Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand -Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL, bericht van de „Telegiaaf", dat we hebben overgenomen dat, mr. P. J. Troelstra aan partij bestuur en Kamerfractie als zijn bedoeling medegedeeld heeft, met ingang van het nieuwe parlementaire zittingsjaar, dus in September, het voorzitterschap der Kamerfractie neer te leggen en tegen het begin van het volgend ka lenderjaar, dus in Januari, het lidmaatschap der Tweede Kamer. Dat de heer Stenhuis zijn opvolger zou worden spreekt het blad tegen, mede omdat deze geen lid der Tweede Kamer is, noch het in de loopende parlementaire periode kan worden, zoodat het voorzitterschap der Tweede Kamei-fractie hem niet opgedragen zou kunnen worden. Het blad voegt er nog aan toe, dat de heer Troelstra voornemens is, het lidmaatschap der hoofdredactie van „Het Volk" te blijven ver vullen. De Zuid-Hollandsche Staten. De leden der Prov. Staten van Zuid-Holland zijn voor de zomerzitting bijeengeroepen. De eerste vergadering wordt geopend Dinsdag 1 Juli voormiddags 11 uur. Behoudens tegenbericht zal de zitting gehou den worden in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Het ligt in de bedoeling van den voorzitter in de vergadering van 1 Juli te doen plaats hebben de benoeming van een lid van Gedepu teerde Staten in de plaats van den beer W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, die wegens gezondheidsredenen als zoodanig ontslag heeft genomen. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen Provin ciale Staten voor een nieuw leeningsplan ten bedrage van 4.700.000 vast te stellen. Tegen smokkelhandel en vervalsching van spiritualiën. Dr. v. Hamel Roos schrijft in het „Maand, blad tegen de Vervalschingen" Dezer dagen bevatte het „Alg. Handelsblad" een ernstige waarschuwing inzake de veront rustende cijfers van de baten, uit het gedistil leerd verkregen, waarbij geconstateerd - werd dat deze o.a. voor de eerste vier maanden weder om H/a millioen beneden de raming gebleven waren. En de oorzaak hiervan behoeft men niet te zoeken in een toeneming van onthouding, doch helaas in een schrikbarende van dag tot dag toenemende fraude, d.w.z. smokkelhandel en clandestiene distilleerderijen. Wij willen van ons standpunt niet zoozeer den nadruk leggen op de groote schade aan dë schatkist toegebracht hoe belangrijk ook, doch ons bepalen tot het aanwijzen van de groote gevaren, die de publieke gezondheid loopt, door het niet beteugelen van het gezegde kwaad. In de eerste plaats is het duidelijk, dat de duizenden liters spiritualiën die via de Duitsche en Belgische grenzen en onze zeekust gesmokkeld worden, tot de minderwaardigen gerekend moe ten worden, en dus de schadelijke stoffen be vatten, die door een behoorlijke rectificeering verwijderd worden. Waar verder blijkt dat reeds honderden toestelletjes voor het clandestien stoken van alcohol in de huishouding in den handel zijn gebracht, daar is een krachtig in grijpen van de overheid beslist dringend geboden, en zoude een Regeering, die de zaken aldus liet voortgaan, zich o.i. schuldig maken aan het ver- waarloozen van haar eersten plicht, n.l. het waken voor de publieke gezondheid. Wij vragen nu waar komen al die toestelle tjes voor het clandestien distilleeren vandaan Kunnen politie, recherche en kommiezen ge zamenlijk daar niet achter komen Worden de toestellen uit het buitenland ingevoerd of hier te lande door glasblazerijen vervaardigd, en door instrumenthandelaren aan den man ge bracht Weten de verbruikers van deze eigengemaakte alcoholische dranken wel, dat zij hunne gezond heid ernstig benadeelen door het gebruik hunner fabrikaten, die alle schadelijke onzuiverheden bij de gisting ontstaan, bevatten Wie met de vreeselijke physiologische ver woestingen, teweeg gebracht door het gebruik van sterk foezel- en andere hoogere alcoholen bevattende dranken bekend is, en dus weet- dat allerlei zenuwziekten en zelfs krankzinnig, beid de gevolgen kunnen zijn, mag zich wel twéémaal bedenken alvorens hij behalve