99 &J Jj II DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Het spookhuis. alleen in pakjes FEUILLET 47ste Jaargang. Zaterdag .14* Juni 1924. No. 13971 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f '2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; 00 bij verlies van een ^Qsyinger; 1:15 It, verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door ce Holl.AIgem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor gesehreven en andere officicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 12 Juni 1924 het verzoek van M. SONNEVELD om vergunning tot oprichting van een slachtplaats van rundvee en varkens en een rookerij en kokerij van vleesch- waren in het pand van Leeuwenhoeckstraat 7072, kadaster Sectie I. Nos. 24562457, met 2 electro motoren van resp. 1 x/2 en 1 P.K., drijvende 2 vleeschmolens, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is ge ëindigd. Schiedam, 14 Juni 1924. COLLECTE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten dat op Maandag den 16den Juni e.k., aan de huizen der ingezetenen de gewone jaarlijksche collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds lot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden en noodigen de ingezetenen uit, naar vermogen bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgs lieden en de tegemoetkoming in de behoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. Schiedam, 14 Juni 1924. Buiteulandsch Nieuws, DE NIEUWE FRAASCHE PRESIDENT. Het Congres heeft gister te Versailles reeds bij de eerste stemming Doumerque gekozen tot president der Republiek. Hij verkreeg 515 stemmen tegen 309, uitgebracht op. Painlevé en 21 op Camelinat, een ouden „communard", die door de communisten candidaat was gesteld. De rechterzijde had geen eigen candidaat ge steld, aangezien deze toch geen kans zou hebben. De socialisten hebben slecht gemanoeuvreerd door aan de candidatuur-Painlevé vast te houden, terwijl toch duidelijk gebleken was, dat Painlevé geen kans van slagen had. De schuldigen en dientengevolge de meest getroffenen zijn in dit geval dus de socialisten, die niets met de candidatuur-Doumergue wilden weten. Gaston Doumergue, is den len Augustus 1863 te Aigues-Vives in het departement Gard, waar zijn vader boer was, geboren en dus bijna 61 jaar oud. Van 1885'90 was hij advocaat te Nimes, daarna rechterlijk ambtenaar in Cochin- china en van Juni tot December 1893 vrederech ter te Algiers. In dat jaar vaardigde Nimes hem af naar de Kamer. Sindsdien heeft hij een eervolle parlementaire loopbaan achter zich, als Kamerlid Senator en minister. Zijn eerste .ministerschap was dat van koloniën in het kabinet-Gombes (1902—1905), gevolgd o.a. door dat van handel in de kabinetten Sarrien en Clemenceau inl906. Toen Caillaux in 1913 het kabinet Barthou, dat op de wet op den militairen diensttijd van drie jaar niet ten val te brengen was geweest, liet 23 Geen enkel der aanwezige personen hief het hoofd op, toen Ogive den drempel der zaal over schreed. „Zeg mij, meester Aenéas," vroeg zij, den grijsaard toesprekende, die de afgewerkte bladen overnam en zorgvuldig in eene portefeuille bijeen verzamelde, „gaat het werk vooruit? Zal ik mijn waardigen broeder weldra het Evangelie boek kunnen aanbieden, 't welk gij op u genomen hebt af te werken 1" „Binnen drie maanden, edele juffrouw." „O, overhaast u niet, hoe vurig ik ook verlang dat de arbeid voltooid zal zijn Plet is beter een onberispelijk en volmaakt werk te ontvangen dan door ongeduld de zaak te bederven Welk een treffend tafereel, meester Aenéas Hoe schoon en aantrekkelijk is de Heilige Maagd voorgesteld, met haar Kind naar Egypte vluch tende En de wijze Maagden, hoe eenvoudig en toch waardig zijn ze afgebeeld Waar hebt gij uwe modellen opgedaan, Loyset „Niet ver van hier, mejuffrouw," antwoordde de teekenaar, Ogive aanziende. „Zonder uw onnavolgbaar talent zou uwe Vleierij onverschoonbaar zijn, Loysetga voort struikelen over een financieel onderwerp, werd Doiifnergue in stede van den