DE PHOENIX" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN. Verven en Stoomen. FEUILLETOW. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Vrijdag 6 Juni 1924. No. 13965 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Li; ^erlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. Telef. 15. Siaten-GeneraaL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intcreonimunaal 8a Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. DE CRISIS IN FRANKRIJK. Na een bespreking gister met de voorzitters van Senaat en Kamer heeft Millcrand Ilerriot antboden en bood hem de taak aan een kabinet te vormen. Herriot bracht toen de kwestie van het presidentschap der republiek ter sprake, waarop Millerand verklaarde, dat hij deze kwes tie niet wenschte te behandelen. Hij zeide het zijn plicht tegenover de republiek te achten op het Elysée te blijven tot aan het eind van zijn wettelijken ambtstermijn. Herriot antwoordde, dat hij niet de taak kon aanvaarden een kabinet te vormen. Millerand heeft zijn besprekingen gisteravond voortgezet. Om 8 uur kwam senator Milliés Lacroix, die voorzitter is van de Financieele Commissie van den Senaat en tot de gauche dómocratique!' behoort, op het Elysée. Misschien zal Millerand hem aanbieden een ministerie te vormen, daar, naar verluidt, Millerand eerst zal trachten dezen senator van de linkerzijde bereid te vinden tot het aanvaar den van de opdracht, daar deze, hoewel tot de linkerzijde behoorende, tegen de actie tegen den president is. Mocht Millerand hierin niet slagen, dan zal Maginot of Francois Marsal tot kabinetsforma teur beroepen worden. Het kabinet zal dan slechts uit een minimum aantal ministers bestaan en feitelijk alleen de de opdracht hebben een presidentieele bood schap aan de beide Kamers voor te lezen. Bij de eerste stemming hierover zal dan dit kabinet omvergeworpen worden. Men neemt aan, dat Millerand zich bij deze stemming zal neerleggen en daarin reden tot aftreden zal vinden, zonder ook een stemming van den Senaat te eischen. Men verwacht, dat het nieuwe ministerie reeds morgen in de Staatscourant zal staan en derhalve morgen of Zondag voor de Kamer zal kunnen verschijnen, om dan dienzelfden dag weer demissionnair te zijn. Aan ontbinding der Kamer wordt niet meer gedacht, daar de Senaat hiertoe zijn medewer king niet zal verleenen. Millerand zal dus Zondag a.s. zijn ontslag- nemen en dan zullen Maandag of Dinsdag a.s. de nieuwe presidentsverkiezingen te Versailles plaats hebben, althans, als het program regel matig wordt afgewerkt en geen onverwachte gebeurtenissen plaatsgrijpen. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. Naar aanleiding van een artikel in de Italiaan- sche „Tribuna", waarin in verband met Hemot's verklaringen gezinspeeld werd op de mogelijk heid van een verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en den H. Stoel, schrijft het officieüse pauselijk blad, de „Osservatore Romano" „Na den oorlog stond het aan Frankrijk om de onderhandelingen voor het herstel der be trekkingen te openen en de II. Stoel stemde, uit liefde tot den vrede en achting, verschuldigd aan een natie, die zich door zooveel weldaden jegens de Kerk verdienstelijk gemaakt had, zeer gaarne er mee in. Indien de nieuwe regeerders (hetgeen geens zins zeker is)*opnieuwjde hartelijke betrekkingen, welke thans met den H. Stoel bestaan, wilden verbreken, dan zal deze, niet alleen zonder ernstigjjnadeel, maar^met een zuiver geweten 18 „Kom, kom," sprak Jacquet, -zijne hand op Donats schouder leggend, „wie spreekt er van, wie denkt er aan, kameraad Door u aan dien nacht te herinneren, wilde ik eenvoudig twee- zaken in herinnering brengen de eerste, dat ik een geheim weet te bewaren, de tweede, dat ik u een groote vriendschap toedraag Donat schudde het hoofd. „Gij hebt mij het leven gered", sprak hij, „gij hebt mij een weldaad bewezen, en toch is het mij onmogelijk aan de oprechtheid uwer vriendschap te gelooven." „Het vertrouwen heeft zijne goede, maar evenzeer zijne kwade zijde Doch wanneer men den strop van den nek eens menschen rukt, die op het punt is te bezwijken, indien men den dolk verwijdert, die reeds op de borst gericht is, en men dan