DAGBLAD SCHIEDAM EJV OMSTREKEN. F E y i I. L i T O m. Het spookhuis. 47ste Jaargang. Woensdag 18 Juni 1924. No. 18974 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag Incassokosten worden berekend. toegezonden Gratis-Ongevallenveizekermg f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 2G0 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f (>Q bij verlies van een wijsvinger; f 15 Lij; ^erlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester HINDERWET. en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 16 Juni 1924 vergun ning verleend aan lo. de N.V. M. COHN's WIJN- EN SPIRI- TUALIENHANBEL te Rotterdam tot oprich ting van een wijnkooperij in de panden Nieuwe Haven 105109, kadaster Sectie M. nos. 3088, 3089 en 3090, met 5 electromotoren van elk 1 P.K. waarvan één vervoerbare drijvende 2 spoelbakken, 1 weiwaterpomp en 1 advocaat machine en 1 electromotor van 5 P.K., drijvende een lift en. 2o. de N.V. BLOCKDALE DISTILLEER MAATSCHAPPIJ tot oprichting van een distil leerderij in de panden Nieuwe Haven 95197, ka daster Sectie M. no. 3323/3324, met 3 electromo toren van resp. l/24 en 71/2 P.K., drijvende 3 pompen. Schiedam, 18 Juni 1924. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de N.V. RAFFINADERIJ VAN DON GEN Sc ZONEN om vergunning tot uitbreiding van de inrichting tot het verwerken van verzeep- bare oliën en vetten in het benedengedeelte van het pand Buitenhavenweg 118/120, kadaster Sectie L. No. 2475 (ged.) met een extractie-in richting in het pand Buitenhavenweg 116, ka daster Sectie L. no. 2475 (ged.) met 5 electromo toren van totaal 21 Va PK-> drijvende diverse pompen, roerwerken enz. en 2o. J. H. BRUNS om vergunning tot op richting van een modelmakerij, -draaierij en timmerfabriek in het pand Noordvest 22, ka daster Sectie A. No. 1456, met een electromotor van 7l/2 P.K., drijvende diverse werktuigen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 2 Juli a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente,van de schrifturen die ter zakemochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 18 Juni 1924. Buiieniandseh Nieuws, FRANKRIJK. De Fransche regeeringverklaring, (welke reeds in groote trekken is gegeven) die gister in beide Kamers van het parlement is voorgelezen be vestigt, dat het in de bedoeling der regeering ligt het Fransche gezantschap bij het Vaticaan af te schaffen en voorts de wet betreffende de congregaties scherp toe te passen, doch niet in een geest van vervolging en onverdraagzaam heid. 26 „God heeft Jeanne d'Arc in de hemelsche glorie geplaatst," sprak Ogive. „De dooden rusten in vrede voegde de kanunnik er bij De aangeroerde snaar liet eene smartelijke herinnering in den geest der sprekenden achter de kanunnik stond op, stak eene waskaars aan, wenschte zijne zuster eené goede nachtrust en geleidde zijn nieuwen gast naar de kamer, die Marianne voor hem gereed gemaakt had. „Ik wensch 'u een aangename nachtrust in mijn huis, Fulgenee sprak de kanunnik Le Bouteiller, zijne hand op het voorhoofd van den jongen man leggende. „Mogen de engelen u behoeden, mijn zoon „En zij zullen mij helpen den kelk der bitter heid te ledigen, mijn vader." „In uwe slaapkamer bevindt zich een kruis beeld," hernam de kanunnik „aan de voeten van den Man van Smarten neergeknield, vindt iedere smart verlichting Hij alleen mag van onze' tranen en snikken getuige zijn Bid mijn zoon, bid men zucht of klaagt niet, wan neer men het geloof en de hoop behouden heeft Aanschouw den hemel, Fulgenee, en hoe diep Voorts zal de regeering ervoor zorgen, dat de financieele hulpbronnen, welke bestemd zijn voor herstel der verwoeste gebieden, doeltref fend worden geëxploiteerd. Zij zal niet tornen aan de verbeteringen, door de arbeidersklasse bereikt en zal den achturondag handhaven. Ook zal zij de inter nationale arbeidsconventies van Washington en Genève ratificeeren. De regeering zal verder de nationale produc tie bevorderen, alsmede de capaciteit der in dustrie en den i itvoer der koloniën. Zij zal de staatsindustrieën moderniseeren en zal sociale verzekeringen tot stand brengen. Zij zal optreden als ijverig beschermster van bet Fransche crediet en allereerst een nauw keurige inventarisatie van den financieelen toestand doen opstellen. Voorts zal zij het evenwicht der begrooting