HELDER GLASWERK. DAGBLAD W&OS9 SCHIEDAM EN OMSTREKEN feuilleton. Het spookhuis. Een goede huisvrouw heeft het glaswerk gaarne zoo helder mogelijk. VIM reinigt alle glaswerk snel en ge makkelijk, zonder de oppervlakte te krassen. VIM is verkrijgbaar in practische strooi- bussen en moet nooit droog worden gebruikt. De VIM-kaartjes en de Sunlight-uitknipsels zijn van gelijke waarde voor het verkrijgen van mooie cadeaux en door elkaar geldig. VRAAGT ONS GESCHENKENALBUM! 47ste Jaargang. Vrijdag 13 Juni 1924 N«. 13970 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3^maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 509 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HoIl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buiienlandsch Nieuws. HET HERSTEL. In een interview met den vertegenwoordiger van de „Daily Express" heeft Herriot verklaard, dat hij met de Britsche regeering wenscht samen tewerken om de onmiddellijke toepassingvan het rapport der experts ter hand te nemen. Hij is voornemens binnen tien dagen naar Londen te gaan. De partij van Herriot streeft naar ver zachting van de strengheid tegenover Duitsch- land. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND. In de gister gehouden zitting van den vol kenbondsraad werd besloten naar de volgende vergadering te verwezen het onderzoek van de nota van het Duitsche rijk, waarin het vraagt om de terugzending van de Fransche troepen uit het Saargebicd. De Volkenbondsraad heeft den Nederlan der Van Rees benoemd tot lid van de commissie voor de bestrijding der slavernij. DE CRISIS IN FRANKRIJK. De voorloopige bijeenkomst van de partijen der linkerzijde heeft Painlevé verkozen als can- didaat voor het presidentschap. Painlevé kreeg 306, Doumergue 149 stemmen. DE MICUMVERDRAGEN. Bij de onderhandelingen te Dusseldorp over de verlenging van de Micumovereenkoipsten hebben de mijneigenaars een uiteenzetting gegeven van den toestand waarin zij zich be vinden door de verplichtingen, welke voor hen uit de micumcontracten voortvloeien en dooi de gevolgen van de mijnwerkersstaking. Zij vroegen, of de Fransche en Belgische regee ringen bereid zouden zijn de sommen voor te schieten, benoodigd voor de betaling der reparatieleveringen of wel voor die betalingen de fondsen te bezigen van de kas der panden. Zij verklaarden, dat zij zouden kunnen voort gaan met de reparatieleveringen op voorwaar de, dat de bezettingsautoriteiten zouden er kennen, dat deze leveringen zijn gedaan op rekening van het plan der experts, met terug werkende kracht tot 15 April. De vertegen woordigers der Micum verwierpen evenwel deze voorstellen en de Duitsche industrieelen besloten zich naar Berlijn te begeven om met de Duitsche regeering te confereer en. Zondag vindt te Dusseldorp een nieuwe bijeenkomst plaats. DE MOSOEL-KWESTIE. Sir Percy Cox, de Britsche onderhandelaar in zake de Mosoèl-kwestie, die, eerstdaags te Lon den zal aankomen, zal het proces-verbaal ,dat wederzijds is goedgekeurd, medebrengen. Na den 5en Juli, welke de in het verdrag van Lausanne voorziene datum is, kan de Britsche regeering, zooals men weet, de kwestie aan den Volkenbond onderwerpen. Deze bijzondere voorziening in het verdrag van Lausanne treedt in werking 'afgescheiden van de rest van het verdrag, door een bepaling in het zgn. ontrui mingsprotocol. Het verdrag van Lausanne treedt in extenSo in werking, zoodra drie van de vier groote mogendheden het hebben gera tificeerd. 22 „Uit den gcheelen omtrek"- sprak Ogive, „wordt mij het fijnste linnen toegezonden ik betaal het ook duurwanneer ik heLbetaal voegde zij er glimlachend bij, „want iedereen stelt er een eer in iets bij te brengen om mijn taak te vergemakkelijken om de Notre-Dame van altaar- en communiedoeken te voorzien. Ik zorg altijd het schoonste en zuiverste linnen te hebben, en wanneer men mij een stuk lenig en fijn linnen bezorgd, verheug ik mij in het denkbeeld, dat het voor den dienst des Heeren bestemd is. Op deze wijze geloof ik de kleederen van den Zaligmaker te vereeren, liet linnen, waarmede Hij zich bij het laatste avond maal omgordde, den