voor Volkenbond en Vrede en van het Genoot schap NederlandEngeland, ook in ons land sprak, is zoo welwillend geweest, gistermorgtSi een aantal vertegenwoordigers der Nederland- sche pers ten huize van prof. Treub, wiens gast hij is, te willen ontvangen. Er heeft zich daar een vrij levendig gesprek ontsponnen, dat natuurlijk in hoofdzaak liep over Cecil's plannen betreffende de ontwape ning en de waarborgen van den vrede. Er werd den Engelschen staatsman gewe zen op de bezwaren, welke gezaghebbende Nederlanders tegen zijn plannen hebben in 't midden gebracht. Wat prof. de Louter mr. S. van Houten en anderen daarover zeggen, was lord Cecil trouwens niet nieuw. Hij kent de Hollandsche meeningen en had ze ook al in andere landen gehoord ook in Skandinnvië waar hij zoo pas vandaan kwam. Zeker is de Volkenbond nog geen instituut dat hoven alle kritiek verheven staat. Veel kan er nog aan verbeterd worden. Lord Cecil vond het. bijna overbodig om hier nog eens te herhalen, dat hij voorstander is van de toetre ding van Amerika, Duitschland, Rusland enz., tot den Volkenbond.Men moet echter aldus de groote pacifist niet steeds alleen het allerbeste willen in dit geval zou men zich al te dikwijls totaal machteloos voelen en dus passief blijven. Niets echter is erger dan juist die passivi teit. Er moet iets gedaan worden. En wel zoo spoedig mogelijk. Het is thans een eenig moment. De volken herinneren zich thans nog hoe wreed de oorlog is en daarenboven is de economische toestand zoo, dat alle volken niets liever wenschen dan een verlichting van den nog steeds drukkenden last der ontwapening. Er bestaat echter hoop, dat Europa binnen enkele jaren economisch hersteld zal zijn de herinnering aan den oorlogsgruwel zal dan wel weer veel verflauwd zijn. Is er intusschen niets positiefs tot stand gekomen ter betere regeling van de vreedzake internationale organisatie, dan mag men er zeker van zijn dat de oude concurrentie in de bewapening opnieuw zal beginnen. Men weet wat dit beteekent die strijd om de beste bewapening is wel is waar niet de directe oorzaak geweest van den grooten oorlog, maar stellig toch een der voornaamste voorwaarden, die de botsing van 1914 mogelijk hebben gemaakt. Men mag misschien wel zeggen onvermijdelijk gemaakt hebben. Wil men naar een dergelijken toestand terug Er dient iets gedaan te worden De lord was vol overtuiging en vol over redingskracht, maar dat verhinderde hem niet zelf op de moeilijkheden te wijzen. Hij spreekt als de greestdriftige aanhanger van een iddee, maar tevens als de practische staatsman, die weet hoe langzaam en moeilijk de ontwikkeling in politieke dingen is. „Ik denk er niet aan dat mijn plannen ineens volkomen zullen verwe zenlijkt worden zei hij; de dingen moeten groeien. Gistermiddag heeft Cecil in Den Haag ge sproken en gisteravond in Amsterdam. Beide keeren voor een zeer talrijk gehoor. Verliooging Tabaksaccijns. De Minister van Financiën heeft den heer C. M. van Eymeren, te 's-Gravenhage, secretaris van den Anti-Accijns Bond, het volgende bericht: „In antwoord op uw schrijven van 23 Mei j.l. deel ik U mede, dat, indien U met de in de dagbladen bekend gemaakte voornemens der Regeering bedoelt,het in verschillende couranten opgenomen bericht betreffende de percentages waarmede de 'accijns op verschillende Tabaks- artikelen zal worden verhoogd, ik U daaromtrent geen mededeeling kan doen." Naar men weet betrof de brief van den Bond de vraag tot den Minister of hij bereid was, teneinde den handel en den rookers eenige zeker heid te geven omtrent zijn plannen, de al of niet gegrondheid der alarmeerende berichten der accijnsverhooging tegen te spreken of te erkennen, daar door de nu heerschende onzeker heid onderwijl het ontwerp, zoogenaamd ge heim, reeds is rondgezonden de speculatieve ondernemingen in het algemeene nadeel worden voortgezet. Dc strijd in de textielindustrie. Omtrent de werkhervatting te Enschede kan gemeld worden, dat het aantal werkwilligen