verdedigen en, ten einde aan de schatkist de onmisbare stabiliteit te geven zal zij zich inspannen om de vlottende schuld te verminderen. Zij zal aan het publiek aanbieden volgens vrijen wil in te teekenen voor een gróote consolideeringsoperatie, als het oogenblik daartoe is gekomen. De regeering zal verder een reorganisatie van het leger doorvoeren volgens de onder vinding in den oorlog opgedaan en volgens de behoefte van het land. Zij zal den actieven militairen diensttijd verminderen maar op een wijze dat Frankrijk nooit van goede verdedi ging is ontbloot of op eenig moment een ver zwakte verdediging zou bezitten. Frankrijk verwerpt iedere gedachte aan an nexatie of overwinning. Het wenscht alleen- veiligheid en onafhankelijkheid, het wil slechts vrede voor zich en de andere volken. Hoewel wij vijandig staan tegenover een poli tiek van bezettingen en inbeslaghouding van territoriale panden, gelooven wij, met het oog op den huidigen toestand in Duitschland, en de noodzakelijkheid, om niet alleen Frankrijk, maar alle volken tegen een nieuwen aanval an het pangermanisme te beschermen, dat het niet mogelijk is, het Roergebied te ontruimen, voor dat de in het expertsrapport voorziene panden met waarborgen voor d.e eerlijke en daadwer kelijke uitvoering, geconstitueerd zijn, en over gedragen aan de internationale lichamen, be stemd om ze te beheeren. Wij zijn ook van meening, dat het in het be lang van den vrede noodig is door middel van een gezamenlijk optreden der geallieerden en zoo spoedig mogelijk door een actie vanden Volkenbond de ontwapening van Duitschland te controleeren. Wij zullen de kwestie van de veiligheid hebben op te lossen door middel van garantieverdragen, welke eveneens onder contröle van den Volken- vond zijn geplaatst. Wij zullen bij alle volken den democratischen geest aanmoedigen en al het mogelijke doen om den Volkenbond te ver sterken alsmede alle andere internationale in stellingen voor internationale inlichtingen, toe nadering en arbitrage. Wij wenschen dat de democratie in Duitsch land op een hechter grondslag zal komen te staan. Van thans af zullen wij toestemmen in welwillende maatregelen, terwijl wij zullen voorzien in bepaalde gunsten, zooals opschor ting van straffen en intrekking van uitwijzings bevelen. Dusdanige besluiten tooncn, dat indien de Duitsche regecring zich haast met de noodige maatregelen voor de v loyale toepassing der experts-adviezen, de Fransche regeering die uwe droefheid ook zij, gij zult moed en kracht putten, gij zult getroost en versterkt worden." De jongeling wierp zich aan de borst van den kanunnik en riep in eene plotselinge uitstorting van vertrouwelijkheid, snikkend uit „Gij zult alles weten, mijn vader, en wanneer gij het geheim van mijn leven kent, zult gij mijne tranen begrijpen en inzien waarom mij nauwelijks de kracht overblijft het leven te dragen." „Gij zijt zoo vermoeid van de reis, mijn jonge vriend, het afscheid van Jumièges heeft u zoozeer aangegrepen „Dit moge zoo zijn, maar ik gevoel dat ik dezen nacht geen oog sluiten zal, niet dat uwe woning niet gastvrij zoude zijn, maar alles komt mij zoo vreemd voor op bevel van uwen heiligen vriend, den eerwaarden abt, heb ik mij van mijn klooster moeten Iosscheureu, mij van mijne mede leerlingen scheiden, afstand moeten doen, voor een tijd lang ten minste, van de hoop in die gezegende woning te leven Ik ken mij zeiven nieL meer. Indien ik niet onmiddellijk mijn hart voor u uitstortte, zou het, dunkt mij, in mijne borst openscheuren. Heb dus medelijden met mij en aanhoor mij, zoo als ge naar een man zoudt luisteren, die zich in levensgevaar bevindt.' „Spreek, spreek vrij riep de kanunnik, de gloeiende hand des jongen mans grijpende. De grijsaard nam in een leunstoel plaats, terwijl Fulgenee ging zitten op de trede van een knielbankje, waarhoven zich een kruisbeeld bevond. pogingen van Duitschland zal weten te beant woorden. Met Rusland zullen zoo mogelijk de betrek kingen worden hersteld. I)E ONTVOERING VAN MATTEOTTI Volgens de „Giornale d'ltalia" hebben alle ministers hun portefeuille ter beschikking van Mussolini gesteld, ten einde hem volkomen vrij heid van handelen te geven. De directeur van de „Corriere Italiano", Fillipelli, is gister te Merdi gearresteerd. Zijn medeplichtige, Naldi, werd