DE PHOENIX" Verven en Stoomen DAGBLAD VOO#? SCHIEDAM Het spookhuis. FEUILLETON. 47ste jaargang. Dinsdag 17 Juni 1924. No. 13973 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bt; *7erlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Herriot heeft meegedeeld, dat hij Zaterdag naar Londen gaat om Zondag en Maandag be sprekingen te voeren met de Engelsche ministers. Hij zal hetzij voor, hetzij na zijn bezoek aan Londen naar Brussel gaan. FRANKRIJK. De kabinetsraad heeft gistermorgen de re- geeringsverklaring opgesteld, welke heden in beide Kamers zou worden voorgelezen, na eerst aan president Doumergue te zijn voorgelegd. De voornaamste punten er uit zijn de volgende Wat de binnenlandsche politiek betreft algemeene amnestie, behalve voor dienstwei geraars en landverraders, wederindienststclling van de ontslagen .spoor wegarbeiders, afschaffing van het gezant schap b ij het V a t i e a an, strikte toepassing van de wet betreffende de congregaties, vermindering van de militaire uitgaven naar gelang de veiligheid van het land zulks toelaat, afschaffing van de machtigingsdecreten (decrels lois), wederinstelling van het lucifersmonopolie, eerbiediging van de wet op den achturendag en van de rechten der vakvereenigingen, buitenlandsche politiek: consolideering van den vrede door overeen stemming tusschen de volken, uitbreiding van de rol van den Volkenbond, het Internationaal Arbeidsbureau en het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag, hervatting der normale betrekkingen met Rusland, aanvaarding der expertsrapporten zonder bijbedoelingen, handhaving van de Roerbezetting tot na de overdracht van de panden, voorzien in het rapport-Dawes, aan de internationale lichamen, welke deze moeten beheeren, hervatting van de controle op de ontwape ning van Duitschland. oplossing van het probleem van Frankrijks veiligheid door verwezenlijking der garantie verdragen onder gezag van den Volkenbond. DE ARBEIDSCONFERENTIE. O]) de jaa^lijksche arbeidsconferentie, welke gistermorgen te Genève begon, werd Branting met algemeene stemmen Lot. président gekozen DE ONTVOERING VAN MATTEOTTI. Uit Rome verluidtDe 'affaire-Matteotti ontwikkelt zich meer en meer tot een politieke crisis van beteekenis. Op aansporing van een der ministers heeft het geheele kabinet zijn ontslag aangeboden. Mussolini heeft daarover nog geen besluiL genomen. Gisteravond zeven uur is een ministerraad gehouden. De vlucht van Fillipelli, de hoofdredacteur van de „Corriere Italiano", wordt bevestigd. Ook de chef van den persdienst van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, Rossi, heeft zich door de vlucht aan zijn arrestatie, waartoe bevel was gegeven, onttrokken. De quaestor van Rome is uit zijn ambt ont slagen, evenals de directeur-generaal van po litie. Er -dreigen stakingen in verschillende bedrijven. 25 VI. EEN NIEUWE BEZOEKER. Twee mannen overschreden den dorpel der deur, die zooeven door Marianne geopend was. De eerste was de kanunnik, die zich naar een jongen man wendde, welke op een eerbiedigen afstand bleef. „Kóm binnen, mijn zoon, kom binnen 1" De dienstmaagd nam den vreemdeling met een nieuwsgierigen blik op zij bemerkte dat hij een edel voorkomen en een zachtaardig uit zicht had, en daar hij er onder het lange wollen kleed als een novice uitzag, maakte zij eene eerbiedige buiging en ging toen haar meester in de groote zaal voor, waar Ogive zich bevond. De kanunnik drukte de hand zijner zuster en sprak glimlachend „Maak den familiekring wat grooter ik bréng een genoodigde, een vriend en aangenomen zoon mede." „Wij zullen hem liefhebben en trachten het leven zoo aangenaam mogelijk te maken," antwoordde Ogive. Marianne plaatste voor den vreemdeling een Te Rome zijn troepen geconcentreerd. Ook verzamelen zich daar groepen fascisten. Een communiqué van den premier verbiedt aan de bladen het in ondoop brengen van on gecontroleerde berichten. Gebeurt dit niet, dan wordt met preventieve censuur gedreigd. De bevelen tot aanhouding van de hoofdschul digen zijn gegrond op wederrechtelijke vrijheids- berooving, daar het lijk van Matteotti nog steeds niet is gevonden. DE VROEGERE