DMGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* L Het spookhuis. FEU O 47ste Jaargang. Woensdag 11 Juni 1824, Ne. 13968 Bureau: K 0 E M A Il;K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavond nummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3gmaal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et., per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met umcieei jverjsnencnt iu ces. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 hijjrcrlies va"/lkj'n anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz Buitenlandseh Nieuws, DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. M i 1 1 e r a n d gaat heen. 't Was gister een historische dag voor 't Fransche parlement, dat zich gereed moest houden te luisteren naar de boodschap van president Millerand, die echter van zijn bood schap weinig plezier treeft gehad, daar én de Kamer én de Senaat besloot de debatten erover te verdagen en dus geen beslissing wilden nemen in de constitutioneele kwestie van het geëischte aftreden van Millerand. Marsal las de boodschap, die zeer kort was, in de Kamer voor. Deze voorlezing werd herhaaldelijk onder broken door ovaties van de rechterzijde, vooral toen de boodschap de constitutioneele kwestie stelde en betoogde, dat men bezig was den president der Republiek tot een speelbal in de handen der partijen te maken. De ministerieele verklaring, welke daarop volgde, was nog korter. Daarin werd verklaard, dat de regeering enkel en uitsluitend was ge vormd, om den beiden Kamers gelegenheid te geven zich in een debat uit te spreken over de constitutioneele kwestie, welk debat sedert enkele dagen buiten het parlement was geopend, doch in welke aangelegenheid alleen 't parlement te beslissen heeft. De regeering ontwikkelde daarom geen program, daar zij, hoe de stem ming ook moge uitvallen, terug zal treden. Ra Lier bracht de boodschap van Millerand in den Senaat ten gehoore. De meerderheid wilde echter van debat er over niet weten en daarna heeft Millerand, naar Havas officieel meldt, dan ook besloten af te treden. Vandaag zou hij zijn voornemen bekend ma ken. De ontslagbrief van Millerand zal slechts zijn besluit te kennen geven om af te treden. De vertegenwoordigers van de groepen der linkerzijde uit de beide Kamers zullen heden de bijzonderheden vaststellen van de gemeenschap pelijke bijeenkomst van morgen, welke den can- didaat van de republikeinsche partij voor het presidentschap zal aanwijzen. Men verwacht voor het oogenblik een candidatuur van Doumer gue of Painlevé. Francois Marsal zal daarna den gekozene vergezellen naar het Elysée, waar hij hem het ontslag van het kabinet zal aanbieden. Herriot zal Zaterdag opdracht krijgen het ministerie samen Le stellen, dat hij waarschijn lijk Maandag of Dinsdag aan de Kamer voor zal stellen. De „Evening Standard" deelt mede, dat de waarheid is, dat de conferentie na Lwee maanden op het doode punt is aangekomen en dat thans Litwinof den toestand moet redden door te trachten een leening' te verkrijgen. DE RUSSISCHE SCHULDEN. Volgens een bericht uiL Riga heeft Zinonjef in een communistische vergadering verklaard, dat cle hoop van Rusland op een communistische omwenteling in Duitschland schipbreuk heeft geleden en dat Rusland geïsoleerd in de wereld staat. Het kan het echter nog jarenlang uit houden. Rusland jaagt geen nieuwe erkenningen na, daar de ondervinding heeft geleerd, dat deze steeds worden gevolgd door lange schulden- rekeningen. Rusland zal deze oude schulden echter niet beLalen. OPPER-SILE ZIE. De bedrijfsraden, bij welke de leiding berustte van de stakingsbeweging in Opper-Silezië hebben erkennend dat er geen kans op succes bestaat voor de thans reeds zes weken gevoerde actie, besloten, de staking bij den mijnbouw en de metaal-industrie op te heffen. De arbeid zal zoo spoedig mogelijk worden hervat. DE STAKING TE LONDEN. De toestand van de staking bij de onder- grondsche spoorwegen Le Londen is gister eenigs- zins verbeterd. Het aantal gesloLen stations, dat Zaterdag 60 bedroeg, is verminderd tot 31 Het officieele communiqué der maatschappijen meldt, dat op alle lijnen een groote verbetering is ingetreden. Tweederden van het personeel is thans weer aan het werk. Gister hebben zich 1500 stakers weer voor werkhervatting aan gemeld. De moeilijkheid is evenwel, dat men eigenlijk niet genoeg werk heeft voor het be schikbare