nog van geen opofferende ge zindheid, geen vriendschap mag spreken, welnu, dan geef ik het op nog langer bewijzen van de mijne te geven." Donat zag Jacquet vlak in het gelaat en vroeg eensklaps „Wat wilt gij van mij „Wel niets, volstrekt niets Wat zou ik van u aan een dergelijke eventualiteit het hoofd bieden, het slechts betreurende, dat een nieuwe poging tot pacificatie, geheel in 't voordeel van Frank rijk, mislukt is. Men moet hetzelfde zeggen met betrekking tot de diocesane vereenigingen haar statuten werden door den H. Stoel uit canoniek oogpunt toelaatbaar verklaard de staatsraad erkende er de wettelijke waarde van en de regeering van Poincaré vereenigde zich met deze opvatting. Indien dus de nieuwe regeering een tegen overgestelde meening had, en er in zou slagen, de instemming daarmede van den staatsraad en de tribunalen te verwerven, zouden de dio cesane vereenigingen niet gevormd worden en zou men weer terugkeeren tot de toestanden, die tevoren bestonden. En dit niet door de fout van den IT. Stoel die van zijn kant een nieuw bewijs zou hebben gegeven van zijn wijze be doeling om binnen de grenzen van het mogelijke mee te werken aan de zoo zeer gewenschte een dracht der geesten. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Na den eersten dag van het „groote politieke debat" in den Rijksdag staat het vrijwel vast welke voorloopig de positie van het kabinel- Marx zal zijn. Er zijn drie voorstellen ingekomen, waarover heden moet worden gestemd 1. een motie van vertrouwen van de nationaal- socialisten, welke echter min of meer ironisch als een hinderlaag is bedoeld. 2. Een motie van wantrouwen van de Duitsch-nationalen en 3. Een voorstel van de drie regeeringspar- tijen om ten aanzien van alle andere voorstellen over te gaan tot de orde van den dag en aan te nemen een verklaring van adhesie met de buiten- landsche politiek der Rijksregeering. Dit laatste voorstel wordt geacht het verst- strekkende te zijn en zou dus het eerst in stem ming komen. Ongetwijfeld zal het worden aan genomen, daar behalve de drie regeeringspar- tijen ook de sociaal-democraten er voor zullen stemmen en de Beieren zich waarschijnlijk van stemming zullen onthouden. Daarmede krijg! het. kabinet-Marx ten aanzien van de buiten- landsche politiek voorloopig de vrije hand en is daardoor in staat over te gaan tot de voorbe reidingen tot de uitvoering van het deskundigen rapport. coalitie-partij behoort. Minister voir Buiten- landsche Zaken is Hjalmar Procopé, lid van de Zweedsche Volkspartij IIET DUITSCH-RUSSISCHE INCIDENT. De antwoord-nota van de Russische regeering over het Berlijnsche incident is te Berlijn gearri veerd. De nota, welke aan het memorandum is toegevoegd, wijst, volgens de bladen, nog een maal op het belang, dat beide landen bij een regeling hebben. De Russische regeering hand haaft evenwol haar standpunt wat betre't de noodzakelijkheid van de instelling van een scheidsgerecht. OPPER-SILE ZIE. De toestand in de Opper-Silezische bedrijven is sterk verbeterd. Bij het meerendeel der mijnen kan het werk weer gedeeltelijk worden hervat. FINLAND. Er is een nieuw P'insch kabinet gevormd, waarvan premier en tevens minister van onder wijs is prof. Lauri Ingman, die tot de nationale STAKING TE LONDEN. Een plotselinge staking, die gisternacht werd uitgeroepen door een on-officieel stakings comité van de National Union of Railwayman had de sluiting van verscheidene stations van den Ondergrond-spoorweg ten gevolge en ver oorzaakt in het bijzonder in Noord-Londen groot ongemak aan de onvoorbereide reizigers. Volgens berichten zijn veertig stations van den ondergrond-spoorweg gesloten. Er wordt een zeer beperkte dienst gaande gehouden, maar gevreesd wordt, dat de staking zich verder zal ontwikkelen. Afgescheiden van deze wilde staking, dreigt de machinistenbond, waarvan Bromley de leider is, opnieuw in staking te gaan, indien de eischen ten aanzien van de classificatie der machinisten en andere eischen voortvloeiende uit de grieven, welke bij de vorige stakingsregeling niet afdoen de zijn behandeld, niet binnen een vastgestelden tijd worden ingewilligd. De staking van dezen bond zou het gansche land treffen. De