ÜUITSCHE KOLONIËN. In een intervieuw heeft dr. Schacht gister bijzonderheden medegedeeld over de mogelijk heid, om Duitschland als een koloniale macht te herstellen. Er zal een Koloniale Vennootschap worden gesticht zoo zeide dr. Schacht ter exploi tatie der vroegere Duifsche koloniën. Deze zal tot stand komen met medewerking der geallieer den. Het is nog niet beslist, of deze vennootschap gesteld zal worden onder toezicht van den Vol kenbond, dan wel zal worden afgesloten door een direct vc,rdrag tusschen de Duitsche regeering en de geallieerden en Amerika. Het plan zoo vervolgde de Rijksbank president beoogt niet de teruggave der vroege re Duitsche koloniën aan Duitschland, doch de exploitatie'dier kolonies door Duitschers. Wel zal Duitschland verlangen, dat het na een aan tal jaren het recht zal hebben, alle aandeelen dier vennooLschap op te koopen, zoodaL deze een, zuiver Duitsche onderneming wordt. Naar de meening van dr. Schacht zijn de economische verhoudingen, in Duitschland van dien aard, dat de Duitschers zich in grooten getale naar de koloniën zullen moeten begeven. Deze landverhuizing zal den voormaligen Duit- schen koloniën zéér Len goede komen en de Duitsche bctaalkracht versterken. de jure der Unie van Sovjet-republieken door Denemarken is in het'zicht. ENGELAND. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis zeide de Britsche premier Mac Donald Ik ben er volkomen zeker van, dat er geen algemeene verkiezingen zullen plaats heb ben vóór de herfstzitling van het parlement. ENGELAND EN MEXICO. De Mexicaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft een verklaring' gepubliceerd waarin hij ze'gt, dat het verbanningsbesluit tegen den Britschen diplomatieken agent Cummins tot iederen prijs wordt uitgevoerd. Den agent werd tien dagen geleden verzocht, binnen acht dagen het land te verlaten. Hij weigerde dat echter en wordt op het oogenblik nog in zijn woning belegerd. Inmiddels is de Engelsche vlag op zijn woning geheschen. De Britsche consul-generaal kreeg toestemminghem te bezoeken, maar mocht hem niet van levensmiddelen voorzien. Het corps diplomatique zet zijn pogingen voort om de Mexicaansche regeering te bewegen van haar besluit af te zien. Gemeld wordt, dat de Amerikaansche gezant een neutrale houding heeft aangenomen. DENEMARKEN EN RUSLAND. De onderhandelingen tusschen Litwinof en den vertegenwoordiger der Deensche regeering te Moskou naderen haar einde, en de erkenning ALLERLEI. Uit Londen Uit Moskou wordt gemeld, dat het beroep bij het hooggerechtshof te Leningrad der vijf ambtenaren die beschuldigd waren van omkoopbaarheid en corruptie en daarvoor ter dood waren veroordeeld heeft gefaald. De exe cutie heeft reeds plaats gevonden. Van twaalf anderen, die tegelijkertijd voor dergelijke feiten terechtstonden werd het vonnis verzacht tot tien jaar gevangenisstraf. Volgens een bericht uit Madrid zal Primo de Rivera zich begin Juli naar Marokko begeven ter voorbereiding van een nieuw offensief tegen de Rif-Kabyleii Uit Parijs: In antwoord op een desbe treffende vraag zeide Barthou dat er nooit sprake van is geweest, dat een ander in zijn plaats tot voorzitter van de commissie van herstel zal worden benoemd. Deze oommissie heeft niets met de politiek te maken. In ieder geval blijft hij Le Parijs en gaat niet naar Marok ko. Uit Berlijn Het rijkskabinet heeft in zijn gister gehouden vergadering besloten den rijks president te verzoeken, de belasting op de reizen naar het buitenland op te heffen aan welk ver zoek door den president is voldaan. De regeering van den lerschen Vrijstaat heeft de vorige week niet minder dan 100 per sonen, die zich hadden schuldig gemaakt aan politieke misdrijven, uit de gevangenis of inter- neering ontslagen. Uit Berlijn. De vice-president van het internationale Roode Kruis-Comité dr. Fer- rier, is overleden. Uit München. De bonden van werkgevers in den Beierschen mijnbouw hebben den IOen Juni alle arbeiders tegen 26 Juni ontslag aange zegd, daar zij loontoeslag van 4 welke bij de arbitrale uitspraak aan de mijnwerkers is toege wezen, niet wenschen te betalen. Ongeveer 5000 arbeiders zijn bij dit onLslag