personeel, omdat de toestand bij de centrale nog onveranderd is. ROEMENIE. De ministers Bratianu en Duca zijn over gegaan tot een nieuwe verdeeling van den grond aan de boeren in Fagaras en Transylvanië. Bratianu verklaarde dat, in weerwil van de valsche geruchten in het buitenland verspreid, de regeering sterk genoeg is om het program, hetwelk zij zich heeft voorgesteld te verwezen lijken, uit te voeren en het reeds begonnen werk van consolideering te Voltooien. Met de grondverdeeling gepaard gaande plechtigheden hebben ook plaats gehad in de hoofdstad van Klein-Walachye, te Craiova en Pitesti en in hot Banaat. De ministers zijn overal door duizenden boeren, die bijeengekomen waren, hide toegejuicht. DE BRITSCH-RUSSISCHE CONFERENTIE. Litwinof, de vroegere handelsverLegenwoor- diger te Londen, is gister aldaar teruggekeerd en heeft een bezoek gebracht bij verschillende financiers in de City. Volgens een bericht uit Moskou zou hij op een vacantiereis zijn, of wel om Rakofski te vervangen als hoofd van de Sovjet-delegatie, indien deze naar Parijs mocht worden geroepen. GRIEKENLAND. De Grieksche minister van Oorlog, Kondilis heeft zijn ontslag genomen en wel wegens een meeningsverschil met den premier, hoofdzake lijk naar aanleiding van diens optreden tegen de havenarbeidersstaking, welke, volgens den minister van Oorlog, van communistische strek king is. In politieke kringen is men van meening, dat dit aftreden de voorlooper zal zijn van een ernstige politieke crisis, daar Kondilis heelt verklaard te zullen trachten, de regeering omver te werpen. Hij moet daartoe evenwel den steun hebben van de leiders der oppositie, die zich tot nu toe neutraal hebben gehouden. De beide andere militaire leden van het ministerie hebben met Kondilis een onderhoud gehad. Men gelooft, dat de regeering krachtiger zal moeten optreden tegen de staking, of anders het veld zal moeten ruimen voor een andere regeering. gevormd, waarin baron Sjidehara, de vroegere Spaansche gezant te Washington, optreedt als minister van buitenlandsche Zaken. Admiraal Takarabe wordt minister van Marine en gene raal Oegaki minister van Oorlog. Andere be noemingen zijn nog niet gedaan. ALLERLEI. Uit New-York Voor de eerste maal sinds hij officieel democratisch candidaat voor het pre sidentschap is geworden, heeft gouverneur Alfred Smith zich uitgesproken vóór een herziening van de Volstcad-(dronk)wet, in dien zin, dat aan de staten de verkoop van lichten wijn en van bier wordt toegestaan. Voorts zei hij van meening te zijn, dat de Ku Klux Klan ten eenen- male strijdig is met de principes, waaroj3 de Amerikaansche staatsinrichting is gebaseerd. Er is thans te Wembley een groot centraal omnibusstation ingericht, van waar 250,000 personen per dag kunnen worden vervoerd. Het station bevat 8 naast elkander gelegen perrons van 70 voet lengte met gemakkelijke in- en uitgangen voor de omnibussen, die er ten getale van 800 per dag kunnen worden verwacht. Elf verschillende buslijnen komen hier tezamen, en op de drukke uren kan er elke 15 seconden een omnibus vertrekken. Het vermeerderd bus- verkeer bleek vooral gisteren. Toen hebben de bussen op de verschillende lijnen 4.480.000 men- schen vervoerd. Uit Cleveland De republikeinsche natio nale conventie is gister geopend. Burton, de voorloopige voorzitter zong den lof van Coolidge. Hij beval de partij aan Amerika's toetreden tot het internationaal gerechtshof, onder het voor behoud van Harding en Hughes, te steunen en sprak er zijn leedwezen over uit, dat het congres geen acht had geslagen op Goolidge's wenschen inzake de immigratie-wetgeving. Uit Brussel De Belgische groep van de Interparlementaire Unie moest gister beslissen, of zij zou deelnemen aan de aanstaande inter parlementaire conferentie, welke te Bern zal samenkomen. Met bijna algemeen® stemmen werd besloten zich van deelneming te onthouden, op grond van het feit, dat men het oogenblik nog niet gekomen achtte, om de leden van de Duitsche groep te ontmoeten. Uit Rome: De „Corriere d'Italia" ver neemt uit Teano, dat daar als protest tegen de inning der nieuwe belastingen een troep van 3000 boeren uit de omliggende plaatsen het gemeentehuis en het belastingkantoor heeft verwoest. De commissaris en twee carabinieri werden gewond. De ontvanger van Caserte is onder geleide van een militaire afdeeling te Teano aangekomen. Uit Berlijn. De democratische