al te feilen radicaal, die de eigenlijke kabinetsformateur bleef,minister president. Lang heeft zijn ministerpresident schap niet geduurd. Daarvoor is de heer Dou merque een te weinig markante figuur, hoezeer hij ook om zijn persoonlijke eigenschappen geacht en bemind mag zijn, want de nieuwe president van de republiek is vooral een welwillend en innemend man. Dat heeft hij de laatste jaren ook getoond als voorzitter van den Senaat. Zoodra Doumerque op het Eiysée was aange komen, ontving hij den minister-president Fran cois Marsal, die hem het ontslag van het kabi net aanbood, Doumerque nam dit ontslag aan. Politieke vrienden van Herriot hebben ver klaard, dat, als deze opnieuw door het staats hoofd wordt ontboden, hij aan een tot hem ge richte uitnoodiging een nieuw kabinet te vor men, zal gevolg geven. Het kabinet zou echter niet eerder dan Dinsdag a.s. aan de Kamer wor den voorgesteld. HET DUITSCH-RUSSISCH INCIDENT. Naar verluidt, zou een spoedige bijlegging van het Russische-Duitsche incident te verwachten zijn. Zoo wel in Berlijn als in Moskou worden daartoe in de laatste dagen besprekingen ge voerd, welke geleid hebben tot het besluit, dat verder afgezien zal worden van het tijdroo- vende wisselen van nota's, en de zaken verder mondeling af te doen. DE STAKING TE LONDEN GEËINDIGD, De staking bij de ondergrond-spoorwegen te Londen heeft gistermorgen een einde genomen. Gistermorgen kwam het stakingscomité bijeen en het besloot de staking te beëindigen, daar de pogingen om den strijd voort te zetten, hope loos zouden zijn. DE TOESTAND IN ALBANIË. De voorloopige Albaneesche regeering heeft Tirana in staat, van beleg verklaard. AMERIKA. Uit New York wordt gemeld, dat senator La Follette definitief besloten zou hebben tot de oprichting van een nieuwe radicale partij in de V.S., welke begin Juli te Cleveland haar eerste congres zou hebben. ALLERLEI. De bladen te Rome geven in verband met het verdwijnen van den sociaal-democratischen af gevaardigde Matteotti als hun meening te kennen, dat hij het slachtoffer is geworden van een politieken aanslag en wijzen er op, dat hij reeds in 1923 het slachtoffer van een fascistischen aanslag is geweest. Uit Cleveland Generaal Dawes is aange wezen als candidaat voor het vice-president- schap. Mussolini deelde gister in de Kamer mede, dat de politic de ontvoerders van Matteoffi op het spoor is gekomen. Drie hunner zijn reeds ge arresteerd, terwijl de arrestatie van 4 anderen, gisteravond verwacht werd. Uit Londen wordt aan de „Information" gemeld, dat mr. Grindell Matthews, de uit vinder van den doodenden straal, een film in Frankrijk zal vertoonen, welke de mogelijke toepassingen van zijn uitvinding duidelijk zal eantoonen. Uit Berlijn. De prins-regent van Abbessynië Ras Taffari, heeft hedenmiddag een kort bezoek gebracht aan Hamburg. Hij is daarna naar Indië vertrokken. Uit Parijs. Naar verluidt, zal Barthou de volgende week aftreden als voorzitter van de commissie van herstel en den post gouverneur- generaal van Marokko aannemen. Het moet de bedoeling der nieuwe regeering zijn, om Loucheur tot opvolger van Barthou als voorzitter van de commissie van herstel te benoemdn. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag13 Juni. De behandeling van het wetsontwerp op de ruilverkaveling wordt voortgezet. Het amendement-Van Sasse van IJsselt (om het begrip ruilverkaveling te omschrijven ten einde alleen bevordering van het algemeen landbouwbelang mogelijk te maken,) wordt na algemeene oppositie verworpen met 65 tegen 3 stemmen. Het amendemenl-Ebels (om het maximum- verschil der te ruilen onroerende goederen bij verrekening op 10 pet,, inplaats van 5 pet. te stellen) wordt verworpen met 53 tegen 14 stem men. Een amendement der bijzondere commissie, beoogende de rechten der hypotheekhouders en grondrente-heffers ten aanzien van het waarde verschil der geruilde onroerende goederen met die van den eigenaar gelijk te stellen, wordt overgenomen door den minister. Een gewijzigd amendement van den heer van Voorst tot Voorst om 2/5 van de leden der cen trale commissie te doen benoemen na aanbeve ling door de centrale landbouwvereeniging wordt aangenomen z.h.s. Het slot van deze wet wordt aan het eind der agenda behandeld. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Binnenland, Medeplichtigen. Het Christelijk Sociaal Weekblad „Patrimo nium" schrijft „De aanslag op den Oostenrijkschen Bonds kanselier, Mgr. Dr. Seipel, toont duidelijk aan waartoe de agitatie van sociaal-democraten en communisten leidt. De moordenaar is niet al léén verantwoordelijk Er zijn lieden, die mede verantwoordelijk zijn, al kunnen zij ook niet door den aardschen rechter als medeplichtigen worden veroordeeld. Oostenrijk heeft vreeselijk geleden onder de gevolgen van den oorlog, met name ook onder de inflatie van het ruilmiddel. Dank zij het optreden van Dr. Seipel bood de Volkenbond hulp. Maar nu moest ook gezorgd worden, dat de publieke geldmiddelen allengs in orde kwa men dat het budgetair evenwicht geleidelijk werd bereikt. Krasse maatregelen moesten in 's .ands belang door Seipel worden genomen. Vele ambtenaren moesten worden ontslagen. De salariéering kon niet op het meest gewenschte pul worden gebracht. Allerlei voorzieningen moesten ingekrompen of uitgesteld worden. En dat niet uit reactionaire overwegingen, maar omdat het volksbelang dit alles eischte. Seipel zag zijn moeilijken arbeid met succes bekroond. Er is reeds verbetering gekomen in den toestand van zijn vaderland. De kroon is stabiel. Al zijn er nog vele moeilijkheden te overwinnen, de vooruitgang is onmiskenbaar. Maar socialisten en communisten, die zelf Oostenrijk al dieper in het moeras brachten, voerden tegen Seipel een felle campagne. Zij beijverden zich niet, om op het groote doel van zijn, aanvankelijk voor velen harde, maat regelen de aandacht te vestigen. Integendeel, zij stelden Seipel voor als den grootsten „re actionair," als den felsten vijand van de arbei dersklasse, die er een zeker behagen in had, om een „aanslag" te plegen op den levens standaard van vele arbeiders en ambtenaren. De „Volgeling", die Seipel met een kogel trof, heeft uit hetgeen hem was voorgehouden, de conclusie getrokken, dat hij dien „grooten vij and" zijner klasse onschadelijk moest maken." In Nederland leven wij ongetwijfeld onder economisch-betere verhoudingen dan in Oosten rijk. Maar ook hier moeten, om erger te voor komen, pijnlijke maatregelen worden genomen. De socialistische leiders begrijpen dat heel goed. Toch voeren zij een felle agitatie, waarbij alle proportion uit het oog worden verloren. Als „reactie" wordt gescholden, wat geen reactie is, maar slechts een bukken voor de financieele en economische noodzaak. Fel persoonlijk wordt met name tegen Minister Colijn geageerd. Men wil hem „wegranselen". Indien een of ander heethoofd door dit alles tot onbezonnen daden werd verleid, dan pogen natuurlijk de Kleere- koper's, de Noorhoff's, de Van Iiinte's hun han den in onschuld te wasschen. Dan schrijven ze een „wijs" artikel, waarin betoogd wordt, dat men met moordaanslagen practisch niets góeds beitriivL. Maa; zij staan moreel even schuldig als de Communisten, die de wapenen der bar baren" in den klassenstrijd wel willen hanteeren. De onderwijsstrijd heropend. De parlementaire redacteur van de ,,N. R. Ct." schrijft „Wellicht zouden de liberale leden ondanks hun groote bezwaren tegen den nieuwen regel „48 leerlingen per onderwijzer I" toch nog geaarzeld hebben hun stem tegen het wets ontwerp uit te brengen, als het amendement van mej. Westerman ware aanvaard." Wellicht De strekking van dit amendement was slich ting van bijzondere let wel „bijzondere" scholen te beletten, die weliswaar zouden vol doen aan de eischen van artikel 73 der Schoolwet (minimum-aantal leerlingen en waarborgsom), maar welker eventueele leerlingen volgens het oordeel van Gedeputeerde Staten binnen een afstand van vier kilometer in een school van dezelfde of verwante richting zouden kunnen worden