doek van Veronica, waarop Zijn aanbiddelijke gelaatstrekken ingedrukt wer den, den gordel, waarmede Zijn lichaam gedu rende Zijn heilig lijden bekleed was en den heiligen zweetdoek, dien Hij na Zijn verrijzenis in het graf achterliet. Huguette zag Ogive aan, terwijl zij sprak. Een heilige verrukking stond te lezen op de trekken van dé zuster des kanunniks haar handen waren als tot een gebed gevouwen, en terwijl het volle zonlicht het engelachtige wezen bestraalde scheen zij te schoon, te teeder, te heilig voor deze wereld te zijn. Dizier scheen in zijn kinderlijke onschuld een GRIEKENLAND. Nu eerst Kondylis, de minister van oorlog, en vervolgens Tsoederos, dc minister van finan ciën, zijn afgetreden, verwacht men den val van bet huidige Grieksche kabinet. MEXICO. In Mexico-City hcerscht groote opwinding over een aanval, die gister plaats had en gericht was tegen generaal Flores, Generaal Florcs was in verband met zijn eandidatuur voor het pre sidentschap in een der staten op reis toen vol gens zijn telegrafisch bericht door een drie honderdtal argrariers, volgelingen van Galles, op hem en zijn vrienden êen geweervuur werd geopend. Er ontstond een gevecht waarbij tien personen gedood en acht gewond werden. Deze aanslag had plaats te San Juan der Rio en de agrariërs stonden onder bevel van den broeder van den gouverneur van dezen staat. Toen de trein van generaal Flores uit ge noemde plaats weer wilde vertrekken werd de aanval herhaald. Naar verluidt zouden de aanvallers bolsjewistische vaandels niet zich mede gevoerd hebben. ALLERLEI. Uit Rabat. In den loop van den dag van gister hebben troepen, welke werkten aan den aanleg van 'n post te Doeadel op den linkeroever van de Oeërga, aanvallen van niet-onderworpen stammen afgeslagen. De aanvallers lieten verscheidene dooden achter. Uit Berlijn. De Oostenrijksche bondskan selier dr. Seipel kon gister eenigen tijd zijn bed verlaten. Vertegenwoordigers van Britsche eigenaars van Russische obligaties hebben gisteren op het departement van buitenlandsehe zaken te Londen een bespreking gehad met leden van de Russische missie, waarbij het vraagstuk der Russische schulden van voor den oorlog ter sprake kwam. Het ultimatum van de directies der onder- grondsche spoorwegen te Londen heeft krachtig gewerkt. Vele mannen hebben het werk weder hervat, zoodat de diensten gisteren betrekkelijk verbeterd waren. Vooral is dc hoeveelheid geleverde stroom aanzienlijk vermeerderd. Uit Berlijn De al sinds langen tijd zwe vende onderhandelingen over het lot van de ge vangenen uit het Rijnland en het Roerbekken, die naar Frankrijk weggevoerd zijn, hebben voorloopig tot het resultaat geleid, dat de ge vangenen naar het bezette gebied zullen worden teruggebracht, waar zij echter nog opgesloten blijven. Tegelijkertijd zullen zes Franschen, die wegens politieke delicten veroordeeld zijn, uil de Duitsche gevangenissen ontslagen worden. De Engelsche consul-generaal te Kanton heeft naar Londen geseind, dat het bericht van Soen jat Sen's dood onjuist is. Daarmee zal het praatje wel voorgoed uit de wereld zijn. De socialistische afgevaardigde Natteotti te Rome, die eergisteren zijn woning verlaten heeft om naar de Kamer le gaan, is sindsdien spoorloos vêvdwenen. Naar uit New York wordt gemeld, heeft een Japanner gepoogd een aanslag te plegen op den Amerikaanschen consul-generaal Kemper te Yokohama. Volgens dit bericht verscheen piot- gedeelte van het geheim van liefde en gods vrucht te gevoelen, welke in die vlekkelooze ziel verscholen washij strekte zijn armpjes uit en riep op smeekenden toon „Blijf, blijf Ogive nam het kind in haar armen. „Gij moet wel veel van dien kleinen lieven engel houden, Huguette „Hij is mijn troost en mijn leven juffrouw," antwoordde de jonge moeder. „Is zijn vader dood vroeg de zuster van den kanunnik. „Neen, mejuffrouw, hij leeft nog; wij.wonen somen en hij oefent het kuipersvak uit." „En gij woont Huguette kleurde. „Gaarne zoude ik den naam mijner woning wenschen te veranderen, want mij dunkt dat zij mij onheil zal aanbrengen, ofschoon ik ze door wijwater heb laten