O 1 DE PHOENIX" Verven en Stoomen. DAGBLAD VOOH SGHMEOAMEN FEU ILLETON. Het spookhuis. m 47ste Jaargang. Vrijdag 20 Juni 1924. 15976 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gebeele invaliditeiti' 20Ó bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger: f 15 lij verlies van eiken anderen vinger.. De verzekering wordt gewaarborgd door de HoilAlgem. Verz.bank te Schiedam Uuitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. Daar MacDonald "Herriot heeft doen weten, dat hij zich Maandagmorgen naar Glasgow moet begeven, heeft de Fransche minister-president besloten, Zaterdagmorgen 8 uur uit Parijs te vertrekken. Zaterdagmiddag reeds zal hij op The Chequers met den Britschen premier con- fereeren. Besproken zullen worden de toepassing van de plannen der experts, de voorwaarden van de ontruiming van het Roergebied, de controle op de bewapening van Duitschland en de garan tie, welke Frankrijk voor zijn veiligheid noodig heeft, maar naar men in goed ingelichte kringen verklaart voorloopig slechts in al- gemeene lijnen. Maandagmorgen gaat Herriot naar Brussel en hij zal Dinsdag te Parijs terugkeeren FRANKRIJK. De Senaat heeft gistermiddag tot opvolger van Doumerque, met 151 stemmen den Poin- carénist de Selves tot voorzitter gekozen. Op het Senaatslid Bienvenu Martin waren 134 st. uitgebracht. Er werden 4 blanco-biljetten in geleverd. Deze verkiezing toont opnieuw, dat de Senaat er niet aan denkt, aan den leiband van de meerderheid der Kamer te loopen. regeering tegenover deze dame blijkt onrecht matig en onwettig te zijn. MacDonald las daarop alle brieven voor, door Cummings aan de Mexi- caansche regeering gericht. Ik hoop zoo besloot de premier, dui delijk te hebben gemaakt, dat wij alles hebben gedaan om Mexico's gevoeligheden te ontzien voor zoover dit in overeenstemming is met de waardigheid der Britsehe regeering en de be scherming, waarop ieder Britsch onderdaan recht heeft." DE MOORD OP MATTEOTTI Giovanni Marinelli, oud-lid van het fascistisch directoire, is gearresteerd onder beschuldiging andere personen aangezet te hebben tot de weder rechtelijke vrijheidsberooving van Matteotti. FRANKRIJK EN RUSLAND. De Matin" meent te weten, dat inzake de betrekkingen met Rusland Herr'ot eerst met de ■regeering te Washington overleg zal plegen. Het blad wijst er op, dat de Ver. Staten en Frankrijk de laatste jaren in hun houding tegenover sovjet-Rusland eenzelfde lijn hebben gevolgd, zoodat, indien Frankrijk thans een andere opvatting zou willen huldigen, een nadere uiteenzetting te Washington gewenscht is. DENEMARKEN EN RUSLAND. Het ministerie van buitenlandsche zaken bericht, dat de Deensche regeering op 18 Juni de sovjetregeering de jure heeft erkend en daar mee blijk heeft gegeven van haar inzicht, dat de diplomatieke en consulaire betrekkingen tus- schen beide landen dienen te worden hersteld. SER VIE. De bladen melden uit Belgrado, dat de bin- nenlandsche politieke toestand zoozeer gespan nen is, dat er verrassingen te verwachten zijn. Afgevaardigden der oppositie zijn, naar de bladen melden, in verschillende deelen des lands lastig gevallen. Twee boerenafgevaardigden zijn mis handeld en hebben zich met een protest tot den koning gericht. ENGELAND EN MEXICO. De Engelsehe premier en minister van Buiten landsche Zaken MacDonald heeft gisteravond in het Lagerhuis de volgende verklaring afge legd over het tusschen Groot-Brittannië en Mexico gerezen geschil, welks bijzonderheden wij reeds meldden De door Cummings geschreven en door de Mexicaansche regeering gewraakte brieven wer den, zoo zeide de premier, volkoinen terecht aldus opgesteld. De kwestie was, dat de Mexi- vaansclie regeering geheel ten onrechte een Britsehe dame van haar boerderij wilde ver drijven. Cummings zou in zijn plicht zijn tekort geschoten, wanneer hij daartegen niet was op gekomen. De handelwijze van de Mexicaansche GRIEKENLAND. De Grieksche premier Papanastasioe heeft de vacante plaatsen in zijn kabinet aangevuld met Rendis voor Buitenlandsche Zaken, Gotzis voor Financiën, Doezinas voor nationale econo mische aangelegenheden en Koendocros voor Openbare Veiligheid (ter overneming van die taak van generaal Pangalos, thans minister van Oorlog). DE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA. Volgens de jongste berichten is de stand der verkiezingen aldus Z. A. P. 51, Nationalisten 55, Labour 18. Onafhankelijken 1. Totaal 125. Sinds er door den aanwas der bevolking één district (n.l. Denver) is bijgekomen, zijn er 135 zetels te bezetten. Zooals uit bovenstaande cijfers blijkt, hebben de Nationalisten en Labour reeds de volstrekte meerderheid overschreden, Zelfs indien de Z. A. P. in alle 10 districten, waarvan de uitslagen nog bekend moeten worden zou winnen, zou zij de volstrekte' meerderheid niet meer kunnen halen, zoodat zij definitief als verslagen kan worden beschouwd. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de „Daily Mail" van de Rand, een onafhankelijk dagblad, hetwelk tot dusver generaal Smuts steunde, uit het resultaat der verkiezingen concludeert, dat Smuts het vertrouwen van de meerderheid van de kiezers heeft verloren, zoodat Hertzog vroeg of laat geroepen zal wor den, een nieuw kabinet te vormen, waarin Labour wellicht zal worden vertegenwoordigd. De stand der verkiezingen is volgens de allerlaatste binnen gekomen berichten aldus Z. A. P. 52, Nationalisten 59, Labour 18, Onafhankelij ken 1 In totaal zijn nu 130 districten bekend. Het zal vermoedelijk eenige dagen duren alvorens alle uitslagen bekend zijn. AMERIKA EN JAPAN. Uit Tokio wordt een geautoriseerde verklaring geseind, blijkens welke de Japansche regeering den geest van vriendschappelijkheid en rede lijkheid erkent, waardoor het Amerikaansche antwoord op haar protest in zake de uitsluiting van de immigratie in de Vcreenigde Staten, wordt gekenmerkt. Het antwoord van de Japansche regeering zal van denzelfden geest doortrokken zijn. ALLERLEI. Uit New York. De democratische conventie vangt de volgende week alhier aan. McAdoo en Smith, gouverneur van New York, worden als candidaten van het presidentschap genoemd. Uit Londen. De Britsehe regeering heeft besloten, het initiatief-voorstel van hét parle mentslid Sir Kingeley Weed over te nemen, waarbij de zomertijd voor den tijdvan 6 maanden definitief wordt ingevoerd. De zomertijd zal bij aanneming van dit ont werp duren van den eersten Zondag in April tot den eersten Zondag in October. Uit Parijs Men verneemt, dat generaal Noliet als chef der intergeallieerde commissie van controle waarschijnlijk zal worden ver vangen door generaal Dupont. De Fransche gezant te Berlijn, De Margerie, zou naar Rome worden verplaatst. Hij is in middels naar Parijs ontboden om een onder houd met Herriot t.e hebben. Uit Weenen Dr. Seipel heeft gister voor korten tijd het bed mogen verlaten. Daar er echter nog steeds gevaar voor complicaties be staat, zal hij uit het ziekenhuis naar een sana torium worden overgebracht, waar hij waar schijnlijk nog geruimen tijd moet blijven. Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 19 Juni. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van waterstaat zegt minister van S w a a y, dat hij het nut niet inziet van verbetering van de haven te Vlissingen. Er zijn, nog ta,l van dringender zaken in Zeeland, die op goedkeuring wachten. Ook voor de haven van Delfzijl isnog geen geld. Verlaging van de spoortarieven is nog niet mogelijk, omdat de mindere ontvangsten niet door meer vervoer zouden woiden gedekt. Voor brugbouw bij Nijmegen kan geen geld worden uitgegeven, zonder dat door tolheffing de rente zou worden gedekt. De electrificatie van het Gooi is voor onbe- paalden tijd van de baan. De begrooting wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het ontwerp-rijwielbelasting wordt na be strijding dooi' den heer Wibaut (S.D.) aangeno men met 23 tegen 8 stemmen. Tegen de sociaal democraten. De heer Haazevoet (R.K.) verzet zich tegen het thans aan de orde komende ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den waar borg van de belasting op gouden en zilveren, voorwerpen. Na verdediging door minister C o 1 ij n wordt het ontwerp aangenomen met 29 stemmen tegen 1 stem. Hierna kwam aan de orde de Surinaamsche begrooting. Aan de orde is de begrooting van Suriname voor 1924. De heer Van K o 1 (S. D.) zegt, dat Neder land niet in staat is Suriname financieel vol doende te steunen en er is ook geen kijk op,dat dit in de toekomst mogelijk zal zijn. Dit conclu deert spreker uit tal van officieele rapporten. De heer Idenburg (A. R.) komt op tegen 28 „Mijn vader riep haar tot zich, herhaalde zij telkens, en de weg tot hem leidde langs duizend smartelijke herinneringen, langs duizend hin derpalen, bij lijden en wee. „De dood mijns vaders had mij zoo diep ge schokt, dat ik nauwelijks begreep, welke nieuwe slag mij wachtte. Mijn moeder was zwak en teer, maar zij behield nog altijd haar gewone plaats in haar leuningstoel. Zij borduurde steeds orna menten voor onze kapel, zij bleef nog altijd voortgaan met- lezen in het schoone, met prent werk versierde missaal, dat mijn vader haar op den dag des huwelijks ten geschenke hadgegeven. Ik merkte niet ik wilde niet zien, dat zij lang zaam wegstierf, dat de levensgeesten haar ont weken, dat de koorts haar teeder gestel onder mijnde, haar bloed als vuur door de aderen deed jagen, dat ieder harer zuchten de laatste kon wezen .Wanneer zij mij in vervoering aan haar hart drukte, mij beklagende en zich zelve van zwakheid beschuldigde, trachte ik mij zeiven te overtuigen, dat zij haar toestand overdreef. Ik verliet haar niet meer, ik zag ongemerkt eri onbewust haar levenslamp uitgaan. Zij gaf den geest in mijn armen, fluisterende „Fulgence, gij hebt een eed gezworen. bid voor mijn arme ziel ik heb de kracht niet bezeten alles en allen te vergeven „Zij omhelsde mij, legde de hand op mijn voorhoofd en voegde er bij „Onze goddelijke Zaligmaker vergaf aan zijn beulen. Mijn God, in Uwe handen beveel ik mijnen geest „Dat was haar laatste woord. De uitdrukking van hcmelsche kalmte, die zich over haar ge laat verspreidde, overtuigde mij, dat haar jong ste gedachte niet aan de wraak, maar aan de barmhartigheid gewijd was geweest. „Wat zoude ik doen na deze dubbele rouw „Een oogenblik dacht ik er aan op het kasteel te blijven, waar alles mij aan den moord mijns vaders, aan mijn smart en mijn rouw herinnerde, doch spoedig nam ik het besluit, ondanks mijn genegenheid voor den kapeladn, mijn opvoeder, mij, ten minste voor eenigen tijd van mijn goe deren te verwijderen. Om echter geen onover- komenlijken hinderpaal te stellen tusschen het verleden en de toekomst, besloot ik niets te veranderen in den levensregel, dien men tot heden op het kasteel gevolgd had van de dienaars werd niemand ontslagen, ik verzekerde mijn, geleerden en heiligen vriend een inkomen, 't welk ruimschoots voldoende was, om hem te veroorloven, te blijven voortgaan met het ver spreiden zijner weldaden op en rondom het kasteel en aan de armen van het graafschap zijn milde aalmoezen te kunnen blijven uitreiken toen, na op alles zoo goed mogelijk orde gesteld te hebben, vertrok ik naar Jumiéges. In ge zelschap mijns vaders had ik die abdij eenmaal bezochtzij had in mijn ziel een herinnering van kalmte, rust, ernst en werkzaamheid achterge laten. Niet kunnende sterven, besloot ik daar te leven, te arbeiden evenals de geleerde monni ken, kronieken na-te zien en manuscripten over te schrijven. Door mij in die verblijfplaats te begeven, was ik daarboven zeker, nimmer in de gelegenheid te zullen komen den moordenaar mijns vaders te ontmoeten, terwijl een onvoorzie ne omsLandighid, een onverwachte ontdekking mij tegenover hem zou kunnen brengen, wanneer ik op het kasteel bleef. En meermalen ge voelde ik aan de scherpte mijner smart, dat, wat een ander de voldoening der menschelijke gé- rechtigheid zou noemen, bij mij een anderen, minder edelen, naam verdiende. „Jumiéges was juist een schuilplaats, zoo als ik ze behoefde niet om te vergeten want een smart als de mijne vergeet men niet, maar om in het geloof de kracht en den moed te putten, teneinde zijn lijden te beheersehen. Ik vroeg een groote gunst, om als novice aangenomen te worden, maar de eerwaarde abt maakte be denkingen, wegens mijn jeugdigen leeftijd. Later gegreep ik, dat die tegenwerpingen met geen an der doel gedaan warén, dan om geen misbruik te maken van mijn smart en den opgewonden toestand van mijn geest. Iedermaal als ik mijn bede herhaalde, wist hij daar nieuwe bezwaren de voorstelling, dat Nederland steeds onver schillig zou zijn geweest ten aanzien van dit deel van zijn gebied. Nederland heeft veel voor Suriname gedaan. Het subsidie stijgt jaarlijks. Ondanks dit is de toestand er ongunstig. Toch mag men van de toekomst van Suriname wel iets goeds verwachten met het oog op de regel matigheid der seizoenen en den landbouw. Deze geven groote bedrijfszekerheid en maken een continueerend bedrijf mogelijk. Minister De Graaff is het eens met den heer De Jonge, dat er eenige ontplooiing in Suriname plaats heeft. De toestand van deze kolonie is slecht, doch die van het eigen land is ook niet rooskleurig. Op voorstel van de Voorzitter wordt het wetsontwerp beschouwd als te zijn aangenomen. De vergadering wordt geschorst tot heden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag19 Juni. Bij de Kamer is ingekomen een initiatief voorstel-V an der Waerden tot toeken ning van het enqueterecht aan de socialisatie- commissie. De interpellatie-B oon wordt voortgezet. De heer Mar chant (V.D.) oordeelt, dat de minister een strafvervolging tegen de leden van De Dageraad moet instellen. De anarchie, waarvan de minister spreekt, is geen anarchie in den staat, maar geestelijke anarchie, een ge heel andere zaak, waarmede de openbare orde niets te maken heeft. De heer Kersten (Geref. Staatspartij) wijt de weigering van de goedkeuring op de statuten aan het atheisme zelf. De heer Van S c h a i k (R. K.) acht erken ning van het Godsbestaan noodwendig voor een menschclijk bestaan, en ontkenning daarvan in strijd met de goede zeden. Erkenning van het Godsbestaan wordt door De Dageraad ondanks het vrije denken, onmogelijk gemaakt. Spreker betoogt, dat het atheisme niet is verboden, maar wel het corporatief leven der atheisten, als strijdendmethet algemeen belang. Hij bepleit wijziging van de wet van 1855, waarbij de rechts persoonlijkheid kan worden gegeven, en wet telijke eischen voor de statuten worden gesteld. De Minister van Justitie, de heer I I e e m s- k e r k, zegt dat de redevoeringen van links niet klopten op spr's rede, omdat men die vooraf had klaargemaakt in de meening, dat het om de vrijheid van rrteening ging. Men hedft de beschikking niet goed gelezen en daarom de kritiek op een verkeerd punt gericht. Het poli tieke karakter van het debat was geheel mis plaatst. De gissing aangaande spr.'s bedoeling mist allen schijn van grond. De beschikking is genomen op juridische gronden en als de materie aanleiding geeft tot politieke beschouwingendan is dat niet de schuld van den Minister. Spr. ont kent dat zijn eigen meening de toets is geweest voor de beoordceling. Links schijnt het mono polie van abjectiviteit te hebben. Spr. kent die truc om hem subjectiviteit te verwijten als hij een oordeel uitspreekt op grond van zijn begin selen. Herziening der wet van 1855 acht spr. ook wel gewenscht, maar gemakkelijk is het niet. De heer Boon (V. B.) repliceert. De heer Ge r h a r d (S. D.) schrapt de tweede alinea uit zijn motie. De motie-Boon wordt verworpen met 50 tegen 2-9 stemmen, Rechts tegen Links. De motie-Gerhard wordt verworpen met 51 tegen 28 stemmen, Rechts tegen Links, behalve De Boer. De vergadering wordt verdaagd tot heden. te brengen.Ik gevoelde te zeer mijn eigene onwaa- de om te durven aandringen mijn kennis schoot zooveel bij die der geleerde monniken tekort, mijn ijver was zoozeer beneden die der novicen, dat ik de weigering van den abt natuurlijk be- gom te vinden. Op zekeren dag echter, bemerken de dat de ontmoediging zich van ^rnijn ziel begon meester te maken, riep hij mij tot zich in zijn cel en sprak met vaderlijke goedheid „Sedert drie jaren mijn zoon, ga ik al uwe gangen na, en lang genoeg heb ik uw karakter en uw neigingen bestudeerd om te weten welke uw ware roeping is. Gij zult geen monnik wor den God roept u tot zich en gij zult aan de glorie van zijn huis arbeiden, maar in een uitgestrekter en meer vruc.htdragenden werkkirng. Het lijden, dat gij ondergaan hebt, zal vruchtbaar worden, niet alleen voor zeiven, maar ook voor alle ongelukkige^ en gij zult het apostolaat der vertroosting op u nemen. Gij zult dus niet in Jumiéges blijven, Fulgence, ge zult de monniks pij niet aantrekken, maar ge zult priester wor den en der menschheid de vertroosting van het goddelijk woord brengen en aan allen de Sa- cramenten der Kerk uitdeelen. Ge zult priester worden, en wanneer de weduwen u te voet val- I len, zult ge ze vertroosten, u uwe moeder herin nerende wanneer de weezen naar u de hand uit strekken en u aan de vaderlijke liefkozingen herinneren, zult gij ze in uwe armen sluiten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1