 4e. de opheffing van de ambassade bij liet Vaticaan 5e. de strikte toepassing van de wet op de congregaties 6e. een legerbezuiniging en inkrimping op den voet van de gewapende natie 7e. een begrotingsevenwicht voor te be reiden door een nauwkeurige inventarisatie van de kapitalen en een belasting op de ver mogens, 8e. op onderwijsgebied intrekking van de decreten Berard en de invoering van de ver plichte staatsschool, dit met verbod van het bijzonder onderwijs en de verwezenlijking van het program van de eenige school 9e. versterking van den volkenbond 10e. erkenning van de sovjct.-rcgecring. DE IERS CUE GRENSKWESTIE Sir James Graig heeft verklaard dat de toe stand in zake de grens tusschen Ulster en den Vrijstaat voor zoover Noord-Ierland betreft, absoluut ongewijzigd blijft. Ondanks het optimisme in verband met de informeele besprekingen tusschen MacDonald en de Iersche premiers op The Chequers zijn naar vernomen wordt weinig vorderingen 'gemaakt en het voorsteltot het houden van een „Iersche conferentie" heeft nog geen defi- nitieven vorm aangenomen. IN HET ROERGEBIED. Gistermorgen zijn zoo goed als alle arbeiders in het Roergebied weer aan het werk gegaan. In het geheel waren ongeveer 85y2 der ar beiders opgekomen. Opvallend is, dat in het district Duisburg, DE OPSTAND IN ALBANIË. Het persbureau te Belgrado publiceert tele grammen, volgens welke te Skoetari een opstand is uitgebroken. Een duizendtal Albaneezen in Mallissoren viel de aanhangers van de regeering aan en bezette de helft van de stad. In den nacht van Zaterdag op Zondag bombardeerden dc opstandelingen de prefectuur te Skoetari. Aan beide zijden worden versterkingen verwacht. Ër zouden talrijke slachtoffers zijn. De opstande lingen worden door twee Kamer-afgevaardigden aangevoerd. Volgens andere berichten uit Belgrado is het garnizoen van Valona aan het muiten geslagen alle staatskassen werden geplunderd. In Skoe tari moet ook oproer zijn uitgebroken. De om geving van Krum staat onder de geweld-heer schappij van een bendenhoofdman, Bayram Zur genaamd. Naar verluidt is een Italiaansch oorlogsschip naar Saseno vertrokken, een klein eiland voor Valona. Het laatste nieuws uit Albanië ontvangen, is, dat de nationalisten zich op marsch naar Tirana bevinden. De nationalisten worden vooraf gegaan door 200 gendarmes onder bevel van kolonel Regret Scialla. Zij zijn 6000 man sterk, goed gewapend en voorzien van ecnig artillerie- geschut en eenige machinegeweren. Het eerste doel der nationalisten schijnt te zijn de bezetting van Fieri en Lussinia, vanwaar zij zullen voorttrekken in de richting van de rivier de Skumbi. De Amerikaansche gezant heeft voorgesteld, dat drie afgevaardigden van den Volkenbond naar Albanië zouden gaan, ten einde te pogen een overeenstemming tusschen de partijen te bewerkstelligen en een nieuwe regeering te benoemen. De nationalisten weigeren echter elke buitenlandsche interventie in de binnen- landsche aangelegenheden van hun land. Voor geheel Albanië is de staat van beleg afgekondigd. De telegrafische verbinding met Tirana is verbroken. Telef. 15. die door een soort van hartstochtelijke t.eeder- heid blonken en fluisterde „Arme vrouw 1" Huguette hief zich op en greep zijne hand. „Gij wilt dan vertrekken?" vroeg'zij zacht. „Ja" klonk het kort en somber. „Dat kan noch mag gebeuren." „Waartoe ben ik hier goed „Om ons te doen eerbiedigen Wanneer gij verre waart, zou men zich afvragen, welke vroi w en moeder ik was, daar mijn man mij verlietVoor mijzelve zou ik misschien schaamte en laster kunnen dragen, want dc liefde Gods en een zuiver geweten zijn mij ge noeg, maar ik bezit een kind Er zal een dag komen dat zijn verstand ontwikkeld zal zijn, dat hij zal leeren, begrijpen en onderscheiden Wat zou ik antwoorden, wanneer mijn zoon mij vroeg, waarom gij mij verlaten hebt „Gij zult hem antwoorden, dat ik een lafaard was en mijne plichten met voeten trad." „O neen, Donat, zulke woorden zullen nimmer over mijne lippen komen, noch tegen hem noch tegen iemand anders. Ik bezit den trots van het ongeluk Wanneer ik van u spreek, geschiedt zulks met eerbied. Ik zónder mij in mijne smart af en heb niemand daarover rekenschap af te leggen Gij bezit het recht niet