betrokken. Uit Berlijn. Het proces tegen den vroege- ren gouverneur-generaal van Marokko, generaal Berenguer, aan wiens beleid, zooals bekend, de Spaansche nederlaag in 1921 wordt geweten, is gister Le Madrid begonnen. Het proces zal vermoedelijk verscheidene dagen duren. Uit Londen Gister werd de derde termijn interest betaald van de Engelsche oorlogsschuld aan Amerika Het totaal bedrag beloopt 68.700.000 dollar. De eerste betaling van inte rest volgens de overeenkomst, begin 1923 in gegaan, werd gedaan 15 Juni 1923 en de tweede 15 December. Dien laatsten datum werd even eens 464 millioen dollar betaald als aflossing op de hoofdsom. Volgens den wisselkoers beloopt het bedrag, dat Engeland aan de Vereenigde Staten schuldig is, voor de eerste tien jaar on geveer 33 millioen pond sterling per jaar, terwijl het daarna in de volgende jaren stijgt tot 38 millioen. Binnenland. Het georganiseerd overleg. Gister had de laatste bijeenkomst plaats van de Centrale Commissie van Werklieden- Telef. 15. bord en een beker, zette stoelen bij en nadat de kanunnik het gebed opgezegd had, wees Ogive den bezoeker een zetel aan. De zuster van den kanunnik was niet nieuws gierig op de wijze van Marianne, maar bij een vluchtig onderzoek was zij toch overtuigd, dat de nieuwe gast een uitgelezen ziel en een ver heven geest bezat. Alles verraadde in hem een bij studie en boeken doorgebrachte jeugd, doch tevens las Ogive op zijn gelaat de onmiskenbare sporen eener diepe smart. Zij trachtte een gesprek met haren gast aan te knoopen, maar deze was in zeker opzicht verbijsterd door de snelheid der beslissing die hij had moeten nemen, door de voorbereidselen van een onvoorziene reis en door de smart van het afscheid, zoodat hij niet in slaat scheen on eenig antwoord te geven op de aanmoedigende woorden der zuster van den kanunnik. Messire Aloys Le Bouteiller zag zulks in en om den jongen man, dien hij als zijn aangenomen zoon genoemd en behandeld had, de gelegenheid te schenken zich te beter met zijne gedachten te kunnen bezighouden, begon hij Ogive eene opgewekte beschrijving te geven van de heerlijke abdij van Jumièges. „Ziet ge, zuster,!' sprak hij met zijne volle en helderklinkende stem, „zoo ik u niet hier had en de overtuiging niet bezat aan meer dan een ongelukkige der stad nuttig te kunnen zijn, zou ik Rouaan volgaarne verlaten om mijn leven te Jumièges te eindigen. Het is mij altijd op gevallen, dat de monniken onder alle andere menschen de schoonheden der natuur het beste weten te gevoelen en te waardeeren, en dat zij altijd de bekoorlijkste plekjes voor hunne vesti ging weten uit te kiezen ze mogen wild en romantisch zijn, als in de omstreken van het klooster van La Trappe, stil en eenzaam als in de landouwen van Vallomb.euse of, zooals op het schiereiland vanJumièges, voortdurend dooi de rustelooze golven besproeid. Het is trouwens zeer begrijpelijk, dat lieden, die voor altijd af- sLand hebben gedaan van de ijdelheden dei- wereld en der eeuw, behoefte gevoelen Gods verheven werken te bewonderen. Na de oude chartes doorzocht, de documenten doorbladerd, onze oudste kronieken ui t de vergetelheid gerukt en de heilige boeken gecopieerd te hebben, moet het voor die nederige geleerden een zoete rust en een onschatbaar genot zijn, langs de oevers van de Seine te dwalen, de vruchtbare vlakten, de romantische pracht der bergen en de helderheid der stroomen te beschouwen. Het schijnt dat de blauwe gordel, welke de landstreken omsluit, die door CloLarius en Mathilde aan Philibert geschonken zijn en zich van Duclair tot Gaudebec uitstrekken, er het zijne toe bijbrengt, om de geleerde bewoners van de abdij nog meer van de wereld af te zonderen. „Ik heb het lot van den grijsaard, dien ik na eene scheiding van meer dan twintig jaren wederzag, bijna benijd. Toen ik hem na zulk een lang afzijn wederom ontmoette, was hij ijveriger een levendiger dan ooit,met een heiligen ijver be zield voor den bloei zijner abdij, zich verheugen- zaken te Amsterdam om te stemmen omtrent de overeenkomst in zake de loonen en den vacantiebijslag voor de gemeentewerklieden. De vertegenwoordigers van de Federatie