een dief van belasting-gelden, een gewetenlooze knoeier wordt. Waar de smokkelhandel zóó enorm toege nomen is, en dus ook het gebruik en misbruik van spiritualiën, terwijl de belastinggelden verminderen, is onze meening, dat bij een zelfs" belangrijke verlaging der belastingen, de schat kist geen nadeel zoude ondervinden, terwijl de publieke gezondheid niet langer ernstig bena deeld zoude worden door het clandestien in voeren of bereiden van zeer schadelijke brouw sels. Wil onze Regeering de hooge belasting blijven heffen, dan rust op haar ook de dure plicht om het toezicht zij het ook kostbaar, desnoods met behulp der militaire macht, waar 't zulke ernstige volksvijanden als bedrog en vervalsching geldt zoodanig te verscherpen, dat fraude tot de zeldzaamheden gaat behooren. Vacantietrein naar Weeneu. De. Vereenigde Plaatselijke Comité's voor Noodlijdende Landen hebben het plan opgevat een vacantietrein te laten loopen en wel uit Wee- nen half Juli en terug naarWeenen begin Septem ber. De reiskosten bedragen voor heen en terug 25.—. De pleegouders, die hunne pleegkinderen weer gaarne eenige weken bij zich willen hebben, moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven met betaling der reiskosten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Twee doodelijke ongelukken. Gistermorgen ca. 7 uur is de 18-jarige mej. C. M. de K., gewoond hebbende Plantageweg 57, te Rotterdam, toen zij met een vriendin in de richting Schiedam aan de rechterzijde op den Rotterdamschen dijk fietste, ter hoogte van het pompstation, door een haar achterop rijdende vrachtauto, uit Rotterdam, aangereden, met 't noodlottig gevolg, dat zij onder de auto terecht kwam. Met genoemde auto werd zij onmiddellijk naar den politiepost a.d. Koemarkt vervoerd en daarna per brancard naar het Gem. Ziekenhuis, gebracht, waar zij te 9 uur ten gevolge van zware inwendige kneuzingen is overleden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opge helderd. Het verongelukte meisje wilde bij het pompstation naar links oversteken en de auto deed toen insgelijks,om links te kunnen passeeren. De vriendin beweert toen geen signaal gehoord te hebben, terwijl meerdere ooggetuigen hebben verklaard, dat de chauffeur', zekere A. A. uit Rotterdam, wel signalen heeft, gegeven. Gistermiddag ca. 4 uur is in de Westerhaven, ter hoogte van de Gorzenkerk, de 6-jarige A. B„ uit de Brielschestraat 27, die aldaar met een vriendje aan 't spelen was, te water geraakt en verdronken, 't Kameraadje liep direct naar den vader van het slachtoffer, die de politie van het ongeluk in kennis stelde. Direct werd toen ge dregd en tegen 7 uur gelukte 't den hoer A. v. Wieringen, uit de Zwartewaalschestraat, liet lijkje naar boven te brengen. Maandelijksch bevolkingsovcrzicht. Bevolking op 30 April 43272. Vermeerdering in de maand Mei door geboorte 94, vestiging 252, totaal 347. Vermindering door overlijden 29, vertrek 266 totaal 295. Totale vermeerdering 52. Bevolking op 31 Mei 43324. Het aantal huwelijken in de maand Mei vol trokken bedraagt 38. Burgerlijk Armbestuur. We ontvingen 't verslag van het Burgerlijk Armbestuur te Schiedam over het jaar 1923, waaraan 't volgende is ontleend Door 't bestuur werden, evenals het vorige jaar, 10 vergaderingen gehouden. Vanaf Februari vinden deze plaats in het nieuwe gebouw, Broers- veld 142, telefoon 521. Nu onze instelling de beschikking over dit gebouw heeft, is de huis vesting zeer verbeterd en kunnen de werk zaamheden veel beter worden verricht. De werkzaamheden tengevolge van de groote werkloosheid, die helaas nog niets afnam, waren wederom omvangrijk. Een zeer groot aantal personen meldde zich om ondersteuning aan. Het doet ons genoegen, hier te kunnen vermelden, dat velen door onze bemiddeling aan werk ge holpen konden worden, waarbij de goede samen werking met de Gemeentelijke Arbeidsbeurs zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. In de wijze, waarop de uitkeeringen in geld werden uibetaald, kwam geen verandering, aan gezien gebleken is,dat de uitreiking van de onder steuning door den armbezoeker bij den arme aan huis groote voordeelen geeft. De aanvrage om ondersteuning waren velerlei. Wij noemen o.m. genees-,heel- en verloskundige hulp, versterkende middelen (zeer groot in getal) reisgeld, begrafeniskosten, bijdragen voor ver- pleegkosten enz. enz. Ten dienste van het ziekenhuis werden 565 rapporten opgemaakt. Het aantal door de armenbezoekster opgemaak te rapporten inzake ondersteuning bedroeg 1240. Aan betaalde medicijnen is een bedrag van ruim 700. meer uitgegeven dan vorig jaar. Het is ons aangenaam, Uier te kunnen vermel den, dat verscheidene t.b.c.