mijn lijden nog te verzwaren." „Maar dit leven gaat mijne krachten te boven.' „Wie heeft het u geschonken „Gij haat mij mijne afwezigheid zou eene verlichting voor u zijn." „Het oog op het kruisbeeld van den Zaligma ker richtende, kan of mag ik niemand haten Ik kan zelfs niet zeggen, dat het vervullen van mijn plicht mij zwaar valt, wanneer ik mijne sterkte in God poog te vinden." „Het zij zoo, maar ik kan zulk een leven niet langer verdragen, ik ben het die beeft, die lijdt, ik Huguette wrong zich de handen. „Wat gij behoeft, arme ongelukkige," sprak zij, „is des avonds, wanneer de duisternis de hoofdkerk met hare schaduwen vervult, u in den biechtstoel voor den eersten den besten priester neder te werpen, aan een geestelijke,, onverschillig welken, rouwmoedig uwe zonden te belijden gij zult zeggen Donat greep den arm zijner vrouw en klemde dien tusschen zijne ijzeren vuist. „Wat zou ik zeggen vroeg hij met verbeten woede, „zeg het mij Wat zou ik te zeggen heb ben U echter wil ik het mededeelen. Somtijds komt de vreemdsoortige, bloeddorstige bekoring bij mij op, zoo als ik ze reeds meerma len in mijn leven had en ik ze nog dikwijls hebben zal, om u te vernietigen, verslaat gij mij u te dooden en te vernietigen, opdat ik uwe stem nimmermeer verneme Fluguette werd door zielesmart en lichaams- DE MOSOEL-KWESTIE. Cox, de Bi-itsche gedelegeerde bij de bespre kingen over de Mosoel-kwestie, die zooals men weet, overeenkomstig het verdrag van Lausanne plaats vinden, heeft aan Fathy Boy laten weten, dat bij instructie heeft ontvangen naar Londen terug te keeren, tenzij de Turken hun standpunt wijzigen. Cox voegde hieraan toe, dat de Britsche re geering teleurgesteld was over de houding dei- Turken, welke tot gevolg had, dat de onder handelingen tot geen resultaat leidden. Cox deelde verder mede, dat tenzij de Turken bereid waren, redelijke voorstellen te doen, de Britsche regcering besloten had de geheele kwestie naai den Volkenbond te verwijzen. Cox stelde daarom voor, een nieuwe bijeenkomst te houden ter voorbereiding van dc maatregelen voor de ver wijzing der kwestie naar den Volkonbondsraad. AMERIKA EN JAPAN. De algemeene verontwaardiging over de uitsluitingsbepalingen in de Amerikaansche im- migratiewet, wordt te Tokio eer grooter dan klei ner. Men is thans bezig een organisatie tc vonden, welke represaillemaatregelen moet ontwerpen. De bladen gaan voort scherp gestelde artikelen te schrijven. Winkeliers ontraden hun klanten Amerikaansche artikelen te koopen en vele zakenlieden weigerden Amerikanen in hun kantoren binnen te laten. Een groot aantal menschen draagt insignes waarop anti-Ameri- kaansche opschriften voorkomen. ALLERLEI. Ankermann, die den aanslag op Maximilian Harden pleegde, is tot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Binnenland. Lord Cecil in Den Haag. Lord Cecil, die verleden week in de poli tieke centra van Skandinavië gesproken heeft en gister door de zorgen van de vereeniging pijn bleek als een doode met nauwelijks hoor bare stem antwoordde zij „En wanneer gij mij gedood zoudt hebben, Donat, zoudt gij dan uw geweten kunnen ont vluchten Die woorden sprekende, vestigde zij hare groote blauwe oogen op den flikkerenden en vreeselijken blik van haren man. Donat liet den arm zijner vrouw los en begon te beven als een door den storm bewogen riet toen strekte hij den arm uit, als scheen hij in de verte een onzichtbaar wezen, een schrikwekkend visioen te ontwaren. „Ik zie hem overal en altijd", klonk het hol van zijne lippen, „altijd cn overal Hij smeekt om zi jn leven, hij belooft volledige vergiffenis Hij spreekt mij 'van zijne vrouw, van zijn zoon, want ook hij had een kind Weg De aarde heeft zich over uw lijk gesloten alleen de raven kennen de plek en dan Hij stapte naar de tafel in het midden van het vertrek; greep er zich krampachtig aan vast en bewoog de'lippen tot den uitroep „Jacquet Vervolgens scheen hij ten prooi aan een vree selijken wanhoop, en zich op eene bank latende nedervallen, als had het bliksemvuur hem ge troffen, bleef hij onbeweeglijk Zijn pak lag op den grond hij raapte het niet op en scheen er niet meer aan te denken om te vertrekken. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1