secre taris deelde gistermorgen mede, dat de staking zou volgen, indien heden geen bevredigend antwoord van de spoorwegbesturen binnen kwam DE OPSTAND IN ALBANIË. De burgeroorlog schijnt zich thans over heel Albanië uit te breiden. Ernstige onlusten worden gesignaleerd in het Zuiden van de streek van Berat. Redsjeb Sjali en zijn mede-opstandelingen uit het Noor den bedreigen Alessio, waar de regeerings- troepen in een kritieken toestand zouden ver- keeren. Volgens een bericht uit' Belgrado heeft de minister van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat Joegoslavië ten sterkste vasthoudt aan het beginsel van Albanië's onafhankelijkheid, maar dat het niet onverschillig zou kunnen toezien, wanneer van buiten af geintervenieerd werd. ROEMENIE. De officieuze Roemeensehe berichtendienst spreekt alle seosatiencrichtcn over de houding van generaal Avarescu, die aan het hoofd van 50.000 boeren tegen Boekarest zou zijn opge rukt, tegen. In Roemenië zou volkomen rust heerschen. Een andere lezing luidt De staatsgreep van Averescu is naar men te Weenen uit particuliere berichten verneemt, afgewend, door toedoen van den koning zelf. De koning heeft Averescu toen diens 50,000 boeren op het punt waren in militaire formatie de stad binnen te rukken, bij zich op het paleis ontboden en hen er op gewezen, dat hij door met de betoogers in de stad te komen, aanleiding zou geven tot een groot bloedbad. De stemming in de hoofdstad is sedert de ontploffing in de vorige week buitengewoon zenuwachtig en ongetwijfeld zou een botsing niet kunnen uitblijven. Averescu heeft toen de betooging in een park buiten de stad gehouden, waardoor de regeering tevens tijd won tot het nemen van maatregelen DE MOSOEL-K WESTIE De Mosoel-eonferentie is afgebroken. De willen Kunt gij mij redden, mij beschermen Bij mijne eer, gij hebt meer dan genoeg voor u zeiven te zorgen Mocht echter uwe hulp mij ooit noodig zijn, wees er verzekerd van dat ik bij u zal komen aankloppen voor het oogen- blik begeer ik niets anders dan dezen zak in het kleine vertrek op te sluiten en u daarna een handelsovereenkomst voor te stellen." „Welk vertrek bedoelt gij vroeg Donat, niet zonder eene zekere berbazing. „Toen ik deze woning gekocht had, bleef ik er lang genoeg om met een makker eene deur in den muur van den achtergrond en een soort van hol, in den heuvel zeiven uitgegraven, te maken. De deur bevindt zich links. Gij hebt haar nimmer opgemerkt en toch is de kalklaag, die men er over heen gesmeerd heeft, zoo dik niet, dat ik niet dadelijk de plek herken. Neem de lamp op, Donat, zie, ik druk op dezen knop en zoozeer is het ijzerwerk niet ingeroest, of de deur gaat nog open." Nauwelijks was de geheime deur geopend, of een bedorven stiklucht waaide de beide man nen tegen. De soort van kelder kon tien voet in het vierkant hebben een groote houten koffer nam een der hoeken in de voet stond op een ongelij- ken bodem. Jacquet zette de lamp op den koffer, en op nieuw het woonvertrek binnentredende, ging hij naar den lederen zak en gaf Donat een teeken hem te helpen toen de zak in den kelder ge bracht was, lachte hij tevreden. „Alles gaat naar wensch," sprak hij, „gij alleen kent deze schuilplaats en ik houd mij verzekerd, dat gij mijn geheim aan niemand verraden zult." „Aan niemand," herhaalde Donat. „Zelfs aan uwe vrouw niet?" „Aan haar minder dan aan iemand anders." „Ik versta u uwe vrouw is een heilige en gij weet, dat haar teeder geweten uwe geheimen met afgrijzen zou beschouwen." „O, ze zijn wél verschrikkelijk, die geheimen," fluisterde de wildstrooper. De deur viel Weder dicht. Jacquet wees Donat den ijzeren knop aan en onderrichtte hem op welke wijze hij het vertrek kon openen zich daarna opnieuw bij het vuur nederzettend, verzocht hij zijn gastvriend hem iets te eten te geven. „Ik mocht wel een jood zijn, zoo ik geen zin in deze snede spek had," sprak hij schertsend, „ook is een kan hypocras mij altijd welkom." „Een pint gerstenbier is alles wat ik u kan voorzetten," antwoordde Donat verontschuldi gend. „Ook daarmede kan ik mij behelpen gij ziet, ik ben niet vceleisehend en licht tevreden te stellen. Schenk in uw gerstenbier op uw gezond heid, Donat