te Rome in zijn villa gearresteerd. Naldi en Fillipelli worden door de bladen beschreven als echte avonturiers. Beiden zouden voortgekomen zijn uit zeer lage kringen. Filli pelli was een jaar geleden nog advertentie- reiziger en heeft kans gezien in den Lusschentijd een groote som geld te besparen en zich een viertal auto's aan te schaffen. Intusschen is aan de Zwitsersche grens Volpi gearresteerd, de laatste van hen, die beschouwd worden als de onmiddellijke daders in de moord- zaak-Matteotti. DE MISLUKTE MOSOEL- CONFERENTIE. In het Lagerhuis heeft de premier MacDonald gister met betrekking tot de Anglo-Turksche conferentie in zake de grenzen tusschen Irak en Turkije verklaard, dat, aangezien de Turksche vertegenwoordiger op de te Constant inopel gehouden conferentie den Britschen vertegen woordiger sir Percy Cox op de jongste zitting heeft medegedeeld, dat hij zelfs niet in principe de voorstellen van de Britsche regeering in overweging kon nemen, liet duidelijk is, dat een verlenging van de conferentie geen nuttig effect kon hebben. Om deze reden werd aan Cox opdracht ge geven de Turksche delegatie er van in kennis te stellen, dat hij instructie had ontvangen naar Londen terug te keeren. Immers, er bleef de Britsche regeering thans geen ander middel over dan de kwestie aan den Volkenhond te onderwerpen, in overeenstemming met het Verdrag van Lausanne. Cox vertrok op 9 Juni jl. uit Constantinopel. Zoodra de noodige negen maanden verstreken zijn aldus de premier zal de Britsche regeering zich tot den Volkenbond wenden en dat lichaam uitnoodigen een beslissing te nemen aangaande de grenzen tusschen Turkije en Irak. Intusschen stelde de Britsche regeering voor te dezer zake met de Turksche regeering verder schriftelijk van gedachten te wisselen. POLEN EN AMERIKA. De Poolsche regeering heeft te Washington laten weten, dat zij wenscht over te gaan tot een regeling van de Poolsche schuld aan Amerika. ENGELAND EN MEXICO. De Britsche premier ontving gister den Mexi- caanschen consul-generaal wien hij mededeelde, dat de Engelsche regeering het Mexicaansche incident zeer ernstig opvat en als een schending der internationale hoffelijkheid beschouwt. Hij voegde erbij dat voordat dit incident is uit den weg geruimd de buitengewone Britsche gezant niet naar Mexico zal gaan om de kwestie van de erkenning der Obregon-regeering te regelen. DE MILITAIRE CONTROLE. De Volkenbondsraad heeft gister de Britsche „Mijne jeugd ging kalm en gelukkig voorbij," ving de jongeling met langzame, stem aan, „mijn vader en mijne moeder beminden mij als het licht hunner oogen, en de oude kapelaan, die met mijne opvoeding belast was, hield niet op te herhalen, dat ik voor de godgeleerde weten schappen als voorbeschikt was. Mijne moeder verheugde zich over die woorden, doch niet zoo mijn vader telkens als hij over die zaak hoorde spreken, fronste hij de wenkbrauwen, want hij had van mij een krijgsman willen maken. Wanneer hij echter mijne tengere gestalte be schouwde en mijne zwakke gezondheid in aan merking nam, moest hij eindelijk inzien, dat ik nimmer geschikl zou zijn eenig wapen te han- teeren. Daarenboven boezemde het gezicht van bloed mij afschuw in zoo de jacht mij reeds tegenstond, welk gevoel zou mij dan op het slag veld overweldigd hebben Alleen het denkbeeld het zwaard tegen een mensch op te heffen, dien ik als mijn broeder beschouwde, deed het bloed in mijne aderen verstijven. Mijn vader .verborg echter in het diepst van zijn hart de teleurstelling, die ik hem en zijne plannen bereid had, en had er mij niet minder iief om. Zijne teederheid en liefde troffen mij dieper, daar ik begreep hoe veel de verijdeling zijner droomen hem moest kosten. De ridder, die als een held had gestreden, die twee dagen en twee nachten te paard bleef, zonder zijne wapenrusting af te leggen, wiens daden door het volk vereerd, door ;de krijgslieden bezongen werden, scheen mij nota onderzocht betreffende het recht van on derzoek door den Volkenbond bij de a.s. contröle op de ontwapening in Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije, wanneer de huidige contröle zal zijn geëindigd. Lord Parmoor wees met nadruk op het belang van deze kwestie, nog ingewikkelder geworden, ten gevolge van het verzoek der geïnteresseerde regeeringen aan de