in Pakjes, wegens den opstand in dat land tot de volgende Volkenb ondsraa dzitting u itgestel d. Volgens een bericht uit Washingtonheeft de Amerikaansche gezant in Mexico zijn ontslag genomen. Uit Tokio In een groote vergadering van ingezetenen van Yokohama is besloten als protest tegen de Amerikaansche uitzonderings maatregelen, welke op Japansche immigranten worden toegepast, den Amerikaanschen handel te boycotten door uitsluitend Indische katoen in te voeren en Japansche zijde naar Europa uit te voeren. Uit Kassei. In de gister gehouden gemeente raadszitting werd met 24 tegen 19 stemmen een motie van wantrouwen van vereenigd rechts te gen burgemeester Scheidemann aangenomen, waarin gezegd wordt, dat diens verder aanblij ven als burgemeester niet in het belang van de stad Kassei is, en waarin hem verzocht wordt, zijn conclussies daaruit te trekken. Zooals be kend was Scheidemann in 1919 vier maanden rijkskanselier. Uit Berlijn. Het dreigende conflict bij de spoorwegen is voorkomen. Er is een volledige overeenkomst bereikt. De loonen der spoorweg arbeiders zullen met 10 worden verhoogd. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag17 Juni. Nadat de voorzitter eenige woorden heeft gewijd aan de nagedachtenis van jhr. mr. De Savornin Lohman, waarbij minister Van Swaay zich namens de regeering aansloot, kwam aan de orde de voortzetting van de behandeling van de waterstaatsbegrooting. De heer Smeenge (V. B.) bepleit verbetering van verschillende spoorwegen en indiening van een suppletoire begrooting om de verbetering van de Vlissingsche haven ter hand te nemen. De heer Moltmaker (S. D.) behoort tot degenen, die zich afvragen waarom het belangrijke Departement van Waterstaat steeds wordt bestuurd door personen, die zich in de uitgebreide taak, die zij te vervullen hebben, niet thuis gevoelen. De autobussen hebben in ons land een anarchie teweeggebracht. Maatregelen hiertegen zijn van dit departement niet uitgegaan. Ligt het niet in de lijn van spoor- en tramweg ondernemingen om beslag te leggen op het auto buswezen De spoorwegen dienen intensiever te worden geëxploiteerd. Vooal op Zondag dient het ver voer tegen verlaagd tarief plaats te hebben. Het publiek gaat anders meer en meer uit met den autobus. Spr. bepleit verbetering der wachtkamers en coupé's derde klasse. Waarom wordt er geen proef genomen met zittingen van gevlochten riet Voor langere afstanden is dit zeer wensche- lijk. De inkomsten voor de spoorwegen komen toch voornamelijk van de derde-klasse-reizi gers. De vergadering wordt verdaagd tot heden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 17 Juni. Na oppositie van de heeren Schaper (S. D.) en Dresselhuys (V. B.) wordt het voorstel der cen trale sectie om de nieuwe tariefwet Woens dag 2 Juli (tijdens het reces) in de afdeelingen te behandelen, aangenomen. Een voorstel Schaper om het afdeelingsonder- zoek na het reces te doen plaats hebben, was daarvoor verworpen met 41 tegen 29 stemmen. De voorzitter deelt mede, dat het in de bedoe ling ligt, Vrijdag 20 Juni op zomerreces te gaan. Aan de orde is het voorstel van wet van den heer Rutgers (C. S.) tot wijziging der Drankwet. ('Invoering plaatselijke keuze). Mevr. Bronsveld-Vitringa (R. K.) behandelt de kwestie los van de drankbestrij ding. Zij meent dat niet weerlegd is hetbezwaar dat bij dit ontwerp een volksreferendum wordt ingevoerd, dat de Grondwet niet kent. Spr. ziet niet in waarom wij een buitengewonen weg moeten inslaan om te bereiken wat door voor beeld en voorlichting ook is te bereiken. Dwang middelen hebben dikwijls iets zeer nadeeligs in hun effect en spr. is daar niet vóór. Mevr. Bakker-Nort( C. D.) acht de bezwaren van plaatselijke