langzaam stijgt, zonder dat dit aantal echter ver boven het aantal op 5 Mei (de eerste werk hervatting) uit gaat. Een zuiver overzicht is intusschen niet te verkrijgen. Op de fabriek Noorderhagen der firma Van Heek en Co. werd eenige dagen geleden het werk hervat met totaal 161 arbeiders (vast personeel inbegrepen), terwijl in normale tijden in deze fabriek 1050 arbeiders werkzaam zijn. Tegen morgen is een werkhervatting aan gekondigd in de fabrieken Kremersmaten (spin nerij en weverij) der firma Van Heek en Co. en in de aan den Losserschen weg gelegen spinnerij en weverij der firma Blijdenstein en Co., waar mede dan op uitzondering van de fabrieken der firma J. F. Scholten en Zonen en E. ter Kuile en Zn., alle fabrieken weder in werking zijn. De dienstweigeraarswet. Bij K. B. is bepaald dat de wet van 13 Juli 1923 betreffende dienstweigering 1 dezer in werking is getreden en zijn tot leden der com missie, bedoeld in artikel 1 Kon. besl. van 3 Mei 1924, benoemd jhr. mr. P. A. J. van den Bran- deler, Procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, voorzittermr. R. H. A. M. Romme, lid van den Raad van State mr. J. Woltman, secretaris-generaal bij het Departe ment van Oorlog, en tot secretaris mr. A. IT. Karnerlingh Onnes, referendaris bij Oorlog. Rijwiclmcrken. De rij wiel plaatjes, rijwielmerken genaamd, zullen tegen den prijs van 3 per stuk worden verkrijgbaar gesteld op de post-, hijpost- en hulp postkantoren, alsmede na voorafgaande aan vraag ook op de stations van den postdienst. Statistiekzegels. In verband met de inwerkingtreding op 1 dezer van de wet van 3 Mei 1924, waarbij o.m. is bepaald, dat het statistiekreclit voortaan, vijf cent van elke vijftig gulden of gedeelte daarvan zal bedragen zullen de statistiekzegels van 1, 2 en 2l/g cent niet meer worden aangemaakt. In verband met den nog aanzienlijken voorraad, van die zegels,zullen deze eerst worden opge ruimd, en zullen niet dan op bepaald verlangen zegels van 5 cent aan de postkantoren worden verkocht. Tentoonstelling van Handel en Industrie. Naar wij vernemen zal wegens de groote bin nen- en buitenlandsche deelname aan deze internationale expositie, te Tilburg afwijking van het oorspronkelijke bouwplan noodzakelijk zijn, waardoor het tevens mogelijk wordt, belang hebbenden welke nog geen stand reserveerden, van plaatsruimte te dienen tot uiterlijk 1 Juli. Roode Kruis-organisatie. De Prins komt heden in Den Haag, in ver band met de bijeenkomst van de studiecommissie tot het brengenvan meer eenheid in de internatio nale Roode-kruis-organisatie, en zal heden avond de soirée bijwonen, welke jhr. H Loudon op zijn landgoed Voor Linden te Wassenaar aan de leden dier commissie aanbiedt. De keizer naar Duitschland terug. Een redacteur van het,,Vdl" meldt uit Doorn, dat daar gister het hardnekkig gerucht liep, dat de Duitsche keizer weldra het Huis te Doorn zal verlaten om zich naar Oels, naar den kroonprins te begeven. Men wil een en ander in verband brengen met den uitslag der Duitsche verkie zingen. De uitbetaling van de ouderdomsrente. NMet ingang van 1 Juli zal in dc wijze van uit betaling van de invaliditeits en ouderdomsrente door de postkantorën wijziging worden gebracht. Transportarbeiders. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft aan het bestuur van de Ned. Federatie van Transportarbeiders op het verzoek om sa menwerking een brief geschreven, waarin ge zegd wordt, dat deze samenwerking niet kan plaats hebben. De Handelskamer. De Nederl. R. K. Middenstandsbond heeft in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer zijn bezwaren tegen het wetsontwerp tot ver hooging van hojfdstuk VII B 1924 met een bedrag van 627,500 (voorschot Handelskamer) kenbaar gemaakt. Opgemerkt wordt, dat het financie.I belang van den staat eischt, dat dezen zoo spoedig mogelijk zijn geld terugkrijgt. Gevraagd wordt dan ook, indien de Kamer tot het inzicht mocht komen, dat met het oog op het financieel belang van den