-patiënten hersteld uit de inrichtingen zijn ontslagen en weder in staat zijn zelf in hun onderhoud te voorzien. Door de Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn, in overleg met ons Bestuur, ongeveer 150 werkloo- zen bij een groote scheepsbouw-maatschappij ge plaatst. Verschillende glasblazers, die in een andere gemeente werk hadden gevonden, na gerui- men tijd werkloos te zijn geweest hebben wij aan een maandkaart geholpen, ten einde hun in staat te stellen dit werk te aanvaarden. Ongeveer een 15-tal ongehuwde werkloozen heeft door bemiddeling van de Arbeidsbeurs werk in België gevonden. Wij hebben deze per sonen van reisgeld voorzien. Het steunbedrag, dat aan uitgetrokken werk loozen in 1923 werd uitbetaald, bedroeg de kapitale som van 925.257.755 (vorig jaar 389.834.01), in welk bedrag nog niet eens zijn opgenomen de salarissen, het drukwerk en de administratiekosten. Opgemerkt zij, dat het Rijk 3/4 gedeelte van bovengenoemd bedrag terugbetaalt. Aan daarvoor in aanmerking komende school kinderen werden in 1923 in totaal verstrekt 10.635 paar klompen en 5217 paar kousen. Onze instelling, die tevens belast is met de uitbetaling van renten van de Rijksverzekerings bank aan weduwen en weezen en definitieve rentetrekkers met een verlies van 60 of meer procent arbeidsgeschiktheid, van een toeslag van 25 pCt. op hunne rente voor zoover daaraan behoefte bestaat, behandelde de uitbetaling aan 48 personen. In totaal werd uitgekeerd f 2633.82® De Directeur is provisioneel bewindvoerder van 6 krankzinnigen, die voor gemeenterekening worden verpleegd. De door hem ontvangen ou derdomsrente en verdere inkomsten werden afgedragen aan de gemeente. Alvorens de financieele resultaten over 1923 te vermelden, willen wij gaarne verklaren, dat ook dit jaar zeer goede samenwerking met andere instellingen van weldadigheid heeft bestaan, waardoor het algemeen belang stellig werd ge diend. Volgens de Rekening van Ontvangsten en Uitgaven werd in 1923 van de gemeente aan voorschotten ontvangen 240.675.welk be drag bij de afrekening met de gemeente aan het einde van het jaar geheel werd afgelost. Het zuiver verlies over 1923 bedraagt 237.597.69V2 tegen 179.409.4072 in 1922. Het zuiver verlies werd door de gemeente vergoed. Het Harmoni e-0 rkest „St. A mb r o- sius", directeur de heer J. F. M. Smits, behaalde gister op het Nationaal Concours der Rotter- damsche Postharmonie, den lsten prijs in de lste afdeeling Harmonie met 292 punten, zijnde liet hoogste aantal toegekende punten van het geheele concours, met directeursprijs en den 2den prijs in de marschwedstrijd. Weer een mooie praestatie. Bij het op Zaterdag 1.1. te Den Haag gehouden examen door de Nat. Ver. van Leeraren, slaagde voor het diploma Ned. Kan toor Stenograaf „systeem Groote" 130 lettergr. p. min. Mej. D. Montfoort, leerlinge van Mej. A. M. Middendorp. De gem. zangvér. Z a n g 1 u s t, d i- recteur W. F. Kools, behaalde gister op het nationaal concours te R'dam, in de eerste afd. den 2en prijs. Zaterdagmorgen is uit een jas, welke hing in een voorportaal van het kantoor der firma S. v. W. a.d. Lange Haven, een porte feuille met 55 aan bankpapie r ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. B ij het gehouden gymnasium- eind-examen B. zijn geslaagd J. Fabius en F. v.d. Feltz. Afgewezen geen. Van den ge meen tel ij ken cur sus tot vorming van bewaarschoolonderwijzeres sen slaagden voor de A-akte (RotterdamDen Haag) alle