keuze grooter dan de voordeelen. Zij vindt het ontwerp in strijd met de Grondwet, die geen referendum kent. Misschien zou dat niet zoo heel erg zijn als het algemeen belang hier deze afwijking eischte, maar dat is niet het geval. Het middel acht zij ondoelmatig en ondoeltreffend en onnoodig. Misschien zou dat niet zoo heel erg zijn als het algemeen belang hier deze afwijking eischte, maar dat is niet het geval. Het middel acht zij ondoelmatig en ondoeltreffend en onnoodig. De heer Dresselhuys (V. B.) zegt dat zijn fractie voornemens is tegen dit ontwerp te stemmen Er was z.i. geen aanleiding om dit ontwerp weer in te dienen nadaL het een paar jaar geleden is verworpen. Mej. Groeneweg (S. D.) verdedigt 't ont werp, dat het resultaat der Drankbestrijding moest vastleggen. Iedere wetgeving beperkt de vrijheid in eenige mate. Ook de Drankwe^be perkt ze. Dat velen hun broodwinning zullen verliezen, is juist, maar het geld voor drank uitgegeven is beter te besteden. Plaatselijke keuze en propaganda voor ge heelonthouding staan niet tegenover, maar naast elkaar. Er zijn streken, die rijp zijn voor plaatselijke keuze en het is juist van belang dat de resultaten daar worden vastgelegd voor het opgroeiende geslacht, dat zonder alcohol is opgevoed en niet meer den strijd tegen den drank zal moeten voeren. De heer Oud (V. D.) ontwikkelt constitu- Bij Huidjeuk en ook bij Muggenbeten geelt het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. en Drogisten. tiorieele bezwaren tegen de Plaatselijke Keuze, die niet past in onze wetgeving. Hij sluit zich daarbij aan bij mr. Dresselhuys. Mej. Wester man (V. B.) steunt de op vatting van mevr. Bronsveld-Vritringa. Zij wil op den ingeslagen weg der drankbestrijding doorgaan en geen dwangmiddelen toepassen. De heer Rutgers (A. R.) verdedigt 'L ont werp. Hij wil een geleidelijke werking, gelijk die ook in de Drankwet is bedoeld en het is alleen de bedoeling wat sneller op te schieten dan de Drankwet wil. De rechtsgrond van het verbod is dezelfde als die van de Drankwet en daarop wordt voortgebouwd. De Drankwet verbiedt ieder drank te verkoopen behalve zeer weinigen en dat stelsel wordt uitgebreid met een algemeen verbod Plaatselijk verbod is nu reeds toegestaan plaatselijke keuze is een mid del om tot plaatselijk verbod te komen. De heer Staalman (V. B.) verdedigt zijn amendement, die niet 1/i, maar s/t van de kie- zes zijn stem aan de aanvrage moet geven. De heer Rutgers (Ai R.) meent, dat dit amendement het ontwerp onmogelijk maakt. Het amendement-Staalman wordt verworpen met 41 tegen 33 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 44 tegen 30 stemmen. jjj|Vóór Kuiper, Schokking, Scheurer, v.d. Heuvel, Hermans, Smeenk, Lovink, Rutgers, Leenstra,^BakkerWeitkamp, Braat,|Tilanus, v. Schaik, Bulten, ^Rutgers -^.v.^Rozenburg, Suring.fjHeukels, v. Boetzelaer,|Schouten$v.d. Bilt, Loerakker, Rutten, de Wilde, Katz, Krij ger, de soc.-dem. en de communisten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. 1750 15 Binnenland. De luehtverbinding met Rotterdam. De passagiersluchtdienst KopenhagenRot terdam blijkt dit seizoen een groot succes te zijn en de machines vliegen steeds geheel met passa giers bezet. Gisteren moest uit Kopenhagen een extra vliegtuig vertrekken en ook dit was geheel be zet. Heden moest met een extra-toestel toch nog een passagier achterblijven. Het voorzitterschap der arbitrage- rechtbanken. Men meldt uit Genéve aan het „Hbl.", dat de Hongaarsche, Servische en Roemeensche re geeringen tot overeenstemming zijn gekomen om als voorzitter der arbitrage-rechtbanken ingevolge het vredesverdrag te benoemen mr. G. van Slooten, als opvolger van wijlen prof. Struycken. Secretariaat