Donat raakte even den opgeheven beker van zijn makker aan deze laatste at gedurende eenige minuten zonder een woord te spreken, en toen zijn honger verzadigd was, stiet hij het Turken hebben geweigerd in te stemmen met de voorwaarden met betrekking tot verwijzing naar den Volkenbond. Zij stelden voor onder handelingen te voeren tusschen de regeeringen met het oog op een overeenkomst in zake een ander Hof van Arbitrage, Reuter meldt, dat de Britsche regeering in structies heeft gezonden aan Cox, den Britschen gedelegeerde, aangaande de onderhandelingen oyer Mosoel. Men neemt aan, dat de regeering besloten heeft een krachtige houding aan te nemen met betrekking tot den Turkschen eisob jn zake het geheele vilajet Mosoel. ALLERLEI Uit Berlijn Het Italiaansche koningspaar is Woensdag, vergezeld van den kroonprins en den minister van Marine naar Spanje vert rokken. Uit Tokio De gezant der V. S„ Cyrus Woods, die, zooals bekend, zijn ontslag heeft ingediend, is gister naar Washington vertrokken. Uit LondenGister heeft de premier MacDonald in het Lagerhuis medegedeeld, dat tot voorzitter van de Iersche grenscommissie benoemd is rechter Feetham, die op het oogen- blik aan het Hooggerechtshof in Zuicl-Afrika verbonden is. Uit Warschau In de Sejm hebben gister vechtpartijen plaats gehad. De communistische afgevaardigde Krolikowski had leidende figuren van de sociaal-democratische partij belcedigd. Dit lieten dezen niet op zich zitten met het ge volg, dat zij-bij een daarop volgend-t wistgesprek Krolikowsky een pak slaag toedienden. Uit Srhwcrir Bij de verkiezing van een eersten voorzitter in de gister gehóuden zitting van den Mecklenburgscben landdag hebben woeste tooneelen en vechtpartijen tusschen den sociaal-dcmocratischen leider Moltmann en den communistisch en afgevaardigde Wenzel plaats gevonden. Onder groot tumult werd de zitting opgeheven. De Koning en de Koningin van Denemar ken worden tegen einde Juni te Londen ver wacht, als gasten van Koning George. Men ver moedt, dat het bezoek een week zal duren. Uit Weenen In een gistermorgen uitge geven bulletin over den toestand van mgr. dr. Seipel wordt gezegd, dat de beterschap aanhoudt. Uit Londen Een telegram uit New-York meldt, dat in Wallstreet thans 9 tegen 5 op de herkiezing van Coolidge als president der V. S. gewed wordt. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 5 Juni. Na aanneming van enkele kleine wetsontwer pen wordt begonnen met de behandeling van de wate.rstaatsbegrooting. De heer Arntz (R. K.) komt op tegen hoogekos- ten van havenaanleg te Viissingen. Deze haven kan niet anders dan afbreuk doen aan Rotter dam. De heer De VeerjA. R.) vraagt den minis ter, waarom en bij wien de zaak van de Vlis- singsche haven in onzerzoek was. De heer De Waal M a 1 e f ij t (A. R.) be pleit onteigening ten behoeve van den vaarweg RotterdamGoudaAmsterdam. De heer IT. Franssen (A. R.) vraagt een brug bij Katerveer over den IJsel. De beraad slagingen worden geschorst tot Dinsdag 17 dezer. bord van zich af en begon opnieuw „Hebt gij u ooiL met de politiek opgehouden „Nooit." „Waarom niet „Arme lieden zooals wij hebben niets met de politiek uit te staan. Onze koning regeert het land zooals het hem goeddunkt, wat gaat ons dat aan Wij kunnen toch niets aan de zaken veranderen." „Gij zegt dat die zaken ons niet aangaan en hebt misschien gelijk maar de prinsen zijn niet van hetzelfde gevoelen. Er zijn er die beweren, dat koning Lodewijk hunne voorrechten in krimpt en met voeten treedt, en dat hij het koninkrijk Frankrijk uitbreidt ten koste hunner hertogdommen." „Welnu," sprak Donat, „de prinsen mogen die zaak zelvcn met koning Lodewijk NI uit maken, hunne twisten raken in geen geval het volk." „Dat is te zeggen, ik zelf was langen tijd die meening toegedaan, en toen de oorlog geëindigd was, meende ik in vollen ernst mijn rapier als aanvoerder eener bende partijgangers aan den muur te kunnen hangen maar een mijner makkers, die beter dan ik op de hoogte van der gelijke zaken is, heeft mij aan het verstand gebracht, dat iedere samenspanning mannen behoeft, die gereed zijn om den strijd te aanvaar den." [Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1