f fel mede schuldig zijn aan de fraude door een zadel maker, wegens hoogst onvoldoende controle. Zij wenschen volledige schadevergoeding, wat minister Van D ij k overbodig vindt. Bij de interpellatie van mr. Boon (V. B.) over de weigering van de Koninklijke goed keuring van de statuten van den Dageraad betoogt interpellant, dat deze vereeniging weten schap populair beoefent en de goede zeden niet aantast, doch slechts over de herkomst van de goede zeden met den minister van meening ver schilt. Minister Heemskerk zegt, dat de be schikking niet ingaat tegen het atheisme, maar tegen de toepassing daarvan in het nieuwe statuut. Het nadere streven richt zich in be ginsel tegen de goede zeden. Het gaat niet om de vrijheid van geloof of ongeloof en er Wordt niet beweerd dat een atheist steeds onzedelijk is. Het'begrip goede zeden vereischt een nadere beschouwing het komt herhaaldelijk in onze wetgeving voor en is dikwijls begrepen in het begrip openbare orde. Goede zeden dekken niet het begrip zedelijkheid maar zijn meer van juridischen aard en vormen het complex van normen die den grondslag vormen voor onze wetgeving. De overheid heeft de goede zeden te verdedigen en hoe meer zij zich daarvan bewust is, des te meer bevordert zij de harmonie van gezag en vrijheid. De wet laat niet toe de uit God komende normen van zedelijkheid ter zijde te stellen. Alle normen komen altijd terug tot religieuze beginselen dit is bij alle volken en rassen het geval en die normen heeft de overheid te eer biedigen en de statuten eener vereeniging die zich ten doel stelt die normen ter zijde te stellen zijn niet voor de wet voor goedkeuring vatbaar. Op grond hiervan heeft spr. de goedkeuring aan die statuten onthouden. De heer Boon (V. B.) stelt een motie voor, luidenden: De Kamer is van oordeel dat de weigering der Kon. Goedkeuring op de wijziging der sta tuten der vereeniging De Dageraad geen steun vindt in een juisten uitleg van de wet van 22 April 1855. Eenige socialisten vallen op lompe en laag- bij-de-grondsche manier de beslissing van den minister aan en verdedigen het atheisme door dik en dun. De heer Van Ravesteyn (G. Fr.) be strijdt ook de houding van den Minister. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binucnhsd, Winsten en loonen. Van de vele millioenen, welke door Rijk en gemeenten in de achter ons liggende j aren aan woningbouw zijn besteed, heeft een niet onbe langrijk deel gestrekt om aan de producenten in het bouwvak onredelijke winsten te bezorgen. Zoowel de leveranciers van bouwmaterialen als bouwvakarbeiders hebben van deze geforceerde bouwerij geprofiteerd. De socialistische „Voorwaarts" maakt over dit punt eenige opmerkingen, waaraan wij het volgende ontleenen „En wanneer de bouwvakarbeiders extra- hooge loonen wisten te slaan uit hun onmis baarheid, wat deden zij anders dan toepassen wat zij dagelijks onder kapitalistisch regiem om zich heen zien toejuichen als daden van wijs economisch beleid „Waren de winsten van fabrikanten en leve ranciers van bouwmaterialen gelimiteerd, er zou ook over de loonen der bouwvakarbeiders niet te spreken zijn geweest. Het is niet gebeurd. De heerlijke economische wetten van het kapitalisme hebben den woningbouw loodzwaar op de schat kist doen drukken." Wij spatieerden de woorden h e t is niet gebeurd. Deze woorden zijn juist, zoo laat hierop Mr. Rutgers in de „Rotterd." volgen. Maar de „Voor waarts" brenge deze woorden eens in verband met het opschrift van haar artikel „de hand in eigen boezem". En zij denke dan aan den 26sten Maart 1920 toen het voorstel der Regeering om maatregelen te nemen ter bestrijding van het onredelijk opdrijven en hooghouden van prijzen door de Tweede Kamer is verworpen. Bij die stemming verklaarden de sociaal-democraten zich togen het ontwerp. De reden van hun tegen stemmen was, dat het ontwerp ook betrekking had op loonen. De vragen van prijsopdrijving en loonsopdrijving waren volgens hen sociaal absoluut gescheiden en hadden met elkaar niets te maken. Op deze grond hielpen de sociaal-democraten de duurtewet verwerpen. En nu wordt van het niet limiteeren van de winsten een nieuwe grief tegen het kapitalisme gemaakt, en worden onredelijk opgedreven loo nen vergoelijkt met de bewering dat er ook tegen onredelijk opgedreven winsten niets is geschied. En de roode Kamerleden vertikken het iets van hun vergoeding af te staan. Voor-ontwerp nieuwe Ziekte- en Ongevallenwet. Minister Aalberse heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ont werp van een nieuwe Ziekte- en Ongevallenwet, op de beginselen door hem in de vergadering der Tweede Kamer van 8 April j.l. ontvouwd. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft omtrent het voor-ontwerp prea- advies gevraagd van commissie 11, welke com missie ter behandeling van het voor-ontwerp zal worden bijeengeroepen tegen 14 Juli. Het ligt in het voornemen, den Raad ter behandeling van het prea-advies omstreeks 10 September bijeen te roepen. Het. wetsontwerp brengt onder de verplichte ziekte- en ongevallenverzekering allen, die in loondienst arbeid verrichten. Een loongrens, waarboven de verzekering is uitgesloten, wordt naar het voorbeeld der bestaande Ongevallen wetten niet gesteld. Alleen wordt het dagloon, waarnaar bij ziekte en bij ongeval geldelijke schadeloosstelling wordt toegekend, gebonden aan een maximum van acht gulden. Het ontwerp kent op deze algemeene verzekering slechts één uitzondering, n.l. voor de bemanning van zee schepen. De rechten dezer arbeiders op voor ziening bij ziekte en ongeval blijven in verband met den aard van het bedrijf, waarin zij werk zaam zijn, beheerscht door de Zeeongevallenwet 1919 en het Wetboek van Koophandel. Overigens is de verzekering der arbeiders geheel losgemaakt van den aard van hun arbeid, zoodat verzekerd zullen zijn niet slechts arbeiders, werkzaam in ondernemingen, maar ook arbeiders, aangeno men voor het verrichten van huiselijke diensten. De arbeiders zijn door het enkele feit van hun loondienst verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ziekte en ongeval. Aanmelding voor de verzekering is niet noodig, zoodat zonder in dividueels aanduiding, derhalve collectief, alle arbeiders, die op een gegeven oogenblik in loondienst van een bepaalden werkgever werk zaam zijn, verzekerd zullen zijn. De verzekering zal, als het door den wetgever gedachte normale .geval, worden uitgevoerd door Bedrijfsverenigingen, als welke in be ginsel uitsluitend zullen kunnen worden erkend door samenwerking van werkgevers en werk gevers-organisaties met arbeiders-organisaties in het leven geroepen instellingen. Daarneven zullen echter, onder bepaalde voorwaarden, als Bedrijfsvereniging ook kunnen worden erkend verenigingen van werkgevers. Dezelfde Bedrijfsvereniging zal het risico van de beide verzekeringen van dezelfde arbeiders moeten dragen. Als aanvullende organen treden op de Rijks verzekeringsbank en de Raden van Arbeid, met dien verstande, dat het risico der ziekteverzeke ring zal worden gedragen door de Raden van Arbeid, en- dat der ongevallenverzekering door de Bank. De kosten der verzekering worden gedragen door de werkgevers. Voor zoover dezen niet bij een Bedrijfsvereeniging zijn aangesloten, zullen zij aan de hand eener door hen aan te houden loonlijst de voor beide verzekeringen verschuldigde premie hebben te betalen, in den vorm van een door de Koningin vast te stellen percentage van het door hen uitbetaalde loon. De bepalingen betreffende de schadeloos stellingen, krachtens elk der beide verzekeringen te genieten, zijn bijna ongewijzigd overgenomen uit de Ziektewet en de Ongevallenwet, terwijl ook overigens zooveel mogelijk aansluiting is gezocht bij den inhoud dier wetten. Veranderin gen zijn slechts dan aangebracht, indien de ont worpen wijziging van het stelsel der betrokken wetten noodzakelijk dit eischte. De gemeente in het ongelijk. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben, be slissende op het adres van J. G. Willemsen, ge meente-bouwkundige der voormalige gemeente Loosduinen, houdende bezwaren tegen zijn aan stelling als technisch ambtenaar le kl. in tijdelij- ken dienst bij de afd. Gemeentewerken te 's Hagc besloten deze betrekking te verklaren tot een welke niet financieel gelijkwaardig is aan die welke adr. in dienst der voormalige gemeente Loosduinen vervulde. Consulaten. De consul der Nederlanden te Brussel, de heer E. V. J. M. Seydlitz, is overleden. Pest in Britséli-Indie. De minister van arbeid handel en nijverheid heeft de havens van Britsch-Indië besmet ver klaard wegens pest. Comité tot verspreiding van het statuut van den Volkenbond. Gisteren is tot stand gekomen een vrouwen comité, dat zich ten doel stelt, het statuut van den Volkenbond meer bekend te maken. Dit denkbeeld is uitgegaan van het hoofdbestuur van de vrouwengroep uit den Vrijheidsbond, die zich daarbij op het standpunt stelde, dat de wereldvrede alleen dan verwezenlijkbaar zal zijn, als zooveel mogelijk getracht wordt onderlinge ongezonde rivaliteit te voorkomen en overal samen te werken, waar dit maar eenigs- zins mogelijk is. Het bestuur wendde zich tot 25 politieke en andere vrouwenorganisaties en tot den heer Van der Mandere, secretaris van Volkenbond en Vrede, die zich onmiddellijk bereid verklaarde van raad te dienen. De vergadering werd gepresideerd door mej. L. C. A. van Eeghen. Aanwezig waren o.m. afgevaardigden van den R. KVrouwenbond, de Soc.-Dem. Vrouwen clubs, de vrije Vrouwenvereeniging, het comité Vrouwen wat doet Gij het Jonge Vrouwen gilde enz. In haar toelichting zeide de presidente, dat in het statuut van den Volkenbond aan mannen en vrouwen uitdrukkelijk dezelfde rechten zijn toegekend, en dat dit te danken was aan het krachtige en tactvolle optreden van Lady Aberdon, die najit een delegatie wekenlang in 1918 1919 in Parijs gewacht had en de eenige was, die tot president Wilson was toegelaten en wel omdat zij kwam namens de internationaal georganiseerde vrouwen, waardoor zij zelfs optrad namens de vrouwen uit de landen, die niet tot den Volkenbond waren toegelaten. Na een levendige ge dacht enwisseling we,rd in beginsel besloten tot gemeenschappelijke uitgave van het statuut met enkele korte ver klarende toelichtingen en een inleiding, tegen 5 cent per exemplaar. Vrees geen examen want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zen uw tabletten wetenschap pelijk samengesteld en onschadelijk genezen U van Uw zenuwachtigheid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 1759 8 Enkele der aanwezige afgevaardigden moesten nog eerst hun hoofdbestuur raadplegen alvorms definitief een toezegging te kunnen doen Zij, die zich geroepen voelen zich aan te sluiten, kunnen zich opgeven aan het secretariaat Reynier Vinkeleskade 24, Amsterdam. Prov. Zuicl-Holl. Archeologische Commissie. Men schrijft uit Dordrecht De Provinciale Zuid-Hollandsche Archeolor gische Commissie zal 21 dezer te Dordrecht ten raadhuize haar jaarlijksche vergadering houden. Na het gemeenschappelijk noenmaal in hotel Ponsen zal een bezoek worden gebracht aan de tentoonstelling van „Dordracum Illustratum," welke te dezer gelegenheid gehouden wordt in de zalen van Pictura, waar de heer Adr. Schotel de bezoekers zal rondleiden en van voorlichting dienen ook zal een kijkje genomen worden in het museum Van Gijn, Oud-Dordrecht, onder leiding van Jhr. Six. Na de vergadering zal een bezoek worden gebracht aan de Groote Kerk in verband met de door de commissie gesubsidieerde herstelling van de koorbanken, waarmede bereids een begin is gemaakt. Ned. R. K. Bond van Werkmeesters. Zondag j.l. hield deze Bond zijn 10e jaarver gadering in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht onder leiding van den 2en voorzitter den heer Leygraaf, wegens verhinde ring van den len voorzitter, den heer Kloppen- borg. De secretaris den heer Ter Horst, gaf verslag van de werkzaamheden over het afgeloopen jaar en had een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Allereerst werden behandeld de voorstellen die betrekking hadden op de voorwaarden waarop de vakgroep St. Andreas wederom tot