Raden van Arbeid. Naar het „Hgz." verneemt, zal met 1 Juli a.s. de wijziging der Radenwet in werking treden. Op dien datum zal o.a. aan de secretarissen der Raden van Arbeid eervol ontslag worden ver leend en zal het secretariaat dier Raden worden waargenomen door een ambtenaar van den Raad. Hongaarsche kinderen. Op Woensdag 25 dezer, 's middags 3 u. 50 min., wordt aan het Centraal Station te Amster dam verwacht een extra trein met ongeveer 500 R. K. Hongaarsche kinderen voor het comité Jos. Macklenbergh in Den Bosch. Hier van gaan 170 naar Voorburg en 75 naar Haar lem. Tariefherziening. De Tweede Kamer besloot gister het ontwerp tot wijziging van het Tarief van invoerrechten reeds Woensdag 2 Juli in de afdeelingen te behandelen. Het conflict in Twente. Volgens mededeeling van het hoofdbestuur van Unitas is gisteren het aantal werkwilligen in de fabrieken te Enschede met 81 gestegen en bedraagt het aantal thans 4708. De aangesloten fabrikanten hebben in de fabrieken aangeplakt, dat arbeiders, die het werk willen hervatten, zich niet direct in de fabriek mogen begeven om plaats te nemen achter hun getouwen, doch zich eerst bij de portiers moeten aanmelden. Verder hebben zij meegedeeld, dat de kostwinnersbijslag van 1.50 per week in geen geval zal worden uit gekeerd aan de arbeiders, die na 21 dezer het werk zullen hervatten. Dc rijksmiddelen. Dc rijksmiddelen hebben in Mei ruim 3/4 millioen minder opgebracht dan verleden jaar, ondanks een vrij sterke stijging bij de inkomsten belasting. Sedert 1 Januari is de achterstand tegenover verleden jaar nu reeds tot nagenoeg ƒ81/, millioen geklommen. Verlof wegens werkzaamheden voor organisaties. De regeering heeft besloten, dat voor alle burgerlijke en militaire rijksdienaren, die niet vallen onder de bepalingen van het Arbeids reglement voor werklieden in 's Rijks dienst, inzake het verleenen van verlof wegens werk zaamheden voor organisaties voortaan het volgende zal gelden Tenzij de belangen van den dienst zich daar tegen verzetten, wordt aan een ambtenaar buitengewoon verlof met behoud van volle bezoldiging verleend lo. voor het bijwonen van algemeene ver gaderingen van vakvereenigingen, indien de ambtenaar lid van het hoofdbestuur, bestuurs lid eener landelijke vakgroep, of afgevaardigde van een afdeeling is, met dien verstande, dat van elke afdeeling voor iedere vijftig leden of gedeelte daarvan aan twee afgevaardigden tot een maximum van tien afgevaardigden verlof wordt verleend 2e. voor het bijwonen van ten hoogste één bondsraadvergadering aan leden van een bonds raad, van ten hoogste zes vakgroepsbestuurs vergaderingen aan bestuursleden van een lan delijke vakgroep, alles per kalenderjaar. 3o. voor het bijwonen van één algemeene vergadering van de centrale organisatie, waarbij de vakvereeniging van den ambtenaar is aan gesloten en hij als vertegenwoordiger van zijne vakvereeniging aan die vergadering deelneemt. ^Hiermede zijn de vroeger ter zake gegeven bepalingen vervallen. jH Onze handelsbetrekkingen met Rusland. •j(^De Russische Handelscentrale te Berlijn heeft iot nu toe in het geheel van te Rotterdam ge vestigde katoenfirma's 32.000 balen ruwe katoen ter waarde van vijftien millioen gulden gekocht. Het grootste deel van deze katoen wordt uit Bremen verscheept omdat zij daar ligt opge slagen. In ruwe wol zijn tot dusver nog geen zaken afgesloten, voor zoover ons althans bekend is. Er zijn echter wel besprekingen gaande, liet is niet onwaarschijnlijk dat er deze week te Am sterdam in dit artikel en ook in ruwe katoen koopovereenkomsten tot stand komen. In ieder geval zal van Russische zijde getracht worden zaken te doen. In verband hiermede vertoeven ook de heeren