acht candidaten, n.l. de dames W. Kok, T. v.d. Kley, Jac. Malkus, M. Mulder, C. Schoof, N. Trouwborst, G, Terwolde, allen te Schiedam en mej. A. Eigenraam, te Vlaardingen. ÜIR ROTTERDAM. De R.E.T.M. In de Vrijdag gehouden vergadering van het personeel van de R.E.T.M. georganiseerd in de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, is besloten, noodgedwongen, het voorstel tot een loonsverlaging van 10 pet., gel dende van 9 Juni af tot 1 Februari 1925 te aan vaarden. Er was geen enkele voorwaarde aan dit voorstel verbonden. Van de ongeveer 900 man, die de vergadering bezochten, waren 600 voor aanneming van dit voorstel 263 verklaarden zich voor staking, ter wijl 54 stemmen blanco of van onwaarde waren. Zaterdagavond stond juffrouw J. op den Schiedamschen weg, nabij de brug over deAel- brechtskolk op een vluchtheuvel te wachten. Zij stond met den rug naar haar 3-jarig dochter tje, dat een paar meter van haar op de rijstraat stond. Plotseling zag zij een auto bestelwagen van een in Spangen wonende bode aankomen.Zij gal een gil waarop haar dochtertje naar haar toeliep. Het kind werd door de auto overreden en was op slag dood. Op de Kruiskade is Zaterdagmiddag N. H. G. v. V., die op een fiets reed, bij het oversteken der straat door een motorwagen van lijn 4 aange reden. Hij sloeg van zijn fiets en tegen de straat, Met een hersenschudding en een gebroken sche del is de man in het ziekenhuis opgenomen. Een inspecteur van politie nemerkté Zaterdagavond te kwart voor 12 in de Van der Takstraat een overbelaste autobus, rijdende in de richting Tuindorp. Hij zette per fiets de bus na, doch de chauffeur van de bus, ge merkt H. 34880, trachtte, ziende, dat hij achter volgd werd, door snel weg te rijden, te ontkomen. Door dwars voor de bus te gaan staan met zijn fiets, wist te inspecteur echter de bus tot staan te brengen. Bij onderzoek bleek hem, dat aan het stuurrad zat de onder den invloed van ster ken drank verkeerenden chauffeur F.W. De auto moest ontruimd worden en de inspecteur liet den wagen naar het politiebureau Nassaukade vervoeren. Even na deze inbeslagneming meldde zich aan dit bureau de chauffeur P.R.,uitde Ridder spoorstraat, mededeelende, dat, terwijl hij op het Beursplein bezig was eenige passagiers uit zijn overbelasten wagen te laten stappen, zich plot seling een passagier aan het stuurrad had ge plaatst en zoo snel hij kon met de volle bus was weggereden. Deze passagier, die dc chauffeur- F.Wbleek te zijn, werd voor verschillende over tredingen geverbaliseerd. Gemeenteraad. S u b s i d i e O. B. K. 8. Schrijven van B. en W. houdende advies naar aanleiding van het verzoek van het Har moniegezelschap „Oefening haart Kunst", om vergunning tot het geven van 5 concerten, tegen vergoeding der t.e maken kosten ad 150. De financieele commissie blijft in meerderheid nog steeds op het standpunt dat de financieele toestand der gemeente een dergelijke uitgaaf niet toelaat en adviseert afwijzend opliet ver zoek te beschikken. De heer C o 11 betreurt 't, dat B. en W. 't hebben, durven wagen aan O.B.K., die luttele 150 te weigeren. Men heeft toch rekening te houden met de sympathie, die O.B.K. bij de burgerij geniet. De heer Korpel sluit zich hier geheel bij aan. Men moet de kunst beschermen, waar men kan. De heer II ij ma n is van dezelfde meening. De lieer v. D o r p meent, dat we toch 't Stedel. Muziekcorps hebben, dat veel geld kost. Over eventueele subsidies aan andere vereenigingen zou met de a.s. begrooting wel gepraat kunnen worden. De heer v. Noorden 11 en verklaart zich principieel tegen concerten op Zondag. Verder vraagt hij, waar de grens zal zijn wanneer men met één vereeniging begint. De heer v.d. Valk gaat accoord met de mee ning van Noordennen, dat toestaan van deze aanvrage een onoverzienbaar antecedent zou scheppen, met betrekking tot andere corpsen. De heer Houtman is ook speciaal om 't mogelijk scheppen van een antecedent tegen het verkenen van de gevraagde subsidie en naar zijn meening zou men op die wijze 't goede Stedelijk muziekcorps naar de maan helpen. 