besprekingen van den Raad deel te nemen. De Jouvenel stelde daarop voor le. de pre- judicieele kwestie aan een comité van juristen voor te leggen 2e. aan de permanente consultatieve commis sie de voorbereiding der controle-organisatie op te dragen, waarbij dan de Volkenbondsraad zich verdere beslissing voorbehoudt. Branting ging met dit voorstel accoord. De Raad besloot voorts het advies van het Permanente Hof van Int. Justitie in te winnen betreffende de grensbepaling tusschen Joego slavië en Albanië. VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA. Bij de gisteren gehouden verkiezingen in Zuid- Afrika, heeft Smuts in zijn district West-Pretoria de nederlaag geleden. De geheele uitslag is nog onzeker. ALLERLEI. Uit Londen De politieke berichtgever van de „Daily Telegraph" constateert, dat de con ferentie tusschen Engeland en de Sovjets even ver is als toen ze begon. Een conferentie tusschen Rakofski en de houders van Russische obliga ties had tot resultaat, dat de houders uit den mond van Rakofski zelf vernamen, dat de So vjet-regeering de vooroorlogsche schulden met tachtig procent wilde verminderen en dat de rest zal worden betaald, indien de Sovjets te Londen een leening kunnen sluiten. Uit Tokio Het wordt waarschijnlijk geacht dat de nieuwe regeering eenige ver zoenende wijzigingen zal aanbreng^ in de politiek van Japan ten opzichte van Rusland. Men verwacht, dat de regeering d,en datum der ontruiming van Sachalin spoedig zal aankondi gen als een inleiding tot een formeele conferentie tusschen Japan en Rusland te Dairan of Tokio. Uit Warschau Naar de „Rzeczpospolila" verneemt hebben de Sovjet-autoriteiten te Zjitomir talrijke Polen gearresteerd, o.w. zich verscheidene Katholieke priesters bevinden. Op het oogenblik zijn alle katholieke priesters van de stad Zjitomir in de gevangenis opge sloten. Het gerucht doet de ronde, dat de So vjet-regeering deze priesters naar Archangel wil deporteeren. Een Havas-telegram uit Parijs meldt Ter bevordering van het herstel der normale betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch land heeft Herriot aan generaal Noliet opdracht gegeven, onmiddellijk een onderzoek in te stellen inzake het verleenen van amnestie aan de ver oordeelde Duitschers uit do bezette gebieden, overeenkomstig den aard der delicten. MacDonald heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britsche regeering voor een zoo spoedig mogelijke toelating van Duitschland tot den Volkenbond is, en dat zij een Duitsch verzoek daaromtrent ten zeerste zal begroeten. Uit Parijs De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Hymans zou heden op zijn terugkeer uit Genève een onderhoud hebben met den nieuwen Franschen premier Herriot. Uit GenèveDe beslissing omtrent de benoeming van een adviseur voor Albanië is even groot toe als de helden van Homerus, wier avonturen de kapelaan mij liet lezen. Terwijl ik in de bibliotheek bleef met den ouden priester, die mij de schoone Latijnsche taal leerde, joeg mijn vader door boscli en veld, sedert de oorlog met de Engelschen geëindigd was. lederen mor gen vernam men op ons kasteel het hoornge schal der jagers, het geblaf der jachthonden, het geroep der drijvers, het hinniken der rossen. Ik plaatste mij aan het venster, in al dat geraas eenige afleiding zoekende, maar wanneer allen des avonds in de groote zaal van het kasteel bij elkander kwamen, hield ik mij verborgen, om de lijken der herten, der reeën en van het andere wild niet te zien. „Ik zeide u reeds, dat mijn vader dapper en onverschrokken, ik voeg er bij, dat hij goed en gestreng tevens was. Terwijl hij een zak met goudstukken in de handen van een bedelaar zou geledigd hebben, was hij onverbiddelijk jegens de plunderaars, roovers en wilddieven. De tijd was voorbij, dat de hertog Rollo langs den weg gc/uden ketens en andere kostbare voorwerpen deed ophangen, om tc bewijzen, dat Normandië geene dieven bezatDaarenboven is voor een groot j aantal minder verlichte lieden het wildstroopen geen diefstal. En mijn vader was er vooral op gesteld zijne rechten te handhaven, en een leger boschwachters doorkruiste voortdurend de wou den, om de schuldigen aan te houden en hun de gestelde straf te doen ondergaan. (Wordt vervolgd NIEUWE OU RANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1