van Ge meentewerklieden waren niet aanwezig. Met algemeene stemmen (15) werd de over eenkomst goedgekeurd. De loonen der gemeentewerklieden blijven dus volgens deze overeenkomst tot Juni van het volgend jaar gehandhaafd. Er zal een bijslag gegeven worden voor de vacantie van 20 en in de bijdrage voor het pensioen zal van 1 Juli af worden bijgedragen drie procent meer en te beginnen met, 1 October vijf procent meer. De gemeenteraad zal hieraan nog zijn goed keuring moeten hechten. Prins Hendrik op de loeómolief. Gisteravond is de Prins om 7 uur per Staats spoor uit. den Haag vertrokken, om naar het Loo terug te keeren. Alvorens de trein uit Utrecht vertrok heeft de Prins, die den wensch had te kennen gegeven, zich eens persoonlijk op de hoogte te kunnen stellen van het leven op een treinlocomotief in volle vaart op een eenigszins langen afstand, plaats genomen bij den machinist onder geleide van een ingenieur der spoorwegen, die denPrins devereischte inlichtingen verstrekte. De Prins had over zijn costuum een stofjas aan getrokken en droeg een stofbril. Op deze wijze maakte Prins Hendrik de reis van Utrecht tot Apeldoorn mede. Mereurius rood. De bondsraad van den Algcmeenen Neder- landschen bond van Handels - en kantoorbedien den heeft Zondag Le Amsterdam vergaderd. Met algemeene stemmen werd het beleid van het Fondsbestuur terzake de fusie (met Mereurius) goedgekeurd en ging men accoord met de „ver klaring" der beide bondsbesturen op 26 April uitgegeven. Met genoegen werd ervan kennis genomen, dat de beide bondsbesturen zich voor stellen de fusie met ingang van 1 Januari 1925 een feit te doen zijn Bestrijding van het mond- en klauwzeer. Op uitnoodiging van de Nederlandsche regee ring hebben gistermiddag de hooglceraren Frosch en Dahmen in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een voordracht en een demonstratie gehouden over den door hen ontdekte verwekker van het mond- en klauwzeer. Minister Ruys de Beerenbrouck verwelkomde in het Duitsch de aanwezigen. Postcheque- en girodienst. Op' de kantoren der posterijen worden be stellingen aangenomen op het rapport der com missie ingesteld door de ministers van water staat en van financiën met opdracht van advies te dienen tel- zake van de wederopenstelling van den Postchequé en Girodienst. Hel schoenen-wetje. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot verdere verlenging van den werkings duur van de wet tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. Een oolijkerd. ,,D Voorhoede" schrijft In „Het Volk" heeft een oolijkerd per inge zonden stuk de sociaal-democratische Kamer leden duchtig aan den tand gevoeld. de in de eerbied en de liefde van al de monniken. Met welk een genoegen liet hij mij de wonderen van zijn kapittel en zijn klooster zien Welk een levenskracht moet de godsdienst toch bezitten om in staat te zijn met eene snelheid, welke men als een wonder mag aanzien, uitgestrekte ab dijen als die van Jumièges uit den grond te doen verrijzen, die tot tweemaal toe in een puinhoop veranderd is. Van de vernietiging des kloosters door de Noormannen in 841 en 851 is geen ander spoor overgebleven, dan een nauwkeurig en omstandig verhaal, door Willem van Jumièges in zijn schoon werk over de „Invallen der Noor mannen" te boek gesteld." „En hebt gij aan de graftombe van Agnes Sorel een bezoek gebracht?" vroeg Ogive. „Ja, zuster, en evenzoo aan de zaal, die Karei VII, terwijl hij de abdij bewoonde, tot verblijf plaats strekte De wachtzaal bevond zich tusschen het hospitaal en de slaapvertrekken der monniken. Mijn vriend liet mij verschillende bewijzen van 's konings vrijgevigheid zien Welk een schrille tegenstelling voegde de kanunnik er na eenige oogenblikken zwijgens bij, „Karei VII heeft eene aanzienlijke som besteed om een praalgraf voor de dame van Mémel op te richten, terwijl de asch van Jeanne d'Arc aan de oevers van denzelfden stroom, die de abdij besproeit, door den beul naar de vier hoeken van den wind verstrooid werd." [}Vordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT II IIIII IIII ■Illll WIWIHIHIMH Hm .n „O -- 222

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1