Rijksdagfrac tie heeft bij den Rijksdag een voorstel ingediend tot afschaffing van de belasting op de reizen naar het buitenland. B l n n e n 1 a nd. 21 Donat bleef in gedachten verdiept op den drem pel der deur staan, bij zich zeiven de woorden herhalende „De herberg van den Bekoornden Beker. Gifroldas. En met fluisterende stem voegde hij er bij „Hij zeicie mij over tien jaren. Moge hij nimmer wederkeeren 1" HOOFDSTUK V. De woning van den kanunnik. Het was een vreemdsoortige, maar niet on bevallige woning, met haar ronde venster bogen, kleiner dan maar toch gelijkend op die van de Notre Dame, met haar vooruitstekenden gevel versierd met uitgehouwen Andreas-krui- sen, met haar stevige eikenhouten deuren, net beschilderd en solide als de bewoner zelf.Men zou gezegd hebben, dat dit huis het kunststuk van een ervaren timmerman was, want het JAPAN. Baron Kato heeft thans een coalitiekabinet grootste gedeelte der bouwstoffen was uit diens handen gekomen en wel had hij zich van zijn taak gekweten, want alles was in de schoonste evenredigheid samengevoegd. Maar niet alleen het oog was voldaan, wanneer het zich op de woning van messire Le Bouteiller vestigde ook het hart gevoelde een aangenainen indruk, als het die lange rijen banken ontwaarde, niet be stemd om. door de ridders betreden te worden, wanneer zij op hun vurige rossen wilden stijgen, maar uitsluitend tot zitplaats voor de armen en alsof dit niet genoeg was om de ongelukkigen naar hier te lokken, was in een nis boven de hoofddeur het ongekunstelde beeld van Julius den Arme geplaatst, en nevens hem een pelikaan, die zijn jongen met zijn eigen vleesch voedt. Ongetwijfeld zou messire Le Bouteiller,kanun nik van de Notre-Dame, een prachtiger woning hebben kunnen betrekken, maar de uitkeeringen aan de behoeftigen waren dan verminderd met hetgeen de waardige grijsaard zich aan meerder weelde zou veroorloofd hebben hij regelde de verdeeling zijner inkomsten zoodanig, dat hij niet meer dan het tiende gedeelte er van voor zijn eigen behoeften besteedde. De kannunnik Le Bouteiller handelde niet alleen met zijn eigen fortuin aldus, maar ook zijn zuster Ogive volgde hem hierin na, tenv zij zich eveneens beijverde zijn deugden na te volgqn. Mocht de woning van den kanunnik een zedig uiterlijk hebben,moehte kostbare en uitgezochte Provinciale begrooting van Znid-Holland. Gedeputeerde Staten hebben Prov. Staten voorgelegd het ontwerp van de provinciale begrooting voor 1925, met bijbehoorende toe lichting, vergezeld van een ontwerp-besluit tot heffing van opcenten op de Giondbelasting, de Pcrsoneele belasting de Vermogenbelasting en de Inkomstenbelasting. Volgens de ontwerp-begrooting wordt ter bestrijding der uitgaven voor het jaar 192.», evenals voor 1924, de heffing gevorderd van 20 opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting (zoowel voor „gebouwd" als voor „ongebouwd"), van 20 opcenten op de Inkomstenbelasting voor zoover de hoofdsom betreft de aanslagen der belastingplichtigen bedoeld bij art. la der wet. Verder bieden zij Prov. Staten een vergelijkend overzicht aan van de ontwerp-begrooting der provincie voor 1925 met de begroeiing voor het loopende jaar, zooals deze oorspronkelijk werd vastgesteld en goedgekeurd. Ten bate van 1925 kon gebracht worden het voordeelig saldo op 1921 nadfft 150,000 daar van was gereserveerd voor aanvulling van den dienst 1923. Voor 1924 bleef toen rond 483,000 beschikbaar. Op 1925 is 587,000 van het voordeelig slot der rekening 1922 ad, 737.000 geraamd. De resteerende 150,000 moeten andermaal worden aangewend tot versterking van „onvoorziene" 1923 zulks ten einde dezen post weder voldoen de op peil Le brengen. Vóór in ontvang is geraamd 171,000 en evenveel méér in uitgaaf. De overweging van de vraag of hét, uit finan cieel oogpunt beschouwd, verdedigbaar is te achten, dat de provincie, ter voorziening in het voor haar uit de Ongevallenwet voortvloeiende risico op den duur rechtstreeks bij de rijks verzekeringsbank aangesloten blijft heeft Ged. Staten de overtuiging geschonken, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. De drinkwaterwinning in Z.