staat, liquidatie van de Handelskamer dient te worden voorkomen, dat de Kamer zekerheid zal verwerven dat het rijk zijn gcl- delijken steun aan de Handelskamer voor de toekomst duurzaam zal onttrekken zoodra en voorzoover dat financieel belang zulks gedoogt en dat de Kamer zal bepaler dat uit de door de Handelskamer te behalen winsten allereerst het voorschot met rente aan het rijk zal worden terugbetaald, zooclat zich eerst een reserve kan worden gekweekt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Militie. De burgemeester maakt bekend dat het inschrijvingsregister van den dienstplicht voor de lichting 1925 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register, gedurende tien dagen, met ingang van 11 tot en met 20 Juni a.s. ter Gemeente-Secretarie, Afd. Militaire Zaken, Nieuwstraat 26 voor een ieder ter inzage liggen. De Burgemeester brengt verder ter kennis van de betrokken groot-verlofgangers, dat in dit jaar aan het onderzoek, bedoeld in art. 41, derde lid der Dienstplichtwet, zullen worden onderworpen de groot-verlofgangers der lich tingen 1913, 1914 en 1915, (voormalige landweer lichtingen 1919, 1920 en 1921.) Aan het onderzoek nemen ook deel de dienst plichtigen van de genoemde lichtingen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan als verzorger bij den rijkspostduivendienst of als hoefsmid bij de infanterie. Het onderzoek voor de in deze Gemeente ingeschreven groot-verlofgangers, waarvoor zij bij deze worden opgeroepen, zal plaats hebben in den Sint Joris Doele aan het Doeleplein 1 alhier op Vrijdag 27 Juni 1924 en Maandag 30 Juni 1924, telkens van 97a uur 's voormiddags tot 127a uur 's namiddags en van 172 uur 's na middags tot 37a uur 's namiddag Distriets-Arbeidsbeurs Op 30 April stonden ingeschreven 2125 werk zoekenden het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Mei bedroeg 543 afgevoerd werden in dezelfde maand 537 inschrijvingen en bedroeg het aantal plaatsingen 252, zoodat op 31 Mei nog ingeschreven bleven 1879personerr. Slavenburg en Co's Bank. In zake Slavenburg Co's Bank deelt men ons het volgende mede: Twee aandeelhouders der Bank hebben op Zaterdag 31 Mei j.l. aan ieder van haar Directeu ren bij deurwaarders-exploit doen aanzeggen dat zij uitdrukkelijkverzet aanteekenen tegen de door deze bij circulaire aan de relaties der Bank geda ne mededeeling van de door hen voor te stellen liquidatie en tegen de in die circulaire vermelde regeling, door de Directeuren met de Incasso- Bark getroffen, als gevolg waarvan deze op 1 Juni 'n bijkantoor zou vestigen in hetzelfde pand waarin Slavenburg Co's Bank haar bedrijf uitoefent. Zoowel in deze regeling als in dc bijgemelde circulaire door de Directeuren gedane bereid verklaring om de rekeningen der relaties van Slavenburg Co's Bank naar de Incasso-Bank over te boeken is naar de meening van bedoelde aandeelhouders te zien een begin van tenuitvoer legging van de liquidatie van Slavenburg Co's Bank zonder dat hiertoe door een Algemeene vergadering van aandeelhouders het besluit is genomen. In verband met een en ander hebben zij de Directeuren aansprakelijk gesteld voor alle door hen als aandeelhouders geleden of te lijden schade. LI. J. B. a 1 h i e r i s te Rotterdam aangehouden als verdacht van diefstal van ver schillende voorwerpen uit den Franschen bazaar. Te Rotterdam slaagden gister voor bewaarschool-onderwijzeres, de dames N. Trouwborst, C. Schoof en M. Mulder, van hier. Schipper v. d. P. heeft bij de politie aangifte gedaan,dat er van zijn schip, dat in de Voorhaven ligt een 3 M.-lange ijzeren bint gestolen is. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland: Kon. Nat. Steuncom. Den Haag S. Gromwijk, Linschoten Briefkaarten binnenland: A. Berkemeyer, Den Haag M. Hekking, Lekker- kerk L. Jansen, Den ITaag D. Kok, Rotterdam, Krijgsman, Rotterdam J. v. Pelt, Utrecht J. j. Rijnders, Amsterdam H. v. Tilburg, Rot terdam'; A. Versloot, Den Haag. Briefkaarten buitenland: M. Ot- te, Z. Amerika. UIT ROTTERDAM. Ernstig ongeluk. Giste ravond omstreeks zeven uur stak juffrouw E. V., met het ongeveer 12-jarige dochtertje van mevr. de weduwe I. R. van L. uit de Rochus- senst.aat, bij wie zij inwoont, ter hoogte van de Gouvernestraat, den Nieuwen Binnenweg alhier over. Tegelijkertijd kwam een personenauto, rijdende op het Sterrebosch te Schiedam, be stuurd door den chauffeur C. G. D., uit de rich- ring Delfshaven aangereden en oveireed de juffrouw en het kind toen zij zich midden in de straat bevonden. Juffrouw E. V., die een der wie len over hals en buik kreeg, was bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden, terwijl het 12 jarige dochtertje van mevrouw de wed. 1. R. van L. met een gebroken dijbeen en inwendige kwetsuren ter verpleging is opgenomen. Op den auto is voorloopig beslag gelegd. Gemengd Nieuws. Viool vermist. In de Oranje-Nassau- laan te Amsterdam vermissen de bewoners van een benedenhuis, een Camillioviool, die door hen geschat wordt op een waarde van ƒ2000. Zij hadden de woning eenigen tijd alleen gelaten en de vensters niet gesloten. Verdronken. Zondagavond is het 10- jarig zoontje van D. te Middelharnis te water geraakt in de haven en verdronken. Zondagmiddag is het 12-jarig zoontje van den arbeider J. W. op het Ilijkermeer bij ITeilen te water geraakt en verdronken. Te Woltersum (Gr.) is gister het 8-jarig zoontje van J. H. in een z.g. balkgat. bij spelen op balken verdronken. Het auto-ongeluk te Nijmegen. Omtrent het auto-ongeluk te Nijmegen kun nen we nog melden, dat de toestand van den heer v.d. W., om 12 uur nog steeds zorgwekkend was. Behalve dat zijn borstkas is ingedrukt, heeft hij ernstige wonden aan het gelaat. De heer G. en zijn beide zusters, die minder ern stig gewond werden, hebben het ziekenhuis ver laten. De moordaanslag te Leiden. In zake den Zaterdagmiddag gepleegden moord aanslag kunnen wij nog mededeelen, dat de dader, de letterzetter N. M., in overspannen toestand de daad heeft gepleegd. De toestand van den getroffene was gister vrij bevredigend. De dader, die na het plegen van den aanslag eerst besefde wat hij gedaan had, begaf zich zelf naar het politiebureau, waar hij in arrest werd gesteld. M. is gehuwd en staat gunstig bekend. Ongelukken. Gisteravond is de 25-jarige Nicolaas Aker uit Westwoud op den Jaagweg nabij Hoorn met zijn motorfiets, door het breken van de voorvork in snelle vaart tegen een boom gereden, blij en een Duitscher, die op de duo zitting zat, werden door een anderen motor overreden. Zij werden per auto naar het Sint Jansgasthuis te Hoorn vervoerd, waar Aker overleden is. De Duitscher kon, na verbonden te zijn, naar huis gaan. Zekere J. v. A. te Gemert is Zaterdagnamid dag j.l. nabij het landgoed Cleefswit, doordat de ketting van het achterwiel van zijn motor liep en tusschen het kamrad geraakte, gevallen. Van A. werd gevonden met een ernstige hoofdwonde. Dc dadelijk ontboden geneesheer kon slechts den dood vaststellen, Van A. is gehuwd en laat een echtgenoote met vijf kinderen achter. In de Vondelkerkstraat te Amsterdam is gister een daar wonend vierjarig jongetje, toen het onverwacht de straat wilde oversteken, door een bestelauto overreden. Het kind was onmid dellijk dood. Een 14-jarig logétje van den landbouwer K., te Alphen, maakte Zondagmiddag een fiets tochtje met eenige kennisjes. Nabij Gouwsluis kwam hen een auto achterop rijden, waarvoor hij voorzichtigheidshalve wilde afstappen. Hier bij kwam de knaap te vallen en bleef aan den kant van den weg liggen. Men kan zich de ont steltenis voorstellen toen een geneesheer den dood constateerde. Gesnapt. De politie te Krommenie heeft Zondagmorgen gearresteerd J. B., afkomstig uit Rotterdam, die tal van jaren bakkersknecht te Krommenie is geweest, daar een drietal weken geleden heeft ingebroken bij zijn vroegeren patroon, bij welke gelegenheid een kleine drie honderd gulden was ontvreemd en die Zondag morgen omstreeks vier uur op heeterdaad werd betrapt bij