den bond zou toetreden. Hierover ontspon zich een breedvoerige discusie. De verdediging der voorstellen in tweede instantie leidde er toe dat deze met algemeene stemmen werden goed gekeurd. Hiermede was de wederaansluiting een feit geworden, wat met applaus werd begroet. Als plaats waar de eerstvolgende bondsver gadering zal worden gehouden, werd Rotterdam aangewezen. De voorstellen ingediend door Amsterdam, Rotterdam en Hilversum, betrekking hebbende op het art. 12 Huishoudelijk Reglement en geamendeerd door den kring Den Bosch, werden, nadat was aangenomen het prae-advies van het hoofdbestuur, dat de voorstellen onaannemelijk achtte, teruggenomen. Eveneens was dit het geval met een viertal voorstellen van den kring Den Haag waaronder een strekkende tot af scheiding van het Vakbureau. Het voorstel Hilversum rakende artikel 5 11. R. werd op verzoek van het hoofdbestuur door de afgevaardigden teruggenomen. Even eens deed dit het bestuur van den kring Utrecht met zijn voorstel „verplaatsing van het Bonds- kantoor naar Utrecht". Een voorstel Rotterdam om de bibliotheek en arbeidsbeurs onder te brengen bij het Bondskantoor, vond instemming bij het bestuur en de leden, en werd aangenomen. De begrooting onderging een welwillende critiek, doch werd ongewijzigd aangenomen. Nog restte de periodieke verkiezing van een drietal leden van het hoofdbestuur aftredend waren de heeren A. J. van Vliet te Den Haag, A. Leygraaf te Eindhoven, J. C. M. Janssens te Tilburg. Herkozen werden de heeren A. Leygraaf en J. C. M. Janssens, gekozen de heer G. J. Grimberg te Tilburg. Intusschen hield de Geestelijk Adviseur, de Weleerw. heer F. Hendrikx, een korte maar hartelijke toespraak tot de leden. Na sluiting der vergadering had een gemeen schappelijke maaltijd plaats. Kersten in actie. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat devolgende vragen gesteld Kan de minister mededeelen of het bericht juist is, dat van 15 Juni af tusschen Rotterdam en Hoek van Holland retourbiljetten worden verstrekt tegen goedkoop tarief uitsluitend des Zondags. Indien dit bericht juist is, acht de minister zich niet geroepen, den invloed der regeering aan te zenden, om dergelijk bevorderen van de ontheiliging van den dag des Heeren te doen beëindigen Waterleiding voor het Platteland. Naar we vernemen hebben de gemeente raden van Benthuizen, Bergschenhoek, Berkel, Bleijswijk, Moerkapelle, Nootdorp, Pijnackcr. Zoertermee, Zegwaart en Zevenhuizen het ont- werp-plan van prof. C. K. Visser te Delft tot het stichten van een waterleidingsbedrijf voor ge zamenlijke rekening dier gemeenten goedgekeurd en zal weldra met de uitvoering begonnen wor den. Mr. Zimmerman. De correspondent van de N.R. te Weenen meldt, dat mr. Zimmerman van Geneve naar Rotterdam gaat en de volgende week inWeenen terugkeert. De rijksmiddelen. Blijkens den in de „Staatscourant" gepubli- ceerden maandstaat is de opbrengst der rijks middelen met een slechts gering percentage bij die van verleden jaar ten achter gebleven. Aan gewone middelen ontving n.l. de schat kist in de maand Mei 39,995,268 tegen 40,753,423 in dezelfde periode van het vorig jaar. De opbrengst in de eerste 5 maanden bedraagt 174,424,547 tegen 182,923,736, het geen een achterstand aantoont van 8.49 mil- lioen. Op meerdere punten echter is de staat gunstig te beschouwen zoowel wat de verschillende op brengsten betreft als de vergelijking daarmede met de raming. Dat ondanks dit feit de opbrengst in totaal met 0.75 millioen bij Mei 1923 ten achter bleef, vindt zijn oorzaak in de belangrijk mindere opbrengst der successierechten, waaruit ditmaal ruim 2 millioen minder binnenkwam n.l. ƒ3.52 millioen tegen ƒ5.58 millioen. Allereerst maakten de directe belastingen een gunstig figuur. De inkomsten-belasting bracht ruim 1 millioen meer op dan verleden jaar Mei n.l. 12.82 millioen tegen 11.64 mil lioen, hetgeen wellicht te danken viel aan de meer geregelde belastinginning. Verder kwamen de grondbelasting en de personeele belasting met beter resultaten voor den dag en kwamen daaruit respect, 2,29 millioen en 2,48 millioen binnen tegen 2.28 millioen en 1.79 millioen in dezelfde maand van het vorig jaar. Bovendien was de opbrengst der inkomstenbelasting ruim 6 millioen boven de raming en liepen ook de andere genoemde belastingen eenig percentage boven de raming uit. De dividend- en tantiémebelasting wees een vooruitgang aan van 734.421 tot 826.466. De opbrengst der verschillende accijnzen wijst op een vermindering van het gebruik in verband met de nawerking der malaise en de salarisregeling. Het binnenlandsche gedistil leerd bracht n.l. ruim 3 ton minder op 4.43 millioen tegen 4.76 millioen in Mei van het vorig jaar. De opbrengst van den suikeraccijns was bijna l 1/4 millioen kleiner, aangezien daaruit, 2.29 millioen binnenkwam tegen ƒ3.41 mil lioen in Mei 1923 verder liep het geslacht terug van 984.913 tot 749.779 het bier van 409267 tot ƒ342.956. Daartegenover valt een accres waar te nemen in de opbrengst van het zout- accijns van 106.708 tot 142.029, van wijn van ƒ53.802 tot 63.062 en bracht het accijns op tabak U/a ton meer op, 1.487 millioen tegen L138 millioen in Mei 1923. In verband met de verzwaring der belasting toonen de registratierechten een vooruitgang van ruim 5 ton aan en brachten deze ditmaal ƒ2.21 millioen op tegen ƒ1.69 mill, verleden jaar Mei. Door de verbetering van het verkeer met het Ruhrgebied en het verdrievoudigen van het invoerrecht op thee toonen de invoerrechten een vermeerdering aan van ruim 21/2 ton en kwam uit dit middel 2.95 millioen binnen tegen 2.69 millioen, een slechts gering nadeelig ver schil aantoonend bij de raming. Van de overige middelen valt een vooruitgang waar te nemen in de opbrengst van het Sta- tistiekrecht van 270.083 tot 337.966, in de Domeinen van 321.387 tot 341.721, brachten de loodsgelden ƒ296.106 tegen ƒ174.618 en de rechten op de mijnen /'147.918 tegen 58.402 in de maand Mei van het vorig jaar. In verband met de stilte in zaken en de ver mindering der beursbelasting bleef de opbrengst der zegelrechten bijna U/2 ton achter 1.38 millioen tegen 1.52 millioen in Mei 1923. De O. W.-belasting bracht 120,510.52 op en de inkomsten ten bate van het leeningsfonds ruim 10 millioen, waarin de verdedigings belasting en de inkomstenbelasting het grootste aandeel hadden. Aangezien de totaal-opbrengst der gewone middelen de raming met ruim 6 millioen over treft, is ook om deze reden de staat gunstig te noemen. „Tijd." Stads- en Gewestelijk Nieuws. H. A. V.-bank. Naar wordt medegedeeld zal aan de vergade ring van aandeelhouders in de H.A.V.Bank alhier worden voorgesteld, evenals over de twee vorige jaren, het dividend weder op 14 pCt. te stellen, na zeer ruime verhooging der extra reserves. Waarschuwing. De Nederlandsche Bond tot Bescherming van Zuigelingen schrijft het volgende In de warme zomermaanden worden vele zuigelingen plotseling ernstig ziek door maag- of ingewanden-stoornissen. Als oorzaken voor het ontstaan dezer ziekte kennen wij 1. Oververhitting van het kind door te warme en te vast aangelegde kleeding en ver blijf in een vertrek dat onvoldoend gelucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet voldoende versch is en niet koel bewaard wordt. 3. Verontreiniging van het voedsel, doordat de l'leschjes en speentjes niet zorgvuldig schoon gemaakt en schoongehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van het|kind, voor al overdadige voeding en onregelmatige toedie ning van het voedsel. Let wel Nimmer is het doorkomenjjvan tand jes oorzaak van deze ziekte Hoe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelijk voorkomen In. Door het kind vooral op warme dagen te doen verblijven in een frissche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de scha duwzijde flink open zetten (ook 's nachts). 1 b. Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Op heete dagen kan met den ge zonden zuigeling slechts met een hemdje en een luier kleeden en hem met een lakentje dekken c .(Hik Mflli

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2