-Holland. Ged- Staten van Zuid-Holland hebben Lei- vaststelling van de Prov. Statenvergadering aangeboden een ontwerp-verordening betref fende de winning en de levering van drinkwater in de provincie Zuid-Holland. In art. 1 van dit ontwerp wordt o.m. bepaald, dat het zonder vergunning van Ged. Staten verboden is een waterleidingbedrijf of een bedrijf tot distributie van water te hebben of op te,richten, of werken tot winning, zuivering of distributie van water te wijzigen of uit te breiden. Met betrekking tot deze ontwerp-verorde ning herinneren Ged. Staten er aan, dat, ten einde het waagstuk der drinkwatervoorziening van de nog onverzorgde gebieden in Zuid-Hol land zoo spoedig mogelijk tot oplossing te kunnen brengen, ten vorige jare prof. ir. C. K. Visser te Delft tot adviseur werd benoemd, die onmiddellijk aan den arbeid is gegaan. Een groot deel der provincie was reeds van waterleiding voorzien, terwijl verschillende be drijven in aanleg zijn. Tot eene economische oplossing van het drinkwatervraagst.uk op Goeree en Overflakkee hoopt men te komen door de stichting van een gecombineerd gas-, water- en elcctriciteits- bedrijf. Wat het drinkwatervraagstuk in het Oosten van de Hoeksche Waard aangaat werd eene door Ged. Staten aan de betrokken gemeenten aan de hand gedane oplossing aanvaard. Intusschen zeggen Ged. Staten moet voorkomen worden, dat op eigen gelegenheid plaatselijke voorzieningen of aansluitingen wor den gemaakt, die de drinkwatervoorziening voor het geheele gebied ernstig zouden kunnen schaden. Op het voetspoor van de drinkwaterleiding- verordeningen in verscheidene andere provin ciën, hebben Gedeputeerden een verordening ontworpen welke nu ter overweging en vast stelling aan de Statenvergadering is aangeboden. spijzen van zijn tafel gebannen zijn, toch moet hieruit niet het besluit getrokken worden, dat het inwendige van het huis somberheid of armoede verraadde. Integendeel, de' moeder en de zuster van den kanunnik hadden met een eindeloos geduld de heerlijke tapijten geborduurd, die de wanden bedekten groote sierlijk gewerkte kas ten, waarvan mejuffrouw Ogive zich voor geen prijs ter wereld had willen scheiden versierden de zalen, die haar licht ontvingen door de kleine in lood gevatte ruiten. Een verguld zilveren kruisbeeld, uit Italië afkomstig, versierde den breeden schoorsteenmantel in albasten vazen prijkten de schoonste bloemen en verspreidden een zachten, aangenamen geur door de zaal, niet ongelijk aan de stille deugden van hen, die onder dit zedig dak woonden. Ogive telde nauwelijks veertig jaren zij was van een hooge gestalte, slank en recht ge bouwd,'t geen door de nauwsluitende kleederen van da't tijdvak nog te meer uitkwam. Dit broze lichaam was geheel zenuwen en men mocht de ongekunstelde houding van Ogive voor een voort durende vlucht naar den hemel houden. Haar voeten raakten nauwelijks de aarde aan, haar ziel beefde in hoogere sferen. Haar groote, zacht blauwe oogen bezaten al de levendigheidder jeugd, en wanneer de ernst van haar gelaat dooi een glimlach verhelderd werd, kon niets m vei - gelijking komen met de liefelijkheid en bekooi- lijkheid van die bleeke maar indrukwekkende figuur, men zou haar voor het beeld van een heilige hebben kunnen houden, maar versierd en getooid met een rijkdom van blonde lokken. Een soort van zwart fluweelen kapsel, voorlooper van de mode, die eerst onder Karei VIII alge meen werd, bedekte ten deele haar in natuurlijke krullen neervallende haren. Een rok van vio- letkeurige serge, die in lange plooien op haar voeten neerviel en deze zedig bedekte, deed de schoone vormen van het slanke lichaam voor deelig uitkomen en kon den kunstenaar de lust ingestort hebben haar beeld uit te beitelen en in de nis boven het portaal eener hoofdkerk tc plaatsen. Een witte omspeldoek voltooide het strenge en ernstige van het toilet, waaraan alle gouden of diamanten sieraden ontbraken. En toch, ondanks of liever ter oorzake van die eenvoudigheid, kon Ogive nooit door de straten van Rouaan gaan of de hoofdpoort van deNotre Dame binnentreden, zonder dat men zich om wendde, teneinde haar te zien zij stichtte tevens door de'ernstige, waardige uitdrukking van haar gelaat en van haar geheele houding en die onge kunstelde schoonheid, een harmonische samen voeging van zedigheid en bekoorlijkheid, werd nog overschaduwd door haar bezielde stem en de uit het hart vloeiende welsprekendheid van de beminnelijke vrouw. „God heeft u geschapen om mij tot troost te verstrekken," zeide de kanunnik vaak tot zijn zuster. (Wordt vervolgd) vn 1 f -i ir 1, 1 1 HZ **11, Ar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1