een inbraak bij een anderen bakker, waar hij tot het slaapvertrek doordrong. Hier werd zijn aanwezigheid door de bewoners ech ter opgemerkt, vlug werd de politie gewaar schuwd, welke den man na een snelle achter volging wist te grijpen. Tusschen beide inbraken had de man zich in het buitenland schuil gehouden. Gister is hij gevankelijk naar Utrecht over gebracht. Een kraan omgevallen. Toen men aan de bouwblokken van het betondorp in den Watergraafsmeer,welke worden gebouwd volgens het systeem Ant. Hunkemöller, een hijschkraan met een vlucht van 11 M. in werking stelde voor het omhoogbrengen van een last specie, sloeg de kraan plotseling om. De afwisselende groote droogte en sterke regens hadden de fundeering van de kraan waarschijnlijk ondermijnd. De kraan sloeg met een clruk, welke kon berekend worden op omstreeks 600 K.G. op de betonwo- ningen van den heer H.; wanneer het een voor bereide proef gegolden had om de constructieve waarde der woningen te toetsen, had deze niet beter kunnen slagen. Slechts de dakrand dei- woningen brokkelde af en werd beschadigd, maar in het kozijn onder de plaats waar de slag getrof fen had, brak zelfs geen ruit. Ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De ,,d. oodende straa 1". De kwestie van aankoop en exploitatie van de uitvindig, betiteld als de „doodende straal", is voorloopig opgelost. Dit zal geschieden door een maatschap pij met een kapitaal van 350.000, nl. de firma Gubbins, Sanborne Caley. De genoemde som zal binnen enkele dagen liquide zijn gemaakt. Naar Grindell Matthews Vrijdagavond aan den Parijschen correspondent van de „Daily Tele graph" heeft medegedeeld, zou hij gister naar Londen terugkeeren. Men is van meening, dat men met een kapi taal van 350.000 in staat zal zijn proeven te nemen op groote schaal en men veronder stelt, dat, indien deze slagen, de uitvinding door de Britsche regeering zal -worden aange kocht. Paniek in een kerk. In een plaatsje bij Boedapest ontstond ter gelegenheid van de inwijding van een klok in de kerk een paniek, waarbij drie personen doodgedrukt en dertig personen gewond werden. Rood door dik en dun. Vrijdag ontvingen de sovjet-gedelegeerden der Engelsch- Russische conferentie van koning George een uitnoodiging om aan de officieele receptie Maan dag deel te nemen. Naar nader gemeld wordt, hebben de gede legeerden de invitatie aangenomen en besloten om in zwart pak met rooden kraag te verschijnen. Onschadelijk ge ma a k t. Bij Macco (nabijKanton China) heeft men een groote bende zeeroovers onschadelijk gemaakt. De leden had den meer dan honderd misdaden op hun geweten. Nog kort geleden had de aanvoerder order ge geven in de toekomst alle vrouwelijke gevange nen onschadelijk te maken. Treinbotsing. Bij een botsing tusschen twee sneltreinen te Attica (Indiana) werden gis ter 9 personen gedood en 20 gewond. Bij den schoolbrand te Los Angelos zijn in totaal 23 meisjes omgekomen, terwijl 19 gewond werden. Met uitzondering van twee waren alle meisjes zwakzinnig. Ernstige brand. Gisternacht is het modemagazijn Meibergen in de Holtjesstraat te Almelo geheel uitgebrand. Het café Broeksma, dat naast genoemd maga zijn ligt, brandde eveneens voor een groot deel uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. In verband met den diamant diefstal te Antwerpen, ten nadeele van den Amsterdamschen makelaar Slier, is te Anderlecht als verdachte nog een zekere Israel gearresteerd. De twee zendelingen, die den 29sten Mei door Chineesche benden waren ge vangen genomen, zijn vrijgelaten. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Matige tot zwakken wind, uit W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, koeler 's nachts, warmer over dag. De petroleumkachels van Jamin. De zesde Kamer der Amsterdamsche Recht bank deed heden uitspraak in de petroleum-ka- chel-kwestie met de gebr. Jamin, die onlangs door den kantonrechter van rechtsvervolging waren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2