Plavnic en Eckstein nog steeds hier te lande. Het Reddingswerk der Dr. Ariens^ vereeniging. De Dr. Ariëns-vereeniging, tot bevordering van het herstel van katholieke alcoholisten in Nederland houdt haar 4e Jaarvergadering op Dinsdag 24 Juni a.s. des voormiddags om 11 uur, in het Sobriëtashuis, Kastanjelaan 20, te Arn hem. De agenda voor die vergadering vermeldt, behalve de gewone punten ook een lezing over „Ons Rustoord" door Pater Jos. Berens, Ka- milliaan, directeur van het Rustoord der ver eeniging, en verder nog besprekingen over „De practische organisatie van het Reddingswerk in de afdeelingen." Hierbij zal door lichtbeelden uit de afdeelingen en het Rustoord en verder Reddingswerk een overzicht gegeven worden van hetgeen op dit gebied reeds bereikt is. De vergadering zal toegankelijk zijn voor afgevaardigden, donateurs en genoodigden en verder voor alle belangstellenden. Openbare verkoopingen en verpaehlingen. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp, houdende regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachting en het uitloven van premies bij openbare verkoopingen en verpachtingen, ach ten eenige leden het een bezwaar, dat door het niet noemen van een bepaald bedrag of van een zeker percentage gelegenheid wordt gegeven de strijkgelden zóó hoog te stellen, dat het geheele voorschiift zijn beteekenis zal verliezen. Wil men het opjagen van de prijzen tegengaan, dan moeten aan het bedrag van het strijkgeld grenzen worden gesteld. Eenige leden vragen voorts, of het verbod van strijkgeld bij openbare verpachting indien deze inderdaad in twee of meer zittingen dan wel instanties wordt gehouden wel gerecht vaardigd is. De koninklijke familie naar Lapland. Prins Hendrik wordt a.s. Donderdagavond weder te 's-Gravenhage verwacht, vanwaar hij Vrijdagavond 7uur naar Apeldoorn zal terugkee- ren. Bij aankomst te Apeldoorn zullen de Koningin en de Prinses in den D-trein bij den Prins plaats nemen. Ongeveer halftien aanvaardt dan de Koninklijke familie de zomerreis naar Lapland De trein zal rechtstreeks doorgaan naar Rostock van waar via Malmö de reis door Zweden naar Lapland wordt voortgezet. Bekrompenheid ten top. De afdeeling s-Gravenhage van de Hervorm de (Gereformeerde) Staatspartij heeft aan de schenkster van het Mariaraam van Toorop een verzoek gericht, ondersteund met 5089 hand- teekeningen, om haar geschenk alsnog terug te nemen. Plaatselijke keuze. De Tweede Kamer heeft gisteren het voorstel van den heerRutgers c.s. tot wijziging der Drank wet (invoering van plaatselijke keuze) aange nomen met 44 tegen 30 stemmen. Fraude met gedistilleerd. Op de vragen van den heer Staalman, betref fende het nemen van maatregelen tegen het heimelijk weder invoeren van naar België en Duitschland uitgevoerd gedistilleerd, heeft mi nister Colijn geantwoord, dat het hem niet bekend is dat gedistilleerd, dat naar België is uitgevoerd, tegenwoordig op groote schaal van daar heimelijk weder wordt teruggevoerd. Het aantal aanhalingen van gedistilleerd langs de Belgische grens, noch de periodieke rapporten omtrent den gang der grensfraude, geven aan leiding dit te vermoeden. Langs de Duitsche grens is de toestand minder geruststellend. Vooral over de Wadden worden volgens geruchten belangrijke partijen spiritus binnengesmokkeld, hetgeen door enkele aan halingen is bevestigd. Daar de tegensoordige middelen van verweer de administratie der accijnzen niet in staat stel len de fraude te bedwingen, is een wetsontwerp ingediend, dat hierin verbetering beoogt te brengen. Bovendien is op de Wadden onlangs een recherche vaartuig gestationneerd, ten einde het toezicht aldaar te versterken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Sportdag. O.S.C.R. I