zuiveren en er een beeltenis van den Zaligmaker in geplaatst heb. Ik bewoon den heuijel van Sainte-Catherine en het huis der oude heidinne. „Het spookhuis. „Helaas, ja. „Gij hadt zooeven gelijk," sprak Ogive, een onwillekeurige beweging van afkeer onderdruk kende. „de duivel is door uw gebeden en dooi de tegenwoordigheid van dien kleinen engel uit uw woning verdreven." Een oogenblik kwam de gedachte bij Ogive op om Huguette te ondervragen omtrent de oor zaak van de bleekheid- harer trekken en de treurigheid, die over haar geheel wezen verspreid was, maar bij nader inzien zag zij er van af. cn> DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. seling een Japansch arbeider in het bureau van den consul met een dolk in zijn opgeheven hand. Hij verklaarde, den consul te zullen dooden, indien deze niet beloofde tegen de verscherping De liefdadigheid bezit haar kieschheid Ogive belaadde Huguette met pakken garen, stelde het verdiende loon Dizier ter hand, een loon 't welk zij met het oog op den toestand van Isabeau verdubbelde, en sprak vervolgens tot de jonge vrouw met aandoenlijke goedheid ,,'s Zaterdags komt iedereen hier binnen als in het paleis des konings, waarvan het Evangelie spreekt, maai- ieder oogenblik van den dag, Hugu ette, ben ik bereid het verhaal der menschelijke ellende aan te hooren, en mijn waardige broeder, de kanunnik Aloys Le. Bouteiller, leent het oor aan de uitstortingen van het lijden der ziel." „Heb dank, heb dank," stamelde Huguette^ wier tranen haar oogen verduisterden. „Verzorg Isabeau zoo goed het u mogelijk is en zeg haar, dat ik haar spoedig kom bezoeken. Tot weerziens, Huguette, en breng altijd uw lieveling mede." De vrouw van Donat verliet geheel getroost en versterkt de woning van den kanunnik het scheen haar toé, alsof Ogive, haar van nu af onder hare bescherming plaatste en zij voor de toekomst niets meer te vreezen had. De vrome zuster van den kanunnik hernam hare plaats aan liet venster tusschen de bloemen, en de arme vrouw zich ziende verwijderen, bad zij „Ik dank Heer, haar gezonden tehebben het schijnt mij toe alsof Gij een groote smart aan mijne hoede toevertrouwt." Weldra verliet Ogive het raam en den tweeden gang doorgaande, richtte zij hare schreden naar een eenzaam kabinet, maar waarin men, zelfs van verre, de tinteling van het leven vermoedde. van de Amerikaansche immigratiewet te zullen ageeren. De aanvaller kon bijtijds worden over meesterd. Uit Berlijn. Er dreigt een staking van spoor- Zij opende omzichtig de deur en trad eene vierkante zaal binnen, die van boven haar licht ontving. Rondom het vertrek zag men banken en hooge tafels, en om die tafels arbeidden met ingespannen aandacht een tiental jongelieden onder het opzicht van twee meesters. Groote vellen perkament lagen voor de klerken en schilders open geslagen. Deze laatsten hadden in schalen en potten het helderblauw, het purper en al de andere schoone en doorschijnende kleurschakeeringen, welker frischheid en glans nimmer overtroffen zijn, voor hun arbeid gereed staan zij doopten er hunne penseelen in en illustreerden de bladzijden van een allerprach tigst missaal, met een ijver en aandacht, die bewezen, dat zij geheel hun hart bij het werk hadden. Naast de schilders kopieerden de klerken in groote en bloemrijke Gothische letters den tekst van het heilige boek, de plaats open latende voor de hoofdletters, die later in het rood en goud zouden ingevuld worden en vooral de begin letters, die volgens den smaak van het tijdvak door den teekenaar en den schilder met allerlei figuren en beelden versierd werden. Eindelijk waren twee der jongste klerken bezig, rondom het voorhoofd der heiligen de gouden cirkels dei- aureolen aan te brengen, of wel de mantels dei- koningen te borduren, hunne gordels te ver sieren en aan de decoratiën der paleizen, aan de pracht der kostumes, de wonderen cener goud- werkerskunst aan te brengen, die ons nog lieden in verrukking brengt. [Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT o r-H Fabrikanten van LIFEBUOY en R1NSO.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1