DE PHOENIX' DAGBLADWB&R SCHIEDAM OMSTREKEN Het spookhuis. Verven en Stoomen FEUILLETON.- 47ste Jaargang. Dinsdag 10 Juni 1024, .SI». 13967 Bureau KOEMA R]K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 37maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering i' 500 bij levenslange gekeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Bij of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 5 Juni 1924 vergun ning verleend aan W. Geelen tot oprichting van een inrichting voor het bewerken van metalen in de panden Visschersstraat 2224, kadaster Sectie L. Nos. 878 en 879 met een electromotor van 3 P.K., drijvende 2 draaibankjes, 1 boor machine, 1 ijzerzaag, 1 zandsteen, 1 amaril- steen en I ventilator. Schiedam, 10 Juni 1924. Buitenlandsch Nieuws, als DE FRANSCHE REGEERINGSCRISIS. Het nieuwe Fransche kabinet is thans volgt samengesteld Francois Marsal premier en minister van Financiën Ratier Justitie Lefébvre Duprey Buitenl. Zaken Deselves Binnenlandsche Za ken Maginot Oorlog Ferry Marine Fabry Koloniën Le Trocquer Openbare Werken Jourdain Arbeid Louis Marin Bevrijde Gebieden Capus Landhoiw Landry On derwijs Louis Dubois Handel. Millerand heeft gistermiddag om half vier op het Elysée een conferentie gepresideerd, waarbij de nieuwe ministers aanwezig waren. Het onderhoud duurde twee uur. Millerand las de boodschap voor, welke met algemeene stem men door de aanwezigen werd goedgekeurd en welke deze heden aan de beide Kamers zullen aanbiecen. In een intervieuw verklaarde Marsal nog, dat hij zich slechts langs grondwettelijken weg met de beide Kamers in verbinding wenscht te stellen Hij voegde hieraan toe, clat de eenige taak van het ministerie-Marsal is een korte verklaring van den president voor te lezen, ten einde een stemming uit te lokken ten aanzien van de presidentieele kwestie. De stemming van de Kamer zal de oplossing brengen. Een ongunstige stemming van de Kamer zal voor Millerand voldoende zijn onmiddellijk een tweeden presidenLieelen boodschap op te stel len die dan zijn aftreden zou inhouden. Deze boodschap zal dan Woensdag in beide Kamers worden voorgelezen. LITAUEN. Liet kabinet heeft zijn ontslag ingediend ten gevolge van het feit, dat het regeeringsvoorstel in zake de spoorwegverbinding KownoMemel is verworpen. gespoord, een groote fout begingen door te den ken, dat een klein onverantwoordelijk deel van den bond in staat is, de politiek aan den bond voor te schrijven. De directie der ondergrondsehe spoorwegen deelt mede, dat gister een kleine verbetering is ingetreden. Nog een klein aantal arbeiders hebben het werk hervat, hetgeen wordt be schouwd als een teeken, dat bovengenoemde op roep eenige uitwerking heeft. DE OPSTAND IN ALBANIË. De Albaneesche revolutionnairen hebben Ales- sio bezet, welke stad door de regeeringstroepen van te voren was ontruimd, waarbij deze de kanonnen konden meenemen. Uit Londen wordt nog draadloos gemeld, dat de gebeurtenissen in Albanië beschouwd kunnen worden als een burgeroorlog van de liberalen Legen de nationalisten. De opstande lingen in het Noorden hebben contact gekregen met die uit het Zuiden, waarna de opmarseh naar de hoofdstad begonnen werd. De regee ringstroepen boden daarbij krachtigen tegen stand. Ter bescherming van de grens hebben de Joegoslaven te Jukova en te Prisrend troepen geconcentreerd, terwijl de Grieken troepen hebben samengetrokken te Fiorina en Janina. Volgens eer bericht uit Belgrado zou de po sitie van de regeering te Tirana iets gunstiger zijn geworden, doordat de regeeringstroepen eenige successen zouden hebben behaald. JAPAN. kabinet is Vrijdag afgetrc- ITet Japansche den. Burggraaf Kato is belast met de samenstel ling van het nieuwe kabinet. ZWEDEN. Ten gevolge van een meeningsverschil tus schen de beide Kamers, in zake de defensie politiek, heeft het Zweedsche kabinet zich uitge sproken voor het houden van nieuwe algemeene verkiezingen in den aanstaanden herfst. DE SPOORWEGSTAKING TE LONDEN. Het bestuur van den nationalen bond van spoorwegarbeiders heeft er bij de stakers op aangedrongen, het werk te hervatten, voordat bet te laat is, omdat het bestuur er van over tuigd is, daL degenen, die