en het Zuiden I uit Rotterdam, zullen korfbal demonstreeren op den Sportdag van den S.B.L.O. op 28 Juni a.s. Bevoegdheid arts, apotheker cuz. Blijkens zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het ontwerp tot aanvulling van de wet van den 24sten Nov. 1922 tot aanvulling en wijziging van de wet van 2o Dec. 1878 houdende regeling dervoor- waarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apotheker, vroedvrouw en apo thekers-bediende, heeft de Minister geen be zwaar tegen het denkbeeld om een meer alge meene overgangsregeling te maken om op ruimer schaal dan hij aanvankelijk had voor gesteld, bezitters van onder de vroegere wet geving behaalde diploma's op het gebied der artsenstudie in de gelegenheid te stellen zich te onderwerpen aan aansluitende examens in de faculteit der geneeskunde, thans in het Acade misch statuut geregeld, of bij het afleggen van aansluitende examens vrijstelling te erlangen. Een gewijzigd ontwerp bevat de bepalingen die noodig zijn om de gelegenheid open te stellen door aflegging van een aansluitend examen over te gaan naar den weg, die tot de promotie toe gang verleent. Tevens is daarbij tegemoet gekomen aan den wensch om den aanvankelijk voorgestelden oindtermijn te doen vervallen. De St. ct. no. 115 bevat o.m de statuten der naamlooze vennootschap P. Korsten Zoon's Bouwbedrijf, alhier. Alhier is opgericht demondhar- monica Vereeniging „Adelheid". Deze vereeniging is opgericht uitsluitend voor dames-leden en strekt'zich ten doel het mondhar- monicaspel op een hoog peil te brengen. Het voorloopig bestuur bestaat uit de dames J. Lems, voorzitster H. Rebers, penningmeeste- resse A. Wasbeek, secretaresse, Nieuwsticht midden 21. Dirigent de heer P. Bosna. Gister is door de politie een Esthlander gearresteerd, die zoo beschonken was dat hij per handwagen naar de politie-post aan de Koemarkt vervoerd moest worden; het geval trok heel wat bekijks. Na zijn ontnuchtering is de man getransporteerd naar het s.s. „War- nincham in het Wiltondok, waar hij thuis be hoorde. Door de Haagse he politie zijn hier teruggebracht de 11-jarige C. de B. uit de Zwartewaalschestraat en de 10-jarige W. o.d.L. van den Maasdijk. De twee rakkers waren twee dagen geleden, door achter verschillende auto bussen te klauteren, terecht gekomen aan het Scheveningsche strand, waar zij 's nachts sla pende in een badstoel door de politie werden ge vonden, wat een einde maakte aan hun avontuur lijken tocht. M. v.d. B. van den Lange Achterweg, heeft aangifte bij de politie gedaan dat uit een hand- taschje wat in haar woning lag, ƒ3.50 is gestolen. De diefstal is waarschijnlijk gepleegd toen zij even buitenshuis was. Door B. en W. is de heer P. J. M. Meijer, Commies chef ter gemeente-Secretarie afdeeling Algemeene Zaken,bevorderd tot Hoofd commies-chef dier afdeeling. UIT DELFT. De tram. In den loop van de volgende week zullen de trams der Haagsche Tramwegmij. tot deze ge meente (halte Haagpoort) met electrische tractie rijden. Gemengd Nieuws. Een woeste slager. Gisterochtend brachten te Weesp de commisie-dienstgeleider Jansen, de commiesDe Vries en de hulpkeurmees ter Fokker, een bezoek bij den slager D. v.d. H., aangezien het vermoeden bestond, dat er een kalf geslacht was, waarvan geen aangifte was geschied. Het onderzoek ging nogal moeilijkheden gepaard. In de slaapkamer pleegde v.d. H. ernstig* verzet tegen commies Jansen. „In dat bed ligt mijn vrouw en je hebt hier niets te maken 1" riep de slager verontwaar digd. Toen de ambtenaar wilde naderen, greep de slager hem vast en trachte hij den heer J, de kamer uit te dringen. Deze liet den weei« 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2