ondergebracht. Voorts wilde mej.Wester- man samenvoeging mogelijk maken van be- met schilderen en maak u niet meer aan eene fout schuldig, die mij tot de vloekwaardige zonde van hoogmoed zou kunnen verlokken." „De zonder der engelen," hernam de on verbeterlijke Loyset. „Die er te grooter door was Hoe God had Lucifer en zijne gezellen een eindeloos ver stand, een buitengewone schoonheid gegeven, en niet tevreden met die onschatbare gaven, eischten zij nog meer, zij verhieven hunne schul dige begeerten naar den troon van den Aller hoogste, naar de heerschappij des Hemels Bedrieg u hierin niet, Loyset, God is minder streng jegens de zonden van het arme aardsche schepsel, dat aan het slijk der wereld gebonden is, dan Hij zijn kon jegens de zonden, waarvan gij spreektDe Zaligmaker is gekomen om den gevallen mensch vrij te koopen, maar voor de weerspannige engelen is geen uitzicht op verlossing meer gelaten." „Ik verheug mij bij voorbaat op de vreugde en de verrassing van uw waardigen broeder, wanneer hij dit werk ontvangen zal, schitterend van goud en gesteenten 1" sprak meester Aenéas, op Loyset een medelijdenden blik werpende. „Gewis," hernam Ogive, „hij zal wél gelukkig zijnEn hij zal het niet eigenbelangzuchtig voor zichzelven houden, maar zijn grootste genoegen, na het ontvangen te hebben, zal zijn het aan het kapittel van de Notre-Dame aan te bieden." „Edele jonkvrouw," vroeg de grijsaard, „zul len wij op de laatste bladzijde een vervloeking neerschrijven tegen hem, die dit manuscript ontvreemden mocht „Neen," antwoordde Ogive, „veroordeelen en vervloeken wij niemand, zelfs den schuldige niet." „Maar het boek heeft eene, zoo groote waarde" „Wat doet er dat toe? Eene ziel is duizendmaal kostbaarder." „Ik herinner mij het vermaarde manuscript van een oude kroniek der Fransche koningen gezien te hebben, dat aan de abdij van St. Denis toebehoorde," hernam Aenéas. „Het Parlement wenschte het in te zien, maar kon er slechts inzage van krijgen tegen een degelijke borg stelling, waarvan de acte den 14 April 1328 geleekend werd. Döor eene buitengewone gunst heb ik het beroemde manuscript mogen door bladeren." „Maar," vroeg Ogive, „hebt gij u niet bezig gehouden met het overschrijven van het ma nuscript du Rassis, een werk, u door koning Lodewijk opgedragen „Ja, edele jonkvrouw, en het was geene ge makkelijke taak, zelfs voor den koning onzen meester, van de geneeskundige school te Parijs dé toestemming tot dien arbeid te verkrijgen. Koning Lodewijk mocht bij het Heilig Bloed en het kruis van Saint-Lö zweren het ongeschon den te zullen teruggeven, vergeefs, men nood zaakte hem een borg te stellen van honderd gouden kronen en twaalf marken zilver, eene som waarvoor Jean de Ladriesche, president van het hof, een gedeelte van zijn zilverwerk verpandde." „En koning Lodewijk verdroeg die vernede ring „Evengoed als Réginaldus Régis, die hetzelfde jaar aan de universiteit een deel van de Avicenne ter leen vroeg en tot pand tien marken zilver stortte." „Ik heb den manuscript-bijbel van het college van Drieux gezien en zie dat uw arbeid dien van Roger verre overtreft, welke door Thomas, grootmeester van het huis van Louis Gervais onder Lodewijk den Dikke, met zooveel kunst bewerkt is." „Prijs mij niet al te zeer mijne hand is zwaar geworden, het zijn mijne leerlingen, die het werk verrichten Loyset, Amiel, Sylvins een woord van u moedigt ze meer aan dan al mijne lof tuitingen." „Ik waardeer hun ijver en hunne bekwaam heid," hernam Ogive, „zonder hunne toewijding zou hel werk onmogelijk tot een goed einde kun nen gebracht worden. Terwijl mijn waardige broeder zijne inkomsten aan de ondersteuning der armen besteedt, en zich het recht niet toe kent, er het geringste, van af te nemen, wijd ik mijne spaarpenningen aan de versiering der altaren, aan de vermenigvuldiging der gods dienstige boeken. Elk onzer heeft dus zijne eigene taak voor mij het tabernakel, voor hem de ongelukkigen (Wordi vervolgd) 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1