't Advies van B. en W. wordt met 15 tegen 9 st. aangenomen. Tegen stemmen de heeren de Bruin, v.d. Hoek, Collé, Hij man, Kramer Frelier, Dinkelaar, Kor pel, J. M. v. Pelt en mevr. Ivoeten-Ooms. Vragen v. d. Hoe k. 9. Schrijven van B. en W. ter beantwoor ding van de vragen gesteld door het lid va n den Gemeenteraad, den heer W. v. d. Hoek, be treffende de invordering van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1920—1921. In de vorige zitting werden deze vragen reeds door B. en W. schriftelijk beantwoord. De vragen waren de volgende le. Is het B. en W. bekend, dat op heden nog beslag wordt gelegd op het loon van arbeiders, die eenige jaren werkloos zijn geweest, en thans wéder werken, voor achterstallige belasting van het dienstjaar 1920/21. 2e. Achten BA en W. het niet in strijd met art. 262 der Gemeentewet, dat dit thans nog wordt ingevorderd 3e. Zoo neon, zijn B. en W. niet van oordeel, dat zoowel uit billijkheids- als uit algemeene wenschelijke overwegingen deze invordering dient achterwege te blijven. B. en W. antwoorden daarop het volgende ad. le. Op de inning der inkomstenbelasting 1,920/21, waartoe de Gemeente-Ontvanger ver plicht is, is onze aandacht niet in het bijzonder gevestigd geworden. Laatstelijk werd Hij de afsluiting van de reke ning over 1922 geconstateerd, dat nog een aantal posten verhaalbaar was. ad. 2e. Bij deze vraag wordt blijkbaar be doeld op de verjaringskwestie. Zelfs al had niet de Hooge Raad bij arrest van 27 Februari 1924 uitgemaakt dat de verjaring in drie jaar begint te loopen van de af kondiging van het kohier, dan zou toch de ver jaring zijn gestuit door den destijds met het oog- op deze kwestie door dén Gemeente-Ontvanger genomen maatregel - beteekening van liet, dwan- bevel. ad. 3e. Hier wenscht dc vrager, dat ons Colle ge een algemeenen maatregel zal voorstellen. Wij meenen echter, dat in dezen zoodanige maatregel niet kan worden genomen. De invor dering toch berust bij den Gemeente-Ontvanger, die ieder geval zal hebben onder het oog te zien. Overigens heeft ons de Ontvanger te kennen gegeven, dat de inning met gematigdheid door hem wordt toegepast. De heer v. d. H o e k is niét tevreden gesteld door 't antwoord van B. en W. en verwacht daarom, dat B. eft W. zoo redelijk en geriefelijk mogelijk de nog te innen bedragen zullen opvorde ren. Weth. B o d d e s kan dit wel beloven, met ieders omstandigheden zal zeer zeker rekening worden gehouden. De vermenigvuldigingsfactor. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer, voor de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1924—1925. Voorgesteld wordt het vermenigvuldigings cijfer ook voor dit jaar te bcpapen op 1. De heer TI ij man acht 't gelukkig, dat devoor- spellingen omtrent verhooging van den verme nigvuldigingsfactor niet bewaarheid zijn gewor den. Toch meent spr., dat wij hier nog veel te veel betalen, zeer veel meer, dan b.v. in Rotter dam wat voor hem een doorslaand motief is om ons bij Rotterdam te trachten aan te sluiten. Welh. Boddeüs kan kort zijn en verwacht ook niet, dat nog andere leden over dit voorstel, dat geen veranderingen inhoudt, veel zullen zeggen. Weth. acht 't niet noodig in den breede nu nog weer eens den finantieelen toestand der gemeente te bespreken, maar wel wil hij er op wijzen, dat B. en W. zich niet zoo veilig voe len met 't cijfer 1— daar 't college nog lang niet zeker is van den meerderen rijkssteun voor de werkloozenui tkeeringen en dat daarom van belastingverlaging natuurlijk geen sprake, kan zijn. Rotterdam voelt zich thans ook niet veilig bij haar pas vastgesteld cijfer, vreest weth. Ten slotte. Weth. H outrnan kant zich tegen den heer Llijman, die ons weer aan Rotterdam wil ver binden. Men moet voor zijn eigen stad wat voelen, zegt weth., en daarom met alle kracht werken, om onze stad boven water te houden. Weth. meent, dat als de heer Hijman niet genoeg voor Schiedam voelt, hij ook niet in den raad thuis hoort. Verder vindt hij 't onredelijk, Scbie- 1727 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2