tot staking hebben aan- 20 ,,Het kind wordt grooter en Huguette „Huguette zal mijn zoon leeren mij te eer biedigen Ik ken haar haar geheim zal haar misschien dooden, maar zij zal het mede in het graf nemen Dan zal Diziers gansche tee- derheid mij te beurt vallen, ik zal geheel en al zijne liefde bezitten zoo ik immer kon gered "worden, zal het door mijn zoon zijn. Hij moet mijne vreugde, mijn geluk, mijn heil worden." „Gelukkig bestaat er een middel om die ver schillende tegenstrijdige belangen Lot één te brengenIk, die nooit vrouw of kind heb bezeten, kan mij geen denkbeeld vormen, hoe men die broze wezens liefheeft, welke ons door hunne zwakheid beheerschen Het zij zoo bet wil, gij begeert bij Dizier te blijven, verlaat bcm dus niet 1 Zonder dat gij met mij een tocht door Bretanje behoeft te doen of u bij het kleine leger aan te sluiten, 't welk Frans II op de been brengt, teneinde koning Lodewijk in een heil zame vrees te houden, kunt gij kennis aanknoo- pen met een troep onverschrokken personen, partijgangers van ieder die zich tot vijand des konings verklaart. „Deze personen houden zich niet met de politiek bezig, zij staan op wachtgeld en zijn ieder ALLERLEI. Volgens een bericht uit Toronto heeft er aan de grenzen 'een voortdurend vechten plaats tusschen Amerikaansche douanen en drank smokkelaars, die in Quebeck en Syllytown hun hoofdkwartier hebben. Er zijn aan beide zijden gewonden gevallen. Uit Weenen. De toestand van bondskanse lier Seipel blijft bevredigend en de geneeshee- ren hebben geen bezwaar tegen het houden van een ministerraad in de ziekenkamer. Wat betreft den toestand in het stakings- gebied in Duitsch-Opper-Silezië lean worden ge meld, dat zoowat de helft van het totaal aantal mijnwerkers weer aan het werk is gegaan. Uit Weenen Het congres van de Amster- damsche Internationale heeft een resolutie aan genomen, waarin van de arbeiders van alle lan den wordt geëischt, dat zij in geval van oorlog- alle fabrieken van oorlogstuig zullen stopzetten. Ook moeten zij dan het transport van oorlogs- materieel verhinderen en door de algemeene staking een economische boycot beginnen. Uit Weenen Mr. Zimmerman, de Itali- aansche gezant te Weenen en de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken en finan ciën zijn naar Genève vertrokken. Uit Parijs. Volgens een bericht uit Lissa bon hebben de 20 muitende officier-vliegeniers van het vliegkamp Amadora bij Lissabon zich overgegeven. -Uit Bagdad. Naar verluidt heeft de con- stitueerende vergadering van Irak de rafifi- catie van 't verdrag tusschen Engeland en Irak geweigerd. - Uit Londen. Butrer, de leider van Cooliclge's vcrgiezingscampagne heeft naar, gmeld wordt, verklaard, dat cle senatoren Johson en Lai'ollet- Le hun candidatuur hebben ingetrokken, zoodat Goolidge do eenige republikeinsche candidaat bij de presidentsverkiezing zal zijn. Binuenla ad. De arbeidswet voor kantoren en winkels. In verband met het aannemen door de Tweede Kamer van de motie-Schaper, Waarbij invoering- van de Arbeidswet o.m. ook voor kantoor- en winkelbedienden werd gevraagd, hebben de besturen van den Ned. R. K. Bond van handels-, kantoor en winkelbedienden en van de Ncderl. Vereeniging van Chr. kantoor- en handels bedienden zich tot den minister van arbeid gewend en Donderdag hebben zij in een auclientie hun bedoelingen Le dezer zake uiteengezet. Beide besturen bepleitten, het toezicht op de naleving van de in Le voeren Arbeidswet op t,e dragen aan de vakorganisaties der bedienden, en dat de daarvoor in aanmerking komende personen dan politiebevoegdbeid zouden erlangen De minister deelde mee, dat hij als zeker ver onderstelde, hierin van zijn ambtgenoot van justitie geen medewerking te zullen verkrijgen. Iets anders zou zijn, een wetswijziging voor te bereiden, waarbij aan andere personen dan welke thans in de wet worden aangewezen, de bevoegdheid wordt verleend, wetsovertredingen te constateeren en de verdere taak der arbeids inspectie uit te- voeren. Dit wil de minister in ernstige overweging nemen. Ook andere arbeids- groepen hebben daarop reeds drang geoefend het zou wel mogelijk zijn daartoe te komen. De besturen der beide organisaties brachten vervolgens een geleidelijke tenuitvoerlegging vaii de Arbeidswet ter sprake. Zij zullen aan den minister op zijn verzoek, een uitwerking van deze plannen voorleggen. Aangedrongen werd op invoering van de Rijkswet op de winkelsluiting, waarmede ook de belangen der winkelbedienden ten aanzien van den arbeidstijd zijn gediend. De minister hoopt spoedig tot afwerking te kunnen komen. Ook werd, tegenover den feitelijk bestaanden vrijen Zaterdagmiddag voor kantoorpersoneel de vrije middag voor de winkelbedienden ter sprake gebracht, ook hiertoe kan niet eerder worden overgegaan dan wanneer ook de andere wetsbepalingen van kracht worden gesteld. Salariseongres rijkspersoneel. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijksdienst heeft in zijn dezer dagen gehouden v rgadu ring besloten, de besturen van de 34 bij de Centrale aangesloten vereenigingen in een ver gadering bijeen te roepen op '20 en 21 Juni a.s., teneinde den toestand de bespreken, waarin cle personeelen, door haar vertegenwoordigd, zullen komen te verkeeren, indien de wijzigingen van het Rijksbezoldigingsbeslnit en de Pensioen wet, voor burgerlijke ambtenaren in vervulling- zouden gaan. r Telef. 15. oogenblik gereed een slag te slaan, die hunne beurs vullen kan. Het is voor u eene kleinigheid u nu en dan naar de herberg den Gekroonden Beker te begeven en tot Grifoldas, een besten kerel, lang als een populier en mager als cle vasten in persoon, te zeggen „Ik kom in naam van Jacquet verschaf mij bezigheden zoo ze er zijn." Do gelegenheid zal niet op zich doen wachten Gij hebt op dit oogenblik niets meer te vreezen. Het gebeurde van vroeger dagen is reeds lang vergeten. Op dezen eenzamen heuvel hebt gij weinig overlast van uwe buren liet handwerk, dat gij uitoefent, verschaft cle gelegenheid u nu en dan te verwijderen zonder kwade vermoedens op te wekken Laad gereedschappen en vaat- werd op de wagen dien ik u gebracht heb, en onder voorwendsel het werk uwer handen in den omtrek te koop te bicden, kunt ge voor rekening van Frans II werkzaam zijn Wees er gerust op, dc hertog is een rijk en edelmoedig meester." Donat was afgetrokken wat hij hoorde scheen allesbehalve naar zijn zin te zijn hij antwoordde niet op den voorslag van zijn bezoeker. „Gij bemint uw kind vroeg Jacquet eens klaps. „Ja, ja," riep Donat met vuur, en zijne oogen tintelden van een ongewonen gloed. „Welnu, tracht rijk te worden, zoo gij hem gelukkig wilt maken. Het geld geeft alles eer, aanzien, macht en geluk." „Men noemt u den partijganger des duivels en men heeft gelijk," riep Donat uit. „Gij be llet bestuur van de Centrale, dat zich steeds heeft beijverd om langs den weg van het geor ganiseerd overleg cle arbeidsvoorvaarden le regelen, vond in de weinig vruchtdragende besprekingen met cle regeering in het overleg, aanleiding om de phasen, welke de salarisher ziening en de wijzigingen van de Pensioenwet thans zijn ingetreden, met de organisatiebe- sturen nader onder de oogen te zien, om daarna de houding te bepalen tegenover de voorge stelde verslechteringen in deze twee belangrijke punten van de arbeidsvoorwaarden van het rijkspersoneel. Op deze vergadering zal mede het advies van den rechtskundig adviseur inzake het aangaan van een procedure tegen den Staat over de op 1 Mei j.l. ingetreden korting op de salarissen wor den behandeld. Herdenking der mobilisatie 1914. Het Provinciaal Comité voor Zuid-Holland inzake de herdenking der mobilisatie 1914 is thans definitief geconstitueerd en bestaat uit de volgende heeren E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, commissaris der Koningin, ecrc-voorzitt.er prof. dr. J. G. Sleeswijk, Den Haag, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, voorzitter C. van Heesen, gemeente-secretaris van Boskoop, sec retaris mr. G. van Baren, burgemeester van Delft prof. ir. C. L. van der Bilt, Den Haag, rector-magnificus der Technische Lloogeschool prof. dr. P. J. Blok, Leiden, hoogleeraar aan de universiteit, uldaa, P. van Dorp, Dordrecht, kapelaan W. II. Dudok van Heel, rector van het Leidsch Studentencorps; P. L. De Gaay. Fortman, burgemeester van Dordrecht; A. J. Gijsen, burgemeester van SchiedamL. J. Den Hollander, burgemeester van Middelharnis en Sonunelsdijk L. A. J. Jansen, wethouder van Dordrecht prof. mr. II. Krabbe, rector- magnificus der Leidsche Universiteit; Ulbo J. Mijs, burgemeester vair Gouda mr. F. J. L. E. Rambonnet, burgemeester van Rockanie, Aug. L. Reimeringer, wethouder van Leiden L. L. W. v. Soest, president van den Senaat van het Delftsch Studentencorps. organisatie van koort mij, zooals Satan het de eerste mensclren deed." „Wanneer men volvoerd heeft, wat gij vol- voerdet," hernam Jacquet, op ieder zijner woor den drukkend, „dan is terugtreden niet meer mogelijk." Voor een oogenblik bracht Donat zich Huguet- te's troostvolle woorden Le binnen, die hem aan de goddelijke barmhartigheid herinnerden die vaderlijke en grenzenlooze barmhartigheid, welke zelfs de grootste misdadiger nog het recht bezit, in te roepen maar de bittere en tergende woorden van Jacquet, zijne spotternijen en vooral de overtuiging, dat hij geheel en al in de macht was van den man, die zijn verleden kende, deden Huguette's raadgevingen verloren gaan hij boog zwijgend- het hoofd en gaf zich geheel en al aan den noodlottigen invloed van den partijganger over. Gedurende meer dan een uur spraken de oude wildstroopers over hunne jeugd en onderhielden zich met elkander over de toekomsttoen de eerste stralen der zon de aarde verlichtten, stond Jacquet op en sprak tot zijn gastvriend „Alles blijft dus afgesproken De Gekroonde Beker Grifoldas „Ik zal mij alles herinneren," antwoordde Donat. „Ik neem het paard mede, het voertuig blijft uw eigendom bet zal u gewichtige diensten kunnen bewijzen „Dank voor uwe goedheid," sprak de kuiper Het Rootle Kruis. De studiecommissie voor de het Internationale Roode Kruis, die in het Vredespaleis te 's-Gravenhage van 4 tot 6 dezer heeft vergaderd, is thans uiteengegaan. Het resultaat van de bijeenkomst was de voorloopige aanneming met algemeene stem men van een ontwerp-statuut voor de voor genomen nieuwe vereeniging van Roode Kruis- vereenigingvn. Dit ontwerp zal, na zoo noodig zorgvuldig te zijn herzien door het bureau op den grondslag van opmerkingen binnen dc eerst komende weken door leden van het comité in te zenden, worden voorgelegd aan de nationale vereenigingen en ten slotte aan een internatio nale Roode Kruis-cónferentie, die de definitieve beslissing heeft te nemen. Naar wij vernemen wordt in bevoegde Roode Kruiskringen de meening gehuldigd, dat het thans voorloopig aangenomen ontwerp even tueel de goedkeuring zal vinden van de nationale vereenigingen en van de conferentie, zoodat de kwestie vaji de organisatie van het internationale Roode Kruis definitief zal worden opgelost. Tiet Mr. P. J. Troelstra. Volk" meldL naar aanleiding van het op een toon, die van een tegenovergesteld gevoel blijk gaf. DonaL hielp Jacquet het paard zadelen toen de reiziger reeds de voeten in de stijgbeugel had gezet, riep hij nog Bretanje is groot, de weg gevaarlijk, de kan sen'staan hachelijk. De huid van een partijganger als ik is niet gemakkelijk te doorboren, maar een degenstoot kan mij vandaag of morgen naai de andere wereld zenden. Ik heb bij u of bij mij, al naar men het neemt, enfin, in den kelder, welks geheim gij thans kent, mijn geheele fortuin ter bewaring gelegd Indien ik na tien jaren mijn eigendom niet heb komen opvorderen, tien jaren, dag voordag, dan is hetgeen zich in den houten koffer en in den lederen zak bevindt, uw eigendom. Ik schenk het u Gij wildet rijk wezen om Diziers wille gij zult het zijn." „Maar," wierp de kuiper hem tegen, „zoo gij reeds een schat bezit, waarom verkoopt gij dien dan niet om verre van Frankrijk in vrede te gaan leven „Gevechten en gevaren zijn mijn leven, Donat; de werkeloosheid zou mij dooden Daaren boven zal deze tocht wellicht de laatste zijn Tot weerziens dus of vaarwel Jacquet gaf zijn mager ros dc sporen, dat met omzichtigheid de helling van den heuvel van Sainte-Catherine afdaalde maar in de plaats van de poort der stad binnen te rijden, joeg hij zijn paard